Nederlandse boeren leerden Franse collega's zondagsrust I0NDAGS BLAD ZATERDAG 13 MEI 1967 De protestantse school die de Nederlandse boeren stichtten werd ondergebracht in Paron bij Sens. In Frankrijk zijn bedrijven van een paar honderd hectare geen uitzondering. De bewerking van de grond is sterk gemechaniseerd. Een prestatie, wanneer men zich voorstelt dat zijn gemeenteeen oppervlakte had van ongeveer tweederde deel van Nederland! Maar in 1946 werd een eigen kerkgemeenschap gesticht, deel uitmakende van de gereformeer de kerken van Nederland, en kregen de Nederlanders een ei gen predikant, dominee H. J. Winter uit Antwerpen. Voor de diensten leende men de kerk van de Franse protestanten te Sens. Meelevend De tegenwoordige hoeder van de Nederlandse protestanten rond Sens, dominee A. L. Janse de Jonge, hoeft het werk niet meer te paard te doen. Met zijn auto heeft hij het echter al druk genoeg, getuige de zestigduizend kilometers die hij jaarlijks op rijdt bij zijn bezoeken aan ge meenteleden. Dominee Janse de Jonge is een gelukkig man, want welke ambtsbroeder in Neder land kan hem naze:ggen dat ne gentig tot vijfennegentig procent van de mensen in zijn gebied kerkelijk meelevend zijn? Het is een ongehoord hoog percentage, waarbij men echter wel dient te bedenken, dat voor de gemeente leden, die voor een kerkbezoek gemiddeld vijftig kilometer moe ten overbruggen, een kerkdienst ook nog een belangrijke sociale kant heeft. Men ziet elkaar weer even, en na de dienst wordt er op het kerkplein door de mannen over het bedrijf en door de vrouwen over de kinderen gepraat. Zodat voor velen dit alleen al een re den is om zich ter kerke te bege- Een, zoals gezegd, uniek insti tuut is de school, tevens inter naat, die de Nederlandse boeren in hun gebied gesticht hebben. Hiervoor werd in 1949 het kasteel van het dorp Paron bij Sens aangekocht, en met wat ver anderingen aangepast voor het geven van onderwijs. In Neder land spreekt een dergelijke christelijke school niet tot de verbeelding, maar in Frankrijk, dat alleen (neutrale) staatsscho len kent, ligt die zaak anders. Misschien niet helemaal van harte hebben de stichters toch de medewerking van de Franse overheid gekregen, met als enige voorwaarde, dat de school het Franse leerprogramma volledig zou volgen, dus ook met gebruik making van Frans onderwijzend personeel en Franse leerboeken. De school wordt momenteel be zocht door 29 jongens en 22 meisjes, waaronder ook enkele kinderen van Franse protestan ten. Het onderwijs is dus volle dig gelijk aan dat op de staats scholen, met dit verschil dat de ionge Nederlandertjes les krij gen in kerk- en bijbelse geschie denis. Voor dit voorrecht zijn de ouders bereid werkelijk offers te brengen, want terwijl het neutra le onderwijs kosteloos is, betalen de ouders van de Paron bezoe kende kinderen ieder jaar het lieve bedrag van drieduizend'11 francs (ƒ2250) per leerling» piet,, in sommige gevallen meer dan één leerling per gezin. In dit bedrag is natuurlijk ook het internaatsgeld begrepen. Maar daar dit bedrag voor som mige mensen niet haalbaar is, is men blij op de steun van een stichting in Nederland, de „Vrienden van Paron", te kun nen rekenen, die door regelmati ge bijdragen de mogelijkheid geschapen heeft om tegen een aanzienlijk lagere vergoeding de kinderen toch deze school te la ten bezoeken. Maar niet alleen op het finan ciële vlak ligt de problematiek, In het niet zo dik met protestan ten bezaaide Frankrijk blijkt het vaak moeilijk om de door de wet verplicht gestelde Franse on derwijzers en onderwijzeressen te vinden. Maar tot op heden is men daar nog altijd in geslaagd, ook al draait de school vanaf vo rig jaar september zonder direc- Eén dag voor de aanvang van het schooljaar werd de nieuwbe noemde Franse directeur dood op een spoorbaan aangetroffen— Zodat de bestuursleden van de school dan maar zelf op de direc teurszetel zijn gaan zitten, in af wachting van de benoeming van een nieuwe directeur. De scepter wordt nu gezwaaid door landbou wer Gerrit Knibbe, die naar ei gen zeggen van onderwijszaken net zo veel verstand heeft als een varken van haute-couture, maar dan toch maar de boerde rij zolang onder de hoede van zijn zoon gesteld heeft om zelf leiding te kunnen geven aan de school, die koste wat het kost door moet draaien. Room eraf Sinds 1953 zijn er geen nieuwe boeren meer uit Nederland naar het gebied rond Sens vertrok ken. De room is eraf, en niet in de laatste plaats door de rege ling van de Franse overheid, die Franse gegadigden voorrang zeeft bij het pachten van boer derijen. Dat is ook een van de redenen waarom de Nederlandse boeren daar liever de Franse na tionaliteit aannemen, zodat ze, wanneer ze van bedrijf willen veranderen, tenminste niet hele maal onderaan het lijstje van ge* gadigden komen te staan. Ver fransing dus van de Nederlandse kolonie. Toch zal die haar eigen karak ter blijven behouden. De huiska mers in de boerderijen zullen Hollands-gezellig blijven, en voor men de Franse platte lands-gewoonte overneemt om het tv-toestel in de echtelijke slaapkamer te zetten, om vanuit bed nog een uurtje naar het kastje te liggen kijken, zal er nog heel wat water door de Yon- ne moeten stromen. Ook op het Franse platteland blijkt de Hol landse huiselijkheid onverwoest- ONNO REITSMA EEN honderd kilometer ten zuid-oosten van Parijs, rond de stad Sens, ligt een streek waar men zich goed verstaanbaar kan maken zonder ook maar één woord Frans te kennen en door zich alleen van de Nederlandse taal te bedienen. Dat is het gebied, waar een Neder landse „kolonie" is ontstaan, een leefgemeen schap van een kleine duizend Nederlanders, welke zich voornamelijk al landbouwend van een (goed) bestaan verzekeren. overname aangeboden werden. De gebroeders Quaak waren de eersten die deze mogelijkhe den uitbuitten, en na wat fami lieleden van de Quaak-stam be gonnen er al vrij spoedig meer jonge enthousiaste agrariërs zuid waarts te koersen. Natuurlijk waren er vele moeilijkheden te overwinnen in die eerste tijd. Ten eerste de taal, en verder vroeg het Franse boerenbedrijf een heel andere aanpak dan het Nederlandse, al was het alleen maar door de andere grond en het verschillende klimaat. Maar met een schuin oogje loe rend naar de methoden van de Franse buurlui kregen de Neder landers al snel de slag te pak ken, en met hun oer-degelijke Nederlandse aanpak van de zaak lieten ze de Fransen grote ogen opzetten, toen de resultaten zicht baar werden. Hadden de Fransen eerst wat geamuseerd gelachen over het ge ploeter van die Hollanders, al lengs begonnen zij methoden en gebruiken over te nemen, zodat er een soort economische uitwis seling ontstond. Niet zozeer een methode, als Flak bij de school tverd de riante j Jonge met vrouw en dochter een wel een gebruik, hebben de Ne derlandse boeren in het hele ge bied rond Sens ingevoerd: de hei liging van de zondag als rustdag. Tot dan toe was - het bij de Fransen gewoonte, dat er zes en een halve dag per week gewerkt werd op het land, waarbij alleen de zondagmiddag vrij was. Maar toen de Hollanders aantoonden dat zij in zes dagen klaar kon den maken wat de Fransen met een halve dag extra presteerden, sloten de laatsten zich graag bij dit gebruik aan. Niet om, zoals de zeer orthodox-protestantse Hollanders, de zondag aan de dienst des Heren te kunnen wij den, m^ar een vrije dag was bun toch wel welkom. Voor de Nederlanders daar heeft de godsdienst altijd een grote rol gespeeld, en die is ook een van de meest bindende facto ren binnen de gemeenschap ge bleken. In de eerste jaren, toen alles zich nog in een pio niers-sfeer afspeelde, was het voor diverse gezinnen in Neder land het enige bezwaar, dat hen weerhield van een emigratie naar Frankrijk, het ontbreken van een Nedêrlandse pro testantse kerk en een dito school voor de kinderen. Weliswaar was er een Franse protestantse kerk in Sens, maar die werd te „licht" geoordeeld, zodat de boeren in de begintijd hun eigen kerkdiensten op de boerderijen hielden, waarin of een preek, toegezonden uit Ne derland, voorgelezen werd, of een predikant uit Brussel voor ging. De protestantse kerk te Brus sel, zijnde de meest zuidelijke voorpost van de Nederlandstali ge volgelingen van Calvijn, had namelijk in die dagen de geeste lijke verzorging van het groepje boeren toegewezen gekregen, en meestal eenmaal per maand leg de een predikant de afstand van een paar honderd kilometer af om de verre schaapkens onder zijn hoede te nemen. Per fiets Een situatie die zich vrijwel ongewijzigd tot na de laatste we reldoorlog voortzette, gedurende welke de Brusselse dominee Maaskant het zelfs presteerde om bij gebrek aan een auto te paard en op de fiets bij de ge meenteleden op de verspreid lig gende boerderijen langs té gaan. De eerste Nederlandse infiltra tie van het Franse platteland had plaats in het midden van de jaren twintig, toen twee jonge boerenzoons uit Zeeland, de ge broeders Quaak, geen kans za gen in de eigen streek een be drijf te verwerven. Nederlands platteland was vol, maar Frank rijk was "de gevolgen van de eerste wereldoorlog nog steeds niet te boven. De slopende worsteling met Duitsland had vele levens ge vraagd, en vele boeren waren niet naar hun bedrijven terugge keerd; andere boeren zagen zich door het sneuvelen van hun '.oon plotseling zonder opvolger, met als gevolg dat er bedrijven voor een appel en een ei ter Een gemeenschap, die zich een tijdverlies van anderhalf heeft gegroepeerd rond een bij- jaar in, want toen ze nog de Ne- na unieke instelling in Frank- derlandse nationaliteit bezaten, rijk: een protestantse school, boefden ze geen en«cel met daaraan nauw verwant het uniform aan te trekken, instituut van een bloeiende Ne- hetgeen uiteraard wel- derlandse gereformeerde kerk* kom was voor deze boe- Want ook al nemen de in Frank- renzoons, dje in de mees rijk gevestigde boeren van Ne- te gevallen staan te po- derlandse nationaliteit veel Ie- pelen om zelf een eigen vensgewoonten over van hun boerenbedrijf te begin- Franse buren, vooral wat betreft nen. En dan niet van de methoden van bedrijfsvoe- het kinderachtige for- ring, één ding zal hen te allen maat zoals in Nederland, tijde blijven scheiden: het waar een boer met vijf- verschil in godsdienst, waardoor tig hectare al een groot de toch telkens meer verfransen- man is, nee, naar Franse de Nederlanders waarschijnlijk begrippen wordt een be drijf pas interessant, als het boven de honderd hectare uitkomt. Niettegenstaande het feit, dat er al telkens meer kinderen zijn die zich alleen nog vlot in het Frans kunnen uitdrukken en af- gezien van het feit, dat meer en Nederlanders met be- meer Nederlanders zich tot drijven van twee-, drie-. Fransman laten naturaliseren, al vierhonderd hectare zijn was het alleen maar om de eco- daar geen uitzondering, nomische voordelen. Hetgeen niet impliceert, Die naturalisatie lag een paar dat het goud daar voor jaar geleden nog niet zo makke- een boer op straat ofui lijk, want die had voor de zoons de srond ligt: verschi - van een gezin de zware conse- lende gezinnen zijn al- quentie dat zij in Franse militai- weer gedesillusioneerd re dienst moesten, en dat bete- "aar Nederland terugre kende in de meeste gevallen: keerd, nadat ze al hun vechten in Algerije. Maar Frank- kapitaal zagen wegzak- rijks leger houdt zich tegen- ken in de altijd dorstige woordig alleen nog bezig met oe- Franse bodem. feningen en het bezetten van Anderen bedankten voor de diverse Nederlanders uit Frank en deel van Duitsland, en daar ri;a weg naar een derde vader- mogen de nieuwe Franse jon- lessen m de Franse taal die ze En 0Qk daar zijn zi^ dje er gens van Nederlandse origine daar een paar jaar gratis hadden ket eerste aankwamen, degenen zich ook wel mee bezig houden, kunnen volgen en wierpen zich die er het beste boeren. Want oordelen de ouders. op de bestudering van het Duits: uefe varkens maken de spoeling Voor de jongens zelf houdt dat het gebied rond Hannover trok dun> ook huiten Nederland. Goedkoop

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 13