ISRAËL BLIJFT RUSTIG J Veiligheidsraad komt vanavond al bijeen mede op verzoek van president Nasser Nigeria valt in Meer troepen V.S. naar Vietnam stukken uiteen JAMIN Weer oliemij gegadigd voor Europoort Toon Hermans beste komiek van Europa Maandag 29 met 1967 48ste Jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD [~ne goturiaromw f Oardts Dagblad Haagse Honranf Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur POGING VAN MILITAIRE LEIDER HURGEROORLOG TE VOORKOMEN NEW YORK/KAIRO/TEL AVIV De spanning, tijdens het weekeinde in het Midden oosten toegenomen, is weer wat minder groot: premier Esjkol heeft gezegd dat Israël niet direct van plan is, ge weld te gebruiken om de Egyptische blokkade van de Golf van Akaba te breken. Esjkol herhaalde in een radiorede, de blokkade als een daad van agres sie te zien. Israël zal zich verdedigen als dat nodig is. Dat is het recht van zelfverdediging. Op een kabinetsvergadering, vóór de radiorede was gesproken over op roepen van Amerika en Rusland tot matiging. Minister Eban bracht ver slag uit over zijn bevindingen te Parijs, Londen en Washington. Hij zou toenemende bereidheid heb ben gevonden om zonder verwijl in het geweer te komen voor onmiddel lijke beëindiging van de blokkade. Als Israël zich van acties ont houdt, zou het Amerikaanse olie krij gen op zodanige voorwaarden, dat het niet onder de blokkade behoeft te lijden. Ook zou Amerika meer militaire hulp hebben beloofd. Berichten als zou Amerika Israël via bases in Libye bevoorraden, wor den stellig ontkend. Intussen heerst in Israël een ge spannen sfeer. De radio zendt meer nieuws uit. De autoriteiten verzor gen een programma over voorberei dingen voor de burgerlijke verdedi ging. Schuilkelders worden schoonge maakt. Kinderen leggen smalle loop graven aan in de openbare parken. Op zijn persconferentie uitte president Nasser gisteren het dreigement, dat het Suezkanaal zou worden gesloten als andere mogendheden zioh zouden mengen in een conflict tussen Israël en de Arabische landen. Ook trok Egypte nieuwe troepen sa men rondom El Arish ten zuiden van de stad Gaza. Pantsereenheden wer den met hun uitrusting per trein aan gevoerd. Samen met onderdelen van anti-tank- en luchtafweergeschut zijn zij tot de Israëlische grens opgerukt. De Israëliërs namen vijf Egyptische militairen gevangen. Zij waren in een patrouillewagen over de grens gekomen. Drie van hen zijn of ficieren. Egypte eiste vrijlating „ter voorkoming van consequenties". Oe Thant Mede op verzoek van Egypte komt de Veiligheidsraad vanavond weer bijeen om de crisis te bespreken. Vol gens Kairo bedreigt Israël al tien jaar In het Schevetiingse Kurhaus kwamen zaterdag een duizend voormalige dwangarbeiders aan de Birma-spoorweg in reünie bijeen. Het was die dag precies 25 jaar geleden, dat zij, wegge voerd uit Indië, in Birma arri veerden. Op de foto oud-kamp commandant Platte (derde van links) in gesprek met een van zijn kameraden. Voor een ver slag over de reünie, zie elders in dit blad. de internationale vrede en veiligheid. Van Israëlische zijde wordt deze be schuldiging een onbeschaamde aflei dingsmanoeuvre genoemd. De raad zal het rapport bespreken, dat secretaris-generaal Oe Thant over zijn reis naar Kairo heeft opgesteld. Israël acht het rapport volkomen on toereikend. Oe Thant vreest, dat de situatie bij de Golf van Akaba een lagemeen con- volg kan hebben. Hij meent, dat een flict in het Midden-Oosten tot ge- vreedzaam verloop zal afhangen van een afkoelingsperiode. Oe Thant deed een beroep op alle betrokkenen, zich te beheersen en niet naar de wapens te grijpen. Voor vervolg zie pag. 9 originele rookverdrijver GRATIS voor ieder die 'n nieuwe abonnee opgeeft.... nieuwe abonnee: n npr maand A,s beloning VOO- mijn aktïviteit hPtaait- P onlangik een "Gouda Bouquet", betaalt. De njeuwe abonnee krijgt onze krant per kwartaal veertjen dagen gfatis> Mijn naam is: straat: plaats Inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze ONDERMINISTER VANCE: WASHINGTON De Amerikaan- onderminister van defensie Cyrus R. Vance zei gisteren dat de Ameri kaanse regering overweegt meer troe pen ter beschikking te stellen van ge neraal Westmoreland in Vietnam. Vol gens Vance zijn er aanwijzingen dat de strijd in Vietnam zich in de naaste toekomst zal uitbreiden. (Er zijn 455.000 Amerikanen in Vietnam.) De Vietcong heeft bij de stad Hue in het noorden van Zui'd-Vietnam Amerikaanse en Zuidvietnamese mi litaire kampementen met granaten beschoten. De omliggende woonwijken werden zorgvuldig gespaard. Er is een toenemende communistische druk op deze stad. Zware Amerikaanse B-52 bommen werpers hebben vandaag rebellen kampen in de provincie Thua Thien gebombardeerd. Gisteren hebben straaljagers acht Noordvietnamese ra ke tlanceerinrichtingen in het noorde lijk deel van de gedemilitariseerde zone vernield. Volgens het Amerikaanse blad Newsweek hebben de inlichtingen diensten in Saigon gemeld dat de reeds formidabele luchtafweer van Noord-Vietnam is versterkt met Russische luchtdoelraketten van het type Sam-3. Er zouden ook conventionele luchtafweerkanon- nen van een nieuw model aan Noord-Vietnam zijn geleverd, die zeer doeltreffend zijn. VOLTREFFER voltreffer geplaatst op de Amerikaan se torpedobootjager Edson. Tien be manningsleden raakten gewond. In het weekeinde zijn zware ge vechten geleverd in de drie noorde lijke provincies van Zuid-Vietnam. De communisten zouden hierbij zware verliezen hebben geleden. Een Ame rikaanse woordvoerder heeft gezegd dat er geen mariniers meer in de ge demilitariseerde zone zijn. Juwelen gestolen uit etalage HEER Zaterdagmorgen hebben on bekenden met een mokerhamer de eta lageruit vernield bij een juwelier te Heer. De alarminstallatie, die onmiddel lijk in werking trad, kon niet verhinde ren dat de dieven, vermoedelijk twee ...~..nen, toch nog voor 8.000 a 10.000 gulden gouden ringen, armbanden e.d wisten weg te graaien. De politie die direct een onderzoek instelde, vernam van omwonenden dat de daders gebruik hadden gemaakt van een Citroen. Tijdens het onder zoek bleek dat deze auto ongeveer eer half uur tevoren gestolen was op het Oranjepleinte Maastricht. In de loop van zaterdag heeft de politie de gesto len auto aangetroffen nabij een oud kasteeltje aan de rand van de gemeen te Heer. Op de bodem van de auto lagen enkele gestolen juwelen,waaruit moet worden afgeleid dat de daders de auto waarschijnlijk in haast hebben moeten verlaten. Van de daders ont breekt tot heden elk spoor. Onbestendig DE BILT Gisteren werden in opze omgeving, vooral in het binnen land, zomerse temperaturen gemeten. In de loop van de middag en avond passeerde een frontale storing, waar bij de wind van zuidoost naar zuid west ruimde. Er stroomde toen belangrijk koelere lucht ons land binnen. Het verdringen van de warmere lucht ging met regen en onweersbuien gepaard. Een kleine storing, die vanochtend bij de Azoren lag, trekt intussen in de richting Frankrijk. Hierdoor zullen de winden bij ons morgen geleidelijk krimpen van zuidwest naar zuidoost. DE BILT Opklaringen, maar plaatselijk enkele buien. Overwegend matige wind, krimpend naar zuid tot zuid-oost. Iets hogere middagtempe- raturen. roomboter koekjes niet duur wel heerlijk Onderzoek spoedig openbaar Manipulaties in Wallstreet NEW YORK Al maanden duurt een federaal onderzoek naar duistere transacties in Wallstreet, die ten doel hebben het koerspeil op te jagen en die effectenmakelaars en beleggers miljoenen guldens kosten. Zaterdag kwam aan het licht dat twintig verkopers van twaalf effec tenmakelaars in New York en Chica go worden verhoord over een mogelij ke benadering door speculanten. Dezen zouden hen hebben proberen om te kopen of chantagepogingen hebben gedaan om bij hun klanten belang stelling te wekken voor bepaalde ef- Binnenkort zal het onderzoek, dat al maanden achter gesloten deuren wordt gehouden, openbaar worden. Dan zullen waarschijnlijk de eerste personen in staat van beschuldiging worden gesteld. Volgens een medewerker in het derzoek heeft de zaak een veel gro tere omvang dan veel mensen bi fen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De beslissing dat Europoort toegankelijk wordt ge maakt voor zeer grote tankschepen heeft waarschijnlijk tot gevolg, dat nóg een Amerikaanse olieonderne ming in Europoort of elders in Ne derland een raffinaderij gaat vesti gen. Tijdens zijn verblijf in Amerika als lid van een Rotterdamse gemeen telijke delegatie is directeur van het gemeentelijke havenbedrijf, ir. F. Posthuma, gevraagd of hij direct 125 hectare beschikbaar heeft. Daar over wordt nu gesproken. Het staat niet vast, of deze raffinaderij in Europoort wordt gesticht. Bouw bij Amsterdam met een pijpleiding naar Europoort is evenzeer moge lijk. Merkwaardig is, dat Rotterdam enige tijd geleden deze olieonderneming een tetrrein heeft aangeboden, op welk aanbod de maatschappij niet is ingegaan. Van die beslissing heb ben de Amerikanen nu spijt. LAGOS Het militaire staats hoofd van het West-Afrikaanse Nigeria, luitenant-kolonel Gowon, heeft zaterdag de noodtoestand afgekondigd met het oog op de spanning in Oost-Nigeria. Alle politieke activiteit is verboden. Oost-Nigeria heeft reeds enige tijd met afscheiding gedreigd. Vrijdag vroeg de militaire gouverneur van Oost-Nigeria, luitenant-kolonel Ojoe- kwo, zijn raadgevende vergadering te kiezen tussen overheersing door het grotendeels mohammedaanse) noor den of autonomie voor het Oosten. Het parlement koos voor onafhankelijk heid en tot uitroeping van de staat Gowon reageerde hierop, in een poging een burgeroorlog te voor komen, met de volgende maatregelen: verdeling van het land in twaalf sta- DEN HAAG De eerste Hol landse nieuwe zijn vandaag op de markt voor f 125 per stuk verkocht. Firtna De Vries uit Rotterdam mijn de het eerste kantje van de 186 af voor 642. Het aanbod zal morgen groter zijn en daardoor de prijzen iets lager. rpWEE Haagse jongeren hebben zaterdag getracht bij de am bassade van de VAR een boeket bloemen en een foto van het Vredespaleis af te geven. Het was een onschuldige demonstratie, die niet helemaal werd gewaardeerd. Brieven Rost van Tonningen in boekvorm Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Op 6 juni ver schijnt het eerste deel van de be waard gebleven correspondentie van de voormalige NSB'er, mr. Rost van Tonningen, in boekvorm. Het Rijks instituut voor Oorlogsdocumentatie heeft deze uitgave voorbereid. In 1937 werd Rost van Tonningen lid in de Tweede Kamer voor de NSB. In de oorlog werd hij door de bezetter benoemd tot president van de Neder landse Bank, waarnemend secretaris generaal van financiën en secretaris generaal van het ministerie van Bij zondere Economische Zaken. Zijn streven in oorlogstijd was ei op gericht de Nederlandse economie ir dienst van de Duitse oorlogsinspan ning te stellen. Voor de oorlog was hij hoofdredacteur van Het Nationale Dagblad, in welke functie hij zich al een voorstander van de „Groot-Ger maanse stroming" toonde. Het eerste deel van het boek, voor bereid door drs. E. Fraenkel-Verkade, in samenwerking met A. J. van der Leeuw, loopt tot mei 1942 en handelt voornamelijk over de interne situatie van de NSB en de toestand van ons land in oorlogstijd. Rost van Tonningen overleed in 1945 in de Scheveningse gevangenis. Lek in aardgasleiding Ontploffing: man ernstig gewond MAASTRICHT De 40-jarige P. W. uit Maastricht is gisteravond ernstig gewond bij een aardgasontploffing in de keuken van zijn woning. Buurtbe woners hoorden een hevige klap. Zij slaagden erin de bewusteloze man de fel brandende keuken te slepen. De ontploffing is veroorzaakt door een lek in een geïmproviseerde gas- aansluiting. Enkele dagen geleden was het gasfornuis uit de keuken verwij derd. De heer P. W. had toen zelf een slangetje op een gascomfoor aange sloten. Er ontsnapte gas dat ontplofte toen hij het comfoor wilde aansteken. In Aken is gisteren een stille pro testmars gehouden tegen het bezoek van de sjah van Iran aan West-Duits- land. In spreekkoren werd het ver dwijnen van de sjah en de militaire dictatuur in Perzië geëist. VENETIë Een jury bestaande uit critici van vijftien landen heeft Toon Hermans voor zijn optreden voor de televisie uitgeroepen tot Europa's ko miek nummer 1. Operazangeres Elisabeth Schwarz kopf werd aangewezen als de beste zangeres. De Franse tienerster Mireille Mathieu kreeg de prijs voor de lichte muziek. Hermans kreeg de prijs voor zijn One-Man-Show. Vorig jaar was de Nederlander Rudy Carrell bij de be kroonden. De prijs wordt jaarlijks uitgeloofd door de stad Venetië. De jury bestaat uit 40 journalisten uit 15 verschillende landen. Andere prijswinnaars zijn: de En- else Diane Rigg als de beste actrice; e Italiaanse Rita Pavone als de bes te vedette; de Zwitserse Mascia Can- toni als beste omroepster; de Ita liaanse Carmen Sevilla als beste mo derne danseres en Margot Fonteyn en Rudolf Nureyev als beste klassiek- balletdansers. ten, waarbij zoveel mogelijk rekening is gehouden met de samenstelling van de bevolkingsgroepen, en herinvoering van de economische blokkade van Oost-Nigeria. Bloedbad De crisis sleept zich al sinds vorig jaar voort, toen de mohammedanen in het noorden een bloedbad aanricht ten onder de Ibo's. Er volgde een uit tocht van ongeveer een miljoen Ibo'a naar hun geboorteland Oost-Nigeria. De Iboleiders namen daarop een aan tal maatregelen, die sterk gingen in de richting van afscheiding. Waarnemers in Enoegoe, de hoofd stad van Oost-Nigeria verwachtten dat luitenant-'kolonel Ojoekwo van daag de onafhankelijkheid zou afkon- Oost-Nigeria is economisch gezien het belangrijkste deel van Nigeria, vooral dank zij de rijkdom aan aard- In haar woning zou de politie twee mannen en een student, van wie be kend zijn dat zij communisten zijn, hebben gearresteerd. •fe Oecumenische richtlijnen van Vaticaan ver schenen pag. Kernmerk RVVH uit Ridderkerk is zater dag landskampioen zaterdagvoet bal geworden. Met de 40 over winning op Huizen werd in de landscompetitie de vijfde achter eenvolgende overwinning ge boekt. RVVH, de eerste natio nale kampioen uit het rayon Rotterdam, greep de titel ongesla gen en met groot machtsvertoon. Reden uiteraard voor uitbundige vreugde in Ridderkerk. •fe Achter de schermen bij NCRV's „Ro deo" pag. Radio TV Brand in hotel: gasten gered BORGER Gisterochtend is het ho tel Bieze te Borger in Drenthe volledig afgebrand. Alle gasten hebben zich op het laatste nippertje kunnen redden. Velen konden slechts het hoog nodige meenemen. Via de ramen hebben sommigen, on der wie kinderen, zich kunnen redden door op het dak van een autobus te stappen, die toevallig kwam aanrijden en onder de ramen werd „geparkeerd". Het uit de vorige eeuw stammende, doch gemoderniseerde kapitale ge bouw, brandde in nauwelijks twee uur volkomen af. De schade bedraagt ruim :n miljoen gulden. Het Borgerse gemeentehuis tegeno ver het hotel, dat door vlammen dreig de te worden aangetast, kon door de brandweer behouden worden. De oorzaak van de brand !s niet be kend. Hij werd ontdekt door een der gasten, die onmiddellijk de eigenaar waarschuwden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1