INHOUAND STAAT EEN HUIS Studie wordt in ons land weer mogelijk N.H. Kerk in Zuid-Afrika zet Geyser c.s. er uit (tTn HRAIFFEISENBANK Zelfs lezen van Pro Veritate verboden Uw probleem is het onze.... in Harvard universiteit V.S. krijgt leerstoel Nederlandse beschaving in HONGAARS DAGBOEK van Jan J. van Kies paus voortaan voor tien jaar Een ivoord voor vandaag Bij het feestmaal ontstaat verhit door de wijn een discussie over vrouwen. Totdat Ahasveros zelf ingrijpt en zegt, dat zijn vrouw de beste is. Men wil het wel geloven, maar moet het met eigen ogen zien. Geestdriftig laat de koning zijn vrouw halen, opdat zij met de kroon op haar hoofd haar schoonheid zal tonen. Hij is er van overtuigd, dat dit de afdoende manier is, om eens en voor altijd te bewijzen, dat hij gelijk heeft en de beste keus gedaan heeft. Deze wereld gelooft heilig in de waarneming. Door eerlijke, objectieve bestudering, zonder heilige huisjes te ontzien, moet men kunnen aantonen, wat het beste, het mooiste is. Wie de waarheid wil weten, mag onderzoeken. De waarheid kan tegen een stootje. De mogelijkheid, dat iets zich verbergt, zich ver bergen móet, erkent men niet. Wat zich verbergt, is eenvoudig onwaar. Deze wereld erkent het mysterie niet. Vasthi stellen wij ons meestal voor als een vrouw met zelf respect, die zich niet te grabbel wilde gooien voor die dronke mansbende, haar man incluis. Wij prijzen haar, omdat zij zich liever liet verstoten. Het is de vraag, of dat juist is. In die tijd hadden vrouwen in de positie van Vasthi er niets tegen, zich te tonen. Het hoorde er bij. Het lag in hun aard te pronken en Vasthi was een bekoorlijke verschijning. Waarschijnlijk is Ahasveros er vast van overtuigd geweest, dat ze komen zou. En toch weigert ze. De joodse overlevering bevat een merkwaardige veronder stelling: Vasthi had huiduitslag. Deze ontdekking zou Ahasverosprestige doen ineenstorten. Men zou om zijn Vasthi spotten. Ze wilde haar man wel een plezier doen, maar zij kon het niet. Ahasveros heeft weer alleen met deze helft van het bestaan gerekend: de wereld van de verschijning, de waar neming, de realiteit. Wie daarin meent met het zijne te kunnen pronken, wie gelooft, dat alles de waarneming kan verdragen en het mysterie niet erkent, komt bedrogen uit. Wij lezen vandaag Richteren 8 13-21. Diepe ingreep in persoonlijk leven Van onze kerkredactie JOHANNESBURG De Nederduitse Hervormde Kerk, de kleinste en politiek meest conservatieve van de drie Boe renkerken, heeft het Christe" lijk Instituut van dr. Beyers Naudé zo krachtig mogelijk ver oordeeld. Zelfs het lezen van het maandblad Pro Veritate zal worden gestraft met afsnijding van de kerkelijke gemeenschap. UITSPRAAK De algemene synode van de Neder duitse Gereformeerde Kerk heeft zich vorig jaar oktober eveneens over het Christelijk Instituut uitgesproken. De ze synode besloot, dat ambtsdragers en leden geen lid van het Christelijk Instituut konden zijn. Deze uitspraak, die overigens tot op heden nog niet is Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Geheimhouding is verzekerd Vra gen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten In af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden Ingeslo- Vraag: Herbert von Karajan is di rigent van het Berlijns Fhilharmo- nisch Orkest. Wie was zijn voorgan ger? Antwoord: Wilhelm Furtwangler (1922 - 1954). Vraag: De huurwaarde van ie mands huis was volgens de persone le belasting ƒ975. Op een B aangif tebiljet (inkomsten- en vermo gensbelasting) heeft hij de waarde per 1 januari 1966 aangegeven met 14.000 (berekend op basis van 8 pet. of 121/» maal 975. naar boven afgerond). Hij verkoopt dit huis leeg in 1966 voor bijvoorbeeld ƒ50.000 (inclusief grond) en koopt een ander huis voor zelfbewoning voor 55.000. Wat zijn de fiscale gevolgen? Antwoord: De belastinginspecteur zal wel zeggen, dat het huis voor de vermogensbelasting te laag is aangegeven. Als het leeg ƒ50.000 waard is, is het bewoond toch wel te stellen op 35.000 tot 40.000. Als het huis niet tot een be drijfsvermogen behoort, is de waar destijging, die nu in de hogere prijs tot uitdrukking komt, vrij van in komstenbelasting. Het nieuwe huis kan zodra het bewoond en dus niet meer leeg is, o.i. worden opgegeven voor 40.000 tot 45.000. Vraag: Mijn huurder heeft na het verlaten van het gehuurde een ach ter het huis staande door hem ge plaatste schuur afgebroken, maar de enorme stenen en betonnen vloer in de tuin achtergelaten. Vol gens mij is deze huurder te ver plichten dit brok steen op te rui men of de niet geringe kosten te betalen, die bij opruiming worden veroorzaakt. Antwoord: De huurder is ver plicht alles op te ruimen en kan daartoe in proces gedwongen wor den. Overleg eerst eens of het voor u niet voordeliger is de vloer te laten liggen. Vraag: Boven onze slaapkamer be vindt zich een slaapkamer voor de kinderen van de buren. Het geluid van elke voetstap daar wordt nog versterkt door de vloerbedekking. Is er een mogelijkheid om dit ge luid te dempen? Antwoord: U kunt bijv. zachtboard ard langs het plafond laten aanbren gen. Ook karton van eierdozen is zeer geschikt. Tussen plafond en board nog een isolerende luchtlaag (Van een onzer redacteuren) SOESTDIJK De Harvard- universiteit te Cambridge, Mass. de oudste universiteit van de Ver enigde Staten, krijgt een leerstoel in de Nederlandse beschaving, ge schenk van een aantal (ook in Amerika wonende) Nederlanders. Prins Bernhard zal volgende week donderdag dit geschenk aan bieden. Voor deze leerstoel, zo vertelde de Prins gisteren op een persconferentie, bestaat enorme belangstelling. De Amerikaan heeft een grote liefde voor Nederland, voortvloeiend uit het feit. dat in de Verenigde Staten tal van families van Nederlandse af komst wonen. Een jaar geleden bereikte Nederland van de Harvard-universiteit de vraag of het mogelijk zou zijn gelden bijeen te brengen voor het oprichten van een leerstoel in de Nederlandse beschaving. In Nederland zag men het nut van een dergelijke leerstoel in (De Prins: „De laatste honderd jaar heeft Har vard veel Amerikaanse leidende figu ren afgeleverd"). Men wilde echter dit geschenk koppelen aan een bijzon dere gebeurtenis. En die was er. Dit jaar is het nl. twintig jaar geleden, dat Marshall op de universiteitsdag van Harvard zijn beroemd geworden Marshallplan in troduceerde, een plan. dat Nederland uiteindelijk een miljard dollar ople verde. Als dank daarvoor wilde men in Nederland graag tegemoet komen aan de wens van Harvard. Voor de leerstoel was een bedrag van 200.000 dollar nodig. Een klein comité begon de gelden in te zamelen. De Nederlandse regering nam naast de inrichting van een bibliotheek, tien procent voor haar rekening. In Ameri- ka wonende Nederlanders zorgden voor een kwart van het bedrag, en de ove rige gelden kwamen van het Neder landse bedrijfsleven en particulieren. We hebben geen beroep gedaan op het Nederlandse volk, aldus prins Bernhard, omdat het de laatste tijd meermalen is gevraagd voor een of ander doel te offeren. Het bedrag van 200.000 dollar is een eindbedrag. In de toekomst zal Har vard geen beroep meer op Nederland doen. Alle kosten kunnen hieruit voor altijd worden betreden. Eerste De eerste docent voor de leerstoel is prof. dr. J. Q. van Regteren Altena, hogleraar in de kunstgeschiedenis te Amsterdam. Hij werd door Harvard aangezocht. Het is echter de bedoe ling dat elk jaar of elke twee jaar een andere hoogleraar (of lector) op Harvard doceert, dit in overleg met het curatorium, dat wensen kenbaar zal maken over het te doceren vak, wat afhankelijk is van de belangstel ling. De Koninklijke Academie voor Wetenschappèn zal dan de beste kracht aanwijzen. De te doceren stof is aan geen enkele beperking onderworpen. Het wordt Nederlandse beschaving in de ruimste zin van het woord. De leerstoel gaat heten Erasmus Lectu reship on civilisation of the Nether- Tot hen, die prins Bernhard volgende week naar de Verenigde Staten verge zellen behoren de heren Bruynzeel, namens de werkgeversorganisaties en Kloos, namens de drie werknemersor ganisaties. Hervormd-geref. evangelisatie- conferentie BENNEKOM De hervormde bond voor inwendige zending op gerefor meerde grondslag houdt van 6 tot 8 juni zijn 22e evangelisatie-conferentie. Op deze conferentie zal naast de evan gelisatieopdracht aan de plaatselijke j gemeenten ook aan de orde komen de problematiek van de „richtmgevange- lisaties" in deze tijd. Over het laatste spreekt ds. W. L Tukker uit Zwolle. De beide andere sprekers zijn ds. A. J. Jorissen (de plaats van jongeren in het evangelisa tiewerk) en ds. T. Poot te Groningen (evangelisatie-arbeid en de gestalte van de kerk in de toekomst). Verer is er onder meer een muzikale l avond onder leiding van ds. G. Ha moen en ds. S. J. Seinen, waaraan een muziek- en zanggroep uit Zijderveld j meewerkt. Aanmeld Beatrixlaan geëffectueerd, deed over de hele we reld veel stof opwaaien In ons land stelde het moderamer van de generale synode der Neder landse Hervormde Kerk de vraag, of men de Nederduitse Gereformeerde Kerk nog als kerk zal kunnen blijven erkenen. De uitspraak, die de synode Nederduitse Hervormde Kerk deze maand heeft gedaan, gaat echter verder. Verboden is niet alleen het lidmaatschap van het Christelijk Instituut, maar ook het sympatiseren met dit instituut of het propageren in zijn ideeën. Synodepraeses ds. A. J. Nolte heeft gezegd, dat de beslissing is genomen, omdat het Christelijk Instituut „een buitenkerkelijke organisatie zonder enige belijdenis" is. AANSTOOT Omdat de synode heeft vastgesteld, dat het hier om een „aanstootgevende zonde" gaat, is een uitvoerig voor on derzoek niet noodzakelijk. Ook is er geen mogelijkheid van appèl. Verbijsterde theologen in Zuid- Afrika hebben het synodebesluit al de verst reikende en meest autoritaire beslissingen, ooit door een protestantse kerk genomen" genoemd. Zij spreken van een „drastische in greep in het persoonlijk leven van in dividuele christenen". Dr. C. J. Labuschagne, een van de medewerkers van het Christelijk In stituut, vertelde het Johannesburgse Sunday Times, dat de synode de kwes tie van het Christelijk Instituut zijns inziens als voorwendsel gebruikt, om de kerk te kunnen zuiveren van „on ruststokers". ONTNOMEN Na prof. A. S. Geyser heeft de sy node weer twee prominente theologen hun emeritus-rechten ontnomen. Het zijn prof. J. A. Stoop en dr. B. J. van der Merwe. Zij doceren theologie de universiteit van Zuid-Afrika. Als motivering werd opgegeven, dat Stoop en Van der Merwe „sympatiek staan tegenover prof. Geyser en voorts kritiek hebben geleverd op artikel 3 van de kerkorde. Dit artikel bepaalt, dat alleen blanken lid kunnen zijn van de Nederduitse Hervormde Kerk. Prof. A. D. Pont is een vooraan staand man in de Nederduitse Her vormde Kerk, door enkele mannen van het Christelijk Instituut aangeklaagd wegens smaad. Mocht hij dit proces verliezen, dan zal de kerk de proces kosten betalen, zo is hem al beloofd. NEERGELEGD Reeds heeft een predikant na leiding van het synodebesluit zijn ambt neergelegd. Het is ds. J. A. Swa- nepoel van de Witpoortjiegemeente. Hij overweegt ook als lid te bedanken. In een uitvoerige brief aan de alge mene commissie van de kerk schrijft hij dat de Nederduitse Hervormde Kerk in preken, uitspraken, geschrif ten en besluiten duidelijk laat blijken, dat zij gelooft dat het voortbestaan van de kerk afhankelijk is van de hui dige maatschappelijke orde in Zuid-Af- Hij noemt dit afgoderij en roept de kerk op, zich te bekeren tot de ware God en afstand te doen van het geloof in enig politiek of maatschappelijk be leid of bepaalde vorm van beschaving of een bepaalde rassenbeschouwing, als zou daar de redding van de kerk van afhangen. Ds. Swanepoel, die 39 jaar is geen lid is van het Christelijk Insti tuut, wil nu in de zending gaan. BESMET Men verwarre de Nederduitse Her vormde Kerk niet met de beide dere Boerenkerken. Deze kerk onstond in 1852 in Transvaal als gevolg van een afscheiding van de Nederduitse Gereformeerde Kerk, die men te zeer door Engelse invloeden besmet achtte. De Nederduitse Hervormde Kerk in Transvaal de staatskerk. In 1885 ging zij bijna te niet, doör- dat bijna alle gemeenten terugkeer den naar de Nederduitse Gereformeer de Kerk. Deze kerk. die thans ongeveer 100.000 zielen telt, is bij geen enkele oecumenische organisatie aangesloti De Nederluitse Gereformeer-k? Kerk is lid van de Hei-vormde Wereldbond en van de Gereformeerde Oecumeni sche Synode, terwijl de Gereformeer de Kerk van Zuid-Afrika alleen de GOS lid is. Wel hebben er van ouds nauwe banden bestaan tussen de Ne derduitse Hervormde Kerk en de Ne- j derlandse Hervormde Kerk in Terwijl zij politiek als de meest servatieve van de drie Boerenkerken kan worden beschouwd, kan zij theo logisch (met de nodige reserves) met de confessionele richting ten onzent vergeleken worden. De Gereformeerde Kerk (de „Dop- perkerk") heeft zich tot op heden nog niet uitgesproken over het Christelijk Instituut. Wel is bekend, dat deze kerk het meest genuanceerd over deze zaak denkt. KLACHT Intussen heeft in de Nederduitse Ge reformeerde Kerk ds. N. van Loggeren- berg bij de classis een bezwaarschrift ingediend tegen de kerkeraad van Parkhurst met haar predikant dr. J. H. P. van Rooyen. Ondanks de syno deuitspraak van oktober jl. heeft deze kerkeraad tot nu toe geweigerd tucht maatregelen te nemen tegen de leiders het Christelijk Instituut dr. C. F. Beyers Naudé en dr. B. Engelbrecht. Beiden hebben niet meer de status. in predikant, maar zijn nog lid volle rechten van de gemeente Park- ivaar men véél meer doet (j Qrp p dan sparen. J De Raiffeisenbank doet alle bankzaken, ook reisdeviezen. j Gemakkelijk voor u spaarbank en alle bankzaken WASSENAAR Woensdag 5 houdt de hervormde raad voor de houding van kerk en Israël zijn jaar lijkse Kerk-en-Israëldag op het land goed Ter Veken, Schouwweg 56, Wasse naar. De sprekers zijn ds. J. T Wiersma (Het licht der volkeren) er ds. L. A. Snijders (De heerlijkheid voor Israël). Dr. E. Hertzberger zal een stuk van Meijer Sluyser voordragen. De dag begint om half elf. kijkjes op de Donau. BOEDAPEST, dinsdag 23 mei Het ziet er naar uit dat ook in de toekomst weer Hongaarse theologische studen ten naar Nederland zullen komen om hun studie voort te zetten. Om hen te helpen hebben de Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken de Theologische Faculteit van de Hongaarse hoofdstad vanmorgen een stapel grammofoonplaten aangeboden met een cursus Nederlands. Dat gebeurde tijdens een Nederlandse dag. De faculteit had dr. E. Emmert en prof. dr. G. E. Meule- man uitgenodigd om te komén vertellen met welke vragen de Nederlandse kerken en de Nederlandse theo logie worstelen Onze banden met Hongarije Ds. Forro heeft uitgerekend dat i dent, openblijk verbaasd, wat wel d« oorzaak daarvan was. Prof. Meuleman vond het een beet je moeilijk om deze vraag te beant woorden. Hij vertelde dat hij dat lang probeert uit te vinden, maar nog nimmer een antwoord heeft ge kregen dat hem echt bevredigt. Gesprekken met Hongaarse hoogh raren, maakten het me duidelijk da hun studenten deze „kanselvrees' niét kennen. Wie tegenwoordig on der het communistische regiem theo logie gaat studeren, is niet op eer gemakkelijke wijze tot die beslissini gekomen. MOETEN tijd toen in Wittenberg de stoere lutherse theologie het heft in handen kreeg, en Hongaarse studenten begonnen uit te zien naar'een goede gereformeerde opleiding. Die vonden ze onder ander in Franeker. In Debrecen ontmoette ik een do minee, die een hele studie gemaakt heeft van de plaats van de Honga ren aan die universiteit. Hij heeft lange 'lijsten namen opgesteld, weet precies uil brieven welke moeilijkhe den ze hadden en waarover ze zich verblijdden. land hebben gestudeerd. Deze eeuw trokken zij vooral naar Utrecht, Kampen en de Vrije Universiteit. Ook op het ogenblik 3tudeer"t een Hongaar in Utrecht. Prof. dr. J. de Graaf vertelde me dat hij in Debrecen weer nieuwe contacten gelegd heeft. En dr. Em men en prof. Meuleman hoorden in Boedapest dat er grote belangstelling is om weer in ons land de studie voort te komen zetten. Dank zij de platencursus zullen ze hier arriveren met tenminste enige elementaire kennis van onze taal. Er was jaren geleden een Hongaarse Wie predikant wil worden, dat hij een weg kiest die niet zondei moeilijkheden zal zijn. Hij weet da hij zich tegenover de ideologie de staat plaatst, dat hij door moder-j H(^ ne vrienden als een zonderling zal k00 worden versleten. De studenten die zich tegenwoordig in Debrecen of Boe dapest melden 'komen er uit een „heilig G moeten". Ha\ In Nederland wordt wel eens gei D zegd: „Hij is nergens geschikt voor, nac hij moét maar dominee worden." Ie Sm: de praktijk valt het nog al mee, wat want dergelijke „kneusjes" ontdek ken al gauw dat ze ook niet geschikt zijn voor de theologische studie c Maar in Hongarije kiezen alleen de la r' karaktervasten, de beslisten deze weg. Twee - een Prof dr. C. van der Wov.de, ds. I. Tüski, en de heer G. M. A. Laernoes stopten ergens in de Hongaarse poesta bij -een restau rant om wat te drinken. Ze praatten Hollands, met elkaar. Toen de beide anderen al naar buiten waren en prof. Van der Woude even alleen zat, stond van het tafeltje naast het zijne iemand op en zei tot hem: „Sie sprechen zu schnell. Kann nicht verstehen". Prof. Van der Woude legde de man uit dut dat geen wonder was, want dat ze Hollands had den gesproken en geen Duits. „Ach, Hollandia", riep de man uit: „Zwei - eins'. Prof. Van der Woude nog helemaal in de jubi leumsfeer waarbij zoveel gespro ken was over eenheid, schudde de man de hand en zei: „Natuur lijk. Twee werelden en toch één". De Hongaar echter herin nerde hem aan de recente neder laag van het Oranje-elftal in het voetbalstadion van Boedapest. (14 Paulowna met zijn vrouw tegen. Hij kwam prompt naar de Theologische Faculteit om de Nederlandse dag bij te wonen. Daar werd het Hongaars voor hem vertaald door ds. F. Pap uit Boedapest, die ook ons onschatbare dien sten heeft bewezen. Hij begon in die materie te grasduinen, toen hij in Utrecht stu deerde. Na zijn terugkeer in Honga rije had hij weinig tijd voor' deze hobby, maar tóen hij om gezond heidsredenen met vervroegd emeri taat ging zette ds. I. L. Forro uit Kenderes zijn werk weer voort. Bin nen niet al te lange tijd hoopt de Fryske Academie de resultaten van zijn studie te publiceren. 99 NEW YORK Laten we voortaan een paus kiezen voor een termijn van tien jaar, zo heeft de Amerikaanse priester Joseph O'Donoghue voorgesteld. In de praktijk doen we dat nu al, zo voegde hij eraan toe. Alleen, nu doen we het zo, dat we bij voorkeur een oude bisschop tot paus kiezen, om niet te lang dezelfde paus te hebben. Door een termijn te stellen krijgen ook de jon geren een kans paus te worden. O'Donoghue, die sprak voor de nationale katholieke raad in de Verenigde Staten, stelde evenzo voor bisschoppen een ambtsperiode voor van acht jaar. student die zonder enige kennis de taal aan zijn studie begon. Iedere dag zat hij op de eerste rij en luisterde met gespannen dacht. Na drie weken vroeg een dere Hongaarse student hem wat hij geleerd had. Hij zei. Vanmorgen verstond ik het woord: liefde. Het werd vijf keer gebruikt. VERSCHIL Ds. Forro ontdekte dat er naast hard werkende Hongaren ook studen ten waren die moeilijkheden kregen, ruzie maakten, en schulden niet be taalden, maar dat is al lang geleden. De drie theologische opleidingen kun nen trots zijn op de studenten van de laatste jaren. Ik beluisterde een toon van voldoening in de stemmen van de Nederlandse hoogleraren, toen ze me vertelden, dat er ook in de toekomst weer studenten zouden komen. Er is een verschil tussen de Hon gaarse en Nederlandse theologische studenten. Toen prof. Meuleman vaststelde dat soms de beste studen ten angst hebben om predikant te worden, vroeg een Hongaarse stu- Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Poortvliet: J, Hovius te Dordrecht; te Nieuwenhoorn (toez kand J. W. T. Cohen-Stuart te Utrecht. GEREF. KERKEN Winterswijk Aangenomen naar Doorn (vac. J. Kui per): A. Griffioen te R'hoon. CHRIST. GEREF KERKEN Beroepen te Maassluis: M. C. Tanis te Barendrecht: te Kampen: H. Biesma t( Stadskanaal, die bedankte voor Dei Haag-West. BOND VAN VRIJE EVANG. GEM. HET WEER I\ EEROPA 1 Luxemburg geh. b

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2