TV Tova ben zingende Tsvi, Israels ambassadrice may o RADIO Zeer begaafd en onvermoeibaar JS Puzzelhoek In «Ie greep van de kreeft YRIJD\G JIM W7 en NCRV wisselt uit met Ierse omroep (Va. p radio- en tv-redactie) HILVERSUM De NCRV is in oed overleg gekomen tot uitwisseling an televisieprogramma's met de Ierse mroep Radio Telefis Eireann. Men zal liet alleen programma's van elkaar vernemen, maar ook van tijd tot lijd icdewcrkers. Regisseur Gerard Rekers (echtgenoot >an Ank van der Moer) zal voor de rCRV naar Dublin gaan om daar met erse acteurs een uit het Nederlands ertaald stuk op te voeren: Jan de lartog's spel „Schipper naast God". .Is tegenprestatie zendt de Ierse om- oep haar regisseuse mevrouw Chloë tibson naar Hilversum. In studio 3 zal zij op 26 en 27 juni s. opnamen maken van een in het lederlands vertaald opmerkelijk stuk. at slechts één acteur nodig heeft en at wordt Johan Walhain. is een bloemlezing uit het werk de Ierse prozaschrijver Samuel eckett, die onder de titel ..Beginning end" (Begin van het einde) tot t eheel is gemaakt. Minister wijst radio- en tv- zendtijd toe DEN HAAG De Bond zonder aam (kath.). de humanitaire en idea- stische radio omroep (HIRO). de Ne- erlandse stichting voor morele herbe wapening en de Nederlandse vereni- ing voor sexuele hervorming krijgen adio- en televisiezendtijd toegewezen. Minister Klompé heeft de voorzitter an de Tweede Kamer meegedeeld dat e eerste instelling twintig minuten ra iozendtijd per vier weken en een uur elevisiezendtijd pér jaar krijgt. De verige instellingen krijgen respectieve- jk twee uur en twintig minuten per ier weken, de morele herbewapening len minuten per vier weken en een ur per jaar en de sexuele hervor- ling dertig minuten radiozendtijd en 'en minuten televisiezendtijd per vier (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Ze is een klein, vriendelijk, maar zeer vastberaden vrouwtje. Tova ben Tsvi, zoals haar Israëlische naam luidt, want zij is Poolse van geboorte. Ze is doctor in de Hebreeuwse literatuur en lerares in Tel Aviv, ze kent 20 talen, schrijft school boeken, is na een conservatorium opleiding zangeres van naam ge worden. reist van tijd tot tijd de wereld rond en is dan het meest in haar element als: Israëls zingende ambassadrice. U hebt haar al door de radio kunnen horen en U zult haar maandagavond a.s. kunnen zien in het nieuwe NCRV-programma „Pick-up". Ze was in Amsterdam en Hil versum „voor 14 dagen vakantie", maar in die tijd maakte ze ijverig opnamen voor radio en televisie, want ze laat geen gelegenheid voor- hijgaan om haar land bekendheid te geven. In Polen werd ze geboren en als opgroeiend meisje verloor ze daar al haar familieleden. In 1945 wist ze, waar ze heen wilde: naar een nieuw vaderland, Israël. Ze kwam er en bezocht er de kweekschool. Daarna studeerde ze Hebreeuwse literatuur j aan de universiteit -in Jeruzalem en tegelijk deed ze haar muziek- en zangstudie aan het conservatorium, j Deze ongelooflijke prestatie kon ze j volvoeren door haar ambitie, haar vastberaden doorzetten en haar uit zonderlijke begaafdheid. Nadat ze ge- I promoveerd was... ging ze in militai- j re dienst. Ze zong overal voor de j Israëlische soldaten, ook en vooral in dagen van militaire spanningen en grensgevechten. ..Toen mijn diensttijd voorbij was" vertelt ze rustig, „ging ik net jes als lerares voor de klas staan in Tel Aviv. Maar ik hield dat niet lang vol. Ik wilde reizen, overal in vreemde landen vertellen van mijn nieuwe vaderland. Ik heb daarvoor toestemming moeten vragen aan het ministerie van onderwijs en ik kreeg die om het doel dat ik na streef." „Ik zie mijn reizen als een culture le missie. Overal zing ik van Israël, vertel ik ervan, en als ik terug hen vertoon ik dia's van de landen waar ik ben geweest. Ja, ik doe dit nu sinds 1959, telkens ga ik een paar maanden weg en dan weer voor de klas. Ik ben nog niet getrouwd en daarom kan ik dit afwisselende le ven gemakkelijk leiden". Natuurlijk is dit een heel druk le ven. Moeilijkheden met de talen heeft ze niet: „In mijn jeugd heb ik in verschillende landen gewoond en al kan ik een bepaalde taal niet echt spreken, je vangt er gauw genoeg een hap en een snap van op en zo ken ik ze toch wel. Ik zing liedjes in 20 talen. En ik weet heel goed, wat ik zing!" Tova reisde op haar toernees rond in de Ver. Staten. Mexico. IJsland en tien Westeuropese staten, w.o. Ne derland. In ons land was ze, toen de oorlogsdreiging in het midden-oosten sterk toenam: ..Ik vind het hier erg fijn en ik had nog wat willen blijven en dan doorgaan naar Amerika. Maar nu breek ik mijn toernee meteen af. nu er oorlog komt in Israël wil ik direct KRUISWOORD-PUZZEL Of ze de reis nog goed heeft kun nen maken, weten we niet, maar ze was al weg. toen de vliegroutes wer den gestaakt. Naar alle waarschijn lijkheid is ze nu terug in Tel Aviv. Over het Nederlandse volk zegt To- „Het is een vriendelijk volk en het heeft me getroffen, dat iedereen in deze moeilijke dagen zo meelevend is. De Nederlanders hebben gevoel voor recht, ze kiezen altijd partij voor landen, die in de knel zitten. Amsterdam vind ik Jen heerlijke stad, die hrefl iets wat je nergens anders tegenkomt". door B. J. KJeymem Niet rijk Festival op de beeldbuis (Van onze radio- en tv-redactie) I waarin aandacht wordt geschonken aan actualiteiten rondom deze kunst- HILVERSÜM Zoals u woensdag- manifestatie die nu wordt voorbereid (vond hebt kunnen zien. is de NÏSjen tussrn 15 en 15 ,ull fel, WRonnen met het Holland Festival te lljn Hiermee doel de NTS meer afgeleiden met een speriaal magazine. n noj, „an deze Nederlandse kunst- verschijning. Ook al is Tova in veel landen een gevierde zangeres, rijk is ze er niet van geworden. Zz heeft geen impre- ..Ik moet alles zelf doen en het reizen is erg duur. Goed. >k heb hier een paar radioprogramnv.'tjes volge- zongen en tv-opnamen gemaakt, maar als je nagaat hoeveel tijd je dat kost, is de betaling belachelijk. Nou ja. er wordt nu eenmaal niet méér betaald en je moet toch aardig blijven voor elkaar? 't Is trouwens niet belangrijk om rijk te zijn. Ik zing om te zingen en niet met de gedachte: „Wat verdien ik er aan?" Tk ben een optimistisch type en dat moet je zijn. wanneer je iemand ge- 'ukkig wil maken door je kur.st. dan moet je tonen, plezier in Je leven te hebben. Ik houd van het leven, maar neem het heel serieus. Ik denk er veel over na en dan word je wel eens een tikje gedeprimeerd, maar dat heeft geen zin. Zo nu ook: ik breek mijn reis af. ik ga terug naar Israël. De soldaten hebben het nu zwaar: ze wachten op mijn vrolijke Intussen heeft Tova, ook in Neder land. langspeelplaten gemaakt. Der tien in totaal Ze zijn behalve bij ons opgenomen in Amerika. Dene marken, Engeland en Israël zelf. Steeds blijft daarbij haar doel: het culturele leven van Israël uit te dra gen in de kunst die d?ar het sterkste leeft. nl. muziek en zang. Dit is de merkwaardige vrouw Tova ben Tsvi, de zingende ambassadrice voor Israël, die u maandag avond in het splinternieuwe NCRV-programma Pick-up kunt horen en zien. Zij wordt dan ontvangen door Régine Clauwaert en Dick Passchier. Tova is doctor in de Hebreeuwse literatuur, heeft een conservatoriumopleiding muziek en zang achter de rug, kent 20 talen, is lerares in Tel Auiu en reizende zangeres. Bovendien schrijft zij nog boeken met liedjes teksten uit 28 landen, die op de Israëlische scholen bij het onderwijs worden gebruikt. In haar veertiendaagse „vakantie" in Nederland maakte zij opnamen voor de NCRVtelevisie, in verband met de 13 Ip's die ze al op haar naam heeft. VANAVOND TE ZIEN Nederland 1 TROS en AVRO 7.05 uur aflevering van de Amerikaanse politieserie „87th Precinct". 8.20 uur AVRO-actualiteiten. 8.45 uur Dean Martin-show. 9.35 uur Voor de vuist weg. Nederland 2 KRO 8.05 uur „Van pothoed en panama", Henriëtte Klautz zingt internationale liedjes uit de jaren '20. 8.25 uur programma over synthetische voedings middelen. lis broeders •J: 'n uitkomst voor kamerbewoners 'HANDIG VERPAKT Farah Diba was 9 dagen tv-ster Overigens zullen er ook enkele uit zendingen worden gewijd aan concer ten en dramatische voorstellingen, diverse gemeenten te geven. Zo kan men op donderdag 15 juni van 8.20 to' 9 uur op Ned. 1 het eerste gedeelte van het openingsconcert in het Circus Theater in Scheveningen volgen. Men hoort en ziet dan Monteverdi's zangspel „Combattimento di Tancredi e Clorinda", uitgevoerd onder leiding van Felix de Nobel door het Residen tie-orkest. het Ned. Kamerkoor, so listen van het Nat. Ballet en zangso listen. Commentaar (Van c 2 radio-en tv-redactie) HAMBURG Met vrijmoedigheid, ■ordt in het miljoenen-programma- •lad „Hör Zu" gespot met het feit, dat :eizerin Farah Diba aan de zijde van laar gemaal de Sjah van Iran. tijdens iet negen dagen durende staatsbezoek lan de Bondsrepubliek „televisiester was. Vooral haar rijkdom aan uwelen moet daarbij sterk zijn opge- 'allen, want menig grapje is daarop [ebaseerd. De Duitse televisie presenteerde in lie week allerlei fraaie programma's :re van het vorstelijke bezoek, .waarbij de invallen fonkelden als Fa- diadeem tijdens de gala-voorstel en de kijkers hadden „de hele ce'egenheid, haar diamanten en imaragden te tellen". Niet iedereen vond het leuke grap- Schuldgevoel UEEFT de NCRV ons met de ver vroegde vertoning van de Duits Amerikaanse documentaire over de vrijwel mislukte conferentie van Evian in 1938 acuut van nóg meer schuldge voel jegens het Joodse volk willen doordringen? Of heeft zij naar de woorden van prof. De Graaf, in At tentie geuit, juist de aandacht willen vestigen op het „genuanceerder den ken", ook bij partijkiezen? De gedramatiseerde documentaire (met de zoveelste glansrol voor de Duitse acteur Martin Held) gaf sterk de indruk dat de missie van prof. Benda de kern van de conferentie vormde. Maar dit werd wat ontnuch terend weerlegd door prof. J. P. Hooi/kaas. destijds lid van de Neder landse delegatie, die zich deze missie maar nauwelijks een beetje herinnerde en opgewekt vertelde, dat het echt over het algemene vluchtelingenpro bleem ging. Horizontaal: 1. nevel. 4. slot. 7. elke keer. 10. strijdperk, 12. schoenvorm, 14. moerasvogel. 15. verlegen. 17. rivier (spaans). 18. gebod, 20. voorzetsel, 21. in de richtjng naar omlaag. 22. prjem, 24. bekend dier, 26. kweekgras (ZN), 27. lichaamsdeel, 29. vlies, vel. 31. alvo rens, 33. nobele, 35. flard, lap, 36. steen klomp. 37. gast. Vertikaal: 1. voegwoord. 2. stok met voettrede, 3. voorzetsel. 4. een zekere, 5. zijtak Rhóne, 6. hetzelfde, 8. tussen- zetsel. 9. verouderd woord v. ivoor, 11. ruif (ZN), 13. groen in de wapenkunde, 16. elk, 19. meisjesnaam. 20. baan voor halspel. 23. schoenvorm. 25. onmisbaar. 26. tweetal, 27. vlaktemaat, 28. voor zetsel, 34 bereide dierenhuid, 32. priem. 34. rivier in Engeland. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. Ede. 3. dra. 6. ale. 9. Ee". 10. maand, 12 en 13. Megen, 15, Trees. 17. las, 19. end. 21. stellig, 25. kat. 26. els. 27. ventiel. 31. are, 32. rem, 34. grijns. 36. pinas. 38. om. 39. Simon, 41. al. 42. met, 43. kap. 44. Ina. Vertikaal: 1 Eem. 2. deel. 3. Dan. 4. Ra, 5. ant. 7. leed, 8. Ens, 10. mest, 11.1 drei, 14. gastvrij, 16. Engelen. 18. el, 20. aks, 22. een, 23. lei, 24. esp, 28. i eens. 29. te. 30. Erin, 31. arme, 33.1 maan, 34. gom. 35. sik. 36. pop. 37. sla, 40. ma. \S Haar ideaal is. de mensen door j haar liedjes dichter bij elkaar te brengen. „Daarom zing ik bepaald niet al leen Israëlische liedjes. Ik neem mijn publick door mijn zingen mee van het ene land naar het andere. Hoe kun je nu bijv. gauwer in Mexi co komen, dan door bel zingen van een Mexicaans liedje? De mensen luisteren en zingen het refrein mee I of klappen het ritme en dan ben je al in de sfeer van het land." „Ik probeer met mijn kunst de j mensen een beetje gelukkig te ma ken en ze gevoel te geven voor el kaar, ze moeten over de grenzen heen als broeders met elkaar zijn..." Wat ze nu liever doet: als artieste optreden of lesgeven in Tel Aviv? „Dat weet ik niet preciëfc. Ik sta graag voor de klas. maar als ik kans zie er een poosje tussenuit te knij pen, doe ik dat dadelijk. Ik heb veel vrienden gemaakt in allerlei landen en het is fijn. die terug te zien. Maar vroeg of laat keer ik blij terug naar Israël, daar heb ik mijn thuis gevonden. Dat land behoort aan ons. Ik ben er trots op." „Waar ik ook ben. ik heb altijd mijn eigen land achter me en dat is mijn rustpunt". VANAVOND TE HOREN irsum I NRU vakantieprogramma met infor- Hilve i II VPRO t 7.30 t jongerenrubriek „Lezen 8.05 uur „Gewoon anders". 9.00 uur stereo-müziek: Requiem rikaanse uitvoering. 10.55 uur weekend-uitje: Zaal-club-cabaret. VARA ;n schrijven", van Berlioz, Ame- ZUIVERE HUID PUROL en PUROL-poeder .lek scheurde gehaast een stuk van het Rooldrechts Dag blad af en rolde het raadsstuk daar in. Terwijl hij de trap afholde riep hij tegen Jan's hospita, dat hij nog wel terug zou komen En terwijl Jek zich naar zijn vriend Van Rees repte, beleefde Jan Frens een kwaad uur bij commissaris Akker man. De inspecteur Van Boord had hem opgebeld en hem medegedeeld, dat de commissaris hem terstond wilde spre ken. Waarover kon de onaandoenlijke Van Boord niet ver tellen. maar Jan vermoedde wel dat het weer over de nachtelijke escapade in het stadhuis zou gaan. Zijn vermoe den bleek juist. De commissaris bood hem bij zijn binnen komst een beetje grimmig een stoel aan en zonder inleidend praatje begon hij over Jans schermutseling met de inslui per. Meneer Frens, ik heb nog eens nagedacht over uw verhaal en u zult het wel niet vreemd vinden, dat ik het nog eens met u door wil nemen. D'r zitten een paar dingen in, die ik niet thuis kan brengen. Vertel daarom nogeens precies wat er allemaal is gebeurd... Nou, meneer de commissaris, ik kwam van De Eend, waar ik gegeten had en ik was op weg naar huis... Hoe laat? Es kijken... 't zal even over half twaalf geweest zijn. Ga verder. Bij het verlaten van De Eend zag ik een man staan bij het poortje naar de zijdeur van het stadhuis. U weet wel, bij de fietsenstalling. Ik zag hem daar naar binnen gaan. Waarom waarschuwde u niet direct de politie? onder brak de commissaris. Per slot van rekening is het hoofdbu reau zegge en schrijve een minuut lopen van het stad huis... Ik was, eerlijk gezegd, veel te nieuwsgierig om daar aan te denken. Ik volgde de man om te kijken wie hij was en wat hij in 't stadhuis ging doen. Hm, bromde commissaris Akkerman, ik vind dat wel een beetje onwaarschijnlijk. Maar goed, ga door... Wel. ik zag, dat'ie naar de bodekamer ging. Hij rom melde tussen de op tafel liggende raadsstukken, die hij een voor een scheen te bekijken. Toen hij terugkwam had hij iets wits in z'n hand en dat bleek later een raadsstuk te zijn. Hij liet het vallen toen ik z'n lantaarn uit z'n hand sloeg en ik met hem in de clinch ging... Juist, meneer Frens, donderde de commissaris. Hij liet het vallen toen hij op de vlucht sloeg en u achter hem aanholde. En meneer Frens, waar is dat raadsstuk nu? Hebt u het opgeraapt en meegenomen? Liep u die man soms na om hem te vertellen, dat hij iets verloren had? Ik kan u meedelen, meneer Frens, dat de recherche het stad huis van onder tot boven doorzocht heeft op zoek naar het raadsstuk over de verkoop van oude panden aan het Bol werk met de naam van de heer Hooftman er op. Wij hebben in de bodekamer de stukken van alle raadsleden gevonden. Ook die van de heer Hooftman. Die had na de tragische gebeurtenis in de raadszaal bode Bolink van de tafels gehaald en naar zijn eigen kamer gebracht om ze te sorteren. Alleen, meneer Frens, ontbrak aan het stapeltje stukken van de heer Hooftman het stuk over die oude panden- Verschrikt door de toon, die de commissaris had aangesla gen. keek Jan Frens naar hem op. Daar had je 't nou! Ze waren er achter gekomen, dat hij het raadsstuk van Hooft man verdonkeremaand had en de commissaris zou hem nu eens even de duimschroeven aanleggen om te weten te komen, waarom hij dat gedaan had. Daar zat'ie in 't bootje, dat hij in het begin van de affaire al had zien varen. Wat bedoelt u, meneer Akkerman? probeerde hy. Zit alsjeblieft niet de onnozele jongen uit te hangen, meneer Frens, beet de commissaris. Ik zeg u, dat aan het stapeltje raadsstukken van de heer Hooftman een stuk ont brak. En u, meneer Frens. gaat mij onmiddellijk zeggen hoe dat komt en waar dat raadsstuk is! Ogenblikje, me neer Frens! Neem me niet kwalijk commissaris. Ik snap niet waar om u zo te keer gaat. Dat raadsstuk heb ik thuis. Ik heb het gedachteloos opgeraapt en in m'n zak gestopt. Eerlijk gezegd, loog hij verder, heb ik er totaal niet meer aan gedacht. U liegt alsof 't gedrukt staat... u hebt heel bewust dat raadsstuk weggenomen en u hebt er, toen ik u uit het stadhuis zag komen, heel bewust over gezwegen. Het was een tegenvaller voor u, meneer Frens, dat ik net langs kwam toen u uit de zijdeur van het stadhuis kwam. Dat was een streep door de rekening... (Wordt vervolgd) In elk geval was het een (naar wij van prof. Hooykaas vernamen) heel goede reconstructie, al werd er wat romantisch gedaan met spionnen en klopte het uiterlijk van enkele per soonlijkheden niet met de werkelijk heid, Een boeiende maar (deprimeren de) voorstelling. Attentie had een levendig en te waarderen gesprek met prof. dr. J. de Graaf, die het om verschillende rede nen niet eens is met de gulle geldin zamelingen voor Israël, al kiest hij zeker partij voor dit land, en het VVD- Tweede-Kamerlid dr. Berkhouwer als zijn tegenstander. kantenklaar in heel veel smaken en niet duur ook!: VANAF 90 CENT V0Zi/eST GEEN TJJD. 1 ZiJKt CÊT~WAA9ET EEN AV HET ?'JN Tyt>- ZOEKEf?PU1MTE M2ECCESCHIP BRt/ener/. IN EEN EUAN OM OH AAEDE DR EftSTCRND TE Do bosto grootste fout die huisvrouw het "huwelijk kan maken? Deze vraag werd gesteld aan hen die meededen aan de wedstrijd ..Wie is de beste bruid" gehouden in Lon den. Het antwoord van een deelnemer: het persen van de vouwen aan de kanten van haar mans broek. Een negenjarige jongen vond de verkeerde persoon kiezen voor het huwelijk de grootste fout De deelnemers moesten bovendien een eenpersoonsbed kun nen opmaken en een uiteengevallen krant in oude staat terugbrengen, drie parfums herkennen en een vlin derdasje van een man kunnen strik ken Een 25-jarige vrouw van de wed strijd. Volgens haar is onverdraag zaamheid de grootste fout.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 13