Helikopters zetten twee gewonden af Commentaar f s\ Keukenhof boekt record M.O. Leiden vraagt rekengenieën ;r Spectaculaire actie op Schuttersveld Landing eenSTERK Bouw AH-supermarkt op Bevrijdingsplein begint deze ma?ud Lustrumviering Leidse Jeugd-Actie Jeugdkermis, zwemwedstrijden dansfeest en voetbaltoernooi Jeugddorp 22 mei open Horlogerv.d. WATER Van onze stadsredacteur) LEIDEN Tegen half zeven was het Schuttersveld gister avond centrum van spectaculaire activiteiten van politie, irandweer en EHD. Elk ogenblik konden twee helikop ters landen om twee zwaargewonde opvarenden van de Deense coaster Ano aan land te zetten elders in ons blad hordt hierover uitvoerig geschreven. meuwe leidse courant DONDERDAG 11 MEI 1967 veilige antislip-kleedjes voor bad-en slaapkamer, met bijpassende wc-mat ten Inca reliefkleedjes, vanaf f 10.95. Dorma, licht gemêleerd vanaf f 14.95 Haarlemmerstraat 172-174-179 MIDZA Promotie in Leiden Leidse universiteit tot doctor in de fa culteit der geneeskunde op een proef- schrif getiteld „Intrathoracaal geloka liseerde neurogene tumoren". Promo tor was prof. dr. J. Swierenga. De heer Oosterwijk werd gebaren te Zwolle en woont thans te Delft. Het proefschrift beschrijft een on- ïrzoek over in de borstholte gelegen gezwellen uitgaande van het zenuw stelsel. Aan de hand van verzamelde gegevens over 111 patiënten werden vragen beantwoord die zich voordoen bij de behandeling. Bij patiënten met een goedaardig gezwel bleek steeds door operatie een genezing te kunnen worden bereikt; bij patiënten met een kwaadaardig gezwel was dit slechts bij een gedeelte van het aantal gevallen mogeliik Meit witte doeken- was eem kruisvor mige landingsplaats uitgelegd; vlak daarbij stonden een -brancard en een EHD-wagen klaar. Politiewagens mar keerden met uitgeschoven zwaailichten hert landingsterrein en de brandweer had overeenkomstig d-e afspraken van de Marine Luchtvaart Dienst slamigen uitgerold en rond de landingsplaats schuini'blussers klaargezet. Een en an der trok uiteraard veel belangstellen- Enorme stofwolk Even over half zeven kwam de eer ste helikopter, een Agusta Bell, uit westelijke richting aanvliegen. Hij vloog eerst even door en maakte daar op een draai om tegen de (geringe) wind in te kunnen landen. Precies op de aangegeven plaats streek de heli kopter neer, onzichtbaar geworden door grote hoeveelheden opgeworpen stof, koolas en zelfs stenen, zodat om standers in alle richtingen uiteensto ven om beschutting te zoeken. Voordat hat stof was opgetrokken, was de brancard met de gewonde al Foto: Direcit na aankomst van de helikopters werden de twee gewon den naar gereedstaande EHD- wagens gedragen, die hen binnen enkele minuten naar het Academisch Ziekenhuis brachten. Foto N. van der Horst uit het toestel gehaald om enkele ogen blikken later met een van de gereed staande EHD-wagens naar het Acade misch Ziekenhuis te worden gebracht. Direct daarna steeg de helikopter weer op. Een van de inzittende vliegers bleef achter. Binnen een minuut De tweede helikopter, die ongeveer vijf minuten later in zacht kwam, land de rechtstreeks op de landingsplaats, zonder eerst een draai terug te nemen. Ook het verdere transport van de hier mee aangevoerde gewonde was een kwestie van nog geen minuut. De hef- schroef bleef evenals die van zijn voor ganger doordraaien zodat de perso neelsleden van politie, brandweer en EHD, die de gewonden uit het toestel haalden, ineenbogen onder de felle luchtstroom van de hefschroef. Het achtergebleven bemanningslid van de eerste helikopter vloog met het tweede toesitei mee terug naar Valken- IN LEIDEN LEIDEN De heer W M Oosterwijk, boren te Zwolle, en thans wonende te Delft, is gepromoveerd toit doctor in de faculteit der geneeskunde op het proefschrift geti teld .Intraithoraeaa 1 gelokaliserd neurog tumoren". De promotor was prof dir. Van de zijde van de brandweer nemen wij, dat, mocht een dergelijke reddingsactie in de toekomst nog eens nodig zijn, de brandweer indien daar tijd voor is de landingsplaats en naaste omgeving eerst zal nat spuiten. Overi gens streeft de brandweer allang naai een vaste kleine landingsplaats voor helikopters in de directe nabijheid van het Academisch Ziekenhuis. Dit wordt nog urgenter als de bebouwing en we genaanleg op liet Schuttersveld zijn ge realiseerd. jVTET de daling van enkele helikop- 1 ters op liet Schuttersveld die, zoals men elders in deze krant uit voerig kan lezen, gewonden aanvoer den voor het Academisch Ziekenhuis, beleefde Leiden gisteravond een spectaculair schouwspel. Dit gewondentransport naar Leiden mag dan zeldzaam zijn, het nut van een open terrein in de onmiddellijke omgeving van een belangrijk me disch centrum als het Academisch Ziekenhuis is hiermee wel duidelijk aangetoond. Maar het Schuttersveld blijft niet zoals het is. Er zullen wegen op wor den aangelegd en het is ook de be doeling er nog eens een schouwburg te zetten. Waarmee maar gezegd wil zijn, dat nu reeds moet worden uit gezien naar een andere landings plaats voor helikopters aan deze kant van de stad. Het terrein hoeft niet groot te zijn maar moet er komen en voldoen aan de minimale eisen. Voor de stedelijke planologen is dit een punt dat vooral na gisteravond niet over het hoofd mag worden gezien. Burgerlijke stand van Leiden LEIDEN GEBOREN: Brenda Wdlhehnina dr v S A van Oeffelen en W A van Nobelen; Andreas Albertus Teunis avA A Roden burg en A Perfors; Monica Susan na Alida drv A A Rodenburg en A Perfors; Bianca Josefina Maria dr v P Raar en G M Verbruggen; Barbara dr v H A Blonk en B van Kampenhout; Helena Wilhelmina Erica dr v I M Provedo en V J Hidalgo. OVERLEDEN: G Bink 45 jaar echtgenote van A J Nagtzaam; D Varkevisser 5 dagen dochter. Dit is een leuke verrassing voor moeder, charmant COCKTAILSCHORTJE met bijpassende panwant in hetzelfde m leuke dessin. 'A 1J"^ Compleet "ïiww Haarlemmerstr. 172 - Herenstraat 9 MIDZA (Van onze stadsred acteur) LEIDEN Nog deze maand begint het heiwerk voor de bouw van de prefabricated supermarkt van Albert Heyn aan het Bevrijdingsplein. De werkketen zijn reeds geplaatst en de gemeente is al geruime tijd klaar met d:e aanleg van een honderdtal parkeervakken rondom de supermarkt. Begin december hoopt men deze supermarkt, die de huidige AH-winkel aan het Bevrydingsplein gaat vervangen, te kunnen openen. Er zijn in ons land al twintig van deze supenmarkts gebouwd neer een ontwerp van architectenbureau E. F. Groosman te Rotterdam. De totale op- ^VOORJ^rilue^^ NU IS EEN RINCK-BRIL (door de 5 RINCK-extra's) VOORDELIGER DAN OOIT BOTERMARKT 1 Telefoon 01710-25036 LEIDEN De Leidse Jeugd-Actie, die 20 jaar bestaat, heeft voor de komende dagen en weken verscheidene activiteiten op touw gezetspeciaal voor de jongeren. Zo is er omstreeks de Pinksterdagen, een jeugdkermis op de Garenmarkt. Zaterdag over een week wordt in de Stadsgehoorzaal een groot dansfeest gehouden. Van 19 tot 23 juni is er op de sportterreinen van het Jeugddorp een voetbaltoernooi en op 17 mei worden zwemwed strijden gehouden in het zwembad De Vliet. Om met de jeugdkermis te begin nen aanstaande zaterdag en maandag van 12 uur tot half 11 en dinsdag de gehele dag zullen op de Garenmarkt de zweefmolen en de draaimolen lus tig draaien onder de oliebolgeuren, die Vóór Pinksteren naar PRONONCE voor een BIKINI of BADPAK LTS SF, Zonder vlagvertoon heeft dinsdag de 700.000ste bezoeker de loketten »an de Keukenhof gepasseerd. De Keukenhof boekte daarmee een record, omdat dit op een zo vroege datum nog nooit is gebeurd. Ook met Pinksteren zullen de Keukenhof-bloemen nog in volle bloei staan, it jaar is een grotere spreiding van de bloeitijd dan ook bereikt. Behalve aan de «ichte winter en het koude voorjaar is die spreiding te danken aan de onderzoekin- ;en van het Laboratorium voor bJoembollenonderzoek te Lisse, dat er in belang- ijke mate toe heeft bijgedragen dat de bloei van bepaalde bolgewassen naar behoefte ervroegd of verlaat kon worden. Naast honderdduizenden tulpen en andere bolgewassen vallen op het ogenblik nok giote hoeveelheden rododendrons, azalea's en malus te bewonderen. Met het longe groen van beuken en linden vormen ze een prachtig geheel. daar dan opstijgen. Er zijn verder al lerlei attracties zoals auto-scooters. Het batig saldo is bestemd voor de fi nanciering van andere festiviteiten in het kader van het LJA-lustrum. Vierhonderd zwemmers Dit geldt ook voor liet grote dans feest, dat volgende week zaterdag in het gehoorzaalcomplex wordt gehou den voor jongeren van 15 jaar en ouder. In de grote zaal treden dan op The Shoes, The Fellows en de Nimble Enterprise, terwijl in de foyer het dansorkest Henry Mieremets Rhythm Combo voor muziek zal zorgen. Er worden zeker duizend danslustigen verwacht. Voor de zwemwedstrijden in De Vliet, die volgende week woensdag worden gehouden, verwachten de or ganisatoren ongeveer vierhonderd deelnemers. In totaal nemen 21 groe pen, scholen en clubhuizen aan het toernooi deel. Er wordt in drie series gezwommen: schoolslag, borstcrawl en estafette. De wedstrijden beginnen om 8 uur en eindigen om 1 uur. Er zijn prijzen beschikbaar gesteld. Voor de bejaarden „Door en voor de jeugd" heet het programma, dat woensdag 24 mei, vrijdag 26 mei en zaterdag 27 mei in het Volkshuis wordt afgewerkt. Het programma omvat zang, muziek, to neel, ballet en volksdansen. Woensdag om half drie zijn de kin deren tussen 6 en 12 jaar aan de beurt, vrijdag half acht de jongeren van 12 jaar en ouder en zaterdag om half 3 zetten nogmaals kinderen van 6 tot 12 jaar hun beste beentje voor. De leukste programma-onderdelen, gaan de deelnemers later herhalen in de Leidse bejaardencentra. pearvlakte, inclusief magazijnen en v weririmgsi-uimten, bedraagt 850 m2 de hoogte wordt 5 meter. Hert gebouw krijgt geen verdieping; de verwarming en aar-condirtioning worden in het pla fond ondergebracht. Op een betonnen onderbouw wordrt een staalconabruobie geplaatst, terwijl wanden e.d- van het lichte gasbeton worden vervaardigd. De bouw zal on geveer zes tort zeven maanden duren. jongW nam fiets weg LEIÜEN Een 14-jarige Leidse jongen is gisteravond omstreeks half zeven door de politie aangehouden. Hij had bij het zwemibad De Vliet gister middag om 5 uur een fiets wegge nomen. Voor MOEDER een mooi geborduurde LAKENSET van PRONONCE LEIDEN Het jeugddorp aan de Voorschoterweg zal van 22 mei af dagelijks voor de jeugd geópend zijn. De aantal in Zuid-West wer kende organisaties zal in samen werking met de Leidse Jeugd-Actie de leiding op zich nemen. vVt LEIDEN Men kan op het standpunt staan dat de studieresul taten bij het middelbaar onderwijs een strenge selectie aan het begin vechtv aardig en. Daartegenover kan de opvatting worden ge steld, dat het begin niet zo'n hinderpaal mag zijn datt daardoor „slui merend intellect" wordt afgestoten en verloren gaat. Over de toelatingsexamens is de laatste jaren al heel wat te doen geweest. Ze zijn er nog steeds en soms blijkt overduidelijk dat ze méér willen zijn dan een onderzoek naar de kennis die de lagere school de leerling heeft meegegeven. De opgaven gaan dan meer utit van de toekomstige ontwikkeling van de leerling bij het middelbaar onderwijs zelf dan van het onderwijs dat hij op de lagere school heeft genoten. Een sprekend voorbeeld van dit hoge toelatingsniveau is een onderdeel van het schriftelijke examen rekenen dat de kandidaten voor de Leidse middelbare scholen en het Rijnlands Lyceum te Oegstgeest dezer dagen moesten afleggen. Wij kunnen ons indenken dat zelfs de rekenbollebozen in dot anderhalve uur de schrik van hun jonge leven hebben doorstaan. Het waren zes vraagstukken die in dit korte tijdsbestek niet alleen moesten worden opgelost maar ook volledig op een netblaadje worden beredeneerd. Wij laten ze hier in hun geheel volgen. 1. Iemand wil in zijn twin een perk van 100 cm lang en 50 cm breed beplanten met tulpen. Hij spant touwtjes zodat het perk ver deeld wordt in vierkantjes van 1 dm2. In ieder vierkantje gaat een tulpebol de grond in. Hoeveel bollen zijn er nodig? In twee vier kantjes die over een lengte van 1 dm aan elkaar grenzen, mogen geen tulpen van dezelfde kleur komen. Hoeveel kleu/ren zijn er minstens nodig? 2. Een schoenv eter fabriek moet 150 paar bruine veters maken. Elke veter is 43 cm lang. De fabriek koopt hiervoor rollen veter band. Op elke rol zit 10 meter veterband. Hoeveel rollen moet de fabriek hiervoor inkopen? Hoeveel meter veterband wordt er vani de laatste rol gebruikt? 3. Iemand begint om 8 uur te werken. Na elk kivartver werken neemt hij 4 minuiten ruSt (dus 15 min. werken, 4 rrvin. rwsften, 15 min. werken, 4 min. rusten, enz.). Hoeveel minuten heeft hij gewerkt 8% uur nadat hij met het werk begon? 4. Elke leerling uit een klas moet 46 cent betalen. Sommige leer lingen betalen met 4 dubbeltjes en 6 centen. De overige leerlingen betalen met 2 kwartjes en krijgen dan 4 centen terug (van de centen die de eerstgenoemde leerlingen gegeven hebben). Als alle leer lingen betaald hebben, bestaat het ontvangen bedrag uit 30 kwartjes, 60 centen en een aantal dubbeltjes. Hoe groot is dit aantal dubbeltjes en hoeveel leerlingen zitten in de klas? 5. Vijftig kinderen namen deel aan een hoogspringwedsstrijd, Wie de sprong niet haalde viel af. Elk kind dost door de eerste ronde kwam kreeg een prijs van 10 cent. Elk kind dat door de tweede ronde kwam, kreeg bovendien een prijs van 25 cent. Evenzo gaven de behaalde sprongen in derde en vierde ronde prijzen van 50 en 100 cent. Slechts één kind (de winnaar) kwam door de vierde ronde en kreeg daarvoor ook nog een extra prijs van 250 cent. Aan de tweede ronde namen 40 kinderen deel. Aan de derde ronde namen 30 kinderen deel. Hoeveel kinderen vielen in de vierde ronde af als totaal f 22 aan prijzen werd uitbetaald? 6. 41 jongens gaan kamperen in tenten die gehuurd moeten worden. Men wil daarvoor één soort tenten kiezen en zo goedkoop mogelijk wiit zijn. Er zijn tenten te huur die twee meter lang zijn en f 5 per dag kosten, tenten die 275 cm lang zijn en f 7 per dag kosten en tenten die 325 cm lang zijn en f 9 per dag kosten. Al deze tenten hebben dezelfde breedte, juist voldoende voor de lengte van een jongen. Iedere jongen heeft van de tentlengte 75 cm nodig voor zijn slaapplaats. Hoeveel tenten huurt men? Welk bedragbetaalt men per dag in totaal? Dit zijn dan de vraagstukken die mede een antwoord moeten geven op de vraag of de leerling geschikt is voor de middelbare school. Om half 2 begonnen moesten de kandidaten ze om 3 uur volledig hebben uitgewerkt. Het antwoord alléén werd niet goed gerekend. Wij zouden weieens willen weten of de ouders er uitgekomen zijn en zo ja hoe lang ze erover hebben gedaan. Zo wordt reeds de overgang van de lagere naar de middelbare school een ervaring met zweet en tranen. Wie praat e<r nog over het laten vervallen van het toelatingsexamen als leraren er nog steeds niet in slagen, redelijke vereenvoudigingen aan 'te brengen? Een gelukkige omstandigheid is, dat de toelating niet uitsluitend van het resultaat van dit rekenexamen afhangt. Van een slecht cijfer kan de kandidaat niet de dupe worden. Is het advies van het hoofd der lagere school met betrekkling tot de leerling positief, dan volgt nog een mondelinge test. Men kan zich afvragen wat voor zin het dan heeft, de adspvrant- leerling zo in het nauw te drijven. Inmiddels is ons ter ore gekomen, dat het lerarenkorps niet zonder verbazing op deze vraagstukken heeft gereageerd. Dus blijft er toch nog de hoop over dat de rekenwonderlijke samenstellers zich volgend jaar iets anders zullen instellen. Parkeerverbod voor Haagweg en de Montgomerystraat LEIDEN Hoewel de officiële pu- blikatie hierover nog moet volgen, is gisteren blijkens de geplaatste borden een parkeerverbod ingevoerd voor één kant van de Haagweg en de Montgo merystraat. De borden langs de Haagweg zijn van rijkswege geplaartst, die aan de Montgomerystraat van gemeentewege. Het parkeerverbod langs de Haagweg begint waar het fietspad eindigt, bij de Da Costastraat dus, en het geldt tot de spoorwegovergang. Het parkeerverbod in de Montgo merystraat geldt voor het deel tussen Joh. Poststraat en de Vijf-Meilaan aan de overkant van de winkels van het Bevrijdingsplein. FRIESE STAART- EN STOEL- TJESKLOKKEN, ZAANSE- EN SCHIPPERTJESKLOKKEN DIV. ANTIEKE STIJLKLOKKEN MODERNE SCHOORSTEEN- EN WANDKLOKKEN In ruime keuze en de beste merken Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig. 's maandags gesloten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 3