Arabië op duistere drempel van toekomst KOERIERS Bert Knoester terug de hel van Vietnam uit Thuis bij ouders in Scheveningen 7NIEÜWE LEroSE COURANT WOENSDAG 31 MEI 1967 T£ It It Uit IN ADEN door link van Bruggen ADEN Als men het oor in de Britse kroonkolonie Aden te luisteren legt, dan blijkt de inheemse bevolking minder voor Egypte dan voor Nasser te zijn. Bij demonstraties komt dit trouwens ook herhaaldelijk tot uitdrukking. De portretten van het Egypti sche staatshoofd, die meegedra gen worden, brengen de om standers tot complete hysterie. De vraag blijft natuurlijk of de bewoners van de hete zuidkust van Arabië het gewelddadige politieke spel, dat in het achter land wordt gespeeld, tot in de finesses door hebben. TAAK VOOR DE VN? Nasser is voor velen in de volgend jaar zelfstandig wordende, Zuid-Ara bische Federatie het symbool van vrijheid en heldendom geworden. Hij kan vergeleken worden met de figuur van Soekarno in diens presi dentiële jaren. Men schrijft hem zelfs dezelfde magische krachten toe. De achtergrond hiervan is dat Egypte's president elf jaar geleden als de grote overwinnaar in het be treurenswaardige Suezconflict te voorschijn is gekomen. Hij joeg de Britten en de Fransen uit zijn land. Vervolgens verwezenlijkte hij z'n p'annen tot nationalisatie van het Suezkanaal en van andere „imperia listische" concerns op eigen bodem. Staatsgreep Protest Alle activa Meteoor voor schuld verbonden DE STEEG Alle duurzame produk- üemiddelen, voorraden en handelsdebi teuren zijn verbonden voor een bank- tchudl, die einde 1966 f 3,77 miljoen ledroeg. Dit houdt verband met het gro- •rlies, dat de 40% deelneming In- iecp-Coignet heeft geleden- Produktie en jmzet stegen. De omzetindex was 192 vorig jaar 186) tegen 100 in 1956- Het ■endément is verbeterd ondanks grote costenstijging dank zij toegenomen pro- iuktiviteit. Het aandeel van de uitvoer laaide, doch dit werd goedgemaakt door loger afzet in Nederland. De winst van iet eigen bedrijf was aanmerkelijk be- r. Het bruto-resultaat daalde echter tot 1.2 (2.1) miljoen door voorzieningen >or Indeco-Coignet. Na afschrijving, iz. was de winst f 415.000 (961-000» Reeds voorgesteld is 8 (13)% dividend. De investeringen bedroegen f 4.4 '4) nln. In 1967 is de liquiditeit verbeterd. Hoewel 1967 met "ruime opdrachten be- noet men rekenen op lager jaarom zet. doch de directie hoopt dit goed te maken door kostenverlagingen. Nederlandse Bontweverij meldt hogere nzetten, grote produktie, flinke daling m bankschuld, wat te grote verminde-, ring van voorraden, groter winst, ver hoogde reserves en bcla9tingvoorziening. De produktiviteit ontwikkelt zich guns tig en 1967 belooft een goed jaar te wor den. zonder een ernstige prijsdaling en zonder grote personeelsschommelingen. Alle gereed produkt is verkocht. De prijs van ruwdoek heeft neiging tot ver betering. Ontwikkeling van nieuwe ar tikelen is mogelijk uit afschrijving en winst. De uitvoer gaat naar 50 landen en 'de moeilijkheden in het Midden-Oosten hebben geen invloed op het totaalbeeld. (Van een speciale verslaggever) SCHEVENINGEN „Ach, wat deed je 's avonds. Je draaide een plaatje. Je dronk een biertje en voor de rest lette je op. Meestal gebeurde er niks; ik werd vaak beroerd van de stilte en dan dacht je: „Begonnen ze nou maar te knallen". Soms hoorde je, dat er iemand gesneuveld was. We wa rnet tachtig man begonnen en toen we naar huis gingen, waren er nog twintig over. Vaak kende je ze niet eens. Je had in het voorbijgaan een praatje met ze gemaakt, je had een wachtje met ze opgeknapt en dan hoor de je 's avonds: „Die en die is gesneuveld". Daar was je dan even stil van, maar lang duurde dat niet. Je ging naar een kerkdienst en dronk weer een biertje. Als je het tien, twintig keer hebt meegemaakt, dan raak je eraan gewend. Ik heb mijn eigen vriend zien sterven. Hij liep drie meter naast me en trapte op een booby-trap. Hij was op slag dood, zijn lichaam werd in één seconde uit elkaar gerukt. Ik had geluk, ik kreeg drie scherven in mijn been en in mijn zij. Ze zitten er nog in. In. het hospitaal hebben ze gepro beerd die dingen eruit te halen met een lange pincet. Ze hadden me plaat selijk verdoofd en ik kon alles zien. Ze konden' zê niet vinden. Ofschoon hij vervreemdde van staatshoofden in Noord-Afrika en in de hoger gelegen gebieden in het Na bije Oosten kreeg hij in Jemen vaste grond onder voeten. Hij forceerde daar een staatsgreep, die tot de vesti ging van een republiek onder presi dent Sallal leidde. In deze republiek, die nog altijd een -strijd op leven en dood voert tegén royalistisch gebleven woestijn en bergstamman, plaatste Nasser on geveer 40.000 Egyptische experts, van wie de meesten een militaire achtergrond hebben. En van de Je- menitische republiek uit bedrijft hij agitatie en pure agressie tegen de Zuid-Arabische Federatie en Saoe- di-Arabië. Behalve dat hij wapens en com mando's naar beide staten zendt, komt het zo nu en dan ook tot bom bardementen. Dorpen in de grensge bieden van zowel Saoedi-Arabië als de Zuid-Arabische Federatie wor den herhaaldelijk door Egyptische 'luchtstrijdkrachten bestookt. Saoedië-Arabi neemt geen halve maatregelen tegen Jemenitische infil tranten. die gevangen worden geno men. Begin mei werden er nog 17, die als „saboteurs" werden gekwalifi ceerd. zonder vorm van proces geëxe cuteerd. Dit heeft inmiddels tot een protest geleid van de republiek Jemen bij secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties. Hierin wordt o.m. gesteld dat het Britse koloniale regi me en de regering van Saoedi-Ara bië met elkaar samenspannen om het Arabische nationalisme de kop te kunnen indrukken. Zolang de Engelsen met hun in Aden gëlegerde strijdmacht nog te- gengewicht kunnen bieden, kan de sta tus quo van de gewapende vrede waarschijnlijk wel gehandhaafd blij ven. Binnen het jaar zullen alle Britse troepen echter verdwenen zijn, wat betekent dat het door on rust en onlusten verscheurde Ara bisch schiereiland aan zichzelf zal worden overgelaten. Hoe donker de toekomst van Ara bië er uit ziet. blijkt wel uit jhet feit. dat Londen in het af te stoten protec toraat in ijltempo een federaal leger en een sterke politiemacht vormt. Aan de uitbouw van de (zwakke) strijdkrachten van Saoedi-Arabi wordt eveneens hard gewerkt. Al leen het luchtbeveiligingssysteem, dat Britse firma's in deze schatrijke oliestaat aanleggen, gaat 1,5 miljard gulden kosten. Sluimerend vuur Egypte van zijn kant zit ook niet stil. t'it Rusland en uit Tsjechoslowa- kije laat het zich hypermoderne ge vechtsvliegtuigen en wapens leveren. Het kan ze betalen ook, want in Nas sers rijk zijn onlangs geweldige olie vondsten gedaan. Deze bewapeningswedloop tegen de achtergrond van een steeds vijan diger wordende sfeer zit de vertrek kende Britten lang niet lekker. Met man en macht pro-beren ze dan ook de Verenigde Natie? bij de ontwikke lingen in dit explosieve gebied be trekken. Op deze wijze zou een deel van de verantwoordelijkheid kunnen wor den afgewenteld, terwijl ook duide lijk zou worden dat het in Arabië om een nog sluimerend vuur gaat, dat Nasser met alle geweld tracht aan te blazen. In het licht hiervan moet de ver vanging worden gezien van de Britse Hoge Commissaris voor Aden, Sir Richard Turnbull, door de vroe gere ambassadeur in Cairo, Sir Humphrey Trgvelyan. Van de laatste wordt een soepele houding tegenover de eisen en aanbevelingen van de volkerenorganisatie verwacht. De eerste, zo wordt beweerd, kon dit niet opbrengen. Mede hierdoor moest de missie, die de Verenigde Naties reeds naar Aden zond in april van dit jaar onverrichterza- ke huiswaarts keren. Ergernis De nieuwe Hoge Commissaris schijnt ook een wat krachtiger fi guur te zijn. Wat het Lagerhuis bij zonder heeft verbaasd en geërgerd, 1« dat bij de bégrafenis van een ver- Prospectus Brocades vóór eind juni MEPPEL De Koninklijke Pharma- ceutische Fabrieken v h Brocades-Sthec. mann en Pharmacia meldt dat de ver werkelijking van de fusie met de Kon Nederl. Gist- en. Spiritusfabriek ver gevorderd is en dat men in de tweede helft van juni een prospectus mag ver wachten. De groobhandelsomzet is in 1966 15% gestegen, de uitvoer van eigen fa brikaten 18%. De bruto-goederenwinst was f26.8 (vorig jaar 24.8) miljoen, di verse inkomsten f2,6 (2,3) min salaris sen, loner.% sociale lasten en pensioenen f 14,6 (12,9) min, algemene bedrijfskos ten 17.1 (6.9 min, saldo 17,7 (7.3) min, afschrijving fl.4 (1.3) min, reservering f4,03 (3,79) min. Reeds voorgesteld is 20 (20)% dividend over het door agio bonus tot f 11,03 min verhoogde kapi taal. Het ongeluk in een ziekenhuis te Eindhoven dat vier mensenlevens kostte heeft opnieuw de aandacht gevestigd op de grote verantwoordelijkheid van de farmaceutische industrie. Brocades Ltd groeit voortdurend. Begin 1967 is be sloten tot oprichting van een tweede Britse dochter voor verkoop van popu laire specialiteiten Brocades-Lohman (50% belang) gaf reeds bescheiden moorde leider van een van de bevrij dingsfronten een gewapend escorte aanwezig was, zonder dat er door Britse instanties werd ingegrepen. Dit pikante detail, dat kennelijk voortvloeit uit de omstandigheid dat de militairen strikte orders hebben pas in te grijpen als er geschoten wordt, werd door in Aden gestatio neerde, Engelse journalisten naar hun bladen geseind. Een van de eisen van de Verenig de Naties is dat bij de afrondende besprekingen, die de Britse en de federale regering over de komende zelfstandigheid houden, ook vertegen woordigers van de Nasseriaanse be vrijdingsfronten FLOSY en FLN worden toegelaten. De leiders hiervan zijn naar Cairo gevlucht. De betekenis hiervan is dus dat Groot-Brittannië met Egypte aan één iafelmoeLgaan zitten. Hoewel dit uiteraard pijnlijk is en waarschijnlijk tot niets zal leiden schijnt de Labour- regering van premier Wilson hier thans wel toe bereid te zijn. Voor het tanende Britse pres tige in het Nabije Oosten staat op 't ogenblik zoveel op het spel dat elke inmenging van de Ver enigde Naties welkom is. Stad Rotterdam versterkt winstvermogen ROTTERDAM Het Assurantiecoiv .ern Stad Rotterdam anno 1720 heeft 1966 de winst met 38 pet. verhoogd tot (vorig jaar 2,25) miljoen door de kwaliteit van de portefeuille te verbete- De bate van schadeverzekering was f 1,32 <0.68) min, levensverzekering f 1,41 (1,3) min, hypotheekbedrijf f0,19 (0,18) min. Bij schadeverzekering waren de uitkomsten in duizenden guldens: Transport verlies 597 (362), brand winst 226 (verlies 281). varia winst 678 (966 auto winst 1623 (1126). De winst va Levensverzekeringmij Stad Rotterdam, De Waerdye (nu 100 pet belang) Rohyp (belang verhoogd van 62 pet. tot t.) was hoger. Schadepremies belie pen f45,2 (42,21 min. Het verzekerde kapitaal bij levensverzekering was: Stad rdam f571,7 (518.3) min. Waerdye f 281,5 (265,2) min tegen aandelenbezit f 59.4 (54.6» min waarde der fractie eind .1965) f 1.41 (1,57). thans f 1.53. De reserves van het concern Zijn met f 1J2 min verhoogd. Op 6 juni wordt 8 dividend en 10 pet. in aandelen uit agio voorgesteld. De technische re zijn 1 137,1 (123,5) min., extra-waarbor- gen f 14,1 (14,4) min. Gedetineerde wilde ex-verloofde laten vermoorden DEN HAAG De rechtbank veroor deelde gisteren de 35-jarige L. van W. uit H. I. Ambacht tot een jaar ge vangenisstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk en aftrek van voorarrest. Terwijl verdachte in de gevangenis te Scheveningen een straf van 18 maanden onderging wegens poging tot doodslag op zijn vroegere verloofde, had hij aan verscneidene mede-gevangenen gevraagd om ,-odra zij zouden vrijkomen, het meis je ,de laan uit te helpen" of haar vitri ool in de ogen te gooien Hij had daar voor een beloning tot f 10.000 in het vooruitzicht gesteld. De Officier van justitie had twee we ken geleden tegen verdachte een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorar rest geëist. Verdachte had ontkend de feuen te hebben gepleegd. Kledingindustrie H. Smits en Co: Het exploitatiesaldo is in 1966 gedaald tot .000 (vorig jaar 1,2 miljoen), door kleine stijging van omzet en grote kosten, alsmede toeneming van voorra den, vooral van gereed produkt. Door voorzichtig beleid zijn de onverkochte oorraden sindsdien tot het vroegere peil verminderd, maar de kleinhandel blijft terughoudend bij bestellingen. Reeds voorgesteld is 9(12) procent divi dend. Investeringen bleven beperikt tot vervanging en bij de tijd houden. Dit zal ook in 1967 het geval zijn. Men is uiterst terughoudend om verwachtingen uit te spreken. De grootste scherf kwam tegen de kolf van mijn geweer. Ik hield hem toeval lig aan de goeie kant. Dat is mijn red ding geweest. Als dat ding in mijn lichaam was gekomen, zou ik finaal zijn opengereten. Die onderscheiding heb ik daarna toch gekregen. Iedere militair, die in de strijd gewond raakt, krijgt het Purperen Hart, maar in heel wat gevallen komt ie te laat. Ik heb gewoon stom geluk gehad. Ik ben zes, zeven keer in een hinder laag gelopen. De Vietcong maakt put ten, waar ze bamboestokken in zetten die vlijmscherp zijn geslepen. Als je er in valt, word je als een varken gespiest, maar de stokken, waar ik op terecht kwam, waren oud en braken af. Zo'n geluk kun je niet bestellen". ONTGROEID Hij spreekt binnensmonds en met dui delijke tegenzin, de 26-jarige Bert Knoester, die na vijftien maanden de hel van Vietnam heeft geruild voor zijn ouderlijk huis in Scheveningen. Hij is meteen op zoek gégaan naar de pleister plaatsen van zijn jeugd, maar hij heeft ontdekt, dat Nederland hem ontgroeid is. „Vroeger zat je met je vrienden op het strand. Ze noemden ons de kop pensnellers van Scheveningen. Ov tiek werd nooit gesproken, daar snapten we toch niks van. Nou heeft iedereen zijn mond vol van politiek en praat de ;r Vietnam. Ze het ligt grootste kaffer n' weten nauwelijks, er aan de hand is. Ik heb de ter nisten zelf meegemaakt. Hele dorpen branden ze plat en het gewone volk wordt gedwongen om van hun armoedje ;en groot deel af te staan aan- de Vietcong. Ze maken ergens op een weg tol en iedereen die voorbij komt, moet betalen. Als er geen Amerikanen Vietnam waren, dan zou die golf terreur binnen de kortste keren heel Azië slaan. Dit is dus een zaak van de hele .wereld, maar de enigen, die zich voor inspannen zijn de Amerika- Als dank voor hun hulp worden ze uitgescholden voor moordenaars. En een Japanse fotograaf, die een trucopname maakt van een gesneuvelde Vietcongsol- daat, die door een tank wordt voort gesleept, krijgt de eerste prijs van de World Press Photo. Dat hij valse voor lichting geeft, kan niemand een fluit schelen. Begrijp je nou, waarom Neder land me benauwt?" het minste geringste geluid, sta ik naast mijn bed. Dat ben ik zo gewend. Ik heb veertien maanden niets anders gedaan. De knal van een uitlaat is al voldoende. Ik sta dan stokstijf en draal me om de kant, waar het geluid vandaan komt. as ook zo in Chu-Lai. We moesten met onze compagnie het vlieg veld bewaken, maar je wist in feite nooit, waar de ellende zou beginnen. Vooral de Amerikanen worden daar doodziek van. Die houden van een open gevecht. Dat vinden ze machtig. Ze moe ten de vijand kunnen zien. In Vietnam gaat alles in het geniep. Je loopt door een moeras en opeens fluit er een kogel langs jc kop. Zoek jij dan maar eens in twee seconden uit, waar die stiekemerd zit. Op goed geluk schiet je terug in de richting, waar je denkt, dat ie zit. Blijft hij daarna nog hinderlijk doen, dan leg je met zijn allen een basisvuur. Je gooit zo'n dui zend kogels het oerwoud in en dan is het meestal wel weer stil. De moeilijkheid is, dat je nooit pre cies weet, wie bij de Vietcong hoort en wie een gewone burger is. Ze lopen allemaal in het zwart en als je niet oppast haalt dat vriendelijke vrouwtje naast de weg opeens een handgranaat uit d'r zak. Het is daarom verreweg het eenvoudigste om een heel gebied tot ver boden zone te maken. Als je dan ie mand ziet lopen, heb je tenminste vrij STILLER PRECIES Bert Knoester haalt zijn schouders op. Nog één zonnige middag en dan vliegt hij naar zijn nieuwe vaderland Ameri ka. Hij hoopt werk te vinden in het bouwbedrijf van een vriend in Virginia. Eén van de weinige vrienden, die hij niet in de rode aarde van Vietnam heeft moeten achterlaten. Thuis is i afgelopen dagen zo weinig mogelijk gesproken over oorlog. Zijn moeder zegt wel: „Bert is stiller geworden. Minder spontaan. Vroeger kon hij me opeens in mijn wang knijpen. Dat doet hij nou niet meer. Als hij eet, krijgt liij gelijk een opgezette maag en zie je zijn keel zwellen. Dat zijn allemaal zenuwen. Hij krijgt nou pas de klappen. Ik heb ge zegd, dat hij naar een dokter moet". 1 TOT 30 WOORDEN f 2,— ELK WOORD MEER f 0,12. Voor Koeriers onder nummer wordt 35 cent extra in rekening gebracht. Bewijsnummers (alleen op verzoek) 25 ct. reisje voor h.lve dager, f-Met handschoenen werkster voor 2 dagen in Itesje. Tel 01710-22672 de week gevraagd, in mid delgroot gezin. Na 6 uur tel. 01710—26166. Gevraagd bekwame hulp, alleen voor de morgenuren. Aanm. Hotel Seinpost. Zuid Boulevard, Katwijk aan Zee. Tel. 01718—2931. Gevraagd in klein gezin net meisje voor de ochtend uren. Pl.m. 16 jaar. Of werk ster voor een paar ochtenden per week. Tel. 30970, Mevr. C~Postma-Vente, v. d. Waals- straat 1, Leiden. Jongens en meisjes die meer willen verdienen kun nen bij ons komen werken. Aanmelden dagelijks tot 18.00 uur. Wasserij Nooit Gedacht, v. d. Valk Boumanweg 184, Leiderdorp. Wie wil in de vakantie geld verdienen met licht in- pakwerk. vanaf 10 juli a.s kan je aan de slag. je moet minstens 16 jaar zijn. B. D. Kaoteyn en Zn. C.V.. Bloem bollen exportbedrijf. Vaart kade 11. Sassenheim. Tel. 02532—7152. Een verkoopster gevraagd, cassa ervaring gewenst. Boekhandel J. de Slegte, Coolsingel 83. Rotterdam, tojpfoon 138305. Gevraagd verkoopster en leerling-verkoopster. Prettige werkkring, 5-daagse werk week ('s maandags vrij). Oudshoorn. Haarlemmerstr. 160—165b. Telefoon 25799. Ervaren secretaresse ge zocht in medische praktijk. Omgeving Leiden. Vereis ten: leeftijd boven 25 jaar. behoorl. opleiding, verant woordelijkheidsbesef. netjes, goed met part, patiënten kunnen omgaan Goede m getuigen. Eigenh. geschre ven soil, onder no. 1456 Adv bur. Rijnland. Leiden, J de B'ifrstraat 35. Gevr. per 1 juli flinke hulp in de huishouding. W. Duindam. Reigerstraat Katwijk aan Zee. Telefoon 01718—3585. Nette winkeljuffi vraaed. 5-daagse werkweek en een goed loon Zaterdags om de 14 dagen vrij. Zelf bediening A. Oosterlee, M. Poststraat 50. Valkenburg (Z.H.). Tel. 01718—2057. m Flink meisje gevraagd als 'hulp in de huishouding voor m°°rrlpre ochtenden per week. Mevrouw Gribnau. Laan van Arenstein 27. Oegstgeest. Tel. 01710-51591 Gevraagd: winkelmeisje Hoop lonn. v.-ir-donqse werk week. VF.FIVO. Herenstr. 3. Tel. 22974. „De Kastenspecialist", Keuze uit 155 modellen, ook op maat. Linnenkasten, lade kasten, keukenkasten, com modes, bureaus, edelhout deurplaten, anti-herniaplaten C. J. v. d. Geest, Houthandel „De Burcht", hoek Nieuw- straat Hoogl. Kerkgracht 49. Tel. 33078. 's Maandags ge- Wasserij Spronk, laken- pakketservice. Lakens slopen tafellakens 6 stuks, ge ssen en gestreken v Uitsluitend brengen halen. W. Singel 14. Leiden Wasserii Spronk. Wij geven nog steeds or uw oude stofzuiger bij 1961. Prijs ƒ750,—. Calex Autom.bedrijf, Kort Galge water 1416, Leiden. Telef. 33355, dagelijks geopend van 9—22 uur. Te koop Renault Dauphine bouwjaar 1962, kleur rood. Spotprijs 950,Calex Autom.bedrijf, Kort Galge water 1416. Leiden. Telef. 33355, dagelijks geopend van 9—22 uur. Calex Autom.bedrijf biedt aan: vele auto's in vele prijs klassen inruil en financiering mogelijk. Kort Galgewater 1416, Leiden, tel. 33355, dagelijks geopend van 922 Te koop in staat van n verkerende Opel Rekord type 1962. In- en uitwendig 100 procent. Prijs 2250, Telefoon 01806—2041. 'e hu'jf ganger.fder» 0 Ruime autoboxen te huur in Oegstgeest. Ook geschikt voor opslag. Gelegen a£ Floris Versterlaan, achter de Piet Heinlaan. Prijs 35, per maand. Inl.: Lammen- schansweg 73. te Leiden of tel. 24664 na 20.00 uur. GROTE AUTOBOX te huur aan de Hoge Rijndijk. Huurprijs 50,per maand. Inl.: Lammenschansweg 73, te Leiden. Tel. 24664 na 20.00 Te huur gevraagd stofzuiger. Vloerwrijvers met 3 borstels f 195.- Firma DUSOSWA, Turfmarkt 1-3. Leiden. Tel. 24409. 0 Pracht zig-zagnaaimachine elektr. van ƒ368.Modern meubel gratis. Rooyackers naaimachinebedr. Da Costa- straat 41, Leiden. Telefoon 31324. A.s. zaterdag verkoping gebruikte bromfietsen. Altijd 100 in voorraad. Div. overjarige bromfietsen ver onder winkelprijs, v. d. Mey. Middelweg 30. Leiden. Gebruikte dames- en herenrijwielen. Keuze uit 100 stuks. Ook zaterdag de ge hele dag geopend, v. d. Mey, Middelweg 30, Leiden. Zuid-Beveland te koop in Oostdijk, in g.st.z. geheel 'rijstaande woning met 240 m2 grond en schuur. Begin juli vrij te aanvaarden. Pr. 11.500. Inl.: G. ten Voorde. Patevnweg 98. Goes, telefoon 01100—7897. Aang. T.V., le en 2e net. Prima beeld. Te bevragen: Franchimontlaan 40. Leiden. Te huur gevraagd: zomer huisje o.i.d. omgeving Leiden liefst bij water) voor maand juli of half juli tot half augustus, of voör 6 weken. Tel. 01710—30247 na 18 uur. Te huur aangeb.: ZEIST, heel huis. mnd. juli: tuin, garage, 150,p. w. Br. bur. v. d. bl. onder nr. 1126. Auto's en motoren Te koop aangeboden Te koop aangeb. nieuwe Invalldewagen. Stouten, Am- bonstraat 4, Leiden. Erk. autohandel „FRE- VATO", Waardkerkplein 1, Leiden, tel. 32280 (bij Heren gracht) heeft steeds goede gebruikte automobielen voor radig. Laag in prijs. Drie maanden echte garantie. Financiering met of zonder vooruitbetaling mogelijk. 10 AUTOLESSEN 1 47,50. Vervolg- en losse lessen 6.50 Fonkelnieuwe V.W.'s, gedipl. instructeurs. Theorielessen met kleuren dia's. Gratis ophalen en brengen Bondsautorijschool „De Centrale". Aanmeldings adressen: Leiden: Beesten markt 1. hk. Steenstraat. Tel. 21532. Leiden: Corellistraat 50. Tel. 22287. Katwijk aan Zee: Rijnmond 103. Tel. 3765. Tevens verhuur V W.'s 1967. Te koop Renault Dauphine le eigenaar, 48.000 km. ge- 1 reden, kleur rood, bouwjaar Balletschool Hendrichs. Uitvoering zaterdag 3 juni. Schouwburg, aanvang 8 uur. Prijzen der plaatsen: 2.75, 2,1,75. Plaatsbespreken kaartverkoop vrijdag 2 zaterdag 3 juni van 10—12 aan de Schouwburg, Oude Vest. Voor al uw verf, glas be hang, kwasten, wezol, muur verven enz naar Verfh. „De Pelikaan" Ook verhuur plaktafels en afstoomappa- raten Pelikaanstraat 27 Lei den. Tel. 25813. na kantoor- tel 31982 Meubelhandel „Mors- poort'l Ruimer keus eet- hoeken, bergmeubelen en bergkasten. Wandmeubelen naar eigen ontwerp. Mors- straat 58. Autobezitters opgelet! Doe het zeil Auto. spray spuitbussen verkrijgbaar in alle kleuren. Tevens leveren wij U alle bijbehorende arti kelen. Fa. „De Pelikaan", Pelikaanstraat 27, Leiden. Tel. 25813 na kantooruren tel. 31982. FEESTVIEREN! De Gou den Sleutels, Haarlemmer straat 220 helpt U een hand je. Huurt Uw servies, glas werk, bestek stoelen en koffiezetapparaat enz. Bel 21691; wij bezorgen alles Wy verzorgen al un drukwerk tegen blUijke prij zen. O.a. visitekaartjes, ge boortekaartjes verlovings kaartjes. Prima afwerking en vlotte bediening. Druk werk Service Halpa - Haar lemmerstraat 64. Telefoon 24i85 Naast Muz.ekhandel G Hotenk De Sleutelkoning. Bijma ken van alle sleutels, repa reren van elk slot Haarlem merstraat 273 (bij de Over dekte). Tel. 33958. Levering aan Rijk en gemeente. Des maandags gesloten. 0 Trouwaulo's?? Bespreek de moderne 8 pers. Chrysler's van H.G.T. Met wit ivoor of zwarte bruidscoupé. Dir. de Jong. Alleen: Zeeman laan 12a. Telefoon 23055. 0 Strijkinriuliting OZON v. uw fijne was. H. Rijndijk 34a. Telefoon 22675. 0 Bezoekt wasautomatiek „de Eendracht", Zoeterwoud- sesingel 14B Munten ver krijgbaar van 's morgens half 8 tot 's avonds 7 uur Zater- van half 8 tot 12 uur Uw wasgoed (6 kg) gor dijnen en dekens helder ge- wassen en gelijk gecentrifu geerd in 40 min. Droogkas- ten en stoommangel aanwe zig om uw was kastklaar te maken Hij loopt weer puik met irdelen van Struik. Dus voor al uw motor-, scooter- en bromfietsonderd. naar T. Struik, Groenesteeg 3, 6 en 8. Tel 22026 Waarschuwing. Aan alle kampeerders van Leiden en omstreken Koop geen tent of U moet eerst de collectie RINCOTENTEN hebben gezien Bezoekt onze show room Natuurlijk weer bij kampeerparadijs van DELFT Steenstr 45 Parkeerruimte aanwezig. 0 Koopt l) contant? Via onze consumentenorganisa tie geniet U 10% KORTING in 50 winkels op kleding, schoeisel, electrische huis houdelijke apparaten, meu belen. stoffering, textiel, speelgoed. kinderartikelen, gasapparaten. Inlichtingen Ik heb in die veertien maanden een enorm respect gekregen voor de bur gerbevolking van Vietnam. Het zijn verdraaid intelligente mensen met een enorm incasseringsvermogen. En ze weten ook precies, wat er aan de hand is. Ze hebben allemaal een draagbare radio bij zich en ze kunnen vriend en vijand op hun dooie gemak beluisteren. Ze zien ook, wat de Ame rikanen in hun land doen. Er worden ziekenhuizen, scholen en kerken ge bouwd, er wordt voor tonnen aan me dicamenten, kleren en speelgoed uitfie- deeld. Ik heb het zelf meegemaakt: overal, 'aar we kwamen, werden we toege juicht, de kinderen droegen ons op han den, omdat we, ondanks de afschuwe lijke oorlog, volledig aan hun kant ston den. Elke drie maanden brak er wel ergens in ons gebied de pest uit en dan trokken we de jungle in met vaccinatie- ploegen. Ik heb zelf drie kinderen op de wereld geholpen. Effe tussen neus en lippen door. Kijk, als je dan thuis komt schelden je uit voor moordenaar, dan pik je het toch niet". Bert Knoester, die vier jaar geleden lar Amerika emigreerde „omdat er in Nederland niks meer te beleven viel", is indertijd in de VS vijwillig bij de Amerikaanse mariniers gegaan om op e manier snéller het staatsburgerschap in de Verenigde Staten te verwar- Vlak voor Bert Knoester naar Viet- im vertrok schreven wij over hem. Ook dat hij ging dienen op de kruiser Independence, varend voor de kust van Vietnam. Op dit schip waakte hij over een voorraad atoombommen. „Zulke za ken", zegt hij nu, „worden sterk over dreven. Deze kanarlekooi naast me ls ook van ijzer en daar gebeurt ook niks mee. Precies hetzelfde is het met een atoombom. Zolang je hem niet op scherp zet. is het een gewoon stuk me taal". ONDERSCHATTEN Toen hij begin 1966 werd opgeroepen voor Vietnam, heef^ hij er enorm tegen op gezien. „Ik had ook die verhalen gehoord- Ik dacht: „Daar kom ik nooit levend uit". Achteraf zegt hij: „Die tijd in Vietnam is een ervaring geweest, die met geen goud te betalen Ik heb er een hoop geleerd, een hoop geïncasseerd. En ik weet nu °ok, wat communisme is. Het maakt van mensen beesten, het kan een heel volk tot willoze slaven maken. Ik heb geen Vietnamees ontmoet, die voor de Chine- vas. Integendeel, ze haten de Chine- maar zonder steun van de rest van de wereld, kunnen ze er niet tegenop. Daarom vind ik het zo'n zielig gedoe, s ze met spandoeken door de straten m Amsterdam gaan lopen". Ik werd van het nieuws in Holland door mijn ouders op de hoogte gehou- en las over al die demonstraties in de legerkranten. Ik heb alleen mijn schouders opgehaald en gedacht: „Ze weten niet beter, ze laten zich mooi door de communisten gebruiken". Ik heb vorige week op het strand in Sche erlingen mensen van mijn leeftijd met iet rooie boekje van Mao zien zwaaien. Allemaal kwajongenswerk. Ze on derschatten de macht van het commu nisme, dat overal een vinger in de pap Ze kijken alleen naar de verschrikkin gen in Vietnam, maar realiseren zich niet, waarom en voor wie die oorlog gevoerd wordt. eerste verkoopster, verkoopster en aank. verkoopster Aanmelden: 't KLEUTERHUIS HOOGEVEEN Leiden. Haarlemmerstraat 7 Telefoon 01710-22498 VUUR ADVERTENTIES: TELEFOON 31441 SNEEUW Dacht je, dat ik het leuk vond, als er weer een vriend gesneuveld was? Ik heb je verteld: we begonnen met tach tig en we eindigden met twintig man. In veertien maanden valt er nou een maal altijd wel wat af'. Zijn vader pakt zijn sigaret uit de mond en zegt: „Je zegt het wel wat cru Bert, het lijkt wel of je het over appels hebt". Zijn zoon hoort het niet. „Ik heb een hoop dia's gemaakt", zegt hij dromerig, „allemaal vergezichten. Ik had natuur lijk ook doden kunnen fotograferen, maar het ging me om de natuur. Ik ben gek op de natuur. Ik zal ook heus wel eens met Kerstmis naar huis komen. Met feestdagen is Nederland een fijn land. Als het dan ook nog een beetje leuk sneeuwt, is het helemaal geweldig". De stand van het schatkistpapier was op 29 (22) mei in miljoenen guldens: Pro messen 1136,4 1272,1 biljetten 37631 (3753).

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7