Bise*jockey? artiest met zonnig humeur JANTINE VERLIEFD Bananen gaan in rook op Miss Matchmaker is zelf „slachtoffer" RUIMTE ZATERDAG 20 MEI 19«7 lacques Soudan wil geld verdienen Veertien mannen uit computer Een gek telefoongesprek. IK: „Mejuffrouw Van der Knaap, u hebt meen ik twaalf mannen uit de computer gehaald, J ACQUES SOUDAN f.30) v „de rijkste disc-joc key van Nederland''' komt er rond voor uit Ik ben commercieel inge- iteld, ik wil veel geld ver dienen!" Drie avonden per week praat plaatjes aan elkaar in de nsterdamse Simon Taverne, n discothèque in een afgelegen euwbouwwijk. Hjj heeft moei- voortdurend een glimlach om n mond te houden, want voor n (jeugdig) publiek is een disc- ckey iemand, die eenvoudig loit uit zijn humeur is te krij- Vertrouwelijk: ,,'t Gaat me wel ver- len, want 't is eentonig en weinig eiend werk". Waarom blijft hij dan platenspelers bedienen? Met twee d lopende drogisterijen in irijndrecht en Dordrecht en met n paar nieuwe zaken op stapel eft hij het om de financiën niet te en! ZIJ (verbetert haastig): „Nee, het zijn er nu veertien. IK: Oh, veertien? Zou u mis schien een interview willen toe staan over de ontmoetingen met al die kandidaten? ZIJ: Dat is goedmaar ik heb het erg druk. Veertien mannen, 't is niet bij te houden. Boven dien ben met de vijfde bezig ben ik verliefd geworden op de tweede. En het is echt niet de bedoeling van Operation Match op slag verliefd te worden." IK: Verliefd? Maar gaat u dan wel door, éhmet de volgende negen? ZIJ: Natuurlijk, niet doorgaan zou onsportief zijn. Jantine met de vragenlijst SPRINGPLANK De disc-jockey noteert de verzoek- Het hoge woord komt eruit: „Ik wil ist bij de radio zien te komen". Hij doelt: de discothèque is niet meer n een springplank naar het grotere erk. Na 22 dagen bij Radio Dolfijn bij windkracht tien elf") denkt hij ed te zijn voor een Hilversumse il of voor Veronica. Zijn kansen lijken niet groot. „Bij radio beloven ze veel, maar ze niks". Bij Veronica staat de „Je moet regelmatig switchen, je praatjes steeds op je publiek afstem men. Als je dat niet doet, kan het zijn, dat .e je vandaag of morgen zat zijn. Dan is het beter om snel te ver dwijnen". Joost de Draayer wordt elk jaar op nieuw uitgeroepen als populairste disc-jockey. Voor Soudan is die keu ze onbegrijpelijk. Hij vindt zijn colle ga een domme schreeuwer, die zijn mage met cliché-uitdrukkingen en modewoorden in stand houdt. Hij vertelt: ,,'n Disc-jockey is 'n ook niet open. „Joost de Draayer me geen schijn van kans. Ik ïb gehoord, dat hij bang is voor con- rrentie. Joost is 'n over 't paard tilde jongen." Soudan heeft aan zijn kortstondig olfijn-avontuur („ik ben er voor onderden guldens de mist ingegaan") oldoende „reclame" overgehouden n als platendraaier in discobars aan slag te kunnen. Hij begon in Club bekende discothèque in de Korte eidsedwarsstraat en stapte onlangs ;r naar de Simon Taverne van de •jarige ex-vertegenwoordiger A. Si- De aanschaf van platenspelers, ersterkers en een discotheek, die el- week met nieuwe nummers wordt angevuld, was een schot in de roos de Amsterdammer. Hij zag zijn mzet in een paar weken met spron- omhooggaan. Soudan ,kan daarom ok geen kwaad bij hem doen, want ij is de grote trekpleister voor de ongelui in dit geïsoleerde stukje oofdstad. ONBEGRIJPELIJK Met zijn dertig jaar is de Zwijn- rechtse disc-jockey dicht bij de ge- aarlijke leeftijd, waarop je bij de uitgeteld bent. Soudan gelooft Discriminatie omeinen niddeleeuwen iumanisme omantiek noderne tijd '.000 jaar van worstelen noeizaam groeien laar apolloproject ziekenfonds het geluk v;as met ons) (weken ieze maatschappelijke culturele wetenschappelijke :o nstellatie 'assengelijkheid streven uiij als humane moderne mensen H iet is onmogelijk de angst blank voor zwart zwart voor blank omdat overheersing door zwart j| teruggang van het bereikte overheersing door blank s de macht van het bereikte een niveau op hoogte van 2000 jaren moeizame arbeid vorming inleving E evolueren en hoogte van 0 E niet in 200 jaar bereiken ALPHONS B. TER BRAKE soort artiest achter de discobar. De mensen willen entertainment van hem. Het publiek komt om naar de muziek te luisteren, het wil geen ge klets horen. Bovendien: 't is beledi gend voor een zanger of zangeres, als je er alsmaar doorheen zit te praten, zoals Joost de Draayer dat doet. De kunst is, op 't juiste moment te pra ten en je mond te houden". KUNSTMATIG Radio Veronica beweert de uitvin der te zijn van het hitwezen. Soudan haalt zijn schouders op en zegt: „De hitparade wordt kunstmatig in leven gehouden, stelt niets voor. 't Is alle maal commercie. Iedereen verdient eraan, zelfs brouwerijen, 'n Hitlijst heeft totaal niets te betekenen". De opvatting is op zijn minst merk waardig, als zij wordt verkondigd door een man, die een behoorlijk ne ven-inkomen aan hetzelfde hitwezen verdient. „Eigenlijk is 't 'n opgebla zen rottroep, maar dat mag ik natuur lijk niet zeggen." Het zit hem dwars, dat Hilversum hem niet met open armen heeft ont vangen. „In Engeland is het veel ge makkelijker als disc-jockey 'n baan te krijgen dan hier. Als je goed En gels spreekt, kun je daar wel terecht. In Hilversum krijg je niet eens met je eigen moerstaal de lengte". Niet duidelijk wordt, waarom Sou dan alles op alles zet om bij de radio te komen. Voor drie dagen pendelen tussen Zwijndrecht en Amsterdam (in zijn snelle 3-liter Rover) wordt hij naar eigen zeggen „enorm goed be taald", en het is zeer de vraag of ze in Hilversum meer geld voor hem zul len neertellen. Voor de hand ligt, dat Soudan „car rière" wil maken bij de radio, om welke reden dan ook. In elk geval niet omdat het zijn hobby is. „Dat was 't wel, aanvankelijk, maar nu zie ik 't alleen nog maar commercieel". Als het aan Horeca-man Simon ligt, blijft Soudan voorlopig nog ach ter de discobar in zijn drukke Taver ne. Hij heeft in apparatuur en platen een kleine tienduizend gulden geïn vesteerd. Dat geld moet eruit komen. Soudan is daarvoor zijn gereedschap. Hij kèn het, vooral nu discothèques zelfs in de hoofdstad nog een bijzondere attractie zijn. Elke week gaat Simon naar zijn platenwinkel om een niéuwe voorraad schijven in te slaan. De Amerikaanse en Engelse Top-20 heeft hij steeds compleet. Tot voor een paar maanden wist hij van platen niets af. Nu is het zijn liefhebberij geworden. Hij heeft uitgerekend, dat, als het zo door gaat, hij over vijf jaar een disco theek met twintigduizend pla ten heeft. Soudan zal er dan wel niet meer zijn! TWEE (lagen later vertelt ze op haar zolderkamer in Amsterdam „Op de tweede werd ik verliefd. Hij is het einde. Lex is z'n naam en we hebben elkaar zestien dagen lang elke avond gezien. Het komt heel weinig voor, dat zo iets direct mogelijk is." Miss Matchmaker vrjj ver taald „miss koppelaarster1" Jantine van der Knaap (24) komt er frank en vrq, en wat graag, voor uit nu zelf te zqn gekoppeld. Zaterdag 25 februari stond in deze krant een verhaal waarin werd ver teld, dat Jantine de functie van Miss Matchmaker had aanvaard. Dit hield het in het administreren van de na- Vragenlijst Als enige discothèque beschikt de Amsterdai Taverng over draagba Bezoekers kun zikale wensen aa doorgeven. ons land »x Simon daarmee hun mu- AMSTERDAM Ook Am sterdam raakt in de greep van de bananenrage. Op de „op- heffingfibijeenkomst" van de provobeweging, vorige week zaterdagavond in het Vondel park, doken bananen als boe merangs op uit het publiek, om op de hoofden van de speechende top-provo's neer te dalen. De bananen-rage is afkomstig uit Engeland. Twee weken gele den was de banaan voor het eerst een van de magische symbolen van een soort happening, die in Londen werd aangekondigd als de „Technicolor Dream". Het motto was: „Free Banana Hi Be- In". Hippies Duizenden hippies kwamen naar Londen om dit gebeuren bij te wo nen, schrijft Willem de Ridder in Vrij Nederland van vorige week. „De hippies lijken wat uiterlijk be treft verdacht veel pp de Beatniks, maar ze zijn het in geen geval. In het begin van de vijftiger jaren ontstond het fenomeen beatnik, een zwaarmoe dige, pessimistische verschijning die met zijn soortgenoten in kelders bij eenkwam om naar gedichten (vol met angst voor de atoombom) en jazz te luisteren. In Nederland heette de beat-genera- tie Leidsepleinjeugd. Hippies hebben zich min of meer van de maatschap pij afgekeerd. Ze prediken de liefde en interesseren zich niet voor poli tiek, hoewel ze wel een ademloze be langstelling hebben voor de Amster damse provo's. Ze willen rustig hun stickje roken Operatie Match is 'een uit Amerika overgewaaid systeem jonge vrouwen en jonge mannen, die beantwoorden aan eikaars verlangens, met elkaar in contact te brengen via een computer. Eind februari en maart verspreidde de internationale organisatie Compta- bility Research vragenlijsten in een oplage van 50.000. In die lijsten ston den 128 door psychologen en sociolo gen opgestelde vragen over eigen en gewenste godsdienst, hobby's, politie ke kleur, karaktertrekken, en of men donker haar heeft of wenst, enz. De computer slokte alle 3500 lijsten ingevuld door kennelijk naar part ners verlangende jongens en meisjes op, en zocht razendsnel de juiste com binaties. Jantine vulde twee lijsten in en kreeg adressen van 14 jongemannen thuis gestuurd. Dit betekent dat het koortsachtig koppelende mechanische brein van de computer uit de aanwezi ge (gegevens) van honderden mannen er 14 geschikt vond voor Jantine. Jantine, die thans weer Amerika nen door Holland „gidst" omdat admi nistratie en publiciteitscampagne van de eerste operatie Match afgerond zijn, wordt nu oog in oog geplaatst met de resultaten van haar deelname. Evenals trouwens de honderden ande ren die meededen. Onze eerste afspraak was bij Hop pe. Nee, de kennismaking was niet gespannen. We zijn gauw een ontstel lende hoeveelheid oliebollen gaan eten." Ze besluit lakoniek: „Nou, zo heb ik Lex ontmoet." Lachend biedt Jantine dan een siga ret aan merk Lex 25 „Ik ben sinds die tijd dit merk gaan roken, alleen is ie geen 25 maar 23." Ze laat ook een grote speelgoed haan zien, windt het ding op en laat het kraaien. „Vind je het geen ein de-ding? Met Lex gekocht op het Wa- terlooplein." „De derde match was :en journalist van een Venezolaanse krant. Maar dat liep moeilijk, hoewel onze interes sen heel erg klopten. We hadden af- Beetje moe De hippies dus, ze waren in Londen bij een veertien uur durende happe ning in het groot. Er werden in de reusachtige hal van het Alexandra Palace psychede- liese geluiden geproduceerd, Chinese en Amerikaanse propagandafilms en kleurvlekken geprojekteerd, Ju- gend-Stil balletten uitgevoerd, en wie rook gebrand tussen honderden bana- Deze zogeheten Be-In is weer af komstig uit Amerika, waar in de gro te steden de hippies in de parken bij elkaar komen om te lachen, dansen, zingen en musiceren. Cadeautjes De hippies geven elkaar dan cadeau tjes zoals snoepjes, bloemen en kie zelsteentjes. Een afspiegeling daarvan was vorige week ook in Amsterdam te zien, waar rozen als aureolen bo ven de provo-hoofden werden gehou- De banaan is in geworden, sinds popzanger Donovan zingt over de „elektriese bananen". Het gaat om de schil. Als de schil wat bewerkingen heeft ondergaan, zou een stof vrijko men, die de gebruiker „high" maakt. In Amsterdam wordt dus niet alleen met bananen geworpen: gedroogde bananenschillen wor den zoals het meisje op de foto laat zien met welbehagen ge rookt. Ze zegt: „We wonen in dit huis (aan het Amstelveld) met vier meisjes, die allen hadden meegedaan gemid deld zes mannen per meisje. Het is de laatste weken dus een idiote drukke boel geweest: de telefoon was steeds Jantine is een beetjt moe van het voortdurend ontmoeten van haar „matches" (match is vonk) of „compu tertjes" zoals zij de mannelijke deel nemers aan de operatie noemt. Hoe de ontmoetingen tot nu toe zijn verlopen? „De eerste keer was het niet fijn. Ik kan er beter niet teveel over zeg gen. Na een half uurtje heb ik een smoesje verzonnen. Hij vond mij ge loof ik ook vervelend en we hebben elkaar niet meer gezien." Heeft de computer in dit geval ge faald? „Ik geloof dat die jongen zich zelf verkeerd beoordeelt en de vragen niet goed heeft beantwoord," „Ja, en, zoals ik al vertelde, op de tweede werd ik verliefd. Nou ben ik niet iemand die lang doet over ver liefd worden, omdat ik gewoon open van aard ben; hoewel: ik ben gewoon keurig hoor! Ik ga niet met de eerste de beste man mee." De telefoon gaat. Jantine, weer te rug: ,,'t Was een match, een hele ver- legene; een afspraak met hehi ge maakt." Liever dunner Ze gaat verder: „Ik weet niet waar om ik verliefd op hem ben. Er klop pen wel erg veel dingen. Hij had al leen een dunner meisje willen heb- gesproken op het Rembrandtplein, maar hij wilde naar het Leidsche- Nou was ik mue en hou ik meer van het Rembrandtplein, omdat het daar rustiger is. Halverwege dacht ik: ik ben eigenlijk gek naar het Leidscheplein te gaan. Nou toen zijn onze wegen gescheiden." Einde-jongen „De vierde was ook een einde-jon gen, maar een jongen op wie ik nooit verliefd zal worden. Erik heet hij. Hij studeert bouwkunde. We hebben heel plezierig gepraat. En ik heb direct ge zegd verliefd te zijn op de tweede." „Ollo is de naam van de vijfde. Hij studeert rechten in Leiden. Hij schreef voor ons eerste contact een enige brief, waarin hij vertelde heel mooie ogen, een Eend met een radio erin te hebben, en uiterlijk schoon heel erg belangrijk te vinden. Ik dacht na die brief: 't Is vast een snob, die met mooie vrouwen rond wil lopen. Hij is gekomen, we hebben in Ouderkerk gegeten, en ik zal hem waarschijnlijk nog wel een keer zien, maar hij zal nooit een grote vriend van me worden. Natuurlijk, het avontuurlijke van deze ontmoetingen trekt me. Het is ook echt niet de bedoeling huwelijken tot stand te brengen, maar gewoon jongens en meisjes bij elkaar te bren gen voor een avondje uit, kortom voor vrienden en vriendinnen te zor gen." Agenda-werk Jantine kijkt in haar agenda. „Ik heb de ontmoetingen een beetje verspreid. Aanstaande donderdag komt de jongen die net belde. Volgen de week is er weer iemand." Jantine van der Knaap heeft het druk. Maar ze kan dit soort drukte van harte aanbevelen aan alle jonge- mensen die in onze gejaagde samenle ving moeilijk een geschikte vriend of vriendin kunnen vinden. Dc eerste operatie Match is nu afge lopen, maar een tweede is al weer bezig, die 31 mei sluit. En in septem ber komt er een derde ronde. Voor een tientje kan een vragen lijst worden ingevuld en opgestuurd een vragenlijst die in universiteitsste den bij alle studentensociëteiten is te krijgen. Onder het motto: probeer het eens via de computer!

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 17