iNieimwe Leidse Courant kfr"T van ICNV wil afschaffing bedrijfspensioenfonds Mijnen krijgen tot 1970 ruim half miljard ONTSLAG BESPOEDIGD? Commentaren Leger wilde in Italië de macht grijpen FRIENDSHIP BIJNA AAN DE TOP f Geen staking voor medezeggenschap de Politie bepaalt tijdstip moord Donderdag 11 mei 1967 48ste jaargang Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Telefoon 31441 - Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 uur Te kostbaar "K* Nationale pot Waardevast (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT Het Christelijk Nationaal Vakverbond is in principe voorstander van opheffing van alle ondenemings- en bedrijfspensioenfondsen in Nederland. De enorm kostbare fi nanciering van deze fondsen en de toch maar geringe mogelijk heden tot uitkering doen het CNV kiezen voor een bovenbouw- pensioenverzekering volgens het AO W-systeem. De uitkeringen van de bedrijfspensi- -Joenfondsen variëren op het ogenblik urkje van circa 200 tot circa 500 per leisjes jaar. Er komen geringere en hogere lik m. Juitkeringen voor, maar de gemiddcl 'uimft' lden °P dit niveau- P*ïc bodra- 'gen zijn van te verwaarlozen betekc- een tflnis naast de AOW-uitkering van izelfdej/ 4200 per jaar. Het CNV zou er naai willen streven alle pensioenen waarde- jjvast te maken en deze te baseren oj op Q6[7o pet, van het laatst genoten loon ol PrijSsalaris. Voor de laagste inkomenstrekkers iu dit percentage hoger moeten lig gen. Het Christelijk Nationaal Vakver bond meent, dat er haast met deze zaak gemaakt moet worden; te ver wachten valt dat het vakverbond nog dit jaar met duidelijke voorstellen in deze richting naar buiten zal treden. Het plan zou neerkomen op de instelling vara een nationale pot, waarin iedere werknemer zijn pensi oenpremie stort. De gelden in deze pot worden onmiddellijk gebruikt voor pensioenuitkeringen aan dege nen, die de pensioengerechtigde leef tijd bereikt hebben. Gedacht wordt aan een premie en een uitkering, die afgestemd zijn op het inkomen. Daar naast blijft de AOW-premie en -uit kering ongewijzigd bestaan. Evenals de AOW zou ook het zogenaamde bovenbouwpensioen, dat in de plaats komt van het ondernemings- of be drijfstakspensioen, waardevast moe ten zijn. De koopkracht van het tota le pensioen blijft dus dezelfde ook bij verdergaande geldontwaarding. In een later stadium zou ook een dergelijk pensioensysteem ontworpen kunnen worden voor alle zelfstandige beroepsbeoefenaren in Nederland. Voor vervolg zie pag. 8 ESPRESSO: IAIs beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant ROME Veertien generaals en een half dozijn kolonels van de Italiaanse strijdkrachten hadden volgens het weekblad Espresso een militaire staatsgreep voorbereid, die tijdens de politieke crisis van juni 1964 had moeten worden uitgevoerd. Het plan had de steun van politieke figuren op de allerhoogste posten en zou zijn uitgevoerd als Aldo Moro er niet in geslaagd was een regering te vormen. Het plan was gericht op het voor komen van reacties van het parlement de bevolking en voorzag onder an dere in de bezetting van de kantoren van de politieke partijen, de arrestatie van tegenstribbelende volksvertegen woordigers en de richting van inter neringskampen. Premier Moro heeft de beweringen in Espresso krachtig laten ontkennen. President Saragat heeft tegenover zijn voorganger Segni, wiens naam in het geding is gebracht, blijk gegeven van zijn verontwaardiging over het artikel. Espresso heeft hierop verklaard dat het artikel op volkomen serieuze en juiste getuigenverklaringen berust en dat het verscheidene malen is geveri fieerd. EINDHOVEN De 21-jarige me vrouw M. J .van de Bout-Kronemijer uit Eindhoven is gisteren bij een ver keersongeluk om het leven gekomen. Zij raakte met haar bromfiets onder de achterwielen van een aanhangwa- van een vrachtauto en overleed tijdens het transport naar het Diaco- nessenhuis. Onweer DE BILT De temperaturen komen langzamerhand op een zomers niveau. Zij liepen gisteren in ons land op tot 24 graden, terwijl in België, Frankrijk Duitsland waarden van 25 tot 26 gra werden bereikt. Ook vandaag zullen de temperaturen in onze omgeving tot streeks 25 graden oplopen. Intussen breidt een ondiep lagedruk gebied, dat ten westen van Portugal ligt, zich langzaam naar het noorden uit. De atmosfeer boven onze omgeving wordt geleidelijk onstabieler hetgeen zal resulteren in een toenemende onweers activiteit. Het heeft vandaag in de vroe ge ochtend reeds geonweerd boven Frankrijk en de Ardennen. Ook in Zuid- Limburg kwam vanochtend onweer De kans op verstoring van het zo weer door een toenemende onweersac tiviteit wordt geleidelijk groter. DE BILT Vrij warm met plaatse lijke een regen- of onweersbui, gevolgd door enige afkoeling. Zwakke tot m; tige wind tussen oost en noordoost. DEN HAAG De mijnindustrie in Limburg zal tot 1970 kunnen rekenen op een regeringssteun van ruim 500 miljoen gulden, waarvan 400 miljoen voor de particuliere mijnen. Eind dit jaar zal 150 miljoen zijn uitgekeerd, volgend jaar krij gen de mijnen ruim 100 miljoen, in 1969 nogeens 125 en in 1970 145 miljoen gulden. De minister van economische zaken, mr. L. de Block, heeft zijn begroting voor dit jaar zo gewij zigd, dat nog 115 miljoen gulden meer naar de mijnen kan vloeien dan de eerder voorgestelde 45 miljoen. Van de totale 160 miljoen is 65 miljoen bestemd voor steun over 1966, 85 miljoen voor 1967 en 10 miljoen voor rente over de steun bedragen van 1966 en 1967, die (Van e r verslaggevers) SCHIPHOL Dat Fokker met zfjn Friendship het Europese verkooprecord zal slaan, staat vrijwel vast. Maakte de directie woensdag bü de proefvlucht van de Fellowship bekend, dat het aantal verkochte F-27's was gestegen tot 425 door orders van Iberia en Iceland Air, het is nu zo goed als zeker, dat de order- lyst zal worden aangevuld met nog 22 bestellingen. Over de order van de Franse PTT op 12 toestellen is, zoals bekend, al overeen stemming bereikt: het contract behoeft alleen nog enkele handtekeningen. Daarnaast ligt ook nog een order m het verschiet van de Franse maatschap- oij Air Inter. Weliswaar zijn de bespre- de PTT- als zeker, dat de order doorgaat. Dit weer en de meeste scholen woensdagmiddag vrij op de stranden gaf dit een grote druk te. Terwijl de moeders en een enkele vader zich door de zon lieten koesteren, bouwde de jeugd de eerste zandkastelen van dit jaar. Ook de ijsman deed goede za ken. Zijn koele waar „vloog" als het ware zijn karretje uit. hingen hierover nog niet i gevorderd stadium als 0' Friendships, maar het lijkt Is zeker, dat de order doorg_ Met deze beide orders zal het totaal aantal verkochte Friendships dan zijn gestegen tot 447 (waarvan er 178 door R-airchild werden gebouwd). Het huidige verkooprecord m Europa stond tot dusver op naam van de Britse Vickers Viscount, waarvan er 445 werden verkocht. Fokker heeft al aangekondigd, dat de overschrijding van dit aantal met de no dige feestelijkheid zal worden gevierd. anderhalf jaar later worden uit betaald. De regering maakt onderscheid tus sen objectieve steun, die aan de mijn industrie in haar geheel ten goede komt, en subjectieve steun, waarover overeenstemming is bereikt met drie particuliere mijnondernemingen: de Oranje Nassau-mijnen, de Willem So phia en de Laura. De objectieve steun is voor elk van de vijf jaren gelijk: 40 miljoen gul den. Deze steunverlening is bedoeld jen vergoeding van de kosten van de sociale zekerheid voor de mijnen, voorzover die hoger zijn dan van de overige industrieën. LONEN Bij het berekenen van de subjec tieve steun wordt rekening gehouden met de hogere loonkosten sinds 1964, met de vergoeding tot dekking van nieuwe investeringen die onvermijde lijk zijn om de produktie voort te zet ten en van de kosten die gemaakt wor- jm het produktieapparaat in stand te houden. In de regeling met de mijnen is verder overeengekomen: de vennootschapsbelasting over eventuele winsten uit het zuivere mijnbedrijf komen ten laste van de begroting van Economische de leningen die de ondernemingen eventueel moeten opnemen om de kolenvoorraden te financieren zul len door de overheid worden ge garandeerd; de particuliere mijnen zullen aan het vrijkomende vermogen principe een nieuwe industriële bestemming geven in Nederland, bij voorkeur in Zuid-Limburg; de contracten tusen de mijnen en de Staat zijn vijf jaar van kracht. Daarna zullen ze opnieuw worden bezien. Roofoverval op hartpatiënt HEILO Gistermorgen is te Heilo de 50-jari'ge P. Ursem (een hartpa tiënt) door een jongeman overvallen, de hals dichtgeknepen en beroofd van 400 gulden plus een spaarbankboekje. De dader, een circa 19-jarige jonge man, nam de vlucht op een damesfiets. Het slachtoffer moest per taxi naar huis worden gebracht, waar hij een spuitje kreeg. Hij was 's ochtend naar de bank geweest om geld te halen. Daarna ging hij een boswandeling maken, waarbij hij werd overvallen. VIERLING IN DENEMARKEN KOPENHAGEN In Kopenhagen i gisteren een vierling geboren. De 27-ja- rige moeder en haar vier zonen maken het goed. De vrouw was behandeld met een Deens hormoonpreparaat. Een vierling komt slechts eens op de 700.000 geboorten voor. In Denemarken was dit voor het laatst in 1939 moeder had reeds een dochter. )1 veertien dagen gratis. DEN HAAG Tijdens het onderhoud dinsdag tussen burgemeester Van Hall en de ministers moet zich iets hebben voorgedaan, waardoor de rege ring een onmiddellijke beslissing nam en Van Hall niet meer enkele maanden respijt wilde geven. Deze theorie klopt met het feit, dat de Amsterdamse wethouders, die eerder met minister Beernink spraken, niets hoorden het ontslag. Minister Beernink heeft over deze kwestie laten verklaren, dat het tegenover mr. Van Hall bepaald onelegant zou zijn geweest wanneer de wethouders eerder het ontslag zouden hebben vernomen. Gisteravond heeft de minister de Tweede Kamercommissie voor binnen landse zaken vertrouwelijk over de ontslagkwestie ingelicht. Er zouden geen nieuwe mededelingen zijn gedaan. WEMMERS ZIET HET MET (Van redactie) DEN HAAG Ik geloof niet dat de werknemers tot stakingen zullen overgaan uitsluitend voor het verkrij gen van medezeggenschap. Dit zei de voorzitter van het Ver bond van protestant-christelijke werk gevers, de heer H. H. Wemmers, naar aanleiding van de opmerkingen van de heer Ruppert in de vergadering van de CNV- tex tielbond Unitas. Hij kon niet inzien, dat er voor de werknemer een wezenlijk verschil zou bestaan tussen invloed via de ondernemingsraad of via een werknemerscommissaris. Hij gaf toe dat in de SER-eommissie- Belinfante, die op het ogenblik het aagstuk van de medezeggenschap bestudeert, grote verschillen van me ning bestaan. De arbeider is niet gelukkiger, aldus de heer Wemmers, indien er ergens in de onderneming een com missaris namens hem in de raad van bestuur zit. De directie heeft tot taak de onderneming goed te laten lopen. Blijkt het slecht te gaan dat Aardappelen duurder DEN HAAG De bintjes zijn tus sen 6 maart en 8 mei op de aardappel- beurs in Rotterdam twee keer zo duur geworden. Voor de consument zijn de prijzen ook in mindere mate om hoog gegaan. Bintjes in de maatsortering 35/50 de den op 2 mei op de beurs 26.50 per honderd kilogram en op 8 mei 33.50, bintjes in de maatsortering 40/op- waarts op 2 mei 28.50 en op 8 mei 37. SCHERMERHORN Gisteren om ongeveer vijf uur is te Schermerhorn de veertienjarige jongen K. P. Muntje- werf uit Schermerhorn met zijn fiets onder het voorwiel van een vrachtauto geraakt en op slag gedood. is er ook geen commisaris, die dit voorkomen kan. De heer Wemmers vond het indivi duele welzijn van de werknemer veel belangrijker. Ook wilde hij nadruk leggen op het dragen door de werk nemer van verantwoordelijkheid op de plaats waar hij in de onderneming (Voor het jaarverslag van Verbond verwijzen we elders in deze krant.) Helikopters hielpen Zó van zee naar ziekenhuis DEN HAAG Twee Engelse beman ningsleden zijn zwaar gewond bij een explosie aan boord van het Deense schip Ano dat op 14 mijl NNW van Scheveningen seismografische onderzoe kingen verrichtte. Een hefschroefvlieg- tüig van de marine vliegdienst te Val kenburg heeft de slachtoffers opge haald en overgebracht naar het Acade misch ziekenhuis te Leiden. Ook di Scheveningse reddingboot Bernhard van Leer was naar het schip gevaren om eventueel hulp te bieden. De ontploffing op de 351 ton me tende Ano, eigendom van de rede rij Lindinger te Havneby, i! waarschijnlijk veroorzaakt door het voortijdig ontploffen van een soort De bemanning bestaat voor een groot deel uit Engelsen. Het schip blijft voorlopig voor Scheveningse kust voor anker liggen, omdat het nog veel explosief materiaal aan boord heeft. LONDEN Mick Jagger, Brian Jo nes en Keith Richard, die samen d« beatgroep Rolling Stones vormen, zijn gisteren gearresteerd op beschuldiging van gebruik van verdovende middelen. Jagger en Richard zijn later m borgtocht van 1000 gulden vrijgelaten, maar Jones blijft nog in hechtenis sa men met de Zwitserse popzanger Klos- sowski, die zichzelf prins noemt. SCHOOL STORT IN: DERTIEN DODEN Te Tandjoeng Poera op Noord-Suma- tra zijn zondag dertien meisjes gedood toen het schoollokaal waar zij verble ven, instortte. Dit is te Djakarta be kendgemaakt. AMSTERDAM Op grond van ver dere getuigenverklaringen heeft de Amsterdamse recherche het tijdvak waarbinnen de 37-jarige Coby van dei Voort moet zijn vermoord verder kun- ;n verkorten. Tot dusver ging men er van uit, dat het tijdstip van de moord lag tussei zaterdagavond 29 april half negen er zondagavond half acht Thans is ko men vast te staan, dat de vrouw zater dagnacht tussen half een en een uur nog in leven was. De politie wilde geen nadere medede lingen doen over de plaats waar zij toen is gezien. Lastenstijging VAN vele zijden is er het afgelo- pen jaar reeds de aandacht op ge vestigd, dat de stijging van onze so ciale premielast de draagkracht te boven dreigt te gaan. De totale kosten per jaar hebben thans de 10 miljard reeds over schreden. Dit bedrag maakt ongeveer 14 pet uit van ons nationaal inkomen. Wanneer men bedenkt, dat hier de belastingdruk nog buiten beschou wing is gelaten, wordt het duidelijk, dat de particuliere inkomen langza merhand aan een bijna bovenmati ge druk onderhevig zijn. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat in vele jaarverslagen op de on rustbarend sterke stijging van de sociale premielast wordt gewezen. De kosten, die de ziekenfondsen be steden aan de gezondheidszorg, zijn vorig jaar met niet minder dan 20 pet. omhoog gesprongen. Vandaag heeft ook het Verbond van Protestants-Christelijke Werkgevers in zijn jaarverslag gevraagd, de ont wikkeling van de sociale verzeke ringen in een wat rustiger vaarwa ter te leiden. De stroomversnelling, die zich de laatste jaren heeft voor gedaan, kan niet ongestraft voortdu- Bezinning op dit vraagstuk lijkt dringend noodzakelijk. Mèt het werkgeversverbond zijn wij van me ning, dat bij deze bezinning zaken als inkomensherverdeling, eigen ri sico en spreiding van de lasten over werkgevers, werknemers en over heid aan de orde dienen te komen. Vrij Griekenland TNE Tweede Kamer heeft gisteren haar verontrusting uitgesproken over de situatie in Griekenland «n de toestand waarin politieke gevan genen daar zijn komen te verkeren. Het irriterende met dergelijke door militairen uitgevoerde staatsgrepen is, dat men in binnen- en buiten land tot machteloosheid gedoemd is. Protesten zijn er wel, echter zonder uitwerking. Slechts handelend optreden van machtsblokken als EEG en NAVO zou iets kunnen uitrichten. Tekenend voor de afhankelijkheid van de rechter in Griekenland is wel, dat een minister nu al heeft toegezegd, dat Andreas Papandreoe niet zal worden gedood. Daar kan men blij mee zijn, maar dat is vreugde met het bezit van een dode mus. De Grieken hebben ervaring in het levenslang aan de samenleving onttrekken van poli tieke tegenstanders op verlaten eilandjes. Voor het oog van de wereld heeft het bewind dan aan zijn menselijke plicht voldaan. Ook de - duizenden toeristen zullen gerustgesteld terug komen: eigenlijk is er niets aan de hand; het is er zelfs wat rustiger? Wie praat er nog over.gevangenen op eilandjes? Daarom is het goed, dat in ver schillende landen comité's van on verdachte signatuur zijn opgericht, die de waarschuwende vinger blij ven heffen. Vrijzinnigheid oorzaak van veel onrust - pagina Kernmerk. Negentien gereformeerden hebben zich maandag in een brief aan de gereformeerde synode uitgesproken tegen de kernwapenstrategie. Een van deze negentien drs. H. R. Stroes zei een onzer verslaggevers in een interview: de atoombom is de moderne afgod. Zie pagina 7. ■fe NTS streeft naar dubbel journaal - pag. Radio TV. Tol°P autowegen enige uitweg - pagina 13. unte, Bedankt voor de prach tige operaplaat. Terwijl ik schrijf, staat hij op

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1