ijgende Het ziuij, heerlijke klooster zelfspot NOOIT 'N ROOSJE VOOR DUITSLAND Puzzelhoek In de greep van «Ie kreeft B. J. Kleymens DONDERDAG 18 MEI 1967 KLOOSTERLEVEN IRONISCH AAN DE KAAK GESTELD COEN FLINK EN PAUL DEEN IN SPEL ZONDER WOORDEN Spellet j< Het NCRV-spelletje „Eén horizon taal" is gisteravond vlot van start ge gaan voor de kijkers, die het journaal op Nederland 1 ervoor lieten lopen. Heel knappe puzzelaars hadden bijzon der vlug cle woorden te pakkenmaar de uitzending was te krap gepland. Het is niet aardig als er midden in een woord moet worden afgebroken. Maar, zei spelleider Dick van 't. Sant, dat zal volgende keer beter worden: dan is er iets meer tijd. In elk geval was de NCRV in deze eerste twintig minuten vlot 100 kwijt, in feite 150, want de telefoonlijn was al ge blokkeerd door te veel opbellen. Daar op zal ook iets moeten worden verzon- Nieuw is het spel niet, de NCRV heeft het al eens eerder met puzze laars in de studio vertoond, maar on derhoudend is het wel. Jonge onderzoekers (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM In het Ned. Insti tuut voor Nijverheid en Techniek te Amsterdam zal op 25 mei a.s. een ex positie worden geopend welke een to taalbeeld moet geven van de activitei ten, waarmee de VARA-televisiewed- strijd „De jonge Onderzoekers" ge paard is gegaan. Alle 45 inzenders(sters), uit wie er 17 werden gekozen om voor de camera te verschijnen met hun werkstuk, zijn uitgenodigd het resultaat van hun on- derzoekingsarbeid ten toon te stellen. Dit zal dan het sluitstuk zijn van de eerste wedstrijd, maar de VARA be gint spoedig aan een tweede. Nieuws hierover wordt op de avond van 29 a.s. in een directe uitzending van de expositie af, bekend gemaakt. In dezelfde uitzending zullen deskun digen uit de onderwijswereld zich be zighouden met de vraag welke plaats deze wedstrijden in het Nederlandse onderwijs kunnen innemen. De tv-uit- .endingen hebben nl. grote belangstel ling in die kringen gewekt. Blue Diamonds u eer samen Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN De Blue Diamonds treden weer in de oorspronkelijke for matie op. Ruud de Wolff, die enige maanden geleden naar Mexico ver trok waar hij een baan zou krijgen bij zijn schoonvader, is teruggekeerd. Hij kon geen werkvergunning krijgen. Samen met zijn broer Pim en de overige bezetting treden de Blue Dia monds weer in Nederland op. In hun programma is nu ook de beatmuziek opgenomen. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Was het niet de KRO die het stuk ,,'n Spel zon der woorden" op het scherm bracht, men zou de verdenking van onaanvaardbare spot met religieuze zaken kunnen koes teren. Maar, zoals U weet, een protestant mag domineesgrap- pen vertellen, een katholiek pas toorsmoppen, een jood het geint je van Sam en Moos. Zo kan de KRO ons vanavond la ten genieten van een kostelijk stukje zelfspot, waarin de pure menselijkheid van kloosterlin gen, min of meer in de stijl van de Don Camillo-romans, ironisch aan de kaak wordt gesteld. Een teken van de nieuwe tijd, die de taboes vrolijk durft doorbreken en in dit geval het vrome waas van het gebenedijde kloosterleven even weg blaast. Voor niet-katholieken moet hierbij wel een kanttekening worden gemaakt: het is uiteraard niet de be doeling dat men een indruk krijgt als zou het kloosterleven niét uit op rechte godsdienstzin zijn voortgespro ten en nog altijd bestaan. Niet iede re r.-k. geestelijke is een Don Camil- lo, niet iedere progressieve burge meester een kinderlijke communist. Zo wordt ook niet ieder klooster be heerst door de amusante vrijbuiterij, die in dit spel zonder woorden door de broeders Arnold en Michael wordt bedreven. Niettemin betekent hét bezoek aan een trappistenklooster, dat u vanavond een uur lang kunt afleggen wanneer u hebt afgestemd op Ned. stukje gecultiveerd amusement, dat u ook wel zal vertederen, wanneer de bedoeling van auteur Frank O'Connor in de juiste proporties wilt zien en geen spijkers op laag water zoeken door er al te zwaar aan te tillen. Waarschijnlijk weet u, dat in trap pistenkloosters zwijgplicht heerst. Een zware opgave, die de orde stipt volbrengt. Ook in dit spel wordt dit harde voorschrift niet doorbroker., wat er ook gebeurt. U -maakt kennis ipet ene Gerald' Col-' gan, dié bij fcijn intrede Onbehagen in Duitse tv-wereld r (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM In de Duitse tv-we- reld heerst onbehagen over het feit, dat er in Montreux nooit eens een Roosje naar de Bondsrepubliek gaat. Nu ja, lang geleden heeft Michael Pfleghar het brons eens gekregen voor zijn show „Te jong om blond te zijn", maar dat noemt men „de uitzondering op de regel". „Duitsland", zo merkt het program mablad „Hör Zu" bitter op, „heeft geen geluk met zijn tv-amusementspro- gramma's, ze worden nergens aangeke ken en grote export beleven ze ook niet. Dat houdt op met de Duitstalige landen en Nederland." „Waarom", vraagt het zich af. „is dat zo? Zoü een zo groot televisieland als Duitsland, dat elk jaar- een grote delegatie naar Montreux zendt, nu wer kelijk niets hebben te bieden dat een prijs waard kan zijn?" Het blad geeft zelf het antwoord: „Dat is heel eenvoudig: amusement wordt in Duitsland altijd voor de kijk- massa gemaakt, niet voor fijnproevers. Ouderwets ingestelde spelprogramma's zoals „Einer wird gewinnen" van Ku- lenkampf, en „Het gulden schot" van Lou van Burg... ze mogen nauwelijks kunst en helemaal geen originaliteit be vatten, maar ze doen het en hoe! bij ons kijkpubliek". „Amusementsprogramma's, zoals de ster Averty die in Amerika maakt (in Frankrijk gaf men hem geen kansen), produceert men rustig voor 50 mensen, maar op festivals gaan ze met de prij zen slepen!" „En als wij dat dan ook eens proberen", zo gaat het artikel ver drietig verder, „is het helemaal verschrikkelijk. Dieter Finnefn deed dat dit jaar met de voortreffelijke bij drage „Alltag mit Musik": Het was een opname in een zaal. Na een paar minu ten was er gemopper en gebrom onder het publiek te horen en tien minuten later liep de halve zaal leeg!" Wij zouden wel eep kleine notitie willen maken bij deze klacht: de Do- russhow, waarmee Nederland dit jaar de Zilveren Roos won, was bepaald geen fijn-afgestemd amusement met humor voor kenners alleen. Niemand had er moeite mee, de grappigheid te onderscheiden... het was een lachsuc ces voor „het grote publiek", maar een best stukje werk en dat zag men in Montreux heel goed. De Duitse amusementsshows lijden nogal eens aan nadrukkelijkheid en overladenheid aan grappen en dik ple zier. Misschien zou wat minder omhaal de Rozenjury beter bevallen. klooster „ergens in Ierland" met die zwijgplicht wel moeilijkheden heeft, maar trouw wordt gesteund door de andere monniken, vooral door de broeders Arnold en Michaël, in wie u zonder moeite resp. Coen Flink en Paul Deen zult herkennen. Dit twee tal heeft pas op wat latere leeftijd zijn roeping tot het 'kloosterleven er varen: zij waren postbode en jockey, toen zij van de wereldse zaken afstand deden en de pij plus de mis saal als hun enig eigen bezit aan- Frank O'Conner heeft in zijn verhaal, dat later door Hugh Leonard tot tv-spel werd omgewerkt, willen la ten zien hoe de brave mens toch overal zijn normale hebbelijkheden en onhebbelijkheden mee neemt. De broeders Arnold en Mi chaël weten van wanten: zij com penseren hun zwijgplicht met kleine ondeugendheden van materieel bezit, waarvoor zij in de grote rom- melschuur van het klooster fijne ge heime bergplaatsen hebben gevon- Het blijkt verder, dat de menselijke feilen ook bij vrome zwijgplicht een bloeiend bestaan behouden en kan dat anders? en dat er nogal eens wordt gezondigd tegen de meer eenvoudige regels van het huis. Nim mer echter tegen de zwijgplicht.... maar de gebarentaal is des te leven diger: men moet in het werk toch contact met elkaar onderhouden! Door deze gebarentaal is een schitte rend mimespel ontstaan, dat zich uitstekend leent voor televisieverto ning: daarmee vormt het als het wa re een tegenhanger met een hoorspel. Al luisterend moet men KRUISWOORDPUZZEL. Horizontaal. 1. Plaats in N. Brab. 4. Rivier in Italië, 5. Water in Friesl., 7. Kleur, 9. Plaats, plek, 11. Flauw, 12. Laag schoven op de dorsvloer, 14. Tel woord, 16. Godsdienst (afk.), 18. Voor voegsel, 19. Muzieknoot, 20. Rund, 21. Muzieknoot, 22. Lidwoord, 23. Scheik. element (afk.) 25. Reeks, 27. Gem. in N. Brab., 29. Priem, 31. Tegenstelling van mager, 33. Redelijk schepsel, 35. Op die tijd, 37. Soort onderwij (afk) 39. Nummer (af) 40. Spelleiding. Vertikaal. 1. Nederl. schilder, 2. Term bij het boksen (afk), 3. Jon gensnaam, 4. Aardworm, 6. Iemand de achting geven welke hem toekomt, 7. Lidwoord (Fr), 8. Telwoord, 9. Koning van Basan. 10. Lidwoord. 11. Deel van Engeland, 13. Voegwoord, 15. Ijverig, 17. Rund. 18. Lichaamsdeel, 23. Vlug, 24. Telwoord, 26. Stage vlijt, 28 Voor zetsel, 29. Boom, 30. Sint (afk). 32, Voegwoord, 34. Gevangenis, 36. Tel woord (Eng), 38. Landbouwwerktuig. OPLOSSING VORIGE PUZZEL. Horizontaal: 1. Boter, 5. Adder, 10. Epen, 12. Aida, 13. Ie, 14. Gelag, 17. E.K., 18. Enk, 20. Nis, 21. Ene, 22. En, 24. De, 25. Stal, 26. Pers. 28. Er, 30 Ns„ 32. Een, 34. Leo, 36. Tor, 38 Eg, 39. Siëna, 41. Ra, 42 Reep, 44. Rika, 46 Slaap, 47. Didam. Vertikaal: 1. Belet, 2. Open, 3. Te, 4. Eng, 6. Dag, 7. D.i. 8. Eden, 9. Rakel, 11. Olie, 15. En. 16. As, 19. Keten, 21. Eerst, 23. Nar, 24. Den, 27. Beers, 29. Been, 31. Kraam, 3. Egel, 34, Li, 3g. On, 37. Orka, 39. Spa, 40. Ari, 43. Ea, 45. Id. zioh immers de beweging voorstellen en nu moet men zich al kijkend de conversatie inbeelden. Veel gelachen „Tijdens de repetities en de opnamen is er veel gelachen", vertelt regis seur Paul Pouwels, „het valt beslist niet mee, om een goede indruk te geven van de gang van zaken in een trappistenklooster. Stel je voor, Ik als volslagen leek moest andere le ken aanwijzingen geven!" „En hoe bent u daarin geslaagd?" „Nou, ik heb een fijne hulp gehad. Ik heb een interne film, in een echt trappistenklooster gemaakt, mogen bestuderen. Daarin kwamen natuur lijk geen grappen voor, maar ik leer de er uit, hoe de broeders met el kaar omgaan en welke gebaren zij gebruiken om elkaar iets duidelijk te maken." „En dan heb ik de televisieproduktie die de BBC van het stuk heeft ge maakt, kunnen zien. Aan de voorstel ling gaat een stukje van een klooster film vooraf, zodat we een zuivere speeltijd van 45 minuten in 250 shots overhouden. Ik geloof, dat we het wel geschoten hebben en, zonder er een dwaze boel van te maken, goed hebben gewerkt met de nodige dosering ironie." Mzo zijn regisseur en acteurs vol daan 't is nu maar de vraag, wat wij als kijkers ervan zullen zeggen. Robert Kennedy in discussie via satelliet (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De NTS hoopt zon dagavond a.s. via Ned. 2 een opname te kunnen uitzenden van een discussie tussen Robert Kennedy en Roland Rea gan (namens de Amerikaanse democra tische resp. republikeinse partij en 14 in Londen studerende Europese stu denten. Kennedy bevond zich tijdens dit de- j bat (dat maandag j.l. werd gehouden) in de staat New York, Reagan was in Californië en de studenten allen in Londen. ,Het was dus weer een wereld- j gesprek via de communicatiesatelliet Early Bird. In Amerika maakte het network1 CBS er een directe uitzending van, I maar de BBC legde het debat vast op I de beeldband voor vertoning op een later tijdstip. De NTS vroeg een kopie van de band en als zij deze op tijd binnen heeft, wordt die zondagavond tussen 9 35-10.10 uur getoond. Zwart-wit films krijgen kleuren Hier ziet U alvast het brave paar monniken, dat vanavond in ,,'n Spel zonder woorden" centraal zal staan. Rechts Coen Flink als broeder Arnold, een ge wezen postbode, links Paul Deen als broeder Michaël, ■-jockey. Zij maken samen de postulant Mauritius Jacques Commandeur) wegwijs in het zwijgende trap pistenklooster. Hun geluidloze conversatie is niet zon der humor en hun kleine ondeugden kunnen zij ook alle stilte botvieren. Dat zij daarbij profiteren van hun wereldlijke ervaringen ligt voor de hand en leidt mede tot komische situaties. VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 KRO 7.30 uur (NTS) Mensen in de sport. 8.20 uur Operetteconcert door het Kunstmaandorkest en de sopraan Sophia van Santé. 8.45 uur tv-spel ,,'n Spel zonder woorden". 9.45 uur Brandpunt. Ned. 2 AVRO 8.05 uur film over bevolkingsgroepen in Australië. 8.25 uur jongeren vragen „Wij willen wel eens we- 9.05 uur aflevering van Slattery. 9.55 uur Marijke Smit-Sibinga, klavecimbel en Ad Mater, hobo en klavecimbelschalmei in „Eine kleine Nachtmusik". 10.30 uur (CVK/IKOR) Dichterbij. VANAVOND TE HOREN sum I NCRV uur tweede deel detectivehoorspel „De wilde uur korte opera van Monteverdi: Orfeo (van de Duitse omroep), uur orgelconcert, te geven door frëre Jean-Luc in Den Haag. uur poëzie van Henny Vonk in „Vers in 't ge- (Van c e radio- en tv-redactie) Hilversum II. 298 m. AVRO: 18.00 Nieuws. 18.15 Aktualitei- ten. 18.20 Uitzending van de KVP. 18.30 Licht instrumen taal ensemble. 18.55 Gesproken brief. 19.00 Stereo: Pianoreci tal. IKOR: 19.30 Mens en Bij- bei: bijbelgesprekken. 19.55 Kerk veraf en dichtbij. AVRO: 20.0 0 Nieuws. 20.05 Gramm. met gesproken woord. clame. 22.15 Journaal. CVK/I KOR: 22.30-23.00 Dichterbij. Zandmannetje. 19.00 torm (11). tv-feuill. rerklanken. 19.55 Hier men Nederlands. 20.00 RADIO MORGEN Klas 10.01 zangsollste. 12.27 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.30 12.40 Actualiteiten. 12.: orkest. 13.30 Lichte .olisten na).'7 VPROTSj1 Dez! fluH en piano 10.00 Populair AVRof' n.302 Lezing *over°Ude volksmuziek uit Spanje en HILVERSUM In Amerika is een opmerkelijk procédé uitgevonden, dat het mogelijk maakt bij de vertoning van zwart wit films kleuren toe te voegen, zodat zij bont op het scherm komen. Het is bij het network ABC met succes beproefd en volgens geruch ten zou het grote network CBS er ook al mee bezig zijn. Bij dit procédé wordt gebruik ge maakt van een uniek projectiesysteem, waarvan het principe geheim wordt ge houden. Het schijnt echter gebaseerd te zijn op de traagheid van het mense lijk oog, dat door snelle beweging kleu ren meent te zien. U hebt daarvan een klein proefje gehad in het laatste pro gramma Mies-en-scène. Heel diepe kleuren zijn het nog niet, maar ze kunnen er mee door, vooral wanneer bij de projectie bepaalde stra lingen worden toegevoegd. Volgens be richten uit Amerika zou de vinding in 1968 voltooid zijn om in de handel te worden gebracht en dan zou zij wel eens een grote kostenbesparing kun nen betekenen voor de tv.-omroepen, omdat het opnemen in kleuren dan niet meer nodig zou zijn. sum II AVRO uur (IKOR) Bijbelgesprek. uur Radio Kamerorkest. uur hoorspel van Michale Brett „Volgend jaar geen Rivièra!" uur Theo Strengers in*„'t Mag geen naam heb- ben". De acht jaar oudere Frens, fors gebouwd, zeker in zijn optreden en met een bijna vaderlijk overwicht op de jonge re leden van de Rooldrechtse pers zijn nogal patriarcha le uiterlijk met de zware, borstelige wenkbrauwen en zijn kalende schedel werkten daar sterk aan mee was voor Ceesje de aangewezen persoon om nu en dan tegenaan te leunen, hetgeen Frens met een licht-ironische lijdzaamheid placht te aanvaarden. Bij Jek Groot, een jaar jonger dan Frens, probeerde Ceesje nooit steun te zoeken. Hij had het wel eens gedaan, maar was al spoedig geschrokken van het, overigens niet zo kwaad bedoelde sarcasme, waarmee die poging was begroet. Groot was, in tegenstelling tot Jan Frens en tot zijn eigen naam, klein van stuk en zoals vaak het geval is bij mannen van klein postuur, nogal opvlie gend van aard en niet altijd even gemakkelijk bereid te kortkomingen van anderen te accepteren of te vergoelijken. Tussen de kleine, driftige doorbijter Jek Groot en de forse, bedachtzame, maar allerminst met een gebrek aan onderne mingslust behepte Jan Frens was in de loop der jaren een hechte vriendschap ontstaan ondanks hun volkomen uiteen lopende denkwijzen over bijvoorbeeld de politiek. Een beetje landerig slenterden de drie collega's het Stad huisplein over en de Breestraat door naar 'De Eend'. Het zonnige terras van het café was allerminst druk bezet Met een zucht van verlichting lieten zij zich in de rieten stoel tjes zakken. Pils Mientje! kreeg het knappe dienstertje drie maal te 't Komt in orde... zei het meisje vrolijk en ze wipte naar binnen om de koele dronk te halen. Toen ze terug kwam zag ze haar klanten in gedachten verzonken zitten. Iets aan de hand? was haar verwonderde vraag. En het lachende bekje van Mientje betrok toen ze hoorde, dat meneer Hooftman, terwijl de gemeenteraad druk bezig was de zaken van de stad te regelen, er plotseling en heel definitief de brui aan had gegeven. Meneer Hooftman dood? 't Is toch niet waar... ik heb hem van de week nog hier in de zaak gehad,, zei ze geschrokken. Hij zat te praten met een politieagent. Je weet wel, zo'n stille die nooit een uniform draagt. Een beetje een enge vent. Ze zweeg even bedrukt en voegde er toen met iets plechtigs in haar stem aan toe: Hij was een Tweeling! O ja? zei Jan Frens lusteloos. Hij en zijn collega's kenden de hartstocht van Mientje voor astrologie. Zij liet geen gelegenheid voorbij gaan vaste klanten, compleet met geboortedatum, geboorteplaats en liefst ook nog geboor te-uur in haar speciaal daarvoor bestemde boekje te note- Merieer Hooftman bedoel ik, zei Mientje, een beetje gepikeerd om het gebrek aan belangstelling. Hij was ty pisch een Tweeling. Mientje, die anders toch wel contact wist te krijgen met de heren van de krant, trok een rimpeltje in haar gladde voorhoofd, haalde verongelijkt haar schouders op en ver dween naar binnen. De drie journalisten begonnen te over leggen wat het beste was: gewoon een raadsverslag schrij ven en een apart bericht over 's heren Hooftman's verschei den of direct maar een sensationeel getint verhaal over „een dramatische raadszitting". Ze werden het natuurlijk niet eens, maar dat was bepaald niet belangrijk omdat ze het ieder voor zich zouden doen zoals het hun het beste voorkwam. Met een „ik stap op jongens" maakte Jek Groot een eind aan de onvruchtbare discussie. Ik ook, zei Jan Freris. Maar we zullen toch nog even terug moeten naar het stadhuis. We 'hebben onze raadsstuk ken laten liggen! En zo kwam het, dat de drie journalisten voor de tweede maal die middag de hal van het raadhuis binnenstapten. Ze vonden de raadszaal gesloten en staken daarom over naar de kamer van Bolink, de stadhuisbode. Toen Ceesje Beukebos de deur opendeed en op het punt stond de bodekamer binnen te stappen kreunde hij van ellende. Hij stond te zwaaien op zijn benen. Het was te veel, veel te veel voor hem. Jek Groot, die pal achter hem stond, ving hem automatisch onder de oksels op, toen Ceesje lijkbleek in elkaar zakte. Jan Frens begon het te duizelen... (Wordt vervolgd) Autorat E™ ^°T' bilist in Nantes (Frankrijk) reed zijn wagen naar een garage omdat de lichten het niet meer de den De monteur ontdekte al spoe dig wat eraan haperde. Onder de kap zat een grote bruine rat, druk knabbelend aan de bedra ding. Doodshoofd De Italiaanse spoorwegen vergeten maakte bekend dat vorig jaar 12.629 voor werpen door reizigers in treinen zijn achtergelaten. SUKKELTJE EN BRUUNKE 22. Ineens stapt de vreemdeling de kamer bin nen. „Zeg, wat moet dat met m'n koffer, nieuws gierige vlegels," tiert hij. „Vertrouwen jullie me soms niet? Kom dan van avond maar eens kijken op het marktplein, dan kunnen jullie jezelf over tuigen!" „Het is al zeven uur, nu zullen we wel niets meer verdienen!" zucht Stikkeltje. „Even tellen hoeveel we hebben Bruunke kijkt bezorgd. ;,Veel te weinig," zegt hij. „Maar dat hindert niet, nu we de zaak toch niet meer vertrouwen. Ga je mee naar het marktplein." „Allemensen: heel Bosdorp is uitgelopen" wijst Stikkeltje. De koopman zegt: „Kijk Burgers, in deze pot zit een doodgewone varenmaar daar op strooi ik een zakje geldpoeder. dat moet U doen rond vollemaan, begrijpt U, en „Stikkel tje zegt zachtjes: „De burgemeester komt er oolf i, kijk!"

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 11