ZIJ HOUDT VAN MENSEN Kinderziekten kosten Schiphol kapitalen Soph ia van Charlotte Ouwenaller: 1,. i'tisZontoa. NloeüerW V I gas Meer kinderbijslag voor zelfstandigen Weer KNAC-kritiek op witte benzine anders dan andere Per man moet er f 300 bij Groot verlies voor Labour H".KIEUWE LEIDSE COURANT VRIJDAG 12 MEI196T Pionier neemt afscheid i (Van een onzer redacteuren) Amsterdam Deze maand, gaan de Rek- kense Inrichtingen een markante figuur verliezen j Charlotte Sophia van Ouwen- i aller, nu zeventig jaar, treedt af als presidente van het be stuur, een functie, die zij van 1947 af heeft vervuld en die als een bekroning mag worden gezien van de reeks van jaren, waarin zij de belangen van dit j centrum in de Gelderse Ach terhoek heeft behartigd. Terugziende op die jaren kan j worden gezegd, dat ztf een leven j heeft geleid, dat is gestempeld door het maatschappelijk werk, door een daadwerkelijke be- i langstelling voor de medemens- T/ 4rkI7n in-nood aan onderscheidende V A.L)EjI\. fronten. maatschappelijk werk geen zaak is van sentimenten, neemt ze blijmoe dig afscheid van die taak, die haar leven decennia lang inhoud heeft ge geven. Zij kan bogen op een rijke le venservaring, en 'als weinigen kan zij vergelijkingen treffen, ontwikke lingen schetsen. Een terugblik: „De positie van dit werk en de kijk erop is in een halve eeuw totaal veranderd. Ik heb in mijn leven on der meer zeer veel contacten gehad met ongehuwde moeders. Regelmatig bezocht ik, ver voor de oorlog, ais maatschappelijk werkster de vrou wengevangenis te Rotterdam. Zo'n ongehuwde moeder was vroe ger een paria, die in inrichtingen een nummer kreeg, haar achternaam was taboe. Dit ter bescherming van de maatschappij.... Voogdijkinderen gingen naar het platteland. Kinderen wisten vaak niet waar broertjes of zusjes waren. In Zetten, op de Heldring stichting was in die jaren het gearmd lopen van meisjes niet geoorloofd! Als strafmaatregel gold: Naar de naaika- I Zij behoort tot de vrouwelijke pio niers van het eerste uur aan het eer- j tijds vage front van de maatschappe- lijk-sociale begeleiding. Zij be greep al vroeg, dat het particulier I initiatief ook hier voor verantwoorde- j lijkheden werd gesteld. En zij heeft niet geschroomd daarop een duide lijk antwoord te geven. ACHTERHOEDE Bijna veertig jaar is mejuffrouw Van Ouwenaller bestuurslid van de Rekkense Inrichtingen geweest. Het I is een staat van dienst waarmee zij mede haar vader heeft geëerd, de heer E. René van Ouwenaller, een van de stichters van en een van de onvermoeibare voorveohters voor de bij Eibergen geconcentreerde zorg vpor ouderen en jongeren, mannen erj vrouwen, die om welke redenen da'n ook in de achterhoede van het la,ven zijn terecht gekomen. Zij is nog een vitalevrouw met een veelzijdige belangstelling, dié nog volop in het leven staat, wier I arbeid niet wordt getemperd door haar leeftijd, maar die nuchter ge noeg is om indachtig het woord van I Prediker tegen zichzelf te zeggen: Al les heeft zijn bestemde tijd. I In haar heeft het geslacht Van Ou- j wenaller een taak volbracht. Omdat zij op het standpunt staat, dat 99 Vele modellen en kleuren Vanaf 5.95 In het verhaal van haar leven is haar vader niet weg te denken. Twintig jaar ongeveer was de heer René van Ouwenaller voorzitter van het Nederlands Bijbel Genootschap en in de vooroorlogse jaren een cen trale figuur in de arbeid van kerk en maatschappij. „Wij zagen hem in de huiskamer alleen op zondagavond. Zolang we 'hem hebben gekend was hij ruste loos bezig voor anderen. In ons huis werden de zogenaamde salonbijeen komsten voor Rekken gehouden, het beraad over wat gedaan moest wor den en de noodzaak van het verkrij gen van gelden. Tafelgesprekken over gevangenen, ontspoorden waren bij ons een van zelfsprekende zaak. Mijn vader was de eerste niet-ambtelijke werker, die toestemming kreeg de levenslang gestraften in Leeuwarden te bezoe ken. Voor ons was hef vanzelfspre- tefJ3£' "daf bij1;, tot' 'óp böge leeftijd;' elke zaterdagmiddag naar de gevan genis aan de Amstelveenseweg ging. Maatschappelijk werk werd ons met de paplepel ingegeven". Die bewogenheid met het lot van anderen van de vader is op deze dochter overgegaan. Zij heeft de komst van Rekken meegemaakt en de ontwikkeling van deze inrichting. Het rostvaste geloof in de goede zaak van Rekken, een eindstation en een beginpunt voor velen, niet geac cepteerd door de gemeenschap, had zij van haar vader geërfd. Zij gaf aan zijn levenswerk een vervolg, op haar wijze. CHARLOTTE SOPHIA VAN OUWENALLER ':j uitgesprokenrrtëriiiigeri: en eigen stijl BEGRIP Mejuffrouw Van Ouwenaller werd een begrip voor „Rekken". Zij zag directeuren komen en gaan, maar zij bleef mejuffrouw Van Ouwenaller van de Rekkense Inrichtingen. Een vrouw met uitgesproken me ningen, met een eigen stijl. Haar op treden riep wel eens controversen op, maar zij toonde in haar optreden steeds een ontembare stuwkracht om Rekken telkens beter, doelmatiger te maken. Zij kende de nood als weini gen en ijverde voor de leniging van die nood als weinigen. Zij treedt terug nu meer dan een halve eeuw de naam Van Ouwenal ler aan „Rekken" is verbonden ge weest. Haar verdiensten vonden er kenning in haar benoeming tot Rid der in de Orde van Oranje Nassau. Een vraag zou tenslotte nog gesteld kunnen worden. Waar om heeft zij dit Rekkense werk gedaan en al dat andere maat schappelijke werk? Het ant woord kan kort zijn: Omdat zij van mensen houdt. Zes bonden trekken aan de bel 1 (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Zelfstandigen die met hun inkomen beneden het wettelijke minimum van f 8000 bljjven zouden ook kinderbijslag voor het eerste en tweede kind i )eten krijgen. Drie centrale middenstandsbon den (de Kon. Ned. Middenstands bond doet niet mee) en de drie centrale boeren- en tuindersbon- den hebben deze week in hun vakbladen een dergelijk pleidooi gevoerd. Normaal krijgen de zelfstandigen geen kinderbijslag voor het eerste en tweede kind. Alleen wanneer het inko men' beneden de 5.300 per jaar blijft, komen deze kleine zelfstandigen wel hiervoor in aanmerking. D« zes genoemde bonden vinden de- grens van 5.300 een grote onbil lijkheid. Ze willen deze verlegd zien naar 8.000. v wettelijk minimum-inkomen werknemers bedraagt thans per jaar 6.550, maar hier moeten volgens de landbouw en de middenstand nog bijgeteld worden de extra bijdragen werkgevers aan de werkne- oor vakantietoeslag en de bijdra- de sociale verzekeringen. In fei te komt hiermee het minimum-inko men voor de werknemers in Nederland op ongeveer 8.000 te liggen. Het minimum-inkomen van 126 per week voor de werknemers is geen afspraak meer van het bedrijfsleven, maar een norm, die de overheid tot wet heeft verheven. Deze norm be hoort daarom ook voor de zelfstandi gen te gelden. SITTARD In Susteren is gisteren het 3-jarige meisje Renate Smeets om het leven gekomen door een val uit het raam van de eerste verdieping van. de ouderlijke woning. (Van onze verkeersredacteur) DEN HAAG De KNAC heeft in haar orgaan De Auto opnieuw kritiek geleverd op de zgn. witte benzine. Ook al zou er kwalitatief niets op zijn aan te merken, dan zijn verschillende witte benzines een voudig niet geschikt om in Nederland te worden gebruikt in het jaargetijde, waarin ze worden geleverd, aldus hef blad. Het komt tot deze conclusie na een maandenlang onderzoek door re dactiestaf en technici. Voor dit onderzoek zijn proeven genomen met 14 monsters. Bij acht pompen bleek de in december en ja nuari getankte benzine geen winter- kwaliteit te zijn. Voor de automobilist had dit soms het gevolg, dat de auto slecht startte, maar vaak bleken -de gevolgen ern stiger te zijin: verbrande kleppen en doorgebrande zuigers. Het afslaan van de motor bleek in veel gevallen direct verholpen te kunnen worden door merkbenzine te tanken. Verschillende monsters bleken voorts ongeschikt voor hoger gecomprimeer de, voor pingelen gevoelige motoren, De KNAC geeft toe, dat de conclu- e niet vernietigend is, „maar be paald gunstig komen de witte pompen er zeker niet van af". Daar komt bij, dat de kwaliteit van witte benzine wordt omgeven door wantrouwen. Van de een jaar geleden opgerichte Stiohting Norm hoort men niets meer. Zoals bekend, zou deze stichting de samenstelling onderzoe ken en normaliseren. Vólgens mr. A. J. M. van Dal uit Den Haag, die voorzitter was van de stichting is er bij grossiers en pomp houders te weinig belangstelling voor een organisatie. „De stichting is eigen lijk nooit van de grond gekomen, ook al door de tegenstrijdigheid in de be langen van grossiers en pomphouders. Bovendien bleek het onmogeiijk het aanvangskapitaal van een half mil joen bij elkaar te krijgen". Voor mr. Van Dal was dit reden om zich terug te trekken. steeds genoteerd. Maar van activi- tiet is geen sprake; er ie niet eens een bestuur. SCHIPHOL De verhuizing van Schiphol mag dan in de nacht van zondag op maandag geruisloos en zonder veel moeite zijn verlopen, de moeilijkheden kwamen pas de dagen erna. Nu het nieuwe vliegveld bijna vijf dagen in gebruik is, moet worden vastgesteld dat de vele kinderziekten kapitalen kosten. Bovendien hebben zij bij de handel en het personeel veel ergernis opgewekt. Personeel puft in glazen kantoorgebouw Wat deze ergernis aangaat: in het negen verdiepingen hoge, strak en modern opgetrokken kantoorgebouw puffen de be nauwde werkers nu al van de hitte. In dit half glazen gebouw z^jn de kantoren weliswaar met een riant uitzicht over de hele Haarlemmermeerpolder ge bouwd, maar door de grote ra men valt de zonnewarmte on barmhartig naar binnen. De plafonds zijn laag en er is geen air-conditioning. De ramen kunnen slechts op een kier van twintig centi meter worden geopend en de enige verkoeling die men kan krijgen is door deze ramen via openstaande tus sendeuren tegen elkaar te lateh toch ten maar dan wapperen de brieven en documenten van de bureaus. Smelten weg „De luchthaven gaat over enige tijd kostbare zonwerende gordijnen aanbrengen, die ons alleen al 1.400 gaan kosten (we moeten ze nemen trouwens), maar intussen smelten we hier weg", vertelt een van de expedi teurs, die in het gebouw kantoorruim te heeft gehuurd. Een van zijn collega's zegt dat hij met zijn personeel al een tropische warmte van veertig graden heeft moeten verduren, omdat de bureaus nu eenmaal tegen de ramen zijn ge plaatst (wegens de telefoonaansluitin gen). zodat men in het felle zolicht zit te werken. Als de zon wat daalt is er in deze kantoren helemaal geen schaduw meer te vinden. Chaos Jn de loodsen cn andere com plexen is vaak nog sprake van een ware chaos. In de vrachtloods traden gisteren kléine technische fouten in de computer op, die alles behoort te regelen. Gevolg was, dat tal van vliegtuigen met eeii leeg vrachtruim moesten vertrekken. Ook duizenden eendagskuikens zijn hiervan de dupe geworden. Bij vergissing verzeilden zij per automa tisch transportkarretje i n de me tershoge stacker-stellage, van waar uit men ze alleen kan verlossen door een druk op een knop van de compu ter. Maar aangezien niemand wist dat ze er stonden ging het er voor de diertjes naar uitzien, dat ze zouden omkomen. Gelukkig wist men hen na enig rekenwerk met de computer uit de stellages te bevrijden. Enkele KLM'ers hadden de diertjes gemist.... Zoek Andere expediteurs wachten al da gen op inkomende vracht, die zoek is. De ontvangers klagen steen en been. De vracht moet veilig opgebor gen staan in de stellage, maar nie mand weet in welk van de 1300 gele wagentjes en ga er dan maar eens naar zoeken. Dan te bedenken dat er thans een re cord-hoeveelheid vracht moet worden verwerict. Niemand had verwacht dat het an ders zou lopen, aldus de KLM. Maar intussen zijn veel klanten woedend. Nog kwader worden die, wanneer zij tevergeefs pogen de vrachtloods of de kantoren van de expediteurs op Schiphol te bellen, want velen van hen wachten nog op hun telefoon. Gaat men zelf naar het hoge kan toorgebouw, dan wacht daar weer een nieuwe puzzel: geen adressen- bord, de portier is afwezig. De enige redding brengt dan een in onbehol pen handschrift samengestelde lijst met namen en etages. Lift Er is nog veel meer narigheid. Dinsdagavond laat stapte een em ployee in de lift, drukte op de knop van de negende etage. Halverwege stortte de lift naar beneden en be landde (gelukkig voor zijn passagier) op de zware, sterke veren. Niemand was er om de man uit zijn benarde positie te redden. Met een breekijzer hebben wachtende liftpassagiers toen de deur maar geforceerd. In het. stationsgebouw gaat het al lemaal veel 'beter. Hier is goede air-conditioning en hier zijn langza merhand de meeste afdelingen, maatschappijen en firma's van tele foon voorzien. Wel wordt er gemopperd over het „ijzeren gordijn" dat is neergelaten. Het kan alleen worden gepasseerd op een aantal' doorlaatposten tegen betaling van vijftig cent. Dat geldt voor hoog en^ laag, voor personeel, reizigers en publiek. Het heeft niets met douane te maken, het is alleen een financiële kwestie. Het nieuwe Schiphol heeft name lijk geen hoofdingang. Iedereen kan er binnenrijden. Wil men echter op het dak van de pieren genieten van het uitzicht, wil men een kop koffie gaan drinken in een van de restau rants, dan moet vijftig cent worden betaald om die te bereiken en dat geldt dus ook voor het personeel. Ook zijn er in het publieke gedeel- Nieuwe Britse hoge commissaris in Aden LONDEN Sir Humphrey Trevely- an, die Brits ambassadeur in Cairo. Bagdad en Moskou is geweest, zal sir Richard Turnbull opvolgen als Britse hoge commissaris in Aden. caballero Toneelspeelster en TV-actrice Els van Rooden S STUKS f 1.60- EEN LAURENS PRODUCT te van de vertrekhal geen toiletten. Afhalers, die geen zin hebben vijftig cent te betalen, kunnen dus de toilet ten in de betaalde ruimten (bij de restaurants) niet bereiken. Ook dat geldt dus weer voor het personeel. Er is een prachtige, royale en uit- terst goedkope kantine die geëxploi teerd wordt door de KLM. Deze wordt echter sinds een paar dagen bewaakt door een lid van de KLM- bedrijfsbeveiligingsdienst. Alleen KLM-personeel wordt toegelaten. De KLM heeft de buitenlandse maatschappijen en de expediteurs in een rondschrijven laten weten, dat zij toegang tot de kantine kunnen krijgen tegen een vastrecht betaling van 300 per jaar per persoon. Dat dit niet in goede aarde is gevallen, behoeft geen betoog. „Wij overwegen thans de KLM met gelijke munt te be talen", aldus de SAS. „Wij heb ben in Kopenhagen een kantine, waar het KLM-personeel ge bruik van maakt. Dat kunnen wij hun daar verbieden." Reactie KLM: SCHIPHOL De KLM heeft gister avond nog gereageerd op de berichten over de chaotische toestanden op het nieuwe vliegveld. Over de vastrechtbetaling voor de kan tines zegt de KLM: in de kantines worden koffie voor een dubbeltje en belegde broodjes voor een kwartje verkocht. Dat zijn prijzen die deze kantines uiteraard verliesgevend maken. Per eigen personeelslid zo heeft de KLM uitgerekend legt zij per jaar 300 toe.. Daarom wordt dit thanseven- eens geëist van personeel van andere maatschappijen, indien het van deze kan tines wil profiteren. Wat de moeilijkheden in de vrachtloods betreft, zegt de KLM „binnen enkele dagen alles weer in goede banen te kun nen leiden dank zij enige ingrijpende maatregelen die zullen worden genomen." LONDEN In de gemeenteraads-fi| verkiezingen die gisteren in 341 ge-1 meenten in Engeland en Wales zijn ge houden hebben de Conservatieven op- nieuw hun positie verbeterd. De Conservatieve zege lijkt nog didt delijker dan bij de vorige maand ge houden Graafschapsverkiezingen. De voor Labour zo ongunstige uit slag wordt algemeen toegeschreven aan de afkeer van het volk van pre mier Wilsons streng en ingrijpend economisch beleid. In 31 gemeenten heeft Labour de meerderheid aan de Conservatieven moeten afstaan- In vijftien andere war ren de overwinnaars onafhankelijke groeperingen die dikwijls de steun van de Conservatieven genieten. In Liverpool tien jaar een stad waar Labour de meerderheid bezat j verloor Labour zestien zetels. Man chester ging voor het eerst in 31 jaar naar de Conservatieven. Hier verloor Labour dertien zetels. In Birmingham, na Londen de grootste stad in Enge-* land. verloor Labour zeventien zetels,' DJAKARTA Het dichtbevolkte West-Java is tot gesloten gebied ver klaard voor alle Chinezen die zich er willen vestigen, zo heeft de gouver neur van West-Java, generaal-majoor Masjoedi, gisteren in Bandoeng bekend gemaakt. Hij zei dat men met dit verbod nieu-i we anti-Chinese onlusten wil voorko- Griekenland (2) Gezien de samenstelling en de uitin gen van het onlangs opgerichte co mité Vrij Griekenland moet ernstig gevreesd worden dat het zich t.o.v. het militaire bewind uiterst negatief en t.o.v. hen, die in Griekenland een linkse dictatuur weerstonden, zeer positief zal opstellen. Indien dergelijke acties tot gevolg mochten hebben dat het huidige regi- j me door de knieën gaat, zal de chaos; compleet zijn en moet een burgeroor- log niet uitgesloten worden geacht. j Waarom toch moeten er in Neder- land steeds weer comité's worden op gericht, om zich te mengen in de bin nenlandse aangelegenheden van ande re landen? En waarom zijn deze co mité's er altijd op uit de tegenstellin gen te verscherpen in plaats van par- tijen tot elkaar te brengen? En waar om toch hebben we geen comité'i Vrij Hongarije, Vrij Polen enz.? Den Haag Ir. H. van Haeringea. Spanje (2) Ik hoop dat de protestanten nim mer zullen vergeten dat het pausdom hun voorvaderen als schapen naar de slachtbank heeft geleid en dat ook nu nog in Spanje, in Columbia en elderl de reformatorische christenen vervolgd worden. Alle protestanten in Nederland moe ten protesteren tegen het gezag in- - Spanje en tegen -dat van de rooms-ka- tholieke kerk in Rome. 's-Gravenmoer M. Sprangers

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9