KAREL1 Maximum aan vrijheid bij loongesprek' Bloedvlek op kwitanties registreerde catastrofe' Eis 20 jaar voor moord op Blokland Uit de Haagse hof geplukt Doe uzeif niet tekort terwijl u slaapt, neem niet zomaar 'n matras jr=ir==n neem 'n moderne 3l II'ibJ kapokmatras „Beter fiscaal klimaat nodig besloten NY's" *T T* .9 VRUDA^JUNMW GRATIS BOEKJE Vraag per briefkaart gratis gezellig boekj® n Maneschijn*. slaapkamer. Adresseer aan: Stichting Kapok-Bureau, Joh. Vermeerstraat 19, Amsterdam-Z. jHetStica-merk is uw garantie voor kapok kwaliteit van mafi as vulling on tijk. DEN HAAG Minister Roolvink van Sociale Zaken en Volks gezondheid ziet zich op het ogenblik geplaatst voor belangrijke beslissingen op twee terreinen: de loonpolitiek en de werkgelegen- heidspolitiek. Zijne Excellentie was bereid in grote lijnen iets over zijn toe komstig beleid mee te delen. De gedachten van de minister blijken in vele opzichten parallel te lopen met de opvattingen, die in het bedrijfsleven bestaan. „GEEN PLAATS VOOR ANDERE DADER"' VERDEDIGER: BEWIJS IS NIET GELEVERD MINISTER ROOLVINK voor. belangrijke beslissingen De vakbeweging heeft laten weten dat men voor volgend jaar denkt aan vrije onderhandelingen per bedrijfstak. De heer Roolvink ziet hierin niet zulke grote bezwa ren, al wijst hij er op, dat de rege ring zich niet volledig zal kunnen terugtrekken op het punt van de lo nen. De loonpolitiek is daarvoor een te belangrijk instrument in het ge heel van het sociaal-economisch le ven. Maar wel is de heer Roolvink bereid tot het verlenen van een maximum aan vrijheid. Dat slechts een deel van de over een te komen loonsverhogingen di rect al wordt uitbetaald en het overige deel in een niet-consumptie- ve vorm zal worden toegekend, is eveneens een gedachte van de vakbe weging, die de heer Roolvink wel aanspreekt. ONNATUURLIJK Nu de spanning op de arbeids markt wat geweken is, gelooft hij dat er tevens een onnatuurlijk element uit de onderhandelingen over de lonen is verdwenen. Er is nu minder kans op onverantwoorde loonsverhogingen, waardoor tevens d^ mogelijkheid voor grotere vrij heid bij de loononderhandelingen is verruimd. Zouden de spanningen op een la ter tijdstip weer toenemen, dan zou de overheid de mogelijkheid moeten hebben, zich weer intensiever met de loonbeweging te bemoeien. De heer Roolvink is daarom voorstander van een flexibel systeem. ke positie ar. de ondernemings- en bedrijfspensioenfondsen wordt versterkt en er komen meer kansen voor investeringen ter verbetering van de werkgelegenheid. Dergelijke gedachten bij de vak- centralen lijken mij goed. Welke vorm en welke omvang dit moet krij gen, dient het bedrijfsleven zelf uil te zoeken. Deze gedachte is zowel mij als het gehele kabinet sympa thiek." Moet de werkgelegenheidspolitiek niet centraler worden aangepakt? Mi nister Roolvink: In het verleden was de overheid dikwijls gedwongen in te grijpen, al leen al omdat het bedrijfsleven het zelf niet eens werd. Ook in dit op- s*tr-<7\Trnn <r tt» zicht was de heer Roolvink thans EEl\ 1 l\./xEEl\ optimistischer. „Ik hoop van harte, dat Sociaal- Economische Raad en Stichting van de Arbeid na de derde dinsdag in september met een unaniem stand punt bij de regering zullen komen. Wij zullen dan niet de grootste moei lijkheden veroorzaken". Minister Roolvink gelooft, dat er in dat geval ook gemakkelijk te pra ten zal zijn over het systeem van loonpolitiek. Over het al of niet no dig blijven van een toetsing van de loonsverhogingen per bedrijfstak wil de hij zich liever nog niet uitlaten. SYMPATHIEK (Van een o r redacteuren) Heeft het reserveren van een deel van de loonsverhogingen voor bespa ringen ook economisch gunstige ef fecten? De minister is hier volstrekt van overtuigd. „De spaarquote ligt op het ogen blik al te laag. Het tempo van de investeringen, die de werkgelegen heid sterk beinvloeden. is te gering. In het kader van de loonpolitiek zou den ook de pensioenen eens bekeken moeten worden. Dat heeft dan drieër- EEROMEEEErSD „Deze centrale aanpak voltrekt zich reeds lang. Er is in dit opzicht een evolutie aan de gang. Bij het werkgelegenheidsdebat in de Tweede Kamer in 1957 richtte de interpella tie zich uitsluitend tot de minister van sociale zaken en volksgezond heid. Nu waren alleen al bij de maat regelen in de textielindustrie de mi nisters van economische zaken, finan ciën en sociale zaken betrokken. Ook andere departementen zoals voor de bouwnijverheid, Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk en Onder wijs en Wetenschappen zijn met de werkgelegenheidsvraagstukken bezig. Maar ik kijk met belangstelling uit naar de adviezen van de Soci aal-Economische Raad en de eventue le concrete plannen, die mij van de zijde van de vakbeweging zouden be reiken. Een centrale aanpak van de regering zal begeleid moeten worden door een centrale aanpak van hel bedrijfsleven." moeilijk laksheid kan verwijten. De plannen van het kabinet-Zijlstra zijn nog maar nauwelijks in uitvoe ring, of het nieuwe kabinet kondigt al weer volgende plannen af. „Het kabinet doet wel degelijk wat. De maatregelen moeten ook niet te vroeg komen". Zou het regeringsapparaat niet voor een deel naar andere gebieden moeten worden overgebracht om daar de ontwikkeling te stimuleren? De heer Roolvink blijk daar; een fervent voorvechter van. „Er moet ernstig werk van ge maakt worden, dat een deel van het overheidsapparaat naar elders wordt overgeplaatst. Met name zouden de overheidsdiensten in de .agglomeratie van Den Haag niet meer over moe ten gaan tot nieuwbouw. Moet er ge bouwd worden dan uitzien naar an dere streken van het land. Ook het westen zelf heeft bij een dergelijke spreiding belang. Maar ook particu lieren zullen hier aan mee moeten doen. Ook zij moeten voor hun vesti gingen niet eerst naar het westen DEN HAAG De G. moet het gedaan hebben. Er is geen plaats voor een andere dader. De eis is twintig jaar gevangenisstraf, aldus de procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof, mr. G. J. De Lint, gisteren in zijn requisitoir tijdens de behandeling in hoger beroep van de moord op de Dordtse fourage-handelaar Arie Blokland (49) op 11 december 1965. De bewijzen tegen veehandelaar De G. liegen er niet om. In de woning van de verdachte zijn drie kwitanties ge vonden die hij vlak voor de moord van Arie Blokland moet hebben gehad. Deze kwitanties zijn met bloed bespat. Uit het scheikundig onderzoek is geble ken dat dit bloed niet van de veehan delaar kan zijn, maar wel van Blok land. zo vervolgde mr. De Lint. De kwitanties zijn „stille getuigen", omdat zij als het ware de catastrofe re gistreerden. Ook op de aardappelen die opgesla- :n waren in de stal van Gerrit de G., werd mensenbloed gevonden met de bloedgroep van de fourage-handelaar De procureur-generaal reconstrueer de nogmaals de moord op Blokland. De G„ zo gaat mr. De lint verder, heeft waarschijnlijk na het lichaam van Blokland in de Lek te hebben ge gooid de auto van zijn slachtoffer, die vol bloedspatten zat, op Katen- drecht geparkeerd. Alibi Daarna is hij naar Utrecht gegaan. De eigen auto van de verdachte stond tijdens dat korte bezoek aan de Domstad achter een wachthuisje, waar een hele reeks getuigen hem heeft ge- Deze auto-heeft een opvallend afwij kend model, zodat men hem duidelijk herkende als eigendom van De G. Verdachte zei steeds dat hij met zijn eigen auto naar Utredht is geweest. Met een taxi bestuurd door chauffeur Bouthoorn kwam De G. terug naar de Alblasserwaard. Gerrit meende een ali bi te hebben opgebouwd: hij was kort na de moord in Utrecht geweest: had daar een bar bezocht: alles in zijn ei gen auto. Vervolgens komt de ontmaskering van de verhalen van de verdachte door de getuige Bouthoorn, die het ali bi heeft weerlegd. De heer Bouthoorn lette scherp op zijn passagier omdat deze zich schichtig gedroeg en omdat hij als taxichauffeur op zijn qui-vive was voor eventuele aanvallers. Daardoor herkende hij onmiddellijk Gerrit van foto's, en later nogmaals bij de confrontaties. De bewijsstukken, die in een put te Groot-Ammers gevonden werden, maakten de zaak sluitend. Het was duidelijk dat iemand en die ie mand was bijna zeker de dader de bewijsstukken had willen verdon keremanen. Bij De G. thuis werden voorwerpen gevonden die correspon deren met de bewijsstukken uit de De boze opzet van de moordenaar, gaat mr. De Lint verder, wordt dui delijk, doordat hij zijn slachtoffer roeg na vijf uur 's middags langs te komen. Ze blijkt ook uit de aard van de verwondingen, die wijzen op een onverhoedse aanval. De aanvaller was bovendien in het bezit van een slag en steekwapen. Daar vest en colbert van Blokland niet doorstoken zijn met het steekwa pen moet hij bezig geweest zijn zijn portefeuille te pakken of op te bergen, verband met financiële kwesties die hij met De G. ging regelen. In elk geval is duidelijk, aldus mr. De Lint, dat Blokland niet bij een ruzie is Gewetenloos In deze moordzaak is met grote ijver gewerkt, ook door de raadsman van de verdachte. Alles is gedaan om alle ir reële bewijzen te weren, zodat niet een mens zou worden veroordeeld als er nog een sprankje twijfel zc bestaan", aldus de procureur-generaal. Mr. De Lint verbaasde zich over hi feit dat De G. zo gelaten over dit gru welijke misdrijf praat. „Verdachte heeft nota bene zijn eigen neef op afschuwelijke wijze afgeslacht. Psychi aters kunnen dit niet verklaren: i seen contact met verdachte mogelijk. Wel kunnen we uit deze daad enorm veel gewetenloosheid afleiden", zc besloot de procureur-generaal zijn re quisitoir. Ministeries in België open voor militairen De heer Roolvink vraagt er overi gens aandacht voor, dat alles in de ontwikkeling van de werkgelegen heidssituatie overrompelend snel is gegaan. Een deel van het land kent nog geen werkgelegenheidsprobleem, maar in een ander deel is hel percen tage werklozen onverantwoord hoog (Hardenberg - 10 pet.). Het aantal werklozen is ongeveer even groot als het aantal buitenlandse arbeidskrach ten. dat hier nog is en in het westen trekken vele bedrijven nog steed- personeel aan. Het doorvoeren van algemene, landelijke maatregelen zou in he' ;rote spanningen oproepen SCHEVENINGEN In de forum discussie. die gistermiddag de algeme ne vergadering van het Verbond van Protestants-Christelijke Werkgevers besloot, heeft de Tilburgse hoogleraar prof. dr C. F Scheffer gepleit voor verbetering van het fiscaal klimaat en hel wegnemen van andere hinderpa- BRUSSEL In België is aiste len. die nog teveel besloten ven- een Koninklijk Besluit afgekondigd westen nootschappen verhinderen „open" te dat de mogelijkheid opent militairen Per streek dienen daarom nieuwe in worden. over te plaatsen naar functies op mi- dustrieen gestimuleerd en objecter nisteries of ir. andere over- 'n uitvoering te worden genomen Hij steunde daarmee de opmerkin- jheidsdiensten hetzii 'op verzoek van- Maatregelen zowel op lange als oi gen in deze geest van oud-staatssecre- dp betrokkenen of anibtshalve De mili-1 kor,te termijn. De regering trof eer tans dr. De Meijer, die als gast in de over°enlaatst worden zuller reeks maatregelen voor de textielm vergadering van het VPCW aanwezighün ?ang behoJden dustne, maar trok tevens ƒ100 mil was. joen uit voor onmiddellijk in uitvoe De heer De Meijer noemde de beslo- Een soortgelijke maatregel is ook ge-ring te nemen werken, ten ondernemingen de ruggegraat van troffen v00r burgerlijk overheidsperso-1 De betalingsbalans is de regerin onze economie Wil dat zo blijven dan nee) om de .mobiliteit" in bepaalde' daarbij niet dierbaarder dan dt zouden maatregelen genomen moeten overheidsdiensten te vergroten. werkgelegenheid. De uitgetrokken worden om de weg naar openheid te ioo miljoen is voor een belangrijk bevorderen. De besluiten zijn getroffen op grond deel inflatoire financiering van de speciale wet die de regering Voorwaarde volmachten heeft gegeven voor bezutni- g g fj 4KSHEID gingen, rationalisatie van over- Scheffer was het daarmee heidsdiensten. nieuwe belastingen en De heer Roolvink meent dat men andere maatregelen ten behoeve van het kabinet dat nu nauwelijks acht de economische expansie. I weken in het zadel zit. op dit punt it daarmee onder één voorwaarde evenwel: de betreffende ondernemingen moeten voldoen aan de eisen van een goed management, iets waaraan het juist in de besloten venootschappen nogal eens mankeert. Een ander forumlid. de heer F. T van der Maden, secretaris van de Bestuurscommissie Noorden des Lands, noemde het een schrille tegenstelling tot de spoed waarmee de regering Zuid-Limburg heeft geholpen, dat de uitvoeringsmaatregelen voor de bevor dering van de industrialisatie in noord-Nederland, evenmin als de reeds een jaar geleden aangekondigde regeringsnota, nog steeds niet versche nen zijn. ADEN Bij een bombardement op een dorp in Jemen door Egyptische vliegtuigen zouden zestig doden zijn gevallen, zo meldden gisteren in Aden ontvangen berichten. I T0OR GISTEREN viel de lang ver wachte brief in mijn bus. Be richt uit Griekenland van goede vrienden, waar ik me bezorgd over maakte. Ze kennende als moderne en bovenal democratisch denkende mensen brandde ik van verlangen te weteii hoe zij de verandering van regime ondergaan hadden. Die ongerustheid hadden ze ge proefd, want na de hartelijke aan- iet om. Onze democratie verkeerde in levensgevaar, zowel door de com munisten als door het onverant woordelijke spel der politici. Deze laatsten, en dat geldt voor alle groe peringen. waren zo druk bezig me tiun twisten en eigenbelangetjes dat ze aan de rechten en vrijheden van het volk niet meer toekwamen De bureaucratie, het despotisme land en zijn landgenoten, over het politieke leven zonder positieve zin. En ook, dat hij nooit zou kiezen voor welke ultra ook. En ik dacht aan een ander land, waar ook een generaal het heft in handen heeft. Die generaal hakte de banden met de NAVO in één slag door. Sloeg de deur dicht voor de neu« van Engeland, toen dat de SEG binnen zou komen. Vertroebel dat men in Nederland niet al te gunstig denkt over de gebeurtenis sen in Griekenland. Maar jullie moeten toch ook begrijpen, dat Ne derland evenzeer als de andere part ners in de NAVO in ons land een sterke bondgenoot moet hebben, in Rrief uit Griekenland de de herdenking van tien jaar EEG-verdrag in Rome. Schakelde het parlement uit, omdat hij alleen i het zo goed kan. En aan de klaagbrieven, die ik van vrienden daar krijg. Die schrijven dan meestal: En zo dien de nood aan de man komt. We weten allemaal vanwaar het gevaai komt dat ons bedreigt. De contra-re volutie heeft ons voor een groot ge vaar behoed. Een communistische samenzwering was klaat1 om uit te barsten. Men heeft nu de duidelijke bewij zen, dat een burgeroorlog was voor bereid voor het geval de verkiezin gen een ongunstige uitkomst had den gehad voor de EDA of de Cen- en ik moet zelfs zeggen de oplichte rij schenen iedereen, die er gebruik van wilde maken, ten dienste te staan. We hopen nu, en zien da met vertrouwen tegemoet, een nieu we toekomst op te bouwen, waarir die misstanden uitgebannen zijn Heel wat mensen, die bij de oudf misstanden betrokken waren, deder dat louter omdat het zo gemakke lijk was. Nu de geest verandert zul De Griekse brief zei: „Deze ont- j boezeming is nu echt wat een Griek zelf met talloze landgenoten denkt j over wat er hier gebeurt, wat ook in het buitenland gezegd mag wor- En waarom zouden we die Grie ken ook niet even aan het woord laten? De rest van de brief was privé, J i want ondanks staatsgrepen en poli- vergieten verlopen. Het is nu rustig ?n wat het belangrijkste is, de de mocratie, in de beste betekenis van het woord, is gered Want daar gaat Een brief om over na te denken Ik wist, dat de schrijver zich a heel lang zorgen maakte over zijr met die allerbelangrijkste zaken, die nooit in de krant komen: de 1 kapotte knie van het zoontje en de vijgeboom. die vol vruchten zit. De raadsman van De G., mr. H. W. ten Hotter uit Dordrecht, viel vervol gens de zwakke punten in de be wijsvoering aan. Hij wees eerst op de weg, die de kwitanties hebben afge legd voordat zij in handen van de scheikundige kwamen, die de bloed groep van de spatten vaststelde. De papieren zijn pas na vijf dagen, na in handen te zijn geweest van Blok land. De G., wachtmeester Schaap, op nieuw De G„ en opperwachtmeester Kanters bij de deskundige aangeko- „Ik kan niet zeggen: dat bloed is er op andere wijze gekomen. Ik kan niet bewijzen: die had een sneetje in zijn vinger, of een bloedneus, waardoor de spatten op de kwitanties zijn gekomen. Maar er is toch minstens ruimte voor twijfel, zo zei de raadsman in zijn plei- Dp bebloede aardappelen in de stal in Gerrit de G. werden ook pas na vijf dagen gevonden. Deze aardappelen moeten verplaatst zijn. Hoe komt het dan, dat het bloed op een plaats in de aardappelberg geconcentreerd was? Als het slachtoffer na te zijn gedood op de aardappelen gelegd was zou het bloed door de hele berg gesijpeld moe ten zijn. Er zijn geen andere sporen in de stal van De G. aangetroffen. Als deze verwijderd waren dan zou men toch sporen van dit verwijderen heb ben moeten vinden, zei mr. Ten Hol- ter. Geen sporen Verdachte schijnt inderdaad enkele malen gelogen te hebben, maar is dat een bewijs voor zijn daderschap? Als de gevonden kleding zijn eigendom is, is de ontkenning van dat feit dan een bewijs dat hij de kleren in het water heeft gegooid?, vroeg de verdediger^ „Is het nu altijd zo dat het meest voor de hand liggende, het meest logische ook gebeurd is? „Ik vraag me af of het feit dat hij de daad kan hebben gepleegd, leidt tot de stelling dat hij die inderdaad ge pleegd heeft", zei mr. Ten Holter. Op de verdachte is geen enkel spoor gevonden van de moord. De vingerna- Tels zijn b.v. microscopisch onderzocht. Bij de reconstructie bleek dat 't nood zakelijk was het zware slachtoffer dicht tegen zich aan te houden bij het wegslepen van het lichaam. „Dan zou den er sporen moeten zijn op de kle ding die De G. die dag droeg. En dat is niet zo", aldus de verdediger. Mr. Ten Holter achtte roofmoord niet uitgesloten. „Blokland had op de bewuste vrijdag achtduizend gulden bij zich. Het was in de buurt bekend dat de fourage-handelaar elke vrij dag geld ophaalde. Alle voorwerpen van waarde bleken van het gevonden lijk te zijn verwijderd. Dat past in een roofmoord, maar niet in het haat- of afgunstmotief dat De G. voor de moord zou hebben gehad. Ik acht het bewijs van daderschap niet geleverd", zo besloot mr. Ten Hol ter zijn pleidooi. „Ik vraag het hof mijn cliënt vrij te spreken van het tenlastegelegde". De procureur-generaal ging nog even in op het motief voor de moord. Hij meende dat De G. zijn neef wel degelijk doodde om diens geld te be machtigen. Het gerechtshof wijst arrest op 15 juni, om tien uur 's morgens. Met helikopter in één ruk over de oceaan PARIJS Voor het eerst in de geschiedenis van de luchtvaart hebben helikopters een non-stopvlucht uitge voerd over de Atlantische Oceaan. Twee Amerikaanse helikopters vertrok ken woensdagmorgen uit New York en ze kwamen gistermiddag tegen één uur aan op de Parijse luchthaven Le Bourget De toestellen van het type Si korsky HH-3-e „Sea King" werden tijdens de vlucht driemaal van brandstof voorzien. De „Sea King" is de grootste helikopter met een kruissnelheid van 264 kilometer per uur. De bemanning bestaat uit vier koppen. Er kunnen 25 militairen met bepakking mee worden vervoerd. Er waren reeds eerder helikopters over de Oceaan gevlogen maar deze maakten tussenlandingen op eilandjes. een 'geurige sigaar voor sÊnor Koerieiï EEN BESTE GEURIGE BOLKNAK IN DOZEN VAN 10 OF KISTJES VAN 50

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9