Beter (tweemaal) te geven dan te ontvangen Kennedyrondevier jaar touwtrekken Optreden politie geen verwarrende factor Kennedyrondekomt het toch nog goed? PUIEN TEGEN DOMHEID 34 ct VRIJDAG 12 MEI 196T Gebarsten aarde schreeuwt om water Voor beide inzamelingen moeten we eens uw aandacht vragen omdat India èn de kerk onze hulp niet kunnen ontberen. In de eerste plaats Bihar. Mede van ons zal het afhangen of het lukt de hon gersnood daar te bestrijden. Wie de jaren van de bezetting bewust heeft meegemaakt, weet wat het zeggen wil hon ger te hebben. Doch bedenkt, dat de honger in India erger is. Het gaat om het leven van dertig miljoen mensen, oude ren en jongeren. Dertig mil joen mensen, die de dood in de ogen zien. Dit Pinkster-weekeinde worden van het Nederlandse volk twee offers gevraagd. Zaterdag zamelt de stich ting „Eten voor India" gel den in voor de dertig miljoen hongerigen in Bihar, en zon dag wordt in talloze kerken gecollecteerd voor zending en werelddiaconaat. Honger en dorst in India In de tweede plaats de zen ding. Door Pinksteren is de kerk zendingskerk geworden. Zij heeft erop uit te trekken naar alle windstreken. Geen hoekje van de aarde mag zij onbezocht laten. Liefdevolle zendingshanden in Rhodesië GROTE VERSCHILLEN TUSSEN TARIEVEN OPHEFFING PROTECTIE: OOK SCHADUWKANT (Door onze economische medewerker) Er is deze week hard gevochten over de laatste ronde van de Kennedyronde. Vertegenwoordigers van de Euromarkt, van de Verenigde Staten, van het Verenigd Koninkrijk en van Scandi navië waren de felle kemphanen. Het begon zo'n vijf jaar geleden. Wijlen president Kennedy was een groot voorstander van een nauwere samenwerking tussen de Ver. Staten en West-Europa. Hij wist dat een vergroting van de handel en daar door betere economische betrekkin gen tussen beide partijen een belang rijke basis zou zijn. Daarom kon hij na lang onderhan delen het Amerikaanse Congres in. 1962 zo ver krijgen, dat het hem toestond voor 1 juli 1967 de invoer rechten met maximaal 50 procent te verlagen, mits ook de landen van West-Europa de invoerrechten over de gehele linie met eenzelfde percen tage naar benedes zouden brengen. Deze grondgedachte is gezond. Wie zich de jaren tussen 1918 en 1940 herinnert, weet dat de landen zich economisch steeds meer gingen afsluiten, dat zij de onderlinge han del daar beperkende bepalingen steeds meer aan banden gingen leg gen. De hierdoor ontstane isolatie is een van de brandhaarden geweest voor het ontstaan van de tweede we reldoorlog. In de GATT Toen Kennedy het Congres een maal zover had, konden de voorstel len behandeld worden in de bijeen komsten welke werden georga niseerd door de internationale orga nisatie die bekend staat als de Alge mene Overeenkomst voor Tarieven en Handel, aangeduid met de begin letters van de Engelse naam: Gene ral Agreement on Tarifs and Trade, de GATT. Voor het eerst werden die voorstellen van Kennedy in mei 1963 behandeld. Toen ontstond ook de naam Kennedyronde. van de vrijhandel en de protectie waar vele vellen papier over vol geschreven en vele woorden over gesproken zijn. Zwart-wit gesteld: hoge invoer rechten en handelsbelemmeringen vertragen de wereldhandel en hou den de prijzen onnodig hoog. Ophef fing van rechten en belemmeringen drijven echter de zwakke bedrijven naar de ondergang. Het geïnvesteer de kapitaal gaat verloren en de mensen worden werkloos. Tijdens de onderhandelingen over de Kennedyronde bleek al gauw dat er tegengestelde belangen waren. Knelpunten Miljoenen mensen wachten op het woord van het heil, 1 1 dat ook voor hen is gespro- Hogere wedde Ga Jcen. De kerk heeft het te dracht" Ook dk is op~ onaanvaardbaar Maar daarvoor is geld dig. Veel geld zelfs. En het zal er moeten komen. De kerk kan die opdracht gewoonweg niet afstoten. Twee soorten nood g( telijke en materiële. Die wij hebben op te lossen. Geza menlijk. Laat het niet alleen bij dit gebaar (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Met de stemmen van de CPN, PSP, SGP en BP tegen heb ben Provinciale Staten gisteren beslo ten de jaarsalarissen van de leden van Gedeputeerde Staten te verhogen van 35.500 tot 38.000. De heer Vlasblom van de SGP vond de verhoging onaanvaardbaar: „Wij moeten ons volk het voorbeeld geven van bezuiniging. Als deze verhoging doorgaat, volgen straks weer de wed den van de Kamerleden en wethou- De fracties van de PvdA, de CPN en de BP wilden de presentiegelden van de Gedeputeerden laten vervallen. Commissaris Klaasesz wilde hierover eerst met de fractieleiders praten en dan de Staten een nota aanbieden. Explosie in Frankrijk: 50 arbeiders gewond BEAUVAIS Ruim vijftig arbei ders zijn vanochtend gewond geraakt bij een reeks ontploffingen gevolgd door brand in een chemische fabriek in de Noordfranse plaats Meru. Tien gewonden zijn er zeer ernstig aan toe. De fabriek, die spuitbussen met insectenverdelgingsmiddelen maak te, is geheel verwoest. Men vreest dat nog meer slachtoffers onder het puin liggen. John F. Kennedy: voorvechter van een nauwe hand tussen Ame rika en Europa. mogelijkheden ontstaan voor een ver laging van de prijs per eenheid. De ze zelfde filosofie ligt ook ten grondslag aan de oprichting en uit werking van de Euromarkt. Op de tocht j Zo liggen de Amerikaanse tarie ven een stuk hoger dan de Euro pese. Worden beide tarieven over de gehele linie gehalveerd, dan blijven de Amerikaanse nog het hoogst. In vakkringen spreekt men bij een ta- riefverschil van minstens 10 pet. van een dispariteit Aanvankelijk had de Euromarkt een lijst met 1500 dispariteiten opgesteld, doch door on derhandelingen kon die lijst tot 200 teruggebracht worden. Uit de weg geruimd kunnen die worden, als de Amerikaanse tarieven sterker ver laagd worden dan de Europese. 2 Een ander knelpunt was het Amerikaanse selling price sys teem voor chemische en farmaceu tische produkten. Niet de invoer waarde in Amerika gold als basis voor het vaststellen van de heffing, maar de (veel hogere) binnenlandse verkoopwaarde van de Amerikaanse industrie. Hierdoor konden de invoer rechten in Amerika oplopen tot som: boven de 100 pet. o Dan hebben wij de uitzonderings- lijsten, die de landen in 1964 be gonnen in te dienen op de algemene tariefsverlaging en welke uitzonde ringen bedoeld waren voor produkten van vitaal belang voor het betrok ken land. maar overigens ook de andere landbouwprodukten leverende lan den als Canada, Australië, Argenti nië en vele minder ontwikkelde lan den willen gemakkelijker toegang tot de Europese markten. Maar de Euromarkt heeft met veel moeite bin nen de eigen grenzen een regeling op agrarisch terrein bereikt en men wil die niet door concessies torpede ren. Wel was men bereid tot een wereldwijde graanovereenkomst maar over de belangrijke voorwaar den kon men het niet eens worden. Deze week Op het ogenblik van schrijven wa ren de onderhandelingen vastgelo pen. De tarieven voor de chemische en farmaceutische produkten alsme de de granen waren het knelpunt. Als uiterste datum waarop over eenstemming bereikt moet zijn, stelt men a.s. zondag. Is de kloof dan nog niet overbrugd, dan zien de Amerika nen, zo stellen zij, geen mogelijkheid meer om de tegemoetkoming hun Congres nog te realiseren. Aan het einde van de weck zullen wij weten of partijenelkaar toch heb ben weten te vinden. Beernink: jeugd werkt hard DEN HAAG Het is beslist niet waar dat het optreden van de politie een verwarrende factor is bij het ontstaan van ordeversto ringen. De werkelijke oorzaak ligt bij die groepen die aansturen op moeilijkheden. Dit zegt minister Beernink in ant woord op vragen van het pacifistisohe- socialistische Eerste-Kamerlid O. M. Boetesx over de moeilijkheden in de hal van het Amsterdamse Centraal Station begin apriL Op de vraag of deze ongeregeldhe den in de hoofdstad niet opnieuw een explosieve situatie hebben doen ont staan, zoals die in het voorjaar van 1966, antwoordde de bewinsdman: „Zo lang de mogelijkheid aanwezig is dat bepaalde groeperingen erop uit zijn de openbare orde in Amsterdam te verstoren, blijft inderdaad de kans van onrust aanwezig." Het gemeentebestuur is lang bezig om in leegstaande ruimten in de bin nenstad mogelijkheden voor vrije- BRUSSEL De indruk bestaat dat het met de Kennedyronde op het laatste ogenblik toch nog goed zal aflopen. Er wordt hard ge-* werkt aan compromissen tussen de standpunten van Amerika en Euro pa. EEG-onderhandelaar Jean Rey werd door de raad van ministers gemach tigd een bemiddelingsaanbod te aan vaarden van de secretaris-generaal van de GATT, Wyndham White. Het plan zou voorzien in verlaging van de douanetarieven in de chemi sche sector en voor chemische kleur stoffen in twee fasen, waarbij de eer ste fase een aanpassing zou omvatten van het door Europa gewraakte Ame rikaanse „selling price"-systeem. Maar of er ook een graanover eenkomst gesloten zal worden EEG-vice-voorzitter Mansholt be twijfelt het, „Wat in Genève aan de gang is, dat zijn keiharde handels onderhandelingen geworden, die de naam Kennedyronde niet meer dienen", zei hij gisteren in Europese parlement. tijdsbesteding voor de jeugd te schep pen. Het probleem is echter, dat zodra deze jongeren een lokaal in gebruik hebben genomen, er onmiddellijk pro testen komen van omwonenden, aldus mr. Beernink. Tenslotte zegt de bewindsman de overtuiging te hebben dat de over grote meerderheid van de jeugd be staat uit hardwerkkende mensen met een wijde belangstelling en met een gezonde kritische houding ten opziebte van alles wat zich in deze snel ont wikkelende maatschappij voordoet. Het is des te meer te betreuren dat dat gedeelte van de jeugd dat zich aan ontsporingen te buiten gaat, een zo onevenredig grote aandacht be hoeft. Elizabeth nodigt Hertog van Windsor uit LONDEN Koningin Elizabeth van Engeland heeft de hertog en her togin van Windsor uitgenodigd om de onthulling van een gedenksteen voor koningin Mary, de moeder van de hertog en de grootmoeder van de Ko ningin, bij te wonen. De hertog heeft de uitnodiging aangenomen. Het is de eerste maal in 30 jaar dat de koninklijke familie het paar heeft uitgenodigd. Sinds de toenmalige ko ning Edward VIII (nu hertog van Windsor) in 1938 troonsafstand deed om met de gescheiden Amerikaanse mevrouw Wallis Simpson in het hu welijk te treden, zijn de betrekkingen tussen het vorstenhuis en het paar ge spannen geweest. KOBLENZ In Koblenz is gisteren een handelsreiziger veroordeeld tot 70 mark boete wegens het verkopen van „intelligentie-pillen" aan ouders van kinderen die op school slecht mee kunnen. De man verkocht dozen pillen voor meer dan 100 mark per doos. Hij bezwoer, dat zij een probaat middel waren tegen domheid. Maar sommige ouders beklaagden zich bij de politie toen zij bemerkten dat de pillen niet die uitwerking hadden die zij ervan gehoopt hadden Het gaat dus in wezen om een ver groting van de wereldhandel, waar onze internationale handel een deel van vormt. Wij weten dat onze ex porteurs gehandicapt worden door hoge buitenlandse invoerrechten, in voercontingenten. subsidies van de overheid, embargo's en dumping. Als die invoerrechten naar bene den gaan en als de andere invoerbe- perkende maatregelen verminderd en opgeheven kunnen worden, kan de wereldhandel worden uitgebreid. Dan zal ook de produktie opgevoerd kunnen worden, waardoor er weer Niet ieder is echter met deze grondgedachte even gelukkig. Men wil wel graag dat elders de invoer rechten en belemmeringen naar bene den gaan, maar het enthousiasme om dat in eigen land te doen, is vaak minder groot. In elk land zijn er nogal wat industriële en agra rische bedrijven gebaat bij niet te lage invoerrechten en bij het handha ven van de belemmeringen. Juist achter deze haag hebben zij zich kunnen ontwikkelen en zij komen nu niet graag op de tocht te staan. Wij zitten hier op het oude terrein A Het was oorspronkelijk de bedoe ling om in de Kennedyronde niet alleen de tariefsverlagingen te behandelen maar ook de andere han delsbelemmeringen. Hier is echte! niet veel van terechtgekomen Hoogstens heeft men overeenstem ming bereikt over een aantal richtlij nen voor de toepassing van an ti-dumpingmaatregelen. c Als laatste van de reeks van moeilijkheden noemen wij de landbouwprodukten. De Amerikanen waren op dit punt zelfs erg fel. Zij VELASQUES trek-voor-trek-voortreffelijk

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 13