Dreigend generatieconflict in Vlaams protestantisme Calvijn preekte een praktisch evangelie Pinksterlied t) ZATERDAG 13 MEI 1967 ^REIGT er in de Belgische protestantse kerken een gene ratieconflict Wie de leraar pedagogiek M. Hanappe op de Antwerpse bijbeldag hoorde spreken, of wie praat met de hoofdredacteur van ,,0p Vrije Voeten", Chris Vonck, is geneigd de vraag bevestigend te beantwoorden. Hanappe hield een enquête onder 300 Belgische teenagers en ontdekte een stroom van kritiek op de protestantse ere diensten. En Chris Vonck zegt teleurgesteld, dat het vrijwel onmogelijk is om jong bekeerden een geestelijk tehuis te laten vinden in de Belgische kerken. Voor de meesten is de drempel te hoog. Al zei de heer Hanappe dan dat geen wetenschappelijke waarde gehecht mag worden aan zijn kleine enquête, het is de eerste die een beetje een inzicht geeft in de reactie van protestantse Belgische jongeren. En Chris Vonck weet wat leeft in de harten van de jongeren buiten de prote- stantse kerken. Al sinds 1960 gaat hij met enquêteformulieren de stad Antwerpen in om hun vragen te stellen over alle mogelijke onderwerpen. Die enquêteformulieren zijn voor hem een mogelijkheid om een geestelijk gesprek te beginnen met de Belgische teenagers en twens. Protestantse jongeren kla gen over het erbarmelijke zingen. En, zeggen zij, dat ligt lang niet altijd aan de wrakke harmoniums of de slechte organisten. Zij klagen ook over de preken, die zo weinig aansluiting hebben bij het leven van iedere dag. Die klacht komt steeds weer terug in de formulieren van de heer Hanappe. Chris Vonk heeft geprobeerd Belgische jongeren, die niet in een protestantse omgeving zijn opgegroeid, een plaats te doen vinden in de protestantse ker ken. Hij hoorde een heel andere klacht. Velen kwamen een keer, sommigen twee keer en dan ga ven ze de kerkgang weer op. Ze vonden de diensten te Hollands, te weinig aansluitend bij hun ei gen Vlaamse cultuur. Chris Vonk is opgegroeid in een vrije evangelische gemeente. Hij wilde zendeling worden in Brazilië. Eerst ging hij naar het Europese Bijbelinstituut in Pa rijs en besloot toen naar een bap tistenseminarium in Portugal té gaan om zijn talenstudie te com bineren met nog wat meer theo logische onderwerpen. Maar Crhis is nimmer naar Brazilië getogen. Een stem in hem verweet hem dat hij de ro mantiek van de zending zocht in plaats van de echte verant woordelijkheid en dat hij daar om Brazilië verkozen had boven België. Zijn eigen land was hem te moeilijk. Enquête Deze lange magere jonge man van 27 liet zich dat niet zeggen door zijn geweten. Hij ging te rug naar eigen land en eigen ge boortestad om het Youth for Christ-werk te gaan leiden. Maar hij kwam, toen de rally's hun aantrekkingskracht verloren hadden. Hij moest een nieuwe manier vinden om de jonge mensen te bereiken. En zo begon hij de straat op te trekken met enquêteformulieren. Hij klaagt niet over gebrek aan steun van protestantse zijde voor zijn werk. Die steun is er wel. De meeste predikanten zijn goedwillend, maar toch blijkt de protestantse kerk jonge bekeer lingen niet te boeien. Chris meent dat de Hollandse sfeer niet de enige reden is, al is die belangrijk. Teveel predikan ten uit Holland blijven te kort in hun Belgische gemeenten. Ze blijven de Hollandse bladen le zen en passen zich onvoldoende aan. Het gevolg is dat de ge- beïnvloed door de veranderingen in levensstijl, kleding en dergelij- ken, voelen dat ook. Door de kleine gemeenten en de nog gro te invloed van de ouders blijft de band met de protestantse kerk nog wel gehèndhaafd, zo lang de jongeren ongetrouwd zijn. Maar trouwen ze eenmaal, dan keren velen de kerk de rug toe. Al te gemakkelijk wordt dan gezegd, dat de jongeren geen in teresse hebben voor de bijbelse boodschap, een opmerking die in ons land ook nog wel eens wordt gehoord. Maar de enquête van Bijbelstudie Het is merkwaardig dat de jon geren hun predikanten veel meer waardeerden in hun godsdienstonderwijs dan in hun preken. Nu moet een predikant aan de protestantse jongeren op een openbare school een uur kerkgeschiedenis en een uur bij belstudie geven. Voor de kerk geschiedenis bestaat maar wei nig interesse (saai, zei een grote groep jongeren) maar de overgro te meerderheid had bijzonder veel belangstelling voor het bij- belonderwijs. En Chris Vonck weet uit erva ring dat Vlaamse jongeren best op straat over het geloof willen spreken. Hij begint niet met te preken. Hij komt met vragen, is geïnteresseerd in wat zij denken, en al spoedig beginnen zij zelf vragen te stellen over het geloof en de bijbel. Reformatie Vonck en Hanappe kennen el kaar nauwelijks. Maar hun erva ringen kloppen met elkaar. Het Belgische protestantisme heeft een reformatie nodig wil het in de toekomst een stempel kunnen drukken op het Belgische leven. En als die reformatie niet komt, kon het gevolg wel eens zijn een botsing van generaties, een con flict tussen de ouderen die graag hun teruggetrokken leven blij ven leiden, en de jongeren die met het evangelie in de wereld van vandaag willen staan. I (Van onze onderwijsredacteur) GSV van reclassering De kwestie van fusie en federatie blijft de drie protestants- christelijke onderwijsorganisaties bezighouden. Daarvan vindt men de weerslag in de bladen. In het altijd zeer leesbare School en belijden nu schrijft de heer J. H. Wiegers dat, af gezien van welke vorm van samenwerking ook, de zaak van Gereformeerd schoolverband soms voor insiders op zijn minst erg vaag is. Een paar antwoorden illustreren dat uitstekend: „Ik dacht dat het GSV een reclasseringsvereniging was". „Van al die wetenschap moeten we niks hebben. Hoogmoed, nou ja, be halve dan de medische wetenschap". Comm^taar: „Zou je er geen pijn in de buik van krijgen?" Groei van het ulo CALAINS DEKOSTER IA CHRISTIAN CENTURA: Het is dit jaar zestig jaar geleden dat het eerste ulo-e werd afgenomen. Het ulo bestaat echter wettelijk al 110 jaar. Nadat minister Cort van der Linden in 1916 betere bestaansvoorwaarden had geschapen, heeft deze tak van onderwijs een gestadige bloei gekend. Ongeveer 300.000 leerlingen volgden in 1273 scholen dit onderwijs. Waren er voor het eerste examen in 1907 si its 27 kandidaten, in 1967 gingen er ongeveer 53.000 op, en wel 31.000 van de openbare en chr. ulo-soholen en 22.000 van r.k. scholen. Actie Schoolslag (Van onze kerkredactie) Moet de kerk zich met politiek bemoeien? Deze vraag houdt vooral de gemoederen van de Amerika nen heftig bezig, maar lang niet hen alleen. Toch wordt in Amerika over deze vraag bijzonder fel ge debatteerd. De theologen die hun geestelijke wortels in het tijdperk van het „social gospel" (sociale evan gelie) hebben, zijn uitgesproken voorstanders van een politiek spreken, terwijl de orthodoxie uit angst voor het sociale evangelie uitzonderlijk vreesachtig is. Isolement Maar er is nog een andere oor zaak. De protestantse kerken zijn door het sterke rooms-katho- licisme met een eigen Vlaams stempel in een hoek gedrukt en zo in een isolement terecht geko men. dat moeilijk doorbroken wordt. Sinds het Vaticaans Concilie is er echter een andere wind gaan waaien. Vooraanstaande rooms-katholieken ontdekten in eens de protestantse ge meenschap en wilden een gesprek en contact Maar veel predikanten zijn huiverig voor een dialoog. Ze zijn aan hun iso lement zo gewend geraakt, dat het een soort ghetto voor hen geworden is, waarbinnen ze zich veilig voelen. En vele predikan ten, met alleen bijbelschool, kun nen zich nauwelijks theologisch meten met de goed ontwikkelde priesters die de Rooms-Katholie- ke Kerk naar voren schuift. Het gevolg is dat de belangstel ling van de rooms-katholieken voor het gesprek met protestan ten wat aan het tanen is. Nu ineens hebben zij de commu nisten ontdekt, en die blijken veel meer bereid tot een gesprek. Welvaart Tekst INGE LIEVAART Muziek SANDER VAN MARION Geest, uit de hemel neergedaald storm van gedrevenheid, breek niet de mens die ademhaalt, Gij die ook stilte zijt. Geest van de Vader en de Zoon, vuur van hun heiligheid, zeng niet te zeer, maar brand ons schoon van ongerechtigheid. Adem van leven in het Woord, wek lien die niet verstaan; stom was die spreekt, de dove hoort, Gij doet het lied ontstaan. De groeiende welvaart heeft ook op België zijn stempel ge drukt. Het leven is erdoor veran derd. Maar deze veranderingen zijn vrijwel geruisloos aan vele protestantse gemeenten voorbij gegaan. Wanneer zij in hun diensten samenkomen, en ook op de Bijbeldag die op 1 mei weer werd gehouden, krijgt een bui tenstaander de indruk een twin tigtal iaren teruggeplaatst te zijn in de geschiedenis. De jongeren, veel meer Het bekende blad Christian Century heeft nu een nieuw „wa pen" in de strijd geworpen. Dit blad is altijd een felle voorstan der geweest van een politiek spreken. In het laatste nummer dat per zeepost ons land heeft bereikt, publiceert het een lang artikel van de bibliothecaris van Calvin College en Seminarium in Grand Rapids waarin deze aan toont hoe Calvijn zijn volmondig „ja" gaf op de vraag die na de oorlog weer hyperactueel is ge worden. Lester Dekoster begint met te zeggen: „Zo zeer maakte Calvijn de economische politiek tot een zaak die hem en iedereen aan ging, dat zijn kansel diepe voren ploegde in de geschiedenis van het westen, zo diep zelfs dat Leo Trotsky het calvinisme een van twee revolutionaire krachten noemde die de moderne mens kent. De andere was natuurlijk het marxisme." Wetgeving Hij schrijft in zijn artikel: „Georgia Harkness, André Bié- ler, H. Henry Meeter en Ernst Troeltsch onder meer hebben de registers van de stad Genève uit gekamd, om uit te zoeken welke „Hij kwam bij de raad van Genève als een prediker van het evangelie, hij had geen andere status. Hij slaagde erin het aan tal werkuren per wet te regelen en een arbeidswetgeving vastge steld te krijgen', die vooral het werken van vrouwen en kinde ren beperkte." „Onder zijn invloed werden maximum, prijzen voor brood, vlees en wijn vastgesteld om in flatie te voorkomen; mochten on geschoolde werklui zich organise ren; werd er geïnvesteerd in be drijven om werkloosheid tegen te gaan; werd het diakonale werk van de kerk uit openbare fondsen gesubsidieerd, werd een gemeentelijk weeshuis opgericht en dergelijke." „Had hij nog andere wensen, die niet vervuld zijn? Daarvan spreken de registers in het ge heel niet. Maar van zo eminent belang was Calvijns kansel voor het politieke, economische en so ciale leven, dat Eugène Choisy spreekt van Calvijns theocratie en Emile Doumerge en Ernst Troeltsch van zijn „christelijk so cialisme." Dekoster wijst erop dat Cal vijn, eer hij Reformator werd, rechten had gestudeerd. Het „zo spreekt de Here..." geldt naar zijn mening niet slechts voor de kerk, maar voor iedereen. Alle gezag ligt immers in de handen van God. Dekoster schrijft dat het daarom geen wonder was dat Calvijn na zijn terugkeer- uit Straatsburg voorzitter werd van de commissie die de wetgeving van de stad Genève moest her- Volgens Calvijn heeft God de bijbel als een soort tekstboek ge geven voor het dagelijks leven van de mens: „Als hij metho disch de bijbel uitlegt, boek na boek en vers na vers. wil Cal vijn helemaal geen systema tische theologie ontwerpen. Hij heeft een afschuw van zulk een „kille speculatie". In de kansel past Calvijn de wil van God existentieel zoals die geopen baard is in de Wet en uitgelegd wordt door het Woord toe op het leven in en de wetten van Gcnfcve, van Europa en de gehe le wereld." Dekoster vervolgt: „Hij wijst de gelovigen de weg, leidt de kerk en toetst de burgerlijke wet aan de norm van Gods wet. In naam van de Heer van wie al het wereldlijk gezag stamt, be veelt hij de kerk getrouw te zijn en het burgerlijk gezag om ge lijkheid, recht en liefde te open- In Ad Fontes, cultureel maandblad voor het christelijk onderwijs, gaat dr. A. la Fleur nog eens in op de actie Schoolslag. Hij tracht een verklaring te vinden voor het feit dat de geplande vijf miljoen niet binnenkwam en schrijft dan verder: „Het valt immers niet moeilijk in te zien dat reeds de ongeveer bij het christelijk onderwijs betrokken 25.000 leer krachten" zonder diep in hun beurs te tasten al gemakkelijk voor een miljoen gulden hadden kunnen zorgen. Hun voor gangers uit de schoolstrijd hebben, procentueel gezien, wel andere bijdragen geleverd voor de bloei van het christelijk onderwijs in ons land". Tegen zendingsgeld In het Correspondentieblad, orgaan van de Prot. christe lijke onderwijzersvereniging, keert drs. G. R. Visser te Am sterdam zich tegen het meenemen van geld naar school door kinderen. Maak de kinderen vertrouwd met de zending, maar laat ze geen geld meenemen. Dat kan niemand con troleren. Dat de zending het geld niet kan missen onderkent dominee Visser heel goed, maar, zegt hij, dan moeten de ouders en zij die geen kinderen meer op school hebben maar. wat dieper in de beurs tasten. Er zijn scholen, zegt de anti-geldinzamelaar, waar het instituut zendingsgeld zeer bekend is, maar waar de kinderen over het werk van de zending niets verteld wordt. Hij adviseert om iedere maand klassikaal een uurtje met de zendingskrant te werken. Die krant kost weliswaar een gulden per jaar, maar dat geld moet op de een of andere vernuftige wijze bij de ouders te innen zijn. Liefde maakt vindingrijk. Voornaamste argument tegen de geldtransporten naar school: kinderen gappen al zoveel, juist door onze geeste lijke luiheid. Voor afkijken krijgen zij een „vreselijke" straf, maar een duppie achterhouden gaat zo gemakkelijk als wat. Praktisch Als hij de bübel uitlegt, vraagt hij steeds: Wat nut ons het Woord van God! Nimmer aarzelt hij om deze pragmatische vraag te stellen aan het Woord van God zelf, want hij gelooft dat het Woord een praktische be- Daarom moet het wel zinloos geweest zijn, vervolgt pekoster, om Calvijn te laten zeggen dat de kerk zich buiten de politiek moet houden en alleen maar het evangelie moet prediken en dat zij economische en sociale proble men moet overlaten aan degenen die daar verstand van hebben. Had hij zich aan dergelijke op merkingen gestoord, wat had er dan kunnen overblijven van zijn machtige preken over Deuterono- mium. die vol staan van sociale en economische toepassingen? Wat deed hij dan in het stadhuis als predikant, soms met gevaar voor eigen leven, als hij zich niet met de politiek mocht be- Engel Angel In or kérk woR&T rr v££l CcRodpcld HU £€NS Die ouf>E MevRout/ uATrw We HST OVER ANDERS WCBBctf

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 14