ONDMjij BLAD Vakantiegeluk klein ZATERDAG 27 MEI 1967 van Hollandse „buiten landers" naar een stuk je veelal nog onbekend Nederland. De WV's juichen dat toe. Geld brengende toeristen kan de provincie ge bruiken. Maar de echte Fries staat gereserveerd tegenover die nieuwe stroom van vreemdelin gen. Want anders dan als vreemden ziet hij zijn landgenoten nog steeds niet. "TMIIESLAND met zijn groene polders, zijn uit gestrekte meren, zijn stadjes waar de klokslag lijkt ver traagd en zijn verlaten bos sen, bereidt zich voor op be zoek. Nieuwe recreatiege bieden zijn in aanleg en het hotelbedrijf zoekt uitbrei ding. De toerist van vandaag zal daar nog weinig van merken. Hij vindt Friesland nog zoals het eeuwen was. De stadjes, Stave ren, Hindeloopen, Sloten, (om er een paar van de kaart te pluk ken), lijken nog even rustig in slaap als door de eeuwen heen. Alleen de centra aan de meren, trekpleisters voor elk jaar meer sportzeilers, schrijven toerisme met een hoofdletter. Maar toch: de plannen zijn er, al is het nu nog op papier. Eén ervan: het recreatiecentrum De Kuilart, daar waar de Morra overgaat in de Fluessen, waar plaats komt voor 150 tenten en caravans, waar 34 bungalows verrijzen, waar watersportlief hebbers een zwembad en een jachthaven voor een dikke veer tig boten vinden. Ruim anderhalf miljoen gulden is er ingestoken om volgend jaar de eerste gasten te kunnen binnenhalen. Door Dick Ringlever ONDER: De scheve toren I van de hervormde kerk I van Hindeloopen, ook een I trekpleister voor Fries- I land-gangers. Steeds meer Friesland een vergeten gebied? Toeristenorganisaties zeggen: elk jaar minder. En de spoorwegen, die toeristen uit Holland aanvoe ren met de boot EnkhuizenSta veren: er worden de laatste ja ren records gebroken. Vervoerde de driemaal daags varende boot in 1965 31.000 passagiers (in en kele reizen uitgedrukt), vorig jaar waren het er 10.000 meer en dit jaar rekent men op een kleine 50.000. Dat is dart nog mpar een deel van de trek. Want groot is het aantal dat per auto reist, of per Wat dat laatste betreft: steeds meer watertoeristen trekken naar het noorden op. Naarmate de Zuidhollandse meren voller raken, groeit de belangstelling voo de Friese. En toegegeven: de echte zeiler vindt er meer ruimte dan in het volle Holland. Friesland biedt nog het avon tuur voor de scherpe zeiler, die het buiswater wil voelen en urenlang onbelemmerd de hori zon tegemoet wil varen met slagzij en gebogen mast. Dat kan in het Friese. En steeds grotere groepen ontdek ken dat. Vooral de zeilerij met grotere schepen is bezig noord waarts „op te schuiven" door de voortschrijdende inpoldering van het IJsselmeer. De plannen van steden als Hoorn, Enkhuizen en Medemblik tot uitbreiding van jachthaven accommodatie getuigen daarvan. Evenals de activiteiten aan Frie se zijde, in Lemmer, Staveren, Workum en Makkum. Afwisseling Maar niet alleen de zeiler biedt Friesland attracties. Ook te land heeft het zijn specialiteiten. De VVV-folder zegt het zo: „Ner gens langs de 1100 kilometer lange Groene Kustweg, die van Rotterdam dwars door Friesland naar Kaap Skagen leidt, ligt een gebied met zoveel gezichten. Nergens grenzen toeristisch avontuur en romantiek, passieve rust en dynamiek, charme en mystiek zo nauw aan elkaar als in dit gewest van wijde, klare verten." Natuurlijk, dèt is de taal van de propaganda, die overtreffend aanprijst om beurzen te openen. Maar wie Friesland proefde, zal beamen dat het de vergetel heid van het verleden niet ver diende. Hij zal de Friezen hun chauvinisme graag vergeven bij het zien van wat de provincie te zien geeft. Want dat die 3200 vierkante kilometer grond binnen de groe ne dijken alleen uit polders zou bestaan, is een wijdverbreide misvatting. In zijn zuidwesthoek biedt de provincie een afwisseling, die maar in weinig andere streken van ons land wordt gevonden. Gaasterland staat dan ook bo venaan op de offerte aan toeris tische fijnproevers. Omdat men er nog de rust vindt, die men in vele andere bosrijke streken te vergeefs zoekt. Omdat men in derdaad vrijwel nergens de klok zover kan terugdraaien. van Nederland) tonen nog het gezicht van eeuwen terug: mar kante oude geveltjes, onberoerde grachtjes, nauwe verstilde stra ten, rustieke bruggetjes. Com mandeurshuizen herinneren aan de gouden eeuw, aan heldentoch ten van Friese zeevaarders naar de wateren rond IJsland en Groenland. Aan sommige van die huizen hangt nog het anker, dat vroeger het dorp liet weten of de kapi tein thuis was of op zee: het eerste als het anker omlaag hing. het laatste als het omhoog was gehesen. Vergane glorie, maar ook: on aangetaste romantiek. Want al trekt WV-propaganda dan elk jaar meer toeristen, onder wie ook duizenden Duitsers, het ka rakter van de Friese bleef ongerept. toe, dat het toerisme hem een aantrekkelijk'extra beleg Op het dagelijks brood oplevert, maar hinderlijk commercieel is men er vrijwel nergens door geworden. Wie in Hindeloopen antiekwin keltjes bezoekt, kan er nog voor matige prijzen (in ieder geval lager dan in het westen) antiqui teiten met het bekende Hinde- loopens schilderwerk krijgen. En wie onvervalste antieke tegels wil, hoeft er in Friesland maar een tientje voor rteer te tellen: dezelfde prijs wordt van wester se inkopers gevraagd. Concurrentie Antiek en oudheid: men vindt het in deze stadjes in elke straat. Elke stad heeft haar eigen beko ring en. daar gaat zij ook prat op. Hoe vriendschappelijk de ver houding tussen burgemeesters ook moge zijn, wanneer het hun gemeente aangaat, voelt men zich ineens concurrent en eta leert zonder de békende Friese nuchtere reserve de attracties. Geen toerist zal bijvoorbeeld de scheve toren van de hervorm de kerk in Hindeloopen mogen (en kunnen) voorbijlopen. Een eeuwenoud, wat vervallen bouw werk met boven de zware eike houten deur de woordspeling: „Des Heeren woordt met een dacht hoort, komt daertoe met hoopen als hinden loopen". En wie Sloten bezoekt, zal zeker niet het grachtje in het centrum voorbij mogen gaan: een volkomen verstild brok oude romantiek met oude gevels en bijna even oude bomen langs het rimpelloze water. De toerist, die per boot over het Slotermeer aanvaart, ervaart het als een schilderij, met als enig versto rend element de torenhoge nieu we veevoederfabriek. Het gemeentebestuur van het 700 zielen tellende stadje heeft er van buitenstaanders al veel kri tiek óver moeten horen. Maar de burgemeester moti veert: „Als u in onze schoenen had gestaan, had u er ook de vergunning voor gegeven. Van schoonheid alleen kan een dorp niet leven. En al brengen de toeristen dan geld binnen, dat is lang niet genoeg om de begroting sluitend te houden." Vandaar ook de plannen van de gemeente voor de aanleg van een jachthaven met botenhuis: men wil méér toeristen. de glooiende heuvels, Finland in de tien grote en tientallen kleine meren en Friesland overal." Zeven steden Trips Ongerept De middenstand geeft graag Zo'n tocht door Gaasterland (u kunt de Friese meren-route van de ANWB daarvoor uitstekend gebruiken) gaat door meer van zulke schilderachtige plaatsen. Maar zij leidt ook door onver moed grote en verlaten bossen. Een ideale trip voor hen die de polderhorizon te wijd en het gras te mals vinden. De toerist ervaart er dat de buitenwereld hier nog maar nau welijks is doorgedrongen. Hij maakt er kennis met typisch Friese gebruiken en bouwwer ken. Met de klokkestoelen bij voorbeeld op vele kerkhoven, die de stadsbewoners nog regelmatig het memento mori aanzeggen, met de typische kop-hals-romp- boerderijen met de uileborden: topversieringen met zinnebeelden als zonnerad of harp tussen zwanehalzen met de zadeldakto rens en de terpen. Urenlang kan men er dwalen door de „wouden" om dan ineens aan de IJsselmeerkust te staan met kliffen en in holennesten broedende zwaluwen. De Friezen zelf bevelen aan: „Uw vakantiegel-uk zit in een klein (zuidwest)hoekje. Neem een snuifje Denemarken, een snuif Finland en een hele grote snuif Friesland. Meng die drie zorg vuldig en u hebt die zuidwest hoek. Denemarken vindt men in Als aantrekkelijke intermezzo's fungeren er de zeven steden: naast de trekpleisters Sloten en Hindeloopen nog vijf andere, die alle hun aparte bezienswaardig heden etaleren. Staveren heeft sinds het Vrouwtje haar veto heeft uitgesproken, aan betekenis en dus ook aan rijkdom ingeboet, maar het heeft z'n boot naar Enkhuizen, z'n gemaal en z'n Workum moet men eerst be kijken van de brug aan de zuidkant af: het is een smake lijk voorproefje voor een uitge breider bezoek (o.m. aan de kerk). IJlst stelt voor verrassingen en één ervan is, dat men niet verder kan dan de weg langs dat schil derachtige grachtje. Maar wat zou het? Het geeft gelegenheid het grachtje nóg eens te zien. En dan liggen er nog twee steden aan de rand van de zuidwesthoek: Bolsward met een rijk stadhuis en een machtige kerk met daarnaast het stand beeld van de dichter Gysbert Japicx en Sneek met zijn water sport, zijn raadhuis, het Fries scheepvaartmuseum en niet te vergeten de gezelligheid rond de jachthavens. Per fiets Wie die tochten niet met eigen auto doet, kan ook op de fiets stappen. Behalve de dagtochten per bus door Gaasterland organi seren de NS bijvoorbeeld specia le fietstrips: men gaat per trein naar Enkhuizen, vaart over naar Staveren en kan daar de twee- wieler nemen.. Uiteraard ziet men dan meer, want veel weggetjes door het bosgebied zijn voor auto's gesloten. Het is een uitstekende gele genheid om VW-slagzinnen ver werkelijkt te zien. En om kennis te maken met buitenlandse land genoten: de Friezen. Met gulle hartelijkheid zal men er niet worden ontvangen. Maar daarover hoeft men niet te rouwen. Een Fries is er nu een maal niet de man naar om uitbundig te verwelkomen. Maar dat hij stug zou zijn, ontkent hij beslist. „Wie zijn privacy wil bewaren en an deren hun privacy laat, is alleen anders", werpt hij tegen. Vandaar misschien, dat ook Friesland anders is. Maar wèl bijzonder... DE PLANOLO GEN hebben het gezegd: als over pak-weg vijf jaar de weg door de polders gereed is, zal Friesland nog maar een uur rijden van Amster dam liggen. Een uit hoek van het land staat op het punt uit zijn iso lement te worden ge haald. Friesland, dat zich altijd maar node als deel van een groter geheel beschouwde, zal weer een stap dichter bij Holland komen. Dat betekent: krachti ger druk op de deur, die de provincie eeu wenlang gesloten hield. Ofwelgrotere toevloed LINKS: Echte Friese sjezen, kunstig bewerkte rijtuigen, trekken door Workum. En niet alleen voor de toeristen RECHTS: Bollende zeilen, water, wind en schuim: dat is het beeld van Frieslands meren in de zomer. Tien duizenden trekken er elk seizoen weer naar toe. En nooit is het er zo druk als op Hollands water. MIDDEN: Actie tijdens een van Frieslands jaarlijkse attracties: het skütsjesilen, enerverende race van beurtvaarders.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 13