OORLOG IN HET NABIJE OOSTEN IJS ZWARE GEVECHTEN IN NEGEV EN SINAI Twee vliegrampen eisen 160 doden JAMIN J Tegen berg en op stad Egypte roept op tot vernietiging Israël Veel doden in Vietnam MM mx mi DE MANTELSPECIALIST Maandag 5 juni 1967 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur TEL AVIV/KAÏRO In alle hevigheid is de oorlog in het Nahije Oosten vanmorgen om zeven uur Westeuropese tijd uitgebroken. Militair treffen begon tussen Israël en Egypte, waarna Syrië zich onmiddellijk in de strijd wierp en Israëlische stellingen en andere doelen begon aan te vallen. Kaartjes van de grote vliegram pen op de berg Canigou, zestig ki lometer van Perpignan, en te Stockport bij Manchester. Beide toestellen hadden vakantiegangers aan boord. LONDEN Twee luchtrampen in nog geen twaalf uur tijd heb ben dit weekeinde aan 160 Britten het leven gekost. Het betrof in beide gevallen een toeristenvlucht met een gecharterde, achttien jaar oude DC-4. Een toestel met 83 vakantiegan gers en vijf bemanningsleden vloog zaterdag in de Pyreneeën tegen de berg Canigou, 60 km van Perpignan, waarbij alle inzitten den om het leven kwamen. Het andere vliegtuig stortte zon dagochtend neer in het centrum van Stockport, een zuidelijke voor stad van de stad Manchester. Van de 83 inzittenden in dit toestel 78 passagiers en vijf bemannings leden vonden er 72 de dood. Het in de Pyreneeën verongelukte toestel was een gecharterde DC-4 van de Britse maatschappij Air Ferry Ltd., op weg van Manston in Kent naar de Costa Brava. Volgens ooggetuigen miste het toestel het vliegveld van Perpig nan, waar het een tussenlanding zou maken. Het vloog er overheen en vervolgens het dal van de rivier de Tet binnen, op geringe hoogte. Inwoners van de stad Prades zeggen, dat het de kerktoren bijna scheen te raken. Even later verscheen de DC-4 boven het plaatsje Py. De piloot had volgens ooggetuigen toen zijn landingslichten ontstoken en willen keren. Daarbij is het toestel te gen de berg gevlogen. Het sloeg op 1200 meter hoogte te pletter, waarbij het staartstuk in een driehonderd me ter diep ravijn verdween. Drie uur na het ongeluk was de berg nog verlicht door brandende wrakstukken. De resten van de inzittenden lagen over honderden meters verspreid. Zij werden door de bergers in plastic zak ken verzameld. Het was het negende vliegtuig dat sinds 1951 tegen de hellingen van de Carnigou is verongelukt. Bergbewoners zeggen dat zich daar door de aanwe zigheid van oude ijzermijnen een mag netisch veld bevindt dat de boordin- strumenten in de war stuurt, maar des kundigen hechten daar geen geloof aan. Niettemin had de DC-4 even voor het ongeluk gemeld dat alles wel aan boord was en het zicht uitstekend was. Terwijl de Britse luchtvaartautoritei ten druk bezig waren met het onder zoek naar deze ramp stortte in een fabriekswijk in het centrum van het Engelse industriestadje Stockport een viermotorige DC-4 Argonaut van de British Midlands Airways neer op een transformatorhuisje, met in de aller naaste omgeving een postkantoor, een politiebureau en een ziekenhuis. Het vliegtuig, met 78 vakantiegan gers die terugkeerden uit Majorca, had in het vlakbij gelegen Man chester moeten landen. De piloot had enkele minuten tevoren gemeld dat alles normaal was aan boord. Mo gelijk is het tegen een hoogspan ningskabel gevlogen. Bij het neerko men brak de neus van de romp. Verscheidene passagiers werden naar buiten geslingerd en hebben daaraan hun leven te danken, want direct daarop volgde een explosie die het wrak in lichterlaaie zette. Tot degenen die door toegeschoten voorbijgangers nog tijdig uit de wrakstukken konden worden gehaald behóren de gezagvoerder en de tweede piloot. In totaal elf mensen hebben de ramp overleefd. Zij zijn met ver wondingen opgenomen in het zieken huis van Stockport en schijnen buiten levensgevaar. Vlammenzee Een automobilist vertelde dat hij, met zijn zoontje van vijf naast zich, plotseling het vliegtuig op zich had zien komen. „Ik dacht dat ik het bovenop mij zou krijgen. Ik remde het kwam vlak voor mij plat op zijn buik neer. Ik rende erheen en slaagde er met behulp van een ander in, vier vrouwen of meisjes naar buiten te trek ken. Terwijl we daarmee bezig waren klonk er nog een klap, mogelijk van een ontploffende tank. Toen zag ik al leen nog maar een vlammenzee". De mensen die achterin het toestel zaten hebben volgens de ooggetuigen geen schijn van kans gehad, er levend uit te komen. Volgens de Jordaanse radio zouden ook in Jeruzalem gevechten aan de gang zijn. De staat van beleg in dit land is afgekondigd. Alle vliegvelden in het Nabije Oosten zijn gesloten. De zesde Amerikaanse vloot in het oostelijk deel van de Middel landse Zee is in staat van paraatheid. Rusland heeft meegedeeld dat een westelijke inmenging ten voordele van Israël een Russisch in grijpen van gelijke graad ten bate van de Arabische staten tot gevolg zal hebben. Egypte en Israël beschuldigen elkaar wederzijds de aanval te hebben geopend, in het grensge bied van de Negev- en Sinai-woes- tijnen. Egypte diende officieel een klacht „wegens agressie" in bij de Veiligheidsraad, waarvan ver wacht werd dat deze onmiddellijk zou proberen een einde aan de gevechten te maken, met een drin gende oproep tot de strijdende partijen. De Veiligheidsraad kwam vanmiddag omhalftwee in spoedzitting bijeen, zulks op ver zoek van Israël. Berichten uit Kaïro spreken over ontploffingen in de Egyptische hoofd stad. Er werd geen luchtalarm gege ven. Bij de gevechten zouden vanmor gen al 42 Israëlische vliegtuigen zijn neergeschoten, aldus Kaïro. Vanmorgen om vijf voor acht huil den in Tel Aviv voor het eerst de si renes vanwege proefalarm. Zonder pa niek zochten de mensen, van wie de meesten op weg naar hun werk Een overzicht van de ruïne, nadat een Argonaut met 78 pas sagiers en vijf bemanningsleden in Stockport, Engeland, op een transformatiegebouw was ge- De Israëlische minister van de fensie Mosje Dayan tijdens een persconferentie te Tel Aviv, waar op hij onder meer zei, dat het niet nodig was dat de Amerikaanse en Britse soldaten voor Israël zouden sterven. dekking op de benedenverdiepingen van huizen en in schuilkelders. Het verkeer kwam praktisch tot stilstand, Radio Damascus heeft de Syrische bevolking opgewonden opgewekt zich klaar te maken om aan de strijd deel te nemen, „omdat de Zionisten, onder steund door de imperialistische mo gendheden, de agressie zijn begonnen". Terwijl de omroeper zijn bekendma king herhaaldelijk onderbrak met de kreet „Allah akbar" (Allah is groot) zei hij verder: „Wij hebben jaren op dit uur gewacht. Laten alle Arabieren hun haat tegen de aanvallers ontvlam men en zich naar het front spoeden". De omroeper was zo geëmotioneerd dat hij ten slotte begon te schreeuwen. Radio Amman in Jordanië sprak van „de verradelijke aanval door Zionisten, die zal werken als een boemerang". Het Jordaanse kabinet kwam in spoedzitting bijeen, evenals trouwens het Israëlische. Opi mars Ambulance botst: hartpatiënt dood ROME De 18-jarige Antonio Bru no, die in de Verenigde Staten een hartoperatie zou ondergaan, is zater dag om het leven gekomen toen de ambulance, die hem naar het vliegveld zou brengen, in Rome tegen een auto van de douane botste. De patiënt, die tijdens de reis voort durend zuurstof kreeg toegediend, werd bij de botsing uit de ziekenauto geslingerd. Er waren zes gewonden. Inmiddels meldde radio Tel Aviv la- jter op de morgen dat het Israëlische leger op verscheidene plaatsen aan het I zuidelijke Negeb-front in opmars zou !z(jn. De Egyptische artillerie is tot zw(j- rjgen gebracht, werd eraan toegevoegd. Tijdens betogingen tegen de sjah KOGEL DOODDE STUDENT WEST-BERLIJN Een kogel uit de revolver van een rechercheur was vrij dag oorzaak van de dood van de 26-ja- rige student Benno Ohnesberg. Het slachtoffer bphoorde tot de de monstranten die betoogden tegen het bezoek van de sjah van Perzië aan West-Duitsland. Het ongeluk gebeurde voor het ope ragebouw waar honderden studenten zich hadden verzameld om tegen de sjah en keizerin Farah Diba te de monstreren die een voorstelling bij woonden in het operagebouw. Toen één van de betogers de versperring doorbrak trad de politie hardhandig op. Er werden knuppels gebruikt. Een van de rechercheurs, die door zes beto gers werd bedreigd, vuurde een waarschuwingsschot. De kogel stuitte tegen een muur en raakte de student in het hoofd. Bij de schermutseling tus sen politie en betogers raakten 44 mensen gewond, onder wie 20 politiea genten. De sjah en zijn echtgenote zijn intus- n naar Parijs gevlogen voor een tweedaags privé bezoek. Een Israëlische correspondent meldde van het front dat de Israëlische troepen onmiddellijk na de agressie van Egypte tot een tegenaanval waren overgegaan en de Egyptenaren hadden teruggedron gen. „Onze strüders rukken snel op, na dat zij bevel hadden gekregen door te stoten", aldus deze correspondent. Radio Tel Aviv riep intussen meer reservisten op, in totaal 21 eenheden, een maatregel die eerder alleen tijdens de Sinai-campagne werd genomen. Ongeveer tegelijkertijd meldde radio Kaïro: „Israël zal het verschil tussen 1956 en nu leren. De Arabische volken hebben twintig jaar op dit gevecht ge wacht. De tijd is nu voor de Arabieren gekomen om Israël een les te geven, die het niet zal vergeten: de les van de dood". Er werd ook meegedeeld dat het vlieg veld en andere Egyptische landings plaatsen voor alle burgervliegtuigen is gesloten. Vliegtuigen, onderweg naar de Egyptische hoofdstad, landden elders, of keerden terug. SAIGON Bij felle gevechten in de noordelijkste provincies van Zuid-Viet nam zijn, volgens Amerikaanse gege vens, in het afgelopen weekeinde 540 Noordvietnamezen gedood. Ameri kaanse mariniers verloren 73 man. De VS zullen weldra misschien over enkele weken volgens het weekblad Newsweek de bombardemen ten op Noord-Vietnam stopzetten. De hoogste militaire leiders vinden dat de Amerikaanse verliezen niet opwegen tegen het aantal belangrijke te bombar deren doelen, die steeds schaarser wor den. Bewolking DE BILT Tijdens het weekeinde passeerde de as van een langgerekte zone van hoge luchtdruk onze omge ving. Na het langzaam zuidwaarts trek ken van de zone kon reeds gisteravond een depressiefront tot ons land door dringen. Dit bracht in de kuststreek plaatselijk regen. Vandaag passeerde een rug van ho ge luchtdruk. Als gevolg hiervan werd het weer gekenmerkt door zonnige perioden. Een storing bereikte van morgen de westkust van Ierland. Zij trekt in de richting van Schotland. De regenzone van deze storing kan van avond en vannacht in ons land enige regen of motregen brengen. Blijft de regen uit, dan neemt in elk geval de bewolking toe. Na het passe ren van de storing zal het weer mor gen gekenmerkt worden door perioden met zon. De temperatuur zal weinig verandering ondergaan. 6 Juni: Zon op 4.23 onder 20.55; Maan op 3.11 onder 19.30, DE BILT Tijdelijk veel bewolking met in hoofdzaak in de avond en nacht enige regen of motregen. Morgen over dag ook opklaringen. Matige, aan de kust tijdelijk vrij krachtige, naar zuid west krimpende wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen. COTONOE De militaire leiders van Dahomey hebben een commissie, die optrad als parlement -van het land, ontbonden en het gezag van een reeds machtige militaire commissie van waakzaamheid versterkt. Dteze beslui ten werden genomen op een bijeen komst van generaal Christophe Soglo, die president werd na een militaire staatsgreep in december '65, en de be langrijkste- legerofficieren. Er werd geen reden opgegeven en ter werd niet toegelicht, hoe de bevoegdheden van de 15 man sterke militaire commissie zullen worden uitgebreid. Ahmed Sjoekairy, de leider van de Palestijnse bevrijdingsorganisa tie, tijdens een massabijeenkomst in Amman, Jordanië, waarop hij zijn volgelingen in bewoordingen, die aan duidelijkheid niets te wen sen overliet, toesprak. Sigaretten in België duurder BRUSSEL In België worden de sigaretten op 1 juli een kwartje per pak duurder. Alleen „technische moei lijkheden" zouden de prijsverhoging eventueel nog kunnen vertragen, zo meldt het blad Laatste nieuws. Een pakje sigaretten zal 16.30 frank (ƒ1.20) gaan kosten in plaats van 13.50 frank. De helft van de prijsverhoging komt de fiscus ten goede; de andere helft gaat naar de fabrikanten. LEIPZIG Oost-Duitsland heeft zaterdag in Leipzig in de tweede offi ciële hockey-interlandwedstrijd tegen India met 00 gelijk gespeeld. De eerste ontmoeting had een 10 zege voor India opgeleverd. DE LAATSTE MODE ■»l DE GROOTSTE SORTERING DE BESTE KWALITEITEN j DE FIJNSTE AFWERKING DE LAAGSTE PRIJZEN I LEIDENHaarlemmerstraat 163 tel. 41852 AMSTERDAM Leidsestraat 67-7! DEN HAAG Schoolstraat 42 BREDA Glnnekenstraat 29 LEIDEN Haarlemmerstraat 163 HAARLEM Grote Houtstraat 180 hoek Raamvest ROTTERDAM (Oude) Binnenweg 127 en Zwaanshals 244B AMERSFOORT Langestraat II

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1