Schaduw van Moskou valt over het Midden-Oosten I hKaMe^ 3muziek1 Nederland telt niet minder dan ruim 130.000 tweelingen Ontspanning blijft nog mogelijk a,alles itei- goed/ en( wer „Economische planning in Benelux" DIRECTEUR VAN INNOVATION: Brand brak niet op natuurlijke wijze uit Sjeikdom Nederland ZATERDAG 27 MEI 1967 (Van een onzer redacteuren) DU Sowjetunie is heel nauw betrokken bij hetgeen zich in het Middenoosten afspeelt. Zij heeft belang bij wat gebeurt in de lan den rondom de Middellandse Zee en de Rode Zee. Moskou ziet zidh daarbij niet alleen geplaatst tegenover de westelijke mogend" beden, maar ook wordt bet gehinderd door Chinese concurrentie. De Russische interesse is een uitvloeisel van een politieke stra- tegie op lange termijn. Militaire i aspiraties moeten daarachter ze ker niet in de eerste plaats wor den gezocht. I Moskou wil Invloed 125 landen langs de Middellandse .jJ rondom de Rode zee. Als dat lukt, is de weg vrij naar de Indische oceaan, d© Dan is ook het Suezkanaal, waardoor ieH r1^ meeste handelsverkeer tussen Euro- pa en Azië gaat, in de Russische in- 'en. vloedssfeer gekomen. Cairo De Rode zee is voor de Russen aan- jtrekkelijk. Langs haar oevers strekt lail zich een oude Egyptische invloedssfeer (J© uit. Tot Somalia toe is Arabisch de voertaal, de Islam de godsdienst. Taal ®e"jen godsdienst staan al eeuwen onder invloed van Caïro. j j Tot in Saoedi-Arabië is deze uitstra- iae- 2jng merkbaar. Caïro is het centrum, peerwaar de moderniserende tendenties e„ vandaan komen. Zo verbreiden zich nu ook de uit Moskou ontvangen en door DöNasser gezeefde en pasklaar gemaakte :edslIeuzen- omj De Rode zee is een gunstig uit- jgangsgebied voor de Russen, omdat conservatieve oude mogendheden het beide oevers beheersen, te weten Ethio- en Saoedi-Arabië. Tegen die lan den moeten alle krachten worden ge- l etlmobiliseerd. I0d- Mos^ou maakt daarbij dankbaar ge- bruik van de aspiraties van president otst iligi (enz Jeugd en sex (2) z De heer Van der Zwan hekelt te- g'recht de door de VARA uitgezonden i teach-in, die in tuchteloosheid ont- 3 taardde. q Maar gaat het christelijke volksdeel 9 vrijuit? Doen onze organisaties, voor al de jeugdbonden, niet hetzelfde? Een teach-in bevat meestal een „pa- nel" of „forum". Daarin stopt men bij [voorkeur lieden van anti-christelijke levensovertuiging, plus een paar mee lopers, plus een paar tegenstanders. 1 Niemand is aan iets gebonden, nie- jmand is tot iets verplicht en niemand stoort zich aan de ander. Bij zulk een [opzet wordt nooit een ander resultaat verkregen dan een kakafonie van dierlijke wangeluiden. Behalve bevre diging van lage behoeften wordt niets bereikt. Toch is dit slechts één facet van de golf van onwaarachtigheid die over ons land spoelt, want deze openbaart F KJ zich evenzeer in de politiek en in het openbare leven. Men neemt bijv. een per si vredesdemonstratie au sérieux, ter- stuk, ^wijl ze niets bijdraagt tot de vrede, wand! die trouwens ieder wenst. Men stelt [het Koninklijk Huis discutabel, flirt [met alles wat de maatschappelijke or- I de aantast, aanbidt kunst waarvoor j in wezen geen mens iets voelt en tast de Bijbel aan op de meest kardinale [punten. raat t Kenmerken van een ondergaande at 66. beschaving? Dan verwondert het mij [niets, dat men zich ook nog richt te gen een zeker land in Afrika, waar al 'deze ziekelijke symptomen nagenoeg [ontbreken! «TEN Alphen a.d. Rijn W. Boskers Paus en Maria (14) De waarlijk protest-anten zullen de paus wel dankbaar zijn, want het be zoek aan Fatima heeft opnieuw duide lijk gemaakt, dat Rome aan één Mid delaar niet genoeg heeft. Dit is afgezien nog van de trans substantiatie, Christus' reële aanwezig heid op het rooms altaar en andere zaken nu juist een der grootste verschil- en geschilpunten tussen Ro me en de Reformatie. Een hernieuw de waarschuwing tegen elk te enthou siast samengaan". K. Chr. Hoekstein Nasser. Er behoeft dan ook niet te wor den getwijfeld aan de bewering, dat de Russen tevoren hun instemming hebben betuigd met de stappen, dio Egypte tegen de VN-troepen en Israël heeft genomen. i De Sowjetunie treedt nu op als la chende derde, die steeds heeft gepro beerd de opstelling van VN-troepen en de inzet er van in bedreigde zones te verhinderen. Oe Thant heeft (naar mag worden aangenomen onopzette lijk) de Russische politiek in de kaart gespeeld. In het Middenoosten staan vooral Rusland en Amerika tegenover elkaar. Hoe zorgvuldig beide mogendheden hun geschillen ook proberen te regelen verband met de Chinese dreiging, zij kunnen niet vermijden, dat hun be langen botsen. China Voor de Russen komt daar nog bij, dat ook communistisch China al jarenlang grote interesse voor het Middenoosten heeft. Moskou ziet zich om die reden al genoodzaakt, in dat deel van de we reld handelend op te treden. In Europa en Azië hebben Amerika en Rusland zich min of meer bij de bestaande toestand neergelegd. In het Middenoosten hebben de Russen ech ter nog de nodige manoeuvreerruimte. Zij hebben daar het voordeel, dat zij niet rechtstreeks met Amerika worden geconfronteerd. Het gebied interesseert de Russen ook, omdat het hun de middelen kan verschaffen om een strategisch nadeel uit de weg te ruimen. Het zit de Russische militaire plannenmakers al heel lang dwars, dat hun land omringd wordt door Amerikaanse strijdkrach ten, die elk ogenblik in actie kunnen komen. Dardanellen Indien Moskou een aantal steunpun ten niet te ver van de Russische grsns krijgen, zou dit nadeel worden weggenomen. Dit zou volgens de Econo mist een logische 20ste eeuwse uitbrei ding zijn van een oud verlangen, nl. een vrije doorvaart door de Dardanel les Wellicht zijn de Russen al in die richting bezig. Een directe confrontatie tussen de grote mogendheden zal wor den vermeden. Wel bestaat het gevaar van lokale conflicten, zoals dat tussen de Arabische landen en Israël. Het afstand bewaren van de grote landen is in dit geval van groot be lang. Zij beschikken over meer moge lijkheden om een beleid te kiezen een bepaalde probleemsituatie. Hun prestige is er niet direct mee gemoeid. kunnen zich permitteren, naar ontspanning te streven. In het verleden bleken de Arabische IEE [RAI Rijswijk (ZH) Paus en Maria (15) Niet alleen de pauselijke reis naar [Fatima moet ons waarschuwen voor een samengaan met Rome, maar ook het verlenen van de zgn. „vrijheden" door de Spaanse staat aan de pro- I testanten irt dat land. Dat een predikant niet meer naar I een andere kerk mag overgaan (priesters wél), dat een protestantse I soldaat verplicht is een roomse mis bij te wonen, dat de protestantse kerken U/ niet erkend worden als kerken maar wv als verenigingen en dat de protestan- ten de bouw van scholen zelf moeten bekostigen, zijn stuk voor stuk verne- deringen, die erop wijzen dat er we- zenlijk nog weinig met Rome is veran- int) derd. Rotterdam A. van Dommelen LUXEMBURG Het twintigste eco nomische Beneluxcongres, dat gisteren in Luxemburg is gehouden, heeft ge pleit voor instelling van een Bene- lux-executieve en economische Bene lux-planning in het kader van de EEG. De drie regeringen zouden in ver band hiermee een uitvoerend Benelux- orgaan moeten oprichten dat over vol doende bevoegdheden beschikt en ook de bestaande inter-gouvernementele organen, onder passend parlementair toezicht, besluitvaardiger moeten ma ken. Voorts verklaarde het congres dat de voltooiing van de economische unie dwingt tot een situatie, waarin de economie van Nederland, België en Luxembburg als één geheel wordt ge zien. Het Nederlandse Tweede-Kamerlid H. J. de Koster, die resoluties van de ze strekking had ingediend, zei dat in het jaar 2000 landen als die van d( Benelux een vierdaagse werkweek kun nen hebben en een consumptie die dub bel zo groot is als nu. Dat zal echter alleen mogelijk zijn bij verstandige planning, nationaal en internationaal. De EEG-commissie in Brussel heeft 66 miljoen gulden beschikbaar gesteld voor de financiering van tien ontwikkelingsprojecten in Afrika. De Newyorkse politie heeft giste ren bij een inval in een pakhuis 24,5 kilo poeder voor peppillen in beslag genomen. De waarde wordt geschat op 6,5 miljoen. Luchtvaartexpositie in Parijs geopend PARIJS President Charles de Gaulle heeft gisteren de lucht- en ruimtevaarttentoonstelling in Parijs of ficieel geopend. Hij schonk grote aan dacht aan zowel de Amerikaanse als aan de Russische inzendingen. De Franse president was zo gefasci neerd door de tentoonstelling dat hij bijna twee uur bleef rondkijken, twin tig minuten langer dan zijn program ma vermeldde. De 27ste luchtvaartexpositie op het vliegveld Le Bourget hij Parijs is gisteren door president de Gaulle geopend. In het Ame rikaanse paviljoen laten trotse hostesses de Gemini-ruimtecabi- de kaarten eenmaal op tafel lagen. Zonder hun gezicht te verliezen wisten zij zich uit een gevaarlijke situatie te bevrijden. Na de nederlaag in de Palestijnse oorlog spraken Arabische leiders van een overwinning, omdat het Israël niet was gelukt, het gehele gebied tussen de Middellandse zee en de Eufraat en Tigris te veroveren. Een soortgelijke ontwikkeling is ook nu mogelijk. Egypte kan zeggen dat het zich ontdaan heeft van de vernë- derende aanwezigheid van VN-troepen op zijn grondgebied. Ook kan het be weren, een Israëlische aanval op Syrië te hebben verijdeld. De vraag blijft echter, hoe Nasser zonder gezichtsverlies de blokkade van de Golf van Akaba kan opheffen. Israël is niet van plan, er in te be rusten. Op korte termijn dient een voorlopige regeling te worden gevon den. Overigens zijn voor Israël de moeilijkheden de wereld niet uit, als de oorlogsdreiging nu zou worden weggenomen. De staat blijft een doorn in het vlees van de Arabieren. Naarmate de in vloed van Egypte in het Midden oosten toeneemt, zal de positie leiders in staat, redelijk te denken, als van Israël hachelijker worden. BRUSSEL De directeur van het Brusselse warenhuis Innova tion, waarbij naar men vreest meer dan 300 mensen om het le ven zijn gekomen, heeft gisteren gezegd niet te geloven dat de brand op natuurlijke wijze is uitge- lengte broken. De brand is niet toe te schrijven aan bijvoorbeeld kortsluitingen of sigarettenpeuken. „Wij kunnen al leen maar vragen stellen. Wij heb ben niet alle antwoorden. Deze brand begon met wrede onver hoedsheid", aldus Emile Bernheim. Vice-president Pierre Bolle heeft be kendgemaakt dat alle feiten zijn over gedragen aan de justitie, in afwach ting van haar conclusies. Geen alarminstallaties Hij zei in tegenstelling tot eerdere berichten, dat het enorme warenhuis geen automatische alarminstallaties had. „In de ruimte die toegankelijk was voor het publiek en bemand door ons personeel, vertrouwden wij erop dat de mensen brand zouden ontdek ken. Er was geen enkel apparaat abnormale brand of rook Le ontdekken of automatisch alarm te slaan." Het complex van Innovation bestond uit een: groep gebouwen, sommige date rend uit 1904. Het geheel besloeg eer ■I0Q meter langs de smalle Nieuwstraat en een diepte van onge veer 400 meter langs de nog smallere Rue Daumier. Zesenveertig personen, die na de ca tastrofale brand als vermist te boek stonden, zijn gisteren op komen dagen. Het niet-officiële aantal doden en ver misten bedraagt nu 311. Alle fiiet-ge- identificeerde lijken worden in een massagraf te Evere begraven. Het filiaal van Innovation in Leuven is gisteren voor meer dan drie uur gesloten nadat de telefoniste tweemaal door een onbekende was opgebeld met de waarschuwing dat er een bom zou ontploffen. Het warenhuis werd ont ruimd maar een speurtocht naa bom leverde niets op. President Charles de Gaulle zal van 7 tot 13 juni een officieel bezoek aan Polen brengen. De minister van buitenlandse zaken, Couve de Murvil- le, vergezeld de Franse president. JAARLIJKS VERENIGINGSCONGRES OP WOUDSCHOTEN LEIDEN Nederland telt 130.000 tweelingen. Dat is een grof .1, want op lang niet alle ge meentehuizen staan ze als twee ling geregistreerd. Ambtelijke be langstelling blijkt geringer dan die van familie en buurt. ,Die vergaapt zich er meestal aan", zegt C. Veerman, 69-jarige vice-voorzit- van de Nederlandse Vereniging i Tweelingen, die 150 van de 130.000 haar ledenlijsten heeft genoteerd. Daarom adviseren wij hen ook niet gelijk gekleed te gaan en als het kinderen betreft ze op school niet dezelfde klas te zetten. Meestal be-| werkstellig je er alleen maar meé, dat op elkaar gaan steunen." Voor vandaag en morgen geldt dat goed bedoelde advies overigens niet. Op het jaarlijkse verenigingscongres (op Woudschoten, Zeist) zijn ze onder en dan zal niemand zich aan twee gelijke gezichtjes, twee gelijke jurkjes of costuums vergapen. Dan kunnen ze rond voor uitkomen, dat ze in onze samenleving toch wel een bijzondere plaats innemen. Hoé bijzonder heeft de acht-jarige geschiedenis van de vereniging wel ge leerd. Foto's in tijdschriften, verhalen, buurtgrappen, maar ook: medische be langstelling. Kort na de oprichting al toondenspe cialisten van Leidens academisch zie kenhuis zich geïnteresseerd in de me dische aspecten van de tweeling en on derwierpen spontaan 200 leden van de vereniging aan een reuma-onderzoek. Zo'n massaal onderzoek staat nu weer op stapel, maar nu gaat het om de stofwisseling, waarvan zieken huis-specialisten graag meer willen we ten. Trouwens, ook het vandaag op het congres te behandelen onderwerp, ligt op medisch terrein: de nuisarts en de tweeling. Dat agendapunt is dan het meest se rieuze. Voor de rest is het een gezellig heidsbijeenkomst. Zo staat het ook on geveer in de statuten. Achter het „zich ten dienste stellen van de volksgezond heid en de wetenschap" volgt direct opgewekter de „culturele verrijking van de leden". En die zinsnede staat er wel borg voor, dat het in Zeist ook ditmaal vro.- lijk zal toegaan. Er zullen weer de bekende verhalen zijn, de frappante er varingen, die een tweeling en zeker de eeneiige nu eenmaal meer op doet dan de eenling in onze maatschap pij- De heer Veerman z'lf een van een twee-eiige tweeling vertelt van de twee broers in Aalsmeer, die trouw den met een tweeling. Alle vier kon den ze best met elkaar opschieten. En het gevolg is nu, dat ze wonen in twee huizen onder één dak. In de buurt waren ze al gauw be kend als de onafscheidelijken. Dat was in feite ook zo. Zelf betrapten de echt- parén er zich steeds opnieuw op, dat ze dezelfde ideeën hadden, dezelfde dingen deden. Tot ze op een dag toen een nieuw meublement moest wor- den aangeschaft besloten nu maar eens elk afzonderlijk de stad in te gaan. Met opzet werd niet afgesproken naar welke zaak. En met opzet was niet gesproken over voorkeuren. „Het frappante was nu", zegt de heer Veerman, „dat beide echtparen in dezelfde zaak terechtkwamen en pre cies hetzelfde meublement uitkozen, zonder dat ze het van elkaar wisten. Zelfs de schilderijen hingen op dezelf de plaats". Eensgezind Er zijn meer van die historische voorbeelden van uiterste eensgezind heid. De heer Veerman: „Twee tweeling zuster^ wonen elk in een heel verschillend stadsdeel. Al meermalen is het voorgekomen, dat de een op be zoek wilde bij de ander, maar deze niet thuis trof. Wat bleek toen? Op hetzelfde moment, waarop de ander ging, was de ander al op weg naar haar. Tenslotte hebben ze maar afgesproken welke weg ze zouden gaan, opdat ze elkaar niet zouden mislopen. Sindsdien on moeten zij el kaar prompt halverwege". Een ander werkelijk gebeurd ver haal gaat over twee broers, waarvan Amerika woont. De Nederlander moest op een gegeven moment voor een blin dedarm-operatie in het ziekenhuis wor den opgenomen. Na de operatie schreef hij zijn broer een brief, waar in hij hem het gebeurde vertelde. En kele dagen kreeg hij van zijn broer een brief (beide brieven bleken elkaar te hebben gekruist), waarin deze vertel de, dat hij juist aan zijn blindedarm was geopereerd.... De heer Veerman: „Dat zijn toch wel voorvallen, die duidelijk illustre ren hoe één in wezen een tweeling is. Die eenheid strekt zich ook verder uit. Bij ziekte bijvoorbeeld. Als de een ziek wordt weet de ander, dat hij ht binnen een paar dagen ook zal zijn. En als er een overlijdt, sterft de ander in de meeste gevallen enkele maanden daarna". Eén-eiige tweelingen reageren meestal op dezelfde manier. „Het is op onze vergaderingen herhaaldelijk voor gekomen, dat twee broers of zusters tegelijk opstonden om iets te zeggen. Ze maken vaak dezelfde gebaren. Hun interesses Jiggen ook op hetzelfde ge bied. Daarom kunnen ze altijd best met elkaar opschieten. „Ruzies bij tweelingen heb ik nog nooit meege maakt. Ze voelen elkaar precies aan. denken vaak ook gelijk." Het was natuurlijk toevallig dat de Tweede Kamer deze week op een en dezelfde dag sprak over de oorlogsdreiging in het Midden-Oosten en de komende ontginning van onze Noordzeebodem. Zo op het eerste gezicht bestaat er geen verband tussen die twee pro blemen, maar als we even terug denken aan de Suez-crisis van 1956, toen de Arabische wereld de olie als politiek chantage middel tegen het Westen ge bruikte en we hier een paar maanden lang een zondags rijverbod kenden, springt de relatie onmiddellijk in het oog. In 1957 hanteerde minister Zijlstra de Suez-affaire als argu ment om in Nederland haast te ma ken met de vreedzame toepassing van de kernenergie. Die zou onze economische afhankelijkheid van de Oosterse oliebronnen kunnen ver minderen en ons tot op zekere hoog te immuun kunnen maken voor de politieke grillen van de Nassers, de Feisals en de volgegeten sjeiks met hun twintig Rolls Royces en uitpui lende harems. Zijlstra's kernenergienota is uiter aard verouderd, maar zijn argument niet. Het Midden-Oosten kan het Westen nog altijd naar believen droogleggen en onze welvaart ont wrichten op elk moment dat de heer Nasser met een verkeerd been uit de echtelijke sponde stapt. Om ons daartegen af te schermen, hoeven we echter niet in ijltempo miljar den in k.e.-centrales te investeren, want Slochteren is ontdekt en als de geologen zich niet schromelijk hebben vergist, zal over efen paar jaar de olie uit de Noordzee gaan opborrelen. Politiek is dat zeker geen minder aantrekkelijk perspectief dan econo misch, want onze potentiële over vloed aan energie dreigt Nasser c.s. Stikstof Zo diep ging de Kamfer niet op de zaak in en dat was maar goed ook, want het sjeikdom Nederland, dat zich kan permitteren de Arabieren met hun heilige oorlog in de kou tfe laten staan, is voorlopig niet meer dan een erg wazig toekomstbeeld. De eerste druppel olie moet nog uit ons continentale plat worden ge perst en theoretisch zit 'r nog een kansje in dat we alleen maar stikstof naar boven halen. Beschei denheid is dus geboden. Dife blijkt overigens niet uit de ambitieuze opzet van de algemene maatregel van bestuur: een oer woud van gedetailleerde voorschrif ten, waarin de oliemaatschappijen tastend hun weg moeten zien te vin den. Alles is tot in de puntjes uitge dokterd, niets aan het toeval overge laten. En terfecht niet, maar als leek vind je het toch vreemd dat de huid van de beer al zo peperduur is verkocht, terwijl de grommende aanwezigheid van het beest nog maar nauwelijks is gesignaleerd. Wie wefet ontglipt de beer en dan gaat de jachtakte als historische ra riteit het archief in. Allah verhoede dan, dat Nasser een afschrift in han den krijgt. Politiek was de oliezaak al in de verkiezingscampagne doodgepraat en het Kamerdebat kon de le vensgeesten niet weer opwekken. De socialistische oppositie tegen de regeling bleek geen escalatie (om dat gewichtige modewoord eens te gebruiken), maar een anti-climax. Den Uyl liet het karweitje opknap pen door z'n deskundige, maar nog al saai-sprekende fractiegenoot Oe- le, die alle versleten PvdA-argu- menten nog eens keurig op een rij tje zette met een gezicht alsof hij wereldnieuws had tc vertellen. In de trieste wetenschap voor een verloren zaak te strijden trachtte Oelfe nog te redden wat er te red den was en dat bleek bijzonder wei nig. Dank zij D'66, die haar roman ce met de socialisten blijkbaar niet al te abrupt wenste te beëindigen, kreeg een van de moties-Oele uitstel van executie, maar dat ze volgende maand zal worden verwor pen is zo vast als een huis. Lakei Minister Dfe Block heeft de olie beslissing van het kabinet-Zijlstra goed verdedigd, althans veel beter dan de PvdA verwachtte en de KVP had durven hopen. Een orator is dit oudste lid van het kabinet (64) allesbehalve, maar hij bleek zich grondig te hebben voorbereid trouwens, als voormalig direc teur-generaal voor industrialisatie en energievoorziening kent hij de materie en hij liet zich door de oppositie niet van de wijs brengen. Zo nu en dan kon er een grapje af én in z'n zakelijke uiteenzetting was hij aanmerkelijk minder ambte lijk en gortdroog dan destijds in z'n onverteerbare verhalen als staatsse- erfetaris van buitenlandse zaken, toen hij weinig meer leek dan een nederige lakei in dienst van Zijne Majesteit Luns. Het was over het algemeen geen slechte week voor het kabinet. Mr. Beernink kwam zonder kleerscheu ren door het Van Hall-debat. prof. Polak ontpopte zich bij dezelfde ge legenheid als een man met esprit, drs. Udink bewees dat je ook zake lijk over ontwikkelingshulp kan praten zonder in ethische algemeen heden te vervallen, en premier De Jong bracht in de Eerste Kamer het regeringsbeleid veel vlotter en vaar diger voor het voetlicht dan vorige maand in de Tweede Kamer, toen hij zich angstvallig aan z'n papier tje hield. Minister Beernink is geen man die last heeft van subtiliteit. Poli tiek is dat niet altijd een aanbeve ling, maar persoonlijk kan het een groot voordeel zijn. Want hoe sub tieler, hoe kwetsbaarder. Een politi cus die feiten fen problemen simplifi ceert, is ongrijpbaarder dan een die probeert te analyseren en zich in filosofieën begeeft. De laatste maakt het zich vaak moeilijker dan nodig is. Zo iemand is de heer Beer nink beplaald niet. Z'n devies is, dat „in ons goede vaderland" de zaken eenvoudiger liggen dan zo op het eerste gezicht lijkt; dat de feiten een duidelijke taal spreken; dat ge dane zaken geen keer nemen; dat we er geen doekjes om moeten win den; dat het allemaal best in orde komt, als het maar nitet te hard gaat, want dan breekt het lijntje. Als eenvoud het kenmerk van het ware is, dan hebben we in mr. Beer nink de beste minister van binnen landse zaken die zich na de oorlog in het Torentje heeft verschanst. En zeker de onverstoorbaarste. De man is feenvoudig niet uit het lood te krijgen. Misschien is het schijn, maar hij wekt in ieder geval de indruk dat hij nergens emotioneel bij betrokken is, zoals b.v. zijn ambtsvoorganger Smallenbroek, Beernink zal geen uur korter sla pen om Amsterdam of om welke zaak dan ook. Kritiek stuit op hem af als een straatsteen op een rifeten politieschild. Onverstoorbaar Nee, opwindende tijden gaan we onder liet bewind van de vroegere Rijswijkse gemeentesecretaris niet tegemoet, ook niet met hfet kies stelsel, waarvan hij daags na de verkiezingen op de bekende ijskou- we toon zei „dat het nog maar es bekeken moet worden". Z'n gebrek aan fantasie en emotie kan 'm op den duur wel gaan opbreken, maar voorlopig is z'n onverstoorbaarheid nog een voordeel in een tijd waarin vrijwel niemand meer over politiek kan praten zonder hartkloppingen tfe krijgen. Mr. Beernink simplificeerde en de Kamer deed dat ook toen ze het probleem-Amsterdam meende te kunnen herleiden tot de financiële problematiek van de grote gemeen te in het algemeen. Daar zat de re denering achter, dat de activiteiten van de provo's, de straatrellen, het gelanterfanter van de CS-nozems enz. voortspruiten uit een schreeu wend gebrek aan recreatieve voor zieningen voor de grotfe-stadsjeugd buitenshuis. Dus: pomp meer geld in de grote gemeenten, geef ze de middelen om meer sportvelden, jeugdhonks, beatkelders en dansten ten uit de grond te stampen, en de politie krijgt het minder druk. Iets dergelijks zei Thorbecke een eeuw geleden ook al: „Bouw scholen en je kunt de gevange nissen afbreken." De redenering is, ondanks de gebruikelijke kern van waarheid, in 1967 nog even eenzijdig want simplis tisch als ze in 1867 was. Zeker waar het om Amsterdam gaat. Daar heerst een geestelijk kli maat, dat niet met een betere recreatie voor de jeugd kan worden uitgebannen. Want linkse journalisten, dito kunste naars en PSP-Kamerleden die provocatie van de politie als hun hoogste vredestaak beschouwen, kortom, allen die de herrie schoppers in de hoofdstad een ideologisch alibi verschaffen, laten zich niet in beatkelders en jeugdhonken opsluiten. Ze kij ken wel uit. Getweeën Dat Nederlandse tweelingen, evenals in veel andere landen, een eigen vere niging hebben, is eigenlijk te danken aan het initiatief van de burgemeester van Oirschot. Omdat er in dat dorp een dikke veertig tweelingen waren, zei hij: laten we ze allemaal bij elkaar brengen en nodig ook anderen uit het land uit. Dat werd toen de eerste massale bij eenkomst. Twee jaar later was daar officieel de vereniging met de (nu over- - - leden) huisarts J. W. "Bruins als voorzit- d« een in Nederland en de ander inter. Sindsdien komen de leden een» in het jaar bijeen, zoals ook dit weekein de. Het principe, dat een arts gezien de doelstelling van de vereniging voorzitter moet zijn, is gehandhaafd, prof. dr. J. J. van Werff te Den Bosch uit Oegstgeest, benoemd tot hoogleraar aan de nieuwe medische faculteit in Rotterdam, de voorzittershamer. Samen met de heer Veerman is hij de enige eenling in het bestuur. De anderen treden altijd getweëen op. Want dat Is ook een van die ty pische kenmerken van de vereniging: men heeft twee secretaresses, twee pen ningmeesters, evenals er ook van de andere bestuursleden telkens twee zijn. Van tweelingen zou men trou wens nauwelijks anders kunnen ver wachten.... Trailer vervoerde 15 ton smokkelboter ROERMOND De Belgische doua ne heeft gisternacht bij het Neder lands-Belgische grenskantoor Kesse- nich-Ittervoort een grote Belgische trailer met oplegger met een partij van ongeveer vijftien ton Nederlandse kofelhuisboter in beslag genomen. Da boter, waarschijnlijk in de buurt van Roermond geladen, zat ln de tanks van de oplegger, die normaal zilverzand vervoert. De Belgische bestuurder Is gear* resteerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7