TV RADIO Commentaar en Nieuw pand en nieuwe voorzitter Andriessens cantate is een verrijking Hoger personeelbrug tussen werknemers en werkgevers Urenlang feest in de Scheveningse Kurzaal In «Ie greep van de kreeft door .NIEUWE LEIDSE COURANT MAANDAG 22 MEI 1967 Chr. vervoersbond: APELDOORN' In een prettige (Van onze sociaal-economische redac- sfeer is zaterdag in het cultureel cen- tie) trum „Orpheus" de eenentachtigste jaarvergadering van de Koninklijke Christelijke zangers in Apeldoorn Gouden roos BUNNIK De heer M. W. Schakel, burgemeester van Noordeloos en lid van de Tweede Kamer voor de ARP, is zaterdagmiddag in de ledenvergade ring van de Ned. Bond van Prot. Chr. Beroepsgoederenvervocrders gekozen tot voorzitter van de bond. De heer n/ir\'n~Schakel volgt mr. dr. E. P. Verkerk An ilin hnpnp Boskoop is J| Met. eigen ogen hebben we nu kun-) rlandfe» uielk programma in Mon- burgemeester Hoi'™* onbetwist de gouden roos en de 8 rspnjs verdiende. Belangrijker is. 8 kadeildet me een indruk hebben gekregen korte'toespraak onderstreepte Tuin de munter tooorop Engelond een d h d® de pcB een be. C J^ltrtsch programma kn,gt voorgescho- middenstandsorganisatie is, Dpd. M sr-Vs Goed mogen we zeggen, heel goed \elfs. Fijne spot op volksaard en iestanden, begeleid door kolderbeelden laarbij geen zee te hoog gaat, ge lengd met slapstick en moderne came- atrucs, spelen met journaalfilms (zo- iIs wij ons herinneren uit Dick van bommels telediscoparadeenz. Schoppen tegen gevoeligheden van Britse geest, wat ons natuurlijk jeen pijn doet en waarvan voor dege- die het alleen van de ondertiteling <esten hebben, wel veel humor verlo- ging. Een klein beetje profanie ioest. ook hier de grappigheid verho ten: het schijnt moeilijk te zijn voor ten satiricus, daar omheen te zeilen. Misschien was het niet zo'n overbluf- ®tfcnd programma voor degene die wat reemd aankijkt tegen de Engelse sa- eleving, maar dat Erost over Enge- ind" prijskwaliteiten inhield, zal .and kunnen ontkennen. Met verve bracht de VARA voorts laatste Maigret op het scherm: het <erhaal waarin inspecteur Janvier de lood vindt en een kt calijke bende <ordt opgeruimd met bloedvergietei een knappe en alleszi opvoering, •huur *feer uitstekend werd volgehouden. ijstr waarmee in de vervoersbranche terde ge rekening wordt gehouden. Op 3 ju ni a.s. betrekt de PCB een geheel nieuw kantoorpand aan de Treubstraat in Rijswijk, waar ook de KVO, de ka tholieke vervoersorganisatie haar kan toor gaat vestigen. Het vervoersbedrijf is een typisch in dividueel bedrijf en daarom juist bij uitstek Nederlands, aldus de heer Scha kel. In het buitenland is het vervoer Bond van Christelijke Zang- en Orato riumverenigingen gehouden. De bondsvoorzitter, de heer H. F. Brune herdacht in een bewogen woord de overleden hoofdbestuursleden, de heren P. J. Grootenboer van de ring Noord-Brabant. Weeda van de ring Rotterdam en H. J. v.d. Munnik (leef de voor de bond), waarna de aanwezi gen enige ogenblikken stilte in acht namen. Wegens het bereiken van de maxi- niet veel meer dan een verlengstuk van de industriële produktie. De heer Verkerk is 17 jaar voorzit ter geweest van de PCB. Van hem zal officieel afscheid genomen worden bij de ingebruikneming van het nieuwe kantoorpand op 3 juni. Dan wordt ook de heer Schakel geïnstalleerd. De heer Verkerk is in de vergadering van zater dag benoemd tot erevoorzitter. (Van onze il-economische redac tie) De Beatles weer even bij el kaar. Paul McCartney (glad ge schoren), Ringo Starr, John Lennon en George Harrison op is bovenlip nog steeds een prachtige snor prijkt. Hun reü nie had (hoe kan het anders een zakelijke achtergrond: een nieuwe langspeelplaat ónder de titel SgtPepper's Lonely Hearts Clab Band". LUNTEREN De aansluiting van de Nederlandse Christelijke Vereni- j M!_u,u.u.f" ging van Hoger Personeel bij de alge- de Panjse mene centrale van Hoger Personeel strookt niet met het lidmaatschap van de christelijke vereniging bij het CNV. Deze aansluiting is strijdig met de vak- organisatorische opvatting van dit vakverbond. Toch heeft het CNV de christelijke vereniging van hoger perso neel nog voor een proefperiode van drie jaar als lid geaccepteerd. De voorzitter van de christelijke ver eniging, ir. B. van der Lugt, sprak hier- zijn waardering uit aan het adres van het CNV op de vrijdag en zater dag gehouden jaarvergadering van de vereniging in het conferentieoord De Blije Werelt. Het getuigt van visie, dus de heer Van der Lugt, om enig respijt te geven alvorens tot een eind-uitspraak te komen. De vraagstukken van de be- drijfstaksgewijze en christelijke orga nisatie zijn vandaag volop aan de orde. Nieuwe vormen van samenwer king zijn mogelijk en noodzakelijk. Organisaties, die bewust haar uit gangspunten willen zoeken in het Evangelie, moeten vandaag de ban den niet verbreken. Integendeel, zij moetèn gezamenlijk zoeken naar de beste organisatorische opstelling voor de komende tijd. De heer Van der Lugt noemde het verblijdend, dat het onderling vertrouwen tussen het CNV en zijn vereniging is blij ven bestaan. Jubilea en „cultuurprijzen" reikte na de show de prijzen uit aan de winnaars Voor het concours vooi mode. dat door de MZS is georga niseerd in het kader van de Scheve ningse cultuurprijzen. In de afdeling hoeden ging de prijs naar de Amsterdammer Sybrand Star- reveld en' in dezelfde categorie ging een eervolle vermelding naar de heer G. J. Bakker uit S°estdijk. Jan Jansen uit Amsterdam kreeg de prijs sectie schoenen en in de afdeling da- - mesmode werden „Peter en Marlys", naar onze mening, enigszins misplaatsteen boetiek in Amsterdam de gelukki- in met een modeshow van Ernst Jan geilj Beeuwkes, die zijn mannequins liet) Het zou te veej zjjn aue medewer- showen op de tonen van Vivaldi's ..Dei]cers op te noemen, laten we volstaan vier jaargetijden", sfeervol gebracht met Paul van Vliet die een conference door het kamerorkest Benedetto Mar- lljeld) het cabaret Salvo, leden van J" j k°" Haagsche en de Nieuwe Comedie, Ann I Burton. Otto Milo met tekenfilms, de gitaristen Rob Bakker en Ap Bronk-1 avonddebatten. [horst en. om niet te vergeten, leden1 Gaat men morgen nog door, dan zal, het Residentie Orkest die in tra- de NTS op dezelfde tijden en netten (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een anderhalf dui zend gasten hebben zaterdagavond in het Kurhaus het 120-jarig bestaan van Pulchri Studio en het 75-jarig jubi leum van de Haagse Kunstkring ge vierd met zang. dans. muziek, toneel, cabaret enzovoort. Het was een bont geheel: mini-mode zag men naast lang avondtoilet en smoking naast sportcom- binatie. Het -feest zette nogal stemmij Begrip De voorzitter geloofde, dat het hoger personeel een bijzonder gunstige posi tie inneemt om grote invloed uit te oefenen in het bedrijfsleven. De vele contacten, die men individueel heeft, kunnen van groot voordeel zijn. Als organisatie zou het hoger personeel dan ook een „brugfunctie" kunnen ver vullen. Het onderling begrip tussen werkgever en werknemer zou sterk kunnen worden bevorderd. De ongerustheid, die bestaat over fusies van bedrijven, collectief ontslag enz. hebben ook het hoger personeel tot maatregelen gedwongen. De Neder landse centrale van hoger personeel heeft een brief gericht aan de Raad van Nederlandse Werkgeversverbon den met het verzoek bi.i moeilijkheden in de ondernemingen bijzondere dacht te besteden aan de positie het hoger personeel. Europese bewegin? schrapt paragraaf NIJMEGEN Als gevolg van een diepgaand verschil van mening bij de leden van de Europese beweging over het al dan niet moeten veroordelen van een Europese kernmacht, zal er in het ontwerpprogramma van de bewe ging tot volgend jaar een blanco pagi na voorkomen. Tijdens haar congres zaterdag in Nij megen werd namelijk besloten om uit dit door het hoofdbestuur voorbereide program de paragraaf over de Euro pese bijdrage tot vrede en veiligheid te schrappen. De bezwaren tegen de paragraaf kwamen van de afdeling Amsterdam van de beweging. r.umleeftijd voor bestuursleden (70) werd in de plaats van de muzikale adviseur de heer R. Beintema te Leeu warden als zodanig benoemd de heer Marius Borstlap te Den Haag. De heer Beintema werd met enkele hartelijke woorden (vierenveertig jaar trouwe dienst) het erelidmaatschap van de bond aangeboden. Uit het jaarverslag van de secreta- s, de heer J. de Jager, bleek dat 1061 koren met 42.462 leden bij de bond zijn ;esloten, een toename van tachtig In dit uitvoerig verslag over het wel i wee van het koorleven in het afge lopen jaar (minder concoursen behalve Friesland, meer zangersdagen), gaf de heer De Jager als zijn persoonlijke te kennen dat het optreden van kerkkoren in de eredienst alleen gerechtvaardigd is. als zij een werke lijke functie hebben in het raam van de liturgie (geen .verkapt kerkconcert). Deze pmerking- veroorzaakte nogal wat deining onder de afgevaardigden, reden waarom werd voorgesteld de zinsnede uit het verslag te verwijde- de zaak op een andere wijze aan de orde te stellen (b.v. in het Zan- gersblad). Verder werd in het verslag gewezen op het verschil in appreciatie van de koormuziek een grote groep conven- tionelen tegenover een kleine „avant-garde". De vergadering (de drukst bezochte van alle bondsdagen) werd enige ma len onderbroken door het zingen van liederen en canons onder leiding van de muzikale adviseur Chris Hanegraaff. Na de lunch werd in de hervormde kerk een concert gegeven ter gelegen heid van het dertigjarig bestaan van de afdeling Mannenkoren, door het Chr. Mannenkoor „De Lofzang" uit Heerde onder leiding van Klaas Mul der. Uit dit optreden bleek, dat men bij dit grote, en uitstekende mannen koor niet veel doet aan programma vernieuwing: het waren meest conven tionele toonzettingen in de stijl van rond de eeuwwisseling. Verheven koorwerk Het voornaamste bestanddeel van het concert werd evenwel gevormd door de eerste uitvoering van een in opdracht van de bond geschreven werk van Hendrik Andriessen: „Canta te" voor baritonsolo, gemengd koor, drie trompetten, drie trombones, tuba en orgel. Deze compositie (een aan winst van betekenis voor de koorlitera tuur) werd ten doop gehouden door de Chr. Oratoriumvereniging „J.S. Bach" te Apeldoorn onder leiding van Piet Halsema, met medewerking van de ba riton Max van Egmond en de organist Chris Hanegraaff. Het werk -is tweedelig, gebaseerd op teksten en Guillaume v. d. Graft en Jan Wit. B. J. Kleymem Coos Houweling en Rie Qilhuys. Het is een scene uit het tv-spel Afscheid, dat vanavond via Nederland 2 Johnny met zijn oma, respectievelijk gespeeld door wordt uitgezonden. VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 KRO 7.00 uur (kerklijke zendgemachtigden) Kenmerk. 7.30 vliegavontuur. 8.20 serie „Lekkere diertjes": de picknick. 9.10 Piste, variété. 9.55 Silhouet: vraaggesprek met een belang rijke Nederlander. Kamer op TY HILVERSUM —De NTS zendt van avond van 7.30 tot 8 uur op Nederland 2 een samenvatting uit van het Kamer debat van vandaag over het ontslag van de burgemeester van Amsterdam. Van 10.35 tot ongeveer II uur komt op Nederland 1 een samenvatting van het Deze nieuwe schepping van Andries sen valt op door een grote waardig heid, wat het zo uitermate geschikt doet zijn voor kerkconcerten. de prach tige teksten zijn raak verklankt in een passende, verheven sfeer, en in deze geest was ook de uitvoering. De componist, die in de kerk aanwe zig was, viel een warme hulde van de vele aanwezigen ten deel. W. P. Verheul. Woningbouwverenigingen gaan samenwerken van woningbouwcorporaties „Katho liek Instituut voor Volkshuisvesting" heeft zaterdag in Amsterdam besloten tot samenwerking met het Verbond van protestants-christelijke woning bouwverenigingen en -stichtingen. Het Verbond had een dergelijk besluit al genomen. De organisaties zullen gaan samen werken op het gebied van schriftelijke en mondelinge voorlichting van hun leden. Het Verbond zal voortaan ook kunnen beschikken over het gespecia liseerde dienstverleningsapparaat van het KIV. Het KIV telt 265 corporaties, die ge zamenlijk 140.000 woningen exploite ren. Het Christelijk verbond heeft 80 leden die 50.000 woningen bezitten. DRUK BEZOCHT AMSTERDAM Na voor de tweede maal een enorme weekend-drukte te hebben beleefd is gistermiddag de gro te internationale postzegeltentoon stelling Amphilex 67 gesloten. Het to taal bezoekersaantal was 70.747. Dit tweemaal zoVeel als aanvankelijk Katten hou den niet van televisie pro gramma's waarin men- door de organisatoren werd verwacht, sen de hoofdrol spelen volgens een Ned. 2 AVRO 8.05 uur sportrubriek. 8.30 uur aflevering van The Man from UNCLE. 9.15 uur eenakter „Afscheid", een klein familie verhaal. VANAVOND TE HOREN Hilversum 1 NCRV 7.30 uur stereofonische muziek uit vakantielan den. 8.05 uur hoorspel „De heer Kant heeft de eer", een vreemd verhaal. 9.30 uur Muziek en dienst. Informatie. 11.00 uur Studio 2300, gevarieerd programma. Hilversum II NRU 8.05 uur Omroeporkest en solisten in o.a. werken van Diepenbrook en Janacek. 9.30 uur gesprek over de Joodse school. 10.00 uur amateurkoren zingen. 10A0 uur „Tks, een sprong in het duister", geva rieerd programma. Mieren eten Toe2 de v?"1 van Hyderabad mannscnp- (India) voor het eerst in 47 jaar «CU sen kist van zijn oom opende, kreeg hij de schrik van zijn leven. Hij zag dat de manuscripten in de kist. wellicht de eerste geschriften in het Perzisch, Arabisch en Oerdoe, door termieten waren opgegeten. Er restte bruin stof. Ik ga eens opstappen, lui. Het begint te regenen en voor 't giet wil ik wel thuis zijn. Trouwens hij keek op z'n horloge het is al bijna half twaalf en ik moet er morgen nogal vroeg op uit. Op een primeurtje uit?, informeerde Jek Groot met een onschuld, die gemeen leek en het ook was. Moet ik met je meegaan om te helpen het rond te krijgen? Het gaat je geen barst aan, repliceerde Jan, die intussen Mientje betaalde en z'n hoed greep. Nou dan niet, zei z'n collega, kwasi verongelijkt. Dan drinken Loesje en ik nog een cognacje op het succes van je grote primeur. Ik ben er gloeiend nieuwsgierig naar. Het giet nog niet, constateerde Jan Frens toen hij nog even, aarzelend of hij een taxi zou bestellen of niet, in het portiek van „De Eend" stond en de donkere Breestraat inkeek. Een late wandelaar kwam haastig van de kant van de Scholbrug en stapte aan de overkant dicht langs de huizen in de richting van het Stadhuisplein. Jan oogde de man een moment na. Iets ln de schaduw kwam hem bekend voor, maar hij kon het gezicht van de man, verborgen onder een grote zwarte paraplu, niet onderscheiden. Hij wilde juist de stap in de natte wereld maar wagen toen hij meer nieuwsgierig dan verbaasd zijn been weer terugtrok binnen het portiek. Schuin aan de overkant was de late voetganger namelijk opeens blijven staan bij het poortje, dat toegang gaf tot de zijingang van het stadhuis. De in gang voor de ambtenaren van het stadhuis, die daar hun fietsen mochten binnenbrengen en dan, via de Jan Frens welbekende doolhof van gangetjes en trapjes in het oude gebouw hun afdelingen konden bereiken. De man onder de paraplu stond stil voor het poortje, keek even links en rechts de straat door en morrelde toen aan de deur. En tot zijn verbazing zag Jan hem plotseling naar binnen verdwij- Wat is dat nou voor een snurker?, dacht de journalist verwonderd. Hij wist, dat er 's nachts niemand in liet stadhuis kon zijn nu Bolink die in het gebouw twee kleine „vrijgezellenkamers" had bewoond er niet meer was. Jan Frens vergat de dreinende regen en stapte op geluidloze rubberzolen naar de overzijde van de straat. De deur in het poortje stond op een kier. Voorzichtig drukte Frens hem iets verder open. Aan het einde van de nauwe gang, die naar de rijwielbergplaats leidde, zag hij een flau we lichtschijn. Langzaam bewoog het licht in de richting van de tussendeur, die toegang gaf tot het labyrint van gangen in het stadhuis. Jan Frens aarzelde een moment en stapte toen vastbesloten door de smalle deuropening naar binnen. Daar moet ik toch het mijne van hebben, dacht hij, voorzichtig en zonder geluid te maken in de richting van het schijnsel sluipend. De geheimzinnige figuur met de paraplu had inmiddels de tussendeur bereikt en Jan hoor de het rinkelende geluid van een bos sleutels. Twee tellen later zag hij de schaduw van de man door de deur verdwij nen in het inwendige van het stadhuis. Na even gewacht te hebben tot de man in de donkere gang ver genoeg voor hem uit was, zette Jan Frens de achtervolging voort. Hij was er nu vast van overtuigd, dat hij met een inbreker te maken had. Maar wat moest een inbreker hier in 's he melsnaam doen?, vroeg hij zich af. De gemeente heeft al jarenlang een tekort op de begroting en er valt hier dus echt niets te halen, mijmerde hij ietwat onlogisch verder toen hij een van de ontelbare trapjes van het hokke- rige gebouw beklom, steeds de lichtkring voor hem uit in het oog houdend. Nu en dan verdween het schijnsel om een hoek. Jan sloop dan uiterst voorzichtig verder-om eerst behoedzaam om de hoek te gluren voor hij de indringer verder volgde. Ze passeerden de vertrekken van de afdeling onderwijs en daarna die van de gemeente-orjtvanger. Om geld is het hem dus niet te doen, grijnsde Frens voor zich heen. Via de gang langs de wethouderskamers sloop d« man de trap af naar de kamer van de gemeentesecretaris. Hij bleef daar even staan, terwijl hij met zijn lamp Iang- 'zaam in het rond scheen. Jan Frens kon zich nog maar net achter een iets vooruitstekende muur terugtrekken voor het schijnsel van de lamp hem bereikte De man scheen volko men gerustgesteld en vervolgde onhoorbaar zijn weg, het trapje op naar de kamors van de afdeling algemene zaken en toen weer een trap af, die uitkwam in de grote, sombere hal van het stadhuis. Hij weet de weg, bedacht Frens, die slaagde de traptreden, die mogelijk zouden kunnen kraken, te vermijden. Wat zou die kerel hier nou toch te zoeken hebben? De hal, wist Jan, gaf verder alleen nog maar toegang tot de raadszaal, de burgemeesterskamer en tot de daar tegenover liggende bodekamer, het domein van de nu dode Bolink. De laatste treden van de trap afdalend stelde Frens zich op achter een van de twee dikke pilaren, die de voet van de trap markeerden. (Wordt vervolgd) derzoek van de politie naar de diefstal van een boek uit de openbare bibliotheek van Shef field (Engeland) werden in een woonhuis 10.000 boeken gevonden. De bewoner bekende de laatste 15 jaren voortdurend boeken uit ste delijke bibliotheken te hebben ge- Katten kij ken naar tv. Engels psycholoog die zegt vier jaar lang het gedrag van katten te hebben gadegeslagen. Katten houden het meest van tekenfilms en daarna van reclame. Tekenfilms vooral om de muis achtige bewegingen van de figuren. Van discussieprogramma's vallen ze onmiddellijk in slaap. Siamese kat ten zijn dp meest hartstochtelijke kijkers. Prijzen Mr. P. van Dusseldorp. directeur van de Maatschappij Zeebad Scheveningen, i vesti speelden. samenvattingen geven. 22.30 Nieuws. 22.40 Tk* ei sprong ln het duistei 23.55-24.00 Nieuws. GRAMM.PLATENPROGR. DRAADOMROEP VANAVOND oku- wijding. 0.00 Voor de klei v. 15.40 Gitaarre- od. liederen ugd- 17.1! ,17.20 Lichte gram. tros^VOO^'NW 17.02 - 18.00 Decor. TM I IS1I >IOK(,K\ 12.00 Schooltelevisie. detaillist als ondernemer België: Nederlands progr. i 10: 14.05 schooltele- 25. De vreemdeling sluipi naderbij in het donker „Die agent slaapt als een blók!" mompelt hij tevre den. Dan pakt hij vlug zijn tasZiezo, eerst een klodder, lijm op ieder blad KlaarNu op elke plek lijm een goudstuk! De domoren kijken morgen hun ogen uit en IK verdien een zakvol gouden florijnen!" „Zie je wel, dat hij een bedrieger is" wijst Stikkeltje verontwaardigd. „Ja, Jasper had groot gelijk, toen hij zei, dat we goed moesten uit kijken!" zegt Bruunke. De vreemdeling schrikt „Hoor ik stemmen? Iedereen slaapt nu toch zeker?" hij kijkt aandachtig rond

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7