ZAAN BIEDT NOG OUDE ROMANTIEK ^0^ Kamer verontrust over toestand in Griekenland Afzonderlijk financieel statuut bepleit voor de grote gemeenten Ontslag 22 mei in Kamer SOS-berichten alle via ANWB Uitvoering plan CNV biedt perspectieven VooruwbuitentarjjJgSB Shell touring OUr DONDERDAG 11 MEI 3967 (Van onze parlementsredactie) EINDHOVEN „Ik geloof niet dat het blijvend mogelijk zal zijn om te volstaan met één statuut, waarin zowel Sevenum en Norg als Rotterdam en Utrecht gevan gen kunnen worden. Het is mijn overtuiging dat de problematiek van de grote steden na studie van andere aard zal blijken dan van de overige gemeenten." Dit zei de Amsterdamse wethouder W. Polak gisteren in Eindhoven op het congres van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten. De VNG hield zich bezig met de problematiek van de gemeentefinanciën. De heer Polak betoogde dat de Finan ciële Verhoudingswet fundamentele gebreken vertoont, waar vooral de steden met een economische en cultu rele centrumfunctie het slachtoffer van worden. Naar zijn mening han gen veel uitgaven van de grote ge meenten niet samen met de verzor ging van de eigen burgers maar met de sociaal-economische functie van deze steden. Hun geheel andere kostenstructuur kan volgens de Amsterdamse wet houder niet door de verfijningsrege ling worden opgevangen. Hij herin nerde er aan dat bv. de aanleg van de nieuwe nationale luchthaven Schiphol voor een belangrijk deel door de gemeente Amsterdam is be kostigd. Daarnaast moeten de grote steden met name in de Randstad ex- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer zal op maandag 22 mei om een uur debatteren over het ontslag van burge meester Van HalL Dit gebeurt op basis van het eerste interimrapport van de commissie-Enschede en van een bege leidende regeringsnota, waarin het ka binet-De Jong antwoord geeft op de zeven beleidsvragen die in genoemd rapport zijn gesteld. Het kabinet zal het rapport èn de nota volgende week woensdag open baar maken en bij de Kamer indienen. I Deze besluiten zijn gistermiddag in j de Tweede Kamer genomen tijdens jeen nogal rommelig ordedebat over de vraag wanneer het ontslag van mr. Van Hall in het parlement zou moeten I worden behandeld. De communist Bakker verlangde een spoedinterpellatie en PvdA-fractielei- der drs. Den Uyl een regeringsverkla ring plus Kamerdebat. Beide heren wensten in ieder geval uiterlijk van daag nadere informatie van rege ringszijde. Eerst rapport DeKamermeerderheid stelde zich echter op het standpunt, dat eerst de publicatie van het eerste interimrap port van de commissie-Enschede moet worden afgewacht, zulks ook om de ontslaggronden beter te kunnen beoor- Pas na kennisneming van het rap port kan de Kamer zinvol over alle aspecten van de kwestie discussiëren. De heren Den Üyl en Bakker meen den het ontslag van het rapport-En- schede te moeten loskoppelen. Heeft de regering dat zelf ook niet gedaan? Waarom moet het Kamerdebat wach ten op de publicatie van het rapport, terwijl mr. Van Hall dat niet mocht? De Kamer aanvaardde tenslotte na veel heen- en weergepraat een voorstel van de heren Geertsema (lib.) en Van Mierlo (D'66) om maandag over een week te debatteren met voort zetting op dinsdag 23 mei. De Kamer krijgt dan de gelegenheid het eerste interimrapport van de commis sie-Enschede (500 pagina's druk, deel de Kamervoorzitter Van Thiel na eer telefoongesprek met minister Beernink mee) grondig te bestuderen. Het inter- pellatieverzoek van de communist Bak ker werd verworpen met alleen de PvdA, PSP. CPN en enkele D'66-ers voor. Het voorstel-Den Uyl („vandaag nog een regeringsverklaring en direkt daarop aansluitend een Kamerdebat") kreeg alleen de stemmen van PvdA. PSP en CPN. Onbevredigend De heer Polak noemde het een einde loze onbevredigende weg om over ho gere schaaluitkeringen te spreken. Men vergelijkt wat naar zijn aard ongelijk is, aldus de Amsterdamse wethouder van financiën. Daarom verdient het naar zijn mening de voorkeur om de financiële verhou ding van het rijk tot de grote steden afzonderlijk te bezien. De heer Polak had op dit punt een andere opvatting dan prof. dr. C. Goedhart. In een voor dit congres geschreven preadvies had de heer Goedhart gesteld dat voor het eren van een uitzonderingsstatuut voor de grote gemeenten naar zijn mening tot dusverre geen redelijk motief is aangevoerd. De huidige wetgeving biedt volgens hem moge lijkheden genoeg om de schaalbedra- gen ten gunste van de grote gemeen ten aan te passen. Bij voorzieningen van nationaal belang kan medefinan ciering door het rijk een oplossing bieden terwijl voor overige gevallen de verfijningsregeling kan worden toegepast, aldus prof. Goedhart. Opheffing Gemeentefonds Hij bepleitte 'voorts uitbreiding var de z.g.n. doeluitkeringen en afschaf fing van het Gemeentefonds. De gel den die via dit fonds worden uitge keerd kunnen zijns inziens beter rechtstreeks op de begroting van bin nenlandse zaken worden gepli Spreker was van oordeel dat in tij den van conjuncturele I taalschaarste het stelsel van centrale financiering over het algemeen d< voorkeur verdient boven het zoge naamde leningsplafond. Voor de kleine gemeenten spraken de burgemeesters Hi J. Soheffer van Ezinge en P. Bongaarst van Heel (Lb.) De heer Scheffer noemde het gewenst dat de uitkeringen aa gemeenten in plaats van door verfij ning worden afgestemd op de taken van de gemeente. De heer Bongaards benadrukte dat ook de kleine ge meenten hun specifieke moeilijkhe den hebben. De uitgaven voor socia le zorg zijn voor hen na de invoe ring van de Algemene Bijstandswet relatief hoger geworden dan voor de grote gemeenten, aldus de heer Bon- Breuk in Carlistische beweging in Spanje MADRID i=9 Zeven voormalige hoge functionarissen van de Carlistische mo narchistische beweging hebben giste ren aangekondigd, dat zij gebroken hebben met de beweging omdat zij het niet eens zijn met haar politieke en religieuze ideologie. In een verklaring zeggen zij, dat de ideologie waarmee zij het oneens zijn o.m. het niet-aanva arden godsdienstvrijheid en een nauwe band met anti-democratische elementen in- In „Zaanse Schans" klok eeuw teruggedraaid In overleg tussen NRU en ANWB wordt per 8 mei een nieuwe regeling ingevoerd voor het door de radio te laten omroepen van SOS-berichten. Deze regeling betreft berichten voor verwan ten met onbekende verblijfplaats in gevallen van ziekte of ongeval, waarbij sprake is van levensge vaar of overlijden. In de nieuwe opzet wordt de ANWB-alarmcen- trale centraal punt (dag en nacht bereikbaar on der nummer 070-81.43.81). Men kan er zich mel den met oproepen voor Nederlanders zowel als buitenlanders met onbekende verblijfplaats in Ne- derland, maar ook voor Nederlanders met onbe kende verblijfplaats in het buitenland. De ANWB geeft deze berichten door aan Nederlandse en buitenlandse omroepstations. Fietstocht door Nederland De AIT, de overkoepelende organisatie van alle toeristen organisaties ter wereld, orga niseert van dinsdag 21 juni GEEN GORDELS VOOR TOERIST IN ENGELAND Voor de toeristen, die op met zaterdag 24 juni vakantie met de auto naar internationale fietstocht Engeland gaan: veilig- door Nederland. De organi- heidsgordels zijn niet ver- satie is in handen van de plicht ANWB. In de eerste plaats Bij velen bleek enige onze- buitenlandse, dij ae jui aan- de Br-t wettelijke bepaling, gesloten, rijwielclubs. Maai- J Nederlandse belangstellenden dat alle meuwe auto's van de- kunnen men. De toch is 400 km lang, leidt van Amsterdam via Den Haag, Gouda en Zeist naar Den Bosch en voert door de meest schilderachtige en ka rakteristieke streken van Noord- en Zuid-Holland. deelne- ze gordels moesten zijn voor- Deze geldt echter alleen voor nieuwe auto's van Brit ten. De toerist heeft men daarmee niet aan banden wil len leggen. Vroeger een van de rist die molens niet zo gemak- meest bezochte toeristen- ^^.kze z}n^fvin<*en' Maar streken. Nu bij koning °cDaa?voo? "moet men dan toerist wat uit de gratie: naar een van de merkwaar- Een blik op een typisch Zaans stukje ,JZaanse Schans". eeuw teruggedraaid, en de Zaanstreek. Een gebied digste dorpen van Europa, de Vindt de tijd van Monet -v,wppf Huizen met insse ,Zaanse Schans". Een dorp vlak bij Zaandijk. Vroeger waren hier maar waar ze alles een tiental jaren geleden be- borden en symbolen, gevelste- - - gt aan de nen< straten met gele klinker- i de Zaan, tjes, slootjes en bruggen. Men vindt het alles vlak bij elkaar. lier maar Fotogeniek zijn wegen als paar onttakelde molens de Guisweg met de oude en en wat schuren. Nu verrijst enige nog werkende papier- er een levend museum. Le- molen „De Schoolmeester", vend, omdat de huizen be- Fotogeniek is ook het stad- Toen de Franse schilder woond zijn en de molens wer- huis van Jisp, of het gemeen- Monet zo n honderd jaar te- 5™. Mooier en echter dan tehuis van Westzaan. rue hier zijn doeken maakte, bijvoorbeeld het openlucht- Een punt met weids uit- was deze streek anders: pitto- museum in Arnhem, waar zicht: de Beatnxbrug in resk romantisch en knus. bet Zaanse buurtje tot de Zaandam. Hier is de plaats CorBruyn en wijlen Carry meest gefotografeerde objee- waar eens Napoleon stond Bruggen beschreven dat. ten behoort. maken. Van kant-en- gonnen is en dat ligt aan klaar-muren voor de wo-- ningbouw tot zeeschepen, van koek tot linoleum en mosterd uit een echte Zaanse molen. Groene huisjes, molens, den, veel groen en honderden bruggetjes bepaalden het to taalbeeld van een streek, die al ten tijde van Napoleon een van de meest geïndustria liseerde gebieden van uitziend over een panora ma van een brede stroom Giften met erlangs 1500 molens zei: „sans pareil" (zonder Die restauratie is te dan- weerga), ken aan een initiatief van ar- Wie daarna even wil uitbla- chitect J. B. Schipper, dat zen, kan dat in restaurant Pe- Europa leidde tot de oprichting van perbus, Het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk heeft bijdragen toegezegd aan particuliere boseige- naren, die hun bossen willen openstellen voor het publiek. Deze bossen zullen kenbaar zijn aan een groen schildje aan de ingang met ih witte letters de aankondiging „open gesteld", gevolgd door enkele algemene voorwaarden. Dc zomer alweer op de volgende bladzijde van de kalender, wat ba- tekent (hopelijk) zon, maar ook gevaar voor bos- en heidebranden. De Heidemij heeft om op dat laatste te wij- zen weer een affiche laten ontwerpen, dat zes weken lang wordt opgehan gen in PTT- en VVV-kanto- re, horeca-bedrijven en in stellingen werkzaam op het ge bied van recreatie en toeris- Trek naar Denemarken Denemarken, dat tot nu toe jaarlijks zo'n 60.000 toeristen trok, verwacht dit jaar een stijging tot 8Ö.000. Als oorzaken ziet men de festiviteiten rond het huwe lijk van kroonprinses Mar- grethe en graaf Henry de Monpézat, die 30 mei begin nen en hun hoogtepunten hebben op de huwelijksdag (10 juni) en het 800-jarig bestaan van Kopenhagen. Dit laatste wordt gevierd van 11 tot en met 25 juni. en nog steeds is. Waar da stichting (men kan is dat alles gebleven? Waar van worden). die giften zijn die molens? kijk heeft op de drukste binnenvaartsluis in-, melt van de industrie en een Europa, groot aantal samenwerkende Voor degenen, die nog Zaangemeenten om de oud- meer willen ontdekken, staat Hoewel het Zaanse groen heid te bewaren. de deur van het WV-kan- station de stadsbus te hemen, van de huizen nog hardnek- Wie thans in de Zaanse toor (Stationsstraat 89b) al- Deze rijdt de toerist voor kig stand houdt, zal de toe- Schans komt, ziet de klok tijd open. Pel* lllIS f1c zomer organiseert boven dien de VVV-Zaandam rond- Dat alles kan men als vaarten langs de belan- men geen eigen vervoer heeft grijkste toeristische punten. goedkoop zien door bij het Ook laigs de Schans. prik langs de hele route. In ter te gebruiken om de he mel boven de weiden en de Zaangèzichten wat tint te ge ven. Een oranjefilter doet de Zaanse groene huisjes er fris uitspringen. Bij een kleuren- Wie de romantiek met de film heeft men uiteraard camera wil vastleggen, doet geen filter nodig: de kleuren er verstandig aan een geelfil- spreken voor zich. (Vervolg van pag. 1) UTRECHT Mr. T. J. den Har- tog, secretaris van het CNV, gai gisteren een toelichting op het plan van het CNV alle bedrijfs pensioenfondsen in Nederland op te heffen. In de jaarvergadering van de Protestants Christelijke Ouderenbond zei hij te mogen ver wachten dat steeds meer mensen zullen inzien, dat het huidige sy steem niet meer te handhaven is. Hij ziet een mogelijkheid deze zaak in te brengen in het advies, dat door de Sociaal-Economische raad aa regering zal worden uitgebracht de mogelijkheden tot vereenvoudiging van de sociale verzekeringen. SER-advies Mr. T. J. den Hartog, secretaris van het CNV, gaf gisteren een toelichting op dit plan in de jaarvergadering van de Protestants Christelijke Ouderen bond. Hij geloofde te mogen verwach ten, dat steeds meer mensen gaan in zien, dat het huidige systeem niet meer te handhaven is. Hij zag een n gelijkheid deze zaak in te brengen het advies, dat door de Sociaal-Écono mische Raad aan de regering zal wor- Hij gaf toe, dat het plan nog niet volledig doordacht is en dat er nog wel veel haken en ogen aan te ontdek ken zullen zijn. De technische moeilijk heden zijn talrijk. Wat zal er bijv. moeten gebeuren met dc rechten, die zijn opgebouwd via de premiebetalin gen voor de ondernemings- en bedrijfs pensioenfondsen? Deze kapitalen kun- n niet in eens worden geliquideerd. De gevolge voor de kapitaalmarkt hiervan zouden een desastreuze vorm kunnen aannemen. Maar de heer Den Hartog meent, dat deze problemen op losbaar zijn. Het voordeel van een goe de pensioenvoorziening noemde hij veel groter dan de moeilijkheden de vragen. Prutswerk Zou men op het ogenblik in de dernemingen en bedrijfstakken nog met afzonderlijke pensioenfondsen moeten beginnen, dan zou men hier ongetwijfeld van afzien, aldus de heer Den Hartog. Hij gaf toe, dat de opheffin; de bestaande fondsen hier en pijn zal doen. In vele bedrijfstakken heeft men moeizaam iets opgebouwd, dat men niet graag als prutswerk de kant wil gooien en inruilen ging het verleden te idealiseren. Hij' noemde in dit verband de landbouw en het metaalbedrijf, Naar zijn mening zal echter over geschakeld moeten worden van het verouderde en onhoudbare kapitaal dekkingssysteem naar het omslag stelsel van de AOW. De noodzaak van een nieuw systeem vond de heer Den Hartog dringend, omdat nog altijd 20 pet. van de ge pensioneerden in Nederland vrijwel niet meer ontvangt dan he' AOW-pensioen. De meeste gepensio neerden, die bovendien een be- drijfspensioen genieten, blijven nog be neden de 5000-norm van de Algeme- Bijstandswet. Urgent Nederland telt op het ogenblik 1.200.000 bejaarden. Dit aantal zal nog blijven stijgen tot 1995. Jaarlijks zal de actieve beroepsbevolking procentu eel afnemen en zal het percentage de gepensioneerden blijven toenemen. Mr. Den Hartog noemde daarom het pensioenvraagstuk een bijzonder ur gent vraagstuk. Voor de AOW vroeg hij handhaving van de uitkeringen op 70 pet. van het minimumloon. De uitke ringen zouden op dit moment voor de gehuwden nog met 150 omhoog moe ten en voor de alleenstaanden met 105 per jaar. Ook noemde hij uitbeta ling van een reële vakantietoeslag no dig. De voorzitter van de Protestanti Christelike Ouderenbond, de heer L. O verbeek, vroeg voor de leenstaanden optrekking van AOW-pensioen tot 80 pet. van het huwdenpensioen, omdat voor laatstge- voor een modern fris opgezette zaak. noemde groep vele kosten dezelfde den uitgebracht over de mogelijkheden Iedereen heeft nu eenmaal de nei-'zijn. GRAlp Alstublieft. uw^anvra^kaartvMJ'een^gr'31-'5 folder met tips en een bestelkaart voor een aan 1 voordelig vakantie-artikel ,trekkelijk en extra (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren in een motie van de socialistische oud-staatssecretaris van Buitenlandse Zaken mr. Van der Stoel haar grote verontrusting over de ontwikkeling in Griekenland uitgesproken. De Kamer acht de jongste gebeurtenis sen in dat land „een aantasting van de democratie en van de rechten van de mens". In de motie-Van der Stoel, waaronder ook de handtekeningen van KVP, VVD, ARP, CHU en D '66 stonden, wordt de Nederlandse regering uitgeno digd: 1. Tezamen met andere lid-staten van de Raad van Europa, de EEG en de NAVO al het mogelijke te doen om lijfsbehoud en invrijheidstelling van politieke gevangenen in Griekenland te verzekeren en een spoedige terug keer naar democratische verhoudingen in dit land te bevorderen. 2. Bij een voortduren van de schending van de fundamentele rechten ei vrijheden door het nieuwe Griekse bewind te overwegen om zo mogelijk samen met andere Europese verdragspartners een klacht in te dienen tegen Griekenland bij de Europese Commissie voor de Mensenrechten. De GPV-er Jongeling had geen goed woord over voor de putsch. „Men moet dreigende revolutie van links niet bedwingen met een revolutie van rechts". Dat Griekenland de bakermat onze democratie zou zijn (dr. Geel kerken), betwistte de heer Jongeling. Die eer moet men z.i. eerder aan Enge land geven. In feite is het doorwerking van de blijde boodschap geweest, waar aan Europa het ontstaan van de demo cratie dankt. Tegen deze motie stemden alleen de Boerenpartij, de SGP en de GPV-< Jongeling. De laatste was eigenlijk wel voor, maar had overwegende princi piële bezwaren tegen de verwijzing naar de „rechten van de mens" in de préambule van de motie. Ir. Van Dis (s.g.) was tegen, omdat Nederland zich naar zijn mening bui ten de binnenlandse aangelegenheden van Griekenland moet houden. Mr. Van Kronenburg vond de motie „voor barig", omdat de toestand in Grieken land nog niet goed valt te analyseren. Geen bezwaar Minister Luns had geen behoefte aan de motie, maar maakte er ook geen bezwaar tegen. Hij *zag op het ogenblik echter nauwelijks mogelijk heden om met andere Europese bond genoten een klacht tegen Grieken land in te dienen. De Nederlandse regering heeft met de NAVO- én Europese partners con tact opgenomen over de mogelijk heid van een gemeenschappelijke re actie op de gebeurtenissen in Grie kenland. maar de meeste partners bleken daar niet voor te voelen. De regering meent, dat een stap van één der lid-staten toch geen resultaat zal hebben en dat beter langs bilaterale weg stappen kunnen worden ondernomen (hetgeen trou wens al gebeurd is, getuige het ge val Van Hasselt). De minister beloofde de vinger voort durend aan de pols te houden. Er zou een moment kunnen aanbreken, waar op het indienen van een gemeenschap pelijke klacht nuttig en haalbaar zou Recht en plicht De voorstanders van de motie meen den allen, dat Nederland niet alleen het recht maar ook de plicht heeft zich met de gebeurtenissen in Grieken land te bemoeien nu daar fundamente le rechten cn vrijheden in de verdruk king zijn gekomen. Via de bondgeno ten (NAVO, EEG-associatieverdrag, Raad van Europa, Europese Com missie tot bescherming van re rechten van de mens), dient al het mogelijke te worden gedaan om - Griekenland weer in het rechte democratische spoor te krijgen. Krachtens de betrok ken verdragen is Griekenland plicht die rechten en vrijheden te handhaven. „We mogen het niet zomaar over ze kant laten gaan als een lid verschillende verdragsorganisaties waarvan ook wij deel uitmaken, het constitutionele recht en de parlementai re democratie buiten werking stelt" zei mr. Bos (c.h.). Dr. Geelkerken (a.r.) noemde de mi litaire staatsgreep in Athene een „gru wel" en de uitschakeling van de parle mentaire democratie „iets onvoorstel baars", temeer nu dit gebeurd is „bakermat van de democratie". Een gunstige omstandigheid vond dr. Geelkerken het nog, dat er in Grieken land een boven de partijen staand ko ningshuis is. In geval van een presi dent zou de omwenteling veel bloedi ger zijn geweest. Ook minister Luns onderstreepte het politieke voordeel van de monarchie in sommige landen. „Niet zo erg" SGP-fractieleider ir. Van Dis kon zich heel goed indenken, dat de voorstanders van de democratie de naar revolutie strevende vader en zoon Papandreou voor wilden zijn. Hoewel hij het betreurde „d^t het allemaal zo gelopen is", meende ir. Van Dis dat de Nederlandse regering zich niet met de binnenlandse aange legenheden van Griekenland moet in laten. Dat mag krachtens het Handvest van de VN ook niet. Ir. Van Dis zag de Griekse toestand trouwens niet zo somber in. De gevangen genomen politici wor den goed verzorgd en zelfs vrijgela ten, er zijn burgers in het kabinet opgenomen enz. De motie vond spreker overbodig. Hij begreep voorts niet waarom men wel veel drukte maakt over Grieken land en niet over de Zuid-Molukken, de PPaPpoea's enz. Minister Luns herhaalde, dat Neder land direkt heeft nagegaan of een bondgenootschappelijke actie via de NAVO en de Europese instanties en verdragen kon worden ondernomen, „Als onze grootste partners daar niet voor voelen, is dat voor Nederland een heel zwaar punt". Er was volgens de inlichtingen van de Nederlandse regering geen begin van bewijs, dat in Griekenland een communistisch complot was beraamd. De insinuatie dat de Verenigde Staten en West-Duitsland de staatsgrijpers in Athene aan de macht zouden hebben geholpen (de communist Hoekstra), wees mr. Luns met verontwaardiging van de hand. De Kamer besloot besloot afschriften van de motie-Van der Stoel ter kennis van de Raad van Europa, het Europese Parlement en de parlemen ten van de V.S. en Canada te bregen. Lijfwacht Soekarno krijgt doodstraf DJAKARTA Een korporaal van Soekarno's lijfwacht is gisteren te Dja karta ter doorl veroordeeld wegens moord op het 6-jarige dochtertje van generaal Abdoel Nasoetion. Twee andere ranggenoten kregen le venslang. Vijf soldaten werden veroordeeld tot 17 jaar en een militair tot zes jaar. De negen worden ook schuldig bevonden aan de moord op Nasoetions adjudant Tendean, die bij de schietpartij in het huis van Nasoetion werd gedood.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9