Dorp wordt 2 kilometer .verschoven' NA VIJF JAAR HARDE STRIJD ZATERDAG 27 MEI 1967 (Van een medewerker) möRVENICH Tever geefs probeerde kapi tein Lutz Tyrkofski (29) van de Westduitse lucht macht de zware machine op te trekken. Maar het ging te snel, de motoren van de F 104 Starfighter stokten. Het toestel boor de zich in het dak van de opslagplaats van een drooginrichting van land- bouwprodukten en explo deerde. Kapitein Tyrkofski, instruc teur, was op slag dood, maar zijn leerling, eerste luitenant Horst Völter, kon op het laatste ogenblik gebruik maken van de schietstoel. Het gebeurde 25 januari 1962 om 'kwart voor twee 's middags. De plaats van het ongeluk: aan de rarid van Oberbolheim, een tweehonderd inwoners tellende dorp op twee kilometer afstand gelegen van de Westduitse vlieg basis Norvenich. Het naspel van dit ongeluk vond dezer dagen een voorlopig einde. Na vijf jaar harde strijd met de overheid, voornamelijk met het ministerie van defensie in Bonn, zijn de Oberbolheimers erin geslaagd uit de onmiddel- ||§ËI p |g| jij H lijke omgeving van de startbaan van vliegbasis Norvenich te wor den „overgeplaatst". Het dorp Oberbolheim zal tot de laatste steen worden afgebro ken en twee kilimeter verder weer worden opgebouwd. Protesten Het gevecht tussen Oberbol heim en de traag lopende o ver heidsmachinerie dateert nog uit de tijd van de Britse bezetting van West-Duitsland. In 1955 leg de de Britse luchtmacht het vliegveld aan, en sinds die tijd regent het protesten van de Oberbolheimers, die zich niet konden verzoenen met de gedach te zulke gevaarlijke en lawaai makende buren te hebben. Tot een open strijd kwam het overigens pas toen de Bun- deswehr de eerste Starfighters ging invliegen vanaf de start baan van vliegveld Norvenich. Toen schreef een plaatselijk blad, de „Dürener Zeitung": „Men mag nu toch aannemen dat de klachten van de Oberbol heimers eindelijk gehoor vin- De klachten vonden gehoor, zij het op een andere manier dan het ministerie van defensie zich had voorgesteld. Het maakte niet veel uit dat de toenmalige inspec teur van de luchtmacht, generaal Kammhuber, de dag van het on geluk nog in Oberbolheimer verscheen. Met protestmarsen en talrijke meetings gaven de dorpsbewoners te kannen dat er nu eindelijk iets moest gebeuren. In Theo Berger, de 47-jarige burgemeester van Oberbolheim, vonden zij een aanvoerder die met grote vastberadenheid en hardnekkigheid de strijd met de autoriteiten aanbond. Dat de onderhandelingen toch nog vijf jaar duurden, wijt de burgemeester enkel en alleen aan de chaos op het departe ment, en bij verschillende ande re overheidsinstanties. De heer Berger spreekt een vernietigend oordeel uit over de Duitse ambtenaren. Hij zegt: „We hebben gebrek aan ambtena ren met ruggegraat, de een kruipt weg achter de ander." Zo'n geharnaste strafrede uit de mond van de strijdbare CDU-burgemeester i—in Ober bolheim hebben de christen-de mocraten geen tegenstanders leverde Berger geen vrienden op. In tegendeel: er gingen stem men op, die hem als een „zeer lastig mens" kenschetsten. Nieuw plan In ieder geval was het dan toch Berger die de 200 inwoners van het dorp, bijna zonder uit zondering achter zijn banier kon verenigen en het voor elkaar kreeg het dorp te „verplaatsen'. Nadat in de afgelopen vijf ja ren 14 voorstellen voor ver huizing waren verworpen, accep teerde Oberbolheim bijna een jaar geleden met algemene stem men een nieuw plan. Het oude Oberbolheim telt 26 huizen met 39 gezinnen. Het nieuwe dorp zal ongeveer 50 wo ningen krijgen. De kosten van schadeloosstelling draagt het mi nisterie van defensie, met uit gangspunt, de bekende grondre gel: „Oud voor nieuw". Wat weemoedig ziet burge meester Berger de toekomst tege moet. Zijn hart hangt aan de An- toniuskapel uit de derde eeuw. Alleen deze kapel blijft over van het oude Oberbolheim. De rest wordt omgeploegd tot bouwland. De heer.. Berger, die reeds sinds 1946 onaantastbaar zijn burge meestersambt bekleed, zegt: „We moeten er maar wat van zien te maken!" Te moeilijk vinden,P zodat Deze opgaven behoren beslist niet tot de moeilijkste, maar ze zijn even min kinderachtig. Een schaki redelijk niveau kan ze beslist vinden, mits hij er behoorlijk aandacht en tijd aan wil besteden! Oplossingen g8Dt Kxh6 enz. Een mooi voorbeeld van vele valstrikken in een eenvoudi ge stelling. (4) Denes Faur. De zwarte ko ning staat slechts schijnbaar gevaar lijk diep in de vijandelijke stelllngi vooral omdat wit zo schijnt het tenminste dameruil niet vermijden kan. Oppervlakkig gezien heeft daar om zwart de beste kans-~ PUZZEL VAN DE WEEK Kruiswoord - puzzel Horizontaal: 1. plaats in N.-Brab. 6, baard van een walvis, 12. jongensnaam, 14. vast rantsoen. 16. de gouden bul (afk. Lat.), 18. rij school (afk.). 19. snoer van een hengel, 21. staatsbedrijf (afk.), 22. welaan, 23. verslag, 26. oproer, 29. kaasworm. 30. kruipend eenjarig krüid, 32. drietenige struis. 33. bijwoord, 34. let wel (afk. Lat), 36. stok, 37. slede, 38. muzieknoot, 39. bij elkaar behorende voorwerpen, 41. plaats in Gelderl., 43. muzieknoot, 44. raaklijn (meetk.), 45. neven schikkend voegwoord. 47. balletje papier. 49. zwakke. 52. in het jaar onzes Heren (afk. Lat.). 54. voegwoord, 55. hoofddeksel, 57. voornaam woord, 58. scheik. element (afk.), 59. wandeldreef, 61. begrip, 63. kleur, 65. inheems opzichter over werklieden (Ind.), 67. rampzalige toestand. 69. slede, 70. dat is (afk. Lat). 71. houten vat. 73. in loco (afk.). 74. voedsel. 75. algemeen ruilmiddel. 77. twijg, 79. bereid tot iets, 80. wijze leidsman. Verticaal: 2. telwoord. 3. slang. 4. vreemde munt. 5. voorzetsel. 7. atmosfeer (afk.), 8. speer, 9. bosvogels, 10. vervoeging van een hulp- werkw., 11. steensoort, 13. voedsel, 15. schade. 17. berrie, 19. hemel lichaam, 20. manier van klederdracht, 22. lipharen, 24. oud gewicht (afk.). 25. adellijke titel op Java (afk.). 27. per expresse (afk.), 28. in het jaar der wereld (afk Lat), 31. knijpbril. 35. duurzame bouw stof, 37. een plant met bittere bladeren en bloemen, 39. zeepwater, 40. stuk stof, 41. boomloot, 42. gesloten, 46. plaats in Zweden, 48. soort van hert, 50. liniaal (ZN), 51. overleg, 53. op die plaats, 55. wijnsoort, 56. telwoord. 58. smekend woord, 60. meisjesnaam, 61. scheik, elem. (afk.), 62. oude lengtemaat. 64. voegwoord, 66. gekheid. 68. meisjes naam, 72. rund, 75. voomaamw, 76. lidwoord, 77. voorzetsel, 78. ont kenning (Eng.). ar. 9. Peet 10. Erp, 11. k.o.. 12. leger, 14. deel. 16. neus, 18. Irak, 20. trek, 21. ruin, 22. keet. 24. taak, 26. vlot, 27. tree. 28. pels. 30. Marseille, 33. Neerandel. 35. Sam 37. Noorden, 38. ere, 39. pipet, 41. Marie, 43. adder, 44. romer, 46. nog, 48. Kos. 49. ant, .50. dos, 56. rek, 58. Eos, 60. soms, 61. pook, 62 leem, 64. Elia, 65. daar, 66. Kent, 67. nier. 69. arts, 70. Dakar. 71. laan, 73. knie. 75. eerst, 77. maat, 78. Erna, 79. term, 82. van, 84. toe. 86. ma, 87. er, 88. en, 90. Se. INZENDINGEN Inzendingen worden voor don derdag as. op ons bureau ver wacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart wor den geschreven. In de linker bovenhoek vermelden: „Puzzel oplossing". Er zijn drie prijzen: een van 5,en twee van 2,50. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. Durme, 5. rabat, 9. pekel, 13. eend, 15. nar. 16. Nero, 17. mi, 19. toet, 21. reep, 22. kg, 23. ert. 25. servituut, 28. pee, 29. raam, 31. lel, 32. ris, 33. neer, 34. kaas. 36. konen, 38. eelt, 40. kram, 42. toe, 43. ares, 45. in, 47. smak, 49. ader, 50. do, 51. pose. 52. roerend, 53. alom, 54. eg, 55. iris, 57. teen. 59. se. 60. slee. 61. pel, 63. rode, 65. dolk, 66. konen. 68. sela. 70. dame, 71. Leo, 72. eik, 74. lire, 76. aas. 77. mankement, 80. ate, 81. kr, 82. vaat, 83. riet. 85 sr, 86. maan. 87. ene. 89. Eros, 91. riant, 92. brand. 93 meent. Vertl-aal: 1. Demer, 2. re. 3. met. 4. Enos, 6. An, 7. Bari. 8. Dag nichten en neven, Hoe maken jullie het, meisjes en jongens? Zijn we allemaal aan het zwoegen, voor het eindrapport? Over een paar weken is het echt al zover. Zijn de repetities erg moeilijk of valt het wel Van verschillende nichten en neven kreeg ik opgewekte brie ven dat ze waren geslaagd voor het toelatingsexamen om na de „grote" vakantie naar het lyceum te gaan. Prachtig hoor! Hoe is het met de ver- keerslessen gegaan? Was het erg moeilijk of viel het wel mee? En nu straks nog het di ploma voor de geslaagden. Ge weldig! Heerlijk dat de buitenbaden weer open zijn meisjes en jon gens. Veel van jullie kunnen nu weer een duik nemen in het zilte nat. We zijn nu eenmaal niet allemaal bedacht met een binnenbad. Jammer hoor! Er zijn er natuurlijk heel veel onder ons die voor het eerst 'hun armen en benen uitslaan in het water. Sterkte ermee hoor! Je zult eens zien hoe fijn het is als je straks in het grote bad kunt spartelen. ^SAAAAAAAVVVVVWVSAlVWVVVVSA'VVWWWVV' Getallenpuzzel Op de tekening zien jullie ne gen hokjes. Je zult zeggen wat moeten we hiermee nu doen? Ik zal het jullie vertellen. We gaan in elk hokje een getal schrijven. De cijfers zijn van 1 t/m 9 en je mag ze maar één keer gebruiken. Het moet zo in gevuld worden dat je horizon taal (van links naar rechts), vertikaal (van boven naar bene den) en diagonaal dat is schuin van boven naar beneden na de optelling steeds het getal 15 krijgt. Probeer het maar eens. Verkeerd begrepen In de apotheek komt een meneer binnen die hoofdpijn heeft. Hij vraagt aan de apothe ker; „meneer wilt u iets voor mijn hoofd geven?" Nee meneer", zegt de apo theker. „een hoofd kan ik niet gebruiken." Wat zijn er boffers onder ons die met de klas heerlijk drie dagen gaan kamperen. Oef, wat zullen jullie een pret heb- Dag hoor, veel plezier en sterkte op school. TANTE JOS. Jarigen Deze week zijn jarig: Marie- tje den Boef, Mieke Boender, Lenie van Drunen, Marja den Ouden, Ria Bos, Erica Vermeij en Eliie Vlugt. Van harte gefeliciteerd met jullie verjaardag van de nich ten en neven. Hansje Tuit stuurde het vol gende versje in. Zeven kinderen in het bad Fiedeldidein, zei moder Ka- Zaterdags moeten we netjes Zaterdags moeten we in het bad, Zeven kinderen en een kat. 'k Zal ze boenen, 'k zal ze schrobben. Twee pond soda in de tobbe Broekjes aan en schortjes voor 't Gaat in één moeite door. Geen gedrein, zei moeder Ka- Zaterdags moeten ze aan de lijn Zeven kinderen en eén kat. Allemaal zijn ze klets- kletsnat. Niet zo sikkeneurig kijken Als jullie droog zijn zal ik je strijken Verkeersexamen Wat een doolhof nichten en neven! Jullie zien boven aan links een meneer die erg veel haast heeft en met de trein mee moet. Oef, maar wat Een doolhof waar hij eerst nog door heen moet om bij het station te ko- Nu gaan jullie maar eens uitzoe ken wat de kort ste weg is voo die meneer. Sterkte ermee hoon De oplossing moet worden ingezon den vóór dinsdag 30 mei. Nu het konijn zei moeder Ka- Die zal ook wel smerig zijn. Ook 't konijn moet in het bad, Net als de kinderen en de kat. Maar 't konijn zei: later, la ter.... Nu ben ik nog bang vóór wa ter. 'k Denk dat ik blijf.... Ik geen soda aan mijn lijf. Fiedeldidein. zei moeder Ka trijn, Als we maar gelukkig zijn. Toen kreeg elk een pepermunt. Dit is alles, kinderen. Punt DE VIJVER IN, DE OEVER OP smerig Op de grond wordt een rui me cirkel getekend. Alle kin deren staan om de cirkel heen. Nu wordt afgesproken dat de ruimte binnen de cirkel een vijver is en buiten de cirkel de oever. De spelleider roept: „de vijver in!" Alle spelers springen nu over de lijn heen' de vijver in. Roept de leider: „de oever op!" dan springen alle kinderen over de lijn te rug. Dit wordt enkele malen herhaald. springen als het hun wordt op gedragen. Doen zij dat niet of verkeerd dan zijn zij „af" en moeten aan de kant gaan zitten. Roept bijvoorbeeld de leider: „de vijver Op!" en de kinde ren springen in de vijver dan zijn zij allemaal af. Probeer het maar eens, het is een leuk spelletje. De over blijver is winnaar. NIET TE KOOP Marrie zat op vaders wagen Tussen kool en tussen biet. Alles is te koop riep vader, Maar mijn Marrie krijg je niet. Dit versje stuurde Marrie van Nieuwenhuijzen in. Puzzeloplossing HORIZONTAAL van links naar rechts, lezen we: kraan, maan, sleutel, pijp, voetbal, krakeling, ster en dukdalf. VERTIKAAL, van boven naar benéden, staat er: krater, lepel, veer, fiets, giraffe en rad. Prijswinnaars Henk Akse, Den Haag; Dik- kie Korevaar, Molenaarsgraaf en Conny Spaans, Schevenin- Ja nichten en neven, velen van jullie moesten de afge lopen weken of moeten de komende weken onder het verkeersmes. Het praktische gedeelte van het verkeers examen is aangebroken. Was het allemaal ook een beetje griezelig? Hier op het plaatje jullie ook een „slachtoffer" aan de start. Of het goed is gegaan? „We zijn met de klas drie dagen aan het kamperen ge weest. De laatste nacht zijn we een nachtwandeling wezen ma ken. Erg griezelig. Door de bos sen van Muiderberg. We kwa men het bos binnen toen hoor den we al rare geluiden en tak ken kraken. Toen kwamen we op een open plek daar zagen we een Verslag van een nachtwandeling wit gedaante met een lantaarn lopen. De meester zei „ik heb nog nooit zoveel vrouwen aan mijn arm gehad". Er begonnen een paar kinderen te huilen en daarom zijn de meisjes met del Maar niet alle jongens waren bang. Wat met de meester, zijn vrouw en zij die ons eerst Weg gebracht hadden weer terugge gaan is, zijn verder gegaan. Toen we thuis kwamen heeft de meester verteld dat de spo ken niet meer bestaan. En heeft hij vertelt wie het wa- en." Hoe vinden jullie dat?

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 16