leowe GYPTE EN SYRIË GAAN DOOR IJS Nog zware strijd in delen van Sinaï1 L Commentaar JAMIN VN-WAARNEMERS STAAN KLAAR lan hing dood in lichtmast Brazilië levert Stangl uit Tweehonderd miljoen voor hulp Israël? - - -ra IMENEXC0 Donderdag 8 juni 1967 48ste jaargang Iredicteuri Dr. C. DIEMER CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD "«5se Courant ifdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De oorlog is gewonnen. Nu de vrede nog. Veiligheidsraad eist nu een bestand Israël en Jordanië staken het vuren Kairo wacht op terugtocht uit Sinai Afzetten van Nasser tegengesproken Aanvankelijk leek het er op, dat de Arabische landen zich stilzwijgend zouden neerleggen bij de eis van de Veiligheidsraad, het vuren te staken. Vanochtend bleek echter, met name Egypte en Syrië er de voorkeur aan gaven, de strijd voort te zetten. ting t NEW YORK/KAIRO/TEL AVIV Te oordelen naar berichten van radio Kairo [is Egypte niet van plan, zich neer te leggen bij de eis van de Veiligheidsraad, het 'vuren te staken. Het heeft vanochtend de strijd in de Sinaiwoestijn voortgezet. Ook „radio Damaskus (Syrië) meldt, dat de strijd zal doorgaan. Alleen Israël en Jordanië hebben een bestand aanvaard. Als Egypte en Syrië blij ft ven aanvallen, dwingen zij Israël zijn militaire activiteiten voort te zetten. De Veiligheidsraad zal dan nieuwe stappen moeten overwegen. De Veiligheidsraad eiste gisteren in een eenstemmig goed gekeurde resolutie een staakt-het-vuren, dat 's avonds om 9 uur (Ned. tgd) moest ingaan. Rusland had dit voorgesteld. De term „eis" (dinsdag was slechts sprake van een oproep) betékent, dat opvolging van de resolutie verplicht is, op straffe van sancties volgens hoofdstuk 7 van het VN-handvest. VAASSEN De 62-jarige B. J. ten Irve uit Vaassen is aan een hartver- Imming overleden tijdens werkzaam- |eden, die hij uitvoerde in een licht mast aan de Apeldoornseweg. Een automobilist zag de man in de laai hangen en waarschuwde onmid- ellijk politie, brandweer en een Ie man werd door de brandweer naar teneden gehaald en per ambulance laar het ziekenhuis te Apeldoorn ver eerd, waar hij bleek te zijn overle- p. ;De man bleek niet te zijn gestorven ')or elektriciteit, maar door een hart- nrlamming. dine, vpas Een VN-woordvoerder deelde mee, dat reeds maatregelen waren getroffen om naleving van een bestand door ver tegenwoordigers van de VN te laten waarnemen. Kort voordat de raad bijeenkwam had Rusland Israël in een officiële ver klaring gedreigd met verbreking van de diplomatieke betrekkingen, wan neer het niet onmiddellijk het vuren >u staken. Zonodig zo werd gezegd zou den andere maatregelen worden toe gepast. In een radio-commentaar werd aan toegevoegd, dat alle kwesties Tijdens het debat in de raad zei de Egyptische afgevaardigde El Kony, dat zijn land de resolutie van gisteren had opgevat als een veroordeling van Is raël als aanvaller en een bevel aan dat land, de strijd Le staken en zijn troe pen terug te trekken. Israël weigerde hieraan gevolg te geven en daarom had de resolutie haar zin verloren. Eisen De Israëlische minister van buiten landse zaken, Eban, herhaalde, dat zijn land het bestand aanvaardt. Het vuren kan echter alleen worden gestaakt, als de Arabische landen en met name Egypte en Syrië hetzelfde doen. De Israëliërs hebben al te kennen gegeven, dat zij er niets voor voelden, al het veroverde terrein prijs te geven. In Jeruzalem zei minister van defen sie, (Mosje Dayan) bij de Klaagmuur het oude op de Jordaniërs Bang Eikedag voor VOOr het instappen: \A/anpn- Primatour O enuhebt Ziekte? een fijne reis. tabletten legen reisziekte PRIMATOUR A v/erken snel èn langdurig A r i BRASILIA Het Braziliaanse hoog gerechtshof heeft beslist Franz Paul Stangl, „de beul van Treblinka", naar West-Duitsland uit te wijzen, dat hier naast andere landen had verzocht. I Als beloning voor mijn aktiviteit I ontvang ik een "Gouda Bouquet", i De nieuwe abonnee krijgt onze krant I veertien dagen graf De 59-jarige Stangl. die verant woordelijk wordt gedacht voor de dood van meer dan zevenhonderddui zend Joden in de Duitse concentratie kampen, werd in februari in Sao Paulo gearresteerd. Het hof nam het besluit met algemene stemmen. Aan de beslissing was de voorwaar de verbonden, dat West-Duitsland er mee instemt Stangl geen levenslange maar een tijdelijke straf op te leggen en hem vervolgens aan Oostenrijk uit te leveren, dat, evenals Polen, hierom ook had gevraagd. Het verzoek van Polen verklaarde de uit veertien leden samengestelde rechtbank echter ongel dig- Stangl was niet bij de uitspraak aan wezig. Premier Esjkol liet echter weten, in elk geval de eis te zullen stellen, dat de Israëli's vrije toegang tot het stadsdeel krijgen. Een vredesverdrag zal pas aanvaard worden, als de Joden het recht krijgen, de klaagmuur te bezoe ken. Een open vraag is, wat moet gebeu ren met de strategische vesting Sjarm El Sjeik aan de Straat van Tiran, die gisteren in Israëlische handen viel. Israël zal dit bolwerk, dat de toe gang tot de Golf van Akaba beheerst, niet gaarne prijsgeven. Bezetting van de vesting en afsluiting van de Golf van Akaba op 17 mei door Egypte vormde de directe aanleiding tot de oorlog. Gisteren deden geruchten de ronde, dat president Nasser van Egypte aan de kant was gezet. Zelfs werd bericht, dat hij was vermoord. Dit is echter met klem tegengesproken. zou wel grote onrust in Kairo heersen, hetgeen begrijpelijk is na de vernederende nederlaag tegen Israël. Mogelijk zullen de gebeurtenissen van deze week kwalijke gevolgen hebben voor de positie van Nasser. Voor vervolg zie pag. 9 DEN HAAG Drie uur wer ken voor Israël, dat kan in Ne derland zomaar 120 miljoen gul den opleveren. Mét andere ac ties kan ons volk zeker 200 mil joen bijdragen aan het econo mische herstel van het dappere kleine land. Als deze actie slaagt, zal zij de opbrengst van alle vroegere acties als Eten voor India en Open het Dorp verre in de scha duw stellen. Over de hulpacties (talloze collectes in het weekend bij voorbeeld) leze men elders in dit blad. '-30T Beelden ven de succesrijke Israëlische aanval in de Sinaï-woestijn bij El Artsh. Israëlische militairen brengen een Egyptische soldaat naar de verzamelplaats voor krijgsgevangenen, die eergisteren nog een Egyptisch kam pement was (foto boven). De tweede foto laat zien hoe de Egyptische gevangenen worden afgevoerd, terwijl een Israëlische colonne in de andere richting op weg is naar het front. TEL AVIV/KAÏRO De stryd tussen Israëlische tank- eenheden en Egyptische troe pen duurde ook vandaag on verminderd voort. Het Egyp tische opperbevel deelde van morgen mee, dat vliegtuigen Israëlische tanks met raket ten hebben bestookt ten wes ten van het in het uiterste noorden gelegen stadje El Arisj. Egyptische troepen zou den een aantal tanks tussen El Arisj en de Middellandse Zee kust hebben ingesloten. Het Israëlische leger deelde mee „dat voortgegaan wordt met het op ruimen van Egyptische verzetshaar- den". Bij Bir Kafkafa en Mitla in het zuiden van de Sinai is een aanval met tanks ingezet, met steun van vliegtui gen. Aan het Jordaanse front, zo is vanmorgen uit Tel Aviv gemeld, is de strijd gestaakt. Wel zijn er kleine incidenten geweest, die onvermijde lijk waren." Het bericht van Arabi sche zijde, dat de Syriërs in Galilea zijn binnengedrongen en in opmars zijn naar Nazareth, werd tegenge sproken. De Syriërs hebben tot nu toe nog geen duimbreed Israëlisch grondgebied kunnen bezetten, aldus radio-Tel Aviv. Intussen zijn de Egyptenaren in Port Said, de Nijldelta en rondom Kaïro begonnen het verzet tegen de eventuele komst van Israëlische strijdkrachten te organiseren. Alle particuliere auto's zijn gevorderd en leden van de militie hebben lichte wapens en munitie gekregen. Uit Kaïro komt nog het bericht dat Egyptische troepen drie Ame rikaanse vliegtuigen hebben gezien die van noord naar zuid over het Suezkanaal vlogen. Ze voerden ver kenningsvluchten uit voor de Israë liërs, aldus het Egyptische opperbe vel. Voor vervolg zie pag. 9 Vergeefs TNE weigering van Egypte en Syrië het vuren te staken, heeft de Veiligheidsraad in een bijzonder moeilijke positie geplaatst. Nu de gevechten voortduren en Is raël gedwongen is tegenmaatrege len te nemen, moet de raad stap pen doen om een bestand af te dwingen. De voorwaarden voor een wapen stilstand zijn aanwezig, nu Israël de doelen die het nastreefde heeft be reikt. Voor de Arabische landen uitge zonderd Jordanië is dit echter een onverteerbare brok. Uit zich zelf zullen zij niet toegeven. Uit Egyptische verklaringen blijkt, dat men pas tevreden zal zijn, als Israël opdracht krijgt, zijn troepen uit de veroverde gebieden terug te trekken. Met dit doel negeert men waar schijnlijk de besluiten van de Vei ligheidsraad, zelfs het gisteren aan- vaarde Russische voorstel. Blijkbaar hoopt men nog, dat de raad zich zal laten verleiden, tege moet te komen aan de eisen van de Arabische landen. ico- HÜPPERSBUSCH fornuizen kookplaten Celektr. - gas) KIJK EN KEUR uitgebreide toonzalen deskundig advies geopend 8,30-17.30 zat. tot 1 uur. HOGE RIJNDIJK.LEIDEN Weersverwachting Minder buien DE BILT Met winden uit noordwest tot noord wordt onstabiele polaire lucht over West-Europa gevoerd. Deze stro ming wordt in stand gehouden door een depressie, die over Scandinavië noord oost wegtrekt en een hogedrukgebied, dat zich van het zeegebied tussen Portu gal en de Azoren ten westen van Ierland noordwaarts uitstrekt. DE BILT Zonnige perioden en slechts enkele verspreid voorkomende buien. ZZwZakZkZeZ ZtZot matige wind, in hoofdzaak tussen west en noord. Koude nacht Morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Strandweer Ook morgen veel zon en droog weer. Echter nog een te frisse noordwesten wind, die geleidelijk iets afneemt. In de middag 15 tot 17 graden, zeewater 14 graden. Vooruitzichten: Een hogedrukgebied nadert via Engeland en geeft zon en een afnemende wind, waardoor iets beter strandweer. ■fe Dicliterspsalter vereist dubbele hervormde synode - pagina Kernmerk. Mr. H. J. Swagerman, secretaris-penningmeester van het Gereformeerd Schoolverband, vindt een fusie in de christelijke onderwijswereld niets. Wij kunnen wel zeggen dat wij één zijn, maar dat zijn we in feite niet, beweert hij. (Zie pagina 5). Onderwijs televisie komt onvoldoende tot recht - pag. Radio TV. •fe Interpol speurt naar parkiet - pagina 5.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1