Leidse Courant ISRAËL WACHTEN MOE: MOGELIJK ACTIE NODIG Commentaren Krediet 150 miljoen gld. voor katoenindustrie JAMIN I coors Egypte onbuigzaam, Totale oorlog MINISTER ZIET ZONNIGER TOEKOMST ^Koninklijk paar s terug van Canada-reis Weer regen Weer gevechten in neutrale zone In metaal 2,5 pet. meer loon Steenstraat 37 CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Zaterdag 27 mei 1967 48ste jaargang het Nederlandse HUISKAMER-ORGEL met de unieke GOUDEN KLANK BOOT Orgel- en Pianohandel Kerkstraat 2-28 - Bodegraven - Telef. 01726 - 2541 Vraagt brochure KEUZE UIT VELE MERKEN Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Openheid NEW YORK/TEL AV1V Functionarisen van liet Is raëlische ministerie van buit- tenlandse zaken hebben ge waarschuwd dat, indien de Verenigde Naties of de grote zeevarende mogendheden de blokkade van de Straat van Tiran niet spoedig breken, Israël wel eens gedwongen zal kunnen worden tot actie Op de vraag hoe lang Israël nog kan wachten op het opheffen van de Egyptische blokkade antwoord- doj Premier Levi Esjkol van Israël (links) bracht vrijdag een bezoek aan leger- den zij dat Israël geen tijdslimiet 5..Üjenheden in het zuiden van het land. Hij was vergezeld van de minister van ~al bepalen of een ultimatum zal stellen. \rbeid Yigal Allon (tweede van links). 19,1 Haagse hopjes niet duur wel heerlijk SCHIPHOL Koningin Juliana en fins Bernhard zijn vanmorgen om fht uur teruggekeerd van hun veer- endaagse staatsbezoek aan Canada. 12 werden op Schiphol verwelkomd ■^'Nor prinses Margriet, Pieter van Vol- hoven en prinses Christina, alsmede premier De Jong en minister Bak- lwe [De Koningin zei in de perskamer kt de reis mooi en interessant was linesbveest. „Ik ben met veel warmte ont eigen en ik heb veel teruggezien wat jij uit de oorlogsjaren al bekend was. pVan onze emigranten heb ik de in- uk gekregen dat zij vaak dank zij t groot doorzettingsvermogen een Tel goed leven in Canada hebben op- bouwd en dat het hun in allerlei op- phten goed gaat. Ze hebben me ver- jcht om de hartelijke groten te doen tl Nederland en aan alle vrienden familieleden en dat doe ik dan |erbij." Er deed zich daarna nog een inci- "intje voor. Prins Bèrnhard vroeg na- Jelijk of iemand nog iets te vragen "ld. Er volgde een pijnlijke stilte, want Rijksvoorlichtingsdienst had de jurnalisten gezegd, dat geen vragen Jóchten worden gesteld. Onder dave- |nd gelach zei een van de journalis- toen tot het Koninklijk paar: „Ons DEN HAAG De regering heeft besloten voor 150 miljoen gulden aan kredieten beschikbaar te stellen aan levensvatbare be drijven in de katoenrayon- en linnenindustrie voor herstructu rering en rationalisatie. Als deze hulp niet zou worden verstrekt zou de kaps groot zijn, dat levens vatbare bedrijven ten onder gaan. Aldus de minister van economi sche zaken in een nota aan de Tweede Kamer. De kredietgarantie kan voor vijftig procent van de investeringen worden verleend. Dit percentage kan zonodig worden verhoogd tot zeventig. De loop- is maximaal vijftien jaar, terwijl de eerste drie tot vijf jaar niet behoeft te worden afgelost. De Nationale in vesteringsbank is met de financierin gen belast. TOEZEGGINGEN De regering heeft nog meer toezeg gingen gedaan: zonodig verscherping van het toe zicht op de textielinvoer tegen abnor maal lage prijzen uit bepaalde gebie den. onderzoek naar de mogelijkheden de Indonesische textielveredelings- nijveriieid weer tot leven te brengen (in het kader van de ontwikkelings hulp) door het ter beschikking stellen van Nederlandse grondstoffen, deskun digen en uitrusting. financiering (tot een maximum ƒ35.000) van een onderzoek naar structurele verbetering van het Twentse economische patroon en het scheppen van een gunstig industrieel klimaat. ïeer aandacht besteden aan het scholingsbeleid in het betrokken ge bied. versnelling op zeer korte termijn de uitvoering van objecten van aanvullende werkgelegenheid. MAATREGELEN Minister De Block herinnert eraan, dat invoerbeperkende maatregelen zijn genomen om de Nederlandse industrie tegen een te scherpe concurrentie te dat geen vragen ïjToen verliet het Koninklijk paar de ïfrskamer maar, waarbij de Prins met ijn hand een gebaar maakte alsof hij |le had gebrand. „Nou, dat was in Jder geval niet mijn schuld", voegde Ij eraan toe. IWïlsons typiste stal document [LONDEN Een twintigjarige ty- Iste, die op het bureau van premier Mllson werkte, is er gisteren van 'ïschuldigd een geheirr. document te Ebben gestolen. Helen Keenan, eer happe brunette, zou het aan de 29-ja- Norman Blackburn hebben gege- "(Hij wordt ervan beschuldigd het do- 1 ment in ontvangst te hebben geno- m en Helen te hebben aangezet om let te stelen. Het is niet bekend of het pn spionagegeval betreft of de ultleve- fng van geheime gegevens voor ande- i doeleinden. Het tweetal wordt in jorlopige hechtenis gehouden. beschermen. Als het nodig is zal de bewindsman gebruik maken van han delspolitieke mogelijkheden tot ingrij pen. Nederland wil de invoer van katoe nen huihoudigoederen, zakdoeken e pyama's uit Hongkong beperken. Pla fonds worden vastgesteld voor invoe ook uit Japan, India en Pakistan. Voorts wordt in de nota nog meege deeld, dat de scholingscapaciteit va de centra voor vakopleiding var wassenen in Zwolle. Almelo en Doetin- chem zal worden uitgebreid. De minister is optimistisch over de conjuncturele ontwikkeling, „aangezien het dieptepunt in de typisch korte tex- tielcyclus schijnt te zijn bereikt". Het is nog te voorbarig om Twente tot een stimuleringsgebied te verklaren. De minister merkt tenslotte op, dat indien zich geen ongunstige wendingen in het conjunctuurverloop voordoen, aangenomen mag worden, dathettem- ran de industriële groei van ons land binnen niet al te lange tijd weer op het peil zal komen, dat voor hand having van voldoende werkgelegen heid in ons land en in het bijzonder in Twente nodig is. De minister zie gisteren de indruk te hebben dat de nota gied gevallen is bij werkgevers- en werknemersverte genwoordigers uit de textiel, die hij kort tevoren gesproken had. (Van onze weerkundige medewer- Er kwamen vanmorgen mistvelden )or, die in de loop van de ochtend oplosten. Hier en daar kwam in de voormiddag de zon alweer door. Een zuidelijke wind voerde iets warmere lucht aan, zodat tijdens opklaringen het weer even een wat meer zomers karakter kreeg. Een depressie bij West-Frankrijk koerst in de richting van de Noordzee en dat betekent voor zondag minder gunstige vooruitzichten. De kans op een regen- of onweersbui wordt groter en reeds vanavond kan ons een regenfrontje bereiken dat van morgen boven zuid-oost-Engeland lag. Het meiweer blijft wel groeizaam maar zonder regenjas kunnen wij nog niet op stap. 28 mei: Zon op 4.30, onder 20.45. Maan op 1.04, onder 8.30. 29 mei: Zon op 4.29, onder 20.46. Maan i 11.30, onder 9.49. Hieraan werd toegevoegd: Wij zullen niet voorbijgaan aan onze vitale belangen. We moeten in overweging nemen wat ons te doen staat als de zeevarende mogend heden die grote belangen hebben bij de vrije vaart door de Golf van Akaba niets ondernemen." Ook de correspondent van de Lon- dense Times meldde gisteren dat er tekenen zijn, dat Israël tot een onaf hankelijke actie wil overgaan. De Is raëliërs zouden ongeduldig worden, nu het diplomatieke overleg lijkt te ver zanden. Volgens diplomatieke zegslieden heeft Israël overigens zijn schepen op dracht gegeven voorlopig niet te pro beren de Straat van Tiran te passeren. De Israëlische ambassadeur bij de Verenigde Naties, Gideon Rafael heeft gisteravond in een gesprek met jour nalisten zich niet erover uit willen la ten of sraël zou proberen een schip door de straat te sturen. „Met toegeven De Egyptische president Nasser heeft gisteravond in een radiotoe spraak gezegd dat zijn land „niet zal toegeven wat de rechten in de Golf van Akaba betreft". Hij verklaarde dat Egypte wist dat de sluiting van de golf oorlog met Is raël zou betekenen. „Het zal een totale oorlog zijn met het doel Israël te ver nietigen. Hij stelde de Amerikaanse steun aan Israël aan de kaak en noemde Ameri ka „de grootste vijand". Engeland en andere westelijke landen schoor hij over een 'kam als vijanden van de Ara bieren. Frankrijk kreeg evenals de Sow- jetunie een schouderklopje, omdat, het in de crisis onpartijdig is gebleven. Dit nam niet weg, dat Syrië het Franse voorstel voor een viermogend- hedenconferentie verachtelijk van de hand wees. Onvermijdelijk In Egypte gaat men er van uit, dat Israël zal aanvallen, als de blokkade van de Golf van Akaba niet wordt opgeheven. De felle toon in de rede van Nasser wijst er wellicht op, dat hij ongedul dig begint te worden, nu Israël zich rustig houdt. In een artikel van het gezaghebben de Egyptische blad Al Achram, dat vaak optreedt als spreekbuis van de regering, zijn suggesties van de Ver enigde Staten om de spanning te ver minderen van de hand geweezn. De hoofdredacteur, een groot vriend van Nasser, schreef gisteren in het blad dat een gewapend conflict onver mijdelijk is. Israël zal wel moeten beginnen met Een bezorgde president Lyn don Johnson besprak gisteren met de Canadese premier Lester Pearson de crisis in het Midden- Oosten. Zij waren bijeen in de zomerresidentie van de eerste minister van Canada. Deze aardige Israëlische meisjes soldaat (een messcherpe vouw in de pantalon!) rust even uit van de oefeningen in de Negevwoestijn. Zij is één van alle meisjes in Isra ël, die twintig maanden militaire dienst moeten doen: een belang rijke bijdrage tot de militaire kracht van het land. schieten, aldus het artikel. „En dan zullen wij krachtig en effectief terug- Rusland heeft Amerika, Engeland en enkele andere westelijke landen ge- iagd, Israël tot kalmte te manen. is zelf bereid zijn invloed te ge bruiken om te pogen, de crisis te rege len. Het Franse voorstel voor een topcon ferentie wordt nog bestudeerd. In Londen stelde premier Wilson zijn voorgenomen vertrek naar Ameri- i en Canada tot donderdag uit. In afwachting van het rapport van Oe Thant, dat vanmiddag zal worden gepubliceerd (het telt tien bladzijden) wisselden leden van de Veilig heidsraad van gedachten over de cri- Een vertegenwoordiger van een der ledenstaten zei te geloven, dat 'de raad zich niet kan uitspreken over het al dan niet wettig zijn van de Eyptische blokkade^maatregelen. Volgens hem zou Israël akkoord gaan met een eventueel besluit van de raad, de zaak aan het internationale gerechtshof te Den Haag voor te leg gen. Hij betwijfelt echter, of Egypte daar iets voor voelt. Verwacht wordt, dat de Veilig heidsraad begin volgende week het rapport van Oe Thant zal bespreken. De KLM voert vandaag een extra vlucht van Tel Aviv naar Schiphol uit met een DC-8. Tot de 150 passagiers behoren veel vrouwen en kinderen. Het toestel wordt vanavond om 10 voor half 8 op Schiphol verwacht. Bijna de helft van de 200 in Aden wonende Joden maakt zich' gereed om de kolonie te verlaten als gevolg van anti-Joodse betogingen van de laatste dagen. VS-VLIEGTUIG BOVEN CHINA SAIGON Amerikaanse mariniers zijn opnieuw het zuidelijke deel van de gedemilitariseerde zone in Vietnam binnengetrokken. Eerder was deze ont- De strijd laaide op toen de mariniers vlak ten zuiden van de zone onder vuur kwamen te liggen. Er zijn zware gevechten aan de gang. Bij de Cambodjaanse grens in de provincie Pleikoe viel een compagnie van 150 Amerikaanse militairen in een hinderlaag. De Amerikanen leden zwa re verliezen. Gisteren werden aanvallen gedaan op een vliegveld bij de Noordvietna- mese havenstad Haiphong en op dc spoorwegverbinding tussen Hanoi er China. Een toestel van de Amerikaanse ma. rine vloog „mogelijk per ongeluk' over de grens met China. Hét keerde veilig op zijn basis terug. De Canadese premier Pearson heeft ontkend, president Johnson te hebben voorgesteld, Noord-Vietnam uit te nodi gen voor vredesbesprekingen Genève. Werktijd DA uur korter UTRECHT Per 1 juli gaan de lonen en salarissen voor de werknemers ln de metaalindustrie omhoog met VA procent. Dit percentage is als volgt tot stand gekomen: twee procent ter compensatie van de gestegen kosten van levensonder houd, 0,2 procent die per 1 januari dit jaar werd gereserveerd voor betaling van gestegen sociale premies, wat .niet is doorgegaan, 0,3 procent lastenve dering voor de werkgevers in de sfeer van de sociale verzekering, welke aan de werknemers is doorgegeven. In het meerjarige contract voor de metaalindustrie was namelijk overeenge komen dat de stijging van de kosten voor levensonderhoud boven 1 procent elk jaar in de lonen zal worden gecom penseerd met een maximum van 2 pro- Met ingang van 1 juli wordt ook de arbeidstijd ingekort van 45 tot 43% uur per week. De kosten hiervan bedragen 2,2 procent, welke voor de helft op 1967 en voor de andere helft op 1968 drukken. Per 1 januari jl. gingen daarom de me taalionen niet met 5 procent omhoog maar met 3,7 procent; 1,1 procent werd afgetrokken voor werktijdverkorting er 0,2 procent werd zoals gezegd ge reserveerd voor te verwachten stijging van de sociale premies. Op 1 januari 1968 zal de loonsverho ging maximaal 3,9 procent bedragen, dat dan ook tengevolge van de werktijd verkorting 1,1 procent op de overeenge komen 5 procent in mindering word gebracht. Komen er nog nieuwe verho gingen voor premies sociale verzekering, dan bestaat de kans dat een reële loons verhoging per 1 januari a.s. nog beneden de 3,9 procent zal blijven. Witte muizen bij huwelijk prinses KOPENHAGEN Deense pro vo's willen het huwelijk van prinses Margrethe met de Franse graaf Henri de Monpezat op 10 juni in de war sturen. De provo's denken aan het afsnijden van de elektriciteitstoevoer naar Kopen hagen, het loslaten van tientallen witte muizen in de kerk waar het huwelijk wordt ingezegend en het gooien van tomatensap. De onofficiële leider van de provo's zei gisteren in een vraag gesprek voor de Deense radio dat ook het plan is geopperd om een vliegtuig te huren om „iets" wat onthulde hij niet op de stoet te gooien. Ook de beweeg redenen van de provo's zijn on duidelijk. Het detachement cavalerie dat het rijtuig met de prinses en de graaf zal begeleiden, krijgt in middels een bijzondere oefening: de paarden worden vertrouwd ge maakt met rookbommen, dwar relend papier, juichende menigten en het geluid van schoten. yy Geen synode kan zo goed zingen - pag. Kernmerk IHet vakantiegeluk kan liggen in een klein (Zuid-West) hoekje van Friesland, waar een zee van water de sportliefhebbers wacht en een keten van zeven pittoreske stadjes. Lees pagina 1 van ons Zondagsblad. •fe Pierre Janssen hoopt op kleurentele visie - pagina RadioTV MAMMOET Onze onderwijsredacteur heeft met twee schoolleiders gesproken over hun Mammoet-experimenten. De een was wat enthousiaster dan de ander, heiden zien voor- en nadelen. In ons Zondagsblad deze TNE openheid, waarin een kenmerk van deze tijd mag worden ge zien, deelt zich ook aan de onder nemingen mee. Er is ook hij de werknemers een be hoefte aan mogelijkheid tot kennis nemen, waarvan zij hopen dat die vervolgens ook het karakter zal aan nemen van een mogelijkheid tot in spraak. Wij hebben steeds het standpunt ver dedigd, dat zulk een wens altijd zo veel mogelijk positief dient te wor den benaderd. Zeker wanneer de wens voortspruit uit de bereidheid om tegelijk te delen in de verant woordelijkheid. Van belang is in dit verband stellig ook het rapport dat onze Sociaal eco nomische raad deze week het licht kon doen zien over het recht van enquête voor de werknemers. Wat hij de lezing van een rapport als dit weer opvalt ls hoe zeer er in theorie althans een ruime mate van eenstemmigheid is hij werkgevers en werknemers. Daarover mag men zich verheugen, hopende dat dit op de aanpak van de materie in de praktijk van in vloed mag zijn. Het gaat metterdaad om gemeen schappelijke belangen. De EEG yOLGENDE week is er te Rome d« conferentie van de regerings leiders binnen de EEG. Voor Nederland betekent dat bij voorbeeld, dat onze nieuwe minister president nu zelf, zij het in gezel schap van de minister van buiten landse zaken, persoonlijk zal komen te staan, niet alleen tegenover zijn collega's, maar tegenover heel de problematiek van het zo moeizaam ontstaande Europa. De ontmoeting te Rome blijft een be langrijke, maar niettemin is er geen reden, de verwachtingen hoogge spannen te doen zijn. De standpun ten liggen nu eenmaal vast, ook bij voorbeeld dat van de Franse rege ringsleider. Dan heeft het weinig ziu dat ook de anderen weten wat zij willen. Het nieuwe Europa is door de verschil lende kijk op de dingen bevangen van een innerlijke onmacht. Dus kan men van de bijeenkomst mogelijk alleen wat opheldering ver wachten. Laten we die dan ten min ste mogen krijgen. Aan bloemrijke verhullingen in nietszeggende be woordingen hebben we geen behoef te. Want indien de leiders elkaar dan niet kunnen vinden, dan begint toch intussen de burger zélf van het nieu we Europa een zekere graad van volwassenheid te vertonen. Vlotte steun jyjEN kan van het kabinet-De Jong niet zeggen, dat het de werk gelegenheid niet aanpakt. Na de ruim 200 miljoen, reeds door het ka- binet-Zijlstra voor de probleemge bieden uitgetrokken, kregen bedreig de provincies en gemeenten deze week 100 miljoen ter beschikking. En nu is de textielindustrie aan de beurt met een kredietgarantie van 150 miljoen. Die steun wordt ver leend aan nog rendabele bedrijven om tc voorkomen, dat de werkloos heid zich ook tot die bedrijven zal uitbreiden. Het kabinet heeft tot deze vorm van steunverlening besloten, omdat het ervan uitgaat dat de opnamecapaci teit buiten de textiel groot genoeg is om de directe werkloosheid tegen te gaan. Het lijkt echter wel dienstig zich reeds nu te beraden op maatregelen, mocht deze verwachting niet uitko men. Het probleem van de werkloos heid is niet nieuw; de overheid moet niet onvoorbereid zijn tegenover nieuwe ontwikkelingen. De „textiel" in Twente zal zelf én financieel én bedrijfs-organisatorisqh een groot aandeel in de steunverle ning hebben. Dat is dc juist stimu lans voor een tak van industrie, die reeds te lang gewacht heeft met de noodzakelijke modernisering. Dat daarnaast een spaarzaam ge bruik zal worden gemaakt van in voerbeperkingen, is een logisch ge volg van de internationale verplich tingen die Nederland op zich nam en die het kabinet-De Jong kennelijk niet als loze afspraken ziet. NIEUW voor Nederland pnatrassen nu ook met (rouwt het tnodegne, Zake** i+itetleu/i VOORHAVEN 101 - ROTTERDAM TEL. 23 49 71 VERBOUWINGEN BETIMMERINGEN - PUIEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1