Visserijbedrijf IJmuiden drijft op de Katwijkers Reders hebben geen tekort aan ondernemingslust Als ze nog ens weggaan s dat ramp" Een zee van gezondheid Onderzoekingsvaartuig krijgt 5 laboratoria IflEUWE LEIDSE COUEANT 13 DONDBKDAC 18 MET 19«7 Merkwaardige regeling bij het vis lossen IJMUIDEN De aanvoer aan de jksvisafslag daalde in 1966 ten op-, chte van 1965 van 98.901.718 kilo >t 92.275.212 kilo. De opbrengst eeg echter van 67.194.484,46 tot 75.992.580. Een groot deel van dit ipitaal kwam voor rekening van aitwijkse inspanningen. Precies is at natuurlijk niet na te gaan, maar et is niet overdreven te stellen, dat atwijkse vissers voor 75 procent in de aanvoer en dus' ook van de ibrengst tekenden. ligeveer 30 Katwijkse treiters: Ko raalbank, Deining, Rijnmond 1, Sa- kina Martina, Wilhelmina Johanna, Elisabeth Christina, Nicolaas Senior Rijnmond 2, Rijnmond 3, Antji DirkjeJohanna Dy dia, Tetman Het- Dirk Marid, Albatros,.Maria The- ...ia, NestorBrittenburg, Arié Ou wehand, Holland, Willy, Cornells den Duik, Jan Maria, Marian Ellen Francina bedienden de markt re gelmatig van ruime vangsten aan haring, makreel, kabeljauw, schel vis, gul, wijting, koolvis en soms ook tong en schol. Gezonken )P DIT lijstje ontbreekt de hek- treiler KW 85 Rijnmond 4. Dit schip zonk bij het vrachtvaren ii een Schotse riviermonding. Alle op varenden werden gered. Het ber gingsbedrijf Van der Tak kreeg de nog nieuwe treiler spoedig boven water. De Rijnmond 4 zal weldra zee kiezen. De Katwijkse treilervloot was gro ter dan die van IJmuiden, Scheve ningen en Vlaardingen samen, ten minste wat de schepen uit deze ■plaatsen die IJmuiden als thuisha ven hebben betreft. De IJ muider vloot eertijds de grootste van het land telde nauwelijks tien eenhe den. Vlaardingen had ongeveer 12 tteilers in de vaart, JJmuidens" Scheveningen een stuk oj vijf. Ook bij de logger- en kottervloot spreken de cijfers 'n duidelijke taal- Ongeveer 150 vaartuigen droegen het Katwijkse visserijmerk. IJmui den liet circa 35 schepen varen, Vlieringen rond 20 en Volendam te gen de 15. Nog niet zo lang geleden nam di likker kottervloot een overheersen de positie in maar na de invoering van de vrije zaterdag is als klant bijna helemaal k wijt. Slechts bij hoge uitzondering lopen Urker schepen IJmuiden nog bin- Enclave jJEN MAG zonder overdrijving stellen, dat de Katwijkse ui rij een belangrijke enclave in muiden vormt. We willen het nu niet over de eigen haven hebben, die zal voorlopig wel een wensdroom blijven, maar dat men de Katwijkse vissers in IJmuiden eigenlijk op de handen moet dra gen, is een stelling, die weinig te genspraak. zal ontmoeten. IJmuiden moest het vroeger Uitslui tend van de visserij hebben. Deze bedrijfstak is thans verre overvleu geld door de industrie, maar neemt ni het totale economische pakket nog altijd een belangrijke misbare plaats in. Ongeveer 2500 mensen verdienen aan de visserij rechtstreeks of indirect hun Zij zijn werkzaam in ijsfabrieken machinefabrieken, visconservenfa- brieken, diepvriesbedrijven, inlegge- rijen, factorijen, een vismeelfa- b riek, een dierenvoedselfabriek, kistenfabrieken, scheepsreparatiebe- drijven, de vishallen en bij shipshandlers. Telefoongids riNDER HEN bevinden zich vele Katwijkers. In de telefoongids en de adresboeken wemelt het var de Parlevlieten, de Van Duyvenbo- des, de Van der Benten, de Van. der Plassen, de Van Duijnen meer van die echt Katwijkse na- Zij hebben zich over het algemeen goed aan de nieuwe omstandighe den aangepast, maar de banden met de geboorteplaats blijven steeds nauw. Door het voortduren de contact met de Katwijkse vis sers weten zij precies wat er „thuis" aan de hand is. Ook hun spraakgebruik verraadt duidelijk de plaats van herkomst. Kortom, Kat wijk is in IJmuiden goed vertegen woordigd. at de aanvoerwaarde aan de Rijksvisafslag de laatste jaren voortdurend steeg, is alleen te dan ken aan het vooruitstrevende Kat wijkse visserijbeleid. Men moet er niet aan denken dat de Katwijkers het voorbeeld van hun Urker colle ga's zouden volgen en een andere vaste marktplaats zouden kiezen. IJ muiden zou als visserijplaats bij- alle betekenis verliezen. De kans hierop is overigens gering want door de nood gedwongen heb ben de Katwijkers in IJmuiden een hele organisatie opgebouwd, die zij niet lichtvaardig zullen laten schie- Urkers TIE URKERS zijn wèl hun eigen weg gegaan. Ih het' begin smaal de men om deze desertie. De IJmui- der visserijwereld was er vast var overtuigd dat de Urker vissers wel zouden terugkeren. Men vergiste zich deerlijk. Ook de Helderse vloot bleef IJmuiden uit de weg. In beide plaatsen krijgt men nu grote aanvoeren te verwerken. Dat de omzet toch nog een stijgen de lijn vertoont, is alleen maar u danken aan de regelmatige en veel vuldige Katwijkse verschijning in de IJmuider visserijwateren. Men mag niet zeggen dat de Katwijkers als ongewenste vreemdelingen wor den beschouwd, maar toch zou een wat meer tegemoetkomende hou ding op z'n plaats zijn, Al verschei dene malen is het gebeurd, dat Kat wijkse schipper-eigenaren door be ambten van het Staatsvissershaven- bedrijf op een wat hautaine wijze werden behandeld. Dit heeft veel kwaad bloed gezet. Enkelen namen dit niet langer en keerden IJmui den eveneens de rug toe. Zij laten hun schepen thans in Scheveningen markten. Dat moet voor de betrok kenen een teken aan de w nad ]\JU DE accommodatie in Scheve ningen drastisch is verbeterd, moet met de mogelijkheid rekening worden gehouden, dat nóg meer Katwijkers het markten in IJmui den voor gezien zullen houden, vooral als de Scheveningse havens meer comfort zullen bieden, Voor deze verontwaardiging Katwijkse zijde is alle begrip op te brengen. Het is nu eenmaal zc de meeste loggers en kotters aa maandagmarkt verschijnen, aantal havenarbeiders is niet to kend om alle schepen óór zeven uur 's morgens te lossen. De reders en ie schippers charteren dan als het even kan losse krachten. Met hun hulp worden de vaartuigen van hun kostbare last ontdaan. Dat is allemaal begrijpelijk. Zeei vreemd is echter dat men krach tens de bestaande verordeningen verplicht is ook de havenarbeiders i De oude glorié van de vleet- visserij. Foto D. Krujjt Protest Ti AT DE reders hiermee slechts protesterend genoegen nemen, zal duidelijk zijn. Toch gaan zij el ke keer weer tot deze actie over. Dat is logisch want. als de schepen één of meer dagen op een losbeurt moeten wachten, kost dit veel geld. De oplossing voor dit probleem is niet zo gemakkelijk te geven, maar nu de Katwijkse visserij een niet te weerleggen dominerende positie in het IJmuicfer visserijbedrijf is gaan innemenmoeten toch ivat meer egards in acht worden genomen. IJmuiden en Katwijk zijn wat de visserij betreft op elkaar aangewe zen. Om tot een optimale be drijfsvoering te geraken, zidlen bei de plaatsen meer dan tot voor heen contact met elkaar moeten zoe ken. Men denke slechts aan de nog altijd miserabele verbinding tussen beide plaatsen. In gezamenlijk over leg kan hierin wellicht verbetering worden gebracht. Toen in september 1965 het Velser stadhuis in gebruik werd ge nomen, was burgemeester Duiker van. Katwijk één van de vele gasten. Dit bezoek willen wij als symbool zien van een toekomstige goede samenwerking voor de twee plaatsen die het beide voor een be langrijk deel van de visserij moe ten hebben. DEN HAAG Zaterdag a.s. vlagt de vloot, maandag a.s. wordst uit gevaren en maandag 29 mei mag de eerste Hollandse Nieuwe worden verkocht. Het produktschcvp voor vis- en visprodukten biedt de verkopers de helpende hand bij de reclame en de verpakking. Om te beginnen komt er een nieuwe plaat met in heit groot af gebeeld het „handelsmerk" van de haring. De tekst luidt: Haring heer lijk. Verder liggen gereed affiches, haringvlaggen, servetten, verpak, kingspapier in twee kleuren, trans- polyzaikjes en receptenfolders. De transpolyzakjes zijn modern en hygiënisch. Ze zijn in verschei dene mallen verkrijgbaar en bedrukt met de tekst „Vis tweemaal per week: een zee van gezondheid". 4 Katwijk mag dan geen eigen ha ven hebbendat wil nog niet zeggen, dat het helemaal geen vissersschepen in het vizier krijgt-. Regelmatig komen bot tertjes heel dicht onder de kust om te kijken of hier wat te ha len ,is. Als de zon ondergaat, is er een mooie stemmingsplaat van te maken. Foto D. Kruyt Ook kotters doen weer flink mee Modernisering vissersvloot gaat gestaag haar gang SCHEVENINGEN Binnenkort zal het nieuwe visserij-onderzoekingsvaar- tuig te water worden gelaten. Het is in aanbouw bij de N.V. sleephelling- maatschappij Scheveningen, waar op 28 september 1966 de kiel werd gelegd. Het schip zal worden gebruikt voor de verdere ontwikkeling van het biolo gische, technische en technologische visscrijonderz.vk. De onderzoekers van de te IJmuiden gezetelde instituten: Het Rijksinstituut voor V isser ij ond er zoekde Afdeling Technisch Visserij onderzoek van de directie der Visserijen en het Instituut voor Visserijprodukten T.N.O. zullen terwille van een efficiënt gebruik van het schip gelijktijdig kunnen werken. Het. huidige onderzoekingsvaartuig „Willem Beukelsz'" biedt hiertoe gee» mogelijkheden. Isolutie Op het nieuwe visserijonderzoekings- vaartuig zijn vijf laboratoria nodig. Voorts wordt er in verband met het technologisch onderzoek ook een vis- ruimte met diverse isolatie-systemen ingericht, voor het bewaren van verse vis. Bovendien zal er een diepvriesruim Voor het verrichten van metingen aan vistuigen wordt het schip voor ver. schillende vistechnieken toegerust. De benodigde apparatuur wordt in een m eetkamer ondergebracht. Om in al deze onderzoekruimten b enevens accomodate voor tien onderzoekers en 26 bemannings leden te voorzien en teneinde ook buiten de Noordzee te kunnen ope- rerën, is een schip van de volgende afmetingen nodig: lang 61 m, breed 9.80 m, diepgang vóór 3.45 m e» achter 4.55 m. De voortstuwingsinstallatie zal uit twee Bolnes hoofdmotoren bestaan van 1200 en 600 pk. Deze motoren kunnen via een tandwielkast afzonderlijk of gezamenlijk op de schroefas werken, zodat naar wens een vermogen van 600, 1200 of 1800 pk kan worden ontwikkeld. Bovendien zal het schip met een verstelbare schroef worden uitgerust, zodat in werkelijkheid met elk vermogen tot 1800 pk kan worden •evaren. Voorts zullen drie dieselmotoren van elk 238 pk de stroom voor het boardmet leveren. De stroomvoorziening voor de lieren zal echter door aan de tandwie- kast gekoppelde generatoren worden irzorgd- Verdere technische bijzonderheden zijn o.m. het Aktief-roer, de boeg schroef en de leef tank. Het Aktief-roer kan, in tegenstelling tot een gewoon >er, een roerhoek maken van 90°. In het roer is een door een elektro motor aangedreven schroef met een vermogen van 150 pk ingebouwd. Te- samen met de boegschroef van 175 pk zorgt dit roer ervoor, dat het schip ;en bepaalde windkracht nauw keurig op positie kan worden gehouden. In de haven kunnen roer- en boegschroef beide worden gebruikt om te manoeuvreren. Bovendien kan met het Aktief-roer vrijvaren- de, nog een snelheid van enige mij len per uur worden gehaald. Dit is belangrijk voor onderzoekingen, waarbij gedurende lange tijd met zeer geringe snelheid moet worden gevaren. In noodgeval zou met de schroef in het Aktief-roer zelfs op eigen kracht een haven kunnen worden bereikt. De boegschroef werkt in een dwars- schaapse tunnel in het voorschip levert dus stuwdiruk dwars op het schip. Hiermede wordt het voorschip in bedwang gehouden. In de leef tank met stromend water, wordt vis im leven gehouden, met hei doel ze im aquaria of, na te zijn ge merkt, op andere plaatsen in zee uit t€ Apparatuur Het nieuwe ondérzoekingsvaartuig zal worden uitgerust met de modernste elektronische apparatuur: echoloden voor' verschillende doeleinden en fre quenties, asdic en andere meetappara tuur. Voor de besturing komt er een automatische piloot en een girokompas. Bijzondere aandacht wordt ge schonken aan de inrichting van stuurhut en bedieningsstand in de motorkamer om naast doelmatig gebruik van de ruimte tol een over zichtelijk geheel van de veelheid van apparatuur en hulpapparatuur te komen. Meters, alarm- en bedie- ningsapparatuur zullen zoveel mo gelijk in panelen worden ingebouwd. KATWIJK De Nederlandse isserij heeft in 1966 redelijke resul taten behaald. Weliswaar daalde de export ten opzichte van 1965 van 196.800 ton tot 181..500 ton, doch de waarde steeg van f 234 miiljoen tot f 266,6 miiljoen. De belangrijkste af- ers waren de E.E.G.-landen. Zij en in 1966 ongeveer 87 percent de totale Nederlandse uitvoer af tegen 67 percent in 1957. De waarde steeg in dit tijdvak van f71.6 miljoen tot ongeveer f 221.3 mil joen in 1966. Dat belooft wat als straks Engeland en misschien ook en kele andere landen in de EEG wor den opgenomen! Teleurstellend Teleurstellend was, dat de Oost-Eu ropese landen als klanten niet meer van betekenis zijn. In 1966 betrokken zij helemaal geen Nederlandse vis. In 1957 stonden zij nog voor 21.200 ton voor een waarde van f 12 miljoen L de boeken. In de haringtijd rolden bijna elke dag onafzienbare treinen naar Tsjechoslowakije. Sindsdien hebben Polen, Rusland en Oosft-Duit-sland hun visserij be hoorlijk op poten gezet en die lan den zijn nu de belangrijkste leve ranciers van haring en andere vis voor de andere naties van het Oost blok. Zelf waren zij ook goede klan ten maar door de gewijzigde om standigheden komt Nederland in hen exportstuk niet meer voor. De aanvoer bedroeg in 1966 ruin 274 miljoen kilo met een waarde van f 215 miljoen. De totalen in 1965 wa ren 301 miljoen kilo en ruim f 186 miljoen. Het teruglopen van de pro- duktie was voornamelijk te wijten aan geringere vangsten aan haring en rond vis. Eerstgenoemde vissoort 9peelt al lang niet meer de belangrijkste rol. De aanvoer van verse haring daalde van 37.300 ton tot 28.400 ton. De waar de bedroeg f 13,5 miljoen. Aan gezou ten haring bracht men slechts 32.""" ton aan de wal. Een lichtpuntje was dat de waarde steeg van f 28,3 mil joen tot 29,7 miljoen. deze verwachtingen niet leiden. Voor onze tongexport zijn wij bijna hele maal afhankelijk van Frankrijk. Mocht dit land zijn grenzen eens voor dit produkt sluiten, de ellende zou niet zijn te overzien. Nu kan men wel zeggen, dat in het raam van de EEG zulke maatregelen niet zonder meer kunnen worden ge in, maar zonder dat wij ons in de politiek willen begeven, mag toch wel worden opgemerkt, dat president De Gaulle zich wel eerder niets van overeenkomsten heeft aangetrok ken. Men moet er het beste van ho- Aan ondernemingslust ontbreekt het de Nederlandse reders gelukkig niet. Daarvan getuigt de moderni sering van de treilervloot. In de laatste tijd zijn zeer moderne een heden in de vaart gebracht. Het betreft meestal hektreilers met een voortreffelijke uitrusting en een dito accommodatie voor de bemanning. Veelal warden deze schepen uitge rust met een diepvriesinstallatie. Zij kunnen de concurrentie met de beste buitnelandse vaartuigen aan en zijn van alle markten thuis. Ook in de naaste toekomst zullen aan de treilervloot enige van deze schepen worden toegevoegd. Dit vergt grote investeringen. Zo'n treiler kost gauw twee miljoen gulden en zal een miljoen gulden per jaar boven water moeten varen om tot een lonende ex ploitatie te komen. Dat dergelijke opdrachten toch De eerste viool wordt nu gespeeld door de tong. In 1966 voerde men bij na 11.800 ton meer aan dan in 1965. De totale waarde van de platvisaan voer bedroeg f 96.5 miljoen, f 30.5 mil joen meer dan in 1965. De tong teken de voor f 29 miljoen van de hogere waarde. Voor de kotters is het dan ook prima jaar geweest. Deze schepen hebben het lange tijd moeilijk gehad, maar zitten nu weer in de lift. In de groep van 120 pk tot 600 pk steeg het aantal eenheden in de loop van 1966 van 380 tot 394. Katwijk leverde? ook een bijdrage tot deze uit breiding en vernieuwing. De grotere tongvangsten kwamen overigens ni,et als een verrassing. De .biologen van het Rijksinstituut voor visserij-onderzoek hadden dit a voorspeld. De strenge winter had ont zettend huisgehouden onder het tong- bestand. Het daarop volgende jaar konden de meeste kotters het zout i) de pap niet meer verdienen. Heel wat vaartuigen bleven noodgedwongen binnen. De wetenschapsmensen ontdekten echter, dat de jaarklasse 1964 van een bijzonder sterk kaliber was. Óp grond hiervan stelden zij voor de ko mende jaren oplopende tongvangsten in het vooruitzicht. Niet overal werd hun blik in de toekomst vertrouwd. De feiten heb ben de heren echter volledig gelijk gegeven. De tong liet zich steeds be ter vangen en zal voorlopig nog niet verstek laten gaan. Tol overdreven optimisme mogen De voortschrijdende techniek heeft de visserij heei wat minder onzeker gemaakt dan zij vroeger was. Nog niet eens zo gek lang geleden bleven de vissers weken weg zonder dat taal of teken van hen werd ver nomen. Nu wordt er nogal eens een „roe pie" naar hiuis gegeven.. Wanneer men een dringende boodschap heeft pakt men gewoon even de telefoon. Maar ingewikkeler is het er allemaal wel op geworden. Wie krijgt niet de griebels bij het zien van al die knoppen en draadjes? steeds weer worden gegeven, bewijst, dat de Nederlandse reders hel geloof in de toekomst niet hebben verloren. De kabinetswisseling heeft wel enig onbehagen gewekt. Minister Biesheu vel stond om zijn vooruitstrevende be leid in de visserij wereld hoog aan geschreven. Men was bang, dat zijn opvolger ir. Lardinois de progressieve lijn niet zou voortzetten maar uit diens eerste optreden blijkt dat hij de visserij niet in de kou zal laten staan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 13