k KAIRO ANGSTIGE STAD 8 MILITAIREN GRAVEN ZICH IN Syrië: successen aan noordgrens? Verdwaalde tanks namen Jericho in Voor altijd zal Jeruzalem aan Israël blijven KOERSEN FORS GESTEGEN Moeder loop nou door... voortaa Misgereden bij de Olijfberg Ambassade in feeststemming Egypte en Syrië gaan door 9 DONDERDAG 8 JITNI 196T KAÏRO De Egyptische hoofdstad is woensdagavond in de greep van de angst nu de Egyptische troepen zich terug trekken voor de oprukkende Is raëliërs. Rond de stad graven de troepen zich in. Hetzelfde ge beurt bij de bruggen over de Nijl. Andere troepen bouwen stellingen in het Nijldal, 60 kilo meter ten westen van het Suez- kanaal. Een menigte van enkele duizenden Arabieren verdringt zich rond het voornaamste station van Kaïro waar volgens geruchten een trein vol Israëlische gevangenen zou aanko men. Vele Arabieren zijn in een staat van hysterie. Buitenlandse journa listen die naar het station gaan, wor den gemolesteerd. Zij mogen het sta tion niet binnen. Vermoeide, ongeschoren Egyp tische militairen keren met trucks in de stad terug van het front. Ze wor den begroet door wild juichende drommen mensen. Opgewonden jon gelui beklimmen de auto's en omhel zen de soldaten. In de straten pa trouilleren leden van de burger wacht. Velen zijn in burger maar ze dragen wel geweren. De meeste win kels blijven open en er wordt druk gehamsterd. (Vervolg van pagina 1) Ook op de derde dag van de strijd tegen de Arabieren hebben de Israëlische troepen grote successen ge boekt: 1. De Egyptische vesting Sjarm el Sjeik in het zuiden van de Sinai kon worden bezet, waardoor de Golf van mmmm Akaba niet langer geblokkeerd is. 2. De snelle opmars door de Si- nai-woestijn tot vlakbij het Suezka- naai. 0. De val van Jericho aan de rivier de Jordaan en de verovering van een groot gebied in Jordanië (waaronder Bethlehem). Met de verovering van Sjarm el Sjeik hebben de Israëliërs hun levens ader naar de Rode Zee heropend en een van hun voornaamste doelen bereikt. De blokkade van de Golf van Akaba door Egypte leidde tot hte huidige conflict. De Straat van Tiran, die toegang geeft tot de Golf, wordt' nu door de Israëli sche troepen beheerst. Egypte heeft officieel de val van Sjarm el Sjeik toegegeven. Er werd echter aan toegevoegd dat een llsraëlische poging om er parachutisten fyjneer te laten was mislukt. Egyptische "vliegtuigen onderschepten de toestellen van Israël en schoten vijf Mirages en Itwee transportvliegtuigen neer. Noordelijk in de Sinai waren enkele jlsraëlische parachutistengroepen ver nietigd, aldus de Egyptische bekendma king. Eerder was gisteren al gemeld, fdat de Egyptische troepen in de -fwoestijn zich onder voortdurende bom- Jbardernenten uit sommige stellingen tadden teruggetrokken. Egypte stelde de blokkade van de Golf van Akaba op 23 mei in. Hier door was Israël niet meer in staat de havenstad Eilat in het noorden van de Golf te gebruiken voor de in- en uitvoer. Sjarm el Sjeik werd na de Suez- campagne van 1956 bezet door troepen van de VN-vredesmacht ter bescherming van het verkeer naar Eilat. Zij werden echter met de ande re troepen van de VN uit Egyptisch gebied teruggetrokken nadat presi dent Nasser secretaris-generaal Oe Thant hierom had verzocht. tenaren proberen zich nu terug te trek ken achter het Suezkanaal. Ook Israël heeft verliezen geleden, maar „die zijn gezien de omvang van successen niet groot". De generaal onderstreepte nog eens, dat Israël op eigen kracht heeft gestreden. „Degenen die menen dat Israël slechts over tot 800 tanks beschikt, vergissen zich zwaar. Ik geloof dat wij de oorlog win nen", aldus de generaal gisteravond op een persconferentie. Vrijwel tegelijkertijd verklaarde de Israëlische minister van defensie, Mosje Dayan, in Tel Aviv dat het le ger van nu in alle opzichten superieur is aan het leger waarmee hij in 1956 de Sinai introk. „Wij hebben bewezen dat president Nasser een papieren tij ger is". De Egyptenaren hebben volgens hem ook beter gevochten dan in 1956, maar zij hadden als grootste nadeel het lies van hun luchtmacht in de eerste uren van de strijd. Op de vraag wie de oorlog begon nen is, antwoordde hij: „De oorlog be gon met de Egyptische troepenconcen traties aan de grens van de Sinai en de blokkade van de Golf van Akaba." De minister zei nog dat Israël Egyp tische schepen zal toestaan door de Straat van Tiran te varen. „Het is toch een internationale vaarroute. De eerste klap Tot gisteravond hadden de Israëliërs 441 „vijandelijke" vliegtuigen vernield: 410 op de eerste dag, 17 op de tweede en 14 op de derde dag. Deze toestellen behoorden volgens de bevelhebber van de luchtmacht, generaal Mordechai Hod, tot de luchtmachten van Egypte. Jordanië, Syrië en Irak. Onder de toe stellen waren 270 Migs, 30 zware bom menwerpers, 17 Hunters en verder transport- en hefschroefvliegtuigen. Hij zei nog dat Israëlische toestellen op de eerste oorlogsdag 25 vliegvelden in vier landen hadden aangevallen en dat bij de eerste aanval al 350 Egyp tische toestellen werden vernietigd. Suezkanaal .ER >-33t De opmars naar het Suezkanaal con centreerde zich op drie steden: Quanta ra in het noorden, Ismailia in het mid- 'den van de kanaalzone en Toefiq in het zuiden. Deze laatste plaats is door een grote verkeersweg met Suez ver bonden. Van Quantara loopt een spoor- en autoweg naar Port Said. In Ismailia is het hoofdbureau gevestigd van de organisatie, die verantwoorde lijk is voor de dagelijkse bewegingen van de schepen in het Kanaal. Aan het oostelijke front was de vero vering van Jericho het belangrijkste succes. Hiermee kregen de Israëliërs het grootste deel van de westelijke oe ver van de Jordaan in handen. De te genstand bij de aanval op Jericho was miniem (zie elders deze krant). De Israëlische chef staf, generaal Ra bin, deelde gisteravond mee dat het Arabische legioen van Jordanië en een te hulp gesnelde Iraakse brigade totaal waren vernietigd. Het merendeel van de tegenstanders was krijgsgevangen ge maakt. 1 De Israëlische radio richtte gister avond in het Arabisch een oproep tot de Jordaniërs op de westelijke oever van de Jordaan, „de witte vlag te hijsen en de Israëlische orders te ge hoorzamen. Het misdadige spel is uit. I^Uw leiders misleiden u. De Jordaanse troepen bieden geen verzet meer". Wanorde I Op een persconferentie deelde gene- raai Rabin nog mee, dat „het gros het Egyptische leger in opperste wanor- de een goed heenkomen zoekt". Het grootste deel van de Sinai is in handen van de Israëlische troepen en de Egyp- ers Een van de weinige successen Arabische kant werd gisteren gemeld door de Syriërs, die volgens radio-Da mascus in een offensief aan Israëls noordgrens de Hoeleh-vlakte hadden veroverd en verder doorgestoten zijn in de richting van Nazareth. De Israë lische stelling bij Tel al Kasr was vol ledig weggevaagd en tien Israëlische Zegevierende Israëlische mili tairen in het oude gedeelte van Jeruzalem in een op de Jorda niërs buitgemaakt legervoertuig. Voor op het voertuig hebben zij een foto van koning Hoessein be vestigd. Amerikanen Meer dan 50 Amerikanen, onder wie vrouwen en kinderen, wachten in een hotel in het centrum van Kaïro op hun evacuatie. Ze staan on der bewaking en mogen het hotel niet verlaten. De Amerikaanse en Britse ambassades worden bewaakt door tientallen militairen en politie agenten te paard. Ook vanavond is de stad weer ver duisterd. Ieder sprankje licht wordt door de voorbijgangers op de straat met woedegehuil begroet. Op de pleinen worden door middel van luidsprekers nieuwbulletins verspreid, afgewisseld door Anti- Amerikaanse scheldkanonnades. Groepjes mensen verzamelen zich bij de luidsprekers of rond de geluk kigen die een transistorradio hebben. Radio Kaïro heeft een nieuwe hit gelanceerd. De meest geliefde zanger van president Nasser steekt de presi dent een hart onder de riem: „Trek je niets aan, baas, van de Amerika nen, U heeft goede strijders achter u staan." Slecht nieuws Naarmate de dag gisteren vorder de, bleek uit de communiqués, dié in bedekte termen waren gesteld, dat Generaal Yeshayohoe Gavish, bevelhebber van de Israëlische le gereenheden aan het zuidelijk NEW YORK Gisteren zijn de koersen op de Newyorkse beurs bij ta melijk grote bedrijvigheid fors geste gen. Er stegen driemaal zoveel fondsen als er daalden, de gemiddelden stegen alle flink. Aan het eind van de dag waren koersverbeteringen ontstaan van fracties tot drie punten of n De oliefondsen stegen verder en wel met een punt of meer. 9 In West-Berlijn is een Iraanse ingenieur (20) aangehouden die zaterdag een elek tronisch bestuurde automobiel in botsing wilde laten komen met de auto van de Sjah van Perzië. Het plan mislukte. De wagen ramde een geparkeerde auto. tanks en drie andere pantservoertui gen waren vernietigd. De Palestijnse commando-organisatie Assefa maakte bekend dat haar troe pen bij diverse operaties op Israëlisch gebied tientallen Israëlische militairen hadden gedood. Israël heeft slechts meegedeeld, dat Syrische dorpen in de bergen van Hoeleh werden gebombardeerd. Over een Syrische doorbraak is niets gezegd. SCHIPHOL Op Schiphol kwam gisteren de eerste groep van 130 Neder landers aan die uit Beiroet is geëvacu eerd na een dringend beroep van de Nederlandse ambassadeur daar. Onder hen waren een moeder, zoon en tante. De grote verzameling pers ontwarend, toen hij de trap afkwam naar de aan komst, zei de dikke zoon van naar schatting 16 jaar ietwat zenuwachtig: „Moeder loop nou door, ik heb geen zin om tegen de verslaggevers te pra ten". „Niemand zal u dwingen te praten als u dat niet wilt", zei een journalist die het toevallig opving. „U bent hier in een vrij land en bovendien zijn er 125 anderen die het wel willen." Jullie verdraaien toch alles", hield „Dat doet misschien de Libanese pers," luidde het antwoord. De moeder keek verbolgen oir, het leek er op alsof ze zich tot radio-verslaggever met een microfoon in de hand wilde wenden. De zoon kwam echter tussen beiden en duwde haar met zachte hand voort. „Moeder loop nou door, je hebt be loofd, dat je niets zou zeggen", drong hij aan. De moeder liep door, doch niet zonder achterom kijkend de verslaggevers kwaad toe te roepen: „Als je zes jaar in Libanon gewoond hebt, dan ben je pro-arabier'. Daarna liep de familie snel door. het nieuws slecht was: de troepen in de Sinaï trekken zich terug naar de tweede verdedigingslinie om zich te hergroeperen, de Egyptenaren in Sjarm el Sjeik bij de Straat van Ti ran hadden opdracht zich aan te slt*. ten bij de eenheden elders in de Si- Amerika en Engeland worden beschuldigd de Israëlische aanvallen te steunen waardoor de Egyptenaren gedwongen waren zich terug te trek ken. Uit de luidsprekers op de pleinen klonken dan ook lastercampagnes te gen de Amerikanen: „Wij zullen jul lie en jullie imperialistische belan gen in de Arabische wereld verplette ren. Wij zullen jullie bases uitroeien. Jullie hoeven op niets anders te reke nen dan op haat en geweld." Hoessein niet gevlucht ROME Gisteren deden (Iter vals ge bleken) geruchten de ronde dat de Jordaanse koning Hoessein per vlieg tuig uit zijn land was vertrokken en zou landen op de luchtmachtbasis Ciampino bij Rome. Hoessein zou op doorreis zijn naar Engeland. De journalisten die zich erheen spoedden werden tegengehouden door ongewoon sterke eenheden politie en carabinieri. De hele basis was afgezet. Uren later werd het gerucht door Am man en Londen koop ik meer effecten voor hetzelfde geld... Ja, elk jaar betaalt het Rijk honderd gulden mee aan mijn aandeien. En dat kunt ook voor elkaar krijgen! Wanneer u en uw vrouw nu deelnemen aan het Premie Spaarplan en elk jaar voor 500,- aan effectenbewijzen kopen, dan krijgt u vanaf 1972 leder jaar honderd gulden terug van het Rijk! Belastingvrij! Dit geld kunt u dan weer gebruiken om eens een extra aandeeltje te kopen, v (Of u moet persé die lege bladen Ghana in uw postzegelalbum f willen opvullen....) Hoe dan ook, alle Banken, Spaarbanken, Boerenleenbanken,Raiffeisenbanken en Hypotheekbanken zullen j u graag inlichten over het Premie Spaarplan. 1 PREMIE SPAARPLAN Basis voor persoonlijk bezit JERICHO De Israëliërs hebben de op Jordaans grond gebied gelegenstad Jericho aan gebied gelegen stad Jericho aan- dan ze hadden verwacht. Vol gens een Israëlische militaire woordvoerder is er geen zware strijd geleverd. Een kolonne tanks wist de stad nagenoeg zonder slag of stoot in bezit te nemen. De kolonne vertrok om zes ui de morgen uit Jeruzalem. Het was aanvankelijk de bedoeling dat deze tanks in de strijd om de oude stad zouden worden ingezet. Maar op een kruispunt bij de Olijfberg verdwaal de de kolonne. De voorste tank sloeg linksaf naar Gethsemané, de overige gingen de tegenovergestelde richting in naar Jericho en de Dode Zee. Toen de officier in de voorste tank merkte dat hij zijn gevolg kwijt was, ging hij de kolonne achterna in een jeep. Nadat men twee dorpen rustig had kunnen passeren zonder op tegenstand te stuiten, werd beslo ten de actie in de richting Jericho voort te zetten. Vliegtuigen Kort daarna werden de tanks waargenomen door Jordaanse Hun- ter - vliegtuigen, maar Israëlische toestellen 'haasten zich om ze te ver jagen. In het begin van de avond kon de chef-staf, generaal Rabin, de val van Jericho melden, ditmaal ech ter zonder bazuingeschal De officier die dit verhaal over de inneming van Jericho deed, meldde ook nog dat hij woensdag een tocht had gemaakt van het oude stadsdeel van Jeruzalem naar de Jordaanse stad Ramallah, verder naar het noor den. Hij had onderweg ruim zeven tig buitgemaakte tanks gezien, alsme de commandowagens en tientallen andere militaire voertuigen. in een zo goede staat, dat de Israëlische militairen hun eigen ma terieel in de steek lieten en het Jor daanse gebruikte bij de verdere ac ties. Dit beeld was ook in Jeruzalem te zien: Jordaanse politie- en brand weerauto's hadden een Israëlische bemanning. De Israëliërs zeiden noig dat het moreel onder de jonge Jordaanse mi litairen snel daalde toen ze beseften dat hun offensief geen succes had. Er waren zelfs recruten bij van 15 tot 17 jaar. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Israëlische ambassa de aan de Haagse Klatteweg is in feeststemming. Op de spannende da gen van vorige week is ontspanning gevolgd. De berichten over militaire vorderingen brachten enthousiasme in het statige gebouw, waar het hele personeel elk uur aan de radio is gekluisterd. Meer dan elders wordt hier de ontwikkeling gevolgd. De radio is daarvoor vrijwel het enige medium. De telex geeft geen enkel militair communiqué door en ook via de telefoon krijgt men weinig te horen. Slechts de ambassadeur persoonlijk kan in dringende geval len contact met Tel Aviv krijgen. Voor andere gesprekken kan de lijn niet worden gebruikt omdat het aan tal aanvragen in heel Europa zc groot is, dat de centrales ze niet kun nen verwerken. Voor spoedberichten wordt dan ook ge bruik gemaakt van de telegraaf. Volgens een woordvoerder van de am bassade zijn ook in Nederland de uit zendingen van Radio Israël te vol gen. Elke avond zijn de nieuwsbe richten in het Frans en Engels te beluisteren. Van 21.15 uur tot 21.30 uur in het Engels (op 33.3 m) en van 20.45 tot 21 uur in het Frans (op 30.8 m). (Vervolg van pagina I) ~l Zijn positie in de Arabische wereld heeft een enorme klap gehad. Dit kan voor Moskou aanleiding zijn, zijn be leid in het Nabije Oosten nader te be zien. Het zou zich van Egypte kunnen afwenden ten gunste van Algerije. De Arabische topconferentie, dia vandaag in Koeweit zou worden ge houden, is op verzoek van Egypte uit gesteld. Marokko en Algerije (die beide steun hebben toegezegd aan Nasser) liggen weer met elkaar overhoop. Al gerije had de bevolking van Marokko en Libye aangespoord, de Amerikaan se bases op haar gebied te vernietigen. De bases in Marokko werden echter in 1963 al ontruimd. Algerije wordt nu beschuldigd van inmenging in de bin nenlandse aangelegenheden van Ma- Tussen Israël en Jordanië is sinds gisteravond 9 uur een bestand van kracht. Dit heeft de Israëlische minis ter Eban de Veiligheidsraad laten we* Jordanië heeft de ambassadeurs van Amerika en Engeland laten weten, dat tijdens de recente strijd met Israël geen Britse of Amerikaanse vliegtui gen zijn waargenomen. De nieuwe verklaring kan belang rijk zijn voor de betrekkingen tussen Jordanië en Egypte. Kairo houdt nl. vol, dat Amerikaanse en Britse vlieg tuigen aan de strijd hebben deelgeno men. Dit zou door koning Hoessein van Jordanië zijn bevestigd. Thans is bekend geworden, dat president Johnson en premier Ko- sigin tijdens de crisis een reeks persoonlijke boodschappen hebben gewisseld. Dit begon al voor het uitbreken van de strijd en droeg bij om de weg te banen voor over eenstemming tussen Amerika en Rusland in de Veiligheidsraad. Ook president de Gaulle en pre mier Kosigin hadden contact met elkaar. Zij gebruikten de „groene lijn", die vorig jaar werd aange legd. Uit Washington wordt nog gemeld, dat president Johnson een speciale commissie heeft ingesteld, die met spoed een plan moet opstellen voor het regelen van de problemen, die de spanningen in het Nabije Oosten ver oorzaken. Jeruzalem na twintig jaar weer één: toen gisteren Israëlische troepen in een bliksem-veldtocht het oude stadsdeel bezetten, kwam een einde aan de scheiding. De nieuwe en de oude stad zijn weer verenigd. De Mandelbaumpoort, jarenlang het trieste teken van tragische verdeeldheid, heeft haar functie verloren. Israëliërs kunnen er vrij doorgaan omdat Jeruzalem, weer helemaal hiin stad is. En Bij zijn ervan overtuigd dat het ook hiin stad zal blijven. Mosje Dayan, de minister van defensie liét er gisteren geen twijfel over bestaan, toen hij uitriep: voor eens en voor altijd zal Jeruzalem nu aan Israël behoren De bezetting van de oude stad betekent voor Israël het weer in bezit krijgen van zijn eigen historie. Immers: juist in dit deel van Jeruzalem liggen de meeste oude bijbelse plaatsen, als de hof van Gethsemané, de Olijfberg, de Kruisweg, de klaagmuur. Honderden juichende Israëliërs hebben ze gisteren voor het eerst sinds lange tijd weer bezocht. Met vrolijke gezichten en onder het zingen van feestliederen trokken zij door de nauwe straatjes, waar nog slechts lege patroonhulzen herinnerden aan de strijd die er kort tevoren nog had gewoed. De foto geeft een duidelijk overzicht van de herenigde stad. Links ziet men het witte nieuwe Jeruzalem met als duidelijk herkenningsteken de toren van het moderne YMCA-hotel, rechts gescheiden door een hoge muur het oude stadsdeel met geheel rechts de berg Sion met de „Dor- mition-kerk" en links daarvan de Olijfberg (met toren). Het is allemaal weer Israëlisch grondgebied. Jeruzalem werd weer één stad

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9