Duivels plan van Nasser GELD EN BLOED VOOR ISRAËL Israël bewaakt heilige plaatsen Nasser: zullen we zeggen dat V.S. en Engeland Israël helpen? Koning Hoessein: allebei Olie uit Caraibisch gebied voor Europa? AANVAL BIJ VERGISSING Dokter te laat gewaarschuwd JUNI 11 VRIJDAG 9 JUNI 1967 Israël heeft een telefoongesprek afge luisterd tussen Nasser en Hoessein. Dit gesprek brengt duidelijk het duivelse plan van Nasser aan het licht om het evenwicht in de wereldvrede te versto ren door de VS en Engeland te compro- miteren teneinde het geschonden gezicht van de Arabische machten te redden. (Van onze speciale verslaggever Piet Snoeren) TEL AVIV Het militaire hoofdkwartier in Tel Aviv heeft gisteravond inlichtingen vrijgegeven, die de 500 journalisten uit alle werelddelen, die daar verzameld waren, naar de tele foon deden vliegen. De Israëliërs zeiden namelijk in het bezit te zijn van een handopname van een direct telefoongesprek tussen president Nasser van Egypte en koning Hoessein van Jordanië, gevoerd op dinsdag 6 juni om vijf uur in de morgen. Een historisch ogenblik voor Is raël: De opperrabbijn van het Israëlische leger blaast de rams hoorn in de oude stad van Je ruzalem. JERUZALEM De Israëlische jautoriteiten hebben voorzorgen genomen om de heilige plaatsen in de Jordaanse sector te bescher men en tyegapkelijk te maken voor mensen uit de héle wereld. Dit geldt ook voor de andere be kende plaatsen in het door de Is raëliërs veroverde gebied in Jor danië, zoals Bethlehem, Jericho en Hebron. Volgens plannen van de Israëlische minister voor religieuze zaken, Zerah, krijgen de opperrabbij nen van Israël de zorg voor de Joodse heiligdommen. Een comité van vertegenwoordigers van de andere godsdienst moeten toezicht houden op de niet-joodse heilige plaatsen. Het Israëlische leger heeft een spe ciale bewakingsdienst ingesteld in de oude stad: er worden nog steeds ont ploffingen gehoord en Israëlische sol daten vinden hier en daar nog groe pen jonge Arlbieren, die zich verstoppen om later de strijd te kun nen voortzetten. Vertegenwoordigers van alle christelijke kerken in Jeruzalem heb ben hun erkentelijkheid tegenover de Israëlische autoriteiten betuigd voor het feit dat Israël bij de ge vechtshandelingen de heilige plaatsen heeft gespaard en gerespec teerd. De goeverneur van het Israëlische stadsdeel, generaal Haim Hertzog, vertelde dat speciale eenheden van het leger voor de bescherming van de bedevaartsplaatsen hadden ge zorgd. Hij herhaalde de uitspraak van de minister van defensie, gene raal Mosje Dajan, dat Israël volledi ge vrijheid van godsdienst garan deert. Een van de mooiste godshuizen ter wereld, de Omar-moskee, is on beschadigd gebleven bij de beschie- Arabieren roepen op tot algemene boycot van Engeland en VS BEIROET De federatie van Ara bische Kamers van Koophandel, in dustrie en landbouw heeft gisteren op geroepen tot een algemene boycot van alle Britse en Amerikaanse produkten, diensten en organisaties wegens hulp van deze landen aan Israël. De Arabische regeringen worden voorts aangemaand hun dollar- of ster- ling-tegoeden om te zetten in goud of andere betaalmiddelen en geen dollars of ponden als betaalmiddel aan te ne men. Op de arbeiders in de Arabische lan den is een beroep gedaan alle Britse en Amerikaanse schepen te boycotten. Uitlevering Stangl binnen drie weken BRASILIA De nazi-misdadiger ÜFranz Stangl zal binnen drie weken aan West-Duitsland worden uitgele verd. Dit is de verwachting van welin- I gelichte kringen in Brasilia, j Zoals bekend heeft het Braziliaanse hooggerechtshof besloten Stangl uit te J leveren op voorwaarde dat de ex-nazi L geen levenslange straf krijgt. Na beëin- i diging van zijn straf moet Stangl wor den uitgeleverd aan Oostenrijk. tingen. Er worden nog maar enkele bezoekers toegelaten in de moskee, een heilige plaats van de Ismalieten, om de vergulde rotskoepel te bekij ken. Zowel oud-premier David Ben Goe- rióh als president Zalman Sjazar hebben gisteren een bezoek gebracht aan de klaagmuur in Jeruzalem. Di- rekt na het vertrek van Goerion hak te een Israëlische soldaat de inscrip tie in het Arabisch en Engels „Al Boerakstraat van de klaagmuur" weg. Hij zei dit te doen in opdracht van de oud-premier omdat het opschrift een teken van de bezetting was. Engeland heft het wapenembargo op LONDEN Engeland heeft zijn tij delijk verbod op wapenleveranties aan het Nabije Oosten, dat dinsdag werd afgekondigd, opgeheven. Minister Brown van buitenlandse za ken heeft dit gisteren meegedeeld. Hij zei dat Engeland weer de normale pro cedure zal volgen om afzonderlijke aanvragen van wapens nauwkeurig te bezien. Wij zullen, aldus de bewindsman, in de huidige omstandigheden uiteraard bijzonder zorgvuldig te werk gaan. Brown had eerder verklaard dat het voor zijn land moeilijk is geen wapens aan de landen van het Nabije Oosten te leveren, omdat de VS geen wapen embargo hebben afgekondigd en de houding van Rusland op dit punt on duidelijk is. Rode lijnmet Moskou werd vaak gebruikt WASHINGTON De directe telexver binding tussen het Witte Huis en het Kremlin is deze week tijdens de cri sis in het Midden-Oosten verscheide ne malen gebruikt. De eerste maal gebeurde dit op 5 juni, toen premier Kosygin een boodschap zond aan president Johnson. Het was voor het eerst, dat deze „rode lijn" die op 30 augustus 1963 werd geïnstalleerd, in een crisisperiode werd gebruikt. Het Witte Huis, dat dit gisteren be kendmaakte, zei verder, dat presi dent Johnson gisterochtend een tele gram naar premier Kosygin stuurde om hem ervan op de hoogte te stel len, dat Israëlische vliegtuigen het Amerikaanse verbindingsschip US Li berty hadden aangevallen en dat de VS van plan waren schepen en vlieg tuigen voor hulpverlening te sturen. KLM vliegt weer op Tel Aviv SCHIPHOL De Teheran-vlucht van de KLM (onder normale omstan digheden via Amman in Jordanië naar Perzië) zou vandaag gaan via Tel Aviv naar Teheran. Het vliegveld van Amman is voor het burgerluchtverkeer gesloten. Op de luchthaven Lod bij Tel Aviv kan weer geland worden. Er is de KLM veel aan gelegen de verbindingen met het Nabije Oosten spoedig te herstellen. Olie-functionarissen in VS vergaderen WASHINGTON Functiona rissen van de Amerikaanse olie industrie hebben gisteren met re geringsautoriteiten vergaderd over voorstellen om olie naar Europa te laten vloeien uit an dere bronnen dan het Nabfje Oos ten. Er wordt gedacht aan leverantie uit het Caraibische gebied volgens het plan dat aan de ondernemingen is voorgelegd door de Amerikaanse mi nister van binnenlandse zaken Udall. Udall moet eerst een noodtoestand afkondigen voordat de industrie kan optreden. Een besluit is nog niet geno men, zo zei een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken. Er zijn 21 maatschappijen met vestigin gen buiten de VS bij het overleg be trokken. Onzekerheid Er is, naar in kringen van de olicin- dustrie in Den Haag verluidt, nog geen zekerheid, of de Arabische landen, die hebben verklaard hun olieuitvoer te zullen stopzetten, dit ook daadwerke lijk hebben gedaan. Bij de Koninklijke/Shell houdt men er wel rekening mee, dat de olieleve ranties inderdaad zullen worden gestaakt. De maatschappij heeft daar om bij wijze van voorlopige maatregel om het wegvallen van een gedeelte van de aanvoer uit het Nabije Oosten op te vangen besloten, haar produktie in Venezuela met S i 10 procent te verhogen. De produktie van Koninklijke/Shell Groep in Venezuela bewoog zich op een niveau van ongeveer 175 miljoen ton per jaar. De produktie-verhoging in dit land zal derhalve 9 a 18 miljoen ton bedragen. De Kon./Shell weet ook nog niet ze ker of het exportverbod ook geldt voor de leveranties aan Nederland. Er zijn enige Nederlandse Shell-tankers op weg naar Koeweit, waarvan de eerste, de Philippia, op 11 juni in Mena, de oliehaven van Koeweit, moet aanko men. Aan deze schepen is, hangende opheldering van de situatie, nog geen opdracht gegeven de steven naar el ders te wenden. Uit Algiers wordt vernomen dat 560 benzinestations van Esso en Mobil door de Algerijnse regering zijn ge naast. Uit dit telefoongesprek bleek zonneklaar, dat Rusland geen en kele aanmerking kan maken op de Amerikaans-Britse houding inzake de oorlog in het nabije oosten. Daarom is de inhoud van het gesprek pas gisteren bekend gemaakt, zo gelooft men in Tel Aviv. De bekendmaking is het antwoord van Israël op de recen te dreigende houding tegen de Israëlische zaak en op het gevaar dat dreigde in het noorden bij Syrië, waar volgens de berich ten zwaar gevochten is. Klaarblijkelijk heeft de geheime dienst van Israël op een of andere wij ze het telefoongesprek tussen Egypte en Jordanië kunnen afluisteren. Het gesprek tussen Nasser en Hoessein brengt duidelijk het duivelse kom- plot van de Arabieren aan het licht om het evenwicht in de wereldvrede te verstoren en om Amerika en Enge land te compromitteren, teneinde het geschonden gezicht van de Arabische machten te redden. Volgens een Israëlische woordvoer der vond het telefoongesprek op 6 juni om 04.50 uur 's ochtends plaats, op de tweede dag van de oorlog. Vier uur later maakte radio Cairo bekend dat Britse en Amerikaanse vliegtuigen Israël steunden, aldus de woordvoerder. De bandopname werd tijdens een persconferentie in Tel Aviv openlijk en met veel trots teruggedraaid. Alle aanwezigen konden vrijelijk luisteren naar het hysterische geschreeuw van Nasser en naar de nogal weifelende antwoorden van koning Hoessein. Het gesprek verliep in het Ara bisch. Aangezien het een document is van historische waarde (nooit tevo ren heeft een geheime dienst ooit het afluisteren van een telefoonlijn tussen twee staatshoofden toegege ven) geef ik hier de volledige verta ling. Hallo Amman Telefoondienst: „Hallo, zijne ma jesteit klaar. De president komt door". „Hallo Amman, is zijne majesteit klaar? Hallo, de president is klaar? „Hoe gaat het met u? Ik hoor uwe majesteit. Uw broer wil weten of er op alle fronten nog steeds gevochten „Ja.'" „Zullen we ook de Verenigde Sta ten erbij betrekken? U weet hier alles van. Zullen we aankondigen, dat de Verenigde Staten met Israël samen werken? „Hallo, ik kan u niet verstaan. De verbinding is zeer slecht. De lijn tus sen u en het paleis van de Koning is slecht." Nasser: „Hallo, zullen we verkla ren dat Amerika en Engeland Israël helpen of alleen maar Amerika?" Hoessein: „Allebei." Hoessein: Antwoord niet verstaan baar. Nasser: ..In orde. Koning Hoessein zal de verklaring afleggen en ik zal de verklaring afleggen." „Dank u." „Houdt moed." „Ja." „Hallo. Goede morgen, broer. Trek je er niets van aan, houdt moed." „Ja, ik versta u." „Meneer de president, als u iets op uw hart heeft nu of ooit.... In orde Van het Centraal Station te Amsterdam vertrokken gisteren drie artsen en zestien verleegsters, via Parijs, naar Israël om daar medische hulp te gaan verlenen. Nasser: „We vechten uit alle macht en de hele nacht door hebben we gevechten gevoerd aan alle fron ten en als er in het begin iets misge gaan is, doet het er niet toe, wij zullen desondanks overwinnen. Nasser: „Zal de koninklijke hoog heid een verklaring afleggen om trent de inmenging van de Amerika nen en Engelsen in de oorlog?" (Antwoord niet duidelijk) Nasser: ik zeg dat ik een verklaring af zal leggen en dat u een verklaring af zal leggen en wij zullen er voor zorgen dat Syrië de verklaring af zal leggen, dat Ame rikaanse en Britse vliegtuigen vanaf vliegtuigmoederschepen tegen ons opereren. Wij zullen de verklaring afleg gen, wij zullen de zaak er door druk ken en wij zullen zorgen dat ieder een het begrijpt." Hoessein: „Goed. In orde." Nasser: „Stemt u hier mee in, ko ninklijke hoogheid". (Antwoord niet duidelijk). Nasser: „Duizend maal dank. Geef de moed niet op. Wij staan voor hon derd procent achter u en Wij vliegen vandaag met vliegtuigen over Israël. Onze vliegtuigen bombarderen de luchthavens van Israël sinds deze morgen." Hoessein: „Duizend maal dank. Het ga je goed." Natuurlijk móeten de Russen de volgende morgen al op de hoogte zijn geweest van het feit, dat deze bandopname bestond en dat iedere beschuldiging tegen Amerika en En geland uit de lucht gegrepen moest zijn. Ik moet constateren, dat de Israëliërs op een bijzonder slimme manier er in geslaagd zijn, de grote mogendheden buiten het conflict te houden en daarmee waarschijnlijk wereldwijde gevolgen te voorkomen. WENEN De Oostenrijkse omroep zal pas in herfst 1968 mogen beginnen met experimentele kleurenuitzendin- gen voor het grote publiek. Eerst moet alles op alles worden gezet om het tweede net uit te bouwen. De kosten voor kleuren moeten daarbij worden gespaard. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Nog steeds ko men er vele tientallen aanmeldin gen in allerlei plaatsen in ons land binnen voor het afstaan van bloed voor slachtoffers in het Na bije Oosten. Het Roode Kruis heeft geen nieuwe donors meer nodig, maar alle aangekondigde acties zullen normaal worden afgehan deld. Gisteravond is een toeslei van internationale Rode Kruis met zes bioedplasma aan boord in Beiroet (Li banon) aangekomen. Uit Brussel vlogen gistermiddag 163 joodse vrijwilligers, merendeels Belgen, naar tel Aviv. Het vliegtuig nam geneesmiddelen mee. Er wa man uit Antwerpen afgereisd. 's Avonds was er in Brussel een demonstratieve optocht van tiendui zend mensen. Halverweg de betoging ontstond enthousiasme toen bekend werd dat Egypte het bestand had aan vaard. In Londen hébben 600 artiesten gisteravond in een kwartier drie mil joen gulden bijeengebracht voor hulp aan Israël. De acteur Peter Sellers zeg de in een telegram uit Hollywood 10.000 gulden toe, Elizabeth Taylor en WASHINGTON De volgens de Israëlische autoriteiten, abu- sieveRjke aanval van Israëlische torpedoboten en vliegtuigen op het Amerikaanse verbindings schip US Liberty heeft aan tien Amerikaanse marinemannen het leven gekost. 75 anderen werden gewond. De toestand van vijftien gewonden wordt ernstig genoemd. Het incident gebeurde gistermorgen (pl. tijd) ter hoogte van de kust van Sinaïbinnen de vijftien mijlsgrens. Het ministerie kon niet zeggen hoe het schip binnen deze grens is gekomen. De US Liberty gaf mededelingen door aan Amerikaanse regeringsposten in het Nabije Oosten, o.a. over de eva cuatie van Amerikanen uit de oor logsgebieden. aldus een woordvoerder van het ministerie. Het schip zou geen gevaar lopen te zinken. Het werd door zeker een torpedo getroffen. De Israëlische regering heeft ver klaard dat de aanval Per vergissing is gebeurd. Zij heeft intussen haar ver ontschuldigingen aangeboden. Het schip van de Amerikaanse marine, dat gisteren in de Middellandse Zee bij vergissing werd aangevallen door motortorpedoboten en vliegtuigen van de Israëli. Tien bemanningsleden werden daarbij gedood. Richard Burton gaven 7000 gulden- Verscheidene schrijvers zeiden een deel van hun auteursrechten te zullen afstaan. De joodse gemeente in Engeland wil 200 miljoen gulden bijeenbrengen. De gemeenteraad van Jeruzalem deed gisteravond een beroep op alle joden ter wereld 175 miljoen gulden bijeen te brengen voor de heropbouw van alle stadswijken en de restauratie van de historische plaatsen. Scheepvaart gaat toeslag berekenen AMSTERDAM Als gevolg van de toestand in het nabije Oosten hebben scheepvaartmaatschappijen die lijn diensten onderhouden van en naae Oost-Afrika besloten een toeslag van 15 procent te berekenen. De toeslag zal worden geheven op alle goederen, in clusief geboekte lading, te verladen met schepen welke beginnen te laden op of na 9 juni. De maatschappijen deelden gisteren mee dat de maatregel zal worden herzien zodra de omstandig heden zulks toelaten. Tweede grootste dag voor Israels eerste premier JERUZALEM Ben Goerion* Israëls eerste premier, is gisteren aan het hoofd van een groep Israëliërs naar de klaagmuur in Jeruzalem ge gaan. Toen hij erheen liep hoorde men de oude staatsman mompelen: „Dit is na mijn aankomst in Israël mijn tweede grootste dag". Ook president Zalman Sjazar van Israël heeft bij de muur gebeden. Sjlomo Goren, opperrabbijn van het Israëlische leger, heeft op 24 km ten zuiden van Jeruzalem het hek geopend van Rachels graf, een van de gewijde plaatsen van het joodse volk. AMERSFOORT De 47-jarige Amersfoorter W. B. wordt door de poli tie verdacht van dood door schuld om dat hij verzuimde een dokter te waarschuwen nadat zijn vrouw be wusteloos raakte door het innemen van een te grote hoeveelheid aan slaap middelen. Zijn vrouw nam zondagavond de slaappillen in. De volgende ochtend bleek zij bewusteloos te zijn. Pas dinsdagmiddag, toen het al te laat was, waarschuwde B. een arts. De man zei tegen de politie, dat hij zelf geprobeerd had zijn vrouw te hel pen. Om geruchten te voorkomen had hij niemand gewaarschuwd. B. is in verzekerde bewaring gesteld. Het echtpaar heeft drie kinderen. Beide echtelieden waren zenuwpatiënt Politieman schiet inspecteur dood BRUSSEL De 23-jarige Belgische politieagent Ghislain Dupont heeft gisteren zijn inspecteur doodgeschoten om te beletten dat een vrouw zich over hem zou beklagen bij de inspec teur. De vrouw wilde een aanklacht tegen Dupont indienen wegens hand tastelijkheden. Nadat de politie-agent het dodelijke schot had gelost vluchtte hij uit het politiebureau. Na een kort vuurgevecht slaagden collega's er in Dupont te arresteren. H. J. de Koster staatssecretaris DEN HAAG Officieel is benoemd tot staatssecretaris van buitenlandse za ken de heer H. J. de Koster (52), sinds de laatste Kamerverkiezingen lid van de Twede Kamer voor de VVD. De heer De Koster is sinds 1961 voor zitter van het Verbond van Neder landse werkgevers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 11