BLOKKADE BREKEN' De Jong voerde eenzame strijd tegen de Gaulle Commentaren Vlootconcentraties Defensie-verdrag tussen Nasser en Hoessein Wachten op de VN Schooljongen ontsnapt uit bestelwagen Mr. Biesheuvel ligt in het ziekenhuis Verkeerslicht oorzaak van ongeluk Aanhoudend koud GEEN BOMMEN OP HANOI EN HAIPHONG Woensdag 31 mei 1967 48ete jaargang Hoofdredacteur) Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Rotterdammer [_£ordts Dagblad I Haags® courant Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur •fe Studie in ons land weer mogelijk pag. Kernmerk Op pagina 5 het ant woord van de spelling commissie op de stroom van kritiek, die in het voorjaar was losgekomen op de voorstellen tot ver nederlandsing van de spelling der bastaard woorden. De commissie laat niet met zich spot- ■fe Willem Ravelli, zanger met de gouden stem pag. Radio TV MANILLA Naar verluidt zijn er zes mensen om het leven gekomen en tientallen gewond geraakt toen een sneltrein gisterenmorgen vroeg ontspoorde in de Philippijnse provincie Albay. Hetongeluk gebeurde op 300 km ten zuidoosten van Manilla. NEW YORK/ANKARA/AMMAN Terwijl Rusland heeft aangekondigd, tien oorlogsschepen van de Zwarte Zee naar de Middellandse Zee te zenden, tracht Amerika de zeevarende mo gendheden te vereniging en ter betwisting van de Egyptische blokkade van de Golf van Akaba. Ook Engeland poogt steun tegedaan, zich van elke actie te ont- krijgen voor het beginsel van vriie ,houd,en\die tot een gewapend conflict j j.TTt a j IVan loiHon doorvaart. Het gaat daarbij echter omzichtig te werk. In Washington rekent men op een gezamenlijke actie van het Westen om de blokkade te breken, als de Verenigde Naties falen de crisis op te lossen. Amerika verwacht niet, dat presi dent Nasser zal instemmen met het voorstel, de blokkade op te heffen tijdens de door secretaris-generaal Oe Thant voorgestelde adempauze. In Londen gelooft men, dat eer eventueel marine-escorte voor sche pen, die de Golf van Akaba willen binnenvaren, het gebruik van geweld niet onvermijdelijk zal maken. Men hoopt blijkbaar, dat Egypte gedwongen zal worden goed na tt denken voordat tot militaire tussen komst wordt overgegaan. Concentratie Intussen is zich een concentratie van Amerikaanse en Britse oorlogssche pen in het gebied van de Rode zee aan het vormen. Het Britse vliegdekschip Hermes vaart met twee fregatten in het ge bied van Aden. Amerikaanse torpe- dobootjagers zijn in de Rode zee. Het Amerikaanse yliegdekschip In trepid zou volgens Egyptische berich ten vandaag het Suezkanaal passeren, richting Rode zee. De Turkse regering is ervan in ken- is gesteld, dat tien Russische oor logsschepen door de Bosporus en de Dardanellen naar de Middellandse zee zullen varen. Deze aanzegging geschiedt volgens het verdrag van Montreux. Acht da gen tevoren moet Turkije worden in gelicht over het passeren van buiten landse oorlogsschepen. Ver. Naties Intussen is de Veiligheidsraad nog niet tot zaken gekomen. Egypte dreig de gisteren, dat een oorlog in het Mid den-oosten mogelijk de eerste fase in een derde wereldoorlog zal zijn. De zitting werd verdaagd tot van avond 8 uur. Dan zal mogelijk de ont- werp-resolutie worden ingediend van de tien niet" permanente leden van dé Veiligheidsraad. In deze resolutie wordt op alle par-| tijen in het Midden-Oosten een beroep Hoessein Koning Hoessein werd enthousiast ontvangen, toen hij gisteren in Jorda nië teruggekeerde na in Kaïro met pre sident Nasser een defensie-verdrag voor vijf jaar te hebben gesloten. In Hoesseins gezelschap bevond zich Ahmed Sjoekeiry, voorzitter van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie. De ze was evenals Nasser eergiste ren nog de gezworen vijand van Hoessein. In sommige kringen meent men, dat Hoessein naar Egypte is gevlogen om met het oog op de snelle ontwik kelingen zijn troon veilig te stellen. Niettemin moet Israël ernstig reke ning houden met de gevolgen van deze nieuwe ontwikkeling. Een groep van 300 Canadese Joden vertrekt binnenkort naar Israël om landbouw en industrie te gaan werken. Rusland heeft nu ook formeel het Franse voorstel voor een viermogend- hedenconferentie verworpen. Het bereiken van de ruim 210 meter en daarmee het hoogste punt van alle Nederlandse bouw werken maakt de „superpijp" van de Shell in Pernis tot een geschikt punt om de lens te richten. Dezer dagen werd een aantal opnamen gemaakt naar diverse zijden. Hier het in dustriële beeld dat zichtbaar werd toen de lens naar het noordoosten werd gericht. riwtT'" -ï- ■Ti Ont voering duurde dag (Van e - verslaggevers) originele rookverdrijver GRATIS voor ieder die 'n nieuwe abonnee opgeeft.... Ik geef op als nieuwe abonnee: Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. inzenden aan Bureau van dit blad O hokje zwart maken naar keuze OUD BEIJERLAND Leendert Noor- dermcer (15) is weer thuis, gezond en wel. Maandagmorgen werd hfj in de Karei Doormanstraat, vlak b(j zfjn ouderlijk huis, meegenomen door een man in een witte bestelwagen. Leen was op weg naar de technische sohool. De jongen werd in de auto gesleurd, en kon zich niet verweren. sen moest de man de hele dag verge zellen. In een onbewaakt ogenblik wist hij te ontsnappen. Het bleek toen dat hij in Arnhem was. Daar heeft hij zijn moeder opgebeld. Leen had ongeveer tien gulden op zak, zodat het hem mogelijk was de trein te nemen naar Rotterdam. Nog die zelfde avond konden zijn ouders hem Leen heeft de politie verteld, dat hij kon ontsnappen doordat de ontvoerder na de vijfde stop de bagagedeuren open liet staan. De jongen liet zich de kans niet ontglippen en als een haas klom hij uit- de auto om te verdwijnen in het verkeer. Van de man met de witte bestelauto (Mercedes) ontbreekt echter ieder spoor. Alle politieposten zijn gewaar schuwd. PRETORIA In de centrale ge vangenis van Pretoria zijn gisteren negen Bantoes terechtgesteld. Zij zou den zijn schuldig bevonden aan moord op een blanke winkelier, gepleegd in Rome leverde niet veel op De Jong ROME Premier De Jong lijkt de enige regeringsleider te zijn in Rome die 'het dkrft op te nemen tegen president De Gaulle. Giste ren negeerde hij in een toespraak de kritiek van president De Gaulle op professor Hallstein en bracht hulde aan de aftredende voorzitter van de EEG-commissie. In tegenstelling tot de denkbeel den van de Fran se president vindt de Nederlandse regeringschef dat samenwerking met de Verenigde Staten noodzake lijk is. Hij noem de het irreëel om bij de huidige machtsverhoudin gen te veronder stellen dat Europa op zichzelf in staat zou zijn de veiligheid te waarborgen. Samenvattend pleitte de premier voor een Europese eenwording op de mocratische gronden, voor Atlantisch samenwerking, een open karakter vai de gemeenschappen, spoedig onder handelingen over de Britse toetredinj bereidheid tot politieki consultaties waarbij Engeland van he begin af aan betrokken zou moetei worden. Het topoverleg in Rome heeft in elk geval positieve resultaten afgeworpen. Generaal de Gaulle heeft er namelijk ingestemd dat volgende week maandag in de EEG-ministerraad ir Brussel de Britse aanvraag om toetre ding tot de gemeenschap aan de orde wordt gesteld. In het bijzonder cces omdat dit gebeurt zonder afzonderlijke besprekingen var de zes aan vooraf zijn gegaan, zo luid de het commentaar van minister van buitenlandse zaken, mr. Luns. Tijdens het topoverleg is men voorts overeengekomen dat per 1 juli de com missies van de drie gemeenschappen in een commissie zullen opgaan. Over de vraag wie het voorzitterschap we commissie zal krijgen en hoe de verdere bezetting zal zijn zal op 5 en 6 juni tijdens de EEG-minister raad in Brussel worden besproken. In goed ingelichte kringen in Rome kan men inmiddels vernemen dat indien de huidige minister van financiën, Colom bo, zich kandidaat stelt, hij zonder meer door de zes regeringen als voor zitter geaccepteerd wordt. Ziet Colom bo van de kandidatuur af dan maakt de Belg Jean Rey de meeste kansen. Daarna volgt de Nederlandse vice- voorzitter van de EEG-commissie dr. Sicco Mansholt. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De voorzitter van de AR Tweede Kamer-fractie, oud-minis- Barend W. Biesheuvel, is tijdelijk uitgeschakeld. Hij is onlangs in het ziekenhuis opge- )men in verband met een vrij ernsti ge darminfectie die hij tijdens zijn va kantiereis naar Libanon heeft opgelo- Zijn toestand, die aanvankelijk aan leiding gaf tot zorg, ontwikkelt zich thans bevredigend. Mr. Biesheuvel zal echter de komen de maanden rust moeten nemen. Men verwacht, dat hij pas weer in septem- zijn parlementaire werkzaamhe den zal kunnen hervatten. In die tijd zal het fractievoorzitter- schap van de A.R.P. in de Tweede Ka mer worden waargenomen door mr. W. Aantjes, die al lange tijd onder- oorzitter is. Aangezien zoals bekend ook partijvoorzitter dr. Berghuis enkele maanden rust moet houden, betekent dit dat op het Partijconvent, dat over enkele weken wordt gehouden, zowel de partijvoorzitter als de fractieleider verstek moet laten gaan. Mr. Roosjen en dr. Veerman nemen de taken van dr. Berghuis tijdelijk waar. De Harvard-universiteit te Cam bridge, V.S., krijgt een leerstoel in de Nederlandse beschaving, ge schenk van Nederland. Prins Bernhard, die dit geschenk vol gende week gaat aanbieden, ver telde gisteren op een persconfe rentie in paleis Soestdijk nadere bijzonderheden. Zie ook elders in dit blad. ARNHEM Een fout in de pro- rammering van de verkeerslichten op het onlangs gereconstrueerde en ver grote Monchyplein in Arnhem-Zuid is de oorzaak geweest van een dodelijk ongeluk. Vorige week vrijdag werd de 13-jarige Jozefien Beerling uit Wester voort bij het oversteken met haar fiets door een vrachtauto aangereden. Het meisje was op slag dood. Een onderzoek van de politie heeft uitgewezen dat de marge voor het verspringen van de verkeerslichten, die 1,16 seconde had moeten zijn, slechts 0,3 seconde was. De marge is nu op zeven seconden gebracht. De politie zal nu in samenwerking met de dienst gemeentewerken en het electriciteitsbedrijf ook andere kritieke punten in 'net verkeerslichtensysteem nader onderzoeken en indien nodig ver beteren. Boeren verkopen rapport-Enschedé (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De leider van de Boerenpartij, de heer H. Koekoek, heeft in een advertentie in het blad De vrije boer de zeven exemplaren van het rapport-Enschedé, die zijn fractie heeft ontvangen, voor vijf gul den te koop aangeboden. Alle Kamerleden hebben dit rapport zoals gebruikelijk gratis ontvan gen. In de boekhandel kost het rap port-Enschedé achttien gulden. De heer Koekoek zegt in de adver tentie dat het rapport voor de leden van de fractie van de Boerenpartij geen enkele waarde heeft. De op brengst zal worden gebruikt voor de „slachtoffers van de PBO". Geen concurrent Bij de Staatsdrukkerij deelde ons mee geen oneerlijke concurrentie in deze verspreiding van het rapport- Enschedé beneden de marktprijs te kunnen zien. De minister van binnen landse zaken heeft dit rapport aan de Kamerleden aangeboden. Als er Kamerleden zijn die geen be langstelling voor dit stuk hebben, moe ten ze zelf weten wat ze er mee doen. Ook als ze het aan een ander willen verkopen, staan wij daar als uitgever buiten, aldus de Staatsdrukkerij Weersverwachting DE BILT Gisteren bereikte een gebied met buien en onweer het zui den van het land, maar het trok naar het noordwesten weg. Daarna kwam het weer geleidelijk onder invloed van een lagedrukgebied met centrum boven zuidoost-Europa, dat in onze richting een uitloper kreeg. De hiermee samenhangende regen bereikte vanmorgen het noordoosten en breidde zich over de rest van het land uit. Aangezien de hoofdkern in het Balkangebied blijft liggen, zal de wind ook morgen matig tot krachtig uit noordeli.jke richtingen waaien. Bij dit alles komt in het tempera- tuurverloop maar weinig verande ring. In het komende etmaal zijn ver spreide opklaringen mogelijk. Het eerst in het noordoosten van het land. DE BILT Zwaar bewolkt met re- ;n, maar later van het noordoosten uit enkele opklaringen. Matige tot krachtige wind tussen noordwest en noordoost. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Pover TTET RESULTAAT van de kleine Europese topconferentie te Ro me is pover. De optimisten hebben ook dit keer geen gelijk gekregen. Beslissingen over twee belangrijke vraagstukken zijn uitgesteld. Voor Engeland kan er wel eens sprake zijn van afstel. De ministerraad zal er volgende week tvel over spreken. Na de be sprekingen te Rome mag echter nau welijks worden verwacht, dat enig positief resultaat uit de bus zal ko men. Zelfs over de samenstelling van de commissie, die op 1 juli de totnogtoe bestaande drie commissies moet gaan vervangen, is geen over eenstemming bereikt. Voordat de conferentie begon waren de verwachtingen niet hoog gespan nen. Nu zij achter de rug is zal het ge duld van Frankrijks partners zwaar op de proef worden gesteld. Tragedie TNE AFSCHEIDING van Oost-Nige- ria is een tragische ontwikke ling, niet alleen voor Nigeria, maar ook voor de toekomst van het Afri kaanse continent. Sinds Nigeria onafhankelijkheid werd verleend gold het lang als voorbeeld voor de andere jonge lan den. De Britten hadden het land goed voorbereid op de onafhankelijkheid. Het leek er op, dat de parlemen taire democratie er zou gedijen. Het heeft niet zo mogen zijn. Tegen stellingen tussen de verschillende stammen leidden spoedig tot verwij dering. Twee militaire staatsgrepen konden tenslotte het uiteenvallen van de staat niet voorkomen. Het is de vraag of militaire middelen nog een oplossing kunnen brengen. Oost-Nigeria is van groot belang voor de economie van Nigeria. Als economische samenwerking kan worden gegarandeerd is wellicht al veel gewonnen. Dan kan mogelijk met vreedzame middelen na verloop van tijd de eenheid van het land worden hersteld. Arabieren TN DE Arabische wereld doen sich thans de wonderlijkste verschijn selen voor. Een daarvan is het ak koord tussen Egypte en Jordanië. Enkele weken geleden was president Nasser nog de aartsvijand van ko ning Hoessein wiens bewind hij ten koste van alles ten val wilde bren gen. Het is dan ook de vraag, of grot* betekenis moet worden gehecht aan deze plotselinge verzoening. Deze heeft vooral politieke betekenis. Nasser is blij met alle steun, die hem in het conflict met Israël wordt toegezegd, nu het diplomatieke over leg in de wereld op volle toeren draait. Hoessein, die met grote bin nenlandse moeilijkheden te kampen heeft, kon een succesje, dat hem voorlopig niets kost, best gebruiken. In het verleden hebben zich soort gelijke ontwikkelingen voorgedaan, als Egypte een dreigende houding tegenover Israël aannam. Het verbaast dan niet, dat ook lan den als Turkije, Tunesië, Marokko en en Saoedi-Arabië hun sympathie betuigen. WASHINGTON De Amerikaanse luchtmacht mag voorlopig niet meer de Noordvietnamesc steden Hanoi en Haiphong bombarderen, zo meldt de Washington Post. Hanoi werd voor het laatst gebom bardeerd op 19 mei, Haiphong op 26 mei. Aangenomen wordt, dat Amerika een tekort aan piloten heeft, dat niet op korte termijn kan worden aan gevuld. Mogelijk houdt de Amerikaanse maatregel verband met voorbereidin gen, die Washington treft in verband met de crisis in het Middenoosten. In de Britse pers wordt de stap ook gezien als een poging, de Russen gun stiger te stemmen met betrekking tot een vreedzame oplossing van de crisis rondom Israël. BEEKBERGEN Gisteravond is brand uitgebroken in de kurkfabriek Geerdink NV te Beekbergen. Het vuur greep snel om zich heen, zodat de fabriek spoedig in lichter laaie stond. De brand is ontstaan in de kurk- platenafdeling, waar met teer wordt gewerkt. Oorzaak van de brand nog niet bekend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1