Nieuwe Leidlse Conranti; HOOP NOG GEVESTIGD OP VEILIGHEIDSRAAD "BH fleXa SPINAZIE 600gr.QQ Weer succes in EEG - marathon Commentaren j Geen stappen om blokkade nü te breken weekend-systeem Bejaarde winkelier gedood bij overval 750gr. Tikmachine voor verlamden Donderdag 1 juni 1967 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uuf Minister Lardinois. LONDEN Alvorens stappen worden ondernomen tot het breken van de blokkade van de Golf van Akaba, zal alles worden gedaan om via de Verenigde Naties de garantie te krijgen voor de vrije vaart door de Straat van Tiran, die toegang tot de Golf geeft. De Britse premier Wilson zei dit gis teren in het Lagerhuis, kort voordat hij naar Amerika zou vertrekken voor overleg over het Midden-Oosten. Wilson vreest echter, dat de deeldheid in de Veiligheidsraad niet tot het geven van een garantie zal lei den. Hij wilde niet zeggen, wat hij dan zal doen. Intussen blijft Engeland er bij de zeevarende landen op aandringen, een verklaring te tekenen waarin bevestigd wordt dat de Golf van Akaba een ternationale vaarweg is ondanks afslui ting door Egypte. AMERIKA Te Washington is ontkend, dat Ame rika de vorming voorbereid van een zeemacht, die de blokkade van de Golf van Akaba moet breken. De ontkenning volgt op een bericht $ls zouden Nedrland, Engeland en Portugal hieraan mee willen doen. i Een internationaal smaldeel zou zo nodig escorte moeten verlenen aan westerse schepen, die de blokkade op de proef zouden stellen. Vooral tegen deze laatste passage (in een bericht van de New York Times) maakt Washington bezwaar. Er wordt thans slechts gestreefd naar een gezamenlijke verklaring van zeevarende landen betreffende de vrije vaart dor de" Golf van Akaba. SCHEPEN TWEE SCHEPEN van de Russische marine (een duikboot-bevoorra- I dingsvaartuig en een tanker) zijn gisteren door de Bosporus en de Srondverf droog na 50 minuten, Plamuur hard na 15 minuten! -fc Blanke zende lingen uit Gui nee gezet pag. Kernmerk Onze speciale verslagge ver LINK VAN BRUGGEN vertoeft op zijn reis van west naar oost na Grie kenland en Aden in Indonesië. Vandaag schrijft hij over Fokkers pogingen om de Friendship in Indo nesië toch nog in produk- tie te krijgen. Zie pagina 9. ■fe België verrijkt met kijkers vereniging pag. Radio TV Dardanellen naar de Middellandse Zee gevaren. Het dek van het bevoorradingsschip lag volgestapeld met tenten. In de komende dagen volgen nog meer Russische schepen. Het AMERIKAANSE vliegkampschip Intrepid aanvankelijk op weg naar Vietnam vaart door het Suez- kanaal naar de Rode Zee. Het is niet zeker, of het daar voorlopig blijft, dan wel doorvaart naar Vietnam. HET BRITSE vliegdekschip Albion brak gisteren een oefening voor de Schotse kust af voor een geheime missie, mogelijk naar het Midden oosten. Ook Nigeria kan het doel van de missie zijn. VER. NATIES In de Veiligheidsraad diende Ame rika gisteren bij verrassing een reso lutie in. Daarin wordt gepleit voor zelfbeheersing van de kant van Israël en de Arabische landen en oplossing van de crisis met behulp van inter nationale diplomatie. Doel is het scheppen van een afkoe lingsperiode zonder begunstiging van der partijen. Tijdwinst kan gunsti ger omstandigheden v/n-ï ee.-r'tompro- .is brengen. Egypte diende eveneens een resolu tie in. Het stelde voor, de gemengde Israëlisch-Egyptische bestandscommis sie opnieuw in te stellen. Voorts moet Israël verantwoordelijk worden gesteld voor het opvoeren van de spanning. Op voorstel van Frankrijk werd de zitting tot morgen verdaagd. Verwacht wordt, dat de Amerikaanse resolutie een goede kans heeft. gRUSSEL De ministers van land bouw van de zes EEG-landen hebben weer eens met succes een marathonzitting gehouden. Vanmorgen om zeven uur, na een volle nacht vergaderen, werden ze het eens over de basis voor ingang van de vrije EEG-markt, op 1 juli, voor en kele belangrijke produkten. Het gaat bier om graan, varkensvlees, eieren, gevogelte en oliehoudende zaden, die tesamen 35 procent van de totale EEG-markt uitmaken en die een waarde verte genwoordigen van 75 miljard gulden. Minister Lardinois zei na afloop van het overleg bijzonder tevreden te zijn over de bereikte resultaten. De marathon v kwam gister avond laat pas op gang, nadat de ministers twee-en-een-halve dag diepgaand de vele problemen had den doorgepraat die samenhingen met de basisverordeningen voor deze produkten. Om elf uur was men zover dat de EEG-commissie een „pakket" op tafel kon leggen, waarin van alle partners offers werden gevraagd om tot een voor allen aanvaardbare oplossing te komen. Dit keer werd het pakket vrijwel onge wijzigd aanvaard, een feit van groot poli tiek belang, zoals minister Lardinois het uitdrukte. Hij was vannacht de eerste die het aanvaardde. De andere vijf delegaties volgden daarop min of meer schoorvoe- Controle Zwaar werd gediscussieerd over de Europese parlementaire controle. Neder land pleitte voor het uitbrengen van advies door he tEuropees parlement al vorens. De EEG-ministerraad de land bouwprijzen vaststelt of wijzigt. Vooral de Franse delegatie stribbelde tegen. Tenslotte heeft ze tooh toegegeven. Ook kregen de Fransen het aan de stok met de Duitsers. De Duitse minister Höcherl verlangde van zijn collega's de formele toezegging, dat volgend jaar aan de Bondsrepubliek twee miljard gulden wordt betaald. West-Duitsland moet de eigen hoge graanprijs gaan aanpassen aan de lagere Europese, hetgeen met compensatie voor de Duitse boeren ge paard moet gaan. De toezegging was ook al op vroegere marathonzittingen gedaan. Zijn Franse collega wees hem scherp terecht en zei dat de EEG-landen geen verplichtingen op dit punt hadden; er bestond alleen een verplichting van de Gemeenschap. De EEG-commissie zegde slechts toe de twee miljard op de begro ting voor volgend jaar te zullen zetten. Hierbij legden de Duitsers zich neer. Aanvullingen In de loop van deze maand zullen de besluiten die vannacht genomen zijn nog moeten worden aangevuld met een aantal toepassingsregelingen. Een novum voor Nederland op de ge meenschappelijke landbouwmarkt zaL zijn. dat de mogelijkheid wordt geopend voor overheidsingrijpen in de markt varkensvlees. Als de prijzen zouden gaan dalen onder een bepaalde basisprijs (ƒ2,80 per kilo) zal de EEG-commissie beslissen of men tot overheidsaankopen ter ondersteuning van de markt zal overgaan. Bovendien is al een maximum voor die interventie prijzen vastgesteld: 2,57. Omvorming F\E voorzitter van het Verbond van Protestants-Christelijke Werkge vers, de heer H. H. Wemmers, heeft vandaag in de jaarvergadering van zijn verbond een belangrijke rede gehouden. Hij is er niet voor teruggetrokken kritiek te laten horen op onze be staande maatschappelijke orde. De afgelopen jaren en zeker de af gelopen maanden zijn wij meer ge wend geraakt aan fundamentele kri tiek op de maatschappelijke orde uit de kring van de Nederlandse vak beweging. De heer Wemmers nu stelde, dat de mens het centrale element behoort te zijn in het ondernemingsbeleid. De huidige situatie is daar nog zo ver vanaf, dat de heer Wemmers als kenner van het Nederlandse bedrijfs leven het centraal stellen van de mens in het bedrijfsleven een revo lutionaire gedachte achtte. Een revo lutie, in het denken en handelen van zowel werkgevers als werknemers. De heer Wemmers was bereid de bestaande orde aan te passen, maar dan niet een omverwerping van wat er is, waardoor een vacuüm of een chaos ontstaat, maar een verandering van de maatschappij, die voortkomt uit een geest en gezindheid die het oude omvormt en daaraan een nieu we inhoud geeft. Ook de werkgevers blijken hun ogen open te hebben voor de ontwikke ling, die er aan de gang is. Men blijkt een constructieve bijdrage te willen leveren om samen met anderen tot een meer verantwoorde maatschappij te komen. Wij twijfelen niet, of de vakbewe ging zal hiervan met meer dan in teresse kennisnemen. Congres Prins Claus is ere-poorter van Nieuwspoort geworden. Gister middag nam hij het doorlopend toegangsbewijs in ontvangst dat hem bij zijn bezoek aan perscentrum in Den Haag werd aangeboden. ONEENS Er bestaat nog steeds onenigheid tussen Egypte en Syrië over het de fensieverdrag dat president Nasser met koning Hoessein van Jordanië De Egyptische vice-president Mo- hiéddin vloog ijlings naar Damaskus! de stap van Nassar toe te lichten, j Syrië zet echter zijn propaganda-; aanvallen op Hoessein voort. Voor vervolg zie pag. lij WASHINGTON De Hongaarse di plomaat Erno Bernat heeft in de Vere nigde Staten politiek asiel gevraagd en gekregen. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft dit giste ren bekendgemaakt. Bernat is derde secretaris van de Hongaarse ambassade te Washington. FLEXA - DEALER 't VERFHUIS lVcg<*r 1 originele rookverdrijver GRATIS voor ieder die 'n nieuwe abonnee opgeeft.... Ik geef op als nieuwe abonnee: Als beloning voor mijn aktivitelt ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam is: straat: plaats: inzenden aan Bureau van dit blad O hokje zwart maken naar keuze Overvaller ivilde huis in brand steken UTRECHT In de Domstad is gistermiddag een roofoverval ge pleegd op de bejaarde winkelier J. J. A. Donse (80). De overvaller sloeg de heer Donse met een bot voorwerp op het hoofd en trachtte daarna de woning van zijn slachtoffer in brand te steken. De heer Donse, die de snoep- en feestartikelenwinkel „Cupido" aan de Laan van Nieuw-Guinea had, overleed later in het academisch ziekenhuis. INTRODUCTIE OOGST 1967 J£8I.IO KWALITEITS DIEPVRIES Een meisje dat de winkel binnen kwam om snoep te kopen ontdekte de misdaad. Zij zag uit de kamer achter de zaak rook komen. Toen een door het meisje gealarmeerde buurvrouw ging kijken ontdekte zij de heer Donse, die zwaar bloedend voor een kast lag. Met een paar emmers water bluste ze het vuur; direct daarop waarschuw de zij de politie. De politie constateerde dat de hele winkel overhoop was gehaald. Zij heeft nog niet kunnen ontdekken of en zo ja hoeveel geld er is verdwenen. De bejaarde woonde alleen. De laat ste jaren werd hij af en toe door een huishoudster verzorgd, maar de laatste tijd was dat niet het geval. Een placht hem eten te brengen. De politie heeft de indruk dat de bejaarde winkelier niet onbemiddeld was. Volgens verschillende buren zou de man duizenden guldens hebben ge- De politie vond later een stapel ver schroeide kranten onder het buffet in de kamer van het slachtoffer. De overvaller heeft volgens de politie ge poogd de woning van de heer Donse in brand te steken. W eers vertvarli t i ni> Opklaringen DE BILT Op de meeste plaatsen droog weer. Vannacht hier en daar mist. Morgen overdag zonnige perio den met opnieuw hogere temperatu ren. Overwegend zwakke wind. STRANDWEER Aanvankelijk veel bewolking maar morgen langzaam enkele opklaringen iets beter strandweer. Zwakke wind tussen noord en noordoost. In dfe middag ongeveer 15 tot 17 graden, zee water 14 graden. Vooruitzichten: Langzame verbete ring met opklaringen en temperatuur stijging. 2 Juni: Zon op 4.26 onder 20.51: Maan op FLEXA-DEALER SCH0NEVELD Kempenaerstr. 71, Oegstgeest. Tel. 5 01 05 Kiesinger schrijft Ulbricht brief BONN De Westduitse regering zal >or het eerst in de geschiedenis van i Bondsrepubliek schriftelijk contact hebben met het communistische be wind in Oost-Berlijn. In een brief zal bondskandelier Kiesinger besprekingen voorstellen om te komen tot een ontspanning tussen de twee delen van Duitsland. Dit zal echter geen erkenning van het bewind in Oost-Berlijn inhou den. Daarom zal Bonn dan ook niet in gaan op het voorstel van de Oostduitse regeringsleider, Willi Stoph, voor een ontmoeting met Kiesinger in Oost-Ber lijn of in Bonn, voor te bereiden door de twee ministers van buitenlandse za- ■yERANDERING van mentaliteit en gezindheid is noodzakelijke voor. waarde om samen met andere groe pen, evenzeer betrokken bij het maatschappelijk leven, tot nieuwe, evangelisch meer verantwoorde maatschappijvormen te komen. Het bestaande afbreken is niet moei lijk, maar er iets voor in de plaats stellen is zwaarder opgave. Alleen wanneer de goede gezindheid bij allen aanwezig is, is er kans van Alleen op die basis zal het ook mo gelijk zijn in de nabije toekomst een christelijk-sociaal congres bijeen te roepen, waarin men zich als christe nen kan bezinnen op de christelijke roeping voor de maatschappij van vandaag. Verheugend is, dat thans zowel de voorzitter van de Nederlandse Chris telijke Boeren- en Tuindersbond als de voorzitter van het Verbond van Protestants-Christelijke Werkgevers zich in deze geest hebben uitgespro ken. Zij zijn bereid deze gezindheid op te brengen. Binnen het Convent van Christeüjk- Sociale Organisaties mogen dan op vele praktische punten de meningen nog uiteen gaan, verwacht mag wor den dat christenen, op een breder vlak met elkaar sprekend, conse quenties zullen durven te trekken uit de boodschap van het Evangelie. De tijd is maar kort. De oplossing van vele vraagstukken dringt. Als zo vaak in het verleden hebben ook nü, op dit beslissende moment, de chris tenen een belangrijke taak. Minister-president De Jong en minister van buitenlandse zaken Luns arriveerden gistermiddag op de vliegbasis Ypenburg, terugke rend van de EEG-topconferentie, die in Rome werd gehouden. Scherpe koersdaling Newvorkse Beurs NEW YORK De crisis in het Mid den-Oosten heeft gistermiddag op de Newyorkse effectenbeurs een scherpe koersdaling veroorzaakt. De daling was de grootste van de huidige baisse periode. Aan het slot was de verhou ding tussen koerswinsten en verliezen ongeveer een op acht. De dalingen va rieerden van fracties tot meer dan drie punten. Het index-cijfer voor de industrie fonds van Dow Jones daalde met 12.42 punten tot 852.56. Het was de grootste daling sedert 3 oktober van het vorige jaar. FLEXA-DEALER Fa. H. SCHUTTE ZN. LEIDEN 1 Strenge controle op autosnelweg HILVERSUM In het kader van de actie „zwarte zes" zal in de maand juni op de autosnelwegen door de rijks- en gemeentepolitie verscherpt worden toegezien op de naleving van de zwarte zes actiepunten. Na twee maanden voorlichting door het Verbond voor Veilig Verkeer zal in het bijzonder worden opgetreden te gen weggebruikers die zich niet hou den aan de bepalingen die gelden voor het juist afstand houden, inhalen, in voegen, aanpassing snelheid en het stoppen op de autosnelweg. DEN HAAG Een schrijfmachine die dezer da gen door een Britse onderneming is ontwikkeld, stelt ernstig verlamden in staat een brief of zelfs een geheel boek te tikken. Om de letters aan te slaan richt men de lichtstraal van een dunne lantaarn, die bijvoorbeeld aan een bril montuur kan worden bevestigd, in de met de toetsen corresponderende gaten op een speciaal verticaal pa neel. Lichtgevoelige cellen in deze gaten zijn verbonden met een mechanisme dat de toets doet neerkomen. Tikfouten worden vermeden door middel van een tijdregelaar, die in de machine is ingebouwd en welke kan worden aangepast aan de bedrevenheid van degene die de machine bedient. Voor het schrijven van brieven heeft de gebruiker een rol papier die verdeeld is in geperforeerde secties, zodat elke brief aan zijn eigen envelop vastzit. De brieven en adressen op de enveloppen worden zo doende achter elkaar getikt en kunnen daarna v-orden gescheiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1