Bisschop Bakos: Onze kerk! is een dienende kerk Em woord voor vandaag Voornaam Uw probleem is het onze.... DR. EMMEN KRIJGT EREDOCTORAAT HONGAARS DAGBOEK van Jan, j. Oecumenische van Vaticaan Synode heeft in Van Beusekom kans gemist Nederlands commentaar: Wij zijn al verder richtlijnen verschenen Lutherse kerkedag trok honderden MAANDAG 29 MEI 1967 Ahasveros heeftzo begint het verhaal van Esther, met al zijn pracht en praal een feest georganiseeerd: 180 dagen voor zijn vorsten en dan nog eens zeven dagen voor het volk. En typisch, er staat: „Het drinken nu geschiedde naar deze regel: geen dwang; de koning had immers aan al de opperdienaren van zijn paleis deze verordening gegeven, dat men zou doen, zoals ieder het wenste." Er is geen dwang. Je kunt ineens veel drinken, je kunt in kleine porties drinken. Als je maar meedoet. De wereld heeft grote tolerantie, zolang je maar met haar algemene richting mee wilt gaan, meedrinkt in de roes van de ontwikkeling. Men bedrinkt zich aan de pracht en de beloften. Men drinkt uit „gouden bekers, alle verschillend van elkander". Iedere keer, voor iedere dronk worden de bekers verwisseld. Theorieën worden als oude vaten weggeworpen. Men laat nieuwe bekers aanrukken, maar ook deze hebben na de dronk hun dienst verricht. Door de beker heeft men steeds de indruk iets nieuws te drinken. Het ene verandert, het andere her haalt zich. Men doet namens de koning, zoals ieder het wenst. Deze wereld belooft alles. Men kan alle richtingen uit. Als je het feestmaal maar serieus neemt. Want daar is de wereld uiterst gevoelig voor. Het verhaal zal vertellen, wat er allemaal gaat rollen, als er een non-conformist in het spel komt: Mordechai, de spelbreker. Wij lezen vandaag Richteren 7 15-25. 'AS PRO' helpt nu sneller AS PRO' werkt nu langer Hoofdpijn, verkoudheid, griep... 2 'asPRO' M... Drie dagen lang heb ik nu al een Hongaarse predikant aange sproken bij zijn voornaam. Op het naamkaartje op zijn lapel staat ds. Kürti Laszlo en dus noemde ik hem netjes ds. Laszlo. Maar ik kreeg ineens tijdens het referaat van bisschop Ba/cos een vaag vermoeden dat er iets verkeerd was. Van zijn Hongaars kon ik geen woord verstaan, maar plotseling hoorde ik hem zeggen: „Kuyper Abraham." De Hongaren hebben, ontdek ik, de merkwaardige gewoonte om de achternaam voorop te zet ten, net als de Chinezen. Ds. Kürti was te beleefd om me te corrigeren. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ueheimhouding is verzekerd Vra gen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten in af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden ingeslo- Vraag: De telefoonrekening komt mij de laatste tijd abnormaal hoog voor. Is reclameren bij de PTT mo gelijk? Antwoord: De gesprekkentellers worden in groepen gefotografeerd en van de standen worden de nota's opgemaakt. De gesprekkenteller kan versprongen zijn en dan is er één keer een abnormale afwijking, of de facturiste heeft zich vergist bij het aflezen, doch zo'n vergissing zal sporadisch voorkomen. U kan reclameren en dan worden de films erop nagezien en eventueel de gesprekkenteller vervangen, of de menselijke fout wordt hersteld. I uw telefoonrekening dikwijls hoger, dan is het raadzaam zelf een gesprekkenteller te laten aanbren gen in uw huis. Als er misbruik van gemaakt zou kunnen worden door huisgenoten (zoals kamerbewo ners), personeel of vreemden die dikwijls in huis zijn, kan u een toestel met sleutel laten plaatsen. Opmerking van lezer: In de ru briek Kamermuziek las ik over Han Lammers, redacteur van de Groene Amsterdammer. Volgens mijn in druk zou hij RK geworden zijn en nu PvdA. Echter weet ik niet an ders dan dat hij een broer is van ds. Lammers, Geref. predikant te Heemstede. Naar ik meen is Jan Nagel, jonge PvdA'er. een zoon van prof. Willem Nagel, die zoon is van wijlen de heer Nagel, Gereformeerd ouderling te Groningen. Minister Den Uyl zou uit een Gereformeerd gezin komen. Hieruit blijkt dat ex-Geref. mensen een leidende functie in PvdA-kringen spelen. Wellicht dat hun ondergrond een rol speelt. Goe de Geref. mensen zijn weer actief. Antwoord: Op verschillende perso nen zullen wij niet ingaan. Alleen: Han Lammers is géén broer van ds. Lammens, wiens naam u fout spel de. Een aantal bekende vroeger-Ge- reformeerden zijn te vinden in het boekje „De kogel door de kerk". Het ledental van de Gereformeerde Kerken is geen constante grootheid. Op ongeveer 800.000 belijdende en doopleden ziet men een aantal van 4069 toetredingen in 1964 tegen 3064 onttrekkingen. Vraag: Zit er in donker bier sui ker? Op het flesje staat: kunstma tig gezoet. Mag een suikerpatiënt dit bier drinken Antwoord: In kunstmatig gezoet bier zal wel geen suiker zitten, maar in bier zit alcohol en alcohol vormt in het lichaam suiker. Han del, wat alcoholverbruik betreft, in nauw overleg met uw arts, en ga niet zelf experimenteren. Alle moge lijke inlichtingen zijn ook te krij gen bij de Nederlandse vereniging van suikerzieken. Burgemeester Pa- tijnlaan 65, Den Haag. Vraag: Is het mogelijk twee olie kachels op één schoorsteen aan te sluiten? Een in de huiskamer en de tweede boven in een studievertrek? Antwoord: Er mogen geen twee schookhaarden op één kanaal ge bruikt worden. Win inlichtingen in bij de brandweer. Als er geen twee stookkanalen in uw schoorsteen zijn, zal er vermoedelijk een tweede kanaal gemaakt moeten wor- Mr. M. C. H. de Jong (links) overhandigt de heer en mevrouw Van Beusekom namens de ver eniging van kerkvoogdijen een aquarel van het interieur van de St. Jacobskerk, dat door de heer H. E. Roodenburg werd vervaar- DEBRECEN, zaterdag 21 mei Voor dr. James I. McCord, die jaren lang het Seminarium van Princeton in Amerika leidde, bevatte de plechtigheid vanmorgen wei nig nieuws. Hij ontving zijn dertiende eredoctoraat. Maar voor dr. E. Emmen en Jeah Kotto, voor de Zwitser H. E, Hel Istern en de theoloog uit Ghana, Ch. G. Baeta, was het een indrukwekkende ervaring. Negen vooraanstaande theologen uit de gereformeerde wereld werd deze eer bewezen door de oudste theologische faculteit van Hon garije Het opmerkelijke van dit feest was, dat van de negen uitverko renen er zeven uit het vrije wes ten kwamen. En van de twee anderen vertegenwoordigde dr. A. Schönherr de kerk van Oost- Duitsland, die zich waarschijn lijk vrijer opstelt tegenover het communistische regiem dan enige andere kerk achter het ijzeren gordijn. Bisschop Gajos Bakos, de enige van de vier bisschoppen die Neder lands spreekt, schonk aandacht f 846. De negen eredoctoren ontvingen loristisch nationalisme tot een ideo- niet alleen een prachtig gecalllgra- logie geworden die al spoedig zijn feerde bul, maar ook een Hongaarse invloed verspeelde, toga, die opvalt, doordat de rugzijde geheel geplisseérd is. Jean Kotto uit Utf handen van de decaan van de Theologische Faculteit van Debrecen de huidige theologische problémen ontving dr E Emmen, de zojuist afgetreden secretaris-generaal van d« \peeu waarmee de Hongaarse kerk hervormde synode, de bul. ing i worstelt. In deze eeuw is die kerk Een véél groter invloed heeft Karl Barth op de Hongaarse kerk gehad. Door hem werd het Woord van God weer ontdekt. Daardoor heeft de kerk, zei bisschop Bakos, weer ont dekt dat zij geen regerende, maar een diénende kerk moet zijn. De kerk heeft een opdracht voor de maatschappij waarin zij leeft. Daarom moeten we goed beseffen, beïnvloed door het neo-calvinisme van Abraham Kuyper. Professor Se- bestyén heeft geprobeerd op Neder landse anti-revolutionaire wijze dé krachten van het calvinisme te bun delen in sociale en politieke organisa ties. Volgens bisschop Bakos is uit eindelijk deze beweging door een folk 's middags. Weer waren er twee spre kers, maar de „zit" leek minder lang dan gisteren, misschien omdat we nu in het oude Collegium, waarin de Theologische Faculteit gevestigd is, op stoelen zaten. DIEAEIV Dr. McCord gaf een ovérzicht van de ontwikkeling in de theologie van de dienende kerk. De herontdekking van het evangelie, zei hij, is in onze eeuw de basis geworden van een nieuwe vrijheid voor de kerk. Er be gint eén einde te komen aan het cul- de christendom. Twee gevaren bedreigen de kerk nu, de ene is het syncretisme, dat de p| uniéké boodschap van het evangelie door theologische indolentie miskent, tuurprotestantisme, nu de kerk de banden afgeworpen heeft van het ou de andere is een militante, exclusi- vistische christelijke ideologie die te rug wil naar de vormen van het ver zei hij tot zijn landgenoten, dat hei leven van onze kerk onlosmakelijks^ verbonden is met onze natie, „wanL de kerk bestaat uit haar leden diPf_. behoren tot die grote gemeenschaf1"^ van ons volk dat bézig is een socia-"°rge listische maatschappij op te bouj1™ j wen". Op dit punt begonnen' mijf^®, gedachten af te dalen. r wal i f In de loop van haar geschiedeniP^ heeft deze kerk steeds weer moeteif® strijden tegen vreemde overheersers In de eerste eeuw werd zij gemar teld door de Contra-Reformatie Daarna werd zij vanuit het zuidei; overheerst door de Turken. Toeï kwamen vanuit het westen weer dU Habsburgers. Nog maar een eéuw geF°®* leden werd deze kerk door daflocn rooms-katholieke regiem veel wrej der verdrukt dan nu door het com munistische. Kj Deze Hongaarse kerk heeft daï het verleden zich maar al tj Bisschop Tibor Bartha legde bij de gedenknaald gewijd aan admiraal De Ruyter, die een groot aantal Hongaarse predikanten van de galeien be vrijdde, een krans in aanwezigheid van de Nederlandse delegatie. Naast bisschop Bartha staat dr. Emmen, geheel links de heer Laernoes. (Van onze kerkredactie) HILVERSUM „De Neder landse Hervormde Kerk heeft een kans gemist, doordat ze u nooit synodepraeses gemaakt heeft. Volgens de kerkorde mag het: de leiding van de synode in handen leggen van een leek. Dat zei ds. F. H. Landsman, de secre taris- generaal van de Nederlandse Hervormde Kerk, zaterdagmiddag te gen prof. dr. ir. H. G. van Beusekom bij zijn afscheid als voorzitter van de vereniging van kerkvoogdijen. Prof. Van Beusekom heeft de vereni ging altijd zo weten te leiden, dat hij de Nederlandse Hervormde Kerk, en daarin Christus' kerk, door deze vereni ging als instrument alle ruimte heeft gegeven en die ruimte voortreffelijk I handboek, heeft verdiept, zo zei ds. Landsman. De toediening van de doop in de De vice-voorzitter van de vereni- j oosterse kerken wordt te allen tijde ging, mr. M. C. H. de Jong uit Wasse-1 erkend. Wat de andere kerken betreft naar, zei afscheid te nemen van een moeten bij de doopformule de drie man. wiens breedheid tot ver buiten Goddelijke Personen worden vermeld de vereniging is uitgegaan. Hij wees en moet ofwel onderdompeling, er ook op. hoe zuiver prof. Van Beuse- kom altijd de verhouding zag tussen! het belang van de plaatselijke gemeen- j te en de solidariteit met het geheel j van de kerk. Hij deelde mee, dat het hoofd bestuur besloten had. prof. Van Beuse kom tot ere-voorzitter te benoemen. De nieuwe voorzitter van de her vormde kerkvoogden is mr. J. W. Har- bers te Rheden. Hij is nog maar twee jaar lid van het hoofdbestuur, maar had daarvoor reeds zitting in vele kerkelijke commissies. Mr. Harbers is directeur van het AKU-pensioenfonds hoofdstad was gisteren zowel een en was tevoren lange tijd directeur lutherse kerkedag als een luther- van het landbouwpensioenfonds. se fcerkkorendag. was met I opzet zo georganiseerd want ljjke kerken toegediend is gel dig. Dit staat in het handboek besprenkeling, voor de oecumene, dé eerste richt lijn van het Vaticaan voor de rooms-katholieken in de hele we reld over hun houding tegenover andere christenen, dat dezer da gen verscheen. Christelijke doop is geldig Herdoop onder voorwaarde is slechts toegestaan als er ernstige twij fel bestaat over de juiste toediening of de geldigheid van de doop. aldus ver meldt het tweede hoofdstuk van het hoofdstuk opgenomen, levert dit met de oosters-orthodoxe kerken het eting of afwassing minste moeilijkheden op. Voor de pro- worden toegepast. Ongeldig kan een doop pas worden verklaard na een diepgaand onderzoek van de betrokken kerken. In het eerste hoofdstuk worden de bisschoppen aangespoord commissies in te stellen ter bevordering van de oecumene. Nadrukkelijk wordt gesteld, dat de bisschoppen hun oecumenische plicht niet mogen vérwaarlozen uit angst, dat hun gelovigen door contac ten met niet-rooms-katholieken tot on verschilligheid zullen vervallen of t< gemakkelijk over bepaalde verschillen in opvattingen zullen heenstappen. Volgens het derde hoofdstuk moeten de gemeenschappelijke gebedsdiensten worden bevorderd, met name de inter- nat'onale gebedsweek. Wat het deelnemen aan eikaars cramenten betreft, zoals in het vierde HET WEER 11% EEROPA ïnnsbrück Dr. J. H. v. Beusekom kaar in een indrukwekkende studiesecretaris Oecumenische Raad DEN HAAG De Oecumenische Raad van Kerken in Nederland heeft dr. J. H. van Beusekom, hervormd pre dikant te Amsterdam, voor de tijd van een jaar benoemd tot studiesecretaris van de Oecumenische Raad. Een van zijn belangrijkste taken zal zijn de voorbereiding, voor wat Neder land betreft, van de in 1968 te houden assemblee van de Wereldraad van Ker ken in Uppsala (Zweden). avondmaalsdienst met moderne I liturgie. I Het programma van de kerkedag be gon met een bezichtiging van het Ne derlands Openluchtmuseum, maar dat bood tevens de gelegenheid om de be zoekers met elkaar in gesprek te bren gen over de gelijkenis van de rijke man en de arme Lazarus. De resulta ten van deze discussies werden voor een deel verwerkt in de preek die la ter in de hoofddienst werd gehouden. In de namiddag trokken de deelne mers aan deze kerkedag naar een zaal in de omgeving om daar de premiere bij te wonen van de Canadese film: ..Where mrs. Wally Lives". De film geeft op boeiende wijze het probleem weer van de ouder wordende mens, die toch verlangt een eigen aandeel in het leven te hebben. Inmiddels hadden de lutherse kerk koren intensief geoefend op een aantal liederen die tijdens de avond maalsdienst konden worden gezngen. Beide groepen ontmoetten elkaar half vier in de lutherse kerk. Voor de dienst sprak de secretaris van de syno dale commissie een kort woord na mens het hoogste kerkbestuur, waarbij ook een groet werd overgebracht van de lutheranen in Duitsland, wier syno de hij juist had bezocht. Liturg van deze dienst was ds. J. Gronloh; de preek werd gehouden door ds. J. Blase uit Dordrecht. Zo dan werd de preek onderbroken door de leiders van de discussiegroepen die hun gedachten naar voren brachten. Het avondmaal werd bediend door acht predikanten. ichtlijnen Men gaat ervan uit, dat de wensen om oecumenische diensten te houden van land tot land variëren. De bis schoppen moeten interconfessionele bijeenkomsten niet alleen toelaten, maar ook bevorderen. Zij worden echter geheel vrijgelaten beslissin gen te nemen, die zij nodig achten. De diensten moeten door de deelne mende kerken gezamenlijk worden voorbereid. Ten slotte wordt nog vermeld, dat aan leden van andere christelijke kerken bijbellezen en preken tijdens een rooms-katholieke eucharistievie ring niet is toegestaan. Omgekeerd kan een rooms-kathóliek dit niet doen in een protestantse avond maalsviering. r is reeds een tweede deel met richt lijnen in voorbereiding, waarin meer concreet de dialoog met de andere kerken en kerkgenootschappen aan de orde komt, met name de missie en zending en de gemengde huwelij- Nederlandse rooms-katholieke deskun digen op het terrein Van de oecume ne menen wel in hun commentaar, dat de richtlijnen van grote beteke nis zijn voor een gezonde nische ontwikkeling, maar deze is in Nederland al weer verder. Over de wederzijdse erkenning van de sacramenten en de deelneming eraan zeggen zij, dat er nog veel moeilijk heden zijn, vooral omdat de geloofs gemeenschappen in haar geloof nog gescheiden zijn. Daardoor is de ge meenschappelijke eucharistieviering nog niet mogelijk. Maar het is in concrete gevallen moeilijk een juist beleid te vinden. In Nederland en in sommige landen is het echter verder gegroeid dan de richtlijnen aangeven. In de be- leidssfeer is er nog geen juist zicht op deze verdere groei inzake het deelheb ben aan eikaars sacramenten, met na me de intercommunie. Er zijn ook nog geen officiële richtlijnen. Zelf wil men reeds op vrij korte ter mijn naar een beperkte open commu nie voor bepaalde groepen. Intercom munie acht men een zaak van de ker ken. De open communie daarentegen 9laat meer op het individuele gast-lid- l maat-zijn van de kerk. Prof. Van de Pol neemt afscheid van ,,Niimegen" NIJMEGEN De rooms-katholieke universiteit heeft vrijdag afscheid ge nomen van prof. dr. W. H. van de Pol die er de „fenomenologie van het protestantisme" onderwees. Hij bereik te de leeftijd van zeventig jaar. In zijn afscheidscollege schonk hij aandacht aan de „God-is-dood-theologie". Deze hoogleraar was oorspronkelijk hervormd. Hij maakte deel uit verschillende studiecommissies het herstel en de vernieuwing van de Nederlandse Hervormde Kerk er oecumenische beweging. In 1944 ging over tot het rooms-katholicisme. „Wat is er met God gebeurd?" vroeg hij zich in zijn laatste college af. Hij schonk daarbij aandacht aan Godsvraag tegen de achtergrond van diepgaande veranderingen godsdienstig, kerkelijk en theologisch gebied. ECHTHEID. Onze tijd vraagt vooral naar de echt heid, de mogelijkheid en de uitdruk kingsvorm van het Godsgeloof, zei de ze hoogleraar. Hij vroeg zich af of het bij de „dood van God" in feite niet gaat om de dood van allerlei christe lijke afgoden en om een bevrijding uit hun macht. In de moderne theologie gaat het om de Godsverwachting gebaseerd op de opstanding, zei hij. Geloven ir opstanding betekent hoopvol wachten :n uitzien naar het gebeuren dat plaats grijpt aan de uiterste grens ons bestaan, de dood. Daar wacht niet het niets op ons, maar de liefde van de levende God. Geloven betekent van uit deze verwachting leven en werken in het heden. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Benthuizen: L. Trouwborst te Bleskensgraaf; te Groningen (vac. C. J. Lambour): P. Landweer te Nigte- Benoemd tot adjunt-directeur vor mingscentrum Den Alerdinck: drs. W. Struys te Hoogeveen. Bedankt voor Oud-Vossemeer (toez.): A. M. Lindenburg te Ter Aar. GEREF. KERKEN Beroepen te Sneek (vac. G. Clements): J. D. B. v. d. Meulen te Ommen. Aangenomen naar Den Haag-Oost (vac. D. J. Roos): S. v. d. Linde te Grootegast; de benoeming tot hulppred. te Harmeien- W. Schouten, emerituspred. woonachtig te Bennekom. GEREF. KERKEN (vrügem.) Aangenomen naar Driebergen: R. Kool stra te Rotterdam-Zuid. Bedankt voor Doorn: H. de Jong te Wageningen. BOND V. VRIJE EVANG. GEM. Beroepen te Gorkum: L. Oost te Veen- vaak moeten identificeren mét natioj nalistische bewegingen. Godsdienst- V vrijheid en nationale vrijheid ginger vaak hand in hand, ze vermengden Nu komt de overheersing uit helQ.i*( oosten. Maar het regiem van Kadar' is wijs genoeg geweest om het com- -i munisme met een grote brok nationa- J] lisme te vérmengen. Onderscheidt dU - Hongaarse kerk wel voldoende he; LEI gevaar van nationalisme? - !,cb®e Nationalisme heeft al eerder in geschiedenis de ogen van een kert10*;®' verblind voor de boodschap van he1®.*!®' evangelié. Dit gevaar zien we opdoet? men in West-Duitsland, in Afri" kaanse staten, en ik kon het niei f^e J helpen dat ik me afvroeg of de HonK^-, gaarse kerk dit gevaar wel voldoen- de onderkent. fk. Het is goed om te spreken een dienende kerk, maar er 1 ook een profetisché kerk zijn di1,J tegenover de staat de vinger ophef De stap van een dienende kerk naa een serviele kerk is maar klein, al| het profetisch getuigenis ontbreekt Jg- DE RUYTER Gisteren reeds werd me gevraagj of ik de gedenknaald van „Dé Roi: LEI ter" al gezien had. Er schijnt ee^amc blanco te zijn in mijn vaderlandsiager geschiedenis, want anders had ién; I wel geweten dat Michiel Adrifano! aanszoon de Ruyter bedoeld werd>a-aij( Tussen het Collegium en de Kerfartir van Debrecen staat een gedenknaaljoer. ter ere van deze Nederlandse admiéest; raai. filler Hii heeft indertijd een groot aanfeckh tal Hongaarse predikanten bevrijjen; I die als galeislaven hun leven in df°eIü Middellandse zee sleten. Iedére Hon,ei-dei gaarse gelovige kent de naam va£ond>; De Ruyter. Als Nederlanders ontkwa;vom men we er niet aan of er moest eepn kleine plechtigheid bij deze naalj plaats vinden. j De heer Laermoes, nestor van d Nederlandse afvaardiging moest eei kort woord spreken. Hij deed he LEI heel kort. Eén herdenkingszin wakn 2 voldoende. En zo herdachten we teprlee midden van een schare Hongaarsteten en andere vrienden de Nederlandset R bevrijding van Hongaarse predikanj ten. Het viel me op dat dé Britsi afgevaardigden ontbraken. Die wal ren nog niet vergeten dat admira^-EID De Ruyter ook eens de Thames Op de gedenknaald tussen het Col- érig» Iëgium en de oude kerk van De- i De brecen staan de namen van alle jana; predikanten die indertijd door ad- krigi miraal De Ruyter zijn bevrijd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2