'lan tot fusie Hervormde emeenten Zee en Binnen |K I OPENING FOTO KRUYT VLEET Russische trawler Tukan zal worden gelicht "idmaten aan zich uitspreken 50 JAAR BONDSSPAARBANKEN ichling SPAARBANK DER GEMEENTE KATWIJK FOTO KRUYT Oudshoorn -van Egmond röjjfPljl* Exporteur Den Heijer ereburger benoemd tot Katwijk en liet aardgas Visserij nieuws bij de TEITWE LEIDSE COURANT ZATERDAG 27 MEI 1967 Exodus uit Noordwijk aan Zee speelt ook een rol (Van een onzer redacteuren) NOORDWIJK De kerkeraden m de Hervormde Gemeenten te oordwijk aan Zee en Noorthvijk- bang innen streven ernstig naar een fu- iues p. Wanneer deze werkelijk door- s lalt, betekent dat een historische Ppissing, omdat op vrijwel alle ge leden tot voor kort Noordwijk- toners en Zeeërs gescheiden zijn ^getrokken. In de algemene ver nedering na de tweede wereldoor- ^ginag heeft men bijvoorbeeld wel ge- leiies jobeeird een gezamenlijke Oranje- h°ieitVeniigiimg op te richten, maar die tia'l spoedig weer in tweeën uiteen tijd, dat Noordwijk aan Zee werd oond door een aantal armelijke vrijgevochten vissersfamilies en ordwijk-Binnen door meer gezeten 'oordwijk-Binnen was praktisch emaal rooms-katholiek, Noordwijk Zee protestant. Men zegt zelfs, bij de Kerkhervorming de Noord- k-Zeeërs alleen ai protestant zijn •den, omdat de Binners rooms-ka- liek bleven. Daarbij komt, dat de mers tot een meer volgzaam ras ïoorden, terwijl de Zeeërs meer iden hadden met van elk geza* rs zijnde volksstammen. Gemeente-avond )insdag wordt in De Rank een neente-avond gehouden van de rvormde Gemeente te Noordwijk Zee, waarop de stemgerechtigde naten de gelegenheid krijgen hun deel over de samenvoeging met órdwijk-Binnen uit te spreken. In oproep, die de kerkeraad tot deze gadering heeft laten uitgaan, rdt terloops gezinspeeld op de rvoor genoemde mentaliteitsver- illen. NEEM VAKWERK CHOENHANDEL BOESAARD Annastraat 3 Katwijk aan Zee. Telefoon 4179 De kerkeraad schrijft, dat het mentaliteitsverschil tussen Noord- wijk-Zeeërs en Noordwijk-Bin- ners geen nadere toelichting be hoeft, omdat de „echte" Noord- wijk-Zeeërs en Binners daar alles van weten. Zeker in vroeger tij den was de verhouding als die van Joden en Samaritanen uit het Nieuwe Testament. Op deze plaats, aldus de kerkeraad, kun nen wij hiervan alleen zeggen, dat die verschillen, hoewel zij door de toenemende vermenging van Noordwijk-Binners en Zeeërs afnemen, er ongetwijfeld nóg zijn. Maar wanneer dergelijke tegen stellingen ergéns moeten worden overwonnen, dan is het toch zeker in de Kerk, waarin behoort te zijn noch Jood, noch Griek, noch slaaf, noen vrije, noch Noordwijk-Binner, noch Noordwijk-Zeeër. Ook op dit terrein behoort de Kerk het voorbeeld te geven. ronde getallen: 5 miljoen spaarders 6 miljard gulden spaargeld 2300 vestigingen 150 jaar dienst aan spaarders en gemeenschap Dus wel een bewijs van vertrouwen. jf daarom ndet achter en breng Uw geld ook naar een BONDSSPAARBANK. gelegenheid van dit jubileum ontvangt iedere inlegger in de week van 29 mei -f 3 juni 1967 een aardig geschenk. VOORSTRAAT 88 EEN BONDSSPAARBANK fe IAANDAG 29 MEI van nodigen U uit om geheel vrijblijvend een bezoek te komen sngen aan onze nieuwe zaak op maandagmiddag 4.00 uur Foto-atelier - Kunsthandel ;rkstraat 4 - Rijnsburg - Tel. 4557 |AUTO FINANCIERING en AUTOVERZEKERING W OUWEHANDS ASS. KANTOOR Telefoon 3139 PRINSES MARIJKELAAN 14 KATWIJK AAN ZEE. Een vlotte afwikkeling van uw schadeverzekeringen gegarandeerd. Het oude adres was Kamperfoelicpleln l. De kerkeraden van Noordwijk-Bin nen Noordwijk aan Zee zijn hartelijk vóór de samenvoeging. De kerkeraad van Zee schrijft, dat het voorstel tot samenvoeging is ingegeven door pasto rale en zakelijke overwegingen Tot de pastorale behoort het on rustgevende feit, dat veel Noordwijk- Zeeërs, die zich in Noordwijk-Binnen vestigen, er niet toe geneigd zijn zich metterdaad bij de Hervormde Ge meente van Noordwijk-Binnen aan te sluiten. In het ongunstigste geval ko men zij helemaal niet meer in de kerk, noch in Noordwijk-Binnen, noch in Noordwijk aan Zee. Een pastorale ovevwegïng is ook, dait de drie predikanten van de toe komstige Hervormde Gemeente Noordwijk onder meer een werk verdeling naar capaciteiten zouden kunnen invoeren. Dat wil zeggen, dat bijvoorbeeld de catechese voor namelijk kan worden verzorgd door de predikant die dat werk het beste ligt. Hetzelfde geldt voor het be- jaardenwerk en het kringwerk Verder ontstaat een reële moge lijkheid een gediplomeerd jeugdleider aan te stellen, waardoor het jeugd werk meer tot ontplooiing zal kun nen komen. In verband met de ont wikkeling van het jeugdwerk hebben beide Gemeenten hard een jeugdleider nodig, maar elk apart kunnen ze dia niet betalen. Uitwisseling Een rol bij dit alles speelt vooral ook, dat de Gemeente Noordwijk aan Zee steeds kleiner wordt en die van Noordwijk-Binnen groter. Op het ogenblik telt de Gemeente van Noord wijk-Binnen al meer zielen dan die van Noordwijk aan Zee, namelijk 2791 tegenover 2784. Gemiddeld lijdt de Hervormde Gemeente van Noordwijk aan Zee jaarlijks een verlies van 143 leden en komen er in Noordwiik- Binnen 146 bij. Dit wordt veroorzaakt, doordat Noordwijk aan Zee praktisch geen bouwgrond meer heeft. Alle nieuw bouw heeft in Noordwijk-Binnen plaats, waardoor veel Noordwijk- Zeeërs gedwongen zijn naar Bin nen te verhuizen. Het betreft hier natuurlijk voornamelijk jonge ge zinnen. Deze uittocht uit de Hervormde Gemeente van Noordwijk aan Zee zal nog sterker worden, wanneer straks het plan-Boerenbrug gereed komt. Daar komen ongeveer duizend hervormden te wonen van wie het leeuwedeel uit Noordwijk aan Zee af komstig zal zijn. Het zielental van de Hervormde Gemeente van Noordwijk Zee is de laatste jaren terugge lopen van 3300 tot 2784. Drie wijken De ontwikkeling komt erop neer, dat de Hervormde Gemeente van Noordwijk aan Zee te klein wordt voor twee predikanten en de Ge meente van Noordwijk-Binnen te groot voor één predikant. Bij samen voeging krijgt men de beschikking over drie predikanten die tesamen drie Ongeveer even grote wijken kun nen gaan be-arbeiden: wijk noord, wijk oost en wijk zuid van de Her vormde Gemeente van Noordwijk Een voordeel van het grotere ver band wordt ook genoemd, dat de ad ministratie gezamenlijk kan worden gevoerd, wat sterk kostenbesparend werkt. De kerkeraad van de Her vormde Gemeente ontveinst zich niet, dat ook voor de Gemeente Noordwijk aan Zee minder gun stige kanten aan de samenvoe- De Grote Kerk van Noord wijk-Binnen die op de lijst staat orn te wonden gerestau reerd. wat wellicht tussen de 1 en 2 miljoen gulden zal kosten. Voor het samenvloeien van de Hervormde Gemeenten van Zee en Binnen is dat echter geen struikelblok, althans niet bij de kerkeraden en kerk- ging zitten. In Noordwijk-Binnen zit men met een enorm grote kerk, die kostenverslindend is wat restauratie en onderhoud be treft. Maar de kerkvoogdij is om uiteen lopende redenen van oordeel, dat dit geen struikelblok behoeft te zijn tot de gewenste eenheid te Icomen. Alles bij elkaar genomen is zij er, juist om de financiële redenen, sterk voor, dat de samenvoeging tot stand Hearing De gemeente-avond van dinsdag geldt als een soort hearing. De kerk orde schrijft namelijk voor, dat bij een plan tot fusie de Gemeente moet worden 'gehoord. In Noordwijk-Bin nen zal een dergelijke bijeenkomst op een later tijdstip worden gehouden. De verwachting is, dat beide Ge meenten zich in grote meerderheid achter de kerkeraadsvoorstellen zul len scharen. Met het vervullen van allerlei formaliteiten zal daarna enige tijd nog zijn gemoeid. Moge lijk kan de samenvoeging per 1 januari a.s. een feit worden. Tandarts D. J. Mast AFWEZIG op 29 en 30 mei Voor spoedgevallen plaatselijke tandartsen ZONWERINGSBEDRIJF - DEKKIEDEMFABRIEK In onze zaak komt een plaats vrij voor een VERKOOPSTER r de middaguren, LEERLING VERKOOPSTER Wanneer U idee hebt i deze functies komt U dan BLEICHRODT, In de Hoftuin lOte Rijnsburg TELEFOON 01718-2365 De vierde in Rijnsburg RIJNSBURG Rijnsburg heeft zijn vierde ereburger, de bloemen- exporteur N. den Hèyer, die de bij deze onderscheiding beherende gouden erepenning en oorkonde ontving uit handen van burge meester Koomans. Dit gebeurde op een in de tuinbouw school gehouden receptie ter gelegen heid van het veertigjarig bestaans- jubileum van het bedrijf van de heer Den Heyer en zijn veertigjarig huwe lijksfeest. Burgemeester Koomans zei, dat het ereburger schap de heer Den Heyer werd verleend wegens zijn verdiensten voor de bloemenhandel. Hij was op zijn gebied een pionier en bij al zijn drukke werkzaamheden heeft hij toch ook nog tijd kunnen vrijmaken voor sociaal werk, onder meer voor de ge- Oude Kerk wordt opgeknapt KATWIJK AAN ZEE De Oude Kerk aan de Boulevard krijgt momen teel een goede onderhoudsbeurt. Zo worden de ramen aan de zuidkant ge restaureerd; de noordelijke ruiten zul len volgen. De kerkvoogdij heeft de werkzaamheden opgedragen aan de heer K. Meyvogel alhier. Er is hier voor een speciale harde steensoort ge bakken. Voor de ramen worden zwaardere koDere strippen ge bruikt. KATWIJK AAN ZEE Komende week zullen in verband met de alge hele omschakeling op aardgas de huisaansluitingen in de volgende stra ten worden gecontroleerd: Jan Evertsenlaan, Piet Heiniaan, W. de Withstraat, Adm. de Ruyterlaan, Van Speykstraat, J. Banckertstraat, J. v. Galenstraat, J. van Heemskerkstraat, Kortenaerstraat, Tarbotstraat, In dustrieweg, J. van Brakelstraat, Ka- rel Doormanlaan (zonder torenflat), Weyborgstraat, Remisestraat. Mr. Fockstraat, Hogeweg. Nieuws uit Katwijk KATWIJK AAN ZEE Woensdag wordt geen grof huisvuil opge- Woensdag wordt de zgn. huismoe- derstocht gehouden: doel van de reis is De Efteling. In Plaswijk te Rotter dam wordt gedineerd. De Oranjepreek, die dr. G. de Boer bij de geboorte van prins Wil- lem-Alexander hield, is in druk verschenen en verkrijgbaar bij het kerkelijke bureau. De Jonge Kerk van wijk Zuid houdt woensdagavond om kwart over 7 ter afsluiting van het seizoen een tocht naar het Panbos. Dinsdagavond geeft het koor Hal leluja onder leiding van de heer J. Admiraal en met medewerking van het Zuid-Hollands Orkest een concert de Triumfatorkerk. handicapten. De receptie was druk bezocht Er werd behalve door de burgemeester het woord gevoerd door Flora-voor zitter G. van Delft, good-old Teun Kralt, de heer C. Leeuwenburg namens de bloemenhandelaren en door de heer H. P. den Haan, die de gevoelens van de collega's onder woorden bracht. Binnenkort veel anjers te koop RIJNSBURG Als hekkesluiters in de reeks van Moederdagen gaan morgen de Fransen en de Zweden moeder eens extra verwennen. En aangezien deze beide landen zo onge veer de hoogste levensstandaard van Europa hebben ligt het voor de hand, dat de Zweden en de Fransen ronde bedragen neertellen voor een bloeme tje. Als klap op de vuurpijl houden de studenten in Finland deze week hun jaarlijkse festiviteiten waarbij men grote hoeveelheden rozen pleegt te gebruiken, zodat het eigenlijk over bodig is nog te gaan vertellen, dat de bloemen in de afgelopen week stevig aan de prijs waren. Van maandag af gingen er dage lijks twee extra vliegtuigen met bloe men alleen al naar Parijs met zelfs drie toestellen op donderdag. Deze week dan maar geen rozen zult u zeggen. Alles goed en wel, maar door het oplopen van de rozenprijzen, gaat men wat anders nemen hetgeen tot gevolg heeft, dat de prijzen jers, fresia's enz. eveneens opliepen. Zelfs voor een bosje duizendschoon betaalde men rond de gulden. Hoewel de kweker dergelijke „uitschieters1* natuurlijk best kan gebruiken, snijdt deze momenteel lang niet het aantal bloemen dat hij met goed weer zou hebben gehaald. Het sombere te weer van de laatste dagen had een merkbare invloed op de aanvoer. Er staat echter een enorme hoeveel heid anjers in de kassen klaar, die bij een beetje schappelijk weer spoedig in bloei zullen staan en dan ongetwij feld voor zeer redelijke prijzen te koop zullen zijn. Afscheid adjudant Van der Schans KATWIJK Woensdag a.s. ia! adjudant C. P vau der Schans voor het laatst politiedienst doen. Per 1 juni gaat hij namelijk wegens het be reiken van de zestigjarige leeftijd met pensioen na meer dan 21 dienstjaren. De heer Van der Schans kwam kort na de oorlog naar Katwijk als briga dier. In 1963 promoveerde hij tot adjudant. Daarna was hij voorname lijk belast met controlediensten en ook heeft hij jarenlang de opleiding irzorgd voor het politiediploma. Adjudant Van der Schans is be gonnen bij de Amsterdamse politie in 1933. In zijn woonplaats Katwijk aan den Rijn was hij lid van de jeugdraad de Hervormde Gemeente en te vens is hij afdelingsbestuurslid ge weest van de christelijke politiebond. Hoog en laag water te Katwijk aan Zee KATWIJK AAN ZEE Zondag: hoog water 6.15 en 18.45 uur; laag water 2.03 en 14.27 uur. Maandag: hoog water 7.08 en 19.41 uur; laag water 2.50 en 15.14 uur. KATWIJK De opbrengst van de huis aan huis-collecte ten bate van de stichting „Het Nationale Reuma fonds" bedroeg f 3.607,44. KATWIJK Woensdagmiddag om drie uur is er in het gemeentehuis ge legenheid tot kosteloze inenting en her inenting tegen pokken. Om de dokterscup NOORDWIJK Vanavond om half zeven speelt Noordwijk weer een wed strijd om de artsenbeker. Tegenstan der is de oude rivaal Quick Boys uit Kauvijk. Aanvang half zeven; plaats: sport terrein Van Panhuysstraat. Burgerlijke stand van Noordwijk NOORDWIJK Geboren: Ca-fcharlna E B di v J A Ammers en S v d Gal'iën; Son ja d v H Barmentlo en S Schreuder; Cornelia M d v L M Schrama en E C v d Berg: Sandra ATdvPE Wijnand» en S C W Nulkes. Overleden: Cornielia A de Ridder e V J Pont; Jeroentje Vink e v L P v d Weijden; Johannes G L de Ridder; Prijna v Egmond w v L v d Hoonaard; Maria H Toonen. Ondertrouwd: Herman W Janssen. Zeist en Dirkje Hazenoot, Getrouwd: Willem F L Buscbkens en Ellen N Holle, Leiden: Johan G Gom- bault, 's-Gravenhage. en Maria van1 Ve- netiën. NOORDWIJK De wethouder van Sociale Zaken tevens belast met d» woonruimte -verdeling, zal lot nader be richt geen spreekuur houden VALKENBURG Geboren: Rober- tus, z v H W Westgeest en J G van Abswoude; Gerda Olette, d v R H van der Meij en G W de Ruiter. Gehuwd: JEM Kleijn en E M Stof fels; G Russchenberg en A W A van Put. Wie zit er op rozen De Koe, die ma de winter eindelijk weer de wei in mag. of U die daarvoor die verse graSboter kunt kopen? DE LANDBOUWER heeft ze in voorraad, kersven. VOORSTRAAT 36. IJMUIDEN De vassery in de Noord leverde weer schrale resultaten op. Men moest tevreden zijn met geringe hoeveelheden makreel en kool- vis. Bij hoge uitzondering haalde men daar wat gul, wijting en kabeljauw bij op. Verscheidene vaartuigen zijn het wat zuidelijker ter hoogte van 58 NB gaan proberen. Daar haalden zfj zowaar in sommiige gevallen lek kere beetjes haring boven water. Goede berichten kwamen binnen de tongschepen om de Oost. Zij bereikten uitstekende dagvangsten. Enkele vaartui gen brachten het in een etmaal zelfs tot een totaal van 1000 kilo. Andere vil trof men vrijwel niet aan. De loggers er kotters onder de Nederlandse kust kwa men eveneens prima voor de dag met ge middelde trekken van vijftig kilo tong en acht a tien manden schol, Andere r tuigen hadden het voornamelijk op de kleine gul voorzien. Dit streven werd Visserij nieuws van de overkant KATWIJK AAN ZEE De Russische hektrawler Tukan. die in de storm van 28 febr. jl. op de uitreis de Deense wateren is gezonken, zal worden gelicht. Daartoe zijn uit Le ningrad drie Russische bergingsvaar tuigen vertrokken. Het plan is om dwars onder de bo dem van het schip (dat in 35 tot 40 meter water is gezonken) acht geulen te graven en hierdoor sterke kabels aan te brengen, die door middel van pontons het schip van de bodem zul len moeten lichten. Daarna zal men trachten het wrak in half-gelichte staat naar ondiep water te verslepen om daar de bergingswerkzaamheden voort te zetten. Bij de ramp op 28 febr. verloren 57 opvarenden het leven. Ondanks alle pogingen door Deense. Zweedse. Ne derlandse en Noorse schepen om zo veel mogelijk hulp te verlenen, kon den niet meer dan 22 van de 79 opva renden worden gered. Oefenreis De tweedaagse reis van 12 leerlin gen van de visserij school Grimsby met een oefentrawler van Ross traw- LerJ g??tig res"!}aat Vangsten bij Shetland had. Op het laatste ogenblik moest 1=1 J echter een ander schip van deze rede rij worden ingeschakeld daar de „Kit tiwake", die oorspronkelijk voor deze reis was bestemd, door een defect aan de motor niet kon varen. De trawler „Ross Cormorant", die de „Kittiwa- ke" nu heeft vervangen kwam na twee dagen met een vangst van 50 kits (dat is bijna 70 IJmuidense kisten) in Grimsby aan de markt. Men wil nu de gelegenheid scheppen om deze mogelijkheid voor toekomsti- uit te breiden. Record besomming Vorige week berichtten wij dat door de Hullse trawler „Somerset Maugham" een grotere besomming was gemaakt dan ooit. door een ande re Engelse, trawler in één reis was behaald. De grootte daarvan was per abuis niet vermeld en dit blijkt de nieuwsgierigheid van sommige Hol landse collega's te hebben opgeroe pen. De recordbesomming bedroeg, in guldens omgerekend, ongeveer 1220.000. Hoewel het aantal aan cieze visserij deelnemende schepen nog maar wei nig is toegenomen, zijn de aanvoeren, die bij vangsten van enige omvang dagelijks door deze drifters plaats hebben, flink gestegen. Vorige week donderdag werden door 14 drifters 1650 kantjes gelost (gemiddeld 117 k.). Het grootste schot werd gedaan door de Shetlandse drifter „Sunshi ne". nl. 225 kanties. Pools bezoek Poolse visserij-technici brengen de zer dagen een bezoek aan Engelse vis serijplaatsen. Er heeft een interessan te uitwisseling van ideeën en gedach ten plaats gehad bij een driedaags be zoek aan Hull en van beide zijden is de wens geuit om de contacten in de toekomst voort te zetten. Hoewel de Polen meer denken aan fabrieksschepen voor de visserij, toon den zij toch ook grote belangstelling voor de diepvriestrawlers, die Huil als thuishaven hebben. Zij waren van mening, dat deze schepen het best zijn ingericht en het meest doelma tig zijn gebouwd. niet altijd met succes bekroond maar sommige schepen kregen toch mooie hoeveelheden aan boord. Deze vangsten kregen aan de markt een goed on'thaal want nu de treiiervloot de aandacht meer gericht heeft op de 'haring loopt van die kant de Tondv isoro duktie aanzienliik Wat er Mas Aan de IJmuider markt verschenen 48 vaartuigen. Ook ditmaal ontbraken ver tegenwoordigers van de treiiervloot op het appèl. De aamvoer bestond1 dan ook voor het grootste gedeelte uit platvis. Het was maar goed dat enkele loggers cn kotters een redelijke hoeveelheid kleine gul en wijting aan boord hadden, anders was het helemaal een eentonige zaak geworden. De aanvoer bestond uit 3390 kisten vis, waarvan 150 kisten wij ting, 120 kleine kisten wijting, 820 kis ten kleine gul, 1160 bisten schol, 20 kisten tarbot. 140 kisten diversen, 150 stuks stijve kabeljauw en 55.000 kilo tong. Verder waren er 120 kleine kisten wij ting. De schol was behoorlijk in trek. Voor de grote en de grootmiddel betaal de men op de eerste afslag f 70. De klein- middel en de schol sloten zich hierbij met een hoogste bod van f 63 goed aan. Het beetje makreel lag niet best in de markt. Meer dan f 22.40 betaalde men niet. In de meeste gevallen kon men ook voor f 16 terecht. De wijting was goed koper. De gestripte soort haalde niet meev dan f 24. De slotkoers lag op f 18. De dichte soort bleef op f 17 hangen. De gul handhaafde zich op het niveau van de voorgaande dagen en dat betekende gemiddelde van dertig gulden over de drie soonten. Ook bij de tong deden zich wel geen veranderingen voor. De drie kleinste soorten haalden een gemid delde van f 2.60. De grootmiddel zat tussen f 3.70 en f 3.41, de grootste soort tussen f 4.81 en f 4.68. Voor maandag Voor de IJmuider maandagmarkt was thuisstomend de VL 73 Elly met 650 kisten en 180 stuks stijve kabeljauw. Hiervoor was het vaartuig ongeveer twee weken in de noordelijke Noordzee in In Scheveningen In Scheveningen was niet veel te be leven. Men kreeg slechts 10 kisten wij ting, 30 kisten gul en kabeljauw, 600 kisten schol en 18.000 kilo tong te yer-

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5