TOL OP AUTOSNELWEGEN WELLICHT ENIGE UITWEG VLEES Superieur Hongarije Oranje te sterk: 2-1 HOOFDSCHOTEL Tribunaal: VS schuldig Amphilex 67 geopend Eén chr. bond voor 't levensmiddelenbedrijf 0 Uitgeschakeld voor kampioenschap Kessler: tevreden en ontevreden Strijd fikse eindigde in knokpartij Wiersma en Tsjegolew wilden te snel winnen 13 DONDERDAG 11 MEI 1967 Wegenbouw vraagt handenvol geld Er moet 15 miljard op tafel komen De Amerikaan Austin E. Brant ver télde iets over het systeem, dat in Amerika wordt gevolgd. Tolwegen (turnpikes) zijn daar al sinds jaar en dag ingeburgerd. De financiering daar van geschiedt voor een belangrijk dee] ook door het uitschrijven van obligatie leningen. In 1965 werden tolwegen daarmee voor 7 miljard dollai gefinan- BIEFSTUK TARTAAR Biefstuk tartaar ïs gemalen bief stuk die u lekker kruidt met zout en peper. Aan weerszijden mooi bruin bakken tegelijk met wat.rook- spek en een paar zilveruitjes. Fees- lelijk' opdienen met champignons, gebakken ei of in een pittige to matensaus. Heerlijk bij aardappel puree en sperzieboontjes. Publikatie van Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleesconserven'; De gezusters Sinatra Tina links, en Nancy dochters van een beroemde vader, vertoeven in Engeland. De Britse pers had grote belangstelling voor haar. Daarom gaven de meisjes in het Londense Dorchester-hotel een persconferentie, waarop ze alles vertelden wat de journalisten graag wilden weten. CNV-secretaris: artsen geen armoe-lijders (Van onze sociaal-economische redac tie) UTRECHT De secretaris van het CNV, mr. T. J. den Hartog, zei gisteren in de jaarvergadering van de Pro testants Christelijke Ouderenbond, dat de premie van de vrijwillige zieken fondsverzekering voor bejaarden een onaanvaardbare hoogte lijkt te berei ken. De gezondheidszorg in Nederland wordt van jaar tot jaar aanzienlijk duurder. Hij zag twee oorzaken: de voorzie ningen worden beter en talrijker, maar ook wordt er per handeling meer geld gevraagd. Verlenging van het le ven met behulp van een kunstnier kost per patiënt per jaar ƒ30.000. De aanleg tot idiotie kan tegenwoordig al heel vroeg ontdekt worden, maar de behandeling kost per jaar per persoon ƒ1500. Een andere belangrijke kostenfactor noemde hij de artsensalarissen. „We kunnen hier wel niet van diefstal spre ken," aldus de heer Den Hartof „maar de berekening van deze salaris sen stoelt toch wel op zeer royale bere keningen, die leiden tot een inkomen van 90.000 tot 150.000 per jaar. Men kan hier toch niet direct meer spreken van armoelijders, waarvoor moet collecteren, zoals voor het uitstap je van de bejaarden." BOEKAREST —Dynamo Boeka rest heeft woensdag in de Roemeense hoofdstad het tornooi om de Europese beker gewonnen. Dynamo versloeg in de finale stadgenoot Rapid met 3—1. De setstanden waren 159, 159, 10—15 en 15—10. Emotie na uitspraak STOCKHOLM Russetlls Viet- nam-tribunaal heeft gisteren te Stock holm de Verenigde Staten schuldig be vonden aan agressie en het bombarde ren van burgerdoelen- in-Noord-Viei- nam. De conclusie werd voorgelezen door de voorzitter van het tribunaal, Jean Paul Sartre. Noordvietnamese getuigen heisden de leden van het Tribunaal, kusten elkaar en werden tezamen met het tribunaal door het publiek toe gejuicht nadat het oordeel was gesproken. Het applaus duurde 22 nuten. De zaal van het Volkshuis waar de zittingen zijn gehouden was geheel gevuld. De mensen lieten hun emoties de vrije loop. De Zuidslavische geschiedkundige Dedijer, was tot tranen toe bewogen. Het tribunaal staakt voorlopig zijn activiteiten. Wanneer de volgende zit ting zal worden gehouden en in welke plaats is nog niet bekend. Het uitvoe rend comité van het tribunaal zal hier over nog besprekingen hebben in Pa rijs. Waarschijnlijk wordt Stockholm weer uitgekozen voor de volgende zit ting. „Opluchting voor moeder" Vader gedood eis een jaar LEEUWARDEN Een jaar gevange nisstraf met aftrek en terbeschikking stelling van de regering is geëist tegen de negentienjarige A. van der W. uit Oudega wegens doodslag op zijn vader op 20 november. De vader was een driftige, geestelijk gestoorde man, die zijn gezin tiran niseerde. De verdachte, zijn moeder en zijn twintigjarige zuster waren doodsbang van hem. De zoon doodde zijn vader op een ag, toen er weer ruzies waren ge weest, met een moker en een mes. Verdachte betuigde voor de recht bank spijt van zijn daad maar zei toch blij te zijn dat de gevolgen voor zijn moeder een opluchting hadden bete- AMSTERDAM Drs. J. A. Bakker, minister van verkeer en waterstaat, heeft vanmorgen in het RAI-gebouw in Amsterdam de internationale postze geltentoonstelling Amphilex 67 geo- oend. De tentoonstelling, die tot 21 mei duurt ,is de grootste die ooit in land is gehouden. Uit ruim 40 landen worden 674 ver zamelingen geëxposeerd, die tezamen een verzekerde waarde hebben van miljoen gulden. De werkelijke waarde is hier echter een veelvoud van. Een bijzondere inzending is die van koningin Elizabeth van Engeland: het is de eerste keer dat het publiek een deel van de collectie van de Engelse vorstin te zien krijgt. -ft Baptisten in Peru zijn een campag ne begonnen, die vier jaar zal duren, tijdens welke zij het aantal van hun gemeenten hopen te verdrievoudigen. (Van onze verkeersredacteur) AMSTERDAM Zal op nieuwe Nederlandse auto snelwegen tol moeten worden geheven om de aanleg ervan te kunnen bespoedigen? Op de gisteren in het RAI-con- grescentrum gehouden stu diedag van de Stichting Weg liet de heer A. G. M. Boost, secretaris van „Het Neder- landsche Wegencongres" een krachtig „neen" horen. Hij gaf toe, dat de overheid de ko mende jaren voor niet op te brengen kosten zal komen te staan bij de we genbouw. In de tweede nota ruimte lijke ordening wordt gesteld, dat hoofdwegennet in het jaar 2000 ii taal 5300 km lang zal moeten zijn. Wat betekent, dat in 30 jaar 3200 km nieu we wee moet worden aangelegd, waar voor ruim 15 miljard gulden op tafel zal moeten komen. Om dat beschikbaar te kunnen stel len, zou jaarlijks zeker 40 a 50 procent alle belastingen op het motorweg- verkeer voor wegenaanleg moeten wor den bestemd. En dat is, gezien de fi nanciële positie van het rijk, onmoge lijk. Hoe dat geld er dan moet komen? De heer Boost zag twee mogelijkhe den: óf het Nederlandse volk in zijn ge heel zal bereid moeten zijn om voor goed wegennet als algemeen landsbelang te betalen, wat bij een ver wachte autodichtheid van één auto per gezin in het jaar 2000 redelijk zou zijn (dit impliceert dus het heffen van een extra belasting voor de wegenbouw, die allen treft), óf de al hoge, specifiek op het weg verkeer drukkende, belastingen moe ten nogmaals worden verhoogd, uiter aard dan alleen te bestemmen voor de wegenbouw. De heer Boost gaf de voorkeur aan de eerste oplossing. In tolwegen zag spreker weinig, om dat deze voor bepaalde weggebruikers veel te duur zou worden. Bovendien rijst direct de vraag op welke wegen tol moet worden geheven. Zonder discriminatie zou men vrijwel niet te werk kunnen gaan. De heer Boost pleitte voorts voor .•n betere planning. Bi de komende 30 jaar wilde hij zes vijfjarenplannen zien, met werkschema's en kostenbegro- ting, opdat continuïteit en planmatig heid in de uitvoering gewaarborgc zijn. Ook de dekking van de kosten zou m periode tot periode moeten zijn verzekerd. „Tot nu toe heeft een duidelijke bouwplanning-in-de-tijd steeds ontbro ken, waardoor het totaal beeld van aanleg en reconstructie van ons we genstelsel een wat verwarde, onsyste matische en verbrokkelde indruk geeft." Voorstander voor tolwegen bleek ir. Burger, oud-hoofdingenieur-di recteur van Rijkswaterstaat. Hij zag alleen de keuze: tolwegen of géén we gen, omdat er geen geld is. „Ik zou alle kritikasters willen toeroepen: laat uw kritiek en uw eisen op het gebied de wegenbouw vergezeld gaan van voorstellen betreffende financiering. Het is zo gemakkelijk de regering te verwijten, dat er niet meer wegen wor den gemaakt en tegelijk te eisen, dat de belastingen moeten worden ver- en de ontwikkelingshulp en soci ale voorzieningen moeten worden ver hoogd. Dat is onbillijk en zinloos." Volgens ir. Burger biedt tolheffing de mogelijkheid het verkeer te_ laten profiteren van een verbinding, die an ders pas veel later tot stand zou ko- ,Het gaat er niet om willekeuri ge wegen met tol te belasten, maar bepaalde zeer belangrijke weggedeel ten, waarvoor voorlopig geen geld beschikbaar is, reeds thans aan te leg gen. Hij achtte het mogelijk, dat de 80 bruggen over rivieren en kanalen en de tien tunnels of grotere bruggen over zeearmen uit het structuurschema hoofdwegennet 1966 door tolheffing wprden gefinancierd (voor deze kunst werken wordt een bpdrag van 4 mil jard gulden geraamd). Ook zou een aantal nieuwe rijkswe gen door tolheffing kunnen worden be taald. De heffing zou op een gering aantal punten moeten plaats hebben tenville van de verkeersrust en -veilig- GEEN DWANG Dat het verkeer daardoor extra wordt belast, zag spreker niet in. „Het verkeer wordt niet gedwongen de tol weg te kiezen. Het kan de oude bestaande route blijven volgen. Er zijn over de rivieren ook oude tolvrije bruggen. Er zijn ook veren veertarieven zullen in veel gevallen JPapandreoe krijgt geen doodstraf THENE Andreas Papandreoe, :oon van ex-premier George Pa- .reoe is gisteren beschuldigd van hoogverraad en gevangen gezet. On der de normale Griekse wetten kan hij tot levenslang worden veroordeeld. De nieuwe militaire heersers hebben gezegd, dat geen doodstraf wordt over wogen. Papandreoe zou betrokken zijn geweest bij de zogenaamde Aspida-sa- menzwering togen het Griekse ko ningshuis. George Papandreoe is gisteren vrij gelaten. Hij blijft onder huisarrest en mag geen bezoekers ontvangen. De Amerikaanse minister van de fensie Robert McNamara heeft Grie kenland gewaarschuwd dat het Ame rikaanse militaire hulpprogramma voor het land door de recente mili taire machtsovername in gevaar kan komen. De premiers van Zweden, Noorwe gen en Denemarken hebben gisteren gezegd dat zij van plan zijn een spe ciale bijeenkomst over de machtsgreep te beleggen van het ministercomité van de Raad van Europa. De internationale federatie van jour nalisten heeft de Griekse minister van binnenlandse zaken, Patakos, ver zocht om een spoedig herstel van de persvrijheid in Griekenland. P. Renkema pleit voor: (Van t n. redactie) HARDERWIJK De voorzitter van de christelijke kruideniersbond, de heer P. Renkema, heeft gisteren op de jaarvergadering van de Prot. chr. bond van handelaren in melk- en zuivelprodukten, krachtig gepleit voor grotere samenwerking van de midden standsbonden. De heer Renkema stel de voor, het samengaan van de christe lijke detaillistenbonden van kruide niers, melkhandelaren, slagers, bak kers en groentedetaillisten. Hij wilde niet onmiddellijk denken aan een fu sie, maar bijvoorbeeld aan een samen werking op secretariaatsniveau, sa menvoeging van technische uitrusting, huisvesting in één gebouw enz. Op den duur zouden deze vijf bon den in de levensmiddelensector dan wellicht kunnen samengroeien tot één grote sterke christelijke bond voor het le vensmiddelenbedrij f De heer Renkema, die tevens twee de voorzitter is van de centrale chris telijke middenstandsbond, ging er van BOEDAPEST -— Het Nederlands voetbalelftal heeft gisteravond op het slecht be speelbare veld ïn het Nep-stadión te Boedapest een alleszins eervolle nederlaag ge leden tegen Hongarije. Wie weet dat het Oranje-team in de Europese klasse niet meer dan een middenmoot plaats bezet en Hongarije tot de sterkste voetbalnaties van ons continent behoort, kan met een 2-1 nederlaag niet ontevreden zijn. Zeker niet wan neer dit resultaat in een uitwedstrijd wordt bereikt. uit, dat het christelijk karakter van da middenstandsorganisatie ook voor de toekomst behouden dient te blijven. Hij verklaarde zich een groot voor stander van een dergelijke samenvoe ging. Ook van de zijde van de melk- detaillisten werd een instemmend ge luid gehoord. Men wees op de orga nisatiestructuur bij de landbouworga nisaties. De boeren- en tuindersbon den bundelen alle sectoren zoals sier teelt, tuinbouw, veeteelt en akker bouw in één grote organisatie. Naar dit voorbeeld zou ook een bundeling bij de middenstand verwerkelijkt moe ten worden. Men besloot de bezinning hierover binnen de kring van de christelijke middenstand nog voort te zetten. BOEDAPEST Volgens instructies in bondscoach Kessler duurde het tot de spelers aangekleed waren eer de kleedkamer voor de journalisten toe gankelijk werd. Er bleek toen weinig reden meer voor de spelers om veel te praten. Zij hadden de nederlaag inmid dels voor een belangrijk deel verwerkt Kessler prees zijn jongens over de enorme inzet en zelfovertuiging, waar zij hadden gespeeld: „Het was al leen zo jammer, dat eerst de tegenstan der hen iets moest aandoen, eer zij zelf tot explosie kwamen", aldus de wel en niet tevreden bondscoach. Ontevreden, omdat men bij een ne erlaag nu eenmaal niet blij kan zijn, tevreden omdat de ploeg zich toch kra nig had geweerd. Bennie Muller en Piet Keizer zaten lui uitgezakt in de fauteuils in de kleedkamers. „Het is jammer op zo'n manier te moeten verliezen. Die scheidsrechter was bang. Daarom gaf hij direct een strafschop tegen ons ter wijl er niets ernstigs aan de hand was. gewone sliding van Eij- kenbroek", aldus Piet Keizer. De opstellingen waren: Hongarije: doel: Tamasz, achter: Ma- trai, Meszölyi, Szücs en Ihasz; middent Göröcs, Albert en Rakosi; voor: Mol nar, Bene en Farkas. Nederland: doel: Van Leeuwen (Doesburg); achter: Suurbier, Eijken broek, Israël en Veldhoen; midden: Groot en Muller; voor: Bergholtz, Mul der, Nuninga en Keizer. Bandini bezweken MONTE CARLO De Italiaans® coureur Lorenzo Bandini is woensdag middag in het ziekenhuis van Monta Carlo bezweken aan verwondingen, die hij tijdens de Grote Prijs van Monaco opliep. CSVD 2 in plaats van DESTO 2 DEN HAAG Het tweede elftal van Js in de str|jd om de gediskwalificeerd. In de Ids'trüd tegen ,;:i Daar komt nog bij dat Neder-1 land dicht bij een gelijkspel is ge- w VERWACHT weest en bovendien wat onfortuin- Dat mocht trouwens ook niet anders lijk op 01 kwam toen de Oosten- worden verwacht. De Hongaren met rijkse schéidsrechter Mayer na zeven minuten een sliding van Eijkenbroek met een penalty be strafte. De charge kwam wat ongeluk- g uit doordat Eijkenbroek en de toestormende Veldhoen tegen el kaar opbotsten en daarmee min of meer gezamenlijk Molnar om ver kegelden. Maar een onbeslist zou voor Neder land te veel van het goede zijn ge weest, want vooral in de eerste speel- helft waren de Hongaren zondermeer superieur. Alleen door het feit dat zij in de tweede helft voorlopig genoegen met een 20 voorsprong en Nederland met uiterste krachtsinspan ning er nog een schepje bovenop deed, kwam het Oranjeteam wat meer in de aanval. Maar de man die de doelpunten moest scoren was inmiddels uitgescha keld. In de 21ste minuut van de eerste helft had Jan Mulder een fikse dij beenblessure opgelopen, waardoor hij nog slechts op halve kracht kon mee komen. Nederland heeft over het geheel ge zien stellig niet onverdienstelijk ge voetbald, maar de Hongaren met mees ter Albert als de grote architect waren nu eenmaal de betere ploeg. Het was alleen jammer dat de strijd in de slot fase onvriendelijk en rommelig werd om uiteindelijk op een ordinaire knok partij uit te lopen. Kapitein viste in Duitse wateren KIEL De kapitein van de uit Har- lingen afkomstige vissersboot Ha 51 is gisteren tot een boete van 500 mark of 20 dagen hechtenis veroordeeld op beschuldiging van het vissen binnen de Westduitse territoriale wateren. Een politieboot hield de kotter ter hoogte van Rantum op Sylt aan en bracht het vaartuig op naar Hoernum. Aan boord van de politieboot vond di rect een rechtszitting plaats, waar de gezagvoerder van de Ha 51 schuldig werd gevonden. Hij moet ook 800 mark betalen, wil hij zijn netten e vangst niet verbeuren. In afwachting van de betaling 1.300 mark moet de kotter in de haven van Hoernum blijven. KNOKPARTIJ In de slotseconden was eerst Berg holtz grof aangevallen, waarna een der Hongaren het nodig oordeelde en dat terwijl het spel dood was om Groot te trappen. Toen direct daarop het eindsignaal klonk, vielen er links en rechts klappen. En het zou een ware chaos zijn geworden als snel toe schietende officials (onder wie co<ach Kessler, verzorger v. d. Acker en dr. Mosterd) de vechtende niet uiteen hadden gehaald. Onder een honend ge fluit van de duizenden Hongaren op de tribunes verliet een ontgoocheld Nederlands elftal het Nep-stadion. Voor Oranje was de strijd om het of- ficiëuze voetbalkampioenschap van Europa gestreden. In de poule met Hongarije, Oost- Duitsland en Denemarken is men uit geschakeld voor de eerste plaats en daarmee de kwart-finale. de technisch zo begaafde Florian Al- bert, de razendsnelle Molnar en de overal opduikende Farkas hadden aan- valsvariaties voldoende om Nederland tot opgave te dwingen. Uit de na zeven minuten toegestane strafschop schoot Meszöly hard langs Van Leeuwen (01) en toen de Groningse doelman in 38ste minuut missloeg op een voor zet van Göröcz was het Farkas die ge makkelijk de bal in het doel kon lopen (2—0). KNIEBLESSURE In die tussenliggende periode had Nederland nauwelijks kans gekregen om tot geordend aanvalsspel te komen. De straffe mandekking bij de Honga ren maakte ondanks veel werk van Nuninga en grote activiteit van de wat nonchalante Keizer vrijwel elke aanval onmogelijk. Bovendien was er in uiter ste instantie nog altijd een voortreffe lijke keeper Tamasz. Veel meer moeite had Nederland om de Hongaren van meer doelpunten af te houden. Er was vaak een harde tackle of een niets ontziende sliding voor nodig. Zowel Eijkenbroek als Israël, maar nauwelijks minder Suur bier en Veldhoen stonden in dit op zicht hun mannetje. In de tweede helft, toen Van Leeu wen wegens een knieblessure was ver vangen door Doesburg, was dat alle maal minder nodig omdat de Honga ren op een lagere versnelling over schakelden. De overal 2wervende Piet Keizer probeerde toen zijn medespe lers op alle mogelijke manieren in een scoringspositie te brengen. Maar dat lukte niet. Het enige Nederlandse doelpunt en dat op dat moment stellig verdiend kwam na een kwartier van de uit stekend opgerukte Suurbier die na een combinatie met Nuninga beheerst doel puntte. Maar de Hongaren, wetend dat zij in Rotterdam moeizaam gelijk hadden gespeeld, namen ogenblikkelijk het tiatief over en stonden op de rand 3—1, maar de paal stond een treffer in de weg. Rusland klopte Schotten: 2-0 GLASGOW Rusland heeft woensdag in Glasgow een vriendschap pelijke voetbalwedstrijd tegen Schot land met 20 gewonnen. Beide doel punten in deze door 53.000 toeschou wers bijgewoonde ontmoeting werden in de eerste helft gescoord. De ope ningstreffer viel in de 14e minuut, toen Gemmel in eigen doel schoot. Het tweede doelpunt werd in de 41e mi nuut door Madvid STAND -tf- Keeper Van Leeuwen is tevergeefs uitgevallen naar de hoek. Uit een straf schop heeft Meszöly Hongarije aai 1—0 voorsprong geholpen. ESTO Uit Uti iterdag t gespeelde ongerechtigde is nu geplaatst vi speelt daarin thuis :ndenburg Sp CSSM 2—3; AKC t -2; RSC Nemag 2—2. IB: NTI Netam 1—2: Borsje Buysman Supervise 2A: RVS PVO 0—2: Plet Smit igenboom 0—3: AM TOG 5—0. 2B: ...3 MAAS 5—4 ;Co-op V Ilercofa 1—3. 2C: Blijd Sp - Zw stroom C 2-2: Ravero - ReBuBo 0—3. 3A: De Veer BWR 2—2: Bandencentrum SMR 0—8. 3B; Cldoro - Rank-} •64 SVDC 1—1: EME VKS 2—6. 3D: n - Port. De Sempress l—1; 3—3. 3K: CCC —Van Melle 4—2. 3G: Blokband NS R'dam 0—2. Finland remise HELSINKI Finland heeft woensdag nn Helsinki in een wedstrijd voor groep drie van het tornooi om het Europese kampioenschap voor lan denteams met 11 gelijk gespeeld te gen Griekenland. Beide doelpunten werden in de eerste helft gescoord. Fin land heeft in poule drie de leiding. echt moederdaggeschenk Toppers werden alle remise (Van onze sportredactie) HOOGEZAND Dat het in het sterk bezette Brinta-tornooi moei lijk winnen zal zijn, bleek in de tweede ronde heel duidelijk. Slechts ex-wereldkampioen Des- lauriers boekte een zege en wel op de Amerikaan Leclair, die tot en met middenspel aardig partij weet te geven, maar op het hon- derdruitige dambord nog te wei nig routine heeft om de partij tot een goed eind te brengen. Alle toppers eindigden dus in re mise. Dc Nederlandse belangstelling ging natuurlijk uit naar Roozen- burgSybrands. Drs, P. bereikte na een Hollands middenspel duidelijk voordeel, maar Sybrands kon door langdurig verdedigen de zaak gesloten houden. Evenmin winst voor Tsjegolew tegen Cazemier, die slechts door veelvuldig ruilen de sterke Rus van zich af kon houden. Totdat Tsjegolew ongeduldig werd en te snel wilde winnen. Nu nam Cazemier een remisebrengende combi- Koeperman heeft tegen Andreiko eens zijn grote klasse getoond. Hoewel hij positioneel minder stond, speelde hij zo sterk dat remise een logisch gevolg was. MEER VERDIEND De jonge Wiersma heeft tegen Ger main geen loon naar werken gekregen. Een prachtig berekend stukoffer lever de de Fries niet de volle winst op, doordat hij de beslissing te vlug wilde afdwingen. Een onverwachte ressource bracht Germain toch nog een punten verdeling. Nadat Mostovoy Baba Sy weinig kansen had gegeven, de Fransman stond zelfs beter, was hij het toch die voor de remise moest vechten, omdat de tijdnood hem parten ging spelen. Hoewel Sy twee schijven voorkwam, bleek dit toch niet voldoende voor de zege. Uitslagen tweede ronde: Andreiko Koeperman 1—1, Leclair Deslau- riers 0—2, Cazemier Tsjegolew 11, Roozenburg Sybrands 1—1, Mosto voy Baba Sv 1—1. Germain Wiersma 11. Stand: 1/5 Roozenburg, Koeperman, Tsjegolew. Andreiko en Mostovoy 3; 6/8. Wiersma, Deslauriers en Baba Sy 2 9/11. Sybrands, Cazemier en Ger main 1; 12. Leclair 0 pt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 13