KAREL1 Köerlen Velen weten niet dat hulp kunnen krijgen ze alles Kijk, het geheime wapen... Hele Sinai van Israël Witte pomp - houders spreken Auto aan Gesprek weer uitgesteld Uit de Haagse hof geplukt Alle eentjes zwommen in het water... VRIJDAG 9 JUKI 1967 Israël bedreigd (6) Wie weten wil hoe laat het is op de wereldklok. heeft een groot denker eens gezegd, moet het oog gericht hou den op het Joodse volk. Op zichzelf een diepzinnige gedachte, maar voor j de trouwe bijbellezer niet onbegrijpe- lijk. Hij weet dat het Joodse volk i Gods volk is en blijft tot aan het e;nde der eeuwen, in weerwil van het .dreigement van Nasser c.s. om Israël volkomen te vernietigen. Dit is echter nog nooit gelukt en het zal nu ock niet j gelukken. Ik hoop alleen dat Nasser1 nu eindelijk eens voorgoed van het to neel verdwijnt, tot zegen van het ge- he'e nabije Oosten. Zeist. D. Witzand j Hielen met twee maten Tegen de hoge straffen (acht en zes jaar) die in verband met een roofover val zijn opgelegd zal wel niemand be zwaar hebben, behalvè dan de betrok kenen. Maar waarom zoveel lagere straffen geëist tegen de onder drank invloed rijdende autobestuurders, die hun medemensen doodrijden? Ge zien de strafmaat krijg ik de indruk, dat het geld hoger wordt geschat dan een mensenleven. Den Haag. G. Pijl Verpleegster Het meisje in Delft dat een zieken huisportier heeft neergestoken is geen verpleegster. Dat kan men pas zijn na voltooide opleiding en afgelegd examen en daarvoor moet men nu 21 jaar zijn. Het krenkt mij als oud-ver pleegster met grote letters ver pleegster te zien staan als aanduiding van iemand, die zo iets schandelijks presteert. Rotterdam. S. M. v. d. Schalk Bekeerde proro (3) Nu geloof ik toch dat Lida Toom haar les in het Evangelie niet goed geleerd heeft. In Lukas 15:7 staat: „Ik zeg u, dat er alzo blijdschap zal zijn in de hemel over één zondaar, die zich bekeert, meer dan over negenen negentig rechtvaardigen die geen be kering nodig hebben" Denkt u dat die engelen tegen elkaar gezegd heb ben: ..Laten wij niet te snel juichen, we moeten eerst maar eens afwach ten of hij het meent?" En tegen de misdadiger aan het kruis zei Jesus: „Voorwaar, Ik zeg u. heden zult gij met mij in het paradijs zijn". Hij zei n et: Eerst maar eens afwachten of hij het meent. Schiedam. J. L. v d. Kruyt Zeehonden act ie Naar aanleiding van de actie tegen het levend villen van jonge zeehon den zijn reeds meer dan 50.000 ad hesiebetuigingen bij de Anti-Vivisec- tie-Stichting (Corn, de Wittlaan 45, Den Haag) binnengekomen. Maar het streefgetal is 100.000' een 'geurige sigaar voor senor EEN BESTE GEURIGE B0LKNAK IN DOZEN VAN 10 OF KISTJES VAN 50 SOCIALE DIENSTVERLENING Starfighter nr. 72 neergestort INGOLSTADT De Westduitse luchtmacht heeft gisteren haar 72ste Starfighter verloren. Het toestel stortte neer bij een poging te landen op vliegveld bij Ingolstadt in Beieren. De piloot heeft zich met behulp van zijn schietstoel kunnen redden. Den Haag. J. F. de Vries Bloemen brengen sfeer Leuk: elk weekend e (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Een kennis van u heeft een vijftienjarige dochter, die vaak laat thuiskomt en daar bij ook nog in slecht gezelschap verkeert. U wordt vertrouwelijk om raad gevraagd. Wat zou u aan raden te doen? Een drieduizend Nederlanders van 21 jaar en ouder hebben hun gedach ten laten gaan over de wijze, waarop deze niet-oppassende dochter weer in het gareel zou zijn te krijgen. Velen hunner geloven het meest in de overreding men moet proberen, door met de dochter te praten, haar het onjuiste van haar handelwijze te doen inzien. Lijnrecht daar tegenover staat het standpunt van radicaler in- gestelden: gewoon een uitgaansverbod. De dochter steviger aanpakken is een mogelijkheid, die nauw hiermee samen- Andere oplossingen: de hulp inroe- ven van een maatschappelijk werkster/werker, van de (kinderpoli tie, van een predikant of geestelijke, een arts of psycholoog. Onvoldoende Dit is te lezen in een rapport, waar in de Nederlandse stichting voor sta tistiek haar conclusies heeft neerge legd over het onderzoek naar „Kennis en beeld van de sociale dienstverle ning", ingesteld de kinderen onverzorgd achterblijven. Als die kennis u om raad vraagt, wat De opdracht, Zo schnjlt minister zou u hem dan aanraden te doen?,. ISRAËLISCHE VROUWEIM ALS PE HELDIISINEIS LIT DE RIJHEL TEL AVIV In de Israëli-I sche strijdkrachten spelen de vrouwelijke soldaten in meer dan een opzicht een belangrijke j rol. In de strijd tegen de Ara-' bische landen bevonden ze zichj ^"t direct achter de frontlinies. goede kennis in een zieken- maatschappelijk werk Klompé in een voorwoord, is typerend Een kwar( voor de behoefte aan een optimale effi ciency van het overheidsbeleid. De specifieke informatie, die ten grondslag dient te liggen aan een verantwoord welzijnsbeleid, blijkt Vaak te ontbreken of onvoldoende te zijn. Het onderzoek heeft, uitgewezen, dat vrouwen iets vaker geneigd zijn door overreding de dochter in het gareel te krijgén dan mannen. De hardere aan pak wordt door mannen en vrouwen even vaak genoemd. Mannen gaven als eerste advies rela tief iets meer de raad naar een van de professionele hulpverleners te gaan dan de vrouwen. Om te onderzoeken of men zich bij concrete situaties, waarin hulp gebo den moet worden, zou wenden tot instellingen van de sociale dienstverle ning, werden de ondervraagden vijf problemen voorgelegd. Een vraag was „Denkt u zich eens in, dat de vrouw (Vervolg van pagina 1) Ook de laatste dag van de strijd in de Sinai is een groot succes voor de Israëliërs geworden. Gisteravond werd bekendgemaakt dat de restan ten van twee Egyptische pantserdi visies en vier infanteriedivisies in het westelijk deel van de woestijn zaten ingesloten na wat een woord voerder noemde ..drie van de felste tankslagen van de oorlog". De vier voornaamste toegangspunten tot het Suezkanaal zijn nu in onze han den, zei hij. De gevechten duurden bij het vallen van de avond nog voort maar toen was het al duidelijk .dat ze tegen het eind liepen. Eerder op de dag hadden restanten van de Egyptische strijdmacht in de Sinai een wanhopige aanval op de op rukkende pantsertroepen van Israël in gezet om een ontsnappingsroute naar Port Toefiq (bij Suez aan de zuidelijke kanaalmond) open te houden. Hier zouden de Egyptenaren met tanks en vljegtuiger aanvallen hebben uitgevoerd in het gebied tussen de Mil- A. H. Nijhoff 70 jaar Vandaag viert de schrijfster A. H. Nijhoff haar zeventigste verjaardag. Zij werd geboren in Den Haag op 9 juni 1297. Ze bezocht het gymnasium al daar. waar ook Jeanne van Schaik—Willing. M. Nijhoff en Victor E. van Vriesland leerling waren. Ze verliet de school in 1915 en pro beerde daarna staatsexamen te doen. Ze is gehuwd geweest met de dichter Martinus Nijhoff. Zij woonde in La ren. Den Haag en Florence. Daar hield ze zeven jaar een pension, waarna ze tien iaar naar Parijs ging. De oorlog beleefde ze in Nederland, namelijk in Biggekerke en Breda: na de oorlog woonde ze beurtelings in Biggekerke en Athene. Zij .schreef onder meer Twee meisjes en ik, roman, 1930, Me dereizigers. novellen. 1942. later her drukt onder de titel Hel veilige hotel. De vier doden, roman, 1950 en Venus in ballingschap roman. 1956. Van de eerstgenoemde roman die nogal literair opzien baarde verscheen een Deense v-tplipp. Een boek met verhalen over Griekenland is in voorbereiding. ta-pas en Bir Gafgafa, op tachtig kilo meter ten oosten van het Kanaal. De Egyptische tegenactie bracht de Israëlische opmars in die sector tot staan. Maar meer naar het noorden rukten de troepen snel verder op in de richting van Qantara op vijftig kilome ter ten noorden van de Kanaalstad Ismailia. Egypte meldde van zijn kant successen aan de Middellartdse Zeekust van Sinai, waar eveneens een Israëlische tankcolonne naar het Ka naal probeerde door te stoten. Bij de tankslag in Bir Gafgafa zou den ook twintig Russische tanks van het type Stalin-3 zijn vernietigd. Israël meldt verder donderdag acht Egyptische vliegtuigen, te hebben neer geschoten en een lanceerbasis voor ge leide raketten in de Kanaalzone te hebben gebombardeerd. Ook is een Egyptische commando bende van zestig man in het westen van de Israëlische Negebwoestijn on schadelijk gemaakt. De New York Times meldde giste ren dat Israëlische straaltoestellen die in de eerste uren van de oorlog Egyp tische vliegtuigen op de grond vernie tigden, over de Middellandse Zee ge vlogen hebben door gaten in het Egyptische radarnet. Dit zou ook kun nen verklaren, waarom de Arabieren beweren dat Amerikaanse en Britse vliegdekschepen aan de aanval hebben de ondervraagden die kennis zelf helpen of zijn j vrouw zou gaan helpen, een iets kleine re groep zou de raad geven hulp te vragen bij instellingen voor gezinshulp of gezinszorg. Waardering Het onderzoek leerde, dat bijna del helft van de ondervraagden van me ning was, dat er op het ogenblik in Nederland te weinig aan maatschappen lijk werk werd gedaan. Een kwart vond. dat er genoeg werd gedaan. Driekwart van de ondervraagden meende, dat dit werk vooral door de overheid wordt bekostigd. Slechts der tien procent dacht, dat de middelen voor een belangrijk deel uit particulie re bron afkomstig waren. De dienst voor sociale zaken kende men over het algemeen wel. Maar ruim driekwart van de ondervraagden meende dat het vooral mensen zijn die het financieel niet breed hebben, die zich bij deze dienst vervoegen. Wat de maatschappelijke status be treft: bij de tien onderzochte vrouwe lijke beroepen kwam de maatschappe lijke werkster op de tweede plaats ach ter de vrouwelijke kinderarts. De wijk verpleegster volgde als nummer 3. De sociale ambtenaar van de dienst sociale zaken heeft een lagere status dan de maatschappelijk werker. Hij If/ f>f>l' Tifl^t tl ft ft 1' 1 "de onderwijzer, op de zesde tAVt JJt-F&l ifxfCf f Israël DEN HAAG Met ingang van he- worden ingedeeld bij Iden kan weer post naar Israël worden de grensbewaking, zo heeft het Oost- verzonden; nog niet naar de andere duitse ministerie van defensie bepaald. Handen in het Nabije Oosten. Tweede tocht naar Chatham J~JE geschiedenis herhaalde zich gisteren voor een ogenblik. Weer koerste een schip van oor log naar Engeland om de Britten af te straffen. Aan boord bevon den zich Michiel Adriaensz. de Ruyter, Willem Joseph baron van Ghent en Cornelis de Witt. En weer stonden langs da kade wenende vrouwen het vertrek kende schip uit te wuiven. Het was gelukkig allemaal maar geënsceneerd. Ter gele genheid van het feit dat drie honderd jaar geleden de Neder landers de Britten in hun eigen land opzochten en versloegen, zijn er in Chatham feestelijkhe den georganiseerd en de Ko ninklijke marine gaat daar acte de presence geven. Daarom vertrok uit Den Hel der de jager Hr. Ms. Holland met een bemanningdie zich in de kledij van 1667 had gestoken. Kort voor het vertrek probeerde de Britse marine-attaché in ons land captain Claydor roet in het eten te gooien, maar hij werd overmeesterd en in de boeien geslagen. Op de foto rechts onze grote zeeheld Michiel. er op elk ogenblik zo charmant mogelijk uit te zien. „Ze noemen ze Chen, dat betekent charme", zegt kolonel Stella Levi, de commandante van het vrouwen korps. De meisjes hebben een belangrijke bijdrage geleverd aan de verovering van de Sinai en de delen van Jorda nië ten westen van de Jordaan. Als hulptroepen zijn ze verbonden aan de gevechtseenheden. Ze werken dan als secretaresse, verpleegster, telefo niste of bij de radioverbindingen. Vele duizenden meisjes hebben de laatste weken actieve dienst gedaan. De meesten zijn tussen de 18 en 20 jaar en vervullen twintig maanden NA ACTIE WERKSTATIONS (Van i verkeersredacteur) DEN HAAG Het aanvanke lijk op een akkoord zicht gevend contact tussen het KNAC-orgaan De Auto en witte-pomp-houders, Ze hebben hem weggehaald. Een jaar of wat geleden is heel beeld van Johan de Witt. Die eeu- Helemaal weg. Niets herinnert het Binnenhof keurig geplaveid met wenoude steen ligt er nog, maar fneer aan zijn dappere, wat trotse kleine steentjes, die door vaklieden hoe! met zorg zijn gelegd in kunstige fi- Toen de stroomlijn van de Pa leispromenade werd doorgetrokken Nou, dat hadden ze kunnen laten, over de Plaats heeft men het want er is niets meer van te zien. bestaan een keurige tegelstrook te Onze totaal tweehonderdvijftig par- maken, zwart-wit, zwart wit en de lementariërs blijken merendeels au- historische kei keurig precies op de het Binnenhof te gaan tobezitters te zijn cn het Binnenhof plaats van een zwarte tegel te leg- at er niet meer te zien is hun langparkeerplaats. gen. Opdat het donker van de ou- ieder ander te weren zijn derdom de moderne keurigheid niet aanwezigheid. De kleine Rooms Koning met zijn guren. gouden manteltje, blinkend op de fontein van het Binnenhof, is ver dwenen. Gisteren heb ik de moed opge bracht En mij verbaasd, 'me geërgerd en bovenal... me verdrietig gevoeld. Hoe is het mogelijk, dat het hart van Den Haag zo waanzinnig ver nield wordt? Iedere stad zou trots zijn op het de ministeries stille plein, de romantiek rond de gemaakt door kettingen en paaltjes, zijn ook kettingen geklonken, opdat Ridderzaal, de statigheid van de zodat een veemarkt er uitstekend de ambtelijke auto's hun eigen hok- bct zou kunnen functioneren zonder dat Je zullen hebben. er ook maar één extra voorziening Neen het Binnenhof is geen lief- ïn' zou behoeven te worden aange- lijke plaats meer. Het is een spook- Toen de fontein nog klaterde en bracht. hof geworden, waar kettingen ram- Nu ide fontein gesloopt, de Rooms melen en knarsen. Koning verdwenen is, kan er pre- De toeristen behoeven niet meer es één wagen bij. naar de Gevangenpoort te gaan als Fijn, he? ze willen griezelen. Ze behoeven al- Wie goed kijkt kan het oude ko- leen maar het Binnenhof van poort ningsplaatsje nog vinden, er is daar tot poort over te steken. Om te gru- Toen het er des avonds nog een een kersvers stukje klinkerwerk ge- wen... wijdte van gelig licht en schadu- komen. Het doet me aldoor denken En ik die altijid gedacht heb. dat aan de ronde kei van het Groene er een heel strenge monumenten- Zoodje op de Plaats voor het stand- zorg in Nederland was! de duiven er gevoerd werden. Toen groepjes toeristen er zich lieten foto graferen op het bordes van de Rid- cies één wagen bij. derzaal en ansichten schreven aar de voeten van de gouden Rooms Ko ning. lijkt thans opnieuw verbroken. De vergadering, die voor dezer dagen was uitgeschreven om gezamen lijk te komen tot het opstellen van voorwaarden voor een eventueel hernieuwd onderzoek naar de kwaliteit van witte benzine, is op verzoek van De Auto voorlopig uitgesteld. Of liet op korte termijn tot toenade ring zal komen, is twijfelachtig. Zoals bekend is de ruzie ontstaan nadat De Auto in een tweetal artikelen de kwali teit van witte benzine in een on gunstig licht plaatste. Enkele weken na de laatsi tie kondigde De Auto zoek aan op aandring! pomphouders en leveranciers van vrije benzine. Op de nu uitgestelde vergade- ring zouden daarvoor de normen wor den gesteld. Volgens een woordvoerder van de witte-pomphouders heeft De Auto de ze vergadering uitgesteld vanwege ac ties. die enkele witte-pomphouders in dividueel tegen het blad hebben onder nomen. De reden daarvan zou zijn ge weest, dat Moormans Periodieke Pers, de uitgever van het blad, overdrukken onder houders van merkpompen heeft laten verspreiden. Dezen deelden ze op tun beurt weer uit aan klanten. Verscheidene witte-pomphouders wa ren daarover zo verontwaardigd, dat zij alsnog De Auto in rechten aanspra ken over de inhoud van de artikelen. Dit ondanks het feit dat op een verga- „Moet je dat eens zien. daar gaat geheime wapen", greinst een ser- de luchtmacht terwijl hij drie Chen-meisjes in een buitgemaakte Egyptische jeep die over een startbaan van het vliegveld van El Arisj giert. Kolonel Stella vertelt dat haar on der-commandanten nimmer hebben getracht de meisjes ervan te weer houden hun charme te tonen. In de ze tijd van de minirok knijpt men'n oogje dicht als de vrouwelijke mili tair haar knie wil laten zien, hoewel de reglementen voorschrijven dat de rok de knie moet bedekken. AI op de kleuterschool wordt de meisjes bijgebracht dat ze gelijk waardig zijn aan de man. Ze bezoe ken gemengde scholen. In dienst pro beert men de meisjes een meer vol wassen kijk op het leven te geven. De rol van de Joodse vrouw is geïnspireerd op de heldinnen uit de Bijbel, zegt kolonel Levi, niet in de laatste plaats op de profetes en rich ter Deborah. Elk Israëlisch meisje dat niet na drukkelijk verklaart orthodox-Joods te zijn. komt in dienst. Vijf weken lang krijgen ze een basisopleiding: exercitie, eerste hulpverlening, tur nen en schieten met automatische wapens. Dan worden ze verdeeld over de landstrijdkrachten, de marine, de luchtmacht en de para-commando's. Tal van meisjes zijn geoefend in het parachutespringen. Na twintig maanden diensttijd worden ze reservist en blijven dat ook na hun huwelijk. Pas als ze kin deren krijgen worden ze van de lijst afgevoerd. SYRIË ZWICHT ALS LAATSTE (Vervolg van pag. 1) Sjoekairv De man met de grote mond, Achmed Sjoekairy, wiens Palestijnse bevrij dingsleger de Israëliërs de zee in zou publika- i drijven, is uit Jordanië naar Syrië ge- nieuw onder-1 vlucht. Hij pleegde daar overleg met van de witte-1 de ambassadeur van Algerije. Zelf regelen De Israëlische minister Eban zei in de raad te wensen, dat andere Arabi sche landen het voorbeeld van Egypte en Jordanië volgen. Het Egyptische be sluit maakte een onmiddellijk uitzicht op een effectief bestand mogelijk. Voor zyn vertrek uit New York zei Eban, dat Israël en de Arabieren beter rechtstreeks met elkaar kunnen pra ten over hun meningsverschillen. Zij kunnen beter niet afhankelijk zijn van de goede diensten van de Ver. Naties of de grote mogendheden. „De tijd is gekomen, dat de staten in dering van witte-pomphouders. enke- I ons £ebied hun eigen soevereiniteit ter le weken geleden, was afgesproken, hand moeten nemen om hun eigen za- dat men zich van acties zou onthouden J ^en regelen", omdat De Auto bereid was tot een nieuw onderzoek. Naar wij vernemen heeft de uitgeve rij inmiddels een gesprek gehad met Hoge woord ■an enkele gro-! Vooral Syrië heeft moeite gehad, zich bij de Egyptische nederlaag neer te leggen. Juist Syrië wist de afgelo pen maanden de hetze tegen Israël tot een climax te brengen. Enkele uren nadat het besluit van Egypte bekend was geworden, zei ra dio-Damascus nog, dat de oorlog zou i worden voortgezet. „Broeders Arabie- ren, de oorlog zal niet eindigen, voor- dat wij de Palestijnse vlag boven Tel Aviv hebben gehesen", was een van de I kreten. I Vijf uur na de Egyptische stap werd een programma van marsmuziek on derbroken. Het hoge woord kwam er uit. Syrië had als laatste van de vier landen, die direct bij de militaire con- waarop u het neerzet I frontatie waren betrokken het be- I stand aanvaard. A ÜLTr .~Z!Bote ,eer,in*en van de r.k. ULO-school te Ulft zijn via een raam de school binnengedrongen, hebben de punteniijsten met cijfers voor de over gang gestolen en ze daarna in de Oude IJsel achter de school gegooid. Ze schijnen op een niet al te beste voet met een aantal leraren te hebben gestaan en daardoor tot hun daad zijn gekomen. Voor het geval de lijsten niet moch ten worden teruggevonden was reeds overwogen de leerlingen veertien dagen lijsten werden later door twee andere scholieren, die zaten te vissen, ge vonden èn ingeleverd. Drie leerlingen zijn achterhaald en tegen hen is proces verbaal opgemaakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5