BOMBARDEMENT BINNEN STADSGRENS VAN HANOI IJS OVERAL WINNAARS IN DE <fsso>TIJGERJACHT! JAMIN? Jonge vrouw in Rijswijk vermoord Oe Thant was te haastig Commentaar Oproer Veenhuizen met gas bedwongen Lewenstein Noblesse 141 vol automatische zig-zag machine Centraal doelwit Louter defensief9 Democratische partij wint ra VANG EN WIN! f Zaterdag 20 mei 1967 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stintvattich li ghebleven mijn her» In teghenipoetl" r.oui"* oe Rotterdammer [Dordls Dagblad Courinl Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De Belgische koninklijke familie was goed vertegenwoordigd op het concert in het Paleis voor Schone Kunsten te Brussel, dat ten bate van de Stichting Muziekconcours Koningin Elisabeth werd gegeven. Koning Boudewijn, koningin Fabiola, prins Albert en prinses Paola woonden dit evenement bij. Oorzaak: verschil in godsdienst VEENHUIZEN De direc teur van het gevangeniswezen, drs.-P. Allewijn, heeft gisteren in Veenhuizen een onderzoek inge- «teld naar de moeilijkheden, die donderdag leidden tot een mas saal oproer in het strafgesticht Esserheem. Veertig gedetineer den waren in opstand gekomen omdat zij bij de geboorte van Prins Willem-Alexander géén gratie hadden gekregen. Het oproer ontstond tegen tien uur avonds. Veertig gedetineerden wei gerden naar hun slaapvertrekken te gaan en molesteerden de bewakers. Zij gloegen vrijwel alle ruiten in, gooiden met closetpotten, trapten deuren in en vernielden het meubilair. In enkele uren richtten zij een schade aan 50.000. Het duurde vijf kwartier voordat de [bewakers de toestand weer meester waren. Zij maakten daarbij gebruik van traangas, waarmee zij de slaap zaal uitrookten. Hier hadden de man nen zich verschanst. De karabijnploeg de Rijkspolitie was ge waarschuwd, maar hoefde niet meer uit te rukken. Gistermiddag zijn 36 gevangenen, die bij het oproer een grote rol hebben [éspeeld, afgezonderd. Van hen wer- Jen er 16 verspreid over andere gevan genissen. 31 anderen werden discipli nair gestraft. Al enkele weken lang was het in Veenhuizen gespannen geweest. Sinds west-duits fabrikaat slechts compleet EflE in koffer de geboorte van Prins Willem-Alexan der pleegden de gedetineerden sabota gedaden. Onder meer liet een van de gevangenen het strijkijzer aanstaan waardoor het linnenmagazijn uitbrand de. Naast het uitblijven van gratie was ook het feit, dat de gedetineerden 's nachts werden opgesloten in bandsta- len kooien, reden tot ontevredenheid. Donderdagavond bereikte de span ning een hoogtepunt. De directeur van dit onderdeel van de strafgestichten, de heer Verhey, besloot toen acht van de voornaamste opposanten een een bij zich te roepen om hen daarna geruisloos te isoleren. Toen drie gedeti neerden bij' hem waren geweest en niet terugkeerden, kwamen de anderen in opstand. In Esserheem verblijven voorname lijk recidivisten en mensen, die langer zijn gestraft dan zes maanden. De bewaking is verscherpt, ook in de gestichten Norgerhaven en Blanken- Miljoenenschade bij Hevea-fabriek RENKUM Vermoedelijk door een overspringende vonk van een las- ei snijapparaat is gistermiddag de polye- ter afdeling van de rubberfabrieken Hevea geheel uitgebrand. De schade wordt geschat op twee miljoen. Onmiddellijk na het uitbreken van de brand werd de gehele fabriek ont ruimd en werd een ambulance in ge reedheid gebracht met het oog op even tuele slachtoffers. Enkele personen lie pen lichte verwondingen op. Telkens deden zich ontploffingen voor en stegen grote rookkolommen ten hemel. Na ongeveer een uur blus sen met 26 stralen was men het meester. De gehele afdeling moet opnieuw ge bouwd worden. Het werk kan in andere afdeling voortgezet worden, dat niemand zonder werk komt. AMSTERDAM De 20-jarige Amsterdamse student J. M. en de 25-jarige Rotterdamse provo B. die be kend hebben de bomaanslag op het Van Heutsmonument te Amsterdam op 10 maart te hebben gepleegd blijven in voorlopige hechtenis. Op 21 maart werden zij gearresteerd. 15 siersteken w.o. blindsteek LEWENSTEIN Leiden Maarsmansteeg 8 tel. 20685 Dealer voor Alkemade, Leimuiden en Nieuw Vennep: Firma W. Los, Acacialaan 21 leimuiden tel. (01721) -412 Zonnetje DE BILT Vooral in het kustge bied zijn flinke opklaringen te ver wachten met op enkele plaatsen nog een bui. Een rug van hogedruk brengt deze opklaringen, al zorgt een vrij krachtige zuidwesten wind ervoor dat de temperatuur niet veel hoger dan 14 a 15 graden wordt. Ten westen van Schotland nadert een depressie, waar van het regenfront reeds in de loop van zondag tot ons land kan doordrin gen. Dit betekent dat het mei-weer in de komende dagen toch een sterk wis selvallig karakter zal houden. Daags na de inval In de neutrale zo ne hebben Amerikaanse toestellen Hanoi gebombardeerd. Washing ton voert aan dat deze actie „een louter defensieve maatregel is en in geen enkel opzicht een invasie van Noord-Vietnam inhoudt". Er was geen keus, want anders vallen Noordvietnamese troepen Zuid- Vietnam binnen. SAIGON Amerikaanse ge vechtsbommenwerpers hebben gisteren voor de eerste maal een bombardement uitgevoerd bin nen de stadsgrenzen van Hanoi. Doel was de ruim 2 kilometer van de hoofdstad gelegen krachtcentrale, die stroom levert aan de stad en militaire complex en. Acht kilometer verder be stookten marine-vliegtuigen de legerplaats Van Dien. Hoeveel doden er zfjn gevallen is nog niet bekend. Deze aanvallen werden ingezet daags na de inval van de neutrale zo ne door Amerikaanse en Zuidvietna- mese eenheden. Een militaire woord voerder onthulde dit gisteren te Sai gon. Het is nog nooit eerder voorgekomen dat een zo dicht bij het centrum gele gen doel werd bestookt. Op 25 april vielen Amerikaanse vliegtuigen een spoorwegemplacement aan dat drie en een halve kilometer van Hanoi lag. LOUTER DEFENSIEF Washington voerde aan dat de aan val op Hanoi en de inval in de gedemi litariseerde zone „een louter defensie maatregel betrof en in geen enkel opzicht een Invasie In Noord-Vietnam inhoudt". Hoewel de acties van gisteren en eer gisteren algemeen gezien Wórdèn als twee belangrijke stappen in de Intensi vering van de strijd-, wilde het ministe rie van buitenlandse zaken niet spre- m van uitbreiding van de oorlog. Een correspondent van Tass die het bombardement te Hanoi meemaakte vertelde, dat er veel doden zijn geval len. Hij zag boven de elektriciteitscen trale zwarte rookwolken opstijgen. Aan het binnenvallen van de neutra- zone en de beschieting van Hanoi is ;n periode van hevige gevechten pal ten zuiden van de zone voorafgegaan. Aan beide zijden werden zware verlie zen geleden bij de strijd om enkele strategische heuvels, die volgens de Amerikanen, infiltratiewegen bestri j- Een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken verklaar de dat de VS „geen keus" hadden omdat ten zuiden van de zone twee Noordvietnamese regimenten klaar stonden Zuid-Vietnam binnen te val- De drie voorzitters van het Internati onale Rode Kruis hebben gisteren tot alle partijen in de kwestie-Vietnam een oproep gericht waarin zij aandrin gen op een algehele wapenstilstand. In Rome hebben ruim 2000 anti-Ame rikaanse demonstranten gisteravond voor het gebouw van de Italiaanse re gering geprotesteerd tegen het binnen trekken van de gedemilitariseerde zo ne. De betogers trachtten daarna de Amerikaanse ambassade te bestormen dit werd door de politie verij deld. 17.38, onder 3.32. 11»".'onde^S. 47. 4.39, onder 20.35. Maan op 4.37, onder 20.37. Maan op Verkiezingen Curasao WILLEMSTAD De Democratische partij, aangevoerd door de Antilliaanse premier dr. E. Jonckheer, heeft giste ren bijd e op Curaao gehouden eiland raadsverkiezingen dertien van de 21 zetels behaald. De uitslag is nog niet officieel. De andere partijen die aan de verkie zingen deelnamen, de Nationale Volkspartij, gecombineerd op een lijst met de Curagaosche Onafhankelijke partij en de Radicale Volkspartij, en de Union Reformista Antillano behaal den respectievelijk zes en twee zetels. De Democratische partij kreeg verge leken met de vorig jaar gehouden ver kiezingen voor de Staten van de Neder landse Antillen 4.000 stemmen meer. Vrijdag worden op Aruba eilandraads- verkiezingen gehouden. STER doet eerstel jaar) boekje open pag. Radio/TV •fe Joden doen niet mee aan Vietnammars pag2 De 24-jarige Jantine van der Knaap kwam in maarl in de publiciteit als Miss Matchma ker (Miss Koppelaarster) in de eerste ronde van Operatie Match. Het doel was jongens en meisjes via een computer met lekaar in contact te bren gen. Jantine deed zelf ook nice, en is verliefd gewor den! De Israëlische president, Shazar heeft verklaard, dat een conflict in het middenoosten spoedig kan uitgroeien tot een wereldoorlog. Hij verklaarde dat Israël geen agressieve bedoelingen koestert tegen welk land dan ook. De president zei nog, dat de huidige con frontatie met de Verenigde Arabische Republiek ernstiger Is dan op enig mo ment in de afgelopen maanden. De Israëlische premier en minister van defensie, Levi Esjkol heeft ui ting gegeven aan zijn verbazing, dat Oe Thant zo haastig ingestemd heeft de Egyptische eis de strijdmacht van de V.N. terug te trekken. RIJSWIJK Een jonge vrouw, d 24-jarige Y. L. K., is gisteren in haar huis door verbrijzeling van de schedel en wuring om het leven gebracht. Een kostganger uit dezelfde woning, de 19-jarigc A. L. de R., die in samenwer king met de Delftse politie vannacht is aangehouden, heeft bekend de moord te hebben gepleegd. Hij is in hechtenis genomen. Een broer van de vrouw meldde gistermiddag de politie dat zijn zuster spoorloos was verdwenen. Haar drieja rig dochtertje was helemaal alleen ir Onmiddellijk werd een uitgebreid on derzoek ingesteld. Het hele huis was bijna doorzocht toenn og geen enkele aanwijzing was gevonden. In de kamer van de kostganger, die afgesloten was en geforceerd moest worden werd de gruwelijke daad duidelijk. In een kast aldaar werd een plunje- zak aangetroffen, waarin het stoffelijk overschot van de vrouw zich bevond. Het geïntensiveerde onderzoek, onder meer met medewerking van de tech nische opsporings- en herken ningsdienst, leidde verder in de rich ting van de kostganger, die men kon aanhouden. Ter plaatse verscheen de Officier van Justitie, mr, Rosingh en zijn ambt genoot mr. Van der Bruggen. Voorts prof. Froentjes en drs. Van den Burg, beiden van het Gerechtelijk laboratori um, alsmede de patholoog dr. Zelden- rust en de schriftkundige, de hoofd inspecteur Enklaar. Beul Fischer in ziekenhuis BREDA Fischer, een van de drie oorlogsmisdadigers die nog in de koepel gevangenis was opgesloten is opgenomen in een ziekenhuis te Vught, Hij moet daar aldus justitie, een lichte medische be handeling ondergaan. Met Aus der Funten en Kotalla vorm de hij het nog zittende trio, dat verant woordelijk Is voor ernstige misdaden zo als het meewerken aan deportatie var joodse landgenoten, mishandeling en wal TEL AVIV De Israëlische strijdkrachten hebben onmid dellijk veiligheidsmaatregelen getroffen om aan de nieuwe situa tie, die is ontstaan door het terugtrekken van de VN-strijd- macht uit Gaza en de Sinai het hoofd te kunnen bieden. Het besluit van Oe Thant, onder druk van Egypte genomen, heeft een stroom van reacties opgeroepen. Demonstreren TJET socialistische werknemers- vakverbond wil een demonstra tief congres gaan beleggen om van de regering maatregelen tegen d« werkloosheid te eisen. Nu zijn wij het met het NW eens, dat werkloosheid een groot maat schappelijk kwaad is dat krachtig bestreden dient te worden. Maar het NW is met een volgende conclusie ook al klaar: de regering doet er te weinig aan. Het huidige kabinet is nog te kort aan het bewind om belangrijke maat regelen ter bevordering van de werk gelegenheid te hebben kunnen voor bereiden. Te verwachten valt, dat op niet al te lange termijn deze maatregelen inderdaad zullen ko- Zoveel vertrouwen heeft het NW echter niet. Het wil reeds gaan de monstreren. Grote zorg President Johnson acht de toestand het midden-Oosten een zaak van grote zorg. De Amerikaanse delegatie leider bij de Ver. Naties, Goldberg, heeft gisteravond, na een besloten bij eenkomst met de meeste leden van de Veiligheidsraad gezegd, dat Washing ton de vrees van Oe Thant voor de gevolgen van het terugtrekken van de bestandstroepen deelt. Reacties van Russische zijde zijn nog slechts in de pers te vinden. Het regeringsblad „Izwestia" beschuldigde „Israëlische extremisten" er van een oorlog tegen de Arabische landen te bereiden. Het leger van Irak is ijl oorlogstoestand en bereid aan de zijde Belasting voor Griekse ministers ATHENE De Griekse premier Ko- as en zijn ministers zullen inkomsten belasting moeten betalen over hun sa larissen krachtens een nieuwe, gisteren in het staatsblad gepubliceerde wet Het is voor de eerste maal in de Griekse geschiedenis dat een derge lijke maatregel wordt toegepast. Onder het vorige bewind genoten ministers en parlementsleden belastingvrije toela gen en vele andere privileges, zoals kosteloos gebruik van de PTT-diensten. Volgens de officiële bekendmaking kostte dit laatste de staat jaarlijks tien miljoen gulden. HEUGA f? y~\ MULI KIES 'N TEGEL OP HEUGA NIVEAU dies i Door z'n vilten karakter i vloerbedekking voor het huis waar u in woont. Vraag uw dealer ernaar! BULTHUIS Interieurverzorging BOTERMARKT 23, LEIDEN - TEL. 20854 Zij. Wonderlijk FJE voortvarendheid hij het NW doet wonderlijk aan, wanneer men zich realiseert, dat het nog geen jaar geleden is, dat minister Den Uyl als bewindsman op economische zaken nog alle vertrouwen uitsprak in onze van Syrië de strijd te beginnen. Ook Saoedie-Arabië heeft laten weten aan de kant van Syrië te staan. Het tweede Kamerlid Goedhart (soc.) heeft de minister van buitenlandse za ken gevraagd welk initiatief de rege ring denkt te nemen inzake het terug trekken van de V.N. troepen. Eenheden van het Palestijnse bevrij dingsleger hebben posities ingenomen in het gebied van Gaza, die tot nu toe door het V.N. vredesieger waren bezet. NIEUW voor Nederland matrassen nu ook met Grensgevechten India-Paldstan RAWALPINDI Pakistaanse en In diase grenstroepen hebben gisteren bij Sialkot (Kasjmier) geruime tijd op el kaar geschoten. Tegen het middaguur werd het schie ten gestaakt na een gesprek tussen de plaatselijke bevelhebbers. Pakistan deelde in een verklaring mee dat de Indiase troepen op zijn gebied waren doorgedrongen en toen het vuur had den geopend. Voor een ernstige recessie bestond geen schijn van kans en van een dreigende werkloosheid in enige om vang was geen sprake. Het kabinet Cals-Vondcling ging dan ook opgewekt voort met het op stapel zetten van grootse plannen. De sterk inflatoire financiering van de voorgestelde collectieve voor zieningen was minder belangrijk. Het NW bedenke, dat mede door dit beleid de werkloosheidSi.^Ü zwaarder is aangekomen dan nodig was geweèst. Wanneer nu juist het NW en oud-minister Den Uyl zo hoog van de toren blazen, dan doet dit vreemd aan. Het nieuwe kabinet zal actief moe ten zijn op het punt van de werk loosheidsbestrijding, maar dit bete kent voor een deel opruimen van het beleid Cals-Vond e ling. De christelijke werkgevers hebben het in hun jaarverslag juist gesteld: het huidige minder gunstige beeld wordt bepaald door drie factoren: de aarzelende internationale con junctuur, het gestegen kostenpeil en de overbesteding. Beide laatstgenoemde factoren zijn bepaald door het binnenlandse eco- nomisch-politleke beleid. Dit laatste geldt met name het beleid van het kabinet Cals-Vondeling. Zonder de nacht van Schmelzer was het nu nog slechter geweest. Duizend gulden voor de heer J. F. Bijtjes, Jongkindlaan 66, Alkmaar 't Regent prijzen In de Esso TIJgerJacht! En de prijzen vallen óveral l Elke dag heeft kans op f. I.OOO. draagbare TV of autora dio. Heeft u al 5 kaartjes met de letters TIJGER? Zie ze gauw te krijgen want het einde van de Esso TIJgerJacht komt

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1