may o Als je heet en 22 SANATOGEN Een plaatsje in de zon Fieke Landré bent Black new world totaal-theater 34 Ct üek-voor-trak-vooitrdfslljk VRIJDAG 2 JUKI 1967 Kanonnade Miller's moderne tragedie „De dood k>an een handelsreiziger" bleek het om fier bekwame regie van Jan Retèl et bij voortreffelijk spel uitstekend b doen op televisie. Wij zouden geen ne gatieve kritiek hebben, ware het niet dat de gehele tekst werd begeleid door ten kanonnade van (dikioijls grove vloeken. Wij begrijpen best dat deze wisse ling van gespannen en vaak hoog opge dreven emoties niet in zoetsappige taal kan worden verbeeld, maar Enny Meu nier kon het zonder vloeken heel best V- Het toppunt tva wel. dat Ko van men" kon uiten, op een ogenblik woe dend vermaande: „Er wordt hier in kuis niet gevloekt" om er een ogen blik later zelf weer overvloedig mee Ioor te gaan. Hier bewees overigens Miller's tekst, dat het best een beetje ninder had gekund. Ko van Dijk zette Willy Loman neer \ls een geweldige prater en dikdoener, ipeelde iedereen om zich heen weg en naakte niet alleen zichzelf maar ook ie kijkers doodmoe. Toch... wat een icteertalent heeft deze man, die echte trane» kan schreien als het spel daar- im vraagt en met het grootste gemak (Van i tv-redaetie) HILVERSUM/AMSTERDAM Als je Fieke Landré heet en net 22 bent, ambitieus van aard, toch nog 'n beetje speels en niet zo bang voor de toekomst, kan je wel een plaatsje in de zon veroveren. Niet zonder meer de ene stemming in de andere overgaat. Enny Meunier speelde de moedige, afgesloofde echtgenote zeer bewonde renswaardig en ook de beide zoons overtuigden voldoende. Afgezien het gevloek was het een briljante i stelling, zoals we slechts zelden op de buis krijgen. AVRO's actualiteitenrubriek sprak onder meer drs. Hoogendijk met minister Witteveen over dë te nemen economische maatregelen met het oog op het miljardentekort en de werk loosheid. De minister gaf onomwonden toelichting, waarbij hij de noodzaak van investering in gezonde industrieën hoger stelde dan het met geld helpen van verzwakte bedrijven. Moegewerkt en aan vakantie toe? Pas in juli of augustus? Neem zolang Sanatogen! Het helpt! Sterkt lichaamskracht en zenuwen 5? Veel meer dan kijkspel (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM - Een show, en !och veel meer dan kijkspel alleen, mag u verwachten van het optre- ien van het Amerikaanse neger- {ezelschap „Black new world": in leite is het totaal-theater, waarin lang, muziek, dans en tekst in el- laar grijpen. Dit programma van Ie choreograaf Donald McKaye |verd in Montreux zeer bewonderd |n de VARA brengt het in twee leien, elk van een uur, op het jcherrn, Vanavond het eerste, linsdag a.s. het tweede. Donald McKaye is de man. wiens aam verbonden is aan grote succes- en op Broadway die wereldvcrmaard- eld kregen, zoals Showboat en The l'eit Side Story. Veel van zijn werk erlnnert aan de sombere jaren van Ijn jeugd, toen hij opgroeide in de ulitere straten van New York als een erguisde negerjongen. Daarvan is ook weer iets terug te inden in het grootse programma dat e VARA nu gaat uitzenden. Hierin rordt op allerlei wijze de geschiedenis an de negers in Noord-Amerika uitge- eeld: hun miskenning en hun nog al- ad niet voltooide opmars naar de vrij- fcid, van de jungle en de slavensche- en naar de hedendaagse vrijheidsop- kchten, van de kettinggangers en de pielen naar de rosse buurten van lew Orleans. De ontwikkeling van hun muziek en »ng heeft met deze situaties gelijke red gehouden: uit de klagende, bidden- e spiritual groeide langzamerhand de artstochtelijke jazz. Toch is he' orspronkelijke element van de prach- ge negerzang nog altijd behouden ge leven als iets volkomen eigens. Wroet het eerste deel van de show terug in een benard verleden, het tweede, dat dinsdag volgt, heeft als hoofdthema dc ..Freedom Suite", waar in de hedendaagse strijd voor voltooi ing van dc neger-emancipatie wordt uitgebeeld. Het begint dan in „Storyville", de rosse buurt van New Orleans. Storyvil le is wereldvermaard geworden als ver maakscentrum van de V.S., meer ech ter nog als bakermat van de jazz. Na een glorievolle en sterk-becri- tiseerde tijd werd de wijk op last van de autoriteiten gesloten. Dat betekende broodverlies voor een massa musici, zangers en zangeressen en voor velen die de danskunst dienden. De meesten verlieten New Orleans en verspreidden zich over andere ver maakscentra. Maar de herinnering aan Storyville zal nooit verbleken. Donald McKaye vormde in 1951 zijn eigen dansgroep, die inmiddels grote faam heeft verworven. Hoeveel meer ..Black new world" biedt dan ballet alleen, zult U vanavond al kunnen er varen. Op Ned. 1, tussen 9.25 en 10.25 uur. ■1: op veel gezonde boterhammen MEE NAAR SCHOOL krijgen, ook al is je vader direc teur van de TROS. Je moet er voor werken, al kom je natuurlijk gemakkelijker op het weggetje van de omroep te recht dan iemand die geen relatie heeft in dat heel eigen wereldje waarvan menigeen vergeefs aan de toegangspoort klopt. Maar Fieke heeft de weg gevon den. de poort ging open voor vader Jo en zij glipte mee naar binnen. Nu zit ze op de regiecursus van de NTS, in het nieuwe Santbergen en daar moet ze negen maanden hard studeren. Niettemin krijgt ze af en toe al een kleine kans... bij de TROS natuurlijk, want je komt niet op die cursus als er geen baan bij een om roep in 't vooruitzicht is gesteld. Gemakkelijk, als je vader 't voor 't zeggen heeft? ,Nou nee." vindt Fieke, die al inter views weggeeft met haar hele 22 ja ren. waarin ze is opgegoeid tot een klein meisje met een kinderlijk, wat dromerig gezichtje, waarachter je zo veel doorzettingsvermogen niet dade lijk zou vermoeden. („In de tram wil len ze me soms nog een kinderkaart je geven, maar ik word er niet kwaad om, hoor!") ,Nee, ik kan niet zeggen dat mijn va der (die ze in het werk collegiaal Jo noemt) mij zomaar een baan heeft gegeven". Op haar zeventiende deed ze eindexa men MMS en ja... wat zou ze toen worden? Ze hield al dolveel van to neel: „Maar meer in het luchtige, hoor, niet van dat enge met Vondel en Shakespeare". Ze hoorde van het klassieke drama net iets teveel van haar broer, die al op de Toneelschool zat. Daarom dacht Fieke dat het misschien meer in haar lijn lag, het eens te proberen op de cabaretschool, bij wijze van aanloopje. Ze studeerde er een jaar en ging toen. een beetje voorbereid, toch naar de Toneelschool. Dat duur de twee jaar. Ze maakte het er best, maar het grote drama bleef haar vreemd: „Als ik iets van Shake speare deed. begilde iedereen zich". Alzo., een groot actrice zou ze niet worden. Resoluut stopte ze toen met de opleiding: „Ik kon daar niet voor niets blijven, ik voelde, dat dit het toch niét was". Fan alles .Toen ben ik van alles gaan doen. Ik heb geen pappie, die maar afschuift, ik moest mijn brood verdienen, heel redelijk. Ja. wat heb ik gedaan? Iets bij de Nederlandse film. Scriptgirl geweest bij Joris Yvens, gefigureerd. En maar piekeren, wat ik nu eigen lijk wou. Tenslotte ben ik een half jaar bij een internist gaan werken om een beetje tot rust te komen". ,,Ik had dat ook wel nodig, want ik was altijd een vreselijke bangerd en schreeuwerd als ik bloed zag of een ongeluk op straat. Dat werk heeft me daar wel een beetje overheen ge holpen. maar ik voelde toch wel. dat ik eigenlijk heel wat anders wou". Maar daar kwam de TROS en vader Landré kon heel best hulp gebruiken op zijn toen nog kleine kantoor, waar alle zeilen moesten worden bij gezet. Tk ben gaan meehelpen en ik heb da genlang boven kaartenbakken gehan gen om de abonnees in te schrijven en te sorteren. Mijn vader zelf trou wens ook, hoor, met de TROS zijn we helemaal van onder op begonnen. Doordat de TROS ging uitzenden, hoorde ik van de regiecursus en opeens dacht ik: dat is het! Nou. en zo kwam het voor elkaar. De TROS wou me wel hébben als ik de cursus goed doorkwam... en nu ga ik erg lekker. Ik leer ontzettend veel en het is zo Interessant..." 't Is wel een handicap dat ze zo klein is, vindt ze. want soms zien de mensen haar niet voor vol aan. STUTTGART Tegen de chauffeur van de Britse autobus die woensdag op de autoweg StuttgartMünchen verongelukte, is een arrestatiebevel uitgevaardigd. De politie verwijt de chauffeur dat hij de maximum-snel heid voor autobussen op autowegen 80 km per uur niet in acht heeft genomen. Toen het ongeluk gebeurde zou de bus minstens 120 km per uur gereden hebben. Bij dit ongeluk zijn twaalf mensen om het leven gekomen even zwaar gewond. In de greep van de kreeft door B.J. Kleymens Zoals die keer, toen de TROS auditie hield en ze die „beroepshalve" wou bijwonen. De studioportier liet haar goedig binnen, hij dacht dat ze een kansje wou wagen: „Ga maar zitten, kleintje", zei hij vriendelijk en bemoedigend, „en wees maar niet zenuwachtig, zo erg is het niet!" „En om dan te moeten zeggen: nee. ik ben een regisseuse... enfin, we kre gen er allebei een rood hoofd van!" „Erger is het. dat ik Landré heet. Ik zou die naam wel kwijt willen. Je werkt bij een omroep, 'waarvan je vader de baas is. en ik weet precies, wat de mensen dan zeggen: de doch ter van de directeur... die is er na- j tuurlijk tussen geschoven! Ik pro-j beer maar, me er niets van aan te r trekken en mijn werk zo goed moge- Fienke Landré, klein en tenger als een schoolmeisje, lijk te doen. Misschien zou ik een reist elke dag op en neer van Amsterdam naar Hilver- toneelnaam moeten nemen, maar dat SUTn> waar ze in Santbergen de regiecursus van de NTS is toch ook weer onzin". volgt. Daarbij heeft ze veel aan haar vooropleiding: Tja. zo heeft alles zijn voor en tegen, cabaret, en toneelschool. Ze weet, wat ze van haar Maar is het tenslotte zo erg, met een acteurs en actrices, maar liefst haar caberetiers, kan beetje protectie in 't zadel te worden *n mag eisen. geholpen? Je moet het uiteindelijk toch met je werk bewijzen. 1 Ze is wel samen met haar vader Jo Landré, direc- Een paar weken geleden maakte Fieke teur van de TROS, de omroepwereld binnengestapt, haar regiedebuut in een kleine caba- maar ze heeft niet een tussengeschoven baantje ge- retshow bij de TROS. een program-I kregen: ze werkt op eigen kracht en uit eigen ambitie, ma vol debutanten. Het werd niet slecht ontvangen. Nu nog voelt ze 2ich veilig op de cursus, waar iets Op 27 juli krijgt ze haar tweede kar wei: een showtje met Louis en Rob van Dijk. Wat het wordt, weet ze nog niet precies, ze werkt er nog hard aan. „Ik ben geen mens die zo ver vooruit denkt, al moet je dat natuurlijk wél zijn in dit vak, maar ik leer nog!" „Ik vind het fijn. van die korte, kleine programma's tc maken," zegt Fieke voorzichtig. Liefst iets van cabaret en met niet teveel mensen en toestanden erin. dan kan ik het niet meer overzien misschien en daar ben ik bang voor." Overmoedig is ze zeker niet. eerder behoudend, en daarom heeft ze een goede kans mag mislukken als het niet anders kan (want het is tenslotte studie): ze is er echter van overtuigd dat wat ze doet en gaat doen „voor het scherm" helemaal df moet zijn. VANAVOND TE ZIEN Ned. VARA en TROS 7,00 uur laatste Fanclub voor tieners. 8.20 uur (TROS) modefotograferen 8.52 uur (id) programma over „veilig autoracen". 9.25 uur (VARA) optreden van het zang-, dans- en muziekgezelschap Black New World uit Amerika. Samen met een ander meisje van de 10.25 uur Uitgerekend, consumentenrubriek. TROS woont ze op een etage in het Ned 2 NCRV hartje van Amsterdam, vlak bij de Pijp. 't Is er een heerlijke toestand met een samenraapsel van allerlei meubelen. „Lekker wonen is belangrijk", vindl Fieke. Vlak bij haar bed staat een oud tele visietoestel. dat hel nog best doet, en vanwege de modernigheid heeft ze het witgeverfd. Er is ook een grote, ouderwetse pendule: „Die is nog van mijn grootvader en iedereen vindt hem spuuglelijk, maar ik hou wel van 'm. Ik wou hem eerst ook wit verven, maar ik geloof dat hij daar toch niet van zou opknappen... nee hoor. hij past best in mijn allegaartje!" En dan praat ze weer over haar werk, haar studie: ze veilig op die cursus, Je werkt met geschoolde technici en als er iets mislukt geeft het niets... 't is toch niet voor uitzending! Dorusshow in vele landen HILVERSUM De Zilveren Roos van Montreux heeft Ton. Manders (om de beeldspraak iets te ver door te trekken) geen windeieren gelegd. Toonkopers ter plekke interesseer den zich danig voor de bekroonde Dorusshow en de VARA deed goe de zaken. Engeland had het programma al op de buis. België komt er op 10 juni mee en verdere gegadigden z\jn Fin land, Oost-Duitsland. Zwitserland, de Beierse teleuisie. Denemarken en, ver weg. Australië. Die Dorus toch.' HET WEER IN EI ROP4 Londen Amsterdam 8.05 uur spelletje „Eén horizontaal". 8.35 uur eerste aflevering Franse filmserie over op voedingsproblemen. 9.45 uur optreden van het Urker Mannenkoor. 9.50 uur Attentie. VANAVOND TE HOREN Hilve, i NRU 8.00 10.05 uur Grenspost, vakantieprogramma met informaties. 10.40 uur muziek uit Hongarije. 11.00 uur klassiek concert door het Radio Kameror kest en de pianiste Maria Stroo. Hi/. i VPRO en VARA 7.35 uur kunstprogramma voor en met jongeren. 7.59 uur „De gelukkigste dag", een radioreportage in hoorspelvorm, uit het Engels vertaald. 9.00 uur Omroeporkest concerteert (stereo). 10.25 uu» Radio Dubbelkwartet dierenfabels van Absil (stereo). 10.55 uur amusement op de plaat. 16 Ik krijg er zo langzamerhand schoon genoeg van, zei Jan Frens somber. Als er nou maar een kop of een staart aan die hele geschiedenis viel te ontdekken. Maar ik kan me met al mijn verbeeldingskracht in de verste verte niet voorstellen wat dit gedoe te betekenen heeft. Alles draait om dat dorre raadsstuk en ik geloof dat het maar het beste en het veiligste is, dat ik dat zo snel mogelijk aan de commissaris overdraag. Jek zat, met een diepe denkrimpel boven zijn neus. in zijn koffie te roeren. Weet je wat ik geloof? zei hij opeens. We moeten die hele zaak maar eens even uit ons hoofd zetten en over wat anders praten. Maar breng dat raadsstuk nog niet naar de commissaris. Zolang je het in handen hebt zal die onbeken de vent om ons heen blijven draaien en maken we een kans om hem vandaag of morgen in z'n kraag te pakken. Frens knikte. Misschien heb je gelijk, zei hij. Maar het is niet zo'n leuk bezit. Vandaag of morgen vind je mij ook bewuste loos in een steegje. Jij kunt best op je zelf passen, antwoordde zijn vriend. Dat is wel gebleken in het stadhuis, toen je die vent achterna zat Maar enfin... we wachten maar eens rustig af. Ik heb gisteravond niet eens meer de kans gekre gen om je iets heel geks te vertellen. Iets waar ik zelf ook nog niet goed over heb kunnen nadenken. Vertel op, zei Frens, die er alles voor voelde om de zaak van het geheimzinnige raadsstuk een ogenblikje te vergeten. Loesje Sierlijk, begon Jek, heeft me. nadat jij ons gisteravond verliet iets heel bijzonders verteld. Gistermor gen om een uur of kwart over twaalf was ze onderweg naar huis om te lunchen toen ze merkte, dat ze haar sleutelbos, waaraan ook de sleutel van haar kamer zit, op haar bureau had laten liggen. Ze ging terug naar het huis van Ubbink, belde aan en toen de huishoudster haar had opengedaan liep ze naar haar kamer. De tussendeur naar de kamer van haar baas stond op een kier en ze hoorde mr. Ubbink tegen iemand praten. Juist toen ze op het punt stond om met haar sleutels te verdwijnen hoorde ze hem luid schreeuwend tegen zyn bezoeker uitvallen. Jan Frens had weliswaar belangstellend zitten luisteren, maar hty toonde zich toch minder geïnteresseerd dan Jek waarschijnlijk had gedacht. Die Ubbink zit altijd in kwaaie zaakjes, Jek, dat weet je. En natuurlijk zal hij herhaaldelijk ruzie hebben, daar is het de man wel naar, zei hij nuchter. Wat kan ons dat interesseren? Je laat me niet uitspreken, zei zijn collega min of meer opgewonden. Want ik zal je nu zeggen welke woorden Loesje opving toen haar baas zo woedend uitviel. Hij riep ongeveer dit: en houd er goed rekening mee, Dammerman. negentig procent van de winst is voor mij en jij krijgt tien procent. Niet andersom! Ik heb je in mijn macht Dammer- man. Als je kwaad wilt kun je die wethoudersbaan wel uit je hoofd zetten en kun je ook wei aan je faillissement gaan denken. En aan de gevangenis....! Jan Frens liet zijn ingehouden adem fluitend door zijn tanden ontsnappen. Dammerman? zei hij verbaasd. Dammerman., en kenne lijk gechanteerd door Ubbink. Precies de spijker op zijn kop! antwoordde Jek. En wat denk jij nou van die opmerking over die wethou dersbaan en de gevangenis? Merkwaardig.... Jan Frens was er beduusd van. Maar Dammerman had geen schijn van kans om ooit wethouder te worden. De enige man van zijn fractie, die daarvoor een mogelijke kandidaat was... Juist, zei Jek Groot. De enige van zijn fractie, die dat in september had kunnen worden was het op dat moment nog dartel in de wereld rondspringende raadslid P. C. Hooftman! De Tweeling, zei Jan Frens, terwijl hij Mlentje belde om af te rekenen. Jan Frens had die hele verdere dag zijn aandacht maar met moeite bij zijn gewone werk kunnen houden. Zijn hoofd stond beslist niet naar de dagelijkse berichtgeving en zelfs de zitting van de politierechter, die hij toch anders wel aardig vond, kon hem niet boeien. Zodat hij 's avonds besloot om maar eens vroeg onder de wol te kruipen. Een lange nachtrust, redeneerde hij, is altijd goed om geestelijk wat frisser te worden. (Wordt vervolgd) Verschijning in kasteel toren Dertig inwo- Slciliaanse dorp Cefala Diana, nabij Palermo, beweren elke middag tussen 4 en 6 uur in het raam van de toren van een oud kasteel Maria te zien. De madonna zou gekleed gaan in een zwarte mantel met wit kant om het hoofd, De parochiegeestelijke en de functionarissen van het aartsbis dom Palermo weigeren te gaan kij ken. P iiinl is Prins PhiUp I «Idlfl I» echtgenoot van «lom bSl"1 waf'to Scunthorne (Engeland) voor de uit- van prijzen Hij werd voorgesteld aan het paard inger, aaide het dier, maar weiger de uitnodiging het paard te be rijden, omdat hij paarden maar oer domme beesten vond. Enkele dagen tevoren was de prins tijdens het polospel van aijn pony gevallen. Hilversum I. 402 m. KRO: 11.00 Nieuws. 19.10 Aktualltei- ten 19.30 R.V.U. Nieuwe we tenschappelijke gegevens Inza ke de aarde. NRU: 20.00 Voor en over vakantiegangers. 23.03 Parlementair weekoverzicht. 22.23 Humanistisch Verbond. 22.20 Nieuws. 22.50 Volksmuz uit Hongarije. 23.00 Radloka- merork. en soliste. 23.55-24.00 Nieuw» i n. 29S m. vpro termijnen, praatle. 18.20 Licht pianospel. 18 30 Jazz rondo 19.00 Lichte erammofoonmuz 19.30 Nieuws, 19,35 Kunstkro niek 19.59 De gelukkigste dag. hoorspel. VARA: 21.00 Stereo: i solist (opn.t. Radio dubbelkwartet Nieuws 22.40 Actualttei- 32.55 Zaalclubcabaret 32.25 nvt v* noMftop?!» Nederland I. NTS: 18.45 Pi- po de Clown. 18,50 Journaal. STER: 18.55 Reclame. VARA: 19.00 Fanclub. STER: 19.56 Re clame. NTS: 20.00 Journaal. STER: 2016 Reclame. TROS 20.20 Modefotograferen. 30.52 E- motles en spanningen van cou reurs. VARA: 31.25 Zang. dans en muziek van de negers In Noord-Amerika. 22.25 Uitgere kend: consumentenrubriek NTS: 22 45-22-50 Journaal. r.;el t instrumentaal k 20.35 Nul en Dan' TV-film 21.45 Urker M iederen. 21.50 Attentie. STF,R 2.10 Reclame. NTS: 22.15 Jour- ïaal. 22.30-23.00 Teleac: Kern- 8.00 Nieuws. 8 l( Marktberichten. zoekplaten drogramma^ :inderzangfestlval. (In de p e: 17 05 Voordracht). 17.45 Hilversum II. 298 m: VARA 00 Nieuws en ochtendgym- asllek. 7.23 Lichte grammo- lonmuzlek. VPRO: 7.55 Voor e kinderen. VARA: 8.10 Llch grammofoonmuzlek 0.00 Z.O 135: Ge\ JCRV Nieuws on? Klassieke muziek (gr.). 10.00 Nieuws. 10 02 Ope rnfrngmenten (gr.). 11.00 Nieuws. U.02 Lichte grammo foonmuzlek 11.30 Leger de» Hellsmuzick 12.00 Nieuws 12.02 Gevarieerd plalenpro 7 02-18 00 Sportshow reoorle SUKKELTJE EN BRUUNKE 35. De deur wordt open gesmeten; stemmen klin ken dooreen. „Als de kist met het beeld er nu maar zegt een stem. ..Ja, gelukkig: hier staat de kist. Gelukkig nog nét op tijd: de minister komt het straks zelf onthullen!" /.egt een stem. De kist word' intussen in een vrachtauto geladen. Als ze rijden, zegl Stikkeltje: „Hoe komen we maar, tot-ie stopt; VELASQUES

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 15