Probleem ringzegenvisserij de meestal grote vangsten CHEPEN-. lude techniek met moderne toepassing )eel vangst anvoeren Is grondstof oor vismeel 19 )0 Overwerkloon belastingvrij Winst KLM sterk gestegen Vele kerken collecteren voor de nood in het Nabije Oosten 111 Op verjaardag gif bier van vader gedaan en verder gedanst Verklaring van Wereldraad van Kerken =7==$ÜTE tUTOSE COURANT DONDERDAG 8 JUNI 1967 |EV HAAG Onder invloed van een voortdurende stroom van richten over de opzienbarende tiltatcn van de Noorse ringzegen- ter ij, wordt de laatste lijd veel broken over deze, in wezen oude over de hele wereld verspreide lerijtechniek. Misschien is het u 2 eens opgevallen op een reclame- jjet voor een vakantie in Portugal op een tentoonstelling van oude in tenhoe een groep mensen aan I strand of langs de rivieroever jig is met het aan wal trekken van I ringvormig, vertikaal in 'f water ngencl net dat is dan de ring- zijn eenvoudigste en oudste je» in sfji voering. •BWel !en ontwikkelingsstap is geweest gebruiken van boten voor het ^^■etten van het net rondom een vissen; aanvankelijk door rie- p voortbewogen werden zij later D| motoren voorzien. Deze boten (jaren werkend hebben ieder de flit van het net aan boord; zij vie- m II f het uit, terwijl zij in een halve "^el om de school varen. [adat zy weer bij elkaar zijn ge wordt de onderreep inge- waardoor het net van onder loten wordt en de vis niet meer lappen kan. rna wordt het net weer scheep ■■_jaald, net zo lang tot de gevangen III#(„voor het grijpen is". Met behulp haken bij tonijn bijvoorbeeld of schepnetten wordt de vansst boord genomen. Grotere netten iordat alle werkzaamheden aan vangst met de handen moeten verricht, een zware lichame- inspanning verricht, èn door de •kkelijk geringe afmetingen van igebruikte schepen, is deze visserij I voor een tiental jaren beperkt ven tot beschutte kustwateren fjorden en baaien, ontwikkeling van grotere, zee- irdiger schepen leidde tot het ge- ik van steeds grotere netten, die handelbaarheid betreft steeds problemen opleverden. En hoe- en in de loop der jaren natuur - geprobeerd heeft het werk zo mogelijk te mechaniseren, is het een vrij jonge technische ont- :eling te danken, dat de ringze- isserij goed van de grond is ge- |ln de jaren vijftig werd name- i de Ver. Staten het 'power- >ck' ontwikkeld, een hydrau- sch bekrachtigde schijf, waarmee let net binnen boord gehaald kon lorden. Dit kracht-blok, voor het lerst gebruikt aan de westkust i de visserij op tonijn en zalm, spoedig via IJsland en torwegen zijn weg naar Euro- vroeger dagen werd met de :egen daar gevist, waar een vis- d met het oog werd verkend, door de man aan boord in het lienest, hetzij door een man in een [geplaatste uitkijkpost aan oever rand, ofwel door de waarnemer een verkenningsvliegtuig, zoals ikelijk is in IJsland. :ze verkenning op zich betekent het ging om vis die zich in de enste walerlaag ophield. Op itsen waar de vis niet te zien was door de troebelheid 'van het water doordat hij zich op grotere diep- ophield werd dan ook niet ge- laast de bovengeschetste ontwikke- van het krachtblok is dan ook tweede technische ontwikkeling onschatbare waarde gebleken deze visserij, namelijk het ge- ik van de 'sonar* (of asdic), waar- het mogelijk wordt de aanwe- ,d van vis onder water vast te len. Bovendien kan men ook de etingen en bewegingen van de >ol bepalen. amenvattend kan men. aldus Vis- jnieuws, ook zeggen dat de ring- envisserij haar huidige bloei voor- nelijk te danken heeft aan twee Kon door het gebruiken van de in span werkende boten het tot dan toe noodzakelijke contact met de wal worden losgelaten, waardoor deze vis serij zich verplaatste naar de kust wateren, sonar en krachtblok maak ten het mogelijk de activiteiten uit te breiden tot de volle zee. Zolang het net niet is gesloten, heeft de vis kans te onttsnappen. Om dit te verhinderen laat men buizen zakken met kleurstoffen die zich als een wolk verspreiden en dan door een eveneens neergelaten lamp wor den belicht. Of men maakt lawaai met de boeg schroef, door hamerslagen op de ver schansing en het werpen van lichte explosieve ladingen, die te vergelijken zijn met voetzoekers. Het verlijeren van het schip onder invloed van de wind en de bewegin gen van het schip door de werking van de golven oefenen op het rond- gestoomde net grote krachten uit. Bij doorstaande wind (kracht 7) en daar door ontstane zee is het maximum toelaatbare bereikt voor een met dwarsschroeven uitgerust schip. Voor een schip zonder deze uitrusting is al eerder aan het maximaal toe laatbare toe. Het schepnet aan het werk. technische aanpassingen: het kracht blok, dat de veel mankracht eisende net-behandeling overnam, en de so- die tot gevolg had dat het voor deze visserij beschikbare zeegebied aanzienlijk toenam. Volle zee Vispomp Voor het aan boord nemen van de •angst bestaan twee methoden: schep- iet en vispomp. Het schepnet wordt nog veel gebruikt op kleinere sche de vispomp is het middel, waar mee de grotere, modernere scheDen Het is een machine, die arbeidsbe sparend werkt. De pomp zuigt een grote hoeveelheid zeewater door een Het krachtblok heeft het net op een klein stuk na binnenge- hieuwd. De vis ligt voor het grijpen. DEN HAAG Over loon voor over werk ten bate van hulpacties voor Israël dat voor 1 oktober is verricht, zal geen loonbelasting, inkomstenbelasting en pre mie AOW/AWW worden geheven, mits de werkgever zorgdraagt voor de over making van dit overwerkloon naar de Stichting Collectieve Israël Actie. Ook wordt geen schenkingsrecht ge vorderd over schenkingen aan deze stich ting. Ondernemers, die tot dezelfde datum il oktober) gratis goederen leveren, be hoeven hiervoor geen omzetbelasting af te dragen, Piinc Bernhard opent fabriek Woodward HOOFDDORP Prins Bernhard zal samen met de Amerikaanse ambassa deur. de heer W R Tyler. 21 juni de fabriek van Woodward Governor Neder land N V te Hoofddorp openen. De moe deronderneming is The Woodward Go- vernor Company te Rockford, Illinois, die 's werelds grootste producente van regulateurs voor krachtwerktuigen wordt genoemd, en ook fabrieken in En geland en Japan heeft. De Nederlandse vestiging dagtekent van 1955. Zij assem bleerde op Schiphol voor anderen vooral Nederlandse fabrieken gelever de. onderdelen. Zij hoopt in 1967 het personeel tot 200 te verdubbelen, vooral door krachten uit de omgeving. Uitbrei ding tot 500 man behoort tot de moge lijkheden. Tegen zoon (19) een jaar geëist negens medeplichtigheid moord De rondge&toomde ringzegen. De sluiitlijn moet nog worden ingehieuwd. het net ondergedompelde slang. Met dit water komt de vis mee. Aan de andere kant van de pomp staat een zeef, waarop de vis terecht komt. Het water loopt door de zeef weer buitenboord; de vis komt via glijgo- ten in het ruim terecht. De hoeveel heid vis die beschadigd wordt bij dit transport is gering; de transportsnel heid is groot. De pomp kost ongeveer 36.000. Wat de toepassing van de ringze genvisserij in Nederland betreft, kan men over het algemeen zeggen, dat ringzegenvisserij en vismeel/olie-in- dustrie nauw met elkaar zijn verbon den. Evenzeer kan men stellen, dat de Nederlandse markt hoofdzakelijk voor de consumDtie bestemde vraagt. De kern van de zaak is dan ook de vraag: Hoe kan men van de over het algemeen grote vangsten een marktwaardig produkt maken? Gedacht kan worden aan het in combinatie optreden van een vang- schip en een aantal verwerkingssche- pen. Een zwak punt j deze methode is de kwetsbaarheid in economisch opzicht. Indien het vangschip niet of slecht vangt, betekent dit een inkom stenderving voor bijvoorbeeld viei ijf schepen. De ervaring met de Nederlandse ringzegenvissers is daar een illustratie van. Beter zou zijn een gedeelte van de vangst te verwerken tot consump tie-artikel en de rest als vismeel- grondstof aan te voeren. Recente publikaties wijzen erop, dat de Noren, wijs geworden door de teruggang in de wereld-vismeel- situatie, nu schepen bouwen die als ringzegenvisser werken, maar bo vendien de mogelijkheid hebben consumabele vis aan te voeren. Die ontwikkeling dient goed te wor den gevolgd. SASSENHEIM Morgenavond houdt de jeugd van alle kerken huis-aan-huis-collecte ter leniging van de nood in Israël. SASSENHEIM De zakjes-collectc van het Roode Kruis heeft hier f opgebracht. DEN HAAG De winst van ke KLM is sterk gestegen in het 31 maart geëin digde boekjaar tot f 81.5 (vorig jaar 52.1) miljoen, een toeneming De cijfers zijn i Vervoer s- inkomsten overige inkomsten exploitatiesaldo saldo overige posten De winst oer i miljoenen gulden: —739.8 (—677.9) 2.2 6.1) -1- 81.5 52.1) aandeel was f De Zeven Provinciën DEN HAAG Bij de Assurantie mii r? Zeven Provinciën is de stijging in 1966 voortgegaan. De bruto-Dremie was f 86.1 (vorig jaar 70.4» miljoen, dochters niet meegerekend, premies eigen reke ning f 50.6(48.5) min Schaden stegen 2.4 pet door duurdere reparaties en hogere WA-schaden. doch bedrijfs- en acquisi- tiekosten zijn goed in de hand gehou den en waren 29.27 (2967) pet. van pre mie e.r. Technische reserves zijn ver hoogd tot f 40 (36.4) min., algemene reserve f 13(12,5) min, totale waarbor gen ƒ61.2 (56,7) min. De deelnemingen Mission Equities Corp in Amerika en Steadfast Insurance Comp in Australië hadden 'n goed jaar. MEC keert in juli 0,05 eerste kwarlaaldividend uit en had 1,4(1,1) min. jaarwinst bij 15,1(12,6) min. premie SIC boekte Aus. $2,44(157) min. premie. Het dividend is 0,06 per aandeed van $2. Aan pensioenfonds wordt f 0,21 min toegevoegd, het ge bouw wordt met f 0.32 min. afgeschre ven tot f 2,57 minvoor belasting wordt f 0,95 (0,9) min, en de winst is f 4.22(3,87) min. Het dividend is 20(20) pet. plus 5 pet. in aandelen, waarvan 1M pet belastingvrij uit agio. Kas-Associatie: De heer J. Schweppe. oudste stafbeambte is na 50 jaar dierst als t rocuraticb ouder opgevolgd door de heer W. Elsinger. (30,44, gebaseerd op gemiddeld 2,3 (1.71) miljoen aandelen. Het verslag verschijnt 5 juli, de aandeelhoudersvergadering komt 27 juli in Den Haag biieen. Emissies Rolinco ROTTERDAM De prospectus var de uitgifte van f5 miljoen 6V2 pet, cu mulatief preferente aandelen en f50 mil joen in 6M- pet. cumulatief preferente aandelen converteerbare 6% pet. obliga ties in toonderstukken van f 100 en 10 a f 100 a 100 pet. vermeldt dat 5 gewonr aandelen tot uiterlijk op 28 juni inschrij- vingsrecht geven op f 100 dezer nieuwe waarden. Zij die het inschrijvingsrecht gebruiken ontvangen receDissen Latei- verwisselbaar in definitieve stukken Een deel van elk recepis dient als ootie- bewijs Vijf dezer bewijzen geven recht tot uiterlijk op 31 december 1970 i schrijven op een gewoon aandeel Rolin- an f50 a f220 «de koers od 6 juni was f184). De claimhandel begint 9 ju ni de storting is 30 juni. Officiële note ring wordt gevraagd te Amsterdam en Luemburg. de notering van optiebewij zen ten minste te Londen en Luem burg. Tegen f240 miljoen vermogen 1 thans slechts f5 min. vaste rente dragende middelen en na de emissie zal deze verhouding 8 tot 1 zijn. Dit is meer in overeenstemming met het doel van Rolinco. De opbrengst dient voor belegging in uitgelezen groeifondsen. Steenkolenhandelsvereeniging: Ir. F F. Fehtener van Vlissingen is tot hoofd directeur benoemd naast de heren dr. B Pruijt en J. H. Oerlemans. Hij is com missaris van Bankhaus Trinkaus te Dus- seldorp en Chamotte-Unie. Palthes Textielveredelingsbedrijven NV voert besprekingen met het Rijk en de gemeente Almelo ove plannen om het textielveredelingsbedrijf (niet te ver warren mei de chemische reiniging) over te brengen uit de verouderde naar moderne gebouwen. De stand van schatkistpapier was 5 juni (29 mei) in miljoenen guldens: Pro messen 1136,4 (1136,4), biljetten 3723,5 (3763,1). Aanstaande zondag: DEN HAAG In vele Neder landse kerken wordt zondag ge collecteerd voor de nood in het Nabije Oosten. De meeste kerken hebben besloten niet slechts te col lecteren voor Israël", maar ook voor de nood in de Arabische landen. Het geld zal in de meeste gevallen via kerkelijke hulpverlenings-instanties besteed worden. Volgens een persbericht van van morgen hebben deze al contact opge nomen met internationale organen, op dat het geld op korte termijn ter be schikking zal kunnen komen waar nood is. De kerken die zijn aangesloten bij de Oecumenische Raad, de Rooms- Katholieke Kerk en de Gereformeer de Kerken hebben reeds brieven ge zonden aan de gemeenten en parochies waarin wordt opgeroepen tot gebed en offer. Deze Kerken leggen er in hun brie ven de nadruk op, dat de Kerk in een bijzondere relatie staat tot Israël. Toch willen zij niet eenzijdig voor Israël' al leen collecteren. In hun brieven zeg gen zij dat zij het gebod van de Hee' willen opvolgen en helpen waar hulp geboden moet worden, dus ook in de Arabische wereld. Doorbreking In deze brieven wordt gesteld dat de gelijkenis van de barmhartige Samari taan alle grenzen doorbreekt, ook die In de kring van de Vrijgemaakte Ge- /an verontwaardiging en schuldover- eformeerde Kerken is nog geen offi- vegingen. cieel besluit genomen om de plaatse lijke kerken te adviseren een collecte te doen houden. Ook de Gereformeer de Gemeenten zijn nog niet zo ver. maar ons werd medegedeeld dat vele gemeenten daar toch wel zelfstandig tot een collecte zullen besluiten. De classis Den Haag van de Christe lijke Gereformeerde Kerken, die op dracht heeft van de Generale Synode om bidstonden uit te schrijven, heeft sterk het verzoek van de deputaten voor de evangelieverkondiging onder Israël ondersteund om zondag aan staande een bidstond te houden, waar- Israël ook over Jordaanse zender te horen LONDEN Israël heeft een radiosta- on in Jordanië overgenomen en is be gonnen met het uitzenden van program- in het Arabisch, aldus meldt radio De zender staat in Ramallah, 13 km ten noorden van Jeruzalem. Buitenlands bankpapier AMSTERDAM. 7 juni. De advies- koersen voor buitenlands bankpapier gel dend in Amsterdam op de volgende werk dag luiden: Engelse pond 10.0110.11. Amerikaanse dollar 3.583.62. Canadese dollar 3.32 .37. Franse frank (100) 73.25—73.75. Bel gische frank '100> 7.157.20. Duitse mark 100) 90.2590.75. Zweedse kroon (100) 9.40—70.40. Zwitserse frank (100) 83.35— 3.85. Italiaanse lire (10.000) 57.00—59.00. Deense kroon (100 51.6052.60. Noorse kroon 10050.0051.00. Oostenrijkse schilling HOOi 13.9514.05. Portugese escudo (100) 12.6012.75. Spaanse peseta (100 gr. cp.) 5.95—6.10. Amsterdamse wisselmarkt AMSTERDAM. 7/6 Londen 10.05%— 10.06Vs. New York 3.60'6—3.60%, Montre- il 3.33's3.33%, Parijs 73-36—73.41, Brtis- sel 7-25^—7.26Y4, Frankfort 90.4716— 90.52M>, Stockholm 70.01^—70.0616, Zue- rich 83.42—83 47. Milaan 57 62i,i—57.67V2, Kopenhagen 51.9952 04. Oslo 50.40 50.45. Wenen 13.94V<—13Lissabon 13.53?i12.551,4. in gecollecteerd zal worden. Besloten werd aan te bevelen dat deze collecte bestemd zal zijn voor de collectieve actie-Israël. DEN HAAG Nog even had het hele gezin gedanst °P de muziek van een grammofoonplaat door een doch ter opgezet, enkele ogenblikken latei- overleed vader ten gevolge van het vergif, dat in samenwerking van moe der en zoon de man kort tevoren was toegediend. Wegens medeplichtigheid aan moord eiste dinsdag de Officier van justitie bij de Haagse rechtbank een jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorar rest benevens ter beschikking spelling van de regering, tegen de 19-jarige tuinarbeider. J. C. M. B. Ook de moeder had gisteren terecht moeten staan doch zij is in een ziekenhuis op genomen vanwege een breuk, welke zij tijdens één van de vele mishan delingen door haar man had opgelo pen. De rechtbank hield de zaak te gen de vrouw voor onbepaalde tijd Het gezin telde oorspronkelijk tien kinderen, waarvan er op het ment dat de tragedie zich afspeelde, nog 9 thuis waren. Het huwelijksleven ging niet te best en zowel kinderen als de moeder wer den herhaaldelijk door de vader mishan deld. vooral in de weekeinden, wanneei de man meestal dronken was. Enkele kinderen zijn inmiddels ge trouwd. De jeugd van de thans 19-jarige Jo- han was allerminst fleurig. Toen hij twee jaar was, werd hij in. een tehuis ondergebracht, waar hij twaalf jaar bleef. Daarna bracht hij anderhalf jaar door in Valkenheide en toen hij dan weer in het gezin werd opgenomen het vorig jaar, werkte hij als tuinders- knecht eert in Doorn, later in Pynacker. „Er moet toch wel heel wat aan vooraf gaan om je vader te vermoorden," aldus de president van de rechtbank, prof. mr W. F. C. van Hattum. VAAK GEKLAAGD „Dat heb ik voor mijn moeder en de kinderen gedaan, die zoveel van hem moesten lijden. Hij was altijd maar be zig met ruzie en slaan." REILEN EN ZEILEN Amstelkroon 7 O Suez Amstelmolen 7 WNW Casa blanca Acmaea 7 NO St Domin Alioth 8 vn Santos nr Albert V 7 WNW Ho« Arneb 7 Famagust Breewijd 7 pass Beac Bengkalis 7 N Pt Soedan Blntang 7 pass Maladiven Blitar 7 O Ascension Bolssevaln 8 O Kaapstad Bara 7 O Crossant Bonafide 7 O Westhinder Caltex Lelden 7 Caltex Rotterdam 7 O The Doel wijk 7 ONO Ouessant Diloma 7 W East Lor Esso Amsterdai Forest Hill 7 O Durbai Gfulncckust 8 Lagos Gulf Hansa 7 NO Sokoti Gulf Italian 7 NO Tunis Geopotes 7 O Barl Glesserikerk 7 verw ramshahr Gulf Swede 7 W Little Gveree 7 N Nagasaki Grotedijk 7 vn Brent Rotterdam Gaasterdljk 8 verw Bost Gulf Hollander 8 O Syd- Hera 7 O Las Palmas Hoop 7 NO Casquets Kp Villa- Korovina 7 O Kryptos 7 O Koudekerk 7 D Jibouti Kennemerland Leuvelloyd 7 N\ Land-s End Marietje Boehmer 7 W Far- vereilanden Motferland 7 W Ouessan Mijdrecht 7 N Mona p Nashira 7 W Las Pair Neder Ebro 7 anzibar Nusakan 7 Grimbsby Onoba 7 W Dover Ouwerkerk 7 O S t Helena Oranje Nassau 8 Ptf Spain Philippia 7 O A de Polydorus 7 Belaw B Margriet 7 N' Pr Caslmir Poolster 7 Bishop Rock Peperkust 7 W O uessar Phillne 7 W Lissabon NW Free- Str Magelhaen 7 Matadi n: Schelp wijk 7 WW Land': Sibigo 7 S ingaporj- Sibigo 7 Singapore Stad Utrecht 6 Singapore n: Str Claren ce 7 O Kakra Str Malakka 7 anzibar n: Pt $wettenham Si non 8 verw Paramaribo Str Rfo 7 Kaapstad Spes Major 7 W Esbjerg Stanislas 7 N Kp Villanc Stad Kampen 7 N Malta Tjltjalengka 7 NO Maurlti- TJikampek 8 Durban Viscount 7 Spurn Vinna 7 St Maarten Wonogiri 7 NO Mogadlsc >nnekerk 7 verw Venet: Tweedé lij&t Lnda 7 Dordrecht nr Carebeka 6 Pasajet Deneb 8 verw Mar: Dlligentia 6 Easthar K ^Beverwijk Sleepboten Cycloop en unlor 7 \v Marsa cl Brega, Libye Friesland 5 aangek Port Gelderland 6 NW Benghazi met Caisson onderweg Marsa el Brega Llbye Groningen 1 thv Djibouti NoordHolland [recht 7 stationsdienst Ka- Moeder klaagde vaak over haaf verschrikkelijk leven. Toen hij in Doorn werkte had de moeder aan Johan gevraagd of hij wat vergif mee kon brengen. „Je begreep zeker wel waarvoor dat moest dienen, „veronderstelde de presi dent van de rechtbank en na enig aarze len gaf verdachte dit toe. Echter had hij toen aan het verzoek geen gevolg gegeven, wel later toen hij in Pynacker werkte. „Ik wist dat het gevaarlijk spul was, want mijn baas had me verteld, dat iemand in Pynac ker die het had ingenomen, er aan wa* overleden," aldus verdachte. Hij had een leeg flesje van oogdrup- pels gevuld met parathdon en dat aan zijn moeder gegeven. Op de avond van de verjaardag van zijn vader, 2 september van het vorig jaar. werd er veel bier gedronken. Verdachte zei dat hij waarschijnlijk twintig flesjes bier had leeggedronken en zijn vader een vrijwel gelijke hoe veelheid. „Eerst was het gezellig, maar toen hij dronken was, werd hij weer vervelend en begon te schelden. Ik weet niet wie het eerst op het idee kwam, maar moeder en ik gingen naar de keu ken, waar we een flesje bier namen. Ik deed er wat vergif in en moeder zette het naast vader neer. Hij dronk dat half leeg en we dansten nog wat. Toen viel vader in een stoel neer en legden we hem op bed. Ik werd misselijk..." President: „Van uw gedrag om uw vader te vermoorden?" Verdachte: „Daar dacht ik niet meer aan, ik was zelf te dronken." De dokter werd gewaarschuwd, doch. de man bleek te zijn overleden. De president constateerde, dat ver dachte ook wel met zijn vader mee ging en zich dan laveloos dronk. Het rapport van de psychiater conclu deerde, dat verdachte een gestoorde geestelijke ontwikkeling heeft, en ge vaarlijk voor de maatschappij moet wor den genoemd. „Al heb ik mijn vader vermoord, daar om hoef ik niet voor iedereen gevaar lijk te zijn." aldus de repliek van ver- HEROPVOEDING De Officier van justitie, jhr. mr. W-Chr. J. M. v.d. Poll merkte op, dat verdachte weliswaar een verminderd normbesef heeft, doch wel toereke ningsvatbaar moet worden geacht. Dat hij er toe kwam op 18-jarige leef tijd mee te werken zijn vader te ver moorden, wijst wel op verschrikkelijk® toestanden. Verdachte heeft dringend heropvoe ding nodig waar het zwaartepunt van de strafeis dient te liggen en om welke reden hij ter beschikking van de rege ring dient te worden gesteld. Die ter mijn kan telkens indien nodig met twee jaar worden verlengd en zal in dit ge val wel van lange duur zijn. De verdediger mr. A Mout kon zidh met de eis van de Officier wel vereni gen. Hij wees op het gebrek aan opvoe ding en gezinsleven. Verdachte was zo lang vaai huls gweest, dat hij slechts door in een straat na te gaan waar veel kinderen uit een woning kwamen zijn ouders weer kon vinden. De rechtbank zal op 20 juni vonnis Strijd Midden-Oosten DEN HAAG De Wereldraad van Kerken heeft de volgende verklaring uitgegeven over het Midden-Oosten: „Als verantwoordelijke personen van de Wereldraad van Kei-ken drukken wij onze angst en bezorgdheid uit over het hernieuwd openen van de vijandelijkheden in het Midden-Oos ten. Dringen er met klem op aan het be sluit van de Verenigde Naties te on dersteunen, opd-ait het onder interna tionale controle tot een snel en recht vaardig staakt het vuren komt. De rol van bemiddelaar en arbiter van de vier grote mogendheden zou op het ogenblik binnen of buiten de Veiligheidsraad maximaal benut moeten worden. De nood en het menselijke leed die zyn ontstaan door het huidige con flict en de onopgeloste spanningen, die reeds lang op het Midden-Oosten drukken en vooral het lot van de vluchtelingen van verschillende na tionaliteiten, die die streek bewonen, vormen voortdurend het onderwerp van onze gedachten en gebeden. Daarom doen we een dringend beroep op onze leden-kerken om er bij hun regeringen sterk op aan te dringen, dat ze alles doen wat in hun vermo gen ligt, om een eind aan de vijan delijkheden te maken en dat ze hulp bieden bij het leggen van bases, waarop een rechtvaardige en duur zame vrede kan worden gevestigd. Wij vragen hen in het bijzonder in hun voorbeden te denken aan die kerken, die temidden van de strijd leven en aan allen die lijden onder de vijandelijkheden. Geen post meer naar het JNabije Oosten DEN HA \G De PTT deelt mee dat momenteel geen mogelijkheden meer 'aan wezig blijken te zijn voor het verzenden van post naar de volgende landen: Egyp te. Irak, Israël, Jordanië, Koeweit Liba non, Saoedi Arabië en Syrië. Teneinde, ophoping van post op de ex peditiecentra te voorkomen, wordt het publiek aangeraden tot nader bericht geen post meer naar geroemde landen ter verzending aan te bieder

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7