HERO DERBY TONIC Van Man rik: „Dat boek van Reydon lees ik niet" SPELLINGCOMMISSIE WEERLEGT KRITIEK VOOR EEN TON UIT WAGONS GESTOLEN Uit de Haagse hof geplukt Draai om de oren voor schrijvers 20 jaar geëist tegen Dlimi alles goed/ en( wer 5 WOENSDAG 31 MEI 198T Wel naar O.-Europa Nooit op Zeedijk RVD werd BVD Een Arabier is met een mes gestoken tijdens botsingen in Kopenhagen tussen in de Deense hoofdstad wonende Arabieren en Deense jongeren, die voor Israël demonstreerden. Er ontstond een algehele vechtpartij, waarbij rake klappen werden uitgedeeld. Hog e straffen geëist (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Zes dieven en vijf helers stonden dinsdag voor de rechtbank terecht voor haven diefstallen met een totale waarde van meer dan 100.000. Officier van justitie mr. J. D. de Jong eis te hoge straffen, om zodoende te laten merken dat men in Rotter dam op deze vergrijpen niet is gesteld. Het drietal hoofddaders, de 35-jarige los werkman D.Z., de 35-jarige hande laar A. H. S. en de 31-jarige los werk man C. H. hoorden respectievelijk een jaar en negen maanden, twee jaar en twee jaar met aftrek tegen zich eisen. De mannen opereerden van de Hud- ton Corner uit, een café dat het centrum van de dieven en de helers bleek te zijn. In verschillende combina ties had het drietal uit goederenwa gons scheerapparaten, autoradio's, tex tiel, fluweel, veertien 'kisten walnoten en kisten met sinaasappelen weggeno men. „Dit is slechts een bloemlezing" zei de officier. „In feite maakt het niets uit, omdat het bijna een onover zichtelijke zaak is geworden." Het drietal bleek voor de justitie geen onbekenden te zijn. S. had reeds acht veroordelingen achter de rug en H. drie. In totaal ging het om meer dan zestien diefstallen. De verdediger van Z. mr. J. H. Landwehr vestigde er in zijn pleidooi de aandacht op, dat Z. enige maanden voordat de zaak aan het rollen kwam, zich vrijwillig had teruggetrokken. In zijn requisitoor zei mr. De Jong: De helers hebben in deze zaak bijna net zo'n belangrijke rol gespeeld als de daders. Als dieven hun goederen niet kwijt kunnen ontneemt men hun ani mo voor de misdrijven." De 38-jarige los werkman P. B. en de 27-jarige chauffeur C.S. hoorden an derhalf jaar en een jaar gevangenis straf tegen zich eisen. Ook zij hadden vanuit de Hudson Corner geopereerd en hadden tal van havendiefstallen ge pleegd. OPROEPAPPARAAT De 27-jarige controleur F. W. J. C. moest terecht staan voor een aantal diefstallen uit loodsen. Zo had hij een partij naaimachines en oproepappara- ten voor artsen gestolen en doorver kocht. Bovendien had hij radio's en een grammafoon gestolen. Mr. De Jong eiste een jaar en zes maanden gevange nisstraf met aftrek en tenuitvoerleg ging van de voorwaardelijke straf waar de man nog in liep. De grote heler in dit havenschandaal tje noemde de president de de 53-jari- ge fruithandelaar P. L. de G., die via het beruchte café vrijwel alle gestolen goederen opkocht. „Bijna in alle zaak jes bent u getrapt, terwijl u thuis een goed lopende fruitwinkel hebt" merkte de president op. „Met uitzondering van landmeetkun dige apparatuur (wat moet je daar in vredesnaam mee) hebt u alles gepro beerd door te verkopen." De president begreep niet hoe De G., die een blanco strafregister heeft, tot deze daden was gekomen. Officier De Jong eiste zeven maan den gevangenisstraf met aftrek. Verde diger R. N. Strang bepleitte een korte straf en zelfs onmiddellijke invrij heidstelling, omdat de zaak zonder zijn cliënt ten onder zou gaan. Bovendien voerde de verdediger aan dat het zin gebukt ging onder zware financiële lasten als gevolg van een handicap van de zoon. De G. probeerde zo wat geld bij te verdienen." De eigenaresse van het café, dat in de loop der zitting (die de hele dag duurde) deed denken aan een ro vershol, Lena B. (37), moest zelf terecht staan wegens heling van de naaimachi nes en het vervoer van kratten gesto len sinaasappelen. De officier eiste te gen haar een gevangenisstraf van vijf maanden met aftrek van voorarrest. „Toen u naaimachines met een waar de van 5800 kocht voor een tientje, moest u wel weten dat het gestolen goed was" vond mr. Jolles. Mr. S. vens bepleitte een zo kort mogelijke straf omdat de zaak zonder haar wezigheid slechts met de grootste inspanning van familieleden draaiende kon blijven. TWEE GELDEN Vijf maanden gevangenisstraf eiste de officier tegen de 43-jai-ige voorman classificeerder, A.V., die in het café contacten legde en een partij da messlippers doorverkocht. Zes maan den gevangenisstraf vroeg mr. Jong tegen de 46-jarige compagnon van een classificeerdersbedrijf C. E. van V., die een hoeveelheid ser viesgoed en schoenen had opgekocht, „Als je schoenen voor twee gulden per paar koopt weet je dat er een luchtje aan zit" zei mr. De Jong. Het belangrijkste deel van de elec- trische apparaten kocht de 51-jarige winkelier C. W. op. die de goederen in zijn winkel gewoon verkocht. Presi dent Jolles vond het dom van de man dat hij niet naar de herkomst van de goederen had gevraagd. „Als je buurman kort daarvoor een televisie bij je koopt en die contant betaalt dan neem je vanzelf wel aan dat de goederen, die hij je te koop aanbiedt, wel goed zitten", zei W. Ook verdediger Ivens vond dit een aan vaardbaar argument, zeker als je de correcte verschijning van J. ziet. De officier eiste zes maanden met aftrek van voorarrest. Uitspraak over veertien dagen. Goudstaven uit zee voor f 7 miljoen KARATSJI De Pakistaanse douane heeft goudstaven, die door een geheimzinnig schip in zee waren gedeponeerd, ter waarde van zeven miljoen gulden in beslag genomen. De goudstaven waren in zwemvesten gepakt, die op zeven meter diepte lagen. Kikvorsmannen zoeken naar nog meer staven. Er zijn arrestaties verricht. (Van een onzer verslaggevers) „TVTeen", zegt H. Th, van Maurik, perschef van de Koninklijke Jaar- beurs, op onze vraag. „Ik zal geen klacht indienen tegen spion Evert Reydon, want h\j heeft in zijn boek „Spion voor NATO" mijn voorletters en mijn toenmalige functie (directeur ANP-foto) niet ge noemd. Het vervelende is alleen, dat De Volkskrant gistermorgen een verband heeft gelegd tussen de Van Maurik uit het spionageverhaal van Reydon en mij". De tonic die het helemaal heeft! De heer Van Maurik voelt zich ge compromitteerd. Hij wordt genoemd althans men neemt aan dat hij er mee bedoeld wordt als de eerste spiona gechef van Reydon. „Het is doodge woon onfatsoenlijk, dat namen ge bruikt worden zonder eerst overleg te plegen. Dat is in het buitenland een kwalijke gewoonte, ook in Nederland komt het meer en meer in zwang. Ik begrijp niet wat Polak en Van Gennep (de uitgever) daarmee voor heeft". VOOR DE TV Van Maurik: „Ik ontken alles. Ik heb Reydon nog nooit gezien. Ja, maan dagavond voor de televisie. Dat heeft me gelijk de lust benomen ooit kennis met hem te maken. Z'n boek zal ik ook niet lezen. Ik lees liever andere boeken van andere auteurs. Voor mii was alleen de vraag van belang: heeft hij mij rechtstreeks genoemd? Dat is niet het geval. Maar weet je wat er nu gebeurt? Er zijn zo weinig Van Mauriks werkzaam in de fotobusiness, dat ik er meteen op aangekeken word. Dat kan ik niet heb ben. Als perschef van de Jaarbeurs, ik werk er nu bijna een jaar, zal ik wel eens naar Oost-Europa moeten; de Leipziger Messe bijvoorbeeld. Ik moet er niet aan denken wat er dan kan gebeuren. Ik ga wel, maar ik voel me er niet gerust op." NIEUWENDIJK De heer Van Maurik is 48 jaar. Van 1948 tot 1954 werkte hij bij de Rijks voorlichtingsdienst („de Russen maak- r meteen BVD van"). Daarna was hij tot 1963 directeur van ANP-Foto in Amsterdam. In de Izwestia (een num mer uit 1961) wordt de pleegvader van De Jager, burgemeester Sytsma, aange raden maar eens kontakt op te nemen met Reydons chef, Van Maurik. De die altijd zijn afspraken maakt in café op de Nieuwendijk en ook op de Zeedijk een bekende figuur is. Tele foon: 128997, Aldus het boek. Perschef Van Maurik: „Dat kan ik niet zijn. Mijn nummer was destijds 728651 en op kantoor 222555. Op de Nieuwendijk kom ik nooit. Ja toch, bij Harkema heb ik eens een kop koffie gedronken. En de hemel zij „Nog een paar argumenten om aan te tonen, dat Reydon waanzin uitslaat. Ik was directeur van ANP-Foto, maar allerminst een expert op fotografisch gebied. Telefotoapparatuur is zwaar, dat je die onmogelijk op je rug mee naar een café kunt nemen. En bovendien, als spion ga je dergelijke belangrijke zaken toch niet in openbare gelegenheid afhandelen?" Maar omdat Reydon mij niet uit drukkelijk heeft genoemd, zal ik geen klacht indienen. Het neemt niet weg, dat het onfatsoenlijk is. Ik heb er echt wel begrip voor, dat de staatsveilig heid zwaar weegt en dat er wat moet gebeuren op spionageeebied. Een nood zakelijk kwaad. Maar dit gaat te AMERIKANEN „Ik herhaal, ik ken geen Otto, die mij als chef opgevolgd zou hebben. Ik ken geen Nadort en geen Nieboer. Is dat geen hoofdinspecteur van politie? Ik ken die vakbondsman Van der Knaap uit Schiedam niet. Ik weet niet wie de Amerikaan Carl is. Natuurlijk, bij de RVD ontmoet te ik wel eens Amerikanen. Bij het ANP ook. Op de Jaarbeurs heb ik regelmatig met ze te maken. Maar de Van Maurik van Reydon ben, ik niet. Destijds in 1961, toen de naam viel in het proces in Kief, heb ik het al tegengesproken. Toen bleef het nog tot in kleine kring beperkt. Maar nu. Legeroefening .edel draak' goed verlopen DIEPHOLZ De eerste dag van de gecombineerde Nederlands-Duitse le geroefening „edel draak" is goed verlo pen. 5000 Nederlandse en 1000 Duitse militairen, gesteund door tanks en vliegtuigen, opereerden in een gebied van ruim 3.000 vierkante kilometer. Het is een strijd tussen de ..blau wen'' en de „groenen". In het middel punt van de belangstelling van beide partijen staat het plaatsje Twistringen, een knooppunt van wegen waar zich ook het hoofdkwartier bevindt. Op vele punten is met voortvarend heid gewerkt, aldus commandant van de vierde divisie, generaal-majoor F. A. Palm. Hij is tevreden over de eerste dag van de oefening. De Duitse en Nederlandse soldaten hebben zich van hun goede kant laten zien; de ca mouflage was over het algemeen vol doende en de bevoorrading is normaal verlopen, zo constateerde de generaal. De oefeningen worden vandaag voort- Koning Boudewijn en konin gin Fabiola betreden de basiliek van de Koekelberg te Brussel voor het bijwonen van de natio nale uitvaartdienst voor slachtoffers van de brand in warenhuis I' Innovation. Achter het koningspaar de president directeur van het warenhuis. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. De Belgisch-iNederlandse commissie voor de spel ling van de bastaardwoorden beeft weinig moeite de kritiek te weerleggen die dit voorjaar op haar voorstellen zo rijkelijk in de pers is geuit. Met name protesterende schrijvers als Godfried Bomans en Harry Mulisch krijgen vriendelijk maar beslist een draai om de oren van wege hun ondeskundigheid en hun schijnargumenten. ,De literatoren vormen maar een klein deel van diegenen die het Neder lands in geschrifte moeten hanteren. Hun emotionele verbondenheid met de taal doet hen veelal zo subjectief staan tegenover het vertrouwde schriftbeeld, dat zij tot een zakelijk oordeel over de deugden en gebre ken daarvan niet in staat zijn." Aldus de door velen aangevallen com missie, die zioh nu verdedigt in een uitvoerig commentaar dat te lezen is in Uitleg, het blad van het ministerie van onderwijs en wetenschappen. Vele critici haalden spelling en taal door elkaar, maar zolang dat ge beurt, is er volgens de commissie geen discussie mogelijk. Woorden veranderen niet van betekenis door dat men ze op een andere manier gaat spellen. Er is gezegd dat het nu nog moeilijker zal worden Hooft en Vondel te lezen. Welnee, antwoordt de commissie neem de proef op de som. Van 1800 woorden in Vondels Jcphta blijken er twee onder de regels van het rap port te vallen; van 200 regels uit Hoofts Nederlandsche Historiën ook twee woorden; van de eerste 200 re gels van Huygens' Hofwijck niet één. Zeker, bij de latere auteurs (18de, 19de eeuw) vindt men veel bastaardwoor den maar die waren vaak in de spelling nog verder vernederlandst dan later De Vries en Te Winkel toestond! Herkomst Ja, zeiden de critici, maar straks weet je niet meer waar de bastaardwoor den vandaan komen. Och, is het ant woord, studie van de etymologie heeft wel andere problemen dan de bastaardwoorden. Etymologie als ba sis voor een spellingsregeling is ge vaarlijk (we schrijven toch ook niet „quartje" voor kwartje?). Godfried Bomans vindt het heel ge woon dat het geschreven woord bij de gesproken taal achterblijft. Maar wat wilt u dan, luidt de weder vraag: klerk weer met een c, vlegel met een f (flagellum) en wijn met een v? Of „magschien" in plaats „misschien", „lijkteken" voor „litte ken" en „tehands" in plaats van „thans"? Heb dan ook geen bezwaar tegen „tuis" in plaats van „thuis". DOOR XJET nooit volprezen Comité van de opgegeven tachtig jongelui we immers aankondigen dat het 11 Den Haag heeft, terwijl ik me slechts 34 op het appel verschenen ..cats en dogs" regent. ontvangst bij de leden in den vreemde bevond, het vijftien jarig bestaan gevierd. Waarmee ik thuis." dus een gezellige dag ben misgelo- Proeft u het? pen. Me daarom extra aandachtig verdiept in het feestelijk jaar verslag, dat in tegenstelling met de Tuinen is ook niet moeilijk in ons Haagje vol parken en wat sport be treft: uit schilderijen van Aver- Altijd een glimlach en het nog camp blijkt dat het golfspel hier eerder werd beoefend dan in Enge land. In de vijftiende eeuw expor- menen ook. De leden bereiden zich zeer deug- meeste opsommingen van verrichte delijk voor, opdat de vreemdelinge teerden we al golfballen naar Schot- daden altijd een tikkeltje gekruid is het zo prettig mogelijk zal hebben, land. Maar niet alleen de deskundige uit- Zakelijk zij gezegd, dat aan tien congressen medewerking werd verleend. Wat betekent, dat de bege leidende dames van de vergaderen de heren op excursies e.d. worden begeleid door leden van het Comité. Maar merkwaardig genoeg vinden drukbezette vergadermannen Franje Tot slot van dit verhaal het slot van hèèr verhaal. Hier komt het: „Buitenlanders verlangen soms antwoord op hun waag of het de lieden, die zij op de bollenvelden zien rondkruipen, in de bol gesla gen is omdat ze dat bij zonnig „in musea of bij stadsbezoek be- o ook nog wel gelegenheid om zich paalt de stemming. Er moet toch mèt en bij regen zonder paraplu onder de hoede van de Haagse da- altijd iets persoonlijks bij komen. doen. Zij (die buitenlanders) den- Daarom is aan het jaarverslag wat ken dat dat van die bollenkruipers „franje" toegevoegd door mevrouw een rare bollestreek in de bollen- maakt. Vele comitéleden noden de G. Rienstra-Smook. Een soort hand- streek is. Ten onrechte, vreemdelingen thuis, bijvoorbeeld leiding tot het breken van het ijs. De paraplu schermt het zonlicht voor de thee of een koffieuurtje. Het jaarverslag meldt voor 24 sep tember 1966: „World Council of praten, zo zegt zij, het liefste over hen ziohtbaar worden. Bij regen en fjm Zeer het weer, huisdieren, tuinen en bedekte lucht kunnen zij hun pa sport. De eerste twee onderwerpen tiëntjes zo vinden, zij op het allerlaatste moment kunnen gemakkelijk gecombineerd Hiermee is hun vraag beant- werden afgezegd, toen bleek, dat worden, mits het giet. Dan kunnen woord." Sommigen meenden: vreemde talen le- ren wordt moeilijker als de bastaard woorden worden vernederlandst. Neen, zegt de commissie een be roep van de leraar in een vreemde taal op de Nederlandse spelling van een bastaardwoord komt zelden of Wel het omgekeerde: dat de leraar Ne derlands herhaaldelijk een beroep moet doen op de kennis van Frans en Latijn om de spelling van een bastaardwoord in een dictee te ver klaren. Een krant schreef: „Wat voor zin kan het hebben een internationaal herkenbaar woord als douane te gaan veranderen in doeane? Het laconieke antwoordt luidt: „Maar douane is in het Duits Zoll, in het Engels customs, in het Deens told- kammer, in het Italiaans dogana# in het Spaans aduana, in het Portu gees alfandega." i Onmogelijk Van enkele zijden worden de uitzon deringen op de regels zeer bezwaar- lijk genoemd. Het zou de commissi* ook liever zijn geweest regels zonder uitzonderingen te kunnen opstellen, maar ze acht dit onmogelijk. Er blijft altijd iets te onthouden en t* Ben Barka proces PARIJS De openbare aanklager heeft gisteren in Parijs in het pro- ces-Ben Barka 20 jaar gevangenisstraf geëist tegen kolonel Achmed Dlimi, plaatsvervangend chef van de Marok kaanse veiligheidspolitie. Dlimi en twaalf andere verdachten zouden betrokken zijn geweest bij de ontvoering van de Marokkaanse opposi tieleider Ben Barka in Parijs negen tien maanden geleden. Twintig jaar is ook geëist tegen de agent van de Franse contra-spionage, Louis Souchon, die Barka arresteerde en hem naar een plaats buiten Parijj heeft gebracht. BRAND OP EXPO MONTREAL Bij een felle brand in het nationalistisch-Chinese pavil joen op de wereldtentoonstelling in Montreal zijn gisteren waardevolle kunstschatten verloren gegaan. Zeker tachtig procent van de tentoongestelde voorwerpen ging in vlammen op. Oor zaak van de brand is vooralsnog niet bekend. Men hoopt het paviljoen bin nen twee maanden weer te herbou wen. GEEN FISCALE VOORDELEN VOOR DUITSE BANKEN BONN In welingelichte kringen in Bonn is gisteren vernomen dat de Westduitse banken waarschijnlijk de - eerste slachtoffers zullen worden van de herziening van het subsidie-beleid der regering De autoriteiten overwegen namelijk alle belastingpriveleges die de banken thans genieten af te schaffen. Volgens zegslieden is een wetsvoorstel van de ze strekking in voorbereiding. In bank- kringen wordt de waarde van de fisca le voordelen op ongeveer 750 miljoer mark geraamd. De Westduitse minister van finan ciën, Strauss, verklaarde onlangs dat de aanschaffing van deze belastingcon cessies noodzakelijk is om het tekort op de nationale begroting weg te wer ken. Feike Asma Het is veertig jaar geleden dat Fei ke Asma zijn loopbaan begon als orga nist in Den Helder. In totaal heeft hij zo'n 4.000 orgelconcerten gegeven. Feike Asma heeft in vele harten geluk gebracht. Hoe de diverse kunst critici ook over hem mochten denken, hij heeft altijd kerken vol publiek ge trokken. Hij kan een orgel laten juichen, zelfs het beruchte orgel in de Grote Kerk zou onder zijn spel indrukwek kend kunnen klinken. Hulde aan deze grote organist. Dat het hem gegeven moge zijn nog vele jaren de mooiste orgels in Nederland te bespelen! Den Haag A. P. Willems* Bekeerde provo Wat is God toch machtig, dat Hij door de werking van de Heilige Geest van de provo Anton Groenescheij een kind van de Heiland heeft ge maakt. Hulde aan de familie Vijgeboom te Vlissinsen, die hem in haar huis op nam. Dit is een ware geloofsdaad. Hier werden Jezus' woorden in prak tijk gebracht. Hetzelfde geldt voor de Moriagroep in Amsterdam. Alphen a. d. Rijn K. Kok Israël bedreigd Als dr. Krop de kerken van Neder land, de Wereldraad van Kerken en het Vaticaan verwijt dat er geen pro testen klinken nu Israël dodelijk be dreigd wordt, dan is er maar één ant woord te geven: de kerken in haaf totaliteit (en daarbij gaat de kerk van Rome vooraan) hebben de opdracht aan Israël verzaakt (Romeinen 9 t/m 11). Israël tot naijver op te wekken, opdat het weer op de oude stam geënt zou worden, is zo vergeestelijkt en op de kerk gericht geworden, dat het vleselijke Israël, de kinderen van Abraham verworpen en uitgeroeid worden. De kerken doen er het zwijgen toe, getuige de manier waarop de stem van een ex-gereformeerde dominee te Enschedé sinds 1948 omzeild wordt. Den Haag J. L. v. d. Kruyfc Amerika-Victnam (2) Wat bezielt diverse jongeren met die demonstraties tegen Amerika en wat bezielt de regering die demonstra ties toe te laten? Laten de de monstranten maar eens in Margraten kijken om te zien hoeveel jonge Ame rikanen hun leven hebben moeten ge ven voor onze bevrijding. Of moet de jonge generatie eersf weer een periode van 1940—45 mee maken om te berijpen wat het bete kent de vrijheid te missen? Zevenbergen H. Loken

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5