ieiiwe Leidse Comramnt VIETNAM LIJKT EERSTE FASE WERELDOORLOG Geen stoel voor Beel „Christelijke partijen snel hervormen" Jé van hét (voor MAM) BORMANN GEARRESTEERD? Goldberg: Andere visie Oe Thant waarschuwt: üeuter kwam n vlammen om Snel iets doen voor Premier Stoph schrijft Kiesinger IMENEXC0 werklozen alles VLIELAND Dode en zeven gewonden bij auto-ongeluk Vrijdag 12 mei 1967 48ste jaargang idacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD her» in teghenspoetl" loofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur MAASTRICHT In de schouwburgzaal van Maastricht ontstond gisteren onder de hoge gasten, onder wie koningin Juliana, even een kleine paniek. Er bleek een stoel te weinig te zijn en niemand dacht meer aan het feit, dat het honderd jaar geleden was dat het hertogdom Limburg losgemaakt werd van de Duitse Bond en een volwaardige Ne derlandse provincie 'werd. De hoge gast, die moest blijven staan, was Beel. Ijverig gingen de autoriteiten de naamkaartjes op de stoelen controleren. Gouverneur (commissaris der koningin) Van Rooy gaf duidelijke aanwijzingen (zie foto) èn tenslotte kwam alles weer in orde. Gouverneur Van Rooy kon de herdendingsplechtigheid openen en de betekenis van het gewest Limburg schetsen. Hij pleitte voor een universiteit en gaf Holland de raad profijt te trekken van Limburg en zijn bewoners. Premier De Jong besloot de bijeenkomst met de woorden: „In de wat droge en zakelijk-nuchtere Hollandse gemeenschap heeft Limburg de vrolijke klanken en levendige kleuren van zijn opgewekte levens wijze gebracht." i Arthur Goldberg Twee kinderen vermoord in West-Duitsland NEUSS Op nog geen honderd me ter van hun ouderlijk huis in Neuss in West-Duitsland zijn gisteren de lijkjes gevonden van de vier jaar oude Silvia Clausnitzer en haar even oude vriend je Dieter Koenen. Het meisje was ge wurgd en opgehangen, de jongen wag met messteken om het leven gebracht. De lijkjes werden ontdekt door een gepensioneerde, die met zijn hond een wandeling maakte. NEW YORK „Ik vrees, dat wij getuige zijn van de be ginfase van de derde wereldoorlog." Dit zei gisteren de secreta ris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, op een perscon ferentie in New York. Thant meent dat een confron tatie tussen de Verenigde Staten en de Chinese volksrepubliek on vermijdelijk is als de huidige ver heviging van de strijd in Vietnam zich voortzet. De secretaris-generaal acht het voor de hand liggend dat de Amerikanen het niet slechts tegen N.-Vietnam zul len moeten opnemen, maar ook tegen de landen die dat land steunen: China en Rusland. HEERLEN In het gehucht eustenrade is gistermiddag de 5-jari- Tonnie Bakker om het leven geko- in toen hij het schuurtje achter het derlijk huis met lucifers in brand d gestoken. In het sohuurtje bevond zich een gro- hoeveelheid olie, benzine en oud pa- betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. WERKGROEP KVP, CHU en ARP: AMSTERDAM Een aantal le den van de KVP, de CHU en de ARP' hebben gisteravond samen met andere protestanten en rooms- katholieken een werkgroep ge vormd onder de naam „politieke werkgroep van christen-radica len". De groep wil in de eerste plaats streven naar een snelle hervorming van de huidige christelijke partijen tot organisaties met een radicaal en vooruitstrevend programma. Een dergelijk programma zal niet christelijk genoemd kunnen worden in die zin, dat pasklare en tijdloze oplos singen uit „beginselen" afgeleid wor den. Wel moet duidelijk worden dat politiek handelen vanuit een christe lijke levensvisie nimmer vrijblijvend kan zijn. De leden van de groep hebben na afloop van het gesprek van gis teravond in een communiqué dui delijk gemaakt dat zij zich aan de ene kant niet thuis voelen onder etiketten als „socialistisch", „libe raal" of „pragmatisch"; aan de an dere kant vinden zij in het totale beleid van de huidige christelijke partijen te weinig terug van wat het Evangelie van de christeen MEELEVEN De groep wil voor geen prijs dat er na de volgende verkiezingen een situatie ontstaat zoals er dit jaar bleek te zijn. In de eerste plaats lijden de medezeggenschap en het meeleven van de burgers schade door de ondoorzichtigheid van het politieke bedrijf. Verder staat het niet vast, dat jegens hen die nationaal en internationaal in de knel zitten, een beleid wordt gevoerd dat in overeenstemming is met de ernst van de situatie. Overigens heeft de werkgroep nog geen duidelijk beeld van wat uitein delijk de beste partijvorming voor de toekomst zal zijn, mede omdat veel afhangt van de houding die de be staande partijen en andere groepen gaan aannemen. De gewenste partijen moeten in de toekomst volgens de werkgroep deze taken het eerst aanvatten: het nemen van initiatieven ten bate van ontwapening en uiteindelijke uit banning van de oorlog, opvoering van ontwikkelingshulp, bestrijding van discriminatie, verkleining van inkomensverschillen, offers voor fi nanciering van gemeenschappelijke voorzieningen om Nederland in de toekomst leefbaar te houden en de- mocratisering van de samenleving. De groep staat vei'der samenwerking voor tussen dergelijke herschapen partijen en groeperingen die zich radi caal en vooruitstrevend tonen. Voorts een gezamenlijke presentatie van al deze partijen tegenover de kiezers met een gemeenschappelijk ontwerp-rege- ngsprogramma en een lijst van kan- 'aat-ministers. UTRECHT De plaatselijke boeren leenbanken, aangesloten bij de Coöpe- ratieve centrale Raiffeisenbank, zullen alle Raiffeisenbank gaan heten. De di recteur van zo'n plaatselijke bank zal voortaan ook directeur heten en niet langer kassier. De algemene vergadering van de bank besloot dit gisteren in Utrecht. Tenslotte legt de groep er de nadruk op dat deze ■doeleinden in alle open- hejd en vooralsnog binnen het kader de huidige christelijke partijen moeten worden nagestreefd. CONGRES Zoals alle aanduidingen van inten ties zijn termen als „radicaal" en vooruitstrevend" gebrekkig. Concre tisering kan pas ontstaan bij de uit werking van meer gedetailleerde pro grammapunten, waaraan de leden van de groep zich nu willen zetten. Zij wil len anderen, ook hen die niet tot de bestaande christelijke partijen beho- :n, hiertoe uitnodigen. Al deze wensen en verlangens zullen ter sprake komen op een openbaar congres, dat nog dit jaar zal worden gehouden. Daartoe is een commissie van negen personen benoemd, waar van als contactgroep optreden de he- E. H. van Eeghen (CHU), M. van Huiten (KVP) en D. Th. Kuiper (ARP). ;t correspondentieadres is postbus 2187, Amsterdam. In dat verband merkte hij op dat de overeenkomst tussen Moskou en Pe king nog steeds van kracht is. Deze mening baseerde hij op zijn contacten met alle betrokkenen. Thant wees er op dat het nu zaak is dat de Amerikanen hun bombarde menten staken. Alleen daardoor zul len de bij het conflict betrokken par tijen rond de conferentie-tafel plaats nemen. De secretaris-generaal herinnerde op de persconferentie aan de omstandig heden die hadden geleid tot de twee wereldoorlogen, waarvan het voor spel vrij lang was geweest. Het psychologisch klimaat en het ontstaan van een zekere politieke houding vergde weliswaar geruime tijd. Maar wanneer de omstandigheden voldoende gerijpt zijn, zou er weinig voor nodig zijn om een wereldoorlog te ontketenen. Naar het oordeel van Thant doet zich een dergelijke situa tie thans voor. Negatief antwoord Arthur J. Goldberg, de afgevaardig de van de Verenigde Staten bij de Verenigde Naties heeft gisteren ge zegd het niet eens te zijn met Oe Thants opvatting, dat een conflict tus sen China en de VS onvermijdelijk is, als de oorlog in Vietnam voortduurt. Goldberg merkt in een verklaring op: „Wij kunnen zijn beoordeling van de huidige situatie niet delen." Hij zegt dan dat het antwoord van Noord- Vietnam op het voorstel van 14 maart van Oe Thant, negatiëf is geweest, ter wijl de Amerikaanse reactie positief Goldberg vervolgt: „Onderhandelin- sn in de geest van de akkoorden van Genève van 1954 kunnen bijdragen tot vreedzame regeling; de VS zijn bereid tot onderhandelingen in die Duitse disconto verlaagd FRANKFORT De Westduitse Cen trale Bank heeft gisteren bekendge maakt dat het Westduitse bankdiscon- to met ingang van vandaag van drie :en half tot drie procent is ver- Gistermiddag kwam de Knokke- ploeg in Lage Vuursche bijeen voor een kennismaking. Op de foto: één van de zangeressen, Connie Vonk. Zomerse warmte. Ook de stranden begint het drukker te worden, en niet aleen met mensen die van de zon genieten, want som migen waagden al een duik in toch nog koude zeewater OOST-BERLIJN De Oostduitse premier, Willi Stoph, heeft in een brief aan bondskanselier Kurt Kiesinger van West-Duitsland voorgesteld onderhan delingen te beginnen om de betrek kingen tussen de beide Duitslanden te normaliseren. In een resolutie van het vorige maand gehouden zevende communis tische partijcongres was al gezegd dat brieven zquden worden gezonden naar de regeringscoalitiepartijen in West- Duitsland waarin het Oostduitse stand punt wordt uiteengezet. uitgebreide toonzalen deskundig advies geopend 8.30-17.30 zat. tot 1 uur. HOGE RIJNDIJK - LEIDEN 3000 Griekse gevangenen vrij ATHENE De Griekse minister van binnenlandse zaken, Patakos, heeft bekendgemaakt dat de helft van de 6.138 personen, die sinds de mili taire machtsovername op het eiland Jaros gevangen zitten, binnen een week worden vrijgelaten. Ze zullen schriftelijk moeten ver klaren dat zij zich rustig zullen hou den en geen politiek bedrijven. Een afgevaardigde van het Internationale Rode Kruis is vanmorgen de gevange nen op het eiland gaan opzoeken. Het Europese parlement nam giste ren in Straatsburg met algemene stemmen een resolutie aan, waarin wordt vastgesteld dat de associatie overeenkomst tussen de EEG en Grie kenland slechts kan worden uitge voerd als de democratie in Grieken land wordt hersteld. UTRECHT De drie vakcentrales hebben bij de regering aangedrongen op ingrijpende maatregelen ter bestrij ding van de werkloosheid. De werk loosheid is thans op een onaanvaard baar hoog peil gekomen. De toezeggin gen van de regering in de regerings verklaring moeten met grote spoed ge stand worden gedaan. De cijfers van april zijn volgens de vakcentrales verontrustend. Wel is de totale werkloosheid in deze maand ge daald van 85.000 tot 75.000 man, maar dit is vooral een gevolg van normale seizoeninvloeden. In feite is er volgens de vakbeweging sprake van een stjj ging van de werkloosheid met 9.000. Gezien de spreiding van de werk loosheid over de bedrijfstakken er delen van het land achten de vakcen trales gerichte stimuleringsmaatrege len op zeer korte termijn noodzake lijk. In het noorden, oosten en zuiden zal het bouwbedrijf een impuls moeten krijgen voor woningbouw" en werken tot verbetering van de infrastructuur. Voor de textielindustrie moeten maatregelen worden genomen die een geleidelijke aanpassing aan veranderde omstandigheden mogelijk maken. Ook zijn (belasting)maatregelen ter stimu- Gepleit wordt voor een verlaging van het disconto, zodat er tegen een voordelige rente geleend kan worden. •fa Vaticaan contra mini-rok - pag. Kernmerk. De Rekkense Inrichtingen verliezen deze maand de presidente van het be stuur: Charlotte Sophia van Ouwenaller. Mejuf frouw Van Ouwenaller behoort tot de vrouwelijke pioniers aan het front van het maatschappelijk werk. fa Storm van kritiek op Duitse rouiviveek - pag. Radio TV. Tientallen echt gezellige geschenkjes: Voor haar kamerplanten een planten spuit (vanaf ƒ4,25), of een leuk gietertje, of een plantenbak, of een vogelokoi met zangertje, of een kooistandaard (ƒ13,95), of een damesspade, of een onkruidsteken (ƒ2,10), of een leuke plastic tuinkabouter (vanaf ƒ4,65), of een halsband voor haar lievelingshond, of een cadeaubon (kan ze lekker zelf neuzen), of of of of Vlieland altijd weet heeft Nieuwe Rijn 50 - Tel. (01710) 2 08 24 BERGEN AAN ZEE De 27-jarige J. Wiersma is hier gisteren om het leven gekomen toen hij met de bestel auto, die hij bestuurde, over de kop sloeg. Zijn bijrijder, N. J. Tijms uit Heilo, liep een gebroken pols op. Vier jongemannen, die waren meege lift, liepen lichte verwondingen op. Een meisje, dat eveneens meereed, moest echter naar een ziekenhuis wor den gebracht. De bestelauto werd geheel vernield. Door de verkeersstagnatie die het onge luk veroorzaakte, vormde zich een file van auto's. Een personenauto die met grote snel heid kwam aanrijden en daardoor plotseling moest remmen, sloeg enkele malen over de kop. De 23-jarige mili taire bestuurder, Chr. Wijgh uit Amsterdam en een 20-jarig meisje M. Duinmeijer uit Bergen die uit de auto werden geslingerd moesten naar een ziekenhuis worden overgebracht. Nog warm DE BILT De luchtdrukverdeling wordt gekenmerkt door de aanwezig heid van een flink hogedrukgebied boven Oost-Europa en Scandinavië en een ander hogedrukgebied dat een groot deel van de noordelijke Atlan tische Oceaan beslaat. Een depressie bevindt zich westelijk van Portugal. Als gevolg hiervan stroomde warme lucht vanuit het zuidoosten tot over onze omgeving, waardoor Nederland, met België en de Bondsrepubliek gis teren tot het warmste gebied van Europa behoorde met maximumtem peraturen van 26 tot 29 graden. Het laat zich aanzien dat het warme weer bij ons morgen voortduurt. In de zuidelijke stroming in de hogere luchtlagen trekken kleine warmtesto- ringen mee die aanleiding kunnen ge ven tot de vorming van enkele regen- of onweersbuien. 13 mei: Zon op 4.50. onder 20.23. Maan op GUATEMALA In de Guatemalteekse stad Mariscos is gisteren een man aangehouden, die volgens de politie voldoet aan de beschrijvingen van Martin Bormann, de vroegere plaatsvervanger van Hitier. De vingerafdruk ken van de man, die ongeveer 70 jaar oud moet zijn, zijn naar Duitsland ge zonden. Het hoofd van de geheime politie zei dat bij de arrestatie van de man Israëlische commando's geen rol hebben gespeeld. De Israëlische ambassade bevestigde dat in Guatemala geen commando's aanwezig zijn. Israël zal niet verzoeken om een eventuele uitlevering van Bormann. West-Duitsland en het internationaal hof tot berechting van oorlogsmisdadi gers zullen om Bormann's uitlevering vragen als hij is gevonden, aldus d* Israëlische ambassade.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1