Explosieve toestand in het Midden-Oosten !)S 595.- JAMIN Oe Thant uiterst bezorgd VN-leger trekt zich terug Lewenstein Noblesse 141 vol automatische zig-zag machine Portret Franco werd verbrand ■m Om er hoofdpijn van te krijgen... Straf Van der Lubbe nu 8 jaar tuchthuis Donderdag 18 me! 1967 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Courant Dr. E. DIEMER Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 - Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Gereformeer den vinden zich zelf betrouiv- baar pagina Kernmerk Het zwijgende klooster pag. Radio TV PvdA bespreekt vanavond kwestie-Nagel Nagel bespreken. Zoals bekend heeft PvdA-voorzitter Tans in een interview met Vrü Nederland gezegd dat Jan Na gel behoort af te treden als lid van het hoofdbestuur. Aanleiding hiertoe is een uitspraak van de 27-jarige Nagel over de viering van het 1-mei-feest. Nagel zei dat mensen die .vinden dat 1 mei rood moet zijn en niet oranje, op straat thuis hoorden en niet bij de PvdA-manifestatie in het Amster damse Concertgebouw. De bestuursvergadering van vanavond een normale bespreking die maande lijks wordt gehouden. De kwestie Nagel- Tans zal hier echter een belangrijk agen dapunt vormen. Mocht Nagel inderdaad tot aftreden worden gedwongen dan zou dit een be langrijke overwinning van de meer ge matigde socialisten op de radicale lin kervleugel zijn. Mogelijk is dit zelfs het begin van een heroriëntatie naar rechts in de PvdA. Zoals bekend heeft de groep rond Tien /er rood de PvdA het afgelopen jaar sterk naar links getrokken. De verkie zingsnederlaag heeft echter de gemoede ren in beweging gebracht en de linker- yleugel schijnt aan invloed in te boeten. DAMASCUS Een bijzondere mili taire rechtbank heeft in Damascus drie militairen tot levenslange dwangarbeid veroordeeld omdat zij in een legerblad een artikel hebben geschreven dat het atheïsme zou propageren. Het zijn een kapitein en twee kadet- Het vonnis moet nog door het Sy rische staatshoofd worden bekrachtigd. Zowel van mohammedaanse als van christelijke zijde is kritiek op het arti kel geleverd. west-duits fabrikaat LEWENSTEIN Leiden Maarsmansteeg 8 tel. 20685 Dealer voor Alkemade, Leimuiden en Nieuw Vennep: Firma W. Los, Acacialaan 21 Leimuiden tel. (01721)-412 MADRID In Madrid hebben giste ren studenten op het universiteitster rein slag geleverd met de politie en portretten van het staatshoofd Franco besmeurd en verbrand. geur i» &«!s- originele rookverdrijver GRATIS voor ieder die 'n nieuwe abonnee opgeeft.... Ik geef op als nieuwe abonnee: naam: straat: plaats: D per maand Als beloning voor mijn aktiviteit betaalt: ontvang ik een "Gouda Bouquet". O per kwartaal De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam is: straat: plaats: inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuzu CAIRO De toestand in liet Midden-Oosten lijkt zeer ex plosief. Egypte, Syrië, Irak en Jordanië liebben gisteren hun strijdkrachten in opperste paraatheid gebracht en ook Israël heeft „passende stappen genomen". De béstandstroepen van de Verenigde Naties in de woestijn Sinaï, op de grens tussen Israël en Egypte, zouden zich hebben teruggetrokken en vervangen zijn door Egyptische militairen. De terugtrekking van de VN- militairen werd vanmorgen gemeld door het Egyptische dagblad Al Ahram en door radio-Kaïro. Een woordvoerder van de VN in New York sprak de berichten tegen. Te middernacht bevonden alle VN- militairen zich nog op hun posities. De huidige instructies zijn dat zij moeten blijven waar ze zijn. De VN-woordvoerder liet wél doorschemeren dat de troepen zich zullen moeten verwijderen als de Egyptische regering daarom vraagt omdat zij er met goedkeuring van Kaïro zijn. Gisteren heeft president Nasser van Egypte gewaarschuwd, dat de bestandtroepen weieens gevaar zouden kunnen lopen wanneer het eventueel tot militaire operaties tussen de Arabische en de Israëli sche strijdkrachten zou komén. Secretaris-generaal Thant, uiterst be zorgd over deze ontwikkelingen, heeft zijn voorgenomen bezoeken aan Lon den en Brussel afgezegd. Hij heeft in New York de Egyp tische delegatie-chef bij zich ontboden en hem gevraagd het standpunt van zijn regering inzake de terugtrekking van de VN-troepen nader toe te lich- Thant heeft voorts de delegaties van de zeven landen, die contingenten aan deze uit 3400 man bestaande troepen macht hebben bijgedragen, in spoed vergadering bijeengeroepen. Deze ontwikkelingen volgden op waarschuwingen van Israël, dat het krachtig zou terugslaan als Syrië toestaat dat Arabische commando's hun acties in het Israëlische grensge bied voortzetten. Egypte, dat een wederzijds defensie verdrag met Syrië heeft gesioten, is in het verleden herhaaldelijk door verschillende Arabische staten gekri tiseerd omdat het bij vorige conflicten niet onmiddellijk Jordanië en Syrië te hulp is geschoten. De Israëlische regering houdt de situ atie nauwlettend in het oog. Premier Esjkol, die de troepenbewegingen ui terst gevaarlijk noemde, belegde giste ren een kabinetsvergadering. De YMCA (CJV) in de Verenigde Staten is een actie begonnen, om een half miljoendollar bij elkaar te bren- voor vernieuwing van de gebou wen van de YMCA in Jeruzalem. Vroe ger bestond de afdeling in Jeruzalem voor de helft uit christenen, terwijl een kwart joods en een kwart moham medaans was. Thans is 95 procent van de leden joods. BABY UITGEROOKT Van een onzer verslaggevers AMERSFOORT Twee bewoon sters in een flat in de Hendrik van Viandestraat kregen het gisteren met eikaar aan de stok doordat de baby van een hunner, die op het balkon stond, niet ophield met huilen. De buurvrouw van beneden wist er wel raad op. Ze pakte haar vuilnisbak, stak hem in brand, waardoor de baby bijna stikte. De moeder waarschuwde de politie, die aan deze ruzie een einde maakte. Vrij koud DE BILT Na het voorbijtrekken van randstoringen van een depressie boven de Oostzee, ruimde de wind in de afgelopen nacht naar het noord westen. Met deze noordwestelijke stro ming wordt in het komende etmaal koude en onstabiele lucht van de Noordzee naar ons land gevoerd. Naast opklaringen zullen ook enkele regen- of hagelbuien voorkomen. Ten westen van de Britse eilanden bevindt zich een gebied van hoge ba rometerstanden, dat naar het oosten beweegt. Verwacht wordt, dat de as van dit hogedrukgebied vrijdag in de omgeving van ons land zal liggen. Hierdoor neemt de wind geleidelijk in kracht af, waarbij in de komende nacht tijdens opklaringen de tempera tuur plaatselijk tot om het vriespunt kan dalen. Een nieuwe depressie, die van Zuid- Groenland naar IJsland koerst, zal het weer in de komende 36 uur bij ons nog niet beïnvloeden. DE BILT Zonnige perioden, maar ook enkele verspreid voorkomende buien. Aanvankelijk krachtige tot ma tige, later matige tot zwakke noord westelijke wind. Koude nacht, met in het binnenland kans op nachtvorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. nei: Zon op 4.41, onder 20.32. Maan op UTRECHT Hoge ziekenhuis- en dokterskosten? De heer J. Hendriks, voorzitter van de r.k. bond van zie kenfondsen, gaf er gisteren in zijn jaarrede een schrijnend voorbeeld Een ziekenfonds kreeg een reke ning van 2.232 van een verzeker de, die twaalf dagen met een her senschudding in het ziekenhuis had gelegen. De verpleegkosten waren f500, maar bovendien werd f 1.732 m rekening gebracht voor medica menten: ITYz liter absolute alco hol, 200 capsules slaapmiddelen, 10 halve liters levertraan en een assor timent van de meest uiteenlopende medicijnen. De recepten waren uit geschreven door vijf specialisten. Vier van hen had de patiënt nooit gezien Financier stak tonnen in zak AMSTERDAM De 46-jarige fi nancier D. H. V. is gisteren gearres teerd. V., tot voor kort directeur van de maatschappij tot ontwikkeling van projecten in Amsterdam Matovap, wordt ervan beschuldigd in die func tie verduistering, oplichting en vals heid in geschrifte te hebben gepleegd. De recherche kon niet zeggen om welk bedrag het precies gaat. V. zou de maatschappij voor vele tonnen hebben benadeeld door fraude bij het kopen van beleggingsobjecten en knoeien met koopcontracten. Het onderzoek zal ge ruime tijd vergen. Slechts gedeeltelijk eerherstel: welke eis in september 1966 gesteund werd door de procureur generaal bij het Westberlijnse gerechtshof, Hans Günther. Günther is inmiddels in be roep gegaan tegen de uitspraak. De conclusie van het Westberlijnse gerechtshof is dat Van der Lubbe der enige twijfel schuldig was aan het in gevaar brengen van mensenlevens door brandstichting en poging tot brandstichting. De termen „hoogver raad" en „oproer"', die het Leipziger hooggerechtshof tegen Marinus had ge bruikt en het doodvonnis werden ech ter door het Berlijnse hof tot een „poli tieke uitspraak" bestempeld. Prins Claus, op bezoek bij de Land bouwhogeschool te Wagenihgen, toonde bij de planologische af deling grote belangstelling voor een maquette van een middelgrote stad. Voor de aardigheid plaatste hij een boompje in een van de straten. Het rapport Man op kustvaarder door stroom gedood TERNEUZEN Aan boord van de Noorse kustvaarder „Dux" is gisteren een 45-jarig Spaanse opvarende om het leven gekomen toen hij bij het schoonmaken van een ruim door stroom uit een looplamp werd getrof- Het schip, onderweg van Gent naar Frankrijk, lag bij de sluizen van Ter- 1 neuzen toen het ongeval zich voordeed. C.I.E.B.A. - LEIDERDORP Vorstin opende tulpenfestival OTTAWA Koningin Juliana en prins Bemhard hebben gisteren op de tweede dag van hun staatsbezoek aan Canada, het jaarlijkse tulpen festival bij Dows Lake, een meertje in Ottawa, geopend. Zij werden begroet door enige duizen den Nederlandse emigranten en hon derden schoolkinderen. De aanwezig heid van zoveel Nederlanders had haar diep getroffen. De vorstin noem de de samenkomst een grote familie vergadering. Koningin Juliana maakte na de onthul ling van een plaquette, een wande ling langs de rijen Nederlanders die uit alle provincies van Canada naar Dows Lake waren gekomen. Uitroe pen als „Leve de Koningin" en „Le ve opa en oma" waren niet van de lucht. Ambassadeur Lovink haalde, buiten het protocol om, de 86-jarige mevrouw Sandra Vermeulen uit de menigte om haar aan de vorstin voor te stellen. Eerder op de dag zette de Koningin bij een bezoek aan het stadhuis haar handtekening in het gouden boek. Van burgemeester Donald Reid kreeg zij een zilveren sigarettenko ker met inscriptie als geschenk. Koningin Juliana viel in Ottawa een hartelijke begroeting ten deel. Zij onderhield zich met tal van Nederlandse emigranten, die aanwezig waren bij de opening van Ottawa's Tulip Festival. Een van de toeschouwers drong naar voren om haar spontaan een hand te geven. Jammer voor alle gasten als gevolg van het koude weer stonden de tulpen niet in bloei. TT ET thans dan openbaar gemaakt* rapport-Enschedé bevat ook naar onze mening de bevestiging, dat het aan de Amsterdamse burgemeester en de Amsterdamse hoofdcommissa ris gegeven ontslag rechtvaardig moet worden genoemd. Wie een hoog ambt bekleedt, draagt nu eenmaal een daarmee evenredige verantwoordelijkheid. Naar geble ken is heeft, om ons nu tot hem te beperken, de hoogste ambtsdrager in de hoofdstad aan te stellen eisen niet beantwoord. Verdiensten die hij stel lig óók heeft gehad kunnen dit niet veranderen. Er zijn in uitermate moeilijke uren ernstige beoordelingsfouten gemaakt. Zij stonden niet op zichzelf, maar hingen samen met de instelling van de betrokkene, een instelling hoven- dien die het risico opriep van com municatiestoornissen die al evenmin zijn uitgebleven. Wie van de nu tot ons aller kennis gekomen feiten nota neemt zal moeten erkennen, dat dit ontslag niet te vroeg, eer te laat is gekomen, en men moet zich zelfs afvragen waar om het ook nu eerst tegen 1 juli is gegeven geworden. Wij hopen van harte, dat deze triest* geschiedenis thans spoedig kan wor den afgesloten. Burgemeester en hoofdcommissaris zijn beiden ontslagen naar wel duidelijk is ten aanzien van beiden een onvermijdelijke maatregel. Het kost ons geen moeite, te verzekeren dat wij jegens heiden gevoelens van deernis koesteren. Men moet maar voor de problemen staan waarvoor zij geplaatst zijn geworden. Zij wa ren echter niet van het formaat dat Amsterdam nu eenmaal behoeft. De regering wensen wij sterkte en wijsheid toe in de beslissingen die thans verder moeten worden geno men. En Amsterdam, dat naar onze overtuiging wat al te zeer het odium heeft opgelegd gekregen van een las tige stad te zijn, behoort in de ge legenheid te worden gesteld, ook in onze nationale waardering weer te worden tot wat het is: de hoofdstad van het land. Geloven en handelen f\OK dit jaar heeft de voorzitter van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond in zijn openingsrede op de algemene verga dering van zijn bond voor een ver rassing gezorgd. Evenals andere jaren heeft hij zich niet beperkt tot de agrarische pro blematiek in engere zin, maar heeft hij de vragen van deze bedrijfstak gezien in verhouding tot de algeme ne maatschappelijke vraagstukken. De afgelopen jaren is al veel ge sproken over de idee van de verant woordelijke maatschappij, een ge dachte die in 1948 op de conferentie van de Wereldraad van Kerken te Amsterdam werd uitgesproken en in 1952 op een christelijk-sociale conferentie nader uitgewerkt. Het Verbond van Protestants-Chris telijke Werkgevers in Nederland wijdde in 1958 zijn jubileumboek aan dit onderwerp en nog onlangs belegde het Christelijk Nationaal Vakverbond hierover een tweedaag se studieconferentie. CBTB-voorzitter drs Zijlstra doet de suggestie om in samenwerking met de kerken een congres te beleggen teneinde christenen die belangrijke maatschappelijke en politieke ver antwoordelijkheid dragen, gezamen lijk te laten discussiëren over het thema „Geloven en handelen", met als onderthema „Op weg naar een verantwoordelijke maatschappij". Er kan geen meningsverschil over bestaan, dat juist nü gezamenlijk be raad vanuit het Evangelie noodza kelijk is, wil men een antwoord vinden op de zeer dringende vragen waarvoor deze tijd ons stelt. BERLIJN Meer dan 33 jaar na de terechtstelling van Marinus van der Lubbe als aanstichter van de brand in het Rijksdag-gebouw heeft een ge rechtshof in West-Berlijn de straf ver anderd in acht jaar tuchthuisstraf. Tot de verandering van het vonnis werd op 21 april besloten op een niet )or het publiek toegankelijke zitting. Zoals bekend heeft een broer van Marinus in november 1965 verzocht het vonnis geheel ongedaan te maken, Zusjes (8 en 5) verdronken LEEUWARDEN De achtjarige Geertje Brouwer en haar vijfjarig zusje Anna zijn gisteren op enkele hon derden meters afstand van hun ouder lijk huis in St. Jacobiparochie in een vaart verdronken. De kinderen hadden vrij van school en zouden 's morgens op de fiets naar zee gaan. Rond het middaguur vonden mensen de fiets van de meisjes. Direkt daarna werden ook de ontzielde li chaampjes van de zusjes ontdekt. Aangenomen wordt dat de meisjes enkele minuten nadat zij van huis wa ren vertrokken, al te water zijn ge raakt. Het gezin Brouwer bestond uit twee jongens en twee meisjes.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1