,Wij zullen nooit meer scheiden van Jeruzalem' Zelfs aarde van Eilat opgevoerd Crisis en oorlog a Joden na twintig jaar voor klaagmuur Verovering na kort gevecht Oud-nazi's in dienst van Nasser REGERING HOOPT OP Opschudding in Mierlo spoedige associatie ISRAËL MET EEG Vrijwilligers vochten voor passagebiljet naar Israël DONDERDAG 8 JUNI 1967 Een woonwijk in de zuidelijke havenstad Eilat. De bodem bestaat slechts uit zand en rots, waarop niets kan groeien. Daarom mag geen enkele vrachtwagen die via de haven aangevoerde goederen naar de rest van Israël brengt, leeg naar Eilat terugkeren. Op de terugreis moet zo'n wagen een lading teelaarde meenemen. Alle grond in Eilat is op deze manier aangevoerd. Voor ieder kind, dat in Eilat wordt geboren, wordt een boompje geplant, dat ieder kind later zelf te verzorgen krijgt. Die bomen vormen nu al een aardig bos. Een tanker aan de ver in de Golf van Akaba uitstekende oliesteiger van Eilat. Deze steiger is toegankelijk voor de allergrootste schepen, zoals 500.000-tons tankers. Via een pijpleiding gaat de hier uit Perzië aangevoerde olie naar de raffinaderij en de haven van Haifa. De blokkade van de Golf van Akaba trof Israël rechtstreeks in het economische hart. Waarbij nog komt de ontzagwekkende moeite die men had om dit alles op te bouwen: alle materialen moesten door de Negev-woestijn worden getransporteerd. Het niet omvangrijke strand van Tel-Aviv en de Herbert Samuel Esplanade, de strandboulevard. Op de achtergrond de Amerikaanse ambassade, daarachter hotelgebouwen en, naar zee uitstekend, het Hilton-hotel. Ondanks de spanning lokt de Middellandse Zee: in juni kunnen de temperaturen overdag zeer hoog oplopen, vooral tijdens een „chamsin", een hete en droge woestijnwind., die een verschroeiend effect heeft. aii^ 55Z22E!!!r,ff>~ Het Hilton-hotel in een parkje waar in het voorjaar de bloemen uitbundig bloeien, is in het over het algemeen nogal beton-grauwe Tel-Aviv een architectonische uitschieter. Uit de tijddat het voor de heren in Israël niet tot de goede toon behoorde een das te dragen voor sommigen is dat nóg zo, men acht dat niet in overeenstemming met de gedachte aan opbouw en pionierswerk dateert een interes sante anecdote. Volgens dit verhaal zou de toenmalige minister David Ben-Goerion, natuurlijk zonder das, de toegang tot het Hilton-hotel zijn ontzegd. Er gingen protestbrieven over en weer. jjg| jjgj hotel hield stug vast aan zijn eigen „fatsoensnormen": zonder das niet binnen. Volgens het verhaal won het Hilton-hotel de strijd, en Ben- Goerion zou er geen voet meer zetten. Hij draagt nog steeds geen das. minister of niet, het Hilton- Tekst en foto's: Hans WLedeboer JERUZALEM „Wij zullen nooit meer scheiden van Jeru zalem". Deze woorden sprak generaal Mosje Dayan, minis ter van defensie, gisteren voor de eeuwenoude klaagmuur na dat Israëlische soldaten na een kort maar verbeten gevecht de sinds 1968 verdeelde stad op de Jordaniërs hadden veroverd. Na twintig jaar stonden de soldaten weer voor de eeuwen oude muur. Voor het eerst werd de „sjofar", de ramshoorn, weer geblazen. Vele soldaten kniel- (JEWEER den neer, kusten de muur en lieten de tranen de vrije loop. wilden hen slechts focilleren op wa- Aan de heilige plaatsen van joden, mohammedanen en christenen is geen enkele schade toegebracht. BAJONET OP Generaal Dayan, premier Esjkol en andere leiders woonden een plech tigheid bij voor de muur. Premier Esjkol zei: „Dit is een grote dag in de Joodse geschiedenis". Mosje Dayan sprak de soldaten toe: „De Israëlische verdedigings strijdkrachten hebben vandaag Jeru zalem bevrijd. Wij hebben de verscheurde stad, de hoofdstad van Israël, herenigd. Wij zijn op de hei ligste van onze gewijde plaatsen te ruggekeerd om er nooit meer van te scheiden." De woorden waren kalm gesproken, maar vele soldaten ween den van ontroering. Onze Arabische buren bieden wij zelfs nu misschien nu fermer onze vredeshand aan. Dayan zegde tevens de Arabieren die onder de Israëlische vlag leven, volledige bescherming toe. Toen de verovering van Jeruzalem een feit werd trokken duizenden Arabieren uit de oude stad naar Jeri cho. met achterlating van al hun be zittingen. Het Israëlische leger heeft 0,31 opdracht gekregen de vertrekkende t burgers niet te hinderen. De straten van Jeruzalem verto- Het Israëlische opperbevel had voor de aanval op het Jordaanse ge deelte van Jeruzalem bevel gegeven zo min mogelijk van vuurwapens ge- WENEN Simon Wiesenthal, hoofd j van hc£ Joodse documentatiecentrum in Wenen, beschikt over inlichtingen dat oud-nazi's, onder wie oorlogsmisda-1 digers, functies in Egypte bekleden. Wiesenthal zei gisteren in Wenen, n paar honderd Duitsers hun j veranderd hebben en nu voor anti-semietische propaganda of in con- i centratiekampen werken. bruik te maken opdat de heilige plaatsen niet getroffen worden. De soldaten, gevolggcvcnd aan dit bevel, vielen de oude stad binnen met bajo net op het geweer. De Jordaniërs hielden stand totdat de Israëlische strijdkrachten hun omsingeling hadden voltooid. Daarna gaven zij zich over of vluchtten weg. Enige activiteit wordt alleen nog ont plooid door sluipschutters. Een Israëlische militair die voor de klaag muur neerknielde werd dodelijk ge troffen door een kogel van een sluipschutter. Lufthansa mag niet op Libanon vliegen BONN De evacuatievluchten, die de Westduitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa naar het Nabije Oosten zou maken op verzoek van het ministerie van buitenlandse zaken, zijn afgelast. De Libanese autoriteiten hebben geen toestemming gegeven voor toestel len van de maatschappij om te landen. Het transport is toevertrouwd aan een Libanese luchtvaartmaatschappij. De KLM heeft wel toestemming ge kregen om in Libanon passagiers op te nen op talrijke plaatsen granaat- noemde een aantal nazi's, onder trechters en de muren der huizen wie Alois Brunner. volgens Wiesenthal' zijn gehavend door kogelvuur. Over- een vertrouweling van Eichman, Franz al liggen stukgeschoten militaire Bartel voertuigen. Uit de ramen keken angstig kijkende Arabieren: slechts enkelen waagden zich op straat. Op een plaats war het gezicht tegen een gesteld. Aanvankelijk dachten i de Gestapo in Koto- i Bernard Bender, een SS'er uit Buchenwald. Bartel was werkzaam bij het Egyp- 70 Arabieren mét tische ministerie van propaganda on- j der de naam El Hoessein, terwijl Ben- j der, alias Ben Salem als adviseur Amerikaanse tankers in beslag het ergste, maar de Joodse soldaten cle politieke afdeling van de politie i van Kairo optrad. Andere oud-nazis, zoals Franz Am- bromeit, een medewerker van Eich- mann en Friedrich Warzok, voormalig commandant van het concentratie kamp Lemberg, zijn ook in Egypte, maar bekleden geen officiële functies. VN-waarnemer bij Damascus gedood NEW YORK Een Iers lid van de VN die toezicht moet houden op de naleving van het bestand tussen Syrië en Israël, is gisteren om het leven ge komen. Hij werd tussen Damascus en het dorp Qoeneitra door een geweerko gel getroffen. Wie het schot heeft afge vuurd is niet bekend. NEW YORK —Egypte zou in het Suez-kanaal twee Amerikaanse olietan kers in beslag hebben genomen. Dit werd gisteravond in Newyorkse re derskringen vernomen. Een van de schepen zou eigendom zijn van een grote oliemaatschappij, de andere van een zelfstandige reder. De Arabian-American Oil Company (ARAMCO) heeft gisteren haar oliepro ducerende bedrijven in Saoedië-Arabië gesloten. Dit in verband met anti-Ame rikaanse betogingen, waarbij woningen van enigen van de 1.350 Amerikanen, die bij deze bedrijven werken, werden beschadigd. Gesloten zijn de bedrijven in Dharan. Aqaig en Ras Tanura aan de Perzische Golf. Libië, Bahrein en Quatar hebben giste ren laten weten dat zij de olieuitvoer ifaar de landen die Israël helpen, heb ben stopgezet. Brits gebouw in Peking bestormd 16 mei: Egyptisch leger in staat van alarm, wegens spanningen Syrië 17 mei: Ook andere Arabische landen paraat. Israël rustig, maar vast beraden. Thant beraadt zich over terugtrekking VN-troepen uit grensgebied EgypteIsraël. 18 mei: Oe Thant zwicht voor Egyptische eis: VN-troepen worden teruggehaald. Egypte en Israël voor het eerst sedert Suez-crisis tegenover elkaar. Wapengekletter in Arabische landen. 19 mei: Israël waakzaam. President Shazar waarschuwt, dat conflict tot wereldoorlog kan leiden. 22 mei: Thant naar Kairo. Spreekt met Nasser. Verwijt beide partijen oorlogszuchtige uitlatingen. Landen Nabije Oosten roepen reservisten op. 23 mei: Egypte sluit Golf van Akaba (enige toegang van Israel tot Rode Zee). Oe Thant sust. Nasser dreigt. 24 mei: Britse Middellandsezee-vloot paraat. Rusland steeds duidelijker pro-Nasser. Toeristen verlaten conflictgebied. 25 mei: Amerika. Engeland, Frankrijk bewerken Rusland om vrede te handhaven. Staat van alarm in Jordanië en Saoedi-Arabië. 26 mei: Enig optimisme over mogelijkheden tot vergelijk. 30 mei: V-raad probeert adempauze te verlengen. 31 mei: Rusland zendt oorlogsschepen naar Middellandse Zee. Koning Hoesein van Jordanië sluit in Kairo defensieverdrag met Nasser. 2 juni: Mosje Dayan Israëlisch minister van defensie. 5 juni: Oorlog in Nabije Oosten. Omringende Arabische landen ge zamenlijk tegen Israël. Toch eerste successen voor Israël. 6 juni: Snelle opmars Israël, vooral naar Egypte. Nasser sluit Suez- kanaal. Westen neutraal. Rusland dreigt zijde van Egypte te kiezen als Westen Israël steunt. 7 juni: V-raad roept op tot bestand. Strijd voortgezet met nieuwe Israëlische successen: Suezkanaal bereikt, Jeruzalem in handen. Jordanië staakt strijd. Rusland geeft toe aan eis. dat verkregen stellingen (voordeel voor Israël) bij eventueel bestand worden gehandhaafd. Broertjes slapen PEKING Tijdens betogingen in verband met de strijd in het Nabije Oosten zijn Chinezen gisteren het ge bouw van de Britse diplomatieke mis sie in Peking binnengedrongen. In het gebouw kwam het tot een handgemeen met Britse dilpomaten. Een honderdtal mensen haalden de Britse vlag naar beneden en verscheurden die. OokDit bleek woensdag tijdens e werd een portret van koningin Eliza-bare vergadering van de vaste beth van de muur gerukt ensje van buitenlandse zaken, waar de verscheurd. Bij de betogers waren ook,stand van zaken rond de EEG bespro- 1_ ken werd. De commissie aanvaardde (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Nederlandse regering hoopt dat de associatie van Israël met de EEG spoedig een feit zal zijn. Ook onder de Tweede Kamer-leden leeft de wens naar verwezenlijking van deze associatie sterk. Britse. Amerikaanse en Arabische c munisten. In Taiz, de hoofdstad van Jemen, hebben duizenden woedende Jemenie- ten het Amerikaanse consulaat in brand gestoken. De Amerikaanse ambassade in Al giers heeft circa 650 Amerikanen in Algerië de raad gegeven, het land te verlaten. De Engelsen hebben dit ad vies al tevoren gekregen van de Britse ambassadeur. In Aleppo hebben honderden mensen ook de consulaatsgebouwen van Enge land en de VS bestormd, drongen het gebouw binnen en vernielden de inboe del en stichtten brand. zonder hoofdelijke stemming een motie van de heer Berkhouwer (lib.) waarin wordt gewezen op de wenselijkheid van de Israëlische associatie. Minister Luns noemde deze motie die als advies naar de Tweede Kamer zal worden gqzonden een steun voor het regeringsbeleid. Hij deelde de com missie mee dat binnenkort een rapport over dit onderwerp zal worden uitge bracht. Nederland verwacht dat op ba sis van dit rapport positief over de associatie van Israël zal worden Minister Luns zei niet tegen de geest van deze motie te zijn maar hij vond de formulering onjuist. Het associatie verdrag biedt niet de mogelijkheid om de uitvoering op te schorten bij on voorziene politieke ontwikkelingen, al dus de bewindsman. De eeg-partners zijn het er echter over eens dat het tempo van de asso ciatie-uitvoering zoveel mogelijk ver traagd dient te worden om af te wach ten hoe het regiem in Griekenland zich ontwikkelt. De heer Oele wijzigde toen zijn in roggeveld MIERLO Honderden inwoners van Mierlo (Nb.) en omliggende plaatsen en alle beschikbare rijks- en gemeentepolitie 1 hebben vanaf gister middag tot vanmorgen zeven uur de hele omgeving uitgekamd op zoek naar Tonie (4) en Jonny (5) van Hoof. Ze kwamen vanmorgen, zonder zich bewust te zijn van de opschudding die ze hadden veroorzaakt, de ouderlijke woning binnenwandelen. De jongetjes hadden de nacht doorgebracht in een niet ver van hun huis gelegen rogge veld. De ca. 250 burgers en politieagenten, zelfs uitgerust met speurhonden, had den vannacht nog tevergeefs het koren veld doorzocht. Hoewel de kinderen volgens de dokter ondanks hun avon i- tuur in de open lucht gezond zijn ge- tie zodanig dat hij de regering ver- j bleven, zijn de kinderen toch maar jr zocht de verdere besprekingen op te bed gestopt, schorten. Deze motie werd eveneens z.h.s. aangenomen, hoewel mr. Luns meende dat de regering in feite reeds deze richtlijn volgt. Sprekend over de verhouding van Engeland tot de EEG zei mr. Luns dat Nederland zich zal verzetten wanneer men (lees Frankrijk) inzake de toela ting van Engeland een proces van j ENSCHEDE De Enschedese poli uitstel tracht te voeren. De be- tie heeft een 18-jarig meisje. E. H„ n windsman zei voorts dat ons land na rle 25-jarige Italiaan V. L. aangehou- het topgesprek in Rome, dat onlangs 18-jarig meisje en Italiaan verdacht van moord op baby Aanzienlijk minder positief stond de commissie tegenover verdere uitbouw DEN HAAG De Griekse regering van de bestaande associatie met Grie- heeft gisteren achthonderd politieke kenland. De socialist Oele diende een gevangenen in vrijheid gesteld, die na motie in, waarin werd gesteld dat de de staatsgreep van 21 april naar het regering niet behoort mee te werken eiland Yaros waren gedeporteerd. Van [aan de uitbouw van deze associatie de totaal zesduizend gearresteerden j lang in Griekenland de democratische zijn thans 2.500 vrijgelaten. grondslagen niet zijn hersteld. LONDENDe Londense politie moest gisteren op het vliegveld een einde I 30 km ten zuiden van Londen een vliegtuig van El Al met 162 plaatsen was maken aan een gevecht onder op de luchthaven wachtende vrijwilligers voor aangekomen, ontstond er een run op het boekingskantoor en er braken ge- Israël. Velen van de bijna 300 vrijwilligers wachtten al bijna 48 uur op reis-1 vechten uit. Er vielen geen ernstige gewonden. De 162 vrijwilligers reisden i land verbouwd graan bij betrokken is gelegenheid naar Israël. Toen bekend werd dal op het vliegveld Gatwick op P" bus "»ar Gatwick. De overigen blijven wachten op een volgend toestel. zd de prijs door het Landbouwegalisa- gehouden, heeft gezegd geen behoefte te hebben aan een regelmatig topover- leg tussen de z^es. Men ondergraaft zo de mogelijkheid om tot een politieke eenheid uit te groeien, aldus mr. Luns. In het communiqué is gesproken over „een onderzoek naar de mogelijkheden om opnieuw een topoverleg te doen plaatshebben. Maar ik zie van het overleg over die mogelijkheden, weinig komen", zei de bewindsman. De commissieleden toonden zich ove het algemeen tevreden over de resulta ten die bij de onderhandelingen over de Kennedv-ronde zijn bereikt. Mi nister Lardinois zette de betekenis voor ons land van het gesloten graan- akkoord uiteen. De kosten hiervan be dragen voor Nederland jaarlijks 21 tot 22 miljoen gulden. Dit bedrag zal ten laste komen van de begrotingspost van ontwikkelingshulp. Indien er in Neder- Zij worden ervan verdacht hun pasgeboren zoontje om hel leven te hebben gebracht. Het lijkje werd zon dagavond gevonden onder een hoop puin in de nabijheid van de ouderlijke woning van het meisje, waar haar Ita liaanse vriend V. L. in de kost is. Pompbediende stal 25.000 gulden APELDOORN De Apeldoornse po litie heeft de 51-jarige benzinepompbe diende G. V. ingesloten, omdat hij ervan wordt verdacht over een periode van ongeveer anderhalf jaar voor een bedrag van 25.000 te hebben ver duisterd ten nadele van zijn werkge ver, een garagebedrijf. De garage houder ontdekte de verduistering om dat hij steeds geld tekort kwam. De pompbediende bekende later te ht >ben geknoeid met geïnde gelden. Een historisch moment in de Is raëlisch-Jordaanse strijd: brigade generaal Narkis, minister Mosje Dayan en de stafchef, generaal Rabin, lopen over de Via Dolorosa in het oude deel van Jeruzalem, dat door de Israëlische strijd krachten is veroverd. Philips-baas door personeel vergiftigd O C EINDHOVEN De bednjfsrecher- che van Philips en de gemeentepolitie van Eindhoven stellen een onderzoek in naar de oorzaak van vreemde ziek teverschijnselen bij de 45-jarige baas van de lichtgroep, de heer J. Sanders. Op 29 mei was hij met ziekteverlof naar huis gegaan en thans is gebleken, dat de baas, die ernstige haaruitval vertoonde, aan thalliumvergiftiging Hoewel men niet over bewijzen be schikt, wordt vermoed dat een werk nemer thallium in de koffie van de baas heeft gedaan. Deze had zich de laatste weken namelijk nogal onbemind gemaakt doordat hy op de betrokken afdeling vrij rigoureus orde op zaken stelde. Hij was er kortgeleden aange steld. De man is al 31 jaar bij Philips en in die jaren hebben zich pooit moeilijk heden met hem voorgedaan, aldus een woordvoerder van het bedrijf, aan een aanslag, wordt het onderzoek Hoewel men vooralsnog niet gelooft voortgezet. Gisteren zijn achttien men sen verhoord en vandaag zouden er nog enkelen volgen. De toestand van de heer Sanders is inmiddels verbeterd. De medische dienst van Philips verwacht, dat hij binnenkort weer aan het werk kan. PLYMOUTH Sir Francis Chi chester, die kort geleden een solovaart om de wereld heeft voltooid in zijn zeilboot, is wegens een maagzweer in een ziekenhuis opgenomen. Hij deed 107 dagen over zijn reis. Klaagmuur: nu tranen van vreugde JERUZALEM „Volgend jaar in Jeruzalem", hebben de joden bijna tweeduizend jaar gezegd bij het einde van hun jaarlijkse Paasfeest. En nu zijn ze er terug. Jeruzalem, „heilige stad" voor jodendom, christendom en islam, is sinds de Romeinen in het jaar 70 de door Herodes gebouwde tempel verwoestten, voor de jo den een plaats van droefheid ge- Maar gisteren was het voor de joden een plaats van vreugde zelfs bij cle klaagmuur, het enige overblijfsel van de tempel. Soldaten knielden en baden bij de muur en sommigen weenden openlijk. Een van hen zei: „Vele jaren heb ik de muur gezien van de daken aan onze kanteen nu ben ik voor het eerst Enkele orthodoxe joden in hun zwarte gewaden, die koel staan tegenover de staat Israël hadden zich rondom de overwin nende tanks verzameld om de soldaten toe te juichen, andere dansten in de straten. Rabbi Sjlomo Goren, de op- perlegerrabbijn, was twee dagen lang bij de Israëlische troepen gebleven met een ramshoorn de sjrfar om een schetterend overwinningslied te blazen. Gis teren was het zover en hij reci teerde Psalm 137: „Indien ik u vergete, o Jeruzalem, zo vergete mij mijn rechterhand."

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 11