TV Duitse kijkers: Teveel bij dood Adenauer rouw RADIO mayo lAqiifclfinstoW6"! NCRV start 17 mei op Ned. 2 nieuwe quiz Puzzelboek en VRIJDAG 12 MET 1967 Commentaar Treffend 7YE VPRO heeft gisteravond met Huize Liberty" van de Britse au teur Gerald Hanley in uitstekende be werking door Hans Roduin een eenak ter van zo treffende inhoud uitgezon den, dat wij alleen maar op de grootst mogelijke kijkdichtheid kunnen hopen. Deze directe benadering van de ras sendiscriminatie, waarin men ontstel lend veel vaak-géhanteerde kletspraat hoorde, moet bij elke kijker wel iets hebben wakker geroepen dat op schaamte lijkt. Johan Kaart, die de kleine hotelhouder die-het-zover- heeft-geschopt heel bekwaam interpre teerde, kon helaas na een sterke start de zeer lange en moeilijke tekst niet helemaal baas: het zij de 70-jarige vergeven, juist om die interpretatie. Franklin D. Lafour, een acteur dïe wij te weinig op het beeldscherm speelde de kamer zoekende, schaafde Antilliaanse student voor treffelijk, met juiste vereiste dosering emotie. Het bleef de gehele avond overigens gesproken woord bij de VPRO, die be gon met een bijdrage aan de oor logsherdenking, door levendigg herinne ring aan de bewonderenswaardige „Dutch Parisgroep", die iri de jaren 1940'45 zovelen bedreigden lie ontsnappen aan Duitse hand. In de reeks „Ja, nee, geen mening' ging het ditmaal om militair vertoon en om de doeltreffendheid van voedsel- acties voor India. Het viel ook nu weer op, dat de doorsnee Nederlander toch bepaald een eigen doordachte me ning heeft, want de voor- en gen-discussie brengt maar weinigen van hun stuk en doet meestal niet veel meer dan weifelenden te brengen tot positie-kiezen. Toch interessant om te Aan het tv-spel ging een lichtelijk teleurstellend gesprekje met de 70-jari- ge Johan Kaart vooraf. Teleurstellend voor hemzelf vooral, omdat Simon Collem de indruk wekte hem. in uitgesproken genre niet het volle pond te geven. Men is meer enthousiasme gewend in de dikwijls nogal opgelegde interviews die Van Collem met film groten houdt, en daarvan was nu op vallend weinig te vinden. Een hommage aan de man die zoveel Nederlanders tientallen jaren genoegen heeft bezorgd was het niet wezenlijk en had het toch wel mogen zijn: Si mon van Collem werkt niet alleen voor cultureel hooggestemd VPRO-pu- bliek. VATICAANSTAD President Char les de Gaulle van Frankrijk brengt op 31 mei een officieel bezoek aan de paus. Hij zal er met groot ceremonieel worden ontvangen. STORM VAN KRITIEK IN MFST-IHITSLWD OVER ROIJWWEEK BRIEFSCHRIJVERS WAAROM MOET ALLES OVERDREVEN! MORDEN (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Er is een storm van kritiek gevolgd op de rouw- week, welke de Duitse radio en televisie in acht hebben genomen bij de dood van Adenauer. Kran ten en tijdschriften staan er vol van en het miljoenen-program mablad „Hör Zu", dat over het gehele land in diverse edities verschijnt, drukt vele van de talloze aan- en opmerkingen af. Het is voor de Nederlanders, die altijd menen dat de buitenlandse ether-programma's zoveel beter zijn dan de vaderlandse, wel eens goed, hiervan nota te nemen ,Nadat ik dagenlang door kamermu ziek ben gewekt en na mijn werk niets dan tragediën op de televisie kon zien, vraag ik u: kunt u mij verklaring geven voor zo een perso nencultus?", vraagt de ene brief schrijver en een andere zegt: „De programmamakers hadden eens ten bedenken, dat het niet aangaat een heel volk een week lang niets dan tragiek voor te zetten". En: heel ernstig nam de televisie rouw toch niet, want. de reclame kitsch ging gewoon door!" Of: „Ge lukkig was de bioscoop op de hoek er nog om eens iets anders te zien". Niet, dat men niet wilde treuren om de dood van Adenauer, integendeel, maar veel protesten gaan juist in die richting: „Adenauer zou het zelf he lemaal niet hebben gewaardeerd, zo'n opgelegde vertoning was niets voor hem!" En: „Kunnen de staatslie den van nu niet alvast beslissen, dat bij hun verscheiden geen rouwweek in radio en televisie hoeft te worden gehouden?" e= „Waarom moet ii tafelklare smulverrassing BIJ DE LUNCH "Eén horizontaal (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM „Eén horizon taal" heet de nieuwe NCRV-tele- visiequiz, die op woensdag 17 mei a.s. voor het eerst verschijnt op Ned. 2 en waaraan de kijkers thuis kunnen meedoen. Men hoeft alleen' maar te kunnen puzzelen, snel te reageren en de tele foon bij de hand te hebben. Op het scherm ziet u een bord, waarop letters staan, die het begin en het einde van een woord dat met minstens 16 lettars wordt gespeld, zijn aangegeven. Van tijd tot tijd komt er een letter bij en de quizmaster geeft een vingerwijzing door een zin te zeggen, die verband houdt met het gevraagde woord. Sommige letters, recht boven aan het bord, hebben een cijfer gekregen. Onder de gevraagde letters staan kruisjes, die corresponderen met de cij fers. Wie de letters waaronder een kruisje staat, heeft gevonden, moet daar een nul voor zetten. Dan heeft men het kengétal van het telefoonnum mer, dat links boven op het bord staat. Dit behoort toe aan een NCRV cor respondent, die op het eerste antwoord zit te wachten. He verwisselt dus elke uitzending. Wie het eerst het hele woord heeft gevonden, mag bellen. Is het antwoord goed gegeven, dan gaat op het bord een knipperlicht branden, ten teken dat men de correspondent niet meer hoeft te bellen, omdat de prijs van 50 al vergeven is. De winnaar hoeft niet anders te doen dan zijn telefoonnummer aan de correspondent op te geven: hij of zij wordt dan door quizmaster Dick van 't Sant opgebeld. Duitsland alles zo mateloos overdre ven worden?" „Het mankeert er nog maar aan, dat het volk een week lang rouwkleding heeft moeten dragen!" Heel boos zijn vele briefschrijvers over het feit, dat de reclame in de rouwweek gewoon doorging: „Na tuurlijk treurt het hele Duitse volk om het heengaan van Adenauer, ra dio en televisie wijzigen hun pro gramma's, maar de reclamenonsens, compleet met pop-muziek, moet door gaan. Ook bij de tv eindigt de piëteit daar, waar het geld in 't laat je komt". En nog een brief: „Heel het rouwpro- gramma werd hierdoor gekenmerkt door. „Mammon, Mammon über alles, über alles in die Welt!" Dit zijn maar enkele grepen uit de bergen protesten, die bij kranten en tijdschriften terechtkwamen. Nooit eerder heeft het Duitse volk zo hard zitten pennen aan ingezonden stuk ken en aan kwade brieven naar d< omroepen. GEEN VERSCHIL De Duitse kijker verschilt overigens ii niets van de Nederlandse: ook hij schroomt niet, felle kritiek te uiten op details van de reportages. Bij de uitvaart van Adenauer, die lang breed op het scherm kwam, heeft men zich op de gebruikelijke manier zitten ergeren, maar uit allerlei brie ven blijkt: de commentatoren deden het niet goed, „waarom kwamen geen bekwame reporters aan het woord? Het was vreselijk, dat hulpe loze gestotter van deze heren aan te horen!" „Adenauer was burger met hart en ziel, waarom dan massa uniformen bij zijn begrafe nis?" „Het was pijnlijk om zien, hoe mijnheer Liibke bij het volkslied eerst half opstand en toen weer ging zitten". „Men kreeg het gevoel, dat niet een staatsman, maar een hoge generaal werd begraven". „We kregen aan één stuk De Gaulle en Johnson te zien, waarom hadden de camera's niet de beleefd heid, ons ook de andere buitenlandse vertegenwoordigers te tonen en stel den de reporters hen niet voor?" Zo gaat het maar door, die boze kri tiek, vooral massaal gericht tegen de hele rouwweek, opgesierd met lijke reclameboodschappen. Men noemde het zelfs „ondemocratisch' kijkers en luisteraars in een treur- corset te persen: „Iedereen heeft smart gevoeld over de dood van Ade nauer, maar het ging ten slotte om een rijk leven dat voleinding had gevonden en niet om een verschrik kelijke ramp of een noodlottig ingrij pen in het staatsbestel". „Boven dien bestaan er ook nog burgers, die zich geen week van rouw wensen te laten voorschrijven". WEER GEWELD In België geldt weer andere beroe ring in de tv-wereld, want daar heeft het parlementslid MathÜde Schroyens in de Kamer gepleit voor betere kwaliteit van de programma's en met name voor beperking van het geweld en de moordpartijen in films en feuilletons. Zij vroeg, vooral ten behoeve van be jaarde kijkers(sters) meer rustig to neel en opera in de jonge avonduren en zij beschuldigde de BRT ervan, de kijkers onverantwoordelijk royaal te onthalen op programma's, waarin moord, geweld en sadisme de voor naamste ingrediënten vormen. In Amerika is allerlei herrie aan de hand in verband met de bouw van een tweeling-wolkenkrabber in New York, die 480 meter hoog moet wor den en nu al twee jaar wordt verbo den door het stadsbestuur. Oorzaak: het bestuur vreest dat dan tweeder de van de stad, in de schaduwzone van deze immense gebouwen, geen televisie-ontvangst meer zal hebben, at zou een te grote tegenslag zijn 19.01 19.11 De tocht naar het absolute nulpunt. NRU: 20.00 informa ties voor en over vakantiegan gers. 22.05 Parlementair weet verzicht. 22.25 Humanlstis Verbond. 22.30 Nieuws. 22 Volksmuziek. 23.00 De blaz> van het Radio Kamerorki minl-magazlne Hilversum II 298 m.: VPRO 18.00 Nieuws. 18.13 Amerika in ding van de PSP. Jazz-rondo. 19.00 Voor jonge mensen. 19.30 Lezen en schrij- 20.30 Licht Nederland I: NTS: ^18.45 Pl- 8°55 VrER: Reclame^ AVRO The Thunderblrds: De /an Mars, TV-fih 19.56 Reclame. NTSj 20.16 Reclame. italre. 21.00 uonanca. -film: dl. 44: Wraak. 21.50 _../e man in Washington STER: 22.10 Reclame. NTS. - rnaal. 22.30-23.00 Tele- ifyslca (herhaling dl. 18.25 School-t Duits-sprekende angsoliste. 20.45 Geloven if zonder kerk. gesprek. 21.00 Radiokamerorkest en Radiokoor. 22.10 Klein okoor. 22.30 Nieuws. 22.40 Ak- tualiteiten. 22.55 Stereo: Licht platenprogramma. 23.55-24.00 land Doe. (herh.). begint in Maleisië.' ,'crsum I. 402 m.: KRO: Sleuws. 7.10 Het levende 3. lezing. 7.15 Clavecim- belrecital (gr.) 7.30 Nieuws. ',32 Gewijde koorzang, (opn.). .55 Overweging. 8.00 Nieuws. 1.10 Dj inn. gevarieerd pro- Overheidsvoor- Grammofoonplate a draadomroep: v: Claudio Monteverd nazlone dl Poppea' 8.10 Lichte grammofot 2o.25~Mijn le- gina": 8'50-9.00 Tip; Bath gevarieerd programma. (11.00 ken' voorHa'nd^^c 12.30 Aktueel 15.34 Weekjournaal (met titels voor slechthorenden.) STEK: n Allee, musical. voor de 13 tv-stations, die New York van dagelijkse (en nachtelijke) pro gramma's voorzien. De machtige maatschappij die de bouw zal financieren, heeft de 13 tv-ondernelningen geadviseerd, een gezamenlijke antenne nog eens ven op de 480 meter hoge gebouwen te plaatsen, maar hiertegen hebben de eigenaars van Empire State Buile- ding protest aangetekend. Zij heb ben er zelfs een kort geding van ge maakt. Reden? De gezamenlijke zend-anten- nes van de 13 stations, plus nog eens 24 FM-zenders brengen Empire Sta te Building per jaar plm. 30 miljoen dollar aan huur op. Geen wonder, dat er om het bezit van deze geldge- vertjes danig wordt getwist! De rech ter zal nu moeten uitmaken, of de bouwmaatschappij het recht heeft, de tv- en FM-ondernemingen het aanbod van zender-verplaatsing te doen.... en dan ook nog met de mil- joehen dollars huur te gaan strijken. OLYMPIADE Over het durende televisieprobleeir. van de Olympische Spelen is het laatste woord nog niet gezegd. In Lausanne hebben de voorzitters van 27 interna tionale sportfederaties in Europa nu al vergaderd over de kosten zendrechten.... voor 1972, terwijl de Spelen van 1968 nog meer dan een jaar ver zijn. Elke keer zullen nl. die kosten hoger worden en de federaties menen, dat hun daarvan een flinke portie toe komt. Zij hebben in deze vergade ring de eis gesteld, dat in 1972 een derde van de rechten ten goede moet .komen aan hun organisaties. Het geld moet dan worden verdeeld over de genen, die aan de Spelen zullen deel nemen. Kruiswoord-puzzel zonder zwart Horizontaal: 1. vijzel-telwoord. 2. zangwijs-voornaamw.-lied. 3. zuivelpro- dukt-lengtemaat. 4. getrof- fen-priem-lidwoord (Fr). 5. op een an dere plaats-myth. figuur. 6. nobel-een zekere-de gouden bul (afk. Lat). 7. adellijke titel in Engeland-steen-mu- zieknoot. 8. meisjesnaam-vereniging. 9. voorzetsel-dorp in Gelder. Vertikaal: 1. Vis-scheik. element (afk.). 2. mondeling-meisjesnaam. 3. meisjesnaam-bloedbuis-voegwoord. 4. stapel-deel v.e. benedenhuis. 5. steeds-maanstand-scheik. element (afk.). 6. water in Friesl.-boom-deel het gelaat. 7. steenklomp-soort wilg. 8. vogel-dat is (afk. Lat.). 9. on- derrichten-lichaamsdeel. OPLOSSING Horizontaal: 1. staar, 4. Essen, 7. ke ten, 9. Lemuren, 11. Epen, 13. loge, 15. los, 16. rel, 17. ven, 18. mil, 20. pet, 22 Aser, 24. Leto, 25. gelaten, 28. deren. 29. enkel, 30. Namen. Vertikaal: 1. sabel, 2 Aken, 3. rem, 4. :r, 5. snel, 6. netel, 8. tuimelaar, 9. les, 10. nor, 12. polis, 14. gemet, 18. manie, 19. leg. 20. pen, 21. toren, 23. rede, 24. Lena, 26. lel, 27. ten. Brassens geopereerd PARIJS De Parijse zanger, schrij ver en componist Georges Brassens is vandaag aan zijn niet geopereerd. Zijn herstel zal zeker een maand vergen. Dit is Henrïètte Klauz> als mezzo-sopraan verbonden aan het operagezelschap Forumdat onlangs in het AVRO-televisieconcours voor jonge, gevestigde talenten de eerste prijs zang won. Vanavond verschijnt zij voor de KRO-televisie (8.05 uur Ned. 2) om internationale liedjes „uit grootmoeders tijd" te zingen en zij doet dat in bijpassende ouder wetse kleding, judaspenning en pauweveren" heet haar kleine show, maar een stoffige aangelegenheid wordt het bepaald niet, daarvoor is Henrïètte te modern ingesteld. Wel zingt zij de liedjes zoals ze destijds werden gepresenteerd: dweperig en romantisch, zoals de meis jes van toen aan de piano in de salon. In Johan Otten, winnaar van de Borovskyprijs, vindt zij daarbij een waardige partner. VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 AVRO uur The Thunderbirds. uur actualiteiten, i uur Dean Martin-show. i uur Voor de vuist weg. Ned. 2 KRO j uur Henriëtte Klauz zingt liedjes uit moeders tijd. uur documentaire over Limburg, 100 ja Nederlands. uur Bonanza. uur nieuws uit Washington. VANAVOND TE HOREN Hilversum 1 NRU 8.00 uur Grenspost, gevarieerd programma over vakantie. 10.05 uur parlementair weekoverzicht, 10.40 uur volksmuziek: de Poolcirkel. 11.20 uur mini-magazine Radiorama. Hilversum II VPRO en VARA 7.00 uur Ronduit, jonge mensen praten. 7.30 uur literaire rubriek. 8.05 uur „Gewoon anders". 9.00 uur Radio Kamerorkest concerteert; moderne werken. kant enklaar in heel veel smaken en niet duur ook!: VANAF 90 CENT We kunnen dat aléén beslist niet. Daarbij moet God ons helpen". Zo had Tobias gesproken. Nu doet hij het weer. Voor zijnu gemeente. Doch Carel heeft nietemin het ge voel, dat hij in het bijzonder voor hem spreekt. Want er daalt nu, terwijl hij luistert naar de woorden die van de kansel klinken, een diepe, weldadige rust in hem. Hij weet, dat zijn gedachten hem niet meer behoeven te beang stigen. Zij zijn onlosmakelijk verbonden met de zwakke mens. En met Gods hulp zal hij ertgen weten te strijden. Er is een stilte gevallen. De stem van Tobias zwijgt. Carel weet niet of de" preek ten einde is. Hij denkt: ik moet weer met God leren leven, zoals mij dat als kind al is geleerd. „Laat ons bidden", hoort hij Tobias zeggen. Hij vouwt de handen samen. Maar voor hij' de ogen sluit, kijkt hij naar Aegte en hun blikken ontmoeten elkaar. Nauwelijks merk baar knikt zij hem toe. Dan buigt zij eerbiedig, in gebed, het hoofd. Hij vergeet de ogen te sluiten. Zijn blik blijft gericht op haar, zoals ze daar zit naast zijn moeder. En door het dankgebed dat Tobia uitspreekt, welt woord loos zijn bede op: „Heer, geef Aegte en mij nog veel ge luk!".... 7. EEN LEVEN BREEKT AF September heeft een nazomer gebracht, zoals men die in jaren niet heeft gekend. Dag aan dag scheen de zon. En oktober heeft hierin geen verandering kunnen brengen. Weiswaar heeft de goudgloed van de herfst de bomen langs de grachten gekleurd en worden de dagen steeds korter, maar de zomer schijnt van geen wijken te willen weten. Soms beginnen de ochtenden met een lichte mist, die blauw onder de linden boven het stille grachtwater hangt. Maar met het klimmen van de zon verdwijnt deze neveL Het lijkt wel of het weer zich heeft aangepast bij de zonnige, zorgeloze tijd waarin de mensen nu leven. De op bloei, onmiddellijk na de vrede met Engeland ingezet, is nog groter dan zelfs de optimisten hadden durven hopen. Goud stroomt er weer in de beurzen van de kooplieden en daar van profiteren velen mee. Het geld rolt. En waarlijk niet alleen in de patriciërshuizen langs de Oude Delft en de andere grachten. Ook de vroedschap kijkt niet op een gul den meer of minder. Het is maar al te bekend geworden, dat zij een bespreking met het stadsbestuur van Rotterdam in het Prinsenhof heeft besloten met een maaltijd, die maar liefst 306 gulden en 18 stuivers heeft gekostIedereen weet te vertellen wat er alzo is gegeten: schapen, lams- en kalfsvlees, speenvarken en gans, kippen, duiven en konij nen. Als nagerecht was er Edamse en Goudse kaas en het dessert bestond uit citroenen, sinaasappelen, amandelen, abrikozen, zoethout en kandij. En bij dat alles was er vanzelfsprekend flink gedronken. Er wordt gesproken van bijna honderd flessen wijn en een vierde vat bier.... Maar och, wie maakt er zich zorgen over? Geld is er in overvloed. Men merkt het ook aan de plannen die er worden geopperd. Er is over gesproken om geld in te zamelen voor het gieten van klokken voor een beiaard in de torert van de Nieuwe Kerk. Aan de bouwmeester Jacob van dampen is opdracht gegeven een ontwerp te maken voor sen grafmonument voor admiraal Tromp, die een jaar, geleden in de Oude Kerk werd begraven. En overal in, de stad ziet men de handwerklieden bezig met het ver groten van huizen. Er is volop bedrijvigheid op alle gebied. De kunstenaars hebben er een belangrijk aandeel in. Ook Carel heeft meer opdrachten dan ooit tevoren. Als het zo doorgaat, zal hij. wellicht in de loop van volgend jaar uit de schulden kunnen De ene opdrachtgever heeft al meer haast dan de andere. Doch er kan er slechts één tegelijk worden geholpen. Carel heeft besloten voor alles het schilderij te maken dat domi nee Valentijn bij hem heeft besteld. En dat niet alleen vanwege de oude relatie, maar ook-omdat hij ernaar ver langt hieraan te werken. Hij heeft de voorstellling, zoals zijn plan was, ontleend aan het boek Tobith. De oude Tobias schildert hij, zittend samen met Anna, zijn vrouw, in de kamer. Uiteraard toeven de gedachten van de blinde grijsaard bij zijn zoon, die langer wegblijft dan hij had verwacht. Dit probeert hij tot uitdrukking te brengen door rechts boven in de compositie de zoon te schilderen, zoals de vader in een visioen hem ziet. Onmiddellijk na zijn terugkeer uit de Beemster is hij aan het schilderij begonnen. Hij werkt er met plezier aan. En hij kan zich volkomen op zijn werk concentreren. Want hij heeft het gevoel, dat nu pas de stormen zijn uitgeraasd en hij de zekerheid begint te winnen, die een mens moet bezit ten om gelukkig te kunnen zijn. Aegte en hij zijn beiden nog jong. De toekomst ziet er licht en hoopvol uit. Er is voor hen nog zoveel moois van het leven te maken.Hij heeft dit vroeger ook wel eens vastgesteld. Maar hij verbindt er nu deze voorwaarde aan: als God het wil. Het geloof, hem als kind gegeven, maar losgelaten in de kolkende branding die het leven soms was, heeft hij herwon- Wordt vervolgd) Kern- De Edison centrale Company ovei- onder ftew Y ork centrale in de rotsbodem onder de stad New York, daar het gesteente zich uitstekend leent voor de bouw van een derge lijke centrale en de manieren waarop tunnels in dergelijk gesteente ge maakt moeten worden al bekend zijn. SUKKELTJE EN BRUUNKE „Zeg eens even, m'n kostelijke soep smaakt naar zeep, omdat jullie de borden niet afdrogen!" moppért hij. „O", zegt Stik- keltje. „Maar U hebt ook niet gezegd, dat we ze moesten ardrogen!" Vette moppert. „Dat moesten jullie zelf begrijpen, dom- Als alles netjes is afgedroogd, krijgen ze in de gelagkamer een groot bord tomatensoep. „Heer lijk" zucht Bruunke. „Nou, maar als het op is. gaan we direkt weer proberen geld te verdienen!" zegt Stikkeltje. „Geld verdienen" vraagt een van de gasten. „Willen jullie MIJ helpen? Met aardappels schil len en in reepjes snijden; ik heb een patates-frites- kraampje!" „Graag meneer" zeggen de beide vriendjes tegelijk. FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 15