Zonder te weten waar •lij komen zou Met sociale verzekering naar rustiger vaarwater BEHALVE ENGELAND WILLEN OOK IEREN EN DENEN IN EEG VS vegen na vier jaar EEG-plan van de tafel Doe uzelf niet tekort terwijl u slaapt, neem niet zomaar 'n matras neem 'n moderne S3 I 11 kapokmatras DONDERDAG 11 MEI196T NEGENTIEN GEREFORMEERDEN BANNEN BOM ROTTERDAM Uit de maandag door negentien gereformeerden aan de gereformeerde synode ge- stuurde brief (tegen de kernwapenen „ONS IS GEZEGD door professor Oppenheimer (vader van de atoom bom) Wij hebben voor de duivel gewerkt ONS IS GEZEGD door dominee S. J. Popma (geref. theoloog)Te- 1 gen de totale oorlog kunnen we alleen maar neen zeg gen, als er nog iets te zeggen valt." Uit een gesprek met een van de negentien op de warme lenteavond van gisteren: „Het kernwapen heeft de ken merken van een typische afgod: in angst en vertrouwen er naar opzien, met de bereidheid alle Evangelische waarden overboord te gooien." Het zal misschien voor vele verontruste gereformeerden een verademing betekenen dat meer deren er blijkbaar zo over den ken, misschien zijn er ook die worden geprikkeld om te gaan begrijpen dat de zaken niet meer zo simpel liggen in de trant van Romeinen 13: De overheid draagt het zwaard niet tevergeefs." ATOOMPACIFIST Drs. H. R. Stroes (30), theoloog, pastoraal medewerker van de Stich ting Clubhuizen De Jejugdhaven in Rotterdam maakt een gereserveerde indruk. Toch windt hij er geen doekjes om. Hij is atoompacifist. Hij behoort tot de jonge gereformeerden hoe groot hun aantal is weten we niet die bezorgd en bewogen bezig zijn met de mogelijkheid van een kern oorlog, de kwestie-Vietnam en de ontwikkelingshulp. Wat verlegen, soms opvallend verstrooid, vertelt hij hoe de negen tien, die de brief ondertekenden (on der wie dr. Okke Jager en prof. dr. J. Verkuyl), elkaar hebben gevon den. Tegen de kernwapens zeg ik een onvoorwaardelijk neen. Ik heb het rapport over de kernwapenen van de hervormde synode destijds als zo iets verlossends ervaren dat ik God hartelijk ervoor dankte, al klinkt dat sommigen missdhien als godslasterlijk in de oren. Je zit in gewetensnood en dan zie je dat zo'n synode zich ineens op profetische wijze uit. In de verdediging van de oorlog komen nogal eens argumenten naar voren, die ontleend zijn aan het ge zonde verstand. Maar deze argumen ten moeten worden gecorrigeerd van uit de gehoorzaamheid aan Christus. Onze verontrusting heeft natuur lijk voedsel gekregen door wat de laatste 30 jaar is gebeurd. Zo heeft de Duitse christenheid in het Derde Rijk niet onderkend waar het eigen lijk om ging. Dit zie je nu weer in Zuid-Afrika waar maar een kleine minderheid-— zoals in Duitsland die van de Belijdende Kerk rondom ds. Beiiers Naudé positie kiest legen CHRISTELIJKE WERKGEVERS MEKEN; WERELPPEPRESSIE LIJKT VOORKOMEN (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De ontwikkeling van de sociale verzekeringen is in een stroomversnelling geraakt. De taak van het bedrijfs leven is in 1967 vooral, deze ontwikkeling in een rustig vaar water te leiden. De kosten van de sociale verzekeringen be dragen op dit moment reeds 11 miljard of 13 a 14 procent van het nationaal inkomen. Ook hier is sprake van een overbeste- ding. Er zullen daarom lasten naar de toekomst moeten worden verschoven. Het Verbond van Protestants-Christelgke Werkgevers in Nederland levert deze kritiek in zjjn heden verschenen jaarver- slag over 1966. De niveaustijging van de kosten voor sociale verzekering zou het verbond aan vantevoren vastgestelde grenzen willen binden. Om hieraan te vol doen zou een doorlichting van de ge hele sociale verzekering nodig zijn. Het werkgeversverbond zou hierbij aan de orde willen stellen: het vraagstuk van de inkomensherverde ling, de kostenbewaking, het eigen risico in de verzekeringen, de verde ling van lasten over werkgevers, werknemers en overheid. Opleving Drs. H. R. STROES verschrikkelijker afgod dan we wel bevroeden Ten aanzien van de conjuncturele ont wikkeling laat het jaarverslag een gunstig geluid horen. De uitvoer naar landen als West-Duitsland en het Verenigd Koninkrijk is voor 1967 nog niet indrukwekkend, maar hier staat een verwachte opleving van de export naar Frankrijk en Ita lië tegenover. Hoopgevend is ook het toegenomen in ternationaal overleg binnen de EEG, de Organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking en het Inter nationaal Monetair Fonds. De kans op een gecoördineerde economische politiek is aanmerkelijk vergroot in tegenstelling tot de jaren dertig. Een werelddepressie lijkt zo voorkomen te kunnen worden. Dat de positie voor Nederland echter niet eenvoudig is, illustreert het jaar verslag met cijfers over de kostenstijgingen. Het loonkostenni veau in de industrie steeg in de ja ren 1963-1967 met 28 pet. en in het met ons concurrerende buitenland met 16 pet. Het verbond sluit niet de mogelijkheid uit, dat Nederland een of meer jaren de pas zal moeten in houden. Een belangrijke taak ziet het verbond ook voor zich weggelegd bij het herstel van het overleg tussen werk gevers en werknemers in de Stich ting van de Arbeid. Gestreefd zal moeten worden naar een ge meenschappelijke visie ten nutte van het gehele bedrijfsleven. Het prijsbe leid van het afgelopen jaar vindt het verbond bijzonder ongelukkig. Een overheidsbedrijf als de PTT mag zijn tarieven aanpassen naar regels, die duidelijk afwijken van de nor men die voor het bedrijfsleven gel den. Hier is sprake van meten met twee maten. Ernstige bezwaren oppert het jaar verslag tegen het rapport van de commissie-Verdam inzake herziening van de ondernemingsstructuur. T_ de voorstellen tot instelling van ecu werknemerscommissariaat ligt een aantasting van de ondernemersfunc tie besloten." Zou men de werknemers doen deelne men in de verantwoordelijkheid van de ondernemer dan treedt een verstrengeling op, die de onderne mersfunctie en daardoor de onderne ming tot ieders nadeel zou schaden. Wel erkent het prot. chr. verbond, dat er behalve voor het economische be. leid ook voor het sociale beleid eei verantwoordingsplicht van de lei. ding bestaat. Binnen het college van commissarissen dienen een of meer commissarissen deskundig te zijn op het sociale terrein. „De heer J. Simonse uit Dordrecht plaatste vorig jaar een artikel in het maandblad Regelrecht, waarin hij duidelijk stelling koos tegen de kern wapenen. Hierop reageerden enkele lezers, die hij daarna heeft geschre ven. Ook nam hij contact op met de gereformeerden die een manifest on dertekenden waarin uiting werd ge geven aan gewetensnood over de oor log in Vietnam." it7/Arn*rtnT In november 1966 kwamen deze A'l/jKirfiiiV mensen voor het eerst bijeen. Ze stel den zich op als een groep en kozen de naam: Gereformeerd Vredesbe- in Vietnam? „De Verenigde Staten hebben zich dezs kwestie op de hals gehaald door de wijze waarop de Amerika nen zijn omgesprongen met de akkoorden van Genève. Deze akkoor den, die alleszins redelijk en recht vaardig waren, heeft Amerika nooit willen erkennen teneinde hei; on derste uit de kan te kunnen halen. Er wordt wel gezegd dat alle kat jes grauw zijn, de communistische zowel als de Amerikaanse; maar in dit geval denk in zwart-grijs, in- plaats van zwart-wit, anders ge zegd: Amerika is de hoofdschuldige. VIT ANONIMITEIT Met de brief van maandag trad het Gereformeerd Vredesberaad uit de veilige anonimiteit In het schrij ven wordt de synode verzoaht er bij de regering op aan te dringen af te zien van het bezit en beheer van kernwapens; ook wordt verzocht om beraad over de vraag hoe Nederland zich los kan maken van de huidige NAVO-kernwapenstrategie. In de groep wordt verschillend ge dacht over de vraag of' christenen ooit aan een oorlog kunnen deelne men, maar wel is men het erover eens dat vandaag de totale oorlog met de huidige wapens geen kans meer heeft een rechtvaardige oorlog „Met de totale oorlog bedoelen wij... het verwoesten van hele gebie den, zonder onderscheid tussen com battanten en non-combattanten, waarbij mannen, vrouwen en kinde ren, waarbij zelfs het nageslacht, de dieren en de planten, ja alle le vensmogelijkheid zelf, gebiedsgewijs wordt vernietigd of beschadigd", al dus de brief. De heer Stroes: „Ik ben al vanaf m'n tijd op de - jongelingsvereniging met het probleem van oorlog en vre de bezig. Nee, als theoloog en ik had broederdienst ben ik niet in dienst geweest. In onze groep is dienstweigering nog een omstreden zaak. We zijn wel allemaal tegen het gebruik van atoomwapens." Hoe denkt u over het gebruik van wapengeweld tegen bij voorbeeld het nationaal-socialisme? „Het gerechtvaardigd of niet-ge- rechtvaardigd zijn van het hanteren van conventionele wapens is nog een vraag voor me. Ik twijfel tussen twee standpunten: enerzijds de op vatting dat alle wapengeweld uit de boze is en anderzijds het standpunt dat we ons van moment tot moment moeten afvragen wat onze Koning van ons verwacht. Ik geloof overigens niet dat je het communisme met geweld zou kunnen keren. De wijze waarop de oorlog wordt gevoerd zal trouwens in over eenstemming moeten zijn met de nor men van een rechtvaardige oorlog, die door de christenen van alle tij den zijn erkend. Als we alleen maar Deuteronomi- um 20 lezen, weten we dat dit een volstrekt onmogelijke zaak is. En sinds Deuternomium is er zo veel gebeurd, is er de Bergrede van onze Heer geweest." Is de Nederlandse christenheld niet te weinig bezig met de oorlog in Vietnam? „Stellig! Dat merk ik wel aan de geïrriteerdheid die ontstaat als ik hierover preek." Is het verantwoord dat de kerk uitspraken doet over politieke kwesties? „Om ons te beperken tot de kern wapens: er is een groeiend besef dat dit wapen een veel verschrikkelijker moderne afgod is dan we bevroeden. We zijn zo ver dat we aan de bijbel ontleende ethische opvattingen en ons geld er aan opofferen; en aan de NAVO zelfs onze democratische be ginselen: Portugal en Griekenland. De angst is zo groot dat we niet meer aan andere mogelijkheden dur ven denken. De jaren van vrede schrijven we merkwaardigerwijs toe aan die kernwapens, inplaats van God op ons blote knieën te danken dat er nog vrede Is ondanks, en niet dankzij, de kernwapens. GEEN TWIJFEL In geval van een afgod is er geen twijfel mogelijk dat de kerk spreken moet, zoals de profeten altijd hebben gedaan, waarmee ik overigens niet wil zeggen dat de ondertekenaars van de brief profeten zijn, en de an deren niet. Elk christen is geroepen een profeet te zijn. Beseft u niet dat de kernbom zo'n realiteit is geworden in de heden daagse machtsverhoudingen, dat hij praktisch niet uit de politiek is te verwijderen? „Ik ben bang dat m'n antwoord wat stichtelijk zal klinken. Als christen zullen we geen vrede met deze situatie mogen vinden. Onge hoorzaamheid aan de Heer belet ons dikwijls nieuwe Wegen te vinden. Door blikvernauwing ontstaan door angst voor het communisme, missen we kansen. We willen van tevoren al de gevol gen van een afstand doen van de kernwapens overzien, terwijl we ge hoorzaam als Abraham op weg zou den moeten gaan. Zoals in de Bijbel staat: „zonder te weten waar hij ko- Is er werkelijk, zoals in de brief staat, gewetensnood in de gemeente? „Ik heb gemerkt dat mensen dank baar zijn als je deze dingen in pro ken aansnijdt, omdat ze niet begrij pen dat de kerk een bijna absoluut stilzwijgen hierover bewaart. Misschien zal onze brief ver bittering uitlokken. We zullen dat bijzonder betreuren, maar door voortdurend te zwijgen kan ook een grote zonde worden begaan. Voorzichtigheid is niet het EINDE van alle wijsheid. In de bijbel staat „Vrees voor de Heer is het BEGIN van alle wijsheid." BRUSSEL De Britse rege ring heeft vanmorgen om negen uur de officiële aanvraag van het lidmaatschap van de EEG in Brussel ingediend. Nog vandaag deed de Ierse regering hetzelfde terwyl Denemarken liet weten eveneens deze week het lidmaat schap te zullen aanvragen. Enkele jaren geleden sprak presi dent de Gaulle van Frankrijk zijn veto uit over een Britse toetreding. Na een driedaags debat gaf het La gerhuis gisteravond laat zijn fiat met 488 tegen 62 stemmen. Niettegenstaan- Lardinois: Tragisch voor Mansholt de de strikte orders om het party- standpunt te steunen, stemden 36 La- bourleden tegen. Eerder p de avond had het Lagen huis met 487 tegen 26 stemmen een motie verworpen, waarin rechtse con servatieven zich uitspraken tegen toe treding. Minister Georges Brown verwachtte dat deze tweede poging om lid van de EEG te worden, zeker succes zal hebben. In de aanvraag zijn geen „indiens' naren" opgenomen. De Britse regering verwacht dat 3or de zomervakantie onderhandelingen /er de procedure kunnen beginnen. Dan kan ook het eventuele overleg beginnen over de politieke opbouw van Europa. Hiervoor hoeft men niet te wachten tot de economische besprekingen afgesloten zijn, aldus Brown. Met klem wees de bewindsman alter natieve banden met de EEG, zoals een associatie, van de hand. Dan zou Enge land alleen maar passagier zijn in een trein, die door anderen wordt bestuurd. De Franse regering juicht de Britse aanvraag toe, zei de minister van voor lichting, Gorse, gistermiddag nadat het BRUSSEL Na vier jaar on derhandelen hebben de Amerika nen de EEG-voorstellen voor een wereldgraanakkoord, dat de weg zou openen voor sanering van de wereldmarkt voor landbouwpro- dukten, van de tafel geveegd. Minister Lardinois (landbouw) zei gisteren in Brussel dat dit voor de EEG-commissie en voor dr. S. L. Mansholt in het bijzonder „tragisch" is. Minister Lardinois betreurde het dat Amerika de Kennedyronde in Genève op het laatste cgeniblik zo'n wending heeft gegeven. De Amerikanen zijn nu terug gekeerd tot een zuiver commerciële be nadering. Daarbij wordt van Europa slechts een akkoord verlangd over maximum- en minimumprijzen voor tarwe en een EEG- aandeel in de kosten van de Amerikaan se voedselhulp aan de arme landen. De EEG heeft nu geen andere keuze dan Amerika op dit punt te volgen, aldus de heer Lardinois. Nieuw gesprek triële produkten (met name over het knelpunt dat de chemische sector en het Amerikaanse stelsel van de „American selling price" voor de invoer van che mische produkten in de VS vormt.) Daarna hoopt de EEG-commissaris Jean Rey naar Genève te vliegen voor de laatste marathonzitting ter afsluiting van de onderhandelingen in de Kennedyron- Men heeft de indruk dat Rey „rede lijk optimistisch" is over de mogelijkhe den om alsnog tot een compromis in Ge nève te komen. De onderhandelingen moeten uiterlijk zondag worden afge- Mlnlster Lardinois zei, dat het Ameri kaanse aandringen op een EEG-aandeel in de voedselhulp slechts een poging was om de afzet van een deel van de Amerikaanse graanoverschotten te ver zekeren op kosten van dc EEG. De Euro pese gemeenschap zou door directe schenkingen van graan ruimte moeten scheppen voor invoer van Amerikaanse tarwe op de Europese markt, of moeten betalen voor Amerikaanse graanver- schepingen naar landen waar honger BRUSSEL Het Belgische bank- disconto is vandaag van 4% tot 4% procent verlaagd. Dit is gisteren te Brussel bekendgemaakt. kabinet met president de Gaulle hierover van gedachten had gewisseld. „Dit Is de gang van zaken die w(j altijd hebben ge wenst". „Frankrijk heeft in het verleden het Britse isolement te zeer betreurd om zich niet te verheugen over elke beweging in tegengestelde richting. Het blijft de vraag of die beweging voldoende gevorderd is om de moeilijkheden te doen verdwijnen. Deze moeilijkheden komen niet voort uit de wil of de aarzelingen van deze of gene regering, maar uit de aard van de dingen". Het Europese Parlement heeft gisteren een resolutie aanvaard, waarin het als zijn overtuiging uitspreekt dat de toetreding versterkt en dat nieuwe vorderingen worden gemaakt op de weg naar de po litieke eenheid van de Europese volke- De resolutie was ondertekend door alle fracties, met uitzondering van gaullisten, hoewel de gaullis Terrenoire verklaarde dat ook zijn groepering zich met de inhoud van de resolutie kon verenigen. Mevrouw Wilma Soss, pre sidente van de Federatie van Vrouwelijke Aandeelhouders te New York, sprak gisteren op de jaarlijkse algemene verga dering van aandeelhouders van de Communicatie Satelliet Maat schappij. Niet alle dames waren het eens met wat zij. Zeker me vrouw Evelyn Davis niet, die daarvan (achter haar rug) op duidelijke wijze blijk gaf. Want Doublemint kauwen bevor dert de spijsvertering, 't Is heerlijk en zo gezond. Doublemint reinigt uw tanden en verfrist mond en' adem. Koop vandaag nog een pakje - plezier voor twee - en merk zelf hoe goed Doublemint u doet. NPD congres moest worden afgelast NEURENBERG Het uiterst rechtse Duitse nationalistische partij (NPD) heeft gisteren haar congres in het Neurenbergse jaarbeursgebouw af gelast omdat de eigenaars van het ge bouw het huurcontract met de NPD hadden geannuleerd op aandringen van de gemeentelijke overheid, die de grootste aandeelhoudster van het jaar beursgebouw is. Partijleider Von Thadden moest van uit een auto via een luidsprekersinstak. latie de deelnemers naar huis sturen. „Laten wij een democratisch voorbeeld geven aan de mensen die denken dat wij niet democratisch zijn", zei Von Thadden. Gisteravond werd in Neurenberg massaal tegen de NPD geprotesteerd. Burgemeester Ursch'lechter vergeleek de NPD met de nari's, die Neurenberg een slechte naam bezorgden. MEISJE WÜRGT JONGEN CAMBRDIGE Voor de kinderrech ter in Cambridge heeft een vrouwe lijke inspecteur van politie gisteren ge zegd, dat een 16-jarig meisje de 11-ja- rige Barry Robin Davidson vorige maand heeft gewurgd omdat hij haar uitschold en zij niet kon uitstaan dat kleine jongetjes haar te na kwamen. Met vakantie In Rotterdam werd vorig jaar een hond met een ketting aan een vuil nisemmer vastgebonden, waarna het (onbekend gebleven) echtpaar, dat zich van het dier wilde ontdoen, snel wegreed om met vakantie te gaan- Van jaar tot jaar neemt het aantal honden en poezen toe, dat met het oog op de naderende vakantie door de eigenaar(s) op de een of andere manier in de steek wordt gelaten. Zelfs worden de dieren uit rijdende auto's geworpen! En dat, terwijl er speciale dieren- pensions zijn, waar men zijn huisdier voor de duur van de vakantie tegen een redelijke vergoeding kan onder brengen. Ditzelfde is in de meeste ge vallen ook mogelijk in de dierenasiels, mits men tijdig plaats bespreekt Tot elke prijs dient vermeden te worden dat een hond of poes aan het zwerven gaat. Want als het dier niet verongelukt of verhongert, komt het vaak in handen van een handelaar in vivisectie-dieren, met als gevolg de dood in een laboratorium. Zwolle j. Vos Amerika—Vietnam (5) Ook ik wil mijn ongenoegen ken baar maken over het feit dat zovelen in ons land Amerika als het zwarte schaap zien i.v.m. de oorlog in Viet- Wp vinden het allemaal vreselijk wat daar gebeurt, maar wie is hier de schuldige? Als Noord-Vietnam, gesteund door China, Zuid-Vietnam (en dus de vrije wereld) aanvalt om langs deze weg het communisme over de wereld te verbreiden, dan moet Amerika een halt toeroepen en Zuid-Vietnam hel pen om dat gevaar te keren. We zouden daarvoor wel eens wat dankbaarder kunnen zijn. En onze re gering zou alle demonstraties tegen GRATIS BOEKJE Vraag per briefkaart gratis gezellig boekje "Rozegour en Maneschijn*. Vol tips voor uw slaapkamer. Adresseer aan: Stichting Kapok-Bureau, Joh. Vermeerstraat 19, Amsterdam-Z,

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7