NTS streeft naar dubbel Commentaar journaal op Ned. 1 en 2 BS NTS wil poppenserie Rik de Kikker niet op het scherm DONDERDAG 11 MEI 1"67 Sport en muziek ruim op de buis j (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De NTS heeft bij die regering meer zendtijd aangevraagd, ten bate van rui mere programma's op het twee de net, en voor meer armslag voor Teleac en NOT. Dat zou verder inhouden ook meer tijd voor reclame en een billijker verdeling, wanneer eventueel TROS een C-omroep wordt, i de minister dit zal toestaan (op zeer korte termijn wordt het antwoord verwacht) bijv. tegen 1 oktober, dan wil de NTS het journaal van 8 uur over beide zenders tegelijk en volle dig uitzenden, dit met het oog op de geringe kijkdichtheid op ondervragen over hnn visie op partij-1 Ned. 2, welke mede wordt ver- vernieuwing en kiesstelsel: GPVSGP oorzaakt door het feit dat men en Boerenpartij aan de ene, commu-1 nisten en PSP aan de andere kant. Misschien, aldus dr. Verbrugh, zou den de leiders van die kleine partijen. Spel en woord 1~\E beeldbuis heeft het gister- U avond moeten doen voor tiendui tenden voetballiefhebbers, die het nati onale elftal in de strijd tegen over heersend Hongarije wilden zien. Zo za ten ze op de eerste rij en ze moesten de nederlaag betreuren in een aller minst zachtzinnige ontmoeting op de grasmat in Boedapest. Aan beeld en ge luid lag het niet: de reportage kwam (op een korte storing na) keurig over1 en toonde zowel spel als conflicten, die J1 leidden naar een Hongaarse overwin- j Later op de avond, nadat men via ten Amerikaanse film het oude wild west-leven nog eens had kunnen zien, sprak voor het Gereformeerd Politiek Verbond dr. A. J. Verbrugh in de poli tieke zendtijdDeze suggereerde de NTS de kleine partijen eens scherp wie het er niet om te doen lame stoel te blijven zitten „zoals het personeel van de grote partijen", wel de echte „nieuwe ideeën" kunnen aanbrengen in een land, waarin D'66 voorstelt godsdienst en levensbeschou wing buiten de politiek te houden, Max Tailleu r en Mieke Telkamp op tournee SCHIPHOL De conferencier Max Tailleur, de zangeres Mieke Telkamp en de pianist Leslie Davis zijn gisteren naar Sydney vertrokken voor een 5 weken durende buitenlandse tournee. Zij zullen optreden in de landen Australië, Nieuw Zeeland, Singapore, Bangkok, Calcutta, Manilla, Karatsji, Koeala Loempoer en Hongkong. Max Tailleur schudde bij het vertrek nog even een mop uit zijn mouw. „Wan neer wij terugkomen? Vraag dat maar aan de piloot", zo grapte hij. na het grote journaal „op Ned, 1 blijft hangen" Overwogen wordt nog, welke conse quenties dit zal hebben voor de ove rige journaaluitzendingen. Indien Ned. 2 dan, zoals de bedoeling is, ook om 7 uur op het scherm zou komen, dient dan de korte nieuwsuit zending van Ned. 1 vóór 7 uur ook herhaald te worden op net 2? En hoe moet worden gehandeld met de tweede uitzending, laat op avond? Wij vroegen de heer Schüttenhelm, die dit in zijn gebruikelijke persconfe rentie mededeelde, of de mening van de NTS in deze noodgedwongen, dus vanwege de opderwenT-^aring van het. tweede net. is eewÜ^ied. Nog niet lang geleden, bii het in ge bruik lnemen van de nieuwe jour- riaalnre'erta^sturiin. wierp de NTS nL een duhbehiitzendina zich- men geloofde toen in betere be diening van de kijker met afwisse lende uitzendtijden op de twee net- th (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De poppenserie „Rik de kikker", aangeboden door de Joop Geesink-studio's als tijdelijke ver vanging voor Pipo de clown is door de werkgroep Jeugdprogramma's (waarin NTS definitief afgewezen. Er is in de laatste weken druk vergaderd door de werkgroep Jeugdprogramma's (waarin alle hoofden-jeugduitzendingen van de omroeporganisaties zitten) en NTS -programmaleider Carel Enkelaar: men kon het maar niet met elkaar eens worden, omdat teveel privébelan- gen mede een rol speelden. Nu echter is besloten tot het kiezèn van een Franse serie, welke van 1 juni tot 30 september zal lopen. Wie mocht bedenken dat het verzor gen van een dagelijks kleuteruitzen- dinkje van 5 minuten geen probleem zal vormen voor de NTS-programma- makers, heeft het \yel goed mis. Inte gendeel, het is op het ogenblik een heel perikel. Toen de NTS maanden geleden besloot met Wim Meuldijk's „Pipo" in zee te gaan na de mislukking van Klaas Vaak. werden diverse gegadig den teleurgesteld. Pipo bleek echter snel aan te slaan bij de kleintjes en zo werd het contract voor drie maanden met nog een kwartaal verlengd. Inmiddels echter was er bij de NTS een brief gekomen van een kinderpsy chiater, die van mening is dat een clownsgezicht op de televisie niet voor alle kleine kinderen en hun fantasie gunstig is. Sommige leden van de werkgroep veronderstelden, dat de ambitie welke Joop Geesink's studio's koesterden voor vertoning van hun „Rik de kik ker" aan deze waarschuwingsbrief niet vreemd zou zijn. De NTS zegt echter bij monde van haar perschef, „daar van niets te weten". Niettemin waart dit gerucht hardnekkig door de roepstudio's. Bij de bespreking van een nieuwe serie, welke Pipo tot oktober kan vangen, kwam dus Rik de Kikker weer in het geding. Programmaleider Carel Enkelaar, (die een tijdlang direc teur van de Geesink studio's was) toon de zich sterk voor. Geleid en gesterkt door dit enthousi asme heeft deze zaak reeds allerlei speelgoedjes van de verhaalfiguren ge maakt om het plezier van de kleuters te verhogen en te stimuleren, maar he laas zal zij nu van deze commerciële begeleiding van de vertoning moeten Er was ook sprake van een van Ton Hasebos' „Kabouter Kande laar". en Ton Hasebos presideert dit jaar (als hoofd van de VPRO-kinderte- levisieprogramma's) de werkgroep. Ui teraard is hij (en anderen met hem) geponeerd voor zijn eigen werk. Aan al deze meningsverschillen is nu eeneind gemaakt door het gezamen lijk besluit, kool en geit te sparen en een neutrale Franse serie aan te ko- Dat betekent natuurlijk veel minder produktiekosten. maar goedkoop wordt zo'n kleuterprogramma nooit, omdat het helemaal na-gesynchroniseerd moet worden, d.w.z. van Nederlandse spreekstemmen voorzien. Het is immers onmogelijk, een pro gramma voor kleintjes die niet kunnen lezen, met ondertiteling te laten verschijnen. De NTS wilde ons nog niet laten weten, hoe de Franse serie is: er wordt eerst nog naar een Nederlandse titel gezocht. In elk geval, zei men ons, wordt het niet weer de beminde, Ba rend de Beer. .Neen," luidde het antwoord, „niet noodgedwongen, maar wij leren nog elke dag en hebben nu de overtui ging gekregen dat wij de kijkers te kort doen, wanneer zij 's avonds na 8.05 uur moeten kiezen tussen het uitgebreide journaal (dat nog altijd de grootste kijkdichtheid heeft) en een populaire serie, waarvan men toch ook geen kwartier wil missen. Vanzelfsprekend moest de NTS voor deze plannen ook spreken met de STER, omdat die dan andere recla metijden zal krijgen; en hoe moet men dan doen met de reclamespots, moeten die ook dubbel zijn (en dus dubbel tarief gaan kosten) of blijft men die afwisselen? „Het gesprek verliep heel prettig", j deelde de NTS-voorzitter mede, „de j STER toonde alle begrip, maar is' zelfstandige zendgemachtigde en zal dus de kwestie voor zichzelf bestude ren." De NTS vertrouwt, dat minister Klompé zeer vlug zal antwoorden: „Wij hebben haar van de klem-situa tie op de hoogte gebracht." Mislukkingen Een tweede punt in de persconferentie was het probleem van de nationale programma's. Programmacommissa ris Rengelink gaf toe, dat deze op de geboortedag, de avond daarna en op 5 mei niet zo bar gelukkig zijn ge- „Er zijn loffelijke pogingen onderno men, maar ze zijn niet gelukt." Geïnformeerd werd, waar het grote amusementsprogramma, dat de NTS voor de geboorte-avond had aange kondigd. eigenlijk is gebleven: „Dat was het slaapliedjesprogramma dat de KRO later heeft uitgezonden. De KRO had deze uitzending gepro duceerd, maar de NTS vond de kwa liteit niet naar haar wens en heeft het dus onder dank aan de KRO teruggegeven. Dat is in de beste verstandhouding gegaan." De heer Rengelink vroeg verder be grip voor het moeilijke tijdstip, waarop de geboorte plaatsvond: „We waren al in de uitzending en het was onmogelijk, om enkele reporta ges in de programma's in te passen, zoals de bedoeling was geweest: de TROS begon juist met een rechtstreekse uitzending uit Scheve- ningen en de VARA had een reporta ge over Vietnam staan.... beide pro gramma's waren die avond dus niet te gebruiken." Heel lastig was het ook. dat er materi aal op Schiphol stond en de TROS in Scheveningen een reportagewagen te pakken had. Hierdoor was <ie NTS genoodzaakt, in Groningen, Utrecht. Lage Vuursche en nog even tjes Bilthoven te blijven. Dat het de volgende avond in o.m. Breda en Groningen niet zulke spektakulaire feesten waren, kon de NTS niet hel pen: zij liet slechts zien, wat ei beurde. Toch hebben deze pogingen om tol tionale programma's te komen wel iets geleerd aan de uitvoerders, nl. dat er een andere formule dient te worden gevonden daarvoor. De NTS denkt er over, een speciale werk groep Nationale Programma's in te stellen. Met de vooraf gemaakte do cumentaires is men nl. ook niet zo blij geweest. Van nationale programma's afzien mag men helaas niet: het staat in de wet, dat die op nationale feestdagen die nen te verschijnen via radio en tele- Flipper weg Bij de zomerplannen van de NTS be hoort toch reeds het wegzwemmen van Flipper. Zondag verschijnt hij, mét Monitor, voor het laatst. Of de NTS de nog spaarzame resterende af leveringen en ev. de nieuwe serie (welke nu in Amerika wordt ge maakt) in het winterseizoen alsnog zal vertonen, maakt nog een punt van bespreking bij het vaststellen van de winterprogramma's uit. In de zomermaanden zal Monitor een herziene redactie krijgen, mogelijk ook nieuwe impulsen, en op 17 sep tember verschijnt de uitzending Intussen is de NTS van plan deze zo mer vele Eurovisie-uitzendingen, vooral op muzikaal- en sportgebied over te nemen. Enkele hiervan zijn: op 21 mei een Mozartconcert uit Saarbrücken. op 18 juni een uitvoering .van Berlioz' Tc Deum uit Liverpool en diezelfde dag het Intervisie Songfestival uit Bratislava. Verder zijn te verwachten opvoeringen van de opera's „Die Entführung aus dem Serail" (Salzburg), „Zar und Zimmerman" (Bregenz) en Don Gio vanni (BBC, Londen). Op 25 juni neemt de NTS, zoals reeds is medegedeeld, het eerste Wereldvi sieprogramma via de satellieten van Amerika en Rusland over. Tal van sportevenementen, zoals de tenniswedstrijden op Wimbledon, Olympia's Tour door Nederland, de wielerwedstrijden in augustus en de Tour de France krijgen ruime aan dacht. Voor het eerst zal- bij laatstge noemde Tour een equipe van de NTS aanwezig zijn, al neemt men de Franse reportages over. Er wordt naar gestreefd, zoveel mogelijk di rect uit te zenden. Bijna prijs Intussen heeft de NTS in Cannes groot succes gehaald op het tv-reportage festival: Op 1 punt na kreeg de menvatting van het verkiezingsdebat de eerste (en enige) prijs. Er werd zeer veel en enthousiast over de in zending gesproken en Duitsland heeft een copie gevraagd om bin nenskamers voor tv-medewerkers te vertonen. Vele landen toonden zich verbaasd over het feit. dat zelfs ministers zc vrij spraken in dit" debat en dat Ne derland zo emotioneel de Kamerver kiezingen tegemoet gaat. NRU start toeristische rubriek Stereovoorziening in Concertgebouw (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM In het Amster damse Concertgebouw is ten behoeve van regelmatige radio-uitzendingen een nieuwe stereo-controlekamer inge richt. In het gebouw zijn nu in totaal 40 microfoonaansluitingen aanwezig, waarvan 24 in de grote zaal. Er is voorts mogelijkheid voor verbindingen van 6 muziek- en 6 spreeklijnen het telefoonnet. Hierdoor is het nu mogelijk, twee of meer evenementen tegelijk in het Con certgebouw uit te zenden, mits er portagewagens buiten staan. Naar het horspel „Gesprek aan de deur' van de En gelse schrijver Gerarld Hanley, dat de VPRO in 1962 uitzond, heeft Hans Roduin het televisiespel „Huize Liberty" geschreven, dat de VPRO vanavond tussen 10.10 en 10.45 uur op Ned1 vertoont. U ziet Franklin D. Lafour als de gekleurde student, die telefonisch een kamer heeft gehuurd in het kleine hotel van Johan Kaart, die later zijn toezegging onge daan wil maken, wanneer hij de student ontmoet. De De verhuurder bezweert hem in een vloed van ivoorden dat hij geen rassendiscriminatie ivil toepassen maar enfin, als het zonder kleurlingen kan gaan is het hem wel zo lief. De eenakter bestaat voornamelijk uit dit gesprek, maar er is voor de jonge actrice Ria de Boer toch nog even gelegenheid, verkleed als Volendamse tevoor schijn te komen, zoals u op deze foto ziet. de harde matras met alle comfort van een zachte! VANAVOND TE ZIEN j Ned. 1 VPRO r (NTS) Mensen in de sport. Documentaire over ontsnappingsroutes i Wereldoorlog: Dutch Paris. Ja. nee. geen mening, r Johan Kaart 70 jaar. Eenakter „Huize Liberty". Ned. 2 VARA Coronation Street, p Achter het Nieuws. Engelse volksliedjes Reportage van Gabri de'Wagt over Vlie (CVK/IKOR) Dichterbij VANAVOND TE HOREN Hilversum I NCRV r yervolghoorspel „De wilde vaart", deel L p (NRU) Limburg 100 jaar Nederlands, p Wijd las de Wereld, r Orgelconcert door Wim van Beek. Hilversum II AVRO r Platen met gesproken woord, p Concert door het Omroeporkest, p Koren zingen in het festival, p Nieuwe platen in Discotaria. (Van o e radio- en tv-redactic) HILVERSUM Morgenavond start de NRU op Hilversum I met een nieuw programma dat „Grenspost" heet, afgestemd is op toeristische infor matie en tussen 8 en 10.05 uur bijna geheel rechtstreeks wordt uitgezonden. Het is de bedoeling elke uitzending te wijden aan een ander land. Voorts komt een bekende Nederlander aan het woord over de vakantie die hij achter de rug dan wel in het vooruit zicht heeft. Aangezien ook een groot deel van de Nederlandse vakantiegangers in eigen land blijft, wordt veel aandacht besteed aan vakantiekampen, zomer- conferenties, bejaardenrecreatie en dag tochten in de diverse provincies, alsme de aan evenementen op toeristisch ge bied, waarbij Nederlanders zijn betrok- In het eerste programma is Tunesië het vreemde land, waaraan verslagge ver Hans Zoet een bezoek heeft ge bracht. Audrey van der Jagt is presen- De Koningin heeft gisteren de he ren Van Veen en Grapperhaus beëdigd tot staatssecretarissen respectievelijk van binnenlandse zaken en financiën. de harde matras met alle comfort van een zachte! „Ik bedoel," zegt Aegte, „ik bedoel..." Haar stem klinkt wat onzeker, alsof het haar moeilijk valt zich duidelijk uit te drukken. „Ik bedoel," herhaalt zij, „dat. iemand die deze erge zonde niet heeft begaan want zulk samenleven is toch een erge zonde, is 't niet?... dat die..." „Ho, ho, Aegte", zegt Tobia nu. „Wacht eens even. Is niet de gedachte een even grote zonde tegenover God als de daad?" e „Ja," zegt zij zacht, „maar toch..." „Nee, ik geloof dat er hier geen „maar toch" is," zegt hij. „We zondigen allemaal, al is het dan met onze gedachte. Ik net zo goed als ieder ander. Bovendien: de stap van de gedachte naar de daad is zo ontzettend klein... Elk ogenblik dreigen we te vallen. We zijn waarlijk niet beter dan meester Rembrandt, Aegte. En beter dan over hem te oordelen zou het ons passen God te smeken ons de kracht te geven de verleidingen, die zich telkens en telkens weer in allerlei gedaanten aan ons voordoen, te weerstaan." Carel denkt: vanavond... met Anna. Ik dacht, dat er niets gebeurd was. Maar toch heb ik gezondigd- Zijn zwager schrikt hem uit zijn gedachten op. Hij zegt: „Hé Carel, je zit toch niet te slapen?'... En hij laat erop volgen: „Ik wist niet, dat mijn preek zo taai was." Als hij ziet, dat Carel verward naar woorden zoekt, zegt hij: „Kom, drink je glas eens leeg. Dan kan ik nog een keer inschenken." Toen de klok in het slanke kerktorentje was gaan luide» voor de dienst, waren Carel en Aegte met moeder Barbertje op weg gegaan naar de kerk. Barent is thuisgebleven. Daardoor komt Carel alleen te zitten tussen mannen die hij nauwelijk kent, nadat zijn moeder en Aegte in de vrouwenbanken zijn geschoven. Het is een warme septemberdag. In de dorpsstraat staat de zon brandend tussen de huizen. Maar in de kerk is het koel. Onwillekeurig moet Carel denken aan die dag hoe lang is dat nu alweer geleden?... toen Tobias, als opvolger van dominee Huizinga, hier was bevestigd. Toen was het ook zo warm en had hij daar, dicht bij de preekstoel, zijn eigen plaats gehad. En van die plaats af had hij voor het eerst Aeltje gezien... In zijn herinnering ziet hij haar weer de kerk binnentreden, een beetje verlegen, omdat zij, als de zuster van de nieuwe dominee, ook op zich de aandacht gevestigd wist.. Zijn gedachten nemen een verre vlucht Amsterdam. Het korte huwelijksgeluk. De dood die zo onbarmhartig had toegeslagen. Twee graven daar. Een kindergraf hier naast de kerk... Hij hoort niet de stem van de voorzanger. Als er een psalm wordt gezongen, zingt hij mee. Welke psalm het is, weet hij niet, maar hij kent de woorden en zingt ze gedachteloos... Dat Tobias de kansel neeft beklommen, is hem ontgaan. Zo ver is hij weggedwaald in de jaren die vervlogen zijn. De stem van zijn zwager roept hem terug tot de werkelijkheid. Tobias leest. Langzaam, alsof hij elk woord goed tot zijn gemeentenaren wil laten doorklinken, leest hij het tiende hoofdstuk uit de eerste brief van Paulus aan de Corinthiërs: „Ende ik wil niet, broeders, dat gy onwetende zyt..." Carel tracht zich tot luisteren te dwingen. Doch opnieuw dwalen zijn gedachten weg. Er liggen zovele herinneringen op deze plaats.... Als van heel ver hoort hij de stem van zijn zwager. De zin van de woorden dringt niet tot hem door. Maar opeens luistert hij. Tobias leest: ..Zoo dan die meent te staan zie toe dat hij niet valle. U-lieden heeft geene verzoekinge bevangen dan menschelijke; doch God is ge trouw. welke u niet zal laten verzocht worden boven het geene gy vermoogt, maar Hij zal met de verzoekinge ook de uitkomste geven, opdat gy ze konnet verdragen". Hij weet: dit is voor hem bedoeld. Dit is een vervolg op het.gesprek dat die avond, toen hij en Aegte bij Tobias op bezoek waren, niet ten einde was gevoerd, maar waarop hij. was teruggekomen toen hij zijn zwager de volgende dag even alleen had ontmoet. Tijdens het gesprek dat zij op. gedempte toon hadden gevoerd in de tuin van de pastorie, waar, in de avond, de geuren van de naderende herfst uit de grond reeds opgestegen, had Tobias gezegd: Dacht je, Ca rel, dat ik ook mijn moeilijkheden niet heb?" En toen hij had gezwegen, had zijn zwager vervolgd: „Ik ben een man, Carel, en maar e enpaar jaar ouder dan jij. AAls ik een knappe jonge vrouw zie, krijg ik ook wel eens gedachten die de mensen van een eerwaarde predikant niet zouden verwachten. Maar wat wil je?....Je kent de uitspraak: ik ben een mens en niets menselijks acht ik mij vreemd... We zijn allemaal mensen, Carel, mensen met onze menselijke zwakheden. We behoeven ons er heus niet voor te scha men. Dag in dag uit moeten we vechten tegen het kwade. (Wordt vervolgd) Als uw auto in de Seine ligt, u een chimpansee wilt huren -of met een helikopter indruk wilt ma ken op de vrouw of de man van Aap per telefoon uw dromen, u zich eenzaam voelt en behoefte hebt aan een gesprek, in contact wil komen met adelijke personen of burgerluidjes, op de hoogte wilt zijn van de beurs of van de toestand van de wegen Geen nood. U kiest het juiste nummer uit het onlangs in Parijs verschenen boekje „Allo-service", uitgegeven door een particuliere K ZM- mu een fl-we se&ho&j flpwRPTUuR t&rrr rtoPey v/fi urr rfE' Naakt loper! jes Vijf meisjes en een jongen in cfe leeftijd van 12 tot 15 jaar moesten het wassen van hun kleren in een wasse rette te Portland, Oregon (V.S.) met arrestatie bekopen wegens wanorde lijk gedrag. Spiernaakt wachtten zij tot (hun kle. ren droog waren en kortten de tijd met pootje baden in een fontein. SUKKELTJE EN BRUUNKE 17. „Zo, hier is een ten lekker vet sop", zegt Stik- keltje bedrijvig. Ze was sen vlug een grote stapel borden af. „Is er al wal klaar?" vraagt Vette en komt een stel halen. „Hé, Vette Pollepel", v zegt een klant, „is dit soms een nieuw soort soep: FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 15