Kolder concert" grote en kleine K Beurs heeft voorzichtig vertrouwen in toekomst WINDHOOS NEEMT DAK MEE r Sportagenda voor 2de Pinksterdag Zes de benoemingen aan Vrije Universiteit Handelsreizigers doen beroep op werkgevers 9 ZATERDAG 13 MEI 1967 es) IN zijn boek HET NEDER- het verleden te idealiseren en het he- LANDSE PARLEMENT geeft de" af te vall.en' t r. 14. j Zolang er in dit land politieke jour- dr. E. van Raalte een treffend nautiek bestaat is er „op de man staaltje van het wantrouwen gespeeld," zijn er politici aangevallen waarmee in de jaren vijftig van met minder vleiende „karakteroorde- de vorige eeuw de toen opkomen- len" dle ogenschijnlijk met de be- »n*Ti leidszaken zelf weinig te maken had- parlementaire journalistiek dga Het verschü is alleen dat vroe- door sommige parlementariërs ger ijnkse bladen rechtse politici en werd bejegend. "rechtse bladen linkse politici tracht- In 1852 betoogde een Kamerlid tèn uit te kleden. Nu vallen de klap- >t indien men werkelijk parle- Pe"/h\krdmaan!Bmaar""et harder dln mentaire openheid wil, deze dan vroeger, niet moet worden overgelaten aan de gunst of ongunst van Illusie in dienst van bij- Het is een illusie te menen dat za- Tondere bladen zonder enige ken altiïd van Personen te scheiden pondere Diaden, zonder enige politiek wordt niet bedreven verantwoordelijkheid en zonder door computers, maar door levende •nig toezicht van de zijde der mensen met persoonlijke kwaliteiten Camer". en zwakheden, die een stempel druk ken op hun werk. Als een minister Dit Kamerlid, memoreert Van Raai- een wet tracht door te drukken die wenste daarom „dat in de encein- niemand lust, mag hij „eigenwijs" ge- dezer vergaderzaal geen verslagge- noemd worden, al klinkt dat niet ers worden toegelaten dan onder leuk. Het. inconsequente is, dat vleien- voorwaarde van onpartijdigheid en de karakteroordelen politici altijd wei- volledigheid, een voorwaarde, waar- kom zijn (wie trouwens niet?), al van zij de vervulling op hun beurt te verschaffen die ook geen „verhelde- regelen hebben met de redactieën ring van inzicht in de problematiek." dagbladen, die zij van verslagen voorzien". Van tweeën één: als het koppige, De suggestie oogstte geen bijval, ambitieuze of arrogante in het karak- maar het Kamerlid hield vol: „Men ter van een politicus niet in discussie moet op de verslagen der Kamers (be- behoort te komen, omdat het irrele- doeld is kennelijk: der journalisten) vant is, verdient het briljante van enig toezicht uitoefenen, gelijk dit in zijn geest om dezelfde reden evenmin vele landen het geval is". vermelding. Wie meent dat de politie- Zo'n voorstel was in 1852 al nauwe- ke journalistiek in haar kritiek op lijks minder bespottelijk dan het nu personen de grenzen van het betame- zou zijn. De vlieger ging dan ook lijke gemakkelijker overschrijdt dan mét op. De Nederlandse parlementa- vroeger het geval was, moet de jaar- riërs zijn nu al zo'n dikke honderd gangen van de voor-oorlogse socia- vijfentwintig 'jaar overgeleverd aan listische en liberale bladen maar eens de „gunst en ongunst" van de parle- inkijken, mentaire iournalisten. Ze hebben daar vrede mee, want iVotllICfl ze zijn door dik en dun voor persvrij- Nee, zo gek veel nieuws is er niet heid, maar... soms hebben ze er wel onder de zon. Ook niet wat de parle- flink de smoor in. Niet in de persvrii- mentaire verslaggeving betreft, die te- in de vrijheid van de genwoordig zo onvolledig, gekleurd jers. De vrijheid om naar eigen goed- en subjectief zou zijn. Alsof de Kamer dunken te bepalen hoe een Kamerde- overzichten van destijds niet uitpuil bat ter kennis van de lezers wordt den van commentaar. Zeker, veel gebracht. voor-oorlogse bladen hadden naast het overzicht vaak nog een notu- Maehteu len-achtig verslag: alle sprekers keu- Het is een oud strijdpunt, al doen rig onder elkaar, ieder het zijne. Het jmmige Kamerleden alsof het nieuw toppunt van objectiviteit. Ze klagen steen en been, dat „de", Maar ongenietbaar voor de moder- ers hun betogen niet exact weer- ne krantenlezer, die z'n aandacht geeft, netjes in chronologische volgor- over duizendenéén onderwerpen moet de, met vermelding van titels en verdelen. Hij verlangt geselecteerd roórletters. nieuws, geen notulen. Hij verlangt De iournalisten pikken een kreet °°,k toelichting e commentaar: over hit deze en een slogan uit die rede-Iaken- m"r ™e' f""1" de 'oering, ze klutsen alles door elkaar P«sonen daarachter, die dagelijks op :n laten de pap dan eerst nog door "J" sche™ verschijnen, de zeef van hun eigen interpretatie gaan alvorens ze aan de lezers op te iienen. Resultaat: ^een v.ervalgt- beeld van het debat, 't 'Isal ""èértijdighéid i onvolledigheid wat'de klok slaat. Om van de ondeskundigheid maar te zwijgen. „De" pers weet niet waar sver ze schrijft. De parlementaire verslaggevers luisteren met een half Ze kennen, hup. stukken niet. Om- t ze toch wat moeten schrijven, laan ze dazen of gooien het op de .sensatie". Een incident krijgt meer landacht dan een goed betoog. Klei- ïe partijtjes worden stelselmatig ge legeerd. Hoe anders en beter was dat dertig ar en langer geleden, toen elk Ka nerlid ruimschoots aan zijn trekken twam in even uitvoerige als objectie- verslagen. geschreven door ;n die er nog tróts op waren een gesprek met een Kamerlid of een land van een minister te hebben ge- Oud-minister van onderwijs prof. liepenhorst zei het vorige week nog ip een conferentie van protestantse ournalisten in Doorn: „De Kamer verslagen van nu kenmerken zich, vergeleken bij die van dertig tot veertig jaar geleden, door geringe be- ïeersing van de problemen waarover nen schrijft, een partijdige weergave van de woorden van een spreker, het laten meespreken van geestver wantschap, niet op de kern van de taak ingaan enz." Op ile bal Prof. Diepenhorsts kritiek beperkte zich niet tot de parlementaire verslag- geverij. Als we hem mogen geloven is héle politieke journalistiek ten prooi gevallen aan verwording. Er wordt steeds meer „op de man" in plaats van „op de bal" gespeeld. Ver dienstelijke politici worden onbarm hartig weggeschreven, hun beleidsfou ten herleid tot persoonlijke zwakhe den. lyien bewandelt zijwegen, die niets met de zaken zelf te maken heb ben en geen enkele verheldering van inzicht in de problematiek verschaf fen. „Minder of niet juiste karaktéroor- delén moeten kleur en smaak aan het verhaal geven. De buitenwacht vindt zolang men niet zelf wordt „uitgekleed." Wat in deze kritiek-op-de-kritiek onmiddellijk opvalt, dat is de volstrekte generalisering. Prof. Die penhorst gooit alles op één hoop. En daar hebben tientallen politici mét handje van. Ze praten over .,de" pers wanneer ze De Telegraaf bedoelen. Als die een tendentieus verslag van een Kamerdebat geeft, 'an zijn „de kranten" tendentieus. Als „Brandpunt" of „Achter het nieuws" weer een lelijke uitsmijter aan deze of gene politicus heeft ver kocht, dan krijgt „de journalistiek" dat op z'n brood. Als Bibeb in Vrij Nederland iemand tot op het hemd uitkleedt, is „de" pers brutaal en pro vocerend. Het is het euvel van mensen die vijftien kranten plus vijftig knipsels per dag lezen en dan alleen nog maar bos, geen bomen meer zien. „De" pers moest het eens proberen de insinua- Koekoek op rekening van „de" Kamer te schuiven. Het Binnen hof zou te klein zijn. Prof. Diepen horst ontwaart in het heden een ten dens, die ,er in het verleden ook al Was, en dus eigenlijk geen tendens ié. Als we ons tot de schrijvende pers beperken, is er geen enkele reden om BONDSDAGEN UTRECHJT: 40e bondsdag van de Christelijke Korfbalbond op het sport complex langs de Zuilenselaan en de Amsterdamsestraatweg te Utrecht (in gang: Burg. Norbruislaan). Aanvang 8.30 uur. AMSTERDAM: bondsdag van het verbond van christelijke voetbalvereni gingen op het sportcomplex Ookmeer te Amsterdam. Organisatie PVC Vlug en Vaardig. Aanvang 9 uur. GRONINGEN: bondsdag van net Ko ninklijk Nederlands Christelijk Gym nastiek Verbond (Scala Gymnastica) in Groningen. VOETBAL ZWIJNDRECHT: jeugdtornooi van VVGZ in het Noordpark te Zwijn- drecht. Aanvong 8.30 uur. Intermezzo: WGZ Nivo Sparta 10.30 uur. SPRANG-CAPELLE: internationaal tornooi om Zilveren Molen op het ter rein van Sprang voor spelers tot en met achttien jaar. Aanvang 10 udr. KLOETINGE: internationaal Hollan- dia-wisselbekertornooi met deelname van Vlissingen, Veerse Boys, Britse Rijnlegerteam, Frans militair team, MBV Bochum Linden (Duitsland), Hamme (België) en Goes. Aanvang 10 uur. ROTTERDAM: Zwart Wit-tornooi voor spelers tot en met 23 jaar op sportcomplex De Vaan. Deelname CVV, JAC, OW, Unicum, ZW, RSM, SHO, Capelle en Zwart Wit. Aanvang 9.30 uur. WADDINXVEEN: tornooi van Be Fair op sportcomplex van Be Fair. H. I. AMBACHT: tornooi van ASWH op sportcomplex De Schildman met deelname van ASWH Seolto, Zwa- luwse Boys, De Zwerver, Barendrecht en Chrislandia. Aanvang 10 uur. VOLLEYBAL HENGELO: volleybaltornooi van het verband van christelijke volleybalvere nigingen (VCVo) in sporthal te Henge lo. Deelname o.a. van DOS-Rotterdam, Jodan Boys-Gouda en Spirit-Baren- drecht. MOTORSPORT ZALTBOMMEL: internationale mo torcross op uiterwaardencircuit te Zalt- bommel. Aanvang 2 uur. (Van onze muziekredactie) BRUSSEL Emmy Verhey en Christian Bor zijn in de tweede ronde van het Koningin Elisabeth Vioolcon cours afgevallen. Geen van de vier Ne derlandse deelnemers heeft de finale weten te bereiken. Van de tweeëntwintig kandidaten zijn er nu nog twaalf over, t.w. vier uit Rusland, twee uit Israël en een uit resp. Argentinië, België, Bulgarije, Ja pan, Frankrijk en Zweden. AMSTERDAM Directeuren van de Vrije Universiteit hebben opnieuw zes benoemingen gedaan. Tot gewoon hoogleraar in de biofysi ca (faculteit der wiskunde en natuur wetenschappen) is benoemd prof. dr. Joh. Blok, Dr. Blok, die chemie en na tuurkunde aan de VU studeerde, is .vanaf 1958 lid van de Nederlandse Ge zondheidsraad. In 1963 werd hij buiten gewoon lector en sinds 1965 is hij bui tengewoon hoogleraar aan de VU. Dr. H. G. Schulte Nordholt is be noemd tot gewoon hoogleraar in de culturele antropologie. Met deze benoe ming wordt voorzien in de vacature, ontstaan door de emcritering van prof. dr. L. Onvlee. Dr. Schulte Nordholt, die onder meer bestuursfuncties in het voormali ge Nederland-Indië heeft vervuld, werd in 1960 wetenschappelijk ambte naar aan de VU. Hij kreeg een leerop dracht in de culturele antropologie Van Afrika. Vorig jaar promoveerde hij op het proefschrift. Het politieke systeem van Antoni van Timor. Prof. dr. A. Troost is benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der sociale wetenschappen om onderwijs te geven in de sociale ethiek (subfacul teit der sociale studierichtingen) en ir de ethiek van de opvoedkunde (subfa culteit der opvoedkunde). Prof. Troost promoveerde in 1951 aan de VU op het proefschrift Casüistiek en "situalie-ethiek, een me thodologische terreinverkenning. Ir 1964 werd hij buitengewoon hoogle-, raar aan de VU. Drs. F. L. van Muiswinkel is be noemd tot gewoon lector in de staatshuishoudkunde. In 1961 deed hij cum laude doctoraal examen aan de VU en in juni hoopt hij te promove ren. Hij is adjunct-secretaris van de Nederlandse Bankiersvereniging te Amsterdam en docent voor staatshuishoudkunde aan de Vrije Leergangen. Mejuffrouw dr. W. F. van Stegeren werd benoemd tot gewoon lector in de sociale opvoedkunde. Zij is sinds 1965 wetenschappelijk hoofdmedewerker aan de VU. Daarvoor was zij werk zaam als docente en staffunctionaris aan de Nijenburgh te Baarn en de pro testantse voorgezette opleiding voor ciale arbeid in Amsterdam. Tenslotte is dr. Th. de Boer be noemd tot buitengewoon lector ir wijsgerige antropologie. In 1966 promo veerde hij cum laude op het proefschrift De ontwikkelingsgang in het denken van Husserl aan de rijksu niversiteit te Utrecht. Sinds 1959 is hij verschillende wetenschappelijke functies aan de VU verbonden. Vanaf is hij tevens wetenschappelijk hoofdambtenaar te Utrecht. Nederland schenkt VN 3,5 miljoen DEN HAAG De Nederlandse ver tegenwoordiger bij de V.N., dr. J. G. de Beus, heeft Oe Thant gisteren een mil joen dollar (ongeveer ƒ3,5 miljoen) aangeboden ter financiering van een groots nlan voor ontwikkelingsprojec- 1970. UNIEKE VERJAARDAG DE DOELEN (18 MEI) 55 (Van een onzer verslaggevers) T>OTTERDAM Kunst en kolder op artistieke, verantwoorde wijze vermengd, tijdens het unieke verjaardagsfeest dat De Doelen vrijdag avond 18 mei gaat vieren. Het wordt een feestconcert, waaraan de „grote n dat in Nederland nooit eerder is T\EZE Doelenverjaardag wordt, als de voortekenen zich niet be- ti driegen, gewoon „een avondje la- ten, waarop spec,aal „verkolder,ek- cheR.. A/u plechtstatigheid te" werken worden uitgevoerd, ujk jn Z(yn programma zoek. Er Composities van bekende of wat wordt gemusiceerd, maar niet met minder bekende componisten, die ^et gezicht in de deftige plooi. Hoe- wel van de toeschouwers „klem ook wel eens van een grapje hou- avondloiler wordt gemaagd (don- i zijn spotprenten (jn musici niet aanmerkelijk eenvoudi- boekvorm te koop) heeft deze tradi tie ingesteld. Vrijdag 18 mei ontvangt Rotter dam mevrouw Hoffnung, die komt luisteren en kijken naar de vertol king, die Nederlanders zullen geven aan een dergelijk programma. fJlER is namelijk niet alleen het luisteren belangrijk, maar evenzeer het kijken. Het is dan ook voor het eerst dat de leden van het Rotterdams Philharmonisch Orkesl zullen zijn gekleed dan anders. Het programma van deze show, die geen show is en ook geen musi cal, begint met de „Grand Grand Festival Ouverture voor drie stofzui gers, vloerwrijvers, vier geweren en een groot symfonie-orkest". Dat bijzondere instrumentarium speelt in de compositie een onmisbare rol Die apparaten komen uit Londen en zijn afgestemd op een bepaalde toonhoogte. Bedienaars van de huishoudelijke instrumenten zijn o.a. Hetty Blok. Tasperina de Jong en Albert Mol als acteurs gaan optreden. Om die Nu weet u nog beter wat reden is er een toneelregisseur bij nodig. En daarvoor is Luc Lutz, de middelste var, reid gevonden. vachten staat... Als deze inzet niet dol genoeg is maar altijd nog compositorisch en ..klankmatig" ver- het Lutzentrio, be- antwoord is misschien het Con certo Pnnulare" van Reizenstein da' wel. Dit is een concert „om een ein- Als dirigent treedt op Andrè Rieu te ™aken aan alle concerten" We verklappen er alleen maar van dat pianosolist Daniel Wagenberg het orkest tegen elkaar op gaan komt er een andere orkestleider: spelen, letterlijk en figuurlijk. En Toon Hermans. Hij moet zien hel da' de climax bijzonder verrassend concert met de Piet Hein Rhapsodie van Van Anrooy tot een goed einde te brengen. En de toeschouwers, die dan nog ernstig kijken, zullen bij de finale ook wel bulderen van de Dan komt „De Barbier van Darmstadf, een zeer verrassend stuk opgedragen aan Bruna JA- JA en persiflerend de experimente le muzik, zoals dit met name uit Darmstadt bekendheid kreeg. U be- E\ "PEN van die kostelijke cartoons ■'-'van Gerard Hoffnung: de ge ketende dirigent grijpt, een stuk met grote verrassin gen. Wat te zeggen van de „Ouver ture Leonore IV", die niet bestaat, maar toch wordt uitgevoerd. De trompet speelt hierin een komische rol... dan die finale. Wat Toon Hermans zal doen is uiteraard een diep geheim. Eerlijk gezegd, er zijn er nog niet veel die het weten, misschien hij zelf ook niet geheel en al. Feit is wel dat er gerepeteerd wordt. En dat het „onderweg" moet groeien tot een bijzondere creatie. Zoiets is Hermans toevertrouwd. Behalve de al genoemden werken mee de tenor Willy van Hese, de bas Rom Kalma en het Rotterdams Conservatorium Koor onder leiding van Kees Stolwijk. Dat laatste ensemble zal ook in zeer informele kledij voor het voetlicht treden. Waarschijnlijk is dat al die instru mentalisten en vocalisten al heel' wat afgelachen hebben voordat het 18 mei is... Wie nog adem over heeft kan na het concert deelnemen aan een bal met het Radio Romantica Orkest on der leiding van Cas Oosthoek, met de solisten Frans van Bergen en Coen van Nassau. De prijzen zijn, evenals het programma, ongewoon: 25, 20 en f 15. Men moet dan echter toeten dat de netto baten zijn bestemd voor de Stichting ter Bevordering der Volksgezondheid te Rotterdam en voor de Vereniging Astma-béstrijding Rotterdam ten behoeve van de bouw van het kin derpaviljoen Heideheuvel in Hil- T TIT het gehele land is al be- langstelling gebleken voor deze bijzondere avond, die waarschijn lijk niet in deze vorm wordt her haald, Wel ts het de bedoeling de verjaardagen van De Doelen steeds op een aparte wijze te vieren. Voor eenmaal nu cabaret en klassieke muziek samen in een „koldercon cert", waarvoor de verwachtingen hoog zijn gespannen. Mooi weer lokt klanten naar textielzaken UTRECHT Het mooie weer van de laatste dagen heeft de toeloop naar de textielzaken aanzienlijk doen toene men^ Toch is er n<^g geen sprake van èen: uitzonderlijke goede verkoop, al dus het blad TextieÜvisie van de Stich ting Mitex. De verkoop van mantels liep iets te rug, terwijl de omzet in japonnen gelei delijk toenam. De verkoopvan vakan- tiekleding en badkostuums kwam vrij langzaam op gang. Uit het feit dat nog maar heel weinig zomerse jurkjes wor den verkocht, leidt Textielvisie af dat de vrouw nog maar weinig aan voor jaar en zomer denkt. Geen contractbreukmaar overleg (Van,, onze redactie) ZEIST De aarzeling in de conjunctuur heeft ook voor de han delsvertegenwoordiger en de han delsagent onaangename gevolgen. Hier en daar pleegden werkgevers zonder voorafgaand overleg en zonder commentaar te leveren contractbreuk door verlaging van de provisie. De voorzitter van de Nederlandse vereniging van christelijke handelsrei- FINANCIEEL WEEKOVERZICHT AMSTERDAM De effecten beurs heeft deze week haar vrien delijke stemming behouden en blijk gegeven van het voorzichtig vertrouwen in de toekomst, dat aanwezig is. De overwegend gun stige berichten uit het bedrijfsle ven stimuleren de handel, al gaat men selektief te werk, omdat er zwakke plekken in de economie te constateren zijn. In West-Duits- land en in België is het disconto verder verlaagd. De vakbeweging in ons land heeft gepleit voor het stimuleren van in vesteringen middels een discontoverla ging, omdat men de stagnatie, welke waafgenomen wordt, wil doorbreken door verlaging van cle bankrente. Ook andere maatregelen, zoals op het ge bied der belastingen worden dringend noodzakelijk geacht. Deze suggesties deed de vakbeweging omdat zij de werkloosheid in ons land van zorgwek kende omvang acht. Het is duidelijk, dat verlaging var de rentevoet een stimulans kan beteke nen voor de economische bedrijvigheid en als zodanig dient rr.en de internatio nale ontwikkeling van telkens dalende discontotarieven ook te waarderen. In West-Duitsland bijv., waar de econo mische teruggang behoorlijk komen, heeft men al herhaaldelijk het disconto verlaagd. In ons land heeft de Ned. Bank nog slechts eenmaal het geld met een half procent goedkoper gemaakt en wacht men nog met ver dere verlagingen. Investeringen Nu dient men wel te bedenken, dat alleen verlaging van de bankrente de investeringen van het bedrijfsleven niet in voldoende mate kunnen dipen. Immers de voorwaarden moeten ook aanwezig zijn, om nieuwe investe ringen goede kansen op resultaten de toekomst te geven. De zeer snelle tiet plan is voorgelegd en besproken I stijging van de kosten, waaronder de VN-commissie van achttien eco- vooral de lonen, hebben ondernemers ivereenstemming met de produktivi- teitstoename. internationale concurrentie is het Nederlandse bedrijfsleven toe genomen en om te kunnen concurre ren, moeten de kosten der produktie hier in bedwang gehouden worden. Geschiedt dit niet, dan slacht men de kip, die de gouden eieren legt en wat dat betekent ervaren we enigszins in tijd. Dan floreren sommige delen het bedrijfsleven niet meer, dan volgen ontslagen aan arbeiders wegens sluiting van fabrieken. De laatste maan den is herhaaldelijk gewezen op de noodzakelijkheid, dat in de bedrijven winsten worden gemaakt, die dienen investeringen te financieren en het kapitaal door een redelijke beloning te binden en aan te trekken. Olie In de vergadering van de Konink lijke Olie, een concern, dat zoveel werk tan ons land bezorgt en waarvan zo- 'eel gezinnen eten. werd opgemerkt, lat „vooroordelen tegen het maken •an winst" o.a. een gezonde econo mische ontwikkeling onnodig bemoeilij ken. Het zou tragisch zijn, aldus de president-directeur van het concern, mor onze nazaten het laatste deel de twintigste eeuw met haar po tentieel. zou worden gekenmerkt door roekeloze verlamming van onze grootste kracht:- het particulier initia tief. De koers van aandelen Kon. Olie ver anderde deze week tegenover vorige week weinig. Gisteren sloot de beurs op 138.60 ex 3.60 dividend 141.20 cum). Heel wat beter deed Unilever het, welk fonds steeg van 95.80 tot 100.10. Er is de laatste tijd nogal veel vraag naar het margari nefonds geweest, met name uit het bui tenland. Op 16 mei zullen de cijfers over het eerste kwartaal worden gepu bliceerd en men koestert gunstige ver wachtingen. verwachting, dat het jaar 1967 voer dit concern niet gemakkelijk zal zijn. De goede perspectieven voor de kleu- i-tv en het vertrouwen van hel bestuur voor de volgende jaren, heb ben de aandeelhouders een hart onder de riem gestoken. Algemene Kunstzijde Unie hield haar jaarvergadering en het bestuur liet blijken, dat de jaarwinst over 1967 eens een derde lager dan over het afgelopen jaar zal kunnen uitvallen. De mogelijkheidv an een dividendver laging zit erin, aldus het bestuur. On danks deze minder opgewekte medede lingen was de koers van dit fonds slechts weinig lager genoteerd. Giste ren werd gehandeld op 52.20 (v.w 53.80). De Nationale-Nederlanden kwam als verzekeringsmij met een mooi verslag de dag. De koers van dit fonds steeg van 590 tot 628 pet. Ook andere onderneminger zorgden voor goedf richten, zoals Drukkerij De Boer (koers liep op van 305 tot 320), Simon de Wit (gisteren 360 ex div.), Ver. Ma chinefabrieken (175 naar 181 pet.}, Bührrr.ann-Tetterode (480 naar 500). Kwatta Kwatta liet het lelijk zitten met een dividendpassering (v.j. 13 pet.), vanwe ge het feit, dat men er niet in was ;eslaagd de sterk gestegen kosten door een vergroting van -de omzet op te van gen. Ver. Deli Mij laat de aandeelhou ders ook in de kou staan (v.j. 7 pet.), maar troost de bedroefden met de me dedeling, dat het verlies gecom penseerd wordt in 1967 door enkele speciale transacties in de kapitaalsfeer (verkoop buitenlandse bedrijven). Thomsens Verenigde Bedrijven zorg de ook voor een teleurstelling, nu er is aangekondigd, dat er slechts 6 pet. divi dend (v.i. 10 pet.) zal worden betaald. zigers en handelagenten (NCHV), de heer Jac. de Gans uit Rotterdam, be treurde vanmorgen in de ledenvergade ring van de bond deze houding van bepaalde werkgèvers. Hij deed een beroep op alle werkge vers, begrip te tonen voor de positie van hun ondergeschikten. Noodzake lijke maatregelen zouden van tevoren op tactvolle wijze met de buitendienst- besproken dienen te worden. Werkgevers die dit doen zullen hier- dankbaarheid ontmoeten en door deze openheid zullen hun medewerkers alles doen wat fnogelijk is om hun me dewerking tg verlenen aan wat het al gemeen belang eist. Uitzonderingen De gevallen van contractbreuk door erkgevers behoren gelukkig nog tot de uitzonderingen, maar er dreigt een sfeer te ontstaan, die doet denken aan de toestanden van de jaren dertig. Het vertrouwen tussen werkgever en werk nemer dreigt hier ernstig geschaad te worden. De NCHV, die enkele jaren geleden door het CNV als lid geroyeerd werd, heeft thans het gesprek met dit vak verbond weer hervat. Twee oriënteren de besprekingen zijn gevoerd met de voorzitter en de secretaris resp. de he ren Van Eibergen en V3n N'erop. Par tijen willen thans niet meer terugzien naar het verleden, maar werken aan een toekomstige samenwerking le protestants-christelijke groeperin gen. In de stichting vakopleiding werkt de NCHV thans al samen met de CNV-bedrijfsbond voor handel, bank en verzekeringswezen, HBV. Beurs op zondag Zeer teleurstellend vond voorzitter De Gans het. dat de directie Jaarbeurs in 1967 tot tweemaal toe een vakbeurs op zondag heeft opengesteld, namelijk op 22 januari en op 2 april. De NCHV heeft haar principiële be zwaren bij de directie van de jaar beurs kenbaar gemaakt en verzocht voortaan openstelling op zondag tegen te gaan. Uit een schriftelijke reactie is echter gebleken, dat de directie het kelijk belang boven de zondagsrust zondagsheiliging stelt. De NCHV zal echter blijven protesteren tegen deze onaanvaardbare zienswijze van de jaar- beursdirectie. De vergadering besloot het lid maatschap van de Federatie \an werk nemers organisaties (FEWO) na de er varingen van het afgelopen jaar niet voort te zetten. In de samenwerking met de FEWO zijn geen positieve eleT menten naar voren gekomen, die in Examenkwestie bij christelijk lveeum LEIDEN Aan het christelijk ly- :um te Leiden hebben zich onregelma tigheden voorgedaan bij het schrifte nen wiskunde. Bij het nakij- het werk van de kandidaten van de afdeling hbs heeft de corrige rend leraar getracht enkele leerlingen te bevoord^en door het aanbrengen-1 van verbetenn'•en. Daar één en ander gemakkelijk wak te lokaliseren, behoeft het werk niet te; worden overgemaakt. Het komt het bestuur van het lyceum in verband hiermee gewenst voor, het mondelinge gedeelte van het examen door een an dere leraar te doen afnemen. Veel interesse voor vriendenkring AR/CH IJMUIDEN Voor de Vrienden kring AR/CH blijkt steeds meer be langstelling te bestaan, gezien de vele brieven die bij het secretariaat in IJ- muiden (Merellaan 7) binnenkomen. Het landelijk comité heeft deze week uitvoerig de herstructurering van de politieke partijen besproken. Alvo- verdere stappen te ondernemen wil men eerst de resultaten afwachten van hét aan de gang zijnde overleg tussen vertegenwoordigers van KVP, CHU en ARP (namens de partijbestu- Nog 30 plaatsen in Het Dorp AMSTERDAM In Het Dorp, het Arnhemse stadsdeel waarin straks 405 lichamelijk gehandicapten een onderko men zullen vinden, zijn nog 20 tot 30; vacante plaatsen. Het aantal spontane aanmeldingen bedroeg 807. Dit aantal is inmiddels gedaald tot 380. In september komt een woningblok m 90 appartementen gereed en in de cember een blok van 60 woningen. Er wonen nu 27 gehandicapten in Het Wilton-Fijenoord-Bronswerk k' met een behoorlijk verslag vooi dag (div. 12 pet. onv.), maar deelde mede, dat het lopend jaar niet gemak- rhilips kelijk zal zijn. Alle werknemers, van hoog tot laag, zijn per speciale eirculai- Philips Gloeilampen zal op 22 mei re opgeroepen om stevig door te wer- nomische deskundigen, die enige we-1 terughoudend gemaakt en het klimaat! met de nieuwe kwartaalsstaat voor de ken, wil de onderneming in het belang ken geleden onder voorzitterschap van voor investeringen zal moeten verbete- dag komen. Het is opvallend, dat dit van allen, de scherpe concurrentie bij prof. Tinbergen in Santiago (Chili) bij- ren. Dat kan geschieden, als er uitzich- fonds zich de laatste tijd behoorlijk stijgende loonkosten, kunnen overwin- eenkwam. 1 ten bestaan op een stijging der lonen, I heeft kunnen handhaven, ondanks denen. het belang van de beroepsgenoten zou den zijn. Aansluiting Daarentegen aanvaardde de vergade- ring de aansluiting bij de Internatio nale federatie van handelsvertegen woordigers in de EEG (CIRCCE). Men - zag hierin een groot belang bij de voortgaande ontwikkeling van de EEG. De federatie werkt aan een harmonisa tie van de rechtspositie van de handels vertegenwoordiger en de belangenbe hartiging in het algemeen. In de middagvergadering sprak de heer Ch. de Reu uit Bryssel, voorzitter van de Belgische federatie vari handels- vertegen woordigersf tevens, algemeen gedelegeerde van internationale federa- i tie voor de EEG-landen. Hij gaf een yj uitvoerige uiteenzetting over de rechtspositie van de handelsvertegen- woordiger in de EEG-landen. WEERT Op veel plaatsen in ons land werd het fraaie weer gisteren afge wisseld door onweersbuien. waaTbij soms grote schade werd aangericht. In Weert rukte een windhoos het dak van een flat in de Willem de - Zwijgerstraat. Oyer een lengte van veertig meter werd de dakbedekkirig j| vernield". Met gróte brokken steen viel het dak in de achtertuinen van deze flats. Onmiddellijk begon een bouwbedrijf met het provisorisch herstel. De wind hoos ging gepaard met een wolkbreuk en een hevige hagelbui. Vorig jaar werd hetzelfde stadsdeel getroffen. Toen rukte de storm van drie flats de daken af. ,t, ken tót kampéerbedrijf ingeriéh te boerderij'in het Ham veld (Bij 'Béilén)('ri& is uitgebrand na een blikseminslag. Het met riet afgedekte gebouw, eigendom van de familie Geerts te Amsterdam,, stond snel in lichterlaaie. De brandweer moest zich beperken tot nablussen. Huis en inboedel gingen verloren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9