VUURZEE OVERVIEL DUIZEND MENSEN Golf van Akaba is afgesloten JAMIN Commentaar Brussels warenhuis geheel verwoest Brand vermoedelijk gesticht Dodental (12) zal nog stijgen Winstdaling bij Philips Nog niemand gepolst Brusselse ramp hier praktiesch uitgesloten Dinsdag 23 mei 1967 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Pottlls Dagblad Haagse Coutanf Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur -fe Hoogleraren mogen op syno de blijven - pag. Kernmerk Water kwijtraken dat is wettelijk geregeld. Maar als men water naar land toe wil laten stromen, is alles veel moeilijker. Het SGP-Kamerlid ir. H. van Rossum wil daar wat aan gaan doen. Over zijn ini tiatief een artikel op pagina 7 NCRV maakt derde net op zaterdagmor gen klassiek - pag. Radio TV ,.Ik wil graag een paar woorden tot u richten over mijn zakgeld en over myn bedtijd Situatie in de lederindustrie blijft zorgelijk TILBURG De situatie in de leder industrie blijft zorgelijk. De teruggang in deze bedrijfstak (van 144 onderne mingen in 1965 tot 115) zette zich ook in 1966 voort. Thans bedraagt het aan tal nog 111. Een en ander zei gisteren J. A. Middelhuis, voorzitter van het bedrijfschap voor de lederindustrie op een vergadering te Tilburg. De heer Middelhuis doet een beroep de regering 's lands lederindustrie te beschermen tegen ongezonde buiten landse concurrentie. Met name uit Ita lië wordt leder (speciaal schoenen) naar cms land geïmporteerd en tegen leer lage prijzen verkocht, aldus de heer Middelhuis. Hij betwijfelde of de overheid wel voldoende maatregelen neemt om deze concurrentie te bestrij Opklaringen DE BILT Om een depressie nabij Schotland voeren zuidwestelijke winden onstabiele luoht naar onze omgeving. Hierin komen naast verspreide opklarin gen ook enkele buien voor. Een front van deze depressie veroorzaakte vanmor gen in het oosten van het land nog enige tijd regen, maar het trekt nu langzaam in oostelijke richting weg van ons land. D^ depressie bij Schotland vult op, maar een nieuwe depressie trekt van de oceaan naar het oosten in de richting van de Britse eilanden. Op de nadering een zwakke rug aan de voorzijde de depressie zullen morgen aanvan kelijk de buiigheid en de bewolking af nemen, maar later zal een front van de depressie de bewolking weer doen toe nemen met mogelijk enige regen. De wind zal overwegend matig zijn, aanvankelijk zuidwestelijk, later krim pend naar zuid. De temperaturen zullen Woensdag dezelfde waarden bereiken als vandaag of iets hogere. DE BILT Opklaringen maar aan vankelijk nog hier en daar een bui. Morgen later op de dag weer toene mende bewolking mogelijk gevolgd door enige regen. Overwegend matige 'vind, aanvankelijk tussen west en midwest, later krimpend naar zuid. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. 24 mei: Zon op 4.35, onder 20.39. Maan op 0.14, onder 4.32. BRUSSEL Het dodental van de vreselijke brand, die gistermiddag het warenhuis A lTnnovation in de Brusselse bin nenstad voor een groot deel verwoestte, bedroeg vanmorgen twaalf. Maar nog tweehonderd mensen stonden op dat moment als vermist genoteerd. Toen de brand uitbrak, waren er naar schatting 500 personeelsleden en 500 bezoekers in het vijf ver diepingen hoge pand aanwezig. De brand was een van de grootste uit de geschiedenis van Brussel. Vrij wel onmiddellijk ontstond er een enor- rookontwikkeling, die tot kilometers ver in de omtrek was te zien. yolgens de directie van het waren huis, dat aan de zeer drukke, nauwe Nieuwstraat staat, is de brand ont staan op de eerste verdieping, in een opslagplaats van de kinderafdeling. Het vuur breidde zich angstwekkend snel uit via de liftkokers naar de derde verdieping, waar in een zelf- bedienings-restaurant op dat ogen blik het was kort na één uur veel mensen zaten te eten. Machteloos Al spoedig stond het hele pand in lichterlaaie. De brandweer, die met groot materieel was uitgerukt, stond aanvankelijk machteloos tegen de hui zenhoge vlammen. De hitte was zo groot dat de lak van een der brand weerauto's vlam vatte. De tonelen die zich in het binnenste van het warenhuis afspeelden, zijn on beschrijfelijk. Tallozen sprongen in paniek uit de ramen van de hoogste verdiepingen. Sommigen vielen dood neer voor de ogen van de redders, die vrijwel niets konden beginnen. Een angstig geroep en gekreun van vrou wen en kinderen klonk vaak boven de knetterende vlammen uit. De brandweerlieden en politieman nen klommen met gevaar voor eigen leven langs de gevels van het pand naar boven, sloegen de ramen in en trokken naar buiten. Tot vanmorgen AMSTERDAM De hoge kosten an de ontwikkeling van kleurentelevi- ie is een van de oorzaken van een verdere daling van de winstmarge bij Philips in het eerste kwartaal van 1967. Uit de kwartaalcijfers blijkt dat het bedrijfsresultaat van 192 min. ge daald is tot 181 min., hetgeen een achteruitgang betekent van de bruto winstmarge van 10,6 tot 9,5 pet. De nettowinst is verminderd van 79 min. tot 72 min. Dit betekent een daling van de netto winstmarge van 4,4 tot 3,8 zijn tientallen brandweerlieden bezig geweest met. de blussing. Ook van nacht laaiden telkens opnieuw brand haarden op. Drie uur na de brand zag het er even naar uit dat men de brand meester be gon te worden. Maar toen stortte een zijgevel in een zijstraat, waardoor het vuur oversloeg naar een zijdefabriek, waar het gretig voedsel vond. Ook het aangrenzende warenhuis van de Priba verscheidene huizen raakten in brand. Rijkswacht De politie moest al snel de hulp in roepen van de rijkswacht om de dui zenden nieuwsgierigen in de normaal toch al overvolle straten van het cen trum in bedwang te houden en ruimte te scheppen voor de ziekenauto's van het Rode Kruis, de Bescherming Be volking en het leger, die af en aan re den om gewonden af te voeren. Boven het warenhuis cirkelde een helikopter om aanwijzingen te geven aan de brandweer. Het zal nog wel enige tijd duren alvorens het juiste aantal slachtoffers kan worden vastgesteld. Het doden, tal van twaal, dat vanmorgen offi cieel werd opgegeven, betrof alleen de geborgen slachtoffers. Het is niet uitgesloten dan onder de puinhopen nog meer lijken zullen worden ge vonden. NOG 160 MAN In allerijl richtte de directie gis teren in de omgeving van het waren huis een registratiecentrum in. Al de personeelsleden die aan de vuur dood ontsnapten, werden hierheen gedirigeerd. Vanmorgen ontbraken op het appél nogf 160 personeelsleden. Vermoedelijk zijn zeer velen direct naar huis gevlucht. Een van de brandweerlieden die kort na het uitbreken van de brand wist door te dringen tot bij de in gangen van de keukens op de derde verdieping, vertelde dat hij daar „ze ker twintig lijken van koks en ander keukenpersoneel had zien lig gen". OORZAAK Deskundigen zijn bezig met het zoeken naar de oorzaak van de brand. Het gerucht gaat dat de brand is gesticht door mensen, die gekant wa tegen het feit, dat er in het warenhuis een Amerikaanse week werd gehouden. Een vertegenwoordiger van Inno vation vertelde dat vorige week iemand had gedreigd met bomaan slagen. „Wij beschouwden dit dreige ment echter als een grap," zei hij. Eerder werden in het pand al anti- Amerikaanse pamfletten verspreid. Voorts was er zaterdag een kleine betoging in de Nieuwstraat gehouden. Een verkoopster vertelde dat er op de kampeerafdeling een fles butagas was ontploft. Omdat men aanvankelijk dacht dat anti-Amerikaanse demon stranten voetzoekers gooiden, had men er niet veel aahdacht aan besteed. Vanmorgen zei de adjunct-directeur van het warenhuis Pierre Bolle dat de brand op twee verschillende plaatsen was begonnen: in de afdeling baby- kleding op de eerste verdieping en in het zelfbedieningsrestaurant op de der de verdieping. KAÏRO Egypte heeft de Golf van Akaba afgesloten. Israëlische schepen uit de haven Ëilath kun nen de Rode zee nu niet meer be reiken. De Egyptische stap werd genomen, kort nadat secretaris-generaal van de VN, Oe Thant, uit New York naar Cai ro was vertrokken voor besprekingen met president Nasser. Een kruiser, vier torpedoboten en twee duikboten zijn door het Suezka- naai naar de Rode zee gevaren om de door Nasser aangekondigde blok kade ten uitvoer te leggen. OLIEHAVEN Eilath is Israëls voornaamste olie haven. De olie wordt vandaar via eer pijpleiding naar Haifa gepompt, w;aar een raffinaderij staat. Op die manier hoeven olietankers geen gebruik te maken van het Suez- kanaal, dat door Egypte wordt be- Israël heeft herhaaldelijk gewaar schuwd, dat het Egypte zal aanvallen, als zijn schepen in de Straat van Ti- i, die toegang geeft tot de Rode zee haagse hopjes niet duur wel heerlijk Met zonder Amsterdamse raad (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Beernink deelde gisteravond in de Twee de Kamer mee, dat hij de commissaris van de Koningin in Noord- Holland heeft gevraagd omtrent de opvolging van mr. Van Hall de gevoelens van de Amsterdamse wethouders en de fractievoorzitters in de Amsterdamse gemeenteraad af te tasten. Met dit verzoek aan mr. Kranenburg bleek de bewindsman dus al bij voor baat te hebben voldaan aan de wens, die gisteren tijdens het Kamerdebat over het ontslag van mr. Van Hall en het eerste rapport-Enschedé vrij alge meen naar voren kwam, namelijk on de hoofdstedelijke raad op een of ande re manier inspraak te geven in de be noeming van de nieuwe burgemeester. De minister-president, de heer De Jong, tijdens het afleggen van de regerings verklaring over het ontslag van mr. Van Hall als burge meester van Amsterdam. Mr. Beernink verklaarde zich „vol gaarne bereid" om na te gaan of deze incidentele raadpleging tot regel kan worden gepromoveerd. Met de hand op het hart deelde hij mee nog niemand voor het burgemeesterschap van Amsterdam te hebben gepolst. „Ik heb daar natuurlijk wel m'n gedachten over laten gaan en er is intern wel al over bepaalde kandidaten gesproken, maar er is nog niemand persoonlijk Het Kamerdebat duurde tot van nacht kwart over twaalf, maar leverde weinig concreets op. Voorzover het be trekking had op het onvrijwillig ontslag aan burgemeester Van Hall was het weinig meer dan een slaapver wekkend nakaarten over een voldon gen feit. De verontwaardiging van PvdA, D'66 en CPN over de door de regering gevolgde ontslagprocedure was meer plichtmatig dan echt. Typerend voor de stemming was, dat D'66 te elfder ure maar afzag van haar aanvankelijk voornemen om twee moties in te die nen. Er bleek bij de overige oppositie partijen toch geen animo voor te bestaan. en de Golf van Akaba onder vuur worden genomen. Amerika en andere westelijke lan den hadden Egypte al gewaarschuwd, geen geweld te gebruiken en de Straat van Tiran niet te blokkeren, aangezien deze een internationale wa terweg is. Afsluiting van de Golf van Akaba voor Israëlische schepen was in 1956 een van de aanleidingen tot de Is raëlische invasie in Egypte. Na be ëindiging van het conflict hielden VN- militairen de wacht langs de Straat van Tiran. Deze posten zijn nu door Egyptische troepen overgenomen. De VN-mili- tairen bevinden zich in kampen in de Gazastrook, die door Egyptische mi litairen worden bewaakt. Naar ver luidt wordtn zij ontwapend (Zie ook pag. 7). De grote koepel op het dak van het Brusselse warenhuis Innovation gaat schuil in vuur en rook. Gecompliceerd ongeluk: dode BOXTEL Een gecompliceerd ver keersongeluk nabij Boxtel heeft giste ren de 32-jarige chauffeur J. W. de Boer uit Zoetermeer het leven gekost, terwijl zijn bijrijder en neef de 23- jarige P. de B. uit Amstelveen zwaar werd gewond. Het ongeluk ontstond toen een uit de richting Eindhoven komende vracht auto op een andere vrachtwagen in reed, die voor het lossen van de lading rechts van de weg was geparkeerd. Dit voertuig schoof daarbij door naar de linkerzijde van de weg, waar een frontale botsing ontstond met de uit de andere richting komende bestelauto van chauffeur de Boer. De cabine werd geheel ingedrukt en vloog in brand. De bestuurder van de eerste vrachtauto werd licht gewond. Goede beveiliging in warenhuizen (Van onze verslaggevers) ROTTERDAM/DEN HAAG De grote warenhuizen in ons land zijn in het algemeen voortreffe lijk tegen brand beveiligd, zodat een ramp als in Brussel haast uit gesloten is. De directie van de Rotterdamse dienst m bouw- en woningtoezicht: „Door de ler moderne opzet van de grote wi huizen (in Rotterdam zonder uitzonde ring in nieuwe panden) is een dergelijke ramp „vrijwel onmogelijk". „De brandbeveiligingsapparatuur vol doet in elk warenhuis aan de allerhoogste en. Ook met de nooduitgangen is 1 snelle afvoer rekening gehouden; wordt zeer grote zorg besteed aan onderhoud van de apparatuur." Toezicht En hoofdbrandmeester M. Blink van de Rotterdamse brandweer: .Natuurlijk kunnen wc nooit zeggen, dat :o'n ramp als in Brussel hier volkomen uitgesloten is; nietmand weet welke om standigheden zich kunnen voordoen. Wel kan ik zeggen, dat de Rotterdamse wa renhuizen allemaal hoogst modern zijn i aan de strengste eisen voldoen. Bovendien staan zy al jaren onder ons bijzonder toezicht. Voor ieder warenhuis hebben wy een „aanvalsplan" opgemaakt en die plannen liggen in alle wagens. Wordt er uitgerukt voor een alarm by warenhuis, dan weten wc zeker dat de zaak op dc allerdoelmatigste wijze wordt aangepakt. Verder hebben alle Rotterdamse waren huizen een Sprinklerinstallatie en directe alarmeringsverbindingen met onze cen trale. Overigens kunnen de gloednieuwe warenhuizen niet op één lijn worden ge steld met een oud bouwwerk, waaraan in de loop der tijden van alles en nog wat is verbouwd. Natuurlijk zullen we de ramp te Brus sel grondig bestuderen om de kans dat zoiets hier zal gebeuren tot het uiterste beperken. Daartoe zullen we zeker een Brussel brengen," aldus de toegezien. Regelmatig worden oude stallaties vervangen door nieuwe. Zo worden op dit moment nieuwe Sprinkler installaties aangelegd bij V. en D. aan het Spui. Sprinklerinstallaties zijn volauto matische blusinstallaties, waarvan de koppen bij een bepaalde tempe ratuur smelten en het water via pompen door twee leidingen met kracht wordt rondgespoten. Deze in stallaties bevinden zich bij elke ope ning, zoals lichtschachten en trap pen, In sommige warenhuizen zijn meer dan 10.000 van deze „koppen" aanwezig. Noodverlichting Ook beschikt elk warenhuis over de nieuwste noodaggregaten, die automatisch gaan werken als het licht uitvalt (zoals het Brusselse warenhuis is gebeurd). lyk vallen dan alle telefoonlynen uit is de portier alleen nog met dc brand weer verbonden. Het samenspel tussen dé directies van de warenhuizen en de Haagse brandweer is uitstekend. In de nachtelijke uren houdt de brandweer regelmatig proeven waarbij de installaties worden uitgepro- de 72-jarige weduwe S. van Beek-Ferwer opgenomen in een Utrechts ziekenhuis. Ze werd vanmorgen de dupe van een mislukte roofoverval in haar winkel Mevrouw Van Beek die in de kamer achter haar kruidenierswinkeltje zat, hoorde iemand vragen om een pakje koffie. Toen ze naar voren wilde komen, greep een man haar beet en gooide haar in een alkoof. Hij sloeg de vrouw op het hoofd, roepend dat hij geld moest heb ben. Mevrouw Van Beek verweerde zich fel, greep de man bij zijn haar en trapte van zich af. De overvaller, die kennelijk met op zoveel tegenstand had gerekend "am benen. De vrouw, die zeer waanschuwde de buren, Waarden TTET Kamerdebat over Amsterdam was onvermijdelijk. Het betreft de hoofdstad, en het ontslag van de burgemeester moet, hoe noodzakelijk ook, opzienbarend heten. Het debat was onvermijdelijker dan het vele gepraat in interviews waar toe de burgemeester zelf zich de af gelopen dagen heeft geleend. Fraaier ware geweest, indien hij er, althans voorlopig, het zwijgen aan had toe gedaan. Niet dat het debat de eerste dag al op alle momenten even nuttig was. Dat de oppositie zich geroepen voelde, enige stoom af te blazen, mocht ge acht worden in de lijn der verwach tingen te liggen. Overigens herinne ren wij ons een bezoek van enkele socialistische ministers in moeilijke dagen aan een omstreden fototen toonstelling, waarvan wij ons toen al hebben afgevraagd wat ze er eigenlijk moesten doen. Zo is er toen reeds van meer dan één kant aan de gezagscrisis bijge dragen. En van het debat van giste ren in de Tweede Kamer vonden we het een goed ding dat iemand als de heer Schakel, de spreker uit de ARP, niet bij de oppervlakte bleef, maar naar de diepte afstak. Er zijn te Amsterdam waarden op straat gegooid en een te uitsluitend stilstaan bij de burgemeestersaffaire bergt het gevaar in zich, dat men aan de wezenlijke achtergronden voorbijziet. Met het ontslag van deze burgemees ter, onontkoombaar op zichzelf, is niet alles afgedaan. Het komt op het herstel van de waarden aan. De „rest van Nederland" zal het wat waard zijn, indien zij weer tot Amsterdam als de hoofdstad des lands kan opzien. Maar daaraan zal Amsterdam ook zelf het een en an der moeten doen. We twijfelen niet, of de overgrote meerderheid van de burgerij daar zal er niet anders over denken. Ik geef op als nieuwe abonnee: betaalt: pgr kwartaal O per maand I Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet", De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam -

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1