Leven beheerst door angst en explosie Pl»*l lil Lti/A'ifó EEUW ZWOEGEN VOOR „ANDER" Commentaar Neem uw guldens mee uit sparen Algemene Bank Nederland 9 WOENSDAG 17 MEI 1967 ADEN Van de lucht uit zie je 't wespennest al liggen. Een kleine uitstulping slechts aan de voet van het Arabisch schiereiland, dat ook Jemen, Saoedie-Ara- bië en Oman omvat. Kale, ongenaakbare en van een grauwe kleur zijnde bergen strekken zich naar "t noorden uit. Er achter bevinden zich de grote woestijnen met hun slechts aan nomaden geopenbaarde geheimen. komen. Een gigantische raffina derij duikt op. De tanks van de olie-opslagplaatsen schitteren in de felle zon. In het azuurblauw water van de natuurlijke haven dobberen tankers, passagiersschepen en oorlogsbodems. Aan de zout- pannen, die van immense afme tingen zijn, lijkt geen einde te ®r~" je wordt kooi geleid, waar leeuw kans zou zi breken nog geen „NLF only": alleen de NLF, op een muur geschilderd onder het bordje van de Rotary Club van Aden. Aden Het straalvliegtuig van Alitalia, dat het traject Rome - Khartoem - Aden in nog geen zeven uur heeft afgelegd, komt bonkig neer op de landingsbaan. Nog voor het is uitge rold, merk je al dat de luchthaven Khormaksar een ongewone militaire bedrijvigheid vertoont. Schietklaar J^ET MDDEN-OOSTEN staat weer in de belangstelling. Enerzijds door de eeuwige strijd van de Ara bische landen tegen Israël, die dezer dagen weer een verscherping te zien geeft. Anderzijds door de strijd om de macht tussen Nasser van Egypte en koning Feisal van Saoedi- Arabië. Nasser ziet in de komende onafhan kelijkheid van de militair zwakke Zuidarabische federatie, waarvan Aden deel uitmaakt, aanleiding het zelfde te proberen wat hem in Je men vrij aardig is gelukt. Engeland heeft geen geld meer om dure bases in dat gebied te onder houden. Het moet zich terugtrekken, maar behoudt een aanzienlijke in vloed. In dat gebied is invloed die niet op wapens steunde echter nooit wat waard geweest. Feisal eist dan ook dat de Britten de federatie mili tair opbouwen, i Nassers kracht ligt echter niet al leen in het militaire vlak. Zijn ideo logie vindt nog altijd aftrek in de Arabisch wereld, vooral onder de jongeren. De fanatieksten onder hen zorgen voor een voortdurende terreur, die elke samenleving, ook een militaire op den duur ondermijnt. Onze speciale verslaggever Link van Bruggen zal onze lezers in de komen de weken op de hoogte stellen de situatie in Aden en in andere landen in het Midden- en Verre Oos ten, gebieden, waar de conflictstof fen, die tot een oorlog kunnen lei den, hoog liggen opgestapeld. Op het platform staan Britse solda ten in kort khaki en met een tom my-gun schietklaar onder de arm. Op strategische punten zijn stellin gen van zandzakken gebouwd, waar uit mitrailleurs dreigend omhoog ste ken. Langs de randen zijn roestige prikkeldraadrollen uitgelegd. Hoge hekken van staaldraad omgeven de stationsgebouwen. Je bent de enige passagier, -die in Aden uitstapt, wat op zichzelf al het nodige zegt. Je paspoort is reeds aan boord ingenomen. Zonder excuses of uitleg word je naar een open kooi geleid, waar nog geen leeuw kans zou zien uit te breken Er staan stoelen dat wel. En je kan gelukkig ook nog in de schaduw gaan zitten. Maar als je daar dan zo'n half uur hebt gewacht, zonder dat iemand de moeite neemt naar je om te kijken, dan ga je je toch af vragen, of er soms iets aan je papie ren schort. Eindelijk het verlossende woord: „U kunt verder gaan naar de douane." Als je je paspoort teruggekregen hebt en a raison van 7 1/2 gulden ter plaatse een visum hebt gekocht, be treed je een snikhete loods, waar je bagage wordt gecontroleerd. Hevig transpirerende Britse militairen en functionarissen van de zo omstreden Zuid-Arabische Federatie laten je al les uitpakken wat je bijtje hebt. Ze maken je toilettasje open, druk ken op overhemden en costuums, kij- keii in je waszak, kortom: niets kan hun speurende ogen en tastende vin gers ontgaan. Niet voor drank Het is wel duidelijk dat dat leger tje van mannelijke en vrouwelijke douaniers niet naar smokkelwaren als sigaretten of drank zoekt. Het gaat om wapens en explosieven, die het leven in Aden anno 1967 totaal beheersen. Als je Arabier bent. of althans geen blanke, word je ook nog ge fouilleerd. Die van Aden zijn hier al zo aan gewend dat ze vrijwillig de armen strekken om deze lijfelijke doorlichting te ondergaan. Naast je staat een man, een uit gaande passagier, uit wiens koffer twee spuitbussen met zonnebrandolie worden gehaald. Ze moeten kenne lijk onderzocht worden. Etiketjes kunnen ten slotte van alles aange ven. Waar 't om gaat, is de inhoud. Aan de overkant bevindt' zich een zwart gesluierde, oude vrouw, die net uit de fouilleringskamer is geko men. Haar schamele bagage bestaat uit enkele dekens en een gesloten bus met melk. De deksel moet er af. Met een lange, roestvrije pen wordt een paar keer tot de bodem toe, in het zure vocht geprikt. „Dit is echt geen spelletje, me neer", zegt een Britse officier, die op je gezicht misschien iets van cy nisme heeft bespeurd. „We zouden het graag wat minder serieus willen doen, al zou het alleen maar zijn omdat we dan van heel wat kopzor gen waren verlost. We zijn echter verantwoordelijk voor de veiligheid in deze staat. Aan het wapenbezit en het wapenvervoer moet een absoluut halt worden toegeroepen. Doen we dat niet, dan brengen we anderen en onszelf in gevaar." Tijdbom 4% Spaarboekje Direct beschikbaar op vertoon f 2.000,per maand; één maand opzegging voor hogere bedragen 4% Spaarrekening Direct beschikbaar 2.000,— per maand; één maand opzegging voor hogere bedragen Spaardeposito Drie maanden opzegging Spaardeposito Zes maanden opzegging Spaardeposito Eén jaar opzegging Spaardeposito Achttièn maanden vast Spaardeposito Twee jaren vast U kunt een spaarrekening of spaardeposito openen bij een A.B.N. kantoor in uw omgeving. U kunt nu ook storten op postgirorekening no, 757800 t.n.v. Spaarrekening Algemene Bank Nederland, Amsterdam, onder vermelding van de gekozen spaarvorm: Spaarrekening (minimumbedrag f 10,-) of een der vijf Spaardeposito's (minimumbedrag 100,-). ltoode Kruis bestaat honderd jaar Een Arabier met gevoel voor humor bracht deze leuze aan: FLOSY jor Eve and Adam (FLOSY voor Eva en Adam voor man en vrouw) kwartieren, waar de gezinnen van Engelse militairen zijn onderge bracht. Schijnwerpers, die ook overdag blijven branden, zijn op muren en poorten gericht. Vele ramen, vooral die, welke zich boven of vlak naast de trottoirs bevinden, hebben ijzeren tralies of stalen rasters, die verras sende aanvallen met handgranaten moeten keren. Er zijn veel meer overeenkomsten, die je treffen. De leuzen bijvoor beeld, die terreurorganisaties als de FLOSY en de FLN op de gevels van huizen en winkels hebben aange bracht. Ze zijn moeilijk te verwijde ren, omdat "er vaak rode of zwarte verf voor is gebruikt. Humor Een andere ambtenaar voegt hier nog aan toe: ,,U weet dat natuurlijk niet, maar Aden Airways, een bin nenlandse luchtvaartmaatschappij hier, heeft al twee Dakota's verlo ren, omdat er een tijdbom in was geplaatst. Eén van deze toestellen, waarin zich enkele hoge functionaris sen van de Zuid-Arabische Federatie bevonden, explodeerde in de lucht. Niemand is er levend uitgekomen, maar vermoed wordt dat een politie ke tegenstander kans heeft gezien zo'n moordmachine in de bagage van een medereiziger te verbergen. Wat ik maar zeggen wil, is dat een passa gier ook zelf wel eens niet kan we ten wat er precies in z'n koffer zit." Je bent eindelijk vrij om te gaan. Toch heb je 't gevoel een gevangene te zijn van de omstandigheden. De taxi. waarin je plaats hebt genomen, moet twee, zwaar bewaakte slagbo men passeren. Wat je langs de weg ziet, roept herinneringen op aan Cy prus en Algiers in de woelige, vijfti ger jaren. Zwaar bewapende, Britse eenhe den patrouilleren door de straten. El ke legertruck, elke jeep. is voorzien van een waakzame schutter. Hoge omheiningen van gaas omgeven de Eén kreet doet je plotseling zacht jes grinniken. Op de buitenmuur van een gouvernementsgebouw lees 'je „FLOSY FOR EVE AND A- in plaats van „FLOSY FOR EVER ADAM" - voor man en vrouw dus) -in plaats van „FLOSY FOOR EVER („FLOSY IN DER EEUWIGHEID"). De Arabier, die deze lange tekst met gevaar voor z'n leven in het nachte lijk duister aanbracht, moet onge twijfeld een groot gevoel voor hu mor hebben gehad. Een aanmoediging bij een benzi nestation om de onderkant van je wagen „ter grotere beveiliging" te laten bitakken. doet je niet lang daarna grimlachen. Roest is bepaald niet de grootste vijand van een auto in het Aden van nu. Wel de land mijn' die door terroristen onder het wegdek werd ingegraven, en die op de laatste dag van de vorige maand de tragische dood van acht Ara bische schoolkinderen veroorzaakte. Reklame voor het aanbrengen van een zware pantserplaat onder het chassis zou daarom beter in het tijd beeld passen. Je taxi hobbelt en stoot verder. De staat van beleg, die voor de nadagen van deze laatste, Britse militaire ba sis in het Nabiie Oosten is afgekon digd, heeft zulke markante trekken dat hij onmiskenbaar is. Toch zie je nog zonnebadende mannen, vrouwen en kinderen op de vieze strandjes, zij 't onder het wakend oog van de immer aanwezige soldaten. Niet lang daarna sta je in de bar van het nog koloniaal aandoende Crescent Hotel, dat dicht bij het stuk water is gelegen, waar passa giersschepen, die moeten bunkeren, voor anker gaan. De sfeer is er zor geloos in vele opzichten typisch Engels. inwoners en betrekkelijke welvaart de belangrijkste stad (en ook staat) van het Britse protectoraat, dat, ver deeld over 21 sjeikdommen en sulta naten nog eens 600.000 bewoners telt. De geboorte (1959) en de op han den zijnde onafhankelijkheid (1968) van de Zuid-Arabische Federatie een Engels geesteskind, dat net zo'n zorgenkind is als indertijd de Malei sische Federatie heeft de bevol king van onder tot boven verdeeld. Nasser roert Nasser met zijn dromen over Groot-Arabië roert in de reeds over kokende pot. De oppositiegroepen, die alle beweren nationalistisch te zijn, staan zo verbeten tegenover el kaar dat er een broederstrijd is ont brand. Op eigen houtje geven ze de Engelsen de volle laag dit althans trachten ze met gering succes te doen doch tegelijkertijd slachten ze elkaar af. In de kasbah van Aden, die Crater heet, en inderdaad in de krater van een uitgedoofde vulkaan is gebouwd is een dodentol van drie personen per etmaal heel normaal. Er klinken voortdurend schoten; er wordt steeds opnieuw met handgranaten ge- De ziekenhuizen zijn overvol met gewonden, onder wie onschuldige vrouwen en kinderen. Door de vele persoonlijke be langen, die een rol spelen, is de problematiek verward en com plex. Niet 't minst door de in ternationale inmenging is de materie zó ingewikkeld gewor den dat de heethoofdige Ara bische knokploegen dikwijls zelf niet meer weten voor wie, tegen wie of voor wat ze eigenlijk vechten. Toen in 1956 de Hongaren in op stand kwamen tegen de Russische overheersing, stuurde het Neder - landsche Roode Kruis een kolonne. De foto toont ambulancewagens op weg naar Boedapest. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Toen de chirurgijn-majoor van het regi ment Grenadiers en Jagers, dokter J. H. C. Basting, het boek van J. Henry Dunant ,,Un souvenir de Solferino" had gelezen, zag hij duidelijk de weg, die ook Neder land had te gaan voor ogen. Dunant, een Zwitser, had de slag bij Solferino in Noord-Italië meegemaakt Dat was in 1859. Met medewerking van de plaatselijke bevolking had hij- begaan met hun lot, de verzor ging van een veertigduizend gewonden ter hand genomen. In die tijd liet men zich nog niet veel aan gewonde soldaten ge legen liggen. Dunant zag hun nood, en voelde het als een menselijke plicht hen, en de soldaten uit de komende oorlo gen, te helpen. Zo werd hij de grondlegger van het Rode Basting werd gegrepen door het ontroerende verslag, waarin Dunant zijn bevindingen had neergelegd. Hij rustte niét voordat ook in Nederland een instelling kwam, die zich in tijd van oorlog zou gaan bezig houden met hulpverlening aan gewonden op de slagvelden. Zijn onvermoeibaar streven had succes. Op 19 juli 1867 vaardig- de koning Willem III een Ko ninklijk Besluit uit waarbij tot de oprichting van het Neder- landsche Roode Kruis werd besloten dit jaar dus hon derd jaar geleden. TAKES Het honderdjarig bestaan van het Nederlandsche Roode Kruis mag niet onopgemerkt voorbijgaan. Daarvoor heeft het in de voorbije decennia te belangrijk werk verricht en te veel mensen aan zich ver- Immers, een eeuw lang heeft het zich ingezet voor de mens-in-nood. Op het ogenblik verricht het tientallen taken, met als primaire taak „hulp verlening in oorlogstijd". Tot de belangrijkste taken be hoort de bloedtransfusiedienst. Het Rode Kruis heeft al vroeg begrepen, dat transfusies een elementair redmiddel zijn voor mensen die door bloedverlies dreigen om te komen. Van het slagveld breidde deze hulpver lening zich geleidelijk uit tot de burgermaatschappij, ook in de perioden van vrede, en door de grote ervaring die in de loop van tientallen jaren met transfusies en bloedbehan- deling is opgedaan, heeft ook in Nederlarid het Rode Kruis een centrale post ingenomen bij de inzameling en distribu tie van menselijk bloed en Zijn vele derivaten. Zij, die nog altijd menen, dat het Nederlandsche Roode Kruis alleen met oorlogen heeft te maken, mogen weten, dat het vredeswerk een zeer groot terrein bestrijkt. Men denke slechts aan het verlenen van hulp bij rampen. No? even de transfusies: Tal van ziekenhuizen profiteren dage lijks van de inspanningen, die de plaatselijke bloedtransfusie diensten zich getroosten om do nors, en daarmee bloed, beschikbaar te stellen. In Nederland, waar de donor- dienst van het Rode Kruis zo goed is georganiseerd dat bui tenlandse deskundigen hier graag hun licht komen opste ken. zijn jaarlijks een tweehon derdduizend vrijwilligers be reid van tijd tot tijd bloed af te staan. Vorig jaar kon 270.000 maal bloed worden toegediend aan mensen. die zonder zo'n transfusie niet genezen of mo gelijk zelfs het leven verloren zouden hebben. Tienduizenden mensen worden gered door de edelmoedigheid van onbeken den. Men kan zeggen, dat het Nederlandsche Roode Kruis niet meer is weg te denken uit de medische wereld van van daag. mm Het Nederlandsche Roode Kruis doet meer. Het kent de moeder- melkvoorziening, de trombose- dienst. de „beenderbank", de dienst voor hoornvliestrans plantatie, de radio-medische dienst voor de scheepvaart de hulpposten langs de wegen, het Welfarewerk. de vakantie weken voor chronisch zieken in het Henry Dunanthuis te Zeist de boottochten voor chro nisch zieken op de J. Henry Dunant. het Jeugd Rode Kruis, de lectuurdepóts en een In forma tiebureau In samenwerking met de rijkspo litie werd twee maanden gele den overgegaan tot het plaatsen van ongevalskisten langs enkele rijkswegen. En binnenkort zullen de witte Porsche's van de surveillance- groep Rijkspolitie ook met een eerste hulpkist worden uitge- De ANWB-wegenwachten, die in liet bezit zijn van een EH- BO-diploma. hadden reeds een verbandtrommel bij hun uit rusting. En het ligt in de be doeling binnen niet al te lange tijd de hulpverlening langs de Zorgeloos In shirts en shorts geklede man nen grijpen naar het koele bier. dat door bedienden met een witte tul band op 't hoofd wordt geserveerd. Ze spreken en lachen luid. Slechts als vreemdeling merk je nog op dat ze bijna allen een pistool in de broekzak dragen. Zelf zijn ze er al zo aan gewend dat ze er geen woord over vuil maken, ook niet als het handwapen half naar buiten steekt. RAMPEN Waar zich een ramp heeft vol trokken vindt men het Neder landsche Roode Kruis, ook bij rampen (en oorlogen) die he laas nog steeds aan de orde van de dag zijn in het bui tenland. Het Nederlandsche Roode Kruis was met hulpverlening betrok ken bij de Hongaarse Opstand in 1956, bij aardbevingen (in Perzië, bij Skoplje, en het ver leent nu hulp bij de oorlog in Vietnam. En volgens de Rode Kruis-gedachte van J. Henry Dunant. strekt die hulpverle ning zich uit zowel tot Noord als tot ZuidrVietnam. In het buitenland hééft het Ne derlandsche Roode Kruis een goede naam. Dat bleek t»ij de watersnoodramp van 1953. Van alle kanten stroomde hulp toe. Het werd de belangrijkste en grootste hulpverlening uit de geschiedenis van het Internati onale Rode Kruis. Aan geld en goederen werd toen voor een waarde van meer dan honderd miljoen goederen geschonken. LEDEN Honderd jaar Nederlandsche Roode Kruis. Een eeuw op de bres voor de mens, die in nood verkeert, in tijd van oorlog en in tijd van vrede. Onder de leuze: Siamo tutti fratelli Allen broeders. Tienduizenden Nederlanders be waren aan het Nederlandsche Roode Kruis dankbare herinne ringen, en aan de velen, die het behulpzaam zijn bij het uitvoeren van de taken, onder wie zich ook een zuster Mar griet van Oranje bevindt. En hoe zal het verder gaan? Er zijn plannen voor uitbreiding van de bestaande taken. Maar dat kost geld. En het Neder landsche Roode Kruis is geen rijke instelling. Het krijgt geen subsidie voor de financie ring van zijn taken. Goed, het zetelt in een fraai en stijlvol ingericht herenhuis aan de Haagse Prinsessegraoht, maar dit huis werd in 1915 door eni ge zakenlieden geschonken. Om dus in de toekomst uitbrei ding aan het werk te kunnen geven zal het Nederlandsche Roode Kruis naast meer vrij willige bijdragen ook meer le den moeten krijgen, want meer leden betekent meer geld. AFHANKEUJK Het Nederlandsche Roode Kruis is afhankelijk van de bijdra gen van leden en van giften.. Het hoopt, dat dit jaar het mil-" joenste lid kan worden in geschreven. Dan zal het rela tief de grootste en sterkste Ro de Kruis-vereniging ter we reld zijn geworden. Daarnaast is er het vertrouwen, dat de Nederlanders tijdens de landelijke inzamelingscampag ne van 22 mei tot 4 juni gul zullen geven. Want als er gul wordt ge geven, zal ook de hulpver lening gul kunnen zijn, op vele gebieden. Hulpverle ning aan hen, die het zonder Rode Kruis niet kunnen stellen. En dat zijn er velen. Dat is ook de vrouw, die als chronisch zieke eens een reisje maakte met het hos pitaalschip J. Henry Dunant, en na afloop met tranen in haar ogen bekende: Ik heb nog nooit zo'n prettige va kantie gehad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9