Wereldreiziger met erg veel lawaai binnengehaald „Monarchie niet van de troon wegknuffelen" alles goed en wel Auto rijdt 4 jongens dood Automobiliste gedood na ontwijken van kat CHJO-voorzitter op zomer conferentie: Uit de Haagse hof geplukt Cheque van een cent s MAANDAG MEI 196T 119 dagen geen vaste grond Sir Francis (65) had nog zeebenen PLYMOUTH Klokke tien uur heeft Sir Francis Chicester gisteravond voet aan wal ge zet in Plymouth, na drie en een halve maand of wel 119 dagen achtereen geen vaste grond onder de voeten te hebben gevoeld. Verlegen, maar blij lahend verliet hij zijn driemaster, de Gipsy Moth IV, die al lange tijd was gevolgd door RAF-vliegtuigen en een toenemende horde van vaartuigen: meer dan duizend vissersboten, zeilboten, motorjachten, tot eenvoudige roeiboot jes toe, die keurig op een afstand waren gehouden door twee Britse mijnenvegers en twaalf rubberbootjes van de marine. Amerika—Vietnam (15) Er gaan stemmen op de dertig di visies in "West-Europa in te krimpen tot twintig om eens te zien wat de landen achter het „ijzeren gordijn" doen. Maar als men weet dat de ande re partij meer dan honderd divisies heeft, dan geeft dit toch wel te den- Natuurlijk mogen we niet alleen op militaire macht vertrouwen, maar we moeten bereid zijn voor onze vrijheid offers te brengen. Dat geldt ook t.a.v. Vietnam. God geve, dat er geen derde wereldoorlog uit voortkomt. Noordwijkerhout J. Wassenaar Amerika—Vietnam (16) Wie zal, beste mijnheer T. van Dam, in 1975 het woord „vrijheid" nog durven gebruiken als hij beseft dat die gebouwd is op napalm en gif tige chemicaliën, op het lijden van een volk, dat langzamerhand begra ven wordt onder de dam, die Ameri ka opwerpt tegen het communisme? Alblasserdam F. Stoutjesdijk Paus en Maria (16) „En daar werd een groot teken ge zien in de hemel, nl. een vrouw, be kleed met de zon, en de maan was onder hare voeten, en op haar hoofd een kroon van twaalf sterren: en zij was zwanger en riep, barensnood heb bende, en zijnde in pijn om te baren" (Openbaring 12 1, 2). Zij moet dezelfde zijn als de Vrouw, die zich 50 jaar geleden ver toonde aan de kinderen te Fatima. De Madonna is niet dood en begra ven, zegt de Schrift. Zij is op een plaats haar van God bereid (Openba ring 12 6), buiten het gezicht van de slang (Openbaring 12 14). Het kerkvolk krijgt van zijn leiders geen juiste voorlichting. De paus kan dan ook niet anders doen dan oproe- oen tot meer inzicht en toewijding. Den Haag G. J. van Veldhoven Paus en Maria (17) Wie als protestant zich een bijbels beeld wil laten vormen aangaande de „begenadigde onder de vrouwen", die leze toch het fijne boekje van de Ma- rienschwestern n protestantse zuster orde te Darmstadt) „Maria, de weg van de Moeder des Heren". Dat zal er zeker toe bijdragen, dal wij als protestanten Maria meer gaan eren, zoals haar dat volgens de Heili ge Schrift toekomt. Den Haag Zr. M. W. Trouw Paus en Maria (18) Wij kunnen als orthodoxe gelovigen gerust de hand in eigen boezem ste ken. Die hand komt er dan melaats uit, aan de ene kant van de roomse zuurdesem en andere kant van de on nodige strijd. Laten we ons daarom niet zo druk maken over de paus en de Mariavere ring. Rotterdam C. Verspuij Demonstraties Zouden al die mensen, die zich te genwoordig zo inspannen om de monstraties te organiseren, niet eens overwegen om een demonstratie op touw te zetten tegen Nasser, die zo sterk bijdraagt tot de toenemende spanning in het Midden-Oosten? Of tegen Rusland omdat dit grote land Nasser eerder aanmoedigt dan dat het opkomt voor de naleving van gesloten overeenkomsten? Of wacht men liever tot de bom barst (wat God moge verhoeden) en Amerika zich ook hier geroepen en gedwongen zal voelen voor de verde diging van de vrijheid in de bres te springen, zodat men opnieuw tegen Amerika zal kunnen demonstreren? Waddinxveen A. Warnaar Jz. Met de deining voorlopig nog in de benen, dus wankelend, besteeg de al aan AOW toe zijnde Sir Francis de betonnen trap die naar de kade voer de om daar een zo mogelijk nog storm achtiger onthaal te ondergaan. Een merkwaardige belevenis na al die maanden in de stilte van de wijde oceaan te hebben vertoefd. in een zeilboot de reis om de we reld volbracht, is weer thuis. Zon dagavond zetten hij in Plymouth voet aan wal, hartelijk verwel komd door een paar honderddui zend enthousiaste Engelsen. In Duitsland ROETTENBACH Vier jongelieden zijn om het leven gekomen en drie ernstig gewond, toen in de nacht zaterdag op zondag bij Roetten- bash in Beieren een personenauto op een groep beschonken voetgangers in reed. Volgens de politie hadden zeven jon ge lieden variërend in de leeftijd van 16 tot 20 jaar aan een feest deelgenomen. Tegen twee uur 's nacnts gingen zij te voet naar huis. Ook on derweg deden zij zich nog aan bier tegoed. Kort voor hun woonplaats Roetten- bach gebeurde het ongeluk. Volgens ooggetuigen hadden de jongens voort durend het op de rijbaan gelopen en passerende automobilisten lastig geval- len. x De inzittenden van de auto d.e op de jongens inreed, onder wie een zwan gere vrouw, zijn ongedeerd gebleven. De bestuurder zei de jongens te laat gezien te hebben. Ongelukken op de weg Lady Chichester en haar zoon Giles waren, toen het prachtige zeilschip de vuurtoren van Plymouth was gepas seerd, aan boord van de Gipsy Moth gestapt teneinde althans nog enige ogenblikken te kunnen hebben om „vader" privé te begroeten, die in zijn eentje een schip de baas was gebleven dat normaal genomen door zes tot acht koppen dient te worden bemand. Vuurrood De lady droeg een vuurrood jersey broekpak en het inmiddels befaamde Chichester-baseball-petje. Met het laatste restje bier uit zijn vaatje vier den de gasten aan boord (er waren ook nog enkele vrienden bij) de be houden thuiskomst en prepareerden zij zich op de ontvangst door de menigte aan wal, die volgens schattingen hon derdduizenden Britten groot was. Op timisten spraken zelfs van een half miljoen. De laatste zeemijlen had Sir Francis overigens niet cadeau gekregen. De dag voor aankomst vorderde het jacht maar uiterst langzaam. Een periode van bijna volledige windstilte was hier de oorzaak van. Een krachtproef voor al voor de mannetjes aan boord van de begeleidende schepen en aan de wal, die zijn aankomst wilden verslaan en „maar niets zagen gebeuren". Kabaal Maar tenslotte, 's avonds om tien uur was het dan zover: kanonschoten, scheepssirenes en gejuich konden hun werk doen. Sir Francis was, min of meer verdoofd, binnen; de supporters- schare was tevreden. Biesheuvel leidt seheepsbouwraad DEN HAAG —Mr. B. W. Biesheu vel, voorzitter van de a.r. Tweede Ka merfractie is benoemd tot voorzitter van het college voor de scheepsbouw. Hij volgt de heer M. J. Keyzer op, die opnieuw staatssecretaris van verkeer en waterstaat is geworden. Premier De Jong spreekt in Rome SCHIPHOL Premier De Jong, die gistermiddag de minister van buiten landse zaken naar Rome is gevolgd, heeft op zijn vertrek op Schiphol ge zegd dat hij namens ons land het woord zal voeren op de topconferentie van de EEG, die morgen in Rome be gint. De volgende dag keert de premier weer terug. Thesaurier-generaal Rudolf Gonza lez, een van de oprichters van de re publikeins-democratische unie in Venezuela die zitting heeft in de huidige coalitieregering, is gisteren doodgeschoten. den geleden een gezonde indruk. Toen leek hij een wrak, die bijna geen voet meer kon verzetten. Na de speech van een nerveuze bur gervader van Plymouth stapten Sir Francis en familiair gevolg in een open Rolls Royce en volgde een andere krachtproef van de ontvangst: de pers conferentie. Vragen Op vragen als: „Wat zijn uw indruk ken" en „Voelt u zich goed?", reageer de hij als volgt: Niet van die moeilijke vragen, alstublieft. Vergeet niet, dat ik na vier maanden alleen-zijn iemand ben, die uit een donkere kelder, waar in hij al die tijd was opgesloten, weer tevoorschijn ben gekomen. Ik heb alle contact met mensen verloren. Vraag me bijvoorbeeld maar hoe vaak ik mijn nagels onderweg heb geknipt. Daar kan ik op antwoorden Hij deelde na enige tijd wel mee, dat volledige eenzaamheid je trager gaat doen denken. Voorts, dat het zo'n grote voldoening is iets te volbrengen wat nog nooit eerder is gedaan. Maar dat wist iedereen al. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG „Het gevaar be staat, dat wij als CHU ons al te monarchistisch opstellen. Dat is nergens goed voor, ook niet voor de monarchie. De CHU moet op passen dat ze de monarchie niet van de troon wegknuffelt". Deze waarschuwing liet zaterdag de voorzitter van de Christelijk-His- torische Jongeren Organisatie, de heer Jac. Huijsen, horen op de derde en laatste dag van de CH- zomerconferentie in „Woudscho- ten". De heer Huijsen leidde daar het onderwerp „Modern Koning schap" in waarover hij vorig jaar een brochure heeft geschreven. DE CHJO-voorzitter bepleitte een ei gentijdse waardering van het ko ningschap. De sfeer die daaromheen is gegroeid, dient tot normale proporties te worden teruggebracht. Steeds weer blijkt, dat men daar in CH-kringen nog niet aan toe is. Een hooggeleerd Unielid 'verklaarde onlangs nog, dat als men hem zou opensnijden, oranje bloed naar buiten zou stromen. Zo'n staaltje van ultra-Orangisme vond de heer Huijsen „heel eng en afstotend' Zoiets past niet meer in deze tijd. Hij toonde zich ook niet gelukkig met de manier waarop de Unie vlak vóór de verkiezingen van vorig jaar, tijdens haar Algemene Vergadering, de monarchie heeft gemeend te moeten verdedigen. In de CHU schijnt de slo gan „G-od, Nederland en Oranje" het nog aardig te doen en die nu wordt door veel modern-denkende mensen, vooral ook door jongeren, als een zeke re blasfemie ervaren. Moeite had de heer Huijsen ook met de passage in het Unieprogram van beginselen, waar in het constitutionele Koningschap, op gedragen aan het Huis van Oranje, de „vrucht van de leiding Gods met ons volk" wordt genoemd. Met hel c.h. - Eerste-Kamerlid dr. Beerenkamp was hij het eens, dat deze passage de mo narchie en het koningschap ten onrech te „ophemelt", in de meest letterlijke Want de bijbel gebiedt de monar chale staatsvorm niet. Schriftuurlijk gezien is er geen enkel argument om aan het koningschap de voorkeur te geven boven een presidentiële repu bliek. „De passage in het Uniepro gram overaccentueert één punt en verwaarloost andere belangrijke fa cetten", aldus de inleider, die er nog op wees, dat in de Bijbel geen plaats is voor heldenverering en bewiero king van vorsten. De monarchie, zoals die in ons land gestalte heeft gekregen, vertoont ech ter vele positieve kenmerken. De band tussen ons volk en het Huis van Oran je is een feit, een psychologisch gege ven, dat op bepaalde momenten heel duidelijk spreekt. Door de historische DEN HAAG Nabij de rotonde de weg c De 8-jarige Jan Geurts nacht van zaterdag op zondag de toenAüj "met zijn fiets uit een uitrit 25-jarige mejuffrouw P. A. van G.kwam. uit Den Haag verongelukt toen zijlSLEEN H. van der Velde (78) een overstekende kat wilde ont wijken. Nadat de auto op een wegafzetting was ingereden sloeg de wagen over de kop en raakte zjj in het wrak bekneld waardoor zij overleed. Een mede inzittende kon zonder noe menswaardige letsel door de kapot te voorruit uit het wrak worden be vrijd. VRIES J. Hulshof (51) is zaterdag om het leven gekomen toen hij als bromfietser geen voorrang verleen de aan een personenauto. De vrouw van de heer Hulshof, die achter op de bromfiets zat, overleed een uur later in het ziekenhuis. De auto vloog tegen een boom; de drie in zittenden werden gewond. BERLICUM Zaterdag is hier de 11- jarige R. van den Groenendaal door «en personenauto aangereden en gedood. De jongen stak plotseling „terdag te Sleen om het leven ge komen, toen hij door een bromfiet ser werd aangereden. De man liep met zijn zoon op het rijwielpad en was bij de nadering van de brom mer plotseling overgestoken. OLDEBROEK Mevrouw J. S. gra vin van Limburg Stirum-Repelaer van Driel uit Aerdenhout is zater dag bij Oldebroek om het leven ge komen bij een auto-ongeluk. Zij had geen voorrang verleend aan een personenauto die op de snelweg MAURIK De 28-jarige D. van Keu len uit Tiel is zaterdag nabij Maurik met zijn auto geslipt, over de kop geslagen en tegen een tegenligger gebotst. Hij werd 20 meter wegge slingerd en kwam met zijn hoofd op het wegdek terecht. In levensge vaarlijke toestand is het slachtoffer naar het ziekenhuis te Tiel ver- DOOR ALLE VIJVERS en vaarten in „Ja", schreeuwde ik terug en loopt een eend aan de lijn te krij- omtrost met hengelaars. waren zaterdag voor iemand het wist waren er toen gen. de reflexen: de man die Slechts uiterste zelfbeheersing ik die greep.... heeft me ervan weerhouden ook Iedereen gilde, het bootje i helde kronkelend, thuis. Geen van beiden grijpen een klapsteltje en een hengel te en ik stond daar met die snoe- had de moed het beest te slach- HIHlBll mijn hand, terwijl het ten. Dus deden we de paling in een kronkel- teil, tot de volgende mrogen de melkboer zou komen, in de hoop Wat was natuurlijker dan dat ik dat die de paling deskundig pan- het dier Het glip- klaar zou willen maken. De eerste dag me bij hen te scharen kestaart Het gekke is, dat ik van klein beest moordlustig hapte kind af dol op hengelen ben, maar de. nog nimmer een succesvolle vangsl heb gedaan. De eerste maal dat ik de hand opende beet had was op een houten stoepje pen" in de buurt van Nieuwkoop. Ik wist het niet eens en het slot was, dat ik geen vis binnenhaalde, maar" een snelle snoek er met mijn hengel, bijna met mij eraan, vandoor ging. Veel en veel later heb ik een snoek gevangen, maar dat was dood eng en bovendien veel geluk eh absoluut geen wijsheid. Er was een karpervijver, waarir een snoek op roof ging. Vaklieder kwamen met netten en ander gere en beloofden de snoek te vinden De pensiongasten vonden het prach tig en in roeiboten dobberden Wf om de jagers heen. Opeens eer hoop tumult, geschreeuw en snelle handelingen en de karperdoder waf de buit Bewonderend dromden we wiegend in de bootjes om de helder De zoon ging tevreden slapen en ik vergat de paling voor het tik werk, dat me tot diep in de nacht bezighield. Eindelijk sloot ik de machine, beseffend dat ik nu ook onmiddel lijk slapen moest wilde ik niet n verdween pijlsnel naar onderwa- gang in. Om het beeld duidelijk te erregionen. Drie dagen heeft het geduurd eei lij voorgoed de vrijheid verloor Drie dagen mocht er geen pension- rast meer roeien op de vijver en elden heb ik mezelf zo overbodig evoeld als in die vakantie.... Hier in Den Haag mag in alle ij vers gevist worden mits er een ergunning gehaald is, dat kostte heen. Een knaap van een snoe)< toen vijftig cent Mijn ■naken: op kousevoeten... Koud, glibberig, was er opeens 'en greep om mijn enkel... De gil was afgrijselijk... In paniek zocht ik het lichtknop je, ontdekte de alreeds vergeten pa- 'ing, die kennelijk de weg naar de vijver zocht... werd triomfantelijk omhoog gehou den. Ik keek waarschijnlijk erg be gerig, want één van de mannen riep: „Hebben?" We hebben hem de volgende och- end daar weer gedeponeerd. Maar op de eerste visdag van het ieizóen krijg ik altijd dat kriebelige Vlak bij huis hebben gevoel, dat ik nou toch eindelijk vijver, waar niemand ooit toch eens echt een vangst wil bin- vangt, maar wel het risico nenslepen.... bamboestok en haakje genoot band vindt een indentificatie plaats van de monarchie met die waarden, die ons volk van belang acht. Monar- chiën geven over het algemeen een goe de functionerihg van het parlementai re stelsel te zien. ,Oranjemythe Politiek en democratisch kan de mo narchie, zeker die in ons land, positief worden gewaardeerd, al dient bij de verdediging van het koningschap niet het accent op het democratische te worden gelegd. Want een monarchie stellig niet per se democratischer dan een republiek of omgekeerd. Wel be langrijk is de bemiddelende, bunde lende en representatieve functie van de monarch. Discussie over presidents verkiezingen achtte de CHJO-voorzit ter in ons land minder wenselijk. Zijn slotconclusie was, dat de „Oran jemythe" de laatste jaren wel heeft geleden, maar dat anderzijds een zuive ring heeft plaatsgehad, die een reëlere benadering van het koningschap moge lijk maakt. Bij de discussie keerde het Tweede- Kamerlid jkvr. mr. Wttewaall van Stoetwegen zich tegen de neiging sommige volksgroepen om zich het Huis van Oranje toe te eigenen. „Dat moeten we niet doen. Ons vorstenhuis voor het hele Nederlandse volk". Evenals de eer Huijsen zei jkvr. Wtte waall altijd groot respect te hebben gehad voor de loyaliteit die de rooms-katholieke landgenoten tegeno ver het protestantse vorstenhuis weten op te brengen. Willem-Alexander Mr. Bührmann, voorzitter van de ,h. Eerste - Kamerfractie, voorzag dat we de eerste halve eeuw geen moeilijk heden meer zullen hebben over de partnerkeuze van leden van de konink lijke familie. „Als de jongeman Wil- lem-Alexander tot wasdom is geko men, accepteren we iedere vrouw voor 'm, mits niet zijnde van lichte zeden". Mr. Bührmann zag in de Europese een wording niet het minste gevaar voor de democratie. België en Luxemburg zijn economisch één, maar hebben bei den een vorstenhuis. Evenals de heer Huijsen zag mr. Bührmann geen heil in een gekozen minister-president als door D'66 bepleit. „Een gekozen pre mier zou de Kroon tot ten ornament verlagen". Een der sprekers erkende dat „God Nederland en Oranje" een bijbelse fun dering mist. Het is echter wel uit de praktijk gegroeid. „Akkoord", ant woordde de heer Huijsen, „maar dan krijgt het ook een heel andere di mensie". Vóór de inleiding over het ko ningschap werden vragen van confe rentiegangers beantwoord door een fo rum van Tweede - Kamerleden onder leiding van jkvr. Wttewaall van Stoet wegen. Rel in Calcutta: 5 mensen gedood CULCUTTA Bij ongeregeldheden in de Indiase stad Calcutta zijn giste ren vijf mensen om het leven gekomen en ongeveer 70 gewond. De relletjes begonnen met een ruzie tussen de ei genaar van een speelhuis en enige bezoekers. De twee partijen groeien tot groepen die elkaar met stenen stokken te lijf gingen. Toen de poli tie verscheen, richtten de vechtenden: zich gezamenlijk tegen haar met onder andere eigen gemaakte bommen. D® politiemannen openden het vuur, waardoor twee burgers werden ge dood. De andere drie doden waren on der het onderlinge gevecht gevallen. Zwitsers weigeren vrouwen kiesrecht SCHAFFHAUSEN De manne lijke bevolking van het Zwitserse kanton Schaffhausen heeft gistereneen voorstel verworpen de vrouwen in het kanton stemrecht te verlenen. Veel van de tegenstemmers (8.399 tegen en 6.849 voor) komen van het platteland. Het kanton Bazel is het enige in Duitssprekend Zwitserland waar de vrouwen kantonaal en plaatselijk kiesrecht hebben. De Frans en Itali aans sprekende kantons Genève, Vaud en Neuchatel verleenden de vrouwen dit beperkte kiesrecht in 1959 en '60. J^JARGARETH ROHAN, een 21- jarige onderwijzeres uit Rost- revor, is gekozen tot Miss Austra- 1 lië en mag nu als beloning een wereldreis maken. Gisteren arri- I veerde zij op Schiphol voor een verblijf van twee dagen in ons land. Daarna reist zij door naar West-Duitsland. MEMPHIS (V.S.) Mevrouw Guess uit Memphis ontving dezer dagen een cheque waarop haar werkgever een salaris ten bedrage van één cent overmaakte. Mevrouw Guess werd twee weken geleden bij een autoongeval op weg naar haar werk gewond. Ze kwam wel op kantoor maar haar chef j stuurde haar naar huls om zich onder geneeskundige behandeling te stellen. I De loonadministratie rekende uit, dat zij twaalf minuten had gewerkt en J recht had op 38 cent, verminderd met 35 cent vaste vermindering voor een I sociaal doel en twee cent ziekteverzekering

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5