Nieuwe Leidse Courant ys UITBREIDING OORLOG Ontslag dreigt voor 5000 man 9 AMERIKAANSE TROEPEN VALLEN DE NEUTRALE ZONE BINNEN JAMIN 595.- Tomaten blijven onverkocht Commentaar M EE Prinsje had streepje voor Geelzucht op school in Reuver (L.) Lewenstein Noblesse 141 vol automatische zig-zag machine Regen Brown stelt Moskoureis uit GRATIS VJ Vrijdag 19 mei 1967 48ste jaargang (osfdredacteuri Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Lichaam van Marcus hoort in Egypte pag. Kemmerk •fe Amerikaanse reportages over ivereldbevol- king pagina Radio TV N Eenjarige Doelen ivas ge vuld met lachers pag. 7 Draagt binnenkort iedere vrouw 2 haar eigen aquarium aan het oor? I Het nieuwtje komt uit Zurich I(Zwitserland) waar een fantasie- I rijke zakenman oorbellen heeft ge- i 1 fabriceerd met levende vissen erin. ^Arbeiders houden fabriek bezet BRUSSEL De 300 arbeiders die de Anglo Germain fabrieken I La Louvière (in midden-België) jbben bezet, hebben regeringsvoor- lellen voor beëindiging van het con- jict verworpen. [De arbeiders houden de fabriek, ir spoorwegmateriaal wordt ge- akt, dag en nacht bezet om sluiting i het in liquidatie verkerende be- fijf te voorkomen. T Bij de reeds vijf weken durende faking bij de Arbed staalfabrieken Gent is gisteren een bemiddelings- Jging van vakbondsvertegenwoordi- s mislukt. De stakers willen hogere andere voorzieningen. bOI er SAIGON Amerikaanse en Zuidvietnamese militairen zijn gisteren voor liet eerst op grote schaal de gedemilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Vietnam binnengevallen. Volgens de eerste berichten is er aan beide zijden gevuurd. Van verliezen is nog geen melding gemaakt. Met deze actie is een eind gekomen aan de status van de zone als neutraal De inval in het zuidelijke deel van de zone geschiedde enkele uren na de zware mortier- en ra ketbeschieting van de Ameri kaanse militaire basis Dong Ha, even ten zuiden van het neutrale gebied, waarbij elf Amerikanen sneuvelden en 41 andere militai ren gewond raakten. INFILTRATIES Reeds enige tijd wordt de zone dooi de Amerikanen vanuit Zuid-Vietnam met artillerie en 'bommen bestookt, omdat Noord-Vietnam haar zou ge bruiken als infiltratieroute naar het zuiden en als aanvalsbasis voor de Amerikaanse en militaire stellingen ten zuiden van de zone. Militaire leiders noemen de actie een belangrijke uitbreiding van de Vietnamese oorlog. De zone is onge veer tien kilometer breed, aan beide zijde van de grens tussen Noord- en Zuid-Vietnam vijf kilometer. IN 1954 De zone wérd onder het Geneefse akkoord van 1954 ovér Indb-Ghina in het leven geroepen. Een internationale commissie, waarin vertegenwoordigers zijn opgenomen van Canada, Polen en India controleert de handhaving er van. De laatste maanden werd dc zone echter steeds meer betrokken in de strijd. De commissie kon niet veel meer doen dan het melden van schen dingen van het neutrale gebied. Al op 30 juli van het vorige jaar begonnen de Amerikanen de zone met zware bommenwerpers van het type Boeing B-52 aan te vallen. MARINIERS Bij de inval zijn voornamelijk mari niers betrokken. Een Amerikaanse eenheid werd met helikopters naar het gevechtsterrein gebracht terwijl twee Zuidvietnamese gevechtsgroepen over land de zone binnentrokken. En kele helikopters zouden al zijn getrof fen door het vuur van Noordvietname- se troepen. De Amerikaanse autoriteiten nemen aan dat in het zuidelijke deel van de zone twee Noordvietnamese regimen ten zich ophouden voor het uitvoeren van aanvallen op Amerikaanse stel lingen. NIEUW INITIATIEF Intussen heeft president Johnson gisteren aangekondigd een nieuw ini tiatief in studie te hebben ter oplos sing van het Vietnamese conflict. Over het plan zelf weidde de president niet uit. Hij zei verder dat de V.S. elke constructieve actie van de Verenigde Naties in de kwestie-Vietnam welkom zouden heten. Op een persconferentie zei minister McNamara gisteren nog dat de lucht aanvallen op Noord-Vietnam tot lou ter militaire doelen worden beperkt. „Het is niet onze bedoeling Noord- Vietnam te vernietigen of te verove ren, noch willen wij de basis leggen voor een aanval op China. Het doel is slechts de verdediging van Zuid-Viet nam, aldus McNamara. BONN België heeft de Duitse bondsrepubliek om verlichting ge- I vraagd bij de kosten voor zijn 50.000 man omvattende in West-Duitsland II gestationeerde troepen. UTRECHT Het streepje tussen de voornamen van prins Willem-Alexander heeft een staartje gekregen. Vier Utrechtse ouderparen hebben bij de burgerlijke stand in de Domstad gepro testeerd over dit streepje, want het geval wil, dat zij de namen van hun kinderen in dertijd niet van zo'n streepje hebben mogen voorzien. Dit streepje is in Utrecht na melijk nooit eerder toegestaan en is op 5 april 1965 zelfs bij beschikking van de arrondisse mentsrechtbank in Utrecht afge wezen... (Van onze correspondent) REUVER In een gemengde school te Reuver (L.) is gisteren geelzucht ge constateerd. Drie meisjes en vier jon gens tussen zes en negen jaar oud zijn in het ziekenhuis van Tegelen opgeno men. Vijfentwintig kinderen moeten thuis in quarantaine worden gehouden. Vandaag zijn de 356 kinderen en de elf leerkrachten op last van de inspec teur van de volksgezondheid ingeënt Voorlopig moeten alle muren, vloeren en toiletten dagelijks worden' gerei nigd. MOSKOU Yuji V. Andropof is vandaag benoemd tot hoofd van de Russische geheime politie. Andropof, een 52 jaar oude secretaris van de Russische communistische partij, was ambassadeur in Hongarije, toen da; 1956 de opstand uitbrak. Westelijke waarnemers geloven dat de geheime politie, beter bekend on der haar initialen KGB, verantwoor delijk is voor de spionage in het bui tenland en de veiligheid in het bin nenland. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Ernstige moeilijkheden, gepaard Jaande met een mogelijk ontslag van liefst vijf- luizend werknemers, bedreigen het textielcen- rum Tilburg. Het is met name de strijkgaren- toffenindustrie, die ten dode lijkt opgeschreven, inzij er van overheidswege hulp komt. Al jaren zucht deze tak van de wolindustrie onder moordende concurrentie uit Italië. Hier bevindt zich een wijd vertakte huisindustrie, die in een armelijke streek produceert tegen prijzen (men neemt met zeer lage honorering genoegen, terwijl vrouwen en kinderen ook in dit produktieproces zijn ingeschakeld) waar Neder land in de verste verte niet tegenop kan. Er zijn al eerder rapporten over deze onhoudbar» situatie uitgebracht en de Nederlandse regering tracht in EEG-verband te bereiken dat importheffing op de Italiaanse stoffen van kracht wordt. Tot nu toe bleek dat niet mogelijk. Nederland oefent nu opnieuw druk uit. Zelfs al zou deze beschermende maatregel van toepas sing worden verklaard, dan nog is er sprake van een noodsprong. Herstructurering van de betrokken bedrij ven via rationalisatie en concentratie blijft gebiedende eis, temeer, omdat de noodmaatregel niet van perma nente duur zal zijn. Binnenkort is een rapport van een werkcommissie on der leiding van de Tilburgse hoogleraar, prof. dr. H. O. Goldschidt, te wachten, waarin de te nemen reorgani satiemaatregelen staan aangegeven. Thans worden twaalf bedrijven uit bedoelde sector be dreigd. De vakbeweging heeft gisteren opnieuw een hartekreet geslaakt; er is nog een kleine hoop dat de ramp, althans voorlopig, kan worden afgewend. Het hoofd van de burgerlijke stand in Utrecht, R. Vleer, kwam daardoor bij bet opmaken van de geboorte-akte van het prinsje in een moeilijk parket. Zodra hij het streepje ontwaarde belde hij de officier van justitie, mr. W. H. Overbeek, die zei dat het verbindingstekentje tussen Willem en Alexander maar moest blijven staan. Op dat mo ment had het prinsje dus kenne lijk een streepje voor. Maar zo is het niet gebleven, want ouders die hun spruiten na men willen geven als Jan-Wil lem en Anne-Marie mogen van af 2 mei dè namen met streepje en al in de stukken van de bur gerlijke stand laten opnemen. Anders ligt het voor kinderen die eerder geboren zijn en wier namen al zonder streepje in de archieven van Utrechts burger lijke stand prijken. Veranderin gen daarin zijn niet mogeljk, zon der een uitspraak vdn de recht- Kostbaar De vier Utrechtse ouders die het streepje er tot dusver bij de BS niet „door" gekregen hebben, zouden een redelijke kans heb ben gehad als zij in beroep wa ren gegaan. Maar ja, een juri dische procedure zou de streep jes waarschijnlijk nog al kost baar maken, en niemand heeft zich dan ook ooit aan een beroep gewaagd. Het is de vraag, of de ouders die het streepje nu alsnog willen toevoegen, dat zul len doen. Overigens heeft de heer Vleer het streepjesverbod nooit zo onlo gisch gevonden. In geboorteak ten worden nu eenmaal geen roep- of aanspreeknamen opgeno men en als men een streepje tus sen twee voornamen zet, bete kent dat toch eigenlijk: we gaan ons kind zo noemen. Hij vraagt zich ook af, waar ergens de grens ligt. Misschien komen er nog wel eens jonge va ders bij het loket die vier streep jes tussen de vijf voornamen van hun zoon of dochter willen Tussen Genève en Uppsala, in de tijd van Populorum Progressio en in het zicht van een nieuwe wereldhan delsconferentie in New Delhi wijdt Kerk en Vrede zijn landelijke confe rentie op Woudschoten op 3 en 4 juni aan het onderwerp „Noord - Zuid - Vrede". Inleiders zijn dr. H. M. de Lan ge en dr. K. Strijd. Egyptische tanks trekken op door de Sinai-woestijn om haar posities langs de grens van Israël in te ne men (zie elders in deze krant). west-duits fabrikaat 15 siersteken w.o. blindsteek LEWENSTEIN Leiden Maarsmansteeg 8 tel. 20685 Dealer voor Alkemade, Leimuiden en Nieuw Vennep: Firma W. Los, Acacialaan 21 Leimuiden tel. (01721)- 412 UTRECHT Het NVV overweegt binnenkort een demonstratief congres te houden om kracht bij te zetten aan zijn eis, dat de regering op korte ter mijn stimulerende maatregelen moet nemen met de betrekking tot de werk gelegenheid in ons land. DE BILT In de afgelopen nacht is de temperatuur aan de grond op vele plaatsen tot even onder het vries punt gedaald. Dank zij hoge bewol king, die in het begin van de nacht binnendreef, zette de temperatuurda ling niet verder door. Deze bewolking hing samen met eer frontensysteem van een depressie ten zuiden van IJsland,- dat met tamelijk grote snelheid naar de Britse eilanden trok. De depressie koerst naar het zee gebied tussen IJsland en Schotland, terwijl de fronten met regen in he' komende etmaal ons land zullen pas seren. Na de frontpassage zijn enkele opklaringen te verwachten. Aangezien de lucht, die dan wordt aangevoerd van gematigde breedten komt, zullen de temperaturen in het algemeen iets hoger worden. De wind blijft matig tot krachtig uit het zuid westen waaien. DE BILT Aanvankelijk zwaar bewolkt met tijdelijk regen, later ook enkele opklaringen. Matige tot krach tige, aan de kust aanvankelijk harde zuidwestelijke wind. Minder koude nacht, morgen overdag in het alge meen iets hogere temperaturen. 20 mol: Zon op 4.40, onder 20.34. Maan op Grote strop op de tuinbouwveilingen Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De afgelopen dagen zijn grote hoeveelheden tomaten (gis teren 100.000 kistjes) op de tuinbouw veilingen onverkocht gebleven. Tegen prijs van ƒ8 per kistje heeft het Centraal bureau van tuinbouwveilin gen de tomaten uit de markt genomen. Zelfs aan de conservenindustrie kon gisteren de goede exporttomaat tegen deze prijs niet kwijt. Vanmorgen, toen de „ophoudprij: was bepaald op 7,-, was het beeld op de veilingen gunstiger. Er kon weer geëxporteerd worden. Het beeld bij de verschillende veilingen verschilt sterk. Er zijn vroege veilingen, die er rede lijk uitspringen. Elders is de strop weer veel gróter. Maar over het alge meen kan gezegd worden, dat de to- matenktveker dit voorjaar ttiét lies werkt. De oorzaak van de grote aanvoer was het warme weer en de Pinkster dagen, waarop geen handel was. On danks de vrij redely ke vraag was het aanbod van de vrij rijpe tomaten te groot. Hoe groot de klap is bewijst het volgende cijfer: vorige jaar om deze tijd deden de tomaten 12 per bakje. De komkommers zijn redelijk van de hand gegaan. Alleen was er een door draai van de mindere kwaliteit. De prijzen van spinazie en bloemkool wa ren slecht. De spinazie draaide door. binnenlandse consument zal slechts geleidelijk wat merken van de prijsdaling aan de veilingen. De to maten en ook de andere groenten wor den geleidelijk goedkoper. Enkele win kelbedrijven zijn reeds een aktie be gonnen om de verkoop van tomaten te stimuleren. Nieuwe spanning T TIT het wereldje rondom Israël be- reiken ons in deze dagen vele berichten van nieuwe spanningen. Niet voor het eerst dus, en Israël zelf geeft niet veel blijken bijzonder onder de indruk te zijn. Het is altijd al waakzaam, zich bewust van de af gunst der volken tussen welke het zich bevindt. De spanningen daar hebben de schijn van onvermijdelijkheid. De zaken liggen er gevoelig. Terwijl het nij vere Israël erin is geslaagd de weer barstige grond aan eigen welvaart dienstbaar te maken, is, buiten het krijgshaftige dan, bij omringende volken de vlijt nu eenmaal een be grensde gebleven. Geen wonder dat de jaloerse aandacht zich dan als vanzelf op dat ene volk richt. Het ware heel wat beter indien man nen als Nasser op hem komt het in deze wel in het bijzonder aan zich bij de aanwezigheid daar van Israël eindelijk eens zouden neer leggen en zich liever uitsluitend gin gen toeleggen op de vooruitgang, in meer dan één opzicht, van eigen landen en volken. In plaats daarvan blijft het gestook niet van de grond en niet uit de lucht. Grensincidenten zijn er vele en per radio worden de gemakkelijk opvlambare Arabische gemoederen opgehitst. Het is en blijft verdrietig gedoe, waarbij gestreefd wordt naar een opvoering van de spanning tot heel dicht bij het conflict zelf. In deze politiek past dan nu ook het verzoek van Nasser tot terugtrekking van de VN-troepen uit zijn gebied. Hetgeen wil zeggen dat Egypte en Israël nu zonder meer tegenover elkaar staan. Aan eenmaal bestaande afgunst valt vanuit het redelijke weinig meer te doen. Ze werkt vertroebelend en verblindend. Maar Israël mag zich verzekerd weten van een internatio nale sympathie, die ook Nasser aan het denken zou kunnen zetten. Voor het ogenblik echter ligt er voor de VN onder de veelbeproefde Oe Thant een nieuw, al wederom men heeft het al geraden bijzonder lastig Egypte en Israël, buurlanden in een warmbloedige wereld, lijken niet bij elkaar te brengen; dan moet het streven erop gericht zijn, dat ze ten minste uit elkaar worden gehouden met tussen hen de uiterst smalle maar gewichtige streep van een en kele grenslijn. LONDEN De Britse minis ter van buitenlandse zaken, George Brown, heeft een bezoek aan de Sowjetunie uitgesteld in verband met de gespannen toe stand in het Midden-Oosten. zie pag. 5 originele rookverdrijver voor ieder die 'n nieuwe abonnee opgeeft.... 3.18. Ik geef op als nieuwe abonnee: per maand Als beloning voor mijn aWivlteit "betaa|t: ontvang ik een "Gouda Bouquet". per kwartaal De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam is: straat: plaats: inzenden aan Bureau van dit blad O hokje zwart maken naar keuze

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1