Nieuwe Leidse Courant mi WATER MOET NU SNEL VERBETERD WORDEN emi 595.- Lewenstein Noblesse 141 vol- i automatische zig-zag machine NIEUW FEUILLETON Grote drukte, maar weinig opstoppingen CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich I» gheblevan miio her» In toghanspoetl" Zaterda£^3^mei^l967^— iD,G TraMklt '5t*H f 1395,- BOOT Orgel- en Pianohandel KERKSTRAAT 2-28 BODEGRAVEN Telefoon 01726 - 2541 Vraagt brochure Keuze uit vele merken Hoofdredacteur* Dr. E. DIEMER Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uuf PSALM VOOR PINKSTER Gij zond uw Geest met stormgeluid en vuur'ge tongen op apostelhoofden in uwe wereld uit. Uw Geestdie Gij beloofde als Trooster die ons blijft tot aan de jongste dag en die uw kerk uit haar gebrokenheid zal bouwen en bewaren tot een volkomen werk. Die bij uw wederkomst gelijk een bruid haar Liefde zal ontvangen. O Geest, versterk in om het groot verlangen waarin wij spreken gaan tot alle volken in hun talen zoals eens op die eerste Pinksterdag. Een witte oogst stond daar voor 't binnenhalen! En nu, nog is ons spreken vaak verward maar Gij, o Geest raakt zelf het hart en kan het tot getuigen dwingen. Maak weer dit Pinksterfeest tot feest der eerstelingen! HERM. STEGGERDA Ruby's nummer in boekje van Oswald New Orleans Jim Garrison, de of ficier van justitie in New Orleans die een zelfstandig onderzoek instelt naar de moord op president Kennedy, zei gisteren dat in een notitieboek van Lee Harvey Oswald in code het gehei me telefoonnummer van Jack Rulby is gevonden. Volgens het rapport-Warren was Oswald de enige moordenaar van Ken nedy en kende hij Ruby niet. Ruby schoot kort na de aanslag Oswald dood. In 1980 miljoen mensen minder dan verwacht DEN HAAG In 1980 zullen geen 15,3 miljoen mensen in Nederland wo nen maar 14,4 miljoen. Dat is de nieu we voorspelling van het Centraal Bu reau voor de statistiek. Twee jaar geleden werd het aantal nog geraamd op 15,3 miljoen maar de zich nog steeds voortzettende geboor- tendaling heeft een nieuwe schatting noodzakelijk gemaakt. Er zullen dus volgens het CBS in 1980 geen drie maar twee miljoen mensen meer in Nederland wonen dan thans. Mooi weer met Pinksteren? (Van i weerkundige medewerker) Rijn steeds vuiler Spaarbekkens nodig DEN HAAG Er moeten internationale regelingen ko men om de vervuiling van de rivieren tegen te gaan. Wat tot dusver op dit punt is bereikt, is voor de veiligstelling van de Nederlandse belangen, vooral bij de Rijn en de Maas, onvol doende. Dit is een van de uitspraken in het door de centrale commissie voor drink watervoorziening samengestelde rap port. Het draagt de naam „De toe komstige drinkwatervoorziening vai Nederland" en is het resultaat van bij na acht jaar werk. In dit uit drie delen bestaande rap port geeft de commissie ramingen van het toekomstige gebruik van water. Het rapport schenkt aandacht aan het vraagstuk van de kwaliteit, de lozing van afvalwater, de voorraadvorming spaarbekkens en de betekenis var het IJsselmeer voor de drinkwatervoor ziening. 150 liter Uit het onderzoek blijkt, dat het ge middelde bevolkingsgebruik in 1960 rond 90 liter per hoofd per dag beliep. Voor 1980 wordt dit gebruik reke ning houdende met de bevolkingsaan was geschat op 115 liter per hoofd per dag, in 2000 op 150 liter. Aan het eind van deze eeuw, zo stelt commissie, zal ten behoeve van het gezamenlijk waterverbruik van bevol- industrie tenminste 2,5 miljard kubieke meter oppervlaktewater per jaar moeten worden gewonnen. Hier- is men hoofdzakelijk aangewezen op het water, dat door Rijn en I" wordt aangevoerd. De commissie wijst op, dat de slechte kwaliteit van het Rijnwater vooral in perioden van afvoer nu al tot onaanvaardba- situaties in westelijk Nederland heeft geleid. De afvoer van de Maas is in de zo merperiode onvoldoende voor het ont trekken van hoeveelheden water van enige betekenis. Ook in deze rivier is de verontreini ging sterk toegenomen. De commissi trekt als conclusie hieruit, dat in de toekomst niet alleen verdere achteruit gang moet worden voorkomen, maar dat de kwaliteit in vergelijking met de huidige tooestand moet verbeteren. Zuivering Dit betekent, dat zuivering van het oppervlaktewater grote aandacht zal i. Hierbij moeten natuurlijke reini- Na het zomerse weer (gisteren nog 21-24 graden in onze omgeving, bracht een storing vanmorgen wat regen, op- euw gevolgd door opklaringen. Tijdens de pinksterdagen zal de zwakke wind meer naar westelijke richting draaien, waardoor van Noordzee koelere lucht wordt aange- De middagtemperaturen blijven daar door lager en zullen in de buurt van 15 tot 18 graden liggen. Voor half mei is dit nog iets aan de hoge kant, maar een zomers karakter heeft mei de komende dagen niet De kans op een buitje blijft aanwe zig, maar veel regen verwachten wij evenmin. 10.20, onder 2 bc Ik geef op als i nieuwe abonnee: i west-duits fabrikaat 15 siersteken w.o. blindsteek LEWENSTEIN Leiden Maarsmansteeg 8 tel. 20685 Dealer voor Alkemade, Leimuiden en Nieuw Vennep: Firma W. Los, Acacialaan 21 Leimuiden tel. (01721) - 412 Prinses Beatrix en Willem-Alexander maken het goed De eerste foto van het prinselijk gezin op Drakensteyn prinses Beatrix en prins Claus buigen zich vertederd over hun zoon Willem-Alexanedr. (Foto Max Koot) De behandelende geneesheren hebben in een communiqué mee gedeeld, dat de gezondheidstoe stand van moeder en kind uit stekend is gingsprocessen worden ingeschakeld, wat bevorderd kan worden door voor raadvorming en de aanleg van spaar bekkens. Hiervoor komen zowel de Biesbosch als het IJsselmeer in aan merking. Vooral in perioden waarin het rivier water voor bereiding van drinkwater ongeschikt is, is voorraadvorming nood zakelijk. Het is gewenst zowel ten aan- van winning als berging van wa ter regionale en nationale regelingen te treffen, waardoor diverse belangen industrie, landbouw, recreatie kunnen worden gecoördineerd. Het gaat hier om regelingen op technisch op bestuurlijk gebied. Nationale regelingen alleen zullen niet tot bevredigende resultaten leiden, omdat de belangrijkste bronnen van dat water (Rijn en Maas) internatio nale rivieren zijn. „Er zal daarom met volharding gestreefd moeten worden afdoende internationale regelin- De driejarige H. A. A. Pouw uit Linschoten is gisteren in de IJssel ge vallen en verdronken. betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Het werk van journalisten bij de in de Nederlandse provinciesteden verschijnende dagbladen is niet bijster opwindend en beperkt zich doorgaans tot het verslaan van vaak oninteressante raadsvergaderin gen, huldigingen, schoorsteen- en andere brandjes en botsingen tussen vehikels van wat al te roekeloos rijdende automobilisten Dat is natuurlijk overdreven, maar toch dreigt voor de dienaren van de pers in die kleine stadjes, dat zij op den duur bevangen wor den door de sleur. Plotseling kan de aandacht van het hele land op hun werkgebied gevestigd worden en wordt van hen uiterste activiteit verwacht Want periodiek plegen in provinciestadjes schijnbaar eerzame burgers te behoren tot het gilde der oplichters, ja zelfs moordenaars. Neem bijvoorbeeld dat geval in Rooldrecht Lees ons nieuwe feuilleton, dat dinsdag begint: In de greep van de kreeft, door B. J. Kleymens. -fe Het zijn lang niet alleen ge wezen commu nistenpagina Kernmerk Al heel wat Nederlandse boeren hebben in het wijde Franse land een nieuw bedrijf opge bouwd. Éen goeie hon derd kilometer ten zui den van Parijs kan men zich zelfs aardig redden in het Nederlands. Lees het verhaal over deze kolonie in ons Zondags blad. Carla Lipp op vlugge voetjes pag. Raddio TV Kampeerterreinen stromen vol DEN HAAG De pinkster- verkeersdrukte is volgens de we geninformatiedienst van de KNAC- ANWB gisteren al flink op gang gekomen en vanmorgen zag het ernaar uit, dat het vandaag op de wegen goed druk zou worden. Veel zal afhangen van de verdere ontwikkeling van het weer. Bij nat en somber weer zouden wellicht veel dagjesmensen thuis blijven. Deson danks zo?! het volgens de wegeninfor- matipdienst toch vrij druk worden. Vanmorgen deden zich evenwel nog nergens moeilijkheden voor. Gisteren zijn reeds velen op weg gegaan naar kampeerterreinen en waterspotgebieden, terwijl ook de stroom buitenlanders al goed op gang cwam. Bij de grensosten Nieuwe- schans en Wernhout waren opstoppin- pingen. De rijkspolitie hoefde zich echter geen zorgen te maken want tot grote stagnaties is het niet gekomen. De voornaamste concentraties waren op de trajecten Hoevelaken Nijkerk, Goes Rotterdam (via de bruggen er dammen), Utrecht Den Bosch, Mep- pel Zwolle en Hilversum Uit hoorn Haarlem. Ook rondom het verkeersplein Ou denrijn werd grote drukte geconsta teerd, verder bij de toegangswegen naar Ommen, in het Gooi en in de kop van Noord Holland. Hier passeerden veel auto's met boottrailers, waarschijnlijk met bestemming Friese meren. Na tien uur begon de drukte af te nemen en was er alleen plaatselijk nog sprake van enige concentratie. Een groot percentage van de automobi listen bestond uit kampeerders. Ook de Spoorwegen hebben hun deel gehad van de drukte. Hoewel de militairen al eerder op de dag naar hun woonplaatsen waren vertrokken, moesten de spoorwegen toch extra ma terieel inzetten om de stroom reizigers twee keer zo veel als normaal op te vangen. Landing afgeslagen in Venezuela CARACAS Vrijdagavond is een landing op de kust van Venezuela van een gemengde Venezolaans-Cubaanse infiltratiegroep, die zich wilde aanslui ten bij een guerilla-eenheid, afgesla gen. De regering zei onmiddellijk maatre gelen te zullen vragen van internatio nale organisaties tegen het regime van Castro. Verschillende Cubanen werden ge dood of gevangen genomen. Op 17 mei weinig treinen naar Parijs DEN HAAG Het personeel van de Franse Spoorwegen zal dinsdagavond om acht uur in staking gaan tot don derdagmorgen vroeg. Hierdoor is de treinenloop van en naar Frankrijk ge wijzigd. Op 16 en 18 mei rijden de treinen wel maar dan moet rekening worden gehouden met vertragingen. SftOEmï- soep de lekkersle soep, de mooisle cadeaus!

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1