KRITIEK OP SLOPEND BELEID VAN LEIDS GEMEENTEBESTUUR Weekagenda Kunstenaars lichten protestbrief toe Je moet voorzichtig zijn met, afbraak WgfojWE LEroSE COURANT ZATERDAG 13 MEI 1967 Breestraat 19. 8 uur: Boeme- avond. met disc-jockeys. LH.J.-gebouw, Levendaal 101, 8 uur: ogerensoc. In den Moriaen, Wiege- jai-cabaret. Hockeykantine Roomburg, 9 uur: Jazz dety Folk Beat 14, Andre Drop trom- Arie van 't Hof tenorsax. Rob Goud- aard piano, Rob de Tombe bas en rnard Otten drums. DEN HAAG Schouwburg. 8.15 uur: ;che Comedie met „De )EN HAAG Diligentia. 2.15 u: Arena it „De kleine en de grote koning", 8.15 De Nieuwe Komedie met „Dienst. „Een beetje pijn", -j Zondag (14 meii ril Rapenburg 10: jeugdontmoetingscen- Rohoboth. ODen huis voor iedereen Maandag (15 mei) (Gehoorzaal, 10 uur: opening provincia- 1 jongerendag CJV. I Garenmarkt: kinderkermis. gj DEN HAAG Schouwburg, 2 u.: 1 lagsche Comedie met „Lied in de Sche- 1 ering", 8.15 uur: „Ik zoek Mioussov". 1 DEN HAAG Diligentia, 2.15 u.: Are- met „De kleine en de grote koning" nieuwe Komedie met „De ||enstlift" en „Een beetje pijn." Dinsdag (16 mei) Gehoorzaal, 10 en 2 u.: L.J.A., kinder - baret Capriolen voor de jeugd van 6 113 jaar. Breestraat 19, 7 tot 8 uspreekuur ir. Emigratiecentrale. 3 Stadhuis, 7 tot 8 uur: zitting Bouw. I nds Ned. Gemeenten. Garenmarkt: kinderkermis. DEN HAAG Schouwburg, 8,15 u.: Bd. Comedie met „In wankel even- cht." DEN HAAG Zuiderpark, 2 u.: Swie. rtje, Bromsnor, Saartje. DEN HAAG Diligentia, 2.15 u.: Are- met „De zilveren fiets." SCHEVENINGEN Kürhaus-pavil- u.: Studio met „Verboden toe- „1, 2, 3, Buut Vrij" (twee eo- kters van Lanford Wilson) Woensdag (17 mei) Stadhuis, 4 tot 6 uur: spreekuur socia- raadsvrouw. Zwembad De Vliet: L.J.A., zwem- edstrijden voor leerlingen van 5de en klassen lager onderwijs. Waaggebouw (Aalmarkt), 9 tot 12 en tot 4.30 uur: bevolkingsonderzoek tu- rculose. DEN HAAG Schouwburg, 8.15 u.: ed. Danstheater met Balletorkest. DEN HAAG Zuiderpark, 2 u.: kin- Het kraaiennest." SCHEVENINGEN Kurhaus-pavil- uur: Studie met „Verboden legang" en „1, 2, 3, Buut Vrij" van inford Wilson. Donderdag (18 mei) Rapenburg 10, 8 uur: vergadering eidse Chr. Oranjevereniging. Kantine Clos en Leembruggen, 7.39 :ontaotavond afd. Leiden Philatelt- Waaggebouw (Aalmarkt), 9 tot 12 en tot 4.30 uur: bevolkingsonderzoek :rculose. Bovenzaal Bevrijdingskerk, 8 üid-West Christen --vrouwenbondmede. erker van Organon (Oss) over „Een be. rjjf ;n dienst van de gezondheid' DEN HAAG Schouwburg, 8.15 aagsche Comedie met „De dans irgeant Musgrave SCHEVENINGEN Kurha JS-pavil- eëin"|oen, 8.15 uur: Studio met „Verboden ig" en „1, 2, 3, Buut Vrij'" (i m. Lanford Wilson). SCHEVENINGEN Kurzaal, 8.15 led. Kamerorkest, met klavecimbelsoüis Vrijdag (19 mei) Zaal Koningskerk, 7.30 uur: ruilbeurs üór verzamelaars. Rapenburg 10: jeugdontmoeungscen- Rehoboth, tienervoc. 't Venste; een programma Waaggebouw (Aalmarkt), 9 tot 12 tot 4.30 uur: bevolkingsonderzoek lerculose. Bejaardentehuis Groenhoven (Witte tozenstraat 21), 9 tot 12 uur: bevolkinas- inderzoek tuberculo: Antonius-clubhuis, 8 uur: feestavond portschooi De Vnies. DEN HAAG - Diligentia, 8.15 )e Nieuwe Komedie met „De dienstlift" inderK-Een beetje pijn" Zaterdag (20 mei) Leiden Ned. Reisvqi locht naar Brugge. Gehoorzaal, 8 uur: jeugdbal -f-if 20-jarig bestaan L.J.A. 141 Oud-Leiden: wandeling door duinen Amsterdamse waterleiding. Breestraat 19: jongerensoc. Boi inde- (Van een onzer redacteuren) LEIDEN Terwijl ook voor kunstenaars de woningnood nog steeds een onopgelost probleem is, hangt als een zwaard van Damo- cies de slopershamer boven drie panden aan de Lokhorststraat, waar een aantal van hen een atelier heeft. In december vorig jaar stelde de Leidse gemeenteraad f 100.000 beschikbaar voor het sloopwerk. Behalve de Lokhorststraat staat ook het MSG-gebouw aan de Pie terskerkgracht op de nominatie met de grond te worden gelijkge maakt. Te zijner tijd (wanneer weet niemand) verrijst op die grond een cuftureel centrum; zolang dat er nog niet staat zaj de vrijko mende ruimte worden gebruikt als parkeerplaats. Vier maanden later, eind april, kwam een aantal Leidenaars hierte gen in het geweer; de Leidse vereni ging van beeldende kunstenaars, de Stichting kwnstenaarshmsvesting, en kele hoogleraren-, algemeen archivaris drs. J. L. van der Gouw, de secretaris van de vereniging Oud Leiden en an deren lieten de Leidse gemeenteraad, weten dat. zij „met grote verontrus ting" hadden kennis genomen van het plan de boel af te breken. voor genomen sloping zagen zij als „de zo veelste aanslag op het toch al ver minkte hart van Leiden". i Een afschrift van de brief werd ge zonden aan het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, ge deputeerde staten van Zuid-Holland, de Provinciale planologische dienst in Zuid-Holland, de Rijksdienst voor de monumentenzorg en het college van burgemeester en wethouders van deA. Op de vorige week gehouden raads vergadering kwam de brief aan d< orde- B. en W. zegden toe nader over leg met de briefschrijvers te zullen plegen en zo nodig ook contact te zul len opnemen met de betrokken Het gemeentebestuur maakte er geen geheim van blij te zijn met het protest, omdat er in ieder geval uit blijkt dat zijn die meedenken spoedeisende gevallen, 's morgens 8 tot 12 uur. bovendien geopend: Apotheek tot Hulp der Menschheid, Hooi gracht 48, tel. 21060. Apotheek R. van Breest Smallenburi. Ie LEIDERDORP en Apotheek VOORSCHOTEN zijn de gehele week geopend. De OEGSTGEESTSE Apotheek i zondag 14 mei gesloten van 0 tot 24 (ADVERTENTIE) LEIDSE AUTOREPARANE DIENST 24 uurs autohulpdienst TEL. 21496 b.g.g. 20693 tang. Rapenburg 10: jeugdontmoetingscen- trum Rehoboth, tienersoc. 't yenster en t Roefje, groot eindfeest, verzamelen om 4.15 u. bij de haven. 8 u. groot bal i.m.v. The Sea Side Swing Socièty. DEN HAAG Schouwburg, 5.15 uur: Haagsche Comedie met „Ik zoek Mious- 1 >v". DEN HAAG Diligentia, 2.15 u.: Are- a met „De zilveren fiets", 8.15 u. De Nieuwe Komedie met „De dienstlif" en .Een beetje pijn." Welke apotheek? Geopend "oor spoedeisende gevallen: apotheek D. C. Kok. Rapenbuig 9. tel. 24807. Op zaterdag 13 mei is in LEIDEN, Doktersdienst Tot 12 u. zaterdagmiddag de eigen huisarts. Daarna 5 maal 2 bellen. Films Camera (2.30, 7 en 9.15 uur): De eend en de Cadillac (alle leeftijden). Li do (2.30, 7 en 9.15 uur): Samen .men thuis'talie leeftijden). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Happening op de maan (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Het eiland der worgers (14 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Operatie Golden Car (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9,15 uur): Playgirl (18 jaar). Badinrichtingen De gemeentelijke Badinrichtingen zijd ,p de volgende tijden geopend Lindestraai lb maandag gesloter iinsdag 911.15 u. eu 13.3017.15 u. woensdag gesloten, donderdag 13.30- 8.15 u vrijdag 91115 u. en 13 3018.4a u zaterdag 811.15 U- en '3.30—16.30 1 Van der Werfstraai 39: maandag en tinsdag gesioten. woen«dag 811.15 en 3017.15 u.. donderdag 8 3011.15 «t .330—18 15 u.. vrijdag 8.30—11.15 u ar. ,.•.301845 u„ zaterdag 7.3011 15 er 3.30—16.30 u Mnlenmuseum Molen De Valk: geopend dinsdag tot >n met zaterdag van 10 tot 5 uur. zon dags van 1 tot 5 uur. Maandags geslo- ten. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor Volkenkunde: ten toonstelling Bali beeld en droombeeld tot 1 oktober Kantine Koningsveld en Zood N.V.. Jaoub van Campeniaan la: tentoonstel ling grafiek, tot' 19 mei iedere werkdag van 10 tot 11.30 en van 3 tot 5 uur. Galerie Walenkamp. Nieuwsteeg 11: Kristians Tonny (coll- Bennewitz), van 6 tot 27 mei, geopend 11 tot 5 uur, zondags en maandags gesloten. WASSENAAR - kunsizaal Heuff. Hof- taan 7: tentoons'elling van aquareller. door Maarten Kemper, van 1 t.e.m 1? mei dag. van 10 tot 17 u., ook op dins dagavond yan 8 tot 10 u„ zondags ge 1 sloten. IFoesfeinj' Nadat de brief was verzonden, is er ook in deze krant aandacht aan be steed. Men heeft kunnen lezen dat de kunstenaars en hoogleraren nog een andere belangrijke kwestie aanroerden: het verbouwen of de nieuwbouw van panden in de binnenstad die naast de eel oudere huizen volkomen uit do toon vallen. Als „afschrikwekkende voorbeelden" noemden zij onder meer sociëteit Mi- nesrva aan de Breestraat, de winkel van Van Steyn aan de Nieuwe Rijn, het gebouw van de LDM aan de Hooigracht en de Algemene Bank Nederland (vroeger De Twentsche Bank) aan d» Breestraat. Ten slotte protesteerden zij ook te gen de bestemming van de vrijkomen de ruimte aan de Lokhorststraat en de Pieterskerkgracht als parkeerplaats. Nog meer auto's, zo redeneerden zij. „op een triest geplaveide woestenij" de oude binnenstad ontsieren en bovendien zou de aanleg van een par keerplaats toch geen oplossing bieden aan de verkeerschaos in Leiden bepaalt uiteindelijk wat wel en wat niet zal worden gesloopt. En Jan Publiek mag, volgens de kun stenaars,. de huizen waardeloze obsta kels vinden, niet te ontkennen valt dat ze historische waarde hebben. Garen markt Het hele probleem schuilt volgens hen hierin dat de welstands- of schoon heidscommissie in Leiden niet is ge splitst in een commissie voor de nieuw bouw en een commissie voor de her- of opbouw van oude nanden in de bin nenstad. Oosterman: „In andere steden is dat wel zo en dan vraag ik me af: waarom hier niet? Kijk nou eens naar een stad als Delft, die toch vergelijkbaar is met Leiden. Daar zie je geen verkeerd ge bouw staan. Maar de Garenmarkt hier bijvoorbeeld is al helemaal verminkt". Dat het in Leiden ook kan zoals het moet, bewijst het pand Breestraat 20. volgens de briefschrijvers een voor beeld van nieuwbouw waarbij reke ning is gehouden met de omgeving. De ook in hun brief genoemde win kel van Van Steyn daarentegen vin den ze zo ongeveer de meest gruwe lijke aanslag die op de Leidse binnen stad is gepleegd. Er is geen sprake van, zeggen ze, dat we de klok willen stilzetten of zo. „Je moet alleen heel erg voorzichtig zijn met afbraak". ,,En wie dan, zoals hij zegt, vooruit wil kijken, moet zeker geen parkeer plaatsen in de binnenstad gaan aan leg gen. De binnenstad moet juist worden afgesloten voor het verkeer. Par keer plaatsen aan de rand van de stad en goede busverbindingen: dat is de enige oplossing van het parkeerprobleem. Wat helpen nou die 200 autos die je op die parkeerplaats zou kunnen neer- li erkrnimte. Sommetje In de krant van donderdag hebt u de rekenopgaven kunnen bestuderen die de kinderen kregen voorgelegd die toelatingsexamen deden voor een middelbare school in Leiden. We hebben er nóg één: Drie samenstellers van rekenop gaven zijn twintig uur bezig met het vervuardigen van de opgaven. De lichaamslengte van samensteller A is 1.75, die van B 1.80 en die van C 1.68 meter, maat overhemd res pectievelijk 38, 39 en 37. lievelings gerecht respectievelijk erwtensoep, nassi en schorseneren. Reken uit hoeveel gezond verstand, elk van de drie heeft. Poelkolder Sociëteit Minerva aan de Bree straat, een van de panden die de binnenstad hebben verminkt. spreekt, omdat o.a. Oosterman, Van Houwelingen en Breddels in de Lok- 'hjorststraat hun atelier hebben, is ongerechtvaardigd. Oosterman: „Wij hebben die brief niet ondertekend omdat wij hier zitten, maar dóórdat wij hier zitten. We zijn met onze neus op het probleem ge drukt en we hebben ook gewezen op andere panden die gesloopt worden of waarvan wij vrezen dat ze ge sloopt zullen worden". Wel is het zo dat hun protest ook is ingegeven door de vrees straks zonder werkruimte te zitten. Met name Wa- lenKamp en Van rtouwelingep ver zetten zich daarom hevig tegen de afbraak van het MSG-gebouw Het is niet waar dat het bouwval lig zou zijn. Een bouwkundige heeft ons verzekerd dat het zeer hecht in elkaar zit. Het moet een beetje wor den opgeknapt, maar verder is het een fantastisch gebouw. Je zou er bijvoorbeeld ook ee c klein filmzaaltje in kunnen maken. Waarom moei dat cultureel centrum nou net daar ko men? Het is toch veel beter het by de nieuwe scliouwbura neer te zet ten"? Van Houwelingen voegt eraan toe: „Dat opknappen hoeft de gemeente niet eens veel te kosten. We wllen het desnoods best zelf doen. Maar ja, ik begrijp wel waar de schoen wringt: ze zijn bang dat zc ons er over vijf jaar helemaal niet meer kunnen uit zetten. Ze vergeten dan dat er op andere plaatsen door leegkomende scholen en dan zo weer meer ruimte Voorschriften heden te zullen krijgen als de sloop wordt uitgesteld tot het tijdstip waarop het geld voor het cultureel centrum „Als de gemeenteraad heeft beslo ten een pand te amoveren, wordt het ook zo snel mogelijk afgebroken. Zo'n leegstaand pand wordt anders afgebro-: keil d.oor derden, waarbij de gemeente verantwoordelijk is voor ongelukken die kunnen gebeuren. En' wat dat MSG-gebouw betreft: er is daar geen elektriciteit en water. Ze kunnen nu wel zeggen dat dat niet hoeft, maar als gemeente ben je nu eenmaal aan wettelijke voorschriften gebonden. Wij vinden het ook erg vervelend, maar het is nu eenmaal zo". Op het ogenblik staan het ge meentebestuur en een groep van de bevolking, i.e. de ondertekenaars van de protestbrief, nog lijnrecht tegen over elkaar. Maar die brief heeft in Leder geval wat losgemaakt. De in druk bestaat dat beide partijen wei nig of geen begrip hebben voor de moeilijkheden waar de ander mee zit. Een opmerking van een van de briefschrijvers: „Je hebt het gevoel dat er over en buiten je om wordt geregeerd", spreekt in dit verband boekdelen. Ook op gemeentelijk ni veau zal de democratie gestalte moe ten krijgen. Dat het daaraan nogal eens hapert, ligt niet alleen aan het gemeentebestuur. Het lijkt er vaak op dat de Leidenaars geregeerd wil len worden. De Leidse kunstenaars hebben er blijk van gegeven daar voor niets te voelen. Het zou wel eens kunnen zijn dat ze ook buiten de kunst om hun tijd vooruit zijn. Een van de ateliers in het voor de sloop bestemde MSG-gebouw. Geen visie. In een witgebreide commentaar werd het protest in deze krant als pover" gekarakteriseerd, terwijl Het Vrije Volk er niet meer in zag dan ,een paniekerige uitlating". „Er zit geen enkele visie in", schreef het blad onbarmhartig. De kwestie is intussen belangrijk genoeg om er nogmaals aandacht aan te besteden. In een gesprek hebben wij enkele ondertekenaars van de brief. Wim Gerritsma en Bert Oosterman van de Stichting kunstenaarshuisves ting, Willem Breddels, voorzitter van de Vereniging' van beeldende kunste naars. de schilder Aad van Houwelin gen en galeriehouder Ben Walenkamp dc gelegenheid gegeven hun standpunt nader uiteen te zetten. Daarbij wezen zij er met nadruk op dat dc bewering als zouden de bedreig de panden aan de Lokhorststraat niet op de lijst van Monumentenzorg voor komen, onjuist is. Weliswaar zijn ze van de plaatselijke lijst afgevoerd, maar op de voorlopige lijst van het rijk ko men ze nog steeds voor. En het rijk Swiftcombinatie LEIDEN De zomeravondcompe- titie van Swift begint dinsdag 16 mei weer De start is 7 uur 's avonds bij de D'riegatentorug aan de Zijl in Lei derdorp. De gemeenteraad van Lisse heeft zich van de week beziggehouden met de vaststelling van straatnaam voor de Poelpolder. Er werden, zoals dat wel meer gebeurt, schil ders en dichters vernoemd. Het raadslid Schelberg stelde voor wat moderner voor de dag te komen en de straten namen van verzets helden te geven. Het ging niet door ivant de burgemeester zei dat hij dat r r'ar moeilijk vond. Je weet niet waur je moet beginnen en ein digen,^merkte hij op. Uitvinder Een inwoner van Voorschoten is tot een boete van f 100 veroordeeld we gens het veroorzaken van een ont ploffing bij het drogen van zelfge maakt kruit op een kachel. Hel zal wel geen buskruit zijn ae- Een dertigjarige Leidenaar was voor de zoveelste keer gearresteerd we gens een inbraak. Zijn verweer voor de rechter„Ik ben nu eenmaal dol op gereedschap. Ik kan het niet laten liggen". Een ijverig man blijkbaar. -ft- Liclumielijk In Trianon draait deze week de film Playgirl. Als we de advertentie in de dagbladen mogen geloven, is het een film met een hart en een heerfijk JicJjaam". Dat is nogal wat en het zou minder kunnen. Precies zo moet De Leidse Post erover gedacht hebben. De advertentie in dat blad, die overi gens helemaal gelijk is aan die an dere, noemt Playgirl alleen maar „een film met een hart". De heren van De Leidse Post heb ben natmirlijk iets tegen een heer lijk lichaam. Maar waarom hebben ze het niet handiaer ingekleed? Oiiclbouu: I Bij de bestrijding van de klandes- tiene bouw van zomerhuisjes staat de gemeente Noordwijk voor een moeilijke taak. Soms wordt aan een bestaand zomerhuis in één nacht tijds een nieuw stuk gebouwd, vaak met oud materiaal. Na een paar weken gaat men al twijfelen of het altijd zo geweest is of dat er een nieuw gedeelte is bijgekomen. Estec om een spionage-satelliet vra gen, meneer de wethouder van openbare werken. Ontvankelijk Een 27-jarige kunstschilder uit Warmond is midden in de nacht door de politie betrapt bij het slo pen van een radio-antenne van een auto op de Leidse Breestraat. Zeker, als de inspiratie langs 11a- tuurlijke weg niet wil komen, zet je zo'n ding op je kop. Dodelijk Behalve gesmokkelde sigaretten heeft de politie in een Leidse bar drie bedorven snijworsten en 75 be dorven ballen gehakt aangetroffen. De bareigenaar denkt ook: alcohol doodt alle ziektekiemen. Offer l In deze krant is een discussie ont staan over de beschuiten met mui zen voor de schoolkinderen. Een deel van het onderwijzend perso neel heeft blijkbaar geen zin gehad zijn vrije dag op te offeren voor de uitdeling van de lekkernij en zo werd het voor vele kinderen pas dinsdag voordat ze een beschuit Het is begrijpelijk. Als onderwijzer heb je ook nooit eens vrij. Sst Het was zoals een jongeman tegen het eind van de avond zei, toen hij zijn jas afhaalde bij de garderobe: „De muziek en de band zijn oké, maar het is een beetje stil, er zijn zo iveinig „vrouwen". Aldus het verslag in de NLC over een beat- avond in Rijnsburg. Ja, je hoorde de band zelfs spelen. ■¥- Computer-slag Met behulp van een computer heeft de PTT-opsporingsdienst te Katwijk in één week tijds bijna alle tele- visiebezitters zonder kijkvergun- ning opgespoord en geverbaliseerd. Het technisch vernuft staat toch maar voor niets. Het laat zwart kijkers de kleuren uitschieten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 3