Honderd Nieuwe Dureeo-opname geestelijke liederen i DAM- RUBRIEK PUZZEL VAN DE WEEK Trui en muts voor Ricky ZATERDAG 20 MEI 1967 Postzegel rubriek door J. J. M. KIGGEN DE posterijen van de Verenigde Staten gaan met hun noorderburen het honderdjarig bestaan van de Cana dese federatie vieren; een feest dat zijn hoogtepunt vindt in de wereldtentoonstelling Expo '67. De herdenkingszegel van 5 cent is naar een modern ontwerp van de kunstenaar IVfcn Chermayeff vervaardigd. In strakke kleurvakken komt het landschapsschoon van Canada tot leven. Tegen een lichtblauwe lucht en be sneeuwde scherpe pieken van het bergland ligt het wijde groene vlakke land, waar doorheen zich een brede blauwe rivier een weg baant. De eerste dag van verkoop valt samen met de Amerikaan se nationale dag op de Expo '67 en wel op 25 mei. De postzegels zullen namelijk in de stand van de VS ten doop worden gehou den. Dit is de eerste keer dat eerste-dag-enveloppen van de VS in het buitenland zullen CANADA 1867-1967 van de beroemde plafondschil deringen in minatuur van de kerk van Zillis. U weet mis schien dat deze schilderingen in de 12e eeuw zijn ontstaan en dat dit plafond 9 rijen van 17 ligt miniaturen bevat, alle betrek- van king hebbend op het leven Jezus en taferelen genomen uit jaar zijn: verkondiging de H. Schrift. herders van Bethlehem, Chris- De Martinuskerk van Zillis tus en de Samaritaanse vrouw. Graubunden op de weg de aanbidding van de wijzen St. Joseph op de troon. De vijf de zegel uit de serie is een por tret van Theodor Kocher, chi rurg en Nobelprijswinnaar 1841- 1917). Kennedy Op 29 mei komt in de VS in de nieuwe serie permanente postzegels een waarde van 13 ct uit met de langverwachte beel tenis van John F. Kennedy. Op dezelfde dag komt ook een luchtpostblad van 13 ct met de zelfde afbeelding van de vroe gere president uit. Vèrhoging van de internationale posttarie- ven maakte deze nieuwe waar de noodzakelijk. Het portret van de betreurde president is genomen van een foto van Jacques Lowe, zoals de ze is verschenen in. het boek „De Kennedy-jaren". Op de dag van uitgifte (29 mei a.s.) zou Kennedy vijftig jaar geworden zijn. Het feit, dat het principe van de politieke gelijkstelling van vrouwen in Canada 50 jaar ge leden werd aanvaard en daar mede het vrouwenkiesrecht voor de federale verkiezingen werd ingevoerd, is voor de Canadese posterijen een gerede aanleiding geworden een herdenkingszegel uit te geven. Dit zal op 24 mei gebeuren. Canadese vrouwen hadden voor het eerst invloed op de nationale verkiezingen, toen in 1917 de oorlogskieswet vooralsnog aan de vrouwen, wier naaste familieleden, in het leger dienden, het stemrecht verleende. Algehele politieke gelijkstelling voor alle Cana dese vrouwen volgde in 1918: een resultaat, verkregen na een strijd, die in Canada al sinds 1870 woedde. In de provincie New-Found- land bestond het stemrecht voor vrouwen al sinds 1925, hoewel dit land pas in 1949 deel van de federatie ging uitmaken. Het recht om in het huis van afgevaardigden gekozen te wor den, kregen de Canadese da mes in 1919; echter de ver kiezing tot senatrix lag pas open na jarenlange debatten en een beroep op de kroonraad. Dit succes kwam niet voor 1929 uit Al deze rechten, waarin de Canadese vrouwen zich vroeg mochten verheugen betekenden echter niet, dat de weg tot een ministerschap ook meteen be gaanbaar was. Die mijlpaal be reikte men pas in 1957. Veelzijdig De uitgegeven postzegel is ge maakt naar het ontwerp van Helene Fitzgerald uit Toronto. Het is een vrouwenfiguur, ge plaatst op een voetstuk van een stembiljet. Deze dame heeft ■reeds eerder ontwerpen gemaakt die de Canadese posterijen ac cepteerde. De veelzijdigheid van deze grafica kunt u wellicht het best vaststellen, indien u de reeds door haar gemaakte post zegels ziet. Het gaat om de vol- (1), meisjes-padvind- sters (2), Opvoeding (3), eeuw feest van Victoria B.C. (4), Kerstmis 1965 (5) en veilig ver keer (6). Zwitserland Tot slot wilde ik nog wijzen op de jaarlijkse ,.pro patria"- emissie van de Zwitserse poste rijen, die zoals gebruikelijk op 1 juni verkrijgbaar zijn. De laat ste twee jaren maakte men voor de afbeeldingen gebruik TN de serie Te Deum van de grammofoonplatenmaat schappij Dureeo in Amster dam zijn reeds enkele goed uitgevoerde opnamen ver schenen van koren in ons land. Daar onder horen het Urker Mannenkoor en het Chr. Enunel- oords Mannenkoor ,,Asaf" o.l.v. Frits Bode, het ensemble Vrij' en Blij o.l.v. Wessel Dekker, en het Chr. Kamper Mannenkoor „Door Eendracht Verbonden" o.l.v. Klaas J. Mulder. Ook van Feike Asma is in deze serie een plaat verschenen met geestelijke liede ren gespeeld op het orgel van de Evangelisch Lutherse Kerk in Den Haag. Zojuist is hieraan door Dureeo een opname toegevoegd van en kele koren die onder leiding staan van Bernard Verboom. De ze dirigent, die door zijn veeljari ge korenpraktijk beschikt over een rijke ervaring, geeft ook op deze plaat blijk van zijn kundig heid. Het Chr. Mannenkoor „Rot terdam - Vreewijk, het Gerefor meerd Kerkkoor uit Alphen aan den Rijn, het Meisjeskoor „Ko renbloemen" uit Rijswijk en het Meisjeskoor „Jubilate" uit Den Haag zingen o.a. „De dorre vlak te der woestijnen" (gezang 111), „Komt en laat ons Christus eren" (gezang 22), „O Heiland, trouwe Heer" (gezang 225) en „Wat God doet dat is welge daan" (gezang 186) in stijlvolle en stijlzuivere bewerkingen van de dirigent. Daarnaast staan er enkele geestelijke liederen op het repertoire zoals „Alzo lief heeft God de wereld gehad" van Da Palestrina, „De lijdende Hei land" op de melodie van Mozarts Ave Verum en ,,"k Heb geloofd en daarom zing ik." Ee: .heid Door de samen vöeging van het mannenkoor met de meisjesko ren en het gemengd koor is er een goede stemmenverhouding ontstaan, waarbij de eenheid be waard is gebleven. Bernard Ver boom dirigeert vanuit het lied, d.w.z. hij laat de tekst en de melodie aan het woord zonder te vervallen in mooidoenerij of ef- Correspondentie voor deze rubriek te richten aan de heer A. J. Ivens, Frankenslag 69, Den Haag. HET Brinta-t groeid en heef plaats ln de rij DESLAURJERS la mpioenen worden afge- De organisatoren van het Brin- tig stuk propagandistisch werk. Men treft er regelmatig spelers aan uit landen die nog geen aansluiting bij zijn plafond lijl .ïebben bereikt is het gevolg di i de bijgroepen sterker worden g< idistische lijn dan lijkt de alle liefhebbers die niet in dt In de gelegenheid zijn ln wedstrijden uit te komen lr J genheid te stellen op eigen verheugend fect. Zowel in de gezamenlijke zang als in de wisselzangen is er veei aandacht geschonken aan de verstaanbaarheid en de hel derheid. Een voorbeeld hoe bij zonder men daarin is geslaagd is zeker gezang 281 „De dag door Uwe gunst ontvangen." Zonder het mannenkoor en het gemengd koor tekort te willen doen, moet toch gezegd dat de meisjeskoren een verrassende indruk maken door de frisheid en de onge kunsteldheid waarmede zij zin gen. De opname is gemaakt in de Breepleinkerk in Rotter dam Zuid (merkwaardigerwijs) niet op de hoes vermeld). Het orgel wordt bespeeld door Jan van Weelden, soms wat zwaar doch over het algemeen zeker correct. Het geheel maakt, mede door dat de tekst van de liederen is afgedrukt, een goed verzorgde in druk. De platen die verschijnen op het gebied van geestelijke mu ziek zijn talrijk, niet alle echter zijn van een kwaliteit als deze opname, die verscheen onder no. 11.917 van Te Deum. ADR. HAGER clair, is reeds 52 j; sterker gaat spelen toernooien een geduent kan blijken te zijn. WIERSMA Zw. 8, 9, 15, 16, 19, 20. 24. 26. Wit: 29, 31, 33, 34, 35. 38, 40, 43 Wit kan niet 31—27 spelen wegem 8—13. Daarom was 43—38 fout al« voorafgaande zet. Nu volgde een wanhoopspoging die niet mocht baten. 34—30 26x37 29—24 20x29 33x2 en het eindspel dat de Verenigde :na zijn getreden, dlger Gerry Le- lar oud, heeft vele ipel niet praktisch beoe- ia en geen of weinig ervaring op 100-ruiten bord en de toepassinc DESLAURIERS jeilijk en bezwijkt TSJEGOLEV Zw. 3. 6, 8. 9, 16, 17. 18. 23, 35. Wit: 24 27 32, 36, 37 38, 39. 42, 44. 3833 speculerend op aarna volgen 29x20 27—21 17x26 Of Kruiswoord puzzel 17. muzieknoot, 19. papieren puntzakje (gew.), 21. hoepel, 22. gewicht (afk.), 23. bolrond vruchtje (spreekt), 25. erfdienstbaarheid, 28. kweekgras (ZN), 29. venster, 31. deel van het oor, 32. reeks, 33, water in Limb., 34. zuivelprodukt, 36. wangen, 38. verdikking der opperhuid, 40. metalen haak. 42. gesloten, 43 myth, figuur, 45. voorzetsel. 47. bons, 49. bloedhuis, 50. muzieknoot. 51. stand, 52. aan doenlijk, 53. overal, 54. landbouwwerktuig, 55. bloem, 57. twijg, 59. scheik. element (afk.), 60. glijvoertuig, 61 vlies, vel, 63. ontgonnen land, 65. ponjaard, 66. als 36 hor., 68. teken dat in de psalmen voor komt, 70. juffrouw, 71. jongensnaam, 72. boom, 74. vreemde munt, 76. voedsel om te lokken, 77. letsel, 80. myth, figuur, 81. vreemde munt, 76. voedsel om te lokken, 77. letsel, 80. myth, figuur, 81. vreemde munt (afk.), 82. eetgerei dat afgewassen moet worden, 83. grassoort, 85. de oudste (afk.), 86. hemellichaam, 87. een zekere, 89. god der liefde. 91. bekoorlijk gelegen, 92. vuurgloed, 93. gemeen schappelijke weide. Vertikaal: 1. water in België, 2. muzieknoot, 3. voorzetsel, 4. zoon van Seth, 6. meisjesnaaam, 7. stad in Italië, 8. slede, 9. jongens naam, 10. plaats in N. Brab., 11. term bij het boksen (afk.). 12. krijgsmacht, 14. part., 16. deel van het gelaat. 18. het oude Mesopo- tamië, 20. ruk, haal, 21. gesneden hengst, 22. zoutziederij, 24. op gegeven werk, 26. vlug, 27. stap, 28. bontjas, 30. stad in Frankrijk, 33. dorp in N. Brab., 35. jongensnaam, 37. plaats in Z. Holland, 38. eer, 39. zuigbuis, 41. meisjesnaam, 43. giftslangetje, 44. wijnglas, 46. bijwoord, 48. eiland in 't Z.O. v. d. Aegeïsche zee, 49. voorvoegsel, 50. opschik, 56. latwerk, 58. myth, figuur, 60. nu en dan, 61. voorwerp om het vuur op te rakelen, 62. taaie aardsoort, 64. profeet, 65. op die plaats, 66. graafschap in Engeland, 67 inwendig lichaamsdeel, 69 geneesheer, 70. stad in W. Afrika. 71. wandeldreef, 73. lichaamsdeel. 75. rangtelwoord, 77. makker. 78. meisjesnaam, 79. artikel van een wet, 82. familienaam, 84. gesloten, 86. familielid, 87. bijwoord, 88. voegwoord, 90. scheik. element (afk.). 8. nel, 9. duin, 10. Essen, 14. eva, 15, aren, 16. gek, 19. onderin, 20. nathals, 22. ieder, 24. reine, 25. nat, 26. els, 27. gat, 29. nes. 34. enge, 36. Didam, 38. sek, 39. Ans, 40. kapel, 42. oele, 44. rood, 45. Erik. 46. Elia. 48. nor, 50. ara, 52. e.w.. 53. dn. INZENDINGEN Inzendingen worden voor don derdag a.s, op ons bureau ver wacht Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart wor den geschreven In de Unker- H5 OPLO SSING VAN DE VOF tIGE PUZZEL Horizontaal: 1. dienaangaande. 11. Oder, 12. leus, 13. oer, 14. etang, 17. lis, 18. re. 19. overeen. 21. ne. 22. Ina. 23. kar, 25. Ned. 26. eng. 28. tèn, 30. nadeel, 31. alhier. 32. ter. 33. set, 35. Ans, 37. ris, 39. ale, 41. i.o.. 43. ner gens 46. ea, 47. den, 49. koers. 50. alp. 51. alaë. 53. drie. 54. Mer- wedekanaal. Vertikaal: 1. Doorn, 2. idee. 3. eer. 4. nr.. 5. ante. 6. gene, 7. al, Jarigen Liesje v. d. Berg, Hilda Berg- acker, Corien Hielkema, Ellie de Hoog, Helena Karreman, Nelie de Laat, Addie van Lan- gevelde, Hans van Leeuwen, Margret van Spanje en Ester Zuurmond, van harte gefelici teerd met jullie verjaardag van de nichten en neven. Dag nichten en neven, Hoe maken jullie het alle maal? Hebben we genoten van de pinkstervacantie? Heerlijk hoor! Wat hebben we van het mooie weer kunnen profiteren. We zijn natuurlijk allemaal fijn een beetje bruin geworden. Wat zullen we gezond worden, van zoveel zonneschijn. Er zijn zelfs van die boffers die heer lijk aan bet kamperen of loge ren zijn geweest. Geweldig! Het is nu prachtig buiten in de natuur. En wat zongen vogels mooi. Jullie hebt het toch wel gezien en gehoord? Tante Jos heeft veel meisjes en jongens mooie bloemen zien plukken. Dotters en madelief jes zijn er van 't jaar wel heel erg veel. Was mamma blij met de ruiker? Leuk hoor! Hoe is het met het ver- keersexamen? De meesten van jullie zullen deze week wel op de fiets moeten stappen. Ge wichtig hoor! En natuurlijk goed opletten dat we geen fou ten maken. Jullie schrijven maar hoe het allemaal is ge gaan. Tante Jos is erg be nieuwd hoor! Spelletje voor de jongsten Alle spelers staan in een kring en worden afgeteld 1-2-1- 2 enz. Eén speler staat in het midden. De nummers 1 zijn vissen, de nummers 2 de vossen. De mid denspeler roept „vis" en alle vissen gaan zitten. Roept het meisje of jongetje „vos" dan gaan alle vossen zitten. De speler die zich vergist moet gaan zitten en is „af". Wie overblijft is de volgende middenspeler. Leuk hoor! W7"E gaan nu eens niet voor Barbie iets maken, maar Ricky krijgt een beurt. Hij krijgt van ons een mooie trui met muts. Mamma heeft ergens nog wel een restje over van een mooie kleur wol. We hebben maar een klein beet je nodig We beginnen met het rug pand en zetten 22 steken op en gebruiken naalden no. 2 Hierop breien we 4 naalden 1 steek recht, 1 steek averecht, dan gaan we verder in tricotsteek op naalden no 2V2. Als we 4V2 cm. hebben gebreid kanten we aan het begin van elke naald 1 steek af. De laatste tien steken zetten we op een hulpnaald. Ja en nu moeten we weer heel goed ons best doen op school. Nog eventjes en dan komt de uitslag hoe jullie het afgelopen jaar hebt gewerkt. Als je maar goed je best hebt gedaan dat is het voornaamste. Meisjes en jongens sterkte op school hoor en tot de volgende TANTE JOS. We hebben n 1 leuke kruiswoord puzzel, nichten en neven. Dat is een heel poosje gele den hoor! Jullie zien om de hokjes allerlei voorwerpen staan We gaan de na men hiervan in vullen zoals hel pijltje aangeeft Helemaal niet moeilijk hoor: Probeer het maai De oplossin> moet worden in gezonden vóór dinsdag 23 mei. De vogel verschrikker Bovens in de kerselaar, Staat een pop van zessen klaar Om zijn lijf een lange jas, Om zijn hals een rooie Wijd zijn Met een hoge vilten Weet je wat de man er doet? Al de dieven uit de heg Mus en spreeuwen jaagt hij weg. Als een boeman staat hij daar, Boven in de kerselaar. Maar die spreeuwen hoe gemeen, Giech'len spottend om hem heen En wat doet het stout gebroed? 't Nestelt in de hoge Mouwen: Tien steken opzet ten en hierop 4 naalden 1 recht, 1 averecht breien. Daar na gaan we in tricotsteek ver der. In de eerste en twaalfde naald boven het boord 1 steek aan beide kanten meerderen. Bij 5 Vz cm. aan het begin van elke naald 1 steek afkanten. De laatste twee steken op een hulp naald zetten. Col: Alle overgebleven ste ken op de pen nemen en meer deren tot 28 steken. We breien nu 4 cm. 1 steek recht, 1 steek averecht. Afkanten en alle de len in elkaar naaien. Muts: 22 steken opzetten. - Vier cm. 1 steek recht, 1 steek averecht. In de volgende naald Ij breien we steeds 2 steken sa- j men, zodat er 11 steken op de naald staan. In de volgende -! tour breien we ook alle twee j steken samen. De overige 6 steken kanten we af. Middenachter naaien we de muts dicht. Aan de bovenkant een draad door alle steken rij gen, aantrekken en afhechten. Een pompoen boven op de muts naaien en Ricky is wat deftig. Hoe vinden jullie deze foto, nichten en neven? Het is een echte gorilla-tweeling die aan het begin van de vorige week is geboren. Wat schrikken ze van die grote lampen die ineens zo ij op ze schijnen. Ze vinden het echt wel een beetje grie- zelig hoor! Daarom houden ze elkaar maar heel goed vast. Grappig, vind je niet? r> PRIJSWINNAARS De prijzen krijgen thuisge- r UZZelOpiOSSing stuurd: Cobie Hofland, Poeldijk en Martijntje Versteeg, Wijk Kanarie, kooi, kraai, kuif, en Aalburg. kerk, knie, kniekousen, kin, krant, kip kat, keien, klaver blad, kam, kist en kom. enz. Dit versje stuurde Adje Ewjjk in. ZWARTE LETTERS OP WIT PAPIER Vader, moeder mijn schrift is Zwarte letters op wit papier, Vader, moeder, mijn schrift Vergoeding aangeboden OUDE DAME: Foei bakker, ik begrijp niet dat u zulk ge bak durft te leveren. Gister avond vonden wij een vlieg in- plaats van een krent in de taart. BAKKER: Mijn excuus me vrouw. Maar als u de vlieg hebt bewaard kunt u hem in ruilen voor een krent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 16