VERLIEFD OP WASSENAARS HISTORIE Margrethe huwt Henri Primeur voor Europa: drive-in met ogentest Drank oorzaak van misdaad in Limburg CONSTRUCTIEBEDRIJF ZIT ZONDER GELD: 75 MAN ONTSLAGEN .9 WOENSDAG 31 MEI 1967 'L. G. Oosterling; geen duimzuiger ij ER zijn maar weinig ge meenten in het westen van ons landdie zo'n boeiende geschiedenis heb ben als Wassenaar. Hier ligt de bakermat van een van onze belangrijkste geslach ten uit de middeleeuwen: de Van Wassenaarsgespro ten uit het oudste Holland se geslacht Raephorst. De gemeente Wassenaar heeft in onze tjjd nog de naam van de rijkste gemeente van ons land, maar dat is het lang niet meer. Vele rijke geslachten DE HEER L. G. OOSTERLING '...binnenkort boekje uitgeven... Zeventien procent van de weggebruikers ziet slecht BUNNIK Nederland heeft als enige land in Europa een drive-in met ogentest. Automobilisten kun nen gedurende een maand gratis hun ogen laten testen in deze drive-in die bij het motel bij Bun- nik i staat langs de auto weg UtrechtArnhem. Behalve de ogentest wordt eveneens koste loos een reactietest afgenomen. Niet alleen de gezichtsscherpte, maar ook het kleurenzicht, het afstand schat ten en het zijdelings gezichtsveld wor den beoordeeld. Weggebruikers vertrek ken na de test al of niet met het ad vies dat een bezoek aan de oogarts noodzakelijk is. Initiatiefneemster is de Stichting Oog en Bril. die in de afgelopen jaren reeds 20.000 automobilisten op ge zichtsvermogen heeft getest. Daarbij is Lijk van Timo Rinnelt gevonden WIESBADEN De politie van Wiesbaden heeft gisteren het lijk ge vonden van de op 13 februari 1964 ontvoerde Timo Rinnelt, die toen ze ven jaar was. De ontdekking werd ge daan in de kelder van een huis, waar in vroeger de ouders van de vorige week in verband met de verdwijning van de jongen gearresteerde 26-jarige Klaus Lehnert woonden. Deze had zich met een weekblad in verbinding gesteld en vijftienduizend mark ge vraagd in ruil voor inlichtingen over de verdwijning van Timo. Hij kwam 'het geld evenwel niet ophalen. De poli tie werd echter op Lehnert opmerk zaam gemaakt doordat deze herhaalde lijk de plaats benaderde waar de vijf tienduizend mark waren gedeponeerd. De man heeft nog geen bekentenis af gelegd. De plaats waar het lijkje werd gevonden bevindt zich slechts vijfhon derd meter van het huis waar de jon gen woonde. Japanse werf voor I tonners TOKIO Nippon Kokan, een van de grootste Japanse staalfabrikanten en scheepsbouwers, heeft dinsdag laten weten dat zij de volgende week de regering toestemming zal vragen voor de aanleg van een werf voor de bouw van mammoetschepen tot 500.000 ton. De bouw van de werf, die bijna 42 miljoen dollar zal kosten, zal een jaar vergen. Het Centraal Bureau „Rijvaardig heid heeft vorig jaar 11.000 ooggeval- len" aan een nader onderzoek onder worpen In 476 gevallen bleken de gegadigden voor een rijbewijs totaal ongeschikt, voor 3308 personen bleek een bril noodzakeiljk en in 1136 ge vallen werd een extra buitenspiegel noodzaklijk verklaard wegens onvol doende gezichtsveld. die Wassenaar tot woonplaats hebben gehad zfjn vertrokken naar elders, of hebben hun rijk dommen als sneeuw voor de zon zien verdwijnen. Wassenaar heeft in de middeleeu wen de toon aangegeven. Het geslacht Van Wassenaar had zeer omvangrijke gebieden in eigendom: vanaf Leiden tot aan de Maas kon den deze heren hun gezag laten gel- Archief Een van de inwoners van Wasse naar die in hart en ziel verknocht is aan deze geschiedenis is de heer L. G. Oosterling (66), sinds vorig jaar gepensioneerd als beveiligingsbe ambte van de Koninklijke Marine. Hij is 's morgens te vinden in het jeugdgebouw van de hervormde ge meente, in de schaduw van de oude dorpskerk. In een kamer van dit jeugdgebouw is een deel van het ou de archief van de kerk onderge bracht. De heer Oosterling is daar dage lijks bezig met het ordenen en inven tariseren van dit archief, waarvan het oudste stuk dateert uit 1469. De hervormde gemeente heeft dit karwei graag aan de heer Oosterling opge dragen, want als men een deskundi ge dit langdurige karwei zou moeten laten opknappen, had men zo'n 20.000 op tafel moeten leggen. De heer Oosterling is een geboren Hagenaar. Op zevenjarige leeftijd trok hij met zijn ouders naar Wasse naar. Sinds die tijd heeft hij daar zijn hele leven gewoond. „Van huis uit heb ik de liefde voor de plaatse lijke geschiedenis meegekregen, maar ik verkeerde in de gelukkige omstandigheid me er meer in te kun nen verdiepen dan mijn vader". Sinds de jonge Oosterling in Was senaar woont, heeft de boeiende plaatselijke geschiedenis hem niet losgelaten. Feilloos noemt hij namen van bekende geslachten en data van huwelijken, overlijden en de belang rijkste gebeurtenis. Want Doublemint kauwen bevor dert de spijsvertering, 't Is heerlijk en zo gezond. Doublemint reinigt uw tanden en verfrist mond en' adem. Koop vandaag nog een pakje - plezier voor twee - en merk zelf hoe goed Doublemint u doet. Van Wassenaar Een boeiend facet van de geschie denis, want het geslacht Van Wasse naar stond steeds in nauw contact met het hof van de graven van Hol land. Tot in de vorige eeuw heeft dit geslacht een belangrijke rol gespeeld. De heer Oosterling weet uit zijn hoofd alle vertakkingen van het geslacht op te noemen en wijst er via huwelijken aan de Van Wasse- senaars in het begin van de vijftien de eeuw de stamvader moet zijn ge weest van het geslacht Nassau Dil lenburg en dat de koningshuizen van Zweden, Denemarken, Noorwegen, Griekenland, Engeland en ons land via huwelijken aan de Van Casse- naars gelieerd zijn geweest Komt men bij de vlootvoogd Van Wassenaar Obdam, dan kan Ooster ling zich opwinden. „Deze man is tot nog toe door onze marine totaal miskend. Dit vindt zijn oorzaak in de rivaliteit tussen de admiraliteit van Amsterdam en de admiraliteit van de Mase. MAASTRICHT „In Limburg wordt zeer veel gedronken. Dit wordt ge accepteerd en maar zwak veroordeeld. De kans om alcoholist te worden is hier veel groter dan elders. Op dit terrein is Limburg een achtergebleven ge bied." Dit zei mr. P. Schenkenberg van Mierop gisteren bij zijn afscheid als officier van justitie bij de rechtbank te Maastricht. Hij is benoemd tot offi cier van justitie en hoofd van het parket in Assen. Mr. Schenkenberg van Mierop noemde het veelvuldig drankmisbruik de voornaamste oorzaak van de hoge criminaliteit in Limburg. Het arrondisse ment Maastricht beschreef hij als het meest criminele van Nederland. Deze uitspraak baseerde hij op de statistieken. Bovendien: Van Wassenaar Obdam was ziek. Hij had jicht en hoorde in bed thuis. Toch wist hij de Zweden in de Sont te verslaan. Hij zat met zijn zieke rug in een stoel voor de grote mast en kon zo het slagveld De lucht in De Marine Voorlichtingsdienst heeft eens gezegd, dat er zelfs geen schip naar deze vlootvoogd is ge noemd. Dat is beslist niet waar. Ik heb toen meegedeeld, dat in de vori ge eeuw de marine een patrouille vaartuig had, dat de naam Graaf Van Wassenaar droeg." Maar deze miskende vlootvoogd beeft toch een prachtige graftombe in de Grote Kerk in Den Haag? „Dat is wel zo, maar hij ligt er niet, want bij is met zijn schip in de slag bij Rostow in de lucht gevlogen", repliceert de heer Oosterling. Hij heeft in Wassenaar zelf en in wijde omgeving bekendheid gekre gen door het grote aantal lezingen, die hij over de geschiedenis van zijn woonplaats heeft gehouden. Nog niet zo lang geleden hield hij in het ge meentehuis z'n 150ste lezing met lichtbeelden. Ook zijn honderden publicaties van zijn hand verschenen in een plaatselijk blad. Binnenkort zal zeer waarschijnlijk een boekwerk over Wassenaar's historie het licht zien, compleet met prenten. Er wordt nog al eens wat minachtend gesproken over de publicaties en lezingen van Oosterling. Toch hebben wij in het gesprek met hem ontdekt, dat hij zijn uitla tingen slechts baseert op authentieke historische bronnen en zich beslist niet bezighoudt met duimzuigerij. Daarvan zal nog dit jaar zijn boek getuigenis afleggen. Oosterling weet ook welke bronnen betrouwbaar zijn en welke niet. Een van zijn grote liefdes is de prachtige dorpskerk; we durven wel te zeggen: de mooiste kerk van Zuid-Holland. Het is ook een van de oudste, want de stichter is Wilier brord. Op een van de oudste kerkze- gels van de hervormde gemeente staat het jaartal 695. Het kerkge bouw zelf is een juweel van architec tuur. Men kan in de noordwand nog delen van de oudste muren, opgetrok ken in tufsteen, aantreffen. „Volgende week ga ik rondleidin gen houden in deze kerk. Op maan dag-, woensdag- en vrijdagmiddag van 2 tot 5 uur". Rondwandelend door de kerk wijst de heer Ooster ling -op alle bijzonderheden. „Tijdens de restauratie werd een trapafgang naar beneden ontdekt. Aan het eind zat een deur. Daarach ter bleek zich een grafkelder te be vinden, waar o.a. een van de heren van Raephorst rustte". Met de heer Oosterling zijn wij deze kelder inge- weest. Nu staat daar de centrale ver warmingsinstallatie in de kluis. In deze kluis ligt ook nog een deel van het kerkelijk archief, dat op registra tie wacht. In de kerk zelf is het loden graf deksel van de heer Van Raephorst tentoongesteld, vlak bij de plaats, waar zijn stoffelijk overschot werd herbegraven. Tegen de wanden lig gen deksels van sarcofagen (stenen doodkisten). Zelfs is er een gave ste nen kist met deksel te zien „Waarschijnlijk dateert deze kist nog uit de Romeinse tijd", zegt de heer Oosterling meer vragend dan bevestigend. Het deksel heeft geen inscripties en de figuren lijken ons niet Romeins. Buiten troont hij ons mee naar het oude koor, dat niet is gerestaureerd. In de Franse tijd was hier het poli tiebureau ondergebracht. Nog vindt men er een gave cel, compleet met Bij de vele oude grafzerken op het kerkhof wijst Oosterling ons de namen van bekende Was- senaarse geslachten. Plotseling staat hij stil bij een prachtige gehouwen tombe tegen de noordmuur. „Hier rust de laat ste gravin Van Wassenaar". Als Oosterling alleen is blijft hij soms bij deze tombe staan; hier is het verleden van Wassenaar aanwezig. Feest in Denemarken (Van een onzer redacteuren) KOPENHAGEN Zaterdag 10 juni om half vijf zal kroonprinses Margrethe van Denemarken in de Holmenskerk te Kopenhagen het jawoord geven aan Henri, graaf de Monpezat. De 27-jarige prinses is eerst sinds 1958 kroonprinses, want toen pas werd de Deense grondwet gewijzigd, waardoor ook een vrouw het recht op de troon kreeg. Eens zal zij dus vermoedelijk koningin Margrethe II worden, zes eeuwen na koningin Margrethe I, die leefde van 1353-1412. Deze Margrethe verenigde de drie kronen: Dene marken, Zweden en Noorwegen. Deels door haar hu welijk op tienjarige leeftijd met Haakon VI van Noor wegen, deels door de overwinning op de Zweden na de slag van Fallköping (1389). Haar enige zoon Olaf (1370) stierf reeds in 1387, waardoor het koningsschap overging op de kleinzoon van haar zuster Erik van Pommeren, die dus de stamvader van het huidige konings huis is. Kroonprinses Margrethe werd op 16 april 1940 geboren, enige dagen voor de Duitse invasie. TWEE MAANDEN De foto die van haar bezorgde vader en zijn eersteling twee maanden na de geboorte verscheen was voor de Denen een kos telijk bezit (foto midden). In een vrolijk gezin is Margrethe opgegroeid. Het „trappetje" van de drie prinsesjes Margrete, Anne-Marie (nu koningin van Griekenland) en Benedikte, in Groenlands kostuum, getuigt daarvan, (foto onder) Maar het kind werd studente. Prinses Margrethe verenigde plicht en liefhebberij door haar studie in politieke wetenschappen en archeo logie. Ze volgde colleges aan de uni versiteit van Aarhu.s, waar ze de roodwitte studentenpet droeg, daar na studeerde zij nog te Cambridge, aan de Sorbonne en volgde de Lon don School of Economics. VAKANTIES In haar vakanties wijdde zij zich geheel aan haar liefhebberij: archeo logische opgravingen. Het Deense ei land Bornholm in de Oostzee was o.a. haar operatieterrein. Ter gelegenheid van haar acht tiende verjaardag kreeg zij van het Deense volk een boerderij ten geschenke „Nordgaarden". Een be drijfsleider heeft de supervisie, maar Margrethe hield de inrichting van het woongedeelte in eigen han den. WOONIDEAAL Ze besteedde enige jaren om heel geleidelijk haar woonideaal te berei ken, waarbij de Deense meubel kunst en de schoonheden van de Deense zilversmeden een belang rijke plaats innemen. Een modern strak interieur is het resultaat. En nu is zij de stralende bruid. Tien dagen lang duren de feestelijk heden, die dinsdag begonnen zijn met een grote avondreceptie in het kasteel Fredensborg en zullen eindi gen met het huwelijksdiner in het zelfde paleis. Teveel aanvragen voor bouw van verpleeghuizen UTRECHT Het aantal aanvragen, dat bij het ministerie van sociale za ken en volksgezondheid is ingediend voor de bouw van verpleegtehuizen, overtreft de behoefte die er momenteel bestaat aan bedden in deze inrichtin gen. Indien alle aanvragen zouden worden goedgekeurd, zouden er zeven duizend bedden meer komen dan ei nodig zijn. Dit zei de heer L. L. Marselis, direc teur van de. hoofdafdeling gezond heidszorg van het ministerie van socia le zaken en volksgezondheid, gisteren op de algemene vergadering van de federatie van verpleeginrichtingen jor langdurig zieken. Hij deelde verder mee dat over enke le maanden een spreidingsplan voor het gehele land gereed zal komen. Ge werkt wordt ook aan het opstellen van normen voor het erkenningsbeleid. UTRECHT Door het dicht draaien van de kredietkraan is het constructiebedrijf Utrecht in de Domstad in ernstige financiële moeilijkheden komen te verkeren, vijfenzeventig over het hele land wonende werknemers, die een loonvordering hebben van acht a negen weken, zijn op staande voet ontslagen. Ook vele crediteuren zijn het slacht offer geworden van deze gang van zaken. Dezer dagen zou het faillisse ment worden aangevraagd van het constructiebedrijf. C. G. Verheij, één van de directiele den, zei gisteren dat het de schuld was van de vroegere directie, die zich schuldig had gemaakt aan over-in- vesteringen. Volgens sommige berich ten is deze geschorste directeur er met enkele vrachtwagens materiaal van door naar België. Het negen jaar oude constructiebe drijf was bezig met het leggen van pijpleidingen in Europoort, waar en kele onderaannemers bij zijn betrok- Vorig jaar werd de directie gereorga niseerd. Sindsdien trad de heer Ver heij op als enige directeur. Een vroeger directielid stond bekend als een kop pelbaas. Er werden toen hoge lonen betaald. De meeste arbeiders weten zelfs niet wat ze precies verdienen, om dat allerlei extraatjes werden gevon den in reisgeld en andere vergoedin- "ïn. De heer Verheij verwacht dat de li quidatie van de onderneming voor de crediteuren een pijnlijke affaire zal worden. De vakbonden hebben de toezegging gekregen dat zij een overzicht van het bedrijf zullen ontvangen van de loon- vorderingen. Er zou daarmee een be drag van bijna een ton gemoeid zijn. Gevangenisstraf voor geneesheer-directeur Knappe dokter' had nooit gestudeerd WEST-BERLIJN Walter Guen- ther (44), die gedurende 20 jaar zich valselijk als arts had uitgegeven, is gisteren door een Westberlijnse recht bank veroordeeld tot anderhalf jaar ge vangenisstraf. Zijn medische loopbaan begon hij 1945 in een Tsjechische ge vangenenkamp. Daar had hij met de primitiefste middelen operaties uitge voerd, zonder daarvoor enige oplei ding te hebben gehad. Zijn medegevangenen beschouwden Samenwerking 13 spaarbanken DEN HAAG Een aantal spaarban ken in zuid-west Nederland van de Stichting spaarbank anno 1820 gaat sa menwerken. Dit in verband met het feit, dat een sterk toenemend aantal bedrijven en instellingen er toe over gaat salarissen en pensioenen via de spaarbanken te laten uitbetalen. Uiter aard speelt de efficiency hierbij een belangrijke rol. De spaarbanken die tot de samenwer king hebben besloten, zijn die in Rot terdam, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Delft, Dordrecht, Gorin- chem, Alblasserdam, Middelburg, Vlis- singen, Tholen, Zierikzee en Middelhar- nis. Zij hebben gezamenlijk 108 vaste - kantoren en 84 standplaatsen van rij dende kantoren. Het bedrag van het totale spaartegoed is rond één miljard, gulden. hem sindsdien als arts. Na zijn vrijla ting bleef hij op' grond van zijn enige vervalste documenten als medicus werkzaam. In 1951 werd hij directeur-ge neesheer van het ziekenhuis in de Westberlijnse wijk Neukoelln, dat hij tot een van de modernste klinieken van de stad maakte. Het bedrog kwam aan hetlicht, toen de autoriteiten een onderzoek instelden naar aanleiding van een pensioenaanvrage van Guenter. Zelf verklaarde hij dat het succes dat hij als arts had gehad, het beste be wijs was dat hij geen misdrijf had begaan. De openbare aanklager had twee jaar geëist.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9