BRITSE PATIËNTEN SOMS PROEFKONIJN Jm 1 S mm JUBILEUM Wilson: We zullen nu geen „neen" aanvaarden AANBIEDING as Portugese bank 3,5 min lichter «sp Arts verwekt opschudding Binnenkort gesprek over loonpolitiek Politieman gedood Nog nooit... ii Vakbond: „niet gaan bakken op zondag" en risset ■V. IJ nieuJ op lulevai 14 ju k., zit acht ZI rhuis ampio het 3300 •6 Werl Tele 33500 in. Snf dag ge ?elefoo: r. Vli« 6 (b 0171G natuui 171 tel vandel- tokken DONDERDAG 18 MEI 1967 der etiquette apart en lekker praktisch wonen slank en charmant handig huishonden Verkrijgbaar btf elke kruidenier Nederland vraagt bescherming textielindustrie BRUSSEL De Nederlandse rege ring heeft gisteren de EEG-commissie verzocht om toestemming om de tex tielindustrie te beschermen door middel van specifieke rechten. Het gaat met name om kamgarens. Nederland zou bevreesd zijn voor Italiaanse concur- In het memorandum staat dat Neder land een verzoek van december her haalt om voor een aantal jaren garan tieclausules toe te mogen passen voor het geval dat de textielinvoer van an dere EEG-landen de eigen industrie bedreigen. Het Verdrag van Rome bepaalt dat een land moet aantonen dat bescher mingsmaatregelen nodig zijn. de planr LISSABON Vier gewapende man nen hebben vandaag bij een overval op het bijkantoor van de bank van Portu gal in Figuie e Figueira da Foz (250 kilometer ten noorden yari Lissabon) ruim 3,5 miljoen gulden buitgemaakt. De overvallers zouden twee personen hebben gedood. Het is het grootste bedrag dat ooit bij een roof in Portugal is buitge maakt. De overvallers zouden met een vliegtuig zijn ontvlucht. Het toestel zou voldoende brandstof hebben voor een vlucht naar Spanje of Noord- LONDEN De Britse en Amerikaanse artsen gaan zich in navolging van hun collega's uit nazi-Duitsland te buiten aan pijnlijke en soms dodelijke experimenten op ziekenfondspatiën ten. Deze beschuldiging, voorzien van documentaties, wordt geuit in een boek van dr. Maurice Pappworth, getiteld „Mense lijke proefkonijnen". Volgens de auteur zijn in de afgelopen twintig jaar 2467 mensen door medische experimenten gestorven. Op de hoogte gesteld door een bond van patiënten heeft de Britse minister van gezondheid een onderzoek aangekondigd. In zyn boek beweert dr. Mau rice Pappworth, dat patiënten vaak langer dan noodzakelijk on der narcose worden gehouden, al leen opdat proeven op hen kunnen worden genomen, die overigens met hun ziekte niets uitstaande hebben. In het boek staan voorbeelden van experimenten op pasgeboren bab> s, vrouwen in verwachting, chronisch zieken en geesteszieken, stervenden, gevangenen en bejaarden. In tal van ziekenhuizen zouden deze experimenten zijn uitgevoerd. Over het algemeen werten de artsen niet van elkaar, wat zij achter de gesloten deu ren van de operatiekamer uitvoeren, KONSTANTIJN VOORKWAM BLOEDBAD ATHENE Koning Konstantijn heeft Griekenland van een bloedbad gered door de regering die er nii is te vormen na de staatsgreep van het le ger op 21 april Premier Kolias verklaarde dit giste ren in een vraaggesprek. De vorst wist absoluut niets van de staatsgreep. „Ik kan dit persoonlijk be- omdat ik eveneens niet van de plannen op de hoogte was. Hij had de keus tegen de jonge kolonels in te gaan en het land in een bloedbad te storten of een regering te vormen en voor zijn land te doen wat in zijn positie mogelijk was," aldus Kolias. Hij zei, dat tot zijn voldoening het land de nieuwe situatie heeft aan- Het Griekse ministerie van binnen landse zaken deelde gisteren mee dat het per decreet 489 communisten van hun Griekse staatsburgerschap verval len heeft verklaard. Dc maatregel is genomen „ter bescherming van de vei ligheid van het land". Niet overleefd Bij acht lijders aan een maagzweer zou een injectienaald 18 centimeter diep in de ruggegraat zijn gestoken, opdat er röntgenfoto's gemaakt konden worden van de hoofdslagader in het onderlichaam. Drie patiënten over leefden het experiment niet. Ook vermeldt dr. Pappworth dat 21 geestelijk minder volwaardige kinde ren, zonder dat daarvoor toestemming was verleend, injecties werden toe gediend, waarop zij gingen overgeven. Deze proef werd driemaal herhaald. Wat is de reden van al deze experi menten? Dr. Pappworth meent, dat deze moet worden, gezocht in de zucht Jongen trad op als dokter op provoboot AMSTERDAM Tegen de negen tienjarige gids op een rondvaartboot (die was opgetreden als dokter op de provoboot) is negen maanden gevange nisstraf geëist waarvan drie voorwaar delijk met aftrek wegens heling. De jongeman had zijn twintigjarige verloofde aangezet om in de boekhan del, waar zij werkte, geld te stelen. Tegen het meisje werd zes maanden voorwaardelijk geëist. Zij stond geheel onder invloed van haar verloofde. UTRECHT De drie vakcen-, trales zullen op korte termijn een gesprek hebben met de werkge versorganisaties over de loonpo litiek en de werkgelegenheid, zo dat men in het najaar in grote lijnen weet waaraan men met het loonpolitieke systeem toe is. De voorzitter van het NVV, de heer A. H. Kloos, kondigde deze gedachtenwisseling vanmorgen aan in de hoofdbesturenvergade- ring van zijn vakbond in Utrecht. Dak van nieuwe kerk in brand VOORSCHOTEN Terwijl dakbedek- kers en lassers gisteren bezig waren op een in aanbouw zijnde r.k. kerk in Voor schoten. raakte het dak in brand. Het vuur was speodig geblust, maar waar schijnlijk is het dak dermate ontzet, dat het geheel moe tworden vernieuwd. De inwijding van de kerk gaat op 21 juni echter niet door. Charles in 1969 Prins van Wales LONDEN Prins Charles zal in de zomer van 1969 officieel worden geïnstalleerd als Prins van Wales in het kasteel Caernarvon in Wales. De erfgenaam van de Britse troon zal dan twintig jaar zijn. De tegenwoordige hertog van Windsor kwam in hetzelfde kasteel als de twintigste Prins van Wales toen hij zeventien jaar was. Hij zei later dat De P°m'e ™kte mct wagens uit Als er eenmaal overeenstemming is bereikt over de loonpolitiek naar systeem en inhoud, dan is het mogelijk in de Stichting van de Arbeid ook andere vraagstukken dan loonpolitiek te behan delen. In de gespannen sfeer van het afgelopen jaar was vruchtbaar overleg niet mogelijk, aldus de heer Kloos. Het NVV is niet erg optimistisch ge stemd over de besprekingen in de So ciaal-economische raad over deherzie ning van de structuur van de onderne ming. De werkgevers zijn, zo blijkt steeds weer, niet tot grote concessies bereid. Rappert De heer Kloos ging ook nog in op uitlatingen van staatsraad Ruppert, dat voor medezeggenschap desnoods gestaakt moet worden. „Ik vind het vreemd dat voor de oplossing van loongeschillen het Evangelie de staking niet schijnt toe te staan, maar voor de herziening van het ondernemingsrecht wel. Ik heb overi gens niet het gevoel, dat de voorzitter van de protestants-christelijke werkge vers, de heer Wemmers, zijn geloofsge noot Ruppert krachtig bijvalt als het over de herziening van de onderneming gaat. laat staan met diens stelling dat daarvoor desnoods een staking op zijn plaats zou zijn". Agenten slopen op Elvis af (Va 'erslaggevers) de inhuldiging een van de moeilijkste dagen van zijn leven was, vooral we gens het kostuum dat hij moest dra gen: een witte satijnen broek en een mantel van paars fluweel met herme lijn afgezet. Vorig jaar 1119 nieuwe zelfbedieningszaken UTRECHT In Nederland zijn er vorig jaar 1.119 zelfbedieningsbe- drijven bijgekomen, ruim de helft meer dan het jaar daarvoor en een rekord sinds in 1948 het eerste zelfbe- dieningsbedrijf in Nederland werd geo pend. Eind 1966 waren er 6719 zelfbe- dleningsbedrijven (inclusief supermark ten). AMERSFOORT Bewoner Arnhemseweg en politieagenten heb ben vannacht angstige momenten meegemaakt. Een bewoner had de politie gewaarschuwd dat hij in voormalige chocoladefabriek i Walden voor het raam een "man een wit overhemd en een pistool zijn hand had zien staan. en zag gealarmeerde buurtgenoten voor de fabriek allen naar kijken. En ook de politie zag de man in het witte overhemd. De fabriek werd omsingeld, er kwam een wachtpost voor de hoofdingang, drie agenten slopen met pistolen in de aanslag naar boven. De deur werd omzichtig geopend. Geen man te zien Wel een plaat aan de van de Amerikaanse zanger Elvis Presley. In wit overhemd pistool in de hand. van jonge artsen carrière te maken. Zij willen artikelen publiceren in me dische tijdschriften en daarmee de aandacht op zich vestigen. Proefnemingen, aldus Pappworth, zijn noodzakelijk om de medische we tenschap vooruit te helpen, maar aan de andere kant moet de patiënt toch beschermd worden. Er dient een dui delijke grens te worden getrokken tussen wat ethisch verantwoord, en ethisch niet verantwoord is. Op een vraag van journalisten, of artsen gerechtelijk kunnen worden vervolgd, antwoordde dr. Pappworth: „We weten niet hoeveel gevallen bul ten de rechter om zijn afgedaan. De medische tuchtraad wenst geen inlich tingen te geven." Oproer neger studenten HOUSTON De gevechten tussen politiemannen en studenten van de ne geruniversiteit te Houston, in de Ame rikaanse staat Texas, hebben gisteren aan één politieman het leven gekost, terwijl twee andere gewond werden. Een student werd gewond. De ongeregeldheden braken dinsdag avond ,uit nadat de studenten kwaad waren geworden over de aanwezigheid van politiemannen op 't universiteits terrein, waar ij veraars voor gelijke burgerrechten de studenten opwekten, deel te nemen aan een betoging bij kaarslicht op een gemeentelijke vuil nisbelt. Negers die in de buurt van de belt wonen eisen al geruime tijd dat die wordt verlegd. De politie bestormde met 600 man de slaapverblijven van de studenten. Zij werden herhaaldelijk beschoten en er ontploften vier brandbommen. Eén van de kogels trof een agent tussen de ogen. Na vier uur van felle gevechten wist de politie tenslotte de onlusten te Ds. J. Gruvendeel (2) Na mijn terugkeer uit Zuid-Afrika, bereikte mij een in uw blad versche nen ingezonden stuk van de heer J. R. van Oordt te Zeist,1 waarin twee onjuiste aantijgingen aan mijn adres. Omdat deze beschuldigingen in ver band worden gebracht met de Stich ting In de Rechte Straat, waarbij ik in dienst ben als predikant-directeur, en omdat aldus schade zou kunnen worden berokkend aan de ex-priester- arbeid van deze stichting meen ik niet te moeten berusten in de duide lijke laster die in dit ingezonden stuk tegen mij gelanceerd wordt. De heer Van Oordt beweert dat ik mij in „The Bulwark" zou hebben uit gegeven voor doctor. Dat is beslist onwaar. Als „The Bulwark" mij de doctorstitel heeft toegeschreven dan is dat een vergissing van hun kant, want in de Engelse editie van ons blad „In de Rechte Straat", dat zij regelmatig ontvangen, hébben ze tel kens kunnen lezen: „Editor Rev. H. J. Hegger". Vervolgens beschuldigt de heer Van Oordt mij ervan dat ik aan de redak- ties van verschillende bladen zou héb ben geschreven met de waarschuwing om geen artikelen van ds. Gravendeel meer op te nemen. Ook dit heb ik nooit gedaan. Velp (Gld) H. J. Hegger Paus en Maria De paus heeft erop aangedrongen dat alle christenen (ook de nietroomskatholieken) een grotere Mariadevotie zullen tonen. Opnieuw wordt Maria voorgesteld als middelares bij God voor de mens, maar nergens in Gods Woord kunnen we Maria als zodanig ontdekken. Inte gendeel: diverse teksten (o.m. Lukas 2:49, Joh. 2:4 en Joh. 19:26) leren dui delijk en klaar, dat Christus als Ge zalfde des Vaders geen mededingers heeft in Zijn volmaakte midde- laarswerk. De hele Mariaverering is dan ook een gruwelijke aantasting van het zui vere en volmaakte offer van Christus, een leer, die Godonterend, zielsverder- felijk en algeheel verwerpelijk is. Rotterdam W. Luijk sr. Handtekeningen In Benthuizen verzamelde men handtekeningen voor een winkelcen trum: na de eerste mislukking een nieuwe tactiek. Met een beetje handig heid kunnen er op deze manier na tuurlijk heel wat namen uit de bus komen. Toch zou ik me kunnen voorstellen dat de raadsleden, die voor gestemd hebben, de volgende keer allemaal te gen stemmen omdat zij niet gedegra deerd wensen té worden tot harlekij nen, die niets in te brengen hebben dan lege briefjes. Dit wekt trouwens weerstanden op bij de Benthuizer bevolking, die heel goed weet dat een overmatig aantal winkels in een, ook in de toekomst klein blijvende plaats met agrarische bestemming, een ramp betekent voor de plaatselijke middenstand. De ont wikkeling moet een natuurlijk groei proces doormaken. Zoetermeer. T. van der Tan HEHMSsfjbsssl Edward Hopper overleden NEW YORK Een van Amerika's meest gevierde schilders, Edward Hop per, is op 84-jarige leeftijd overleden. Hij is, volgens zijn weduwe, in zijn atelier te Greenwich Village gestorven. De schilderijen van Hopper stelden de leegheid en de wanhoop van het stadsleven voor en hij is vaak gekarak teriseerd als een eenzame schilder en een schilder van de eenzaamheid. heb ik van sparen willen weten, maar nu... Nu moest ik gewoon wel, want het sparen werd te aantrekkelijk. Mijn vrouw en ik sparen nu elk jaar 500,- en naast de normale rente krijgen we vanaf 1972 ieder jaar ook nog eens honderd gulden van het Rijk! Belastingvrij! En dat telt dubbel aan. Waarom informeert u ook niet eens naar de spaarbewijzen van het Premie Spaarplan? Alle Spaarbanken, Poskantoren, Banken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken en Bouwfondsen zullen u graag inlichten. PREMIE SPAARPLAN Basis voor persoonlijk bezit (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT De broodverkoop via levensmiddelenbedrijven neemt op het ogenblik hand over hand toe. Op I januari a.s. mag iederé winkelier, die daar zin in heeft, brood verkopen. Gepoogd zal dan ongetwijfeld ook worden reeds 's morgens onmiddellijk na openstelling van de winkels de verkoop van vers brood te begin nen. Wil men op maandagmorgen om acht uur vers brood kunnen aanbieden dan zal er in de nacht van zondag op maandag gebakken moeten worden en dient de Bak- kerijparagraaf in de Arbeidswet te worden gewijzigd. De algemene vergadering van de Ne derlandse Centrale Bond van christe lijke werknemers in de bedrijven van voedings- en genotmiddelen heeft zich hier gisteren heftig tegen verzet. De vergadering nam een motie aan. waar- ernstige verontrusting werd uit gesproken over de pogingen tot wijzi ging van de Bakkerijparagraaf en ar beid op zondag. De bond zal alles doen n deze ontwikkeling te voorkomea Ook op strnal De altredenden voorzitter, de heer Elsinga, vond het bedroevend, dat thans anno 1967 de ploegenarbeid en daarmee de volledige nachtarbeid in het bakkersbedrijf in ere is hersteld. Het enige verschil met voor 1920 is nog, dat de bakkersgezellen nu niet elke nacht werken. De leus „bakkersar- beid is dagarbeid" bestaat niet meer. De heer Elsinga verwachtte, dat vol gend jaar ook de wederverkopers van brood sterke aandrang zullen uitoefe nen om met het verkopen van vers brood op straat reeds om acht uur ta beginnen, inclusief de maandagmorgen. Hij betwijfelde ernstig, of dc be langstelling van het publiek voor vers brood wel zo groot zal zijn. De man nen zijn om acht uur al naar het werk de moeders druk bezig de kinderen naar school te „werken". De zondagar- beid noemde de heer Elsinga ook bij zonder ongelukkig voor het midden- en kleinbedrijf. Fusie CNV •bonden De algemene vergadering gaf toestemming te streven naar een fusie met twee andere CNV-bonden, name lijk de Nederlandse Christelijke Agra- tische Bedrijfsbond en de Christelijke Bond van Sigarenmakers en Tabakbe werkers. Samen gaan ze een kleine 30.000 leden tellen. Sterk legde de heer Elsinga na druk op de centrale positie van de vakcentralen. De vakbonden moeten opereren binnen de door de vakcen tralen gemaakte afspraken. De vak centralen beslissen over loonkosten en sociale verzekering. Hij vroeg zich af of de vormgeving van de vakbonden nog wel juist is. Hij vroeg zich af, of we in de toekomst niet moeten gaan spreken over vak groepen in plaats van over vakbon- /~)P de terreinen van, de Texas Southern University te Houston, de belangrijkste uni versitaire instelling voor negers in Texas, is het tot ernstige bot singen gekomen tussen politie en negers. Twee politie-agenten zouden zijn gedood en een poli- tie-agent zou zwaar zijn gewond. Driehonderd negers zijn gearres teerd. De politie dwong hen op de grond te gaan liggen en te wachten tot zij naar de gevange nis konden worden overgebracht. Franse staking was volledig PARIJS Ruim tien miljoen Fransen zijn gisteren niet op hun werk verschenen uit protest tegen het voornemen van president De Gaulle het parlement gedurende een half jaar buiten spel te zetten door bij decreet wetten en besluiten af te kondigen, voornamelijk op economisch en sociaal terrein. Het was de grootste staking in Frankrijk sinds dertig jaar. Het openbaar vervoer in de steden lag nagenoeg stil. Vele fabrieken, ban ken, ziekenhuizen, scholen, winkels, ge meentekantoren en de beurs waren gesloten. In de zware industrie was de sta king volledig. In Bordeaux lag het werk in de haven bijna geheel stil. In Lyon staakte ongeveer 80 procent en in Metz lag ruim zestig procent van de bedrijven stil. De staking die woensdag begon ein digde gisteren tegen middernacht. DEN HAAG De gevolmachtigde minister van Suriname, dr. J. F Einaar, heeft gisteren in verband met de regeringswisseling na de verkiezin gen in Suriname, zijn functie ter be schikking gesteld. NEDERLAND REAGEERT NIET OP DE GAULLE LONIDEN Engeland zal geen „neenaanvaarden als antwoord op zijn hernieuwde poging het lidmaatschap van de EEG te verkrijgen, zo reageerde gisteravond premier Wilson van Engeland op de uitlatingen van premier De Gaulle. „Wij zijn vastbesloten om deze onderhandelingen niet alleen tot een succes te maken, maar ze zo snel te voeren als in ons vermogen ligt." Wilson vervolgde: „Het belang aldus Haagse politieke kringen, van ons allen in Europa vereist. m dat wij snelle vorderingen maken. We moeten allen weten waar we staan voordat een groot aantal maanden is verstreken." In moordzaak-Kennedv FBI-agent zwijgt voor de jury Regeringskringen in Londen wijzen er nog op, dat de voornaamste taak van de Britse regering is bij de onder handelingen zelf de problemen uit de weg te helpen ruimen en tevens De Gaulle ervan te overtuigen dat Frank rijk met het Britse lidmaatschap meer te winnen dan te verliezen heeft SPOEDIG BEGINNEN Van de Nederlandse regering is geen officiële reactie op De Gaulle's perscon ferentie te verwachten, zo deelde een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken gisteravond mee. Eerst bij de onderhandelingen kan een duidelijk inzicht worden verkre gen in de problemen die zijn verbon den aan de Britse toetreding tot de EEG. Deze onderhandelingen moeten daarom zo spoedig mogelijk beginnen, NEW ORLEANS De FBI-agent Regis Kennedy heeft gisteren voor een ^voorzit- j jury geen vragen willen beantwoorden Robert j over zijn onderzoek naar de gebeurte- Marjolin meegedeeld, dat hij geen kan-1 nissen in New Orleans vlak voor de didaat wil zijn voor een functie in de moord op president Kennedy, nieuwe Europese commissie, die bin- EGKS. Familie-omstandighe den zouden hierbij een rol spelen. Zoals bekendwil de Duitser dr. Hallstein geen voorzitter worden van het nieuwe lichaam. Britse stranden vrij van olie LONDEN De stranden van de Britse vakantieoorden aan de zuid kust zijn weer schoon en gereed de vermoeiden de nodige rust en ontspan ning te bieden. Britse functionarissen zeiden giste ren dat militairen en arbeiders de strijd tegen duizenden tonnen olie van de bij het Seven Stones rif verongeluk te reuzentanker Torrey Canyon hebben gewonnen. De ageni was gisteren voor de tweede maal gedagvaard. De eerste keer had minister van justitie Ramsey Clark aan Kennedy de opdracht gege ven niet als getuige op te treden op grond van een permanente order die FBI-agenten verbiedt onthullingen te doen over hun officiële werk. Het Hof van justitie van Louisiana besliste echter dat het ministerie van defensie niet het recht heeft zijn perso neelsleden te verbieden op te treden voor een jury die een onderzoek instelt naar de moord op Kennedy. Officier van justitie Jim Garrisson deelde mee dat Kennedy toch geen vra gen wilde beantwoorden. Hij beriep zich op de aan zijn functie verbonden voorrechten. 0 BRUSSEL Rusland heeft de 25-jarige Belgische student Paul Ghar- lier uit Leuven uitgewezen omdat hij lasterlijke inlichtingen over het leven in de Sowjetunle zou hebben verza meld voor westerse inlichtingendien- I sten. Want Doublemint kauwen bevor dert de spijsvertering, 't Is heerlijk en zo gezond. Doublemint reinigt tanden en verfrist mond en adem. Koop vandaag nog een pakje - plezier voor twee r en merk zelf hoe goed Doublemint u doet. Diplomaat vraagt asiel in Amerika WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren onthuld dat een Hon gaarse diplomaat, Janos Radvanyi tijdelijk zaakgelastigde asiel in de VS heeft-gevraagd. Woordvoerder McCloskey zei dat de Hongaar „de wens geuit heeft een per- manen» inwoner van de VS te wor- Radvanyi was sedert februari 1962 verbonden aan de Hongaarse ambassa de in Washington en was daarvoor ver bonden aan de ambassades van Pariji, Bern, Ankara en Damascus.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5